Luchtaanvallen Luchtaanvallen Frankrijk's Overzeesch gebied. 3$uUett£(utd met Brandbommen KENNEMERLAND Het gevaar van bombarde menten op burgerbevolkingen.) Een krachtige Engelsche waarschuwing. Chamberlain afgetreden. EEN RIJK, WAAR DE ZON NOOIT ONDER GAAT. Wandeling over de koloniale tentoonstelling te Parijs. Telegrammen van koning George. Een radiorede van Chamberlain. TWEEDE BLAD. 2 Wist U, dat bij de best uitgeruste brandweer niet In staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen? In de week van 6 tot 10 Mei was er een groote aanvoer en in de eerste dagen een lustelooze handel met lage prijzen, doch Vrijdag was het zóó hopeloos mis dat tientallen kisten droordraaien en het was vooral witlof hetwelk met de mooie da gen te los werd dat het moest ontgelden en bij honderden kisten doordraaide. Over de geheele week genomen was de prijs voor le soort ongeveer 5 per 100 kg. Spinazie maakte ook een slechte beurt, een prijsje van 34.30 per 100 kg. is te laag voor een loonende cultuur. Rabarber werd niet gevraagd en alleen mooie en zware bossen gingen voor een prijsje van 33.80 per 100 bos van de hand. Sla, die Vrijdag 3 Mei op een laag prijsniveau stond, liep eenigs- zins op, doch de gemiddelde prijs van 2.10 4.30, is veel te laag. Bosgroente (be halve bospeen) maakte een bijzonder slech te beurt en alle bosgroente ging voor onge veer 1.101.90 per 100 bos weg. Alleen op 8 Mei was er plotseling meer vraag naar radijs, welke met de helft in prijs verhoogde. Bospeen uit den aard der zaak nog sporadisch was nog al gevraagd en bracht van 10.50 tot 19.30 per 100 bos. Andijvie was gewild en werd vërkocht van 10 tot 13 50 per 100 kg. Postelein moest ook een veer laten en een prijs van 5.50 tot 7.60 per 100 k.g. is te laag. De mooie kas-komkommers waren gewild en de no teering was 13 tot 15 per 100 stuk. Asper ges waren gewild en voor zoover „blank", duur. De prijzen voor dik wit waren onge veer 36 en voor dik blauw 11 tot 19.50 per 100 bos. De „eerste" aardbeien waren in trek, doch dé prijs 0.26 tot 0.31 per doosje, is niet bijzonder duur. Roode en gele kool en gele kool gold als de vorige week. Met uien begint het minder te worden en zij werden nu betaald met 0.90 tot 1.40 per 100 kg. Beschermt U tegen de gevolgen van Bescherming daartegen is alleen mogelijk als ieder zelf daadwer» kelijk meehelpt Het Britsche departement van buiten- landsche zaken publiceert het volgende communique: „Zn. M's regeering in het vereenigd koninkrijk, die in haar antwoord van 1 September op den oproep van den presi dent der Vereenigde Staten de verzekering gaf dat haar luchtstrijdkrachten bevelen hadden ontvangen, welke een verbod in hielden van het bomóardeeren van bur gerbevolkingen en die het bombardeeren streng beperkten tot militaire doelen, spreekt thans openlijk uit, dat zij zich het recht voorbehoudt om over te gaan tot iedere actie, welke zij als gepast beschouwd in het geval van een bombardement door den vijand van de 'burgerbevolkingen, het zij in het vereenigd koninkrijk, in Frank rijk, of in de landen, die bijgestaan worden door het vereenigde koninkrijk". Van Fransche zijde is dezelfde uitspraak gedaan. Churchill minister-president. Londen, 10 Mei (Reuter Chamber lain is afgetreden en Churchill volgt hem op als minister-president. De vorming van een Engelsch oor logskabinet. De Lobby-correspondent van Reuter schrijft: Churchill zal waarschijnlijk het oorlogs kabinet voltooien g'edurende het weekend, mogelijk reeds morgen. Algemeen neemt j men aan, dat van Labour in de regeering zit ting zullen krijgen Attlee, Greenwood, Be- vin en mogelijk ook Alexander. De eerste twee zouden dan zitting krijgen in het oor logskabinet. De liberalen verwachten, dat Sinclair zal worden opgenomen, terwijl het altijd mogelijk is, dat Lloyd George lid van de regeering wordt. Ook zal een vertegen woordiger worden opgenomen van de in op stand gekomen conservatieven onder leiding van Amery. Wijzigingen worden verwacht in de departementen van oorlog, luchtvaart en bevoorrading. HULPCAMPAGNE VAN HET AMERIKAANSCHE ROODE KRUIS. In verband met de uitbreiding van den I oorlog tot Nederland en België heeft het Amerikaansche Roode Kruis bekend ge maakt een campagne te zijn begonnen voor het bijeenbrengen van een hulpfonds ten bedrage van 10 millioen dollar. (Van onzen Parijschen correspondent). Parijs. Begin Mei. Ondanks den oorlog gaat Frankrijk voort met het organiseeren van tentoonstellingen. Nauwelijks zijn de traditioneele schilde rijententoonstellingen gesloten, of een nieu we expositie staat voor de deur. Ditmaal is het een koloniale tentoonstelling, die in be langrijkheid en actualiteit al het voorgaan de overtreft. Want ze is bedoeld als een demonstratie, deze tweede koloniale tentoonstelling. De vorige, welke bijna drie jaar geleden werd georganiseerd, was dat ook. Maar toen richtte men zich meer tot het buitenland, terwijl het accent thans naar het binnenland, naar Frankrijk zelf, is verlegd. Een demonstratie van den koloniseerenden arbeid van Frankrijk. Een demonstratie van zijn economische kracht. Een demonstratie van zijn kononiale politiek, die, naar de woorden van Mandel, den minister van koloniën, nimmer een ras senpolitiek is geweest. Voor Frankrijk heb ben zij gelijke rechten, al die vertegenwoor digers van de overzeesche bezittingen, de mandaatgebieden en de autonome koloniën. Zij vormen met het moederland samen een volk van 110 millioen zielen. Het is voor niemand een geheim, dat de kwestie van de grondstoffen een voorname rol speelt in den huidigen oorlog. Bij de vraag, die men zich zoo dikwijls stelt, naar de kracht of naar de zwakke stee van de oorlogvoerende partijen, komt men nood wendig steeds terecht bij de grondstoffen. En daarmede raken we den voor ons, Ne derlanders, meest interessanten kant van deze koloniale tentoonstelling. De Fransche gebieden in Afrika, Algerie, Marokko, Tu nesië, Madagaskar en Indochina, de auto nome koloniën, de bezittingen in Amerika en Oceanie, zij vormen een rijk, waar de zon nooit onder gaat. Dank zij dit gebied, kan Frankrijk beschikken over voorraden, welke haast onuitputtelijk zijn. En het spreekt wel vanzelf, dat de productie steeds hooger wordt opgevoerd. In 1913 werd veertien procent van den to talen Franschen invoer van zijn koloniën be trokken; in 1938 was die invoer gestegen tot 27.5 procent, vertegenwoordigende een waarde van acht milliard francs. Algerie, dat de eerste leverancier is van Frankrijk, - de eerste afnemer trouwens ook Alge rie produceert alleen twee en een half mil lioen ton ijzer per jaar, en zeshonderddui zend ton phosphaten. Zijn uitvoer beliep in 1938 ruim negen milliard. Tien jaren geleden voerde Frankrijk nog een vijftienduizend ton maniok als vee voeder uit den vreemde in. Sedert 1936 voorzien de Fransche koloniën geheel in die behoefte; de invoer bedroeg in 1938 rqnd vijftigduizend ton. In vredestijd importeer de Frankrijk per jaar ongeveer 65.000 ton caoutchouc. Daarvan kwam bijna 50.000 ton uit den vreemde. Sinds 1938 produceert al leen Indochina meer dan zestigduizend ton. We hebben zoo maar willekeurig een paar producten en een paar cijfers ge noemd. Men krijgt uit die getallen echter eenig idee van de geweldige beteekenis der koloniën voor Frankrijk. Zij leveren tabak en thee en koffie, tapioca en graphiet, coprah en mais, bananen, suiker en cacao. Voor al die producten geldt dezelfde pro gressie in productie. En dan zwegen we nog over de petroleum op Madagaskar, waar het vorige jaar drie nieuwe bronnen wer den aangeboord; over de goudmijnen van Sainte Elie en Adieu Vat, waarvan op de tentoonstelling eenige klompjes gouderts zijn geëxposeerd; over het Afrikaansche ka toen en de mineralen. Over het hout ook. Wist ge, dat in Indochina de eenige fabriek ter wereld bestaat, waar men papier maakt uit riet, uit bamboe? Aan den anderen kant is het koloniale rijk een niet te onderschatten afnemer. In 1938 bedroeg de Fransche export naar zijn koloniën zes milliard, of ruim 27 procent van zijn totalen uitvoer, tegen 9,8 procent in 1913. Van den koloniseerenden arbeid mogen we nog een ander voorbeeld noemen. Het koloniale leger beheert op dit oogenblik 1.720.225 vierkanten kilometer. Zijn troepen hebben zeventienduizend kilometers wegen aangelegd, en rond duizend kilometer aan spoorwegen en tunnels. Alleen in Algerie werden 130 hospitalen gesticht, met in totaal 15647 bedden. Het zijn zoo een paar cijfers, welke we terloops noteeren als we langs al die stands wandelen, temidden van het gewoel van duizenden bezoekers, temidden van alle mogelijke gekleurde rassen in nóg kleuri ger kleedij. Het is alsof men door de win kelstraat van Marseille wandelt, of op een marktdag in Tunis is. Aan onze voeten lig gen de ruwe pakken caoutchouc broeder lijk naast de edelste houtsoorten, de balen katoen en tabak, men wandelt van den winkel in specerijen naar de geheimzinnige tent van de Oostersche parfums, laat zich rondleiden door 'n Senegaleeschen scherp schutter, en accepteert een banaan van een vriendelijke Guineesche. Ze is meer dan een demonstratie van Frankrijk's koloniale politiek, zijn economi sche kracht, deze tentoonstelling, die te groot is zelfs voor het Grand Palais. Zij is een bewijs van zijn arbeid, zijn geloof in den constructieven arbeid. Het is goed om daaraan te worden herinnerd in dezen des- tructieven tijd. T. O. Aan staatshoofden van drie overvallen landen. Koning George heeft telegrammen gezonden aan den koning der Belgen, aan de koningin der Nederlanden en aan de groothertogin van Luxem burg, waarin hij zijn sympathie jegens deze staatshoofden en htm volkeren uitdrukt. De tekst van het telegram aan koningin Wilhelmina luidt als volgt: „Ik ben diep geschokt door de berichten over den onmenschelijken en onverantwoorden inval in het land van Uwe Majesteit. Niet alleen, dat dit optreden' een uitdaging is van het internationale recht en van de plechtige verplichtingen, doch het is ook geschied zonder eenigen schijn van waarschuwing. De neutraliteit, welke door Nederland zoo nauwkeurig in acht is genomen sinds het uitbreken van den oorlog, is op grove wijze geschonden. Ik wensch jegens Uwe Majesteit uiting te geven aan mijn afschuw over deze misdaad en aan mijn bewon dering over den dapperen tegen stand, weke geboden wordt door het volk van Nederland onder leiding van Uwe Majesteit in antwoord op het beroep, dat mijn regeering ontvangen heeft van de regeering van Uwe Majesteit. In antwoord op lieerden zich om Uwer Majesteits strijdkrachten te helpen. Ik ben er zeker van, dat onze zaak de over hand zal hebben, en dat Nederland, zijn eigen geschiedenis getrouw, het vaderland zal blijven van vrije menschen. In dit uur van beproeving en bezorgdheid, wensch ik jegens Uwe Majesteit en jegens uw geheele volk uiting te geven aan mijn sym pathie en bewondering voor uw land, welke gevoelens gedeeld wor den door mijn volkeren over de ge heele wereld". DUITSCHE TIJDBOMMEN IN FRANKRIJK. De Duitschers hebben in Frankrijk tijd bommen uitgeworpen. Het ministerie van luchtvaart waarschuwt de bevolking niet ontplofte bommen niet te naderen, omdat zij na een tot drie uur tot explosie kunnen komen. LUCHTAANVALLEN OP BRUSSEL. Thans wordt verklaard, dat gister hij een Duitschen luchtaan val op Groot-Brussel 41 perso nen omgekomen en 82 gewond zijn. Gisteravond te 22.55 uur weerklonk voor de vierde maal luchtalarm. Men meent, dat het gevaar der parachutetroepen thans voorbij is en dat de „vijfde colonne" niet in werking is ge treden. Men gelooft, dat het in de oostelijke provinciën kalm is. Er zijn geen teekenen voor een ver der oprukken der Duitschers, die worden opgehouden door de „vernielingslinies", welke op aanzienlijken afstand voor de hoofdverdedigingslinies liggen. Dornier-17 vliegtuigen boven Luik. De Belgische radio deelt mede, dat van- I morgen om 7 uur 21 Dornier-17 vliegtui- en boven Luik en omstreken hebben ge vlogen op gemiddelde hoogte. Zij begaven zich in noordelijke richting. COMMUNIQUE VAN BRITSCHE STAF IN FRANKRIJK. Een communiqué van de Britsche ge nerale staf in Frankrijk luidt De Duitschers pogen de bewegingen der I Misschien zal deze beproeving ook langdu- geallieerde troepen in de richting van het rig zijn, doch ons schitterend leger is bereid Belgische front te verhinderen door de tot den strijd en zijn actie zal krachtig zijn, wegen en de verkeersknooppunten te be- wij zullen het onbeperkt steunen. ZITTING VAN DE BELGISCHE KAMER. Gistermiddag is de Kamer bijeengeko men voor het aanhooren van een verklaring van de regeering na de schending van het Belgische gebied. In de diplomatenloge merkte men de am bassadeurs van Frankrijk, Engeland en China op. De vergadering werd zeer druk bezocht. Even na drie uur opende de voorzitter, van Cauwelaert, de vergadering en legde, in het Vlaamsch en het Fransch, een verklaring af, welke door de Kamer staande werd aan gehoord. Spr. zeide hierin o.a. dat België, niette genstaande het nauwgezet zijn neutraliteit heeft gehandhaafd, is aangevallen door een vijand, welke de misdaad tot den voor- naamsten regel van haar politiek schijnt te willen maken. „Laat mij vergund zijn, uit naam van de Kamer, uiting te geven aan mijn gevoelens van verzet en afschuw, welke mij hebben gegrepen, toen deze nieuwe misdaad en dit nieuw breken van het gegeven woord, bekend werden. Te zelfder tijd wil ik even wel uiting geven aan onzen onverzettelijken wil om tot het einde te strijden voor onze onafhankelijkheid en onze vrijheden. De beproeving schijnt zwaarder dan in 1914. schieten. Sinds 4 uur hebben acht lucht aanvallen plaats gehad, doch de geallieer de luchtmacht alsmede het. luchtdoelge- I schut treden krachtig op. Men constateert, dat de Duitschers gebruik maken van I parachutetroepen. Van een paniekstem ming is geen sprake. Integendeel, onder de Belgische en Fransche bevolking heerscht een bewonderenswaardige koelbloedigheid. Chamberlain heeft gisteravond over zijn aftreden een radioredevoering uit gesproken. Hij zeide: „Hedenochtend vroeg heeft Hitier zonder waarschuwing of verontschuldi ging een nieuwe misdaad gevoegd bij de. afschuwelijke misdaden, die zijn naam reeds hebben geschandvlekt door zijn plotselingen aanval op Nederland en België. In de geheele geschiedenis is geen enkel ander man verantwoordelijk geweest voor zoo'n afzichtelijk totaal van menschelijk leed en menschelijke ellende als Hitier. Wanneer hij gere kend heeft op onze binnenlandsche ge schillen als hulp voor hen, dan heeft hij den geest van dit volk verkeerd be rekend. Het was duidelijk op dit cri- tieke oogenblik in dezen oorlog, dat hetgeen noodig was, de vorming was van een regeering, welke leden omvatte van de liberale- en labour-opposities en aldus een vereenigd front bood. Ik heb mij gistermiddag gewijd aan het vaststellen' van de voorwaarden voor de vorming van 'een vereenigde regeering. Tegen dien middag was het duidelijk, dat wezenlijke eenheid slechts kon worden verkregen onder een anderen eersten minister. Mijn plicht was duidelijk en ik dien de mijn ontslag in bij den koning. Z.M. heeft thans mijn vriend Churchill de taak toevertrouwd een nieuwe regee ring op nationale basis te vormen. Mijn andere collega's zullen hun ont slag in handen leggen van Churchill, maar zullen hun huidige functies be houden, hangende het aanstellen van een nieuwe regeering. Churchill heeft tegenover mij zijn krachtigen wensch tot uitdruking gebracht, dat ik lid zou zijn van het oorlogskabinet en ik heb hem gezegd, dat ik gaarne iederen bij stand, die in mijn vermogen ligt, in die capaciteit wilde geven". Sprekende over de drie jaar van mijn premierschap zeide Chamberlain: „Zoo lang ik geloofde, dat er een kans was om den vrede op eerbare wijze te be houden, heb ik er naar gestreefd, die kans te nemen. Toen de laatste hoop verdwenen was en oorlog niet langer kon worden vermeden, heb ik er even hard naar gestreefd dien oorlog te voe ren met heel mijn vermogen. Het uur is gekomen, dat wij op de proef moeten worden gesteld. Reeds worden zoo on schuldige volkeren als die van Neder- lan, België en Frankrijk op de proef ge steld, en gij en ik moeten ons aaneen sluiten achter onzen nieuwen leider en met onze vereenigde kracht. En met on zen onwankelbaren moed vechten en arbeiden, tot dit wi 1 d e bees t, dat ons besprongen heeft, ten slotte ontwa pend en terneer geworpen is". I DUITSCHE SCHEPEN IN WEST-INDIE. Bemanning poogt vergeefs ze tot zinken te brengen. De opvarenden hebben gisterochtend I een poging gedaan om drie Duitsehe sche- pen, die een toevlpcht hadden gezocht na bij Willemstad tot zinken te brengen. De j bemanningen staken de Patricia, een schip van 3979 ton en de Alemania, een schip van 1383 ton, in brand. De branden zijn thans echter vrijwel gebluscht. De be manning van de Henry Horn opende de I luiken van dit schip, dat 3164 ton meet. Doch deze luiken werden daarna gesloten. De andere Duitsehe schepen zijn in vei- I ligheid. Alle Duitschers zijn geinterneerd. ZWEDEN BESCHIETEN DUITSCH VLIEGTUIG. Zweedsche kanonnen hebben te Gothen burg het vuur geopend op een Duitsch vliegtuig. Het is nog niet bekend of het toestel gedwongen werd te landen. TELEGRAFISCHE VERBINDENGEN VERBROKEN. Uit goede bron wordt vernomen, dat de telefoon- en telegraafverbindingen tusschen Duitschland en Hongarije sedert gisteroch tend verbroken zijn. DE INDRUK IN CANADA. De Canadeezen hebben de berichten over den inval in N ederland, België en Luxemburg met meer ontroering vernomen dan gewekt is door welke gebeurtenis ook sedert het uitbreken van den oorlog. Deze nieuwe agressie zal ongetwijfeld uitloopen op een eisch tot scherpe verhooging van de Canadeesche oorlogsinspanning. ZWEEDSCHE REGEERING BEHARTIGT NEDERLANDSCHE BELANGEN. De Zweedsche regeering heeft besloten het Nederlandsche verzoek in te willigen en de Nederlandsche belangen in Denemarken en Duitschland te behartigen. DE STRIJD IN NOORWEGEN. Het Noorsche legerbericht luidt: Het Noorsche legerbericht luidt: 1 Op 9 Mei heeft de vijand gepoogd aanval len te doén op onze stellingen te Leigatinfd, hij werd evenwel afgeslagen. Verder is geen J wijziging gekomen in den toestand. Bij Drontheim is fel gestreden tusschen Noorsche er Duitsehe troepen. De Duitsehe artillerie I heeft het station van Trofors gebombar- I deerd. EEN VERKLARING VAN GENERAAL SMUTS. Generaal Smuts, de Zuid-Afrikaansche I eerste minister, heeft voor de radio een boodschap uitgesproken, waarin hij herin nerde aan de banden van vriendschap, die. de Zuid-Afrikaanders verbinden met de Nederlanders, die thans het slachtoffer zijn van de Duitsehe agressie. OOK IN WEST-INDIE IS TROUW. In een plechtige zitting van de koloniale staten heeft de gouverneur persoonlijk mede- deeling gedaan van het uitbreken van den oorlog in Nederland. Z.E. deed hierbij een beroep op aller sa menwerking, zoowel in als buiten de kolo niale staten, om trouw te blijven aan onze vorstin en aan het vaderland. Alle zich hier bevindende Duitschers zijn geïnterneerd. De bemanning van het Duitsehe schip „Goslar" heeft getracht om het schip tot zinken te brengen. DE INDRUK IN ROME. Millioenen Italianen zijn in hun ziel getroffen door een onderdrukte doch hartstochtelijke woede over het optreden van Duitschland, dat wederom de ontzet ting van den oorlog over België brengt. Men gelooft, dat de Italiaansche regeering niet in kennis werd gesteld van de nieuwe ontwikkeling tot een oogenblik, waarop de gebeurtenis zich reeds voltrokken had. De Duitsehe ambassadeur bracht toen een bezoek aan Ciano, om hem op de hoogte te brengen. Ontmoetingen met menschen, die in rechtstreeksch contact staan met de regeering doen blijken, dat zelfs bij hen een gevoel van geschoktheid niet geheel afwezig was. De omgeving van de zeer populaire Belgische prinses, die eens op den Itali- aanschen troon zal zetelen, bewaart het stilzwijgen. Duizenden van haar toe komstige onderdanen begrijpen en deelen echter haar leed. VLAAMSCH NATIONALISTEN GEARRESTEERD. Gister zijn de leiders van de Vlaamsch- nationale partij en van de rexisten, staf de Clercq en Degrelle, gearresteerd. Ook verluidt, dat de Vlaamsch-nationa- listische Kamerleden Tollenare en Gram mens zijn gearresteerd, doch hiervan heeft men nog geen bevestiging. De koning heeft zich onmiddellijk aan het hoofd van zijn troepen geplaatst, wij hebben volledig vertrouwen in zijn beslis- senden geest en hij kan rekenen op onze onwankelbare trouw". Na van Cauwelaert nam minister-presi dent Pierlot het woord om verslag uit te brengen over den huidigen toestand. Hij verklaarde, dat voor den tweeden keer in 25 jaar Duitschland heeft getoond, welke waarde het hecht aan zijn eigen handteeke- ning. ,Op ons eerste verzoek hebben Frankrijk en Engeland ons hun hulp aangeboden. Deze inval heef ons niet onverhoeds gegre pen. Alle Belgen, in het bijzonder de oud strijders van den laatsten oorlog, buigen voor het dappere Belgische leger. Thans moeten allen in den lande eensgezind zijn". Vervolgens bracht Pierlot hulde aan ko ning Albert, wiens zoon zich thans genood zaakt ziet den degen te trekken, om het constitutioneel gevoelen te handhaven. Teri slotte riep Pierlot uit, dat deze spreuk het geheele land tot de zijne moet maken: „God bescherme België en zijn recht". Vervolgens sprak de minister van buiten - landsche zaken, Spaak. Hij gaf een over zicht van de gebeurtenissen, welke sedert den afgeloopen nacht hebben plaatsgehad. Op 't oogenblik, dat hij verklaarde, dat Frank rijk en Engeland onmiddellijk hebben ge antwoord op het verzoek om hulp, dat Bel gië heeft gericht tot zijn beide machtige ga ranten, verhieven alle leden van de Kamer zich van hun zetel en juichten luide de beide geallieerde landen toe. Spaak wendde zich vervolgens naar de diplomatenloge, waar op de eerste rij de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk, Ophant en Bargeton, zaten. Het gejuich in de Kamer verdubbelde nog. Het was een oogenblik om niet te vergeten. Na minister Spaak voerde de minister van landsverdediging het woord. Hij verklaar de, dat hij overtuigd is, dat de door den vijand gestelde doelen niet zijn bereikt en dat wij een winstpunt hebben behaald. Na minister Spaak sprak generaal Denis over de eerste krijgsverrichtin gen. Hij zeide, dat de eerste Duitsehe afdeelingen aan de oostgrens in de richting van Gemmenich binnenkwa men. Dit binnenrukken was voorafge gaan door het overvliegen van sterke afdeelingen jacht- en bombardements vliegtuigen. Door sterke afdeelingen werd een aanval op vliegvelden gedaan. Gelukkig, aldus Denis, waren onze vliegtuigen op hulpvelden onderge bracht. De vijand bombardeerde ach tereenvolgens de vliegvelden van Schaffen, Nijvel, Zoute en Oostende. Aan de gebouwen is zeer veel schade aangericht. Te Nijvel zijn de gebou wen vernield. Te Schaffen zijn een of twee vliegtuigen beschadigd. Nergens heeft de vijand tastbare resultaten be reikt. Aan onze eerste linie van vernie lingen is de aanvaller tot staan ge bracht. Over de heele uitgestrektheid van ons gebied heeft hij bombardemen ten ten uitvoer gelegd en parachutisten laten dalen. Het lot dezer parachutisten schijnt niet benijdenswaardig. De om standigheden, waarin de geallieerde troepen tusschenbeide zijn gekomen, zijn zeer bemoedigend. Wij hebben een sterk en goed georganiseerd leger op gebouwd en thans hebben wij daarvan de vruchten geplukt. De Kamer ging daarna uiteen tot na dere convocatie, nadat de kreet „Leve de koning" was aangeheven. AMERIKA KAN BUITEN DEN OORLOG BLIJVEN. Roosevelt heeft tegenover vertegenwoor digers van de pers te verstaan gegeven, dat de mogelijkheden voor de Vereenigde Staten om buiten den oorlog te blijven niet gewij zigd waren, ondanks de laatste gebeurtenis sen in Europa. Roosevelt heeft tegenover de persver tegenwoordigers o.m. nog verklaard, dat hij vol sympathie is met de proclamatie van H.M. koningin Wilhelmina. In antwoord op nadere vragen zeide de president, dat de Duitsehe beloften, die ge geven is bij het uitbreken van den oorlog, om geen open, niet-versterkte steden te bombardeeren, bestudeerd wordt in het licht van de gemelde ^anvallen op open steden. DE INDRUK IN ZWEDEN. De laatste daad van Duitschland heeft ontzetting gewekt bij het algemeene publiek in Zweden. Er wordt geen officieel com mentaar gegeven, maar in politieke kringen werd verklaard: „Er is geen commentaar noodig".

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8