DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Bewegingsvrijheid Geen voorcensuur voor de N ederlandsche dagbladen. Onzekerheid over de geïnterneerden. Mededeeling O. L. Z. Kookt alle ongepasteuri- seerde melk Inlichtingen over soldaten. Bekendmakingen van den opperbevelhebber van land- en zeemacht. Waarom Rotterdam gebom bardeerd werd. weer normaal. Gebruik van motorbrandstoffen tot het uiterste beperkt. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 11S Directeur: C. KRAK. Vrijdag 17 Mei 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Der deutsche Militair befehlshaber gibt bekannt: „Die Presse in den Niederlanden erscheint wahrend der Dauer der Be- setzung der Niederlanden durch die Deutsche Militarbehörde ohne eine Vorzensur. Dieses Entgegenkommen setzt eine absolut loyale Haltung der verantwortlichen Verleger und Redak- teure voraus". De vertaling van deze mededeeling luidt als volgt: De Duitsche militaire bevelhebber maakt bekend: „De dagbladen in Nederland verschij nen gedurende de bezetting van Neder land door de Duitsche militaire autori teiten zonder een voorcensuur. Deze tegemoetkoming veronderstelt een absoluut loyale houding van de ver- antwoordelijke uitgevers en redacteu- De Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht deelt mede, dat omtrent de verblijfplaats van de Nederlanders, die door het militair gezag op Ooltgensplaat geïnterneerd zijn geweest, algeheele on zekerheid bestaat. Tot dezen behoort on der meer mr. Rost van Tonningen. De mogelijkheid wordt door sommigen on dersteld, dat zij naar Zeeland zijn gevoerd en wellicht België zullen bereiken. Alles moet in het werk worden gesteld om hun persoonlijke veiligheid te waarborgen. Op bevel van den Duitschen Mili tairen Bevelhebber in Nederland maakt het Rijksbureau voor Voedsel voorziening in oorlogstijd bekend, dat in verband met het feit, dat door den loop van omstandigheden verschil lende melkinrichtingsbedrijven, die gewoon waren gepasteuriseerde melk af te leveren, hiertoe thans ten deele of geheel niet meer in staat zijn, ter wijl ook winning en vervoer van de melk uiteraard met grootere dan normale bezwaren gepaard gaan, d e bevolking ernstig wordt aangeraden, alle melk, met uitzondering van de gepasteuriseerde melk, verpakt in flesschen, te ko ken en na het koken terstond af te koelen. Ten einde zekerheid te hebben, dat de melk inderdaad goed gekookt is, verdient het aanbeveling deze twee- of driemaal zoogenaamd te laten op komen. Indien zulks zou worden nagelaten, is het gevaar voor het optreden van typhusepidemieën in ernstige -mate aanwezig. Een ieder, wien zulks aangaat, wordt opgedragen hieraan ten streng ste de hand te houden. Alleen uit de vesting Holland. De persdienst van het Ned. Roode- Kruis deelt mede, dat bij het informatie bureau van het Ned. Roode-Kruis, Zwar- teweg 75, Den Haag, nog géén inlichtingen zijn ingekomen omtrent deelen van het veldleger, welke geopereerd hebben in Brabant, Drente, Friesland, Gelderland, Groningen, Limburg, Overijsel, Utrecht, Zeeland en de stelling Den Helder. De berichten zijn beperkt tot de vesting Holland. Ieder wordt dus dringend aangeraden, geen pogingen aan te wenden om persoon lijk nadere inlichtingen in te winnen. Verder wordt het p bliek er op attent gemaakt, dat inzamelingen van geld en goederen voor het Ned. Roode-Kruis, zon der vertoon van een schriftelijke lastge ving van het hoofdbestuur, moeten wor den gewantrouwd. TERUGKEER NAAR BUNSCHOTEN EN SPAKENBURG GEVAARLIJK. De burgemeester van Bunschoten ver zoekt dringend bekend te maken, dat de terugtocht van geëvacueerden uit Spaken burg en Bunschoten levensgevaarlijk is, wegens het aanwezig zijn van landmijnen en handgranaten. Nog niet ontplofbare bommen. vliegtuig- De opperbevelhebber van land- en zee macht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Neder land, bekend, dat, indien niet-ontplofte vliegerbommen worden gevonden, men deze moet laten liggen. Men melde dit aan de dichtstbij zijnde burget- of militaire autori teit, die een roode vlag daarbij doet plaat sen en er voor zorg draagt, dat niemand in de nabijheid komt. Het opruimingswerk zal worden verricht door de Duitsche troepen. Daarom moet de dichtstbij zijnde Duitsche commandant on middellijk worden gewaarschuwd. Terugkeer gemeentelijke politie. De opperbevelhebber van land- en zee macht beveelt in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Neder land, dat de gemeentelijke politie van de geëvacueerde gemeenten onverwijld naar haar standplaatsen moet terugk'eeren ten einde aldaar in de handhaving van orde en rust te voorzien en de bewaking van de ont ruimde woningen op zich te nemen. Bewapening van officieren. De opperbevelhebber van land- en zee macht, maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber ip Neder land, mede langs dezen weg bekend, dat de officieren bewapend mogen zijn met dolk of wandelsabel. Zij dragen derhalve geen jpistool. De paarden, die het eigendom zijn van de officieren, blijven in hun bezit, even als de wapens, die hun persoonlijk eigen dom zijn. Deze laatste kunnen thuis worden bewaard. Helmen en gasmaskers. De opperbevelhebber van land- en zee macht maakt mede langs dezen weg be kend, dat alle Nederlandsche militairen na het inleveren der wapens in het bezit moeten blijven van de metalen helmen en de gas maskers, zulks ingevolge art. 6 van het ver drag van Genève van 27 Juli 1929. Bewaking voorraden. De opperbevelhebber van land- en zee macht maakt, in overeenstemming met den Duitschen militairen bevelhebber in Neder land, mede langs dezen weg bekend aan alle ondercommandanten, dat onverwijld alle bijzonder groote voorraden levensmiddelen en benzine ook die, bestemd voor gebruik buiten het leger gelegen in hun legerings- gebied, moeten worden bewaakt. Daarvoor kan beschikt worden over de strikt noodige wapens en munitie. Radio-zendinstallaties op schepen. De opperbevelhebber van land- en zee macht maakt bekend, dat het voor neutrale schepen uitdrukkelijk verboden is om van hun radio-zendinstallatie gebruik te maken binnen de Nederlandsche territoriale wate ren. Overtreding van dit verbod zal zeer streng gestraft worden. De opperbevelhebber van land- en zee macht draagt aan de autoriteiten, die vóór het begin van den oorlog belast waren met het verzegelen van radio-installaties op schepen van belligerente mogendheden, op, zich eveneens te belasten met het verzege len van de radio-installaties van neutrale schepen, totdat de Duitsche autoriteiten dezen maatregel van hen hebben overge nomen. Opruimen versperringen. De opperbevelhebber van land- en zee macht draagt mede langs dezen weg aan alle troepencommandanten op alle in hun gebied van Nederlandsche zijde ge maakte versperringen te doen opruimen en de vernielingen van de kleinere objecten zoo goed mogelijk te herstellen. Vorderingen voor de Nederlandsche weermacht. De opperbevelhebber van land- en zee macht maakt bekend: Zooals reeds is medegedeeld, blijven de onderdeelen van de Nederlandsche weer macht ter plaatse, waar zij zich bevonden, toen de wapenen werden neergelegd. In de behoeften van de Nederlandsche militairen wordt door de betrokken com mandanten op de gebruikelijke wijze voor zien. Deze kunnen daartoe, op grond van de nog steeds van kracht zijnde wettelijke be palingen, ten behoeve van hun onderdeelen vorderingen verrichten. De bevolking is ver plicht aan deze vorderingen te voldoen tegen overgifte van de gebruikelijke vorderings bonnen, geteekend door of vanwege de com mandanten. In dit verband deelt ik mede, dat niet de minste aanleiding tot ongerustheid bestaat, dat de voor deze vorderingen verschuldigde betalingen niet zouden geschieden. De af wikkeling van deze vorderingen geschiedt op de gebruikelijke wijze. Militair verkeer heeft voorrang. De opperbevelhebber van land- en zee macht brengt uitdrukkelijk onder de aan dacht van de bevolking, dat onder alle onx- Rotterdam, zoo heeft de Duitsche mili taire bevelhebber in Nederland verklaard was doordat het door de Holiandsche weer macht tegen de gelande Duitsche troepen verdedigd werd, sinds 10 Mei tot slagveld geworden. Het front liep midden door de stad. De Holiandsche weermacht poogde voortdurend van den Noordelijken oever van de Maas uit de door de Duitsche troepen in bezit genomen .brug te heroveren. Op den avond van den 13den Mei ging met toestemming van den Duitschen troepen commandant een Holiandsche priester als parlementair over de brug naar de Holiand sche troepen om hen aan te manen den nut- teioozen tegenstand op te geven en den Noor delijken oever te ontruimen. Hierbij werden den Nederlandschen troepen de gevolgen onder het oog gebracht, welke het niet op volgen van deze aanmaning zou teweegbren gen. De Nederlandsche commandant gaf nochtans geen gehoor aan deze aanmaning. In den ochtend van den 14den Mei werd een Duitsche parlementair in opdracht van den Duitschen generaal over de brug gezon den, met de opdracht den Nederlandschen troepen een termijn te stellen van drie uren voor. overgave, eventueel ontruiming van Rotterdam. De Nederlandsche .commandant opende onderhandelingen, stelde deze dan plotseling weer uit om ze daarna opnieuw op te nemen Intusschen was de termijn van drie uur ver streken. Daarmede traden de maatregelen in werking, die voorzien waren voor het geval*, dat de Duitsche eisch werd afge wezen. Toen de Holiandsche commandant zich nu te laat tot overgave bereid vei- klaarde, konden de aanvalsmaatregelen te land nog bijtijds worden tegengehouden, die in de lucht echter slechts gedeeltelijk, daar de eerste escadrilles van de Duitsche ge vechtsvliegtuigen reeds gestart waren. De Holiandsche commandant heeft dus den hem gestelden termijn laten verstrij ken zonder duidelijk te zeggen, of hij de stelling, d.w.z. Rotterdam, wilde ontruimen of niet. Door de hardnekkige verdediging van Rotterdam had de stad, die daarmede tot gewoon gevechtsgebied geworden was, haar rechten als „open stad" opgegeven. INLICHTINGEN OMTRENT BEWONERS VAN ROTTERDAM. De burgemeester van Rotterdam verzoekt ieder, die niet dringend te Rotterdam moet zijn, voorloopig niet naar Rotterdam te ko men, daar dit zeer grooten overlast veroor zaakt. Bij de toegangswegen zal de politie controle houden en ieder, die niet kan aan- toonen, dat hij een dringend motief heeft, zal beslist worden geweigerd. De burgemeester deelt voorts mede, dat ieder, die inlichtingen omtrent familieleden verlangt, zich moet wenden tot de afdeeling Kinderpolitie, gevestigd in het politiebureau Oostervanstraat, telefoon 35888 in Rotter dam, waar zooveel mogelijk getracht zal worden aan alle verzoeken te voldoen. HAAGSCHE SCHOLEN GAAN WEER OPEN. De burgemeester van 's-Gravenhage maakt bekend, dat het onderwijs aan alle inrich tingen van onderwijs aldaar a.s. Maandag kan worden hervat, voor zoover de school gebouwen vrij zijn van militaire of andere bezetting. Het onderwijs wordt zooveel mogelijk ge geven op dezelfde uren als vóór de onder breking. standigheden voorrang moet worden ver leend aan het Duitsche en eventueel het Ne derlandsche militaire verkeer. Inundaties. De opperbevelhebber van land- en zee macht bepaalt, dat, voor zoover de daartoe strekkende bevelen de verschillende com mandanten en overige organen nog niet heü- ben bereikt, onverwijld alle maatregelen moeten worden getroffen voor herstel van den normalen waterstaatkundigen toestand in de inundatiegebieden. Hiervoor wordt de medewerking van al het waterstaatspersoneel mede ingeroepen. Maatregelen afgekondigd voor de scheepvaart. De inspecteur-generaal voor de Scheep vaart maakt bekend, dat het volgende is be volen: 1. Maatregelen nemen, dat tot nader order alle lichten in de binnenvaart, voor zcover zij te bereiken zijn, gedoofd blijven; 2. Orders geven aan havenmeesters over heel Nederland, dat zij aansprakelijk zijn voor het nemen van maatregelen tegen sabotage, tegen het tot zinken brengen van schepen en tegen het uitloopen van welk schip ook, waaronder begrepen neutrale schepen. 3. De verschillende havenmeesters en de politie zijn verantwoordelijk, dat geen sabotage aan havenwerken, opslagplaatsen, kranen, werkplaatsen en sluizen wordt aan gericht. 4. Waar vernieling is aangericht, moet begonnen worden met herstelling. 5. Alle scheepvaart is vayi zonsondergang tot zonsopkomst verboden. WAARSCHUWING AAN DE BEVOLKING. Officieel wordt gemeld: Daar kan worden aangenomen, dat zich op vele plaatsen van het land nog ge wonde of gedoode Duitsche soldaten be vinden, van wie de aanwezigheid tot nog toe niet door de Duitsche militaire autori teiten kon worden vastgesteld, wordt aan alle Nederlandsche autoriteiten, alsook aan de bevolking, aangezegd, dat men daaromtrent per omgaande mededeeling dient te doen aan de naastbij zijnde plaat selijke Duitsche militaire autoriteit of aan het Duitsche gezantschap in Den Haag, resp. aan de Duitsche consulaten in het land. Dit geldt ook voor de aanwezigheid van versleepte of gevangen genomen Rijks- Duitsche mannen, vrouwen en kinderen. De Duitsche militaire bevelhebber in Holland. INLICHTINGEN OVER BERIJDBARE WEGEN. Aan de hand van ontvangen inlichtin gen kan de A. N. W. B. het volgende over zicht geven van den toestand der ver keerswegen. Onderstaande wegen zijn voor auto's berijdbaar: Den HaagAmsterdam; Den Haag Haarlem; Den HaagRotterdamDord rechtBreda; Den HaagUtrecht; UtrechtArnhem via Rhenen; Uti*echt AmersfoortAmsterdamAmersfoort HelmondDen BoschTilburg; Zwolle Groningen; NijmegenDen Bosch (via Gennep; AmersfoortZwolle (via Kam pen); in Arnhem, Nijmegen en Kampen liggen pantonbruggen. Met het oog op het belang, dat het ver keer in het algemeen heeft bij de juiste inlichtingen over de berijdbaarheid dei- wegen en de mogelijke verbindingen tus- schen deze wegen heeft de K. N. A. C. een inlichtingendienst ingesteld, die gege vens verzamelt en verschaft aan al diege nen, die van de wegen gebruik maken. De K. N. A. C. verzoekt allen weggebruikers, hetzij telefonisch dan wel per briefkaart in dit laatste geval met vermelding van datum haar zooveel mogelijk op de hoogte te brengen van de gegevens, opdat zij den velen aanvragers, die bij haar in lichtingen inwinnen omtrent de wegen en hun verbindingen, zoo volledig mogelijk de juiste gegevens, kan verstrekken. Bouwe Vlas commandant van het Leger des Heils. - Opdat het Leger des Heilsvzijn arbeid hier te lande zoo doel treffend mogelijk zal kunnen blijven voortzetten, heeft commandant Bouwe Vlas zich bereid verklaard, het leider schap, dat hij j.l. October meende te moe ten neerlegen, opnieuw op zich te nemen. Restaurants weer tot het gewone uur geopend. Verduistering blijft. Den Haag (officieel). De Duitsche militaire bevelhebber in Holland maakt bekend: Onder onmiddellijke opheffing van alle andersluidende beslissingen, tot nu toe genomen, wordt bepaald, dat de burgerbevolking ook na in treden van de duisternis haar volle bewegingsvrijheid behoudt. Voor restaurants, koffiehuizen en café's gelden slechts nog dezelfde beperkingen die reeds van kracht waren vóór het tijdstip, waarop Hol land in oorlog was. Dit beteekent dus, dat restaurants en dergelijke weer tot het gebruike lijke sluitingsuur geopend mogen zijn en dat ook het verkoopsverbod voor alcoholische dranken weer wordt opgeheven. Slechts de uitvoering van ver duisteringsmaatregelen, welke reeds Woensdag waren aangekondigd, blijven van kracht tot nadere in trekking. Hierbij spreekt het van zelf, dat van de burgerbevolking wordt verwacht, dat zij. in het al gemeen in haar optreden een bij zondere reserve aan den dag legt, welke geheel in overeenstemming is met het vertrouwen, dat de Duitsche militaire autoriteiten in haar stellen en daarom alles ver mijdt, hetgeen het thans bereikte herstel van normale verhoudingen nog achteraf min of meer twijfel achtig zou maken. Mr. J. Limburg overleden. - In den ouderdom van 72 jaar is, te 's-Gravenhage overleden mr. J. Limburg, lid van den Raad van State. De heer Limburg, die van 1905 tot 1918 lid van de Tweede Kamer was, was voorzitter van de Staatscommissie voor de burgerlijke wetgeving, die partieele herzie ningen in onze wetboeken heeft ontworpen. Ook in andere functies heeft hij veel werk verricht, vooral op het gebied der wet geving. Goederenbestellingen bij particulieren verboden. Het departement van Handel, Nijverheid en Verkeer deelt op bevel van den comman dant van het Duitsche bezettingsleger het volgende mee: 1. Het is verboden motorbrandstof, waaronder te verstaan benzine, motorbenzol, alsmede gasolie voor snelle dieselmotoren af te leveren of te verbruiken. 2. Van het verbod, bedoeld onder 1 is uit gezonderd het afleveren aan of het verbrui ken door militairen, Duitsche militaire at- taché's, leden van het Duitsche gezantschap en van de Duitsche consulaten, artsen, vee artsen, verloskundigen, verplegers, ver pleegsters, destructorbedrijven, brandweer, politie en post, zoomede het vervoer van goederen, dat door de Duitsche bezettings autoriteiten is gelast. 3. Van het verbod, bedoeld onder 1, is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door autoriteiten, welke door den directeur-generaal van handel en nij verheid of door den directeur van het rijks bureau voor aardolieproducten met machti ging van den directeur-generaal van handel en nijverheid worden aangewezen. 4. Van het verbod, bedoeld onder 1, is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken ten behoeve van ziekenver- voer, lij ken vervoer en evacuatie. 5. Van het verbod, bedoeld onder 1, is eveneens uitgezonderd het afleveren aan of het verbruiken door hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergunning van den burgemeester. De burgemeesters zullen zulk een ver gunning slechts afgeven bij uiterste nood zaak ten behoeve van het vervoer van levensmiddelen, genees- en verbandmidde len en eventueel andere goederen waarvan het onmiddellijke vervoer geboden is, en ten behoeve van begrafenissen, reparaties aan gas-, waterleiding, electriciteit, telefoon en telegraaf en ten behoeve van het afleveren aan één bepaalden pomphouder in gemeen ten in welke geen groote opslagplaats van motorbrandstof is gevestigd. Deze maatregelen hebben ten doel, dat de motorbrandstof als vorenbedoeld slechts worden verbruikt bij uiterste noodzaak, zoo dat artsen, veeartsen, verloskundigen, ver plegers en verpleegsters zooveel mogelijk van andere vervoermiddelen gebruik dienen te maken en oordeelkundige wijkindeeling noodzakelijk is. Hetzelfde geldt voor het goederenvervoer. Het vervoer en de aflevering van alle goederen aan particulieren per motorrijtuig is dan ook ten eenen- male verboden. De voorraad motorbrandstof aanwezig in de tanks van motorrijtuigen, waarvan de houders niet onder de bovengenoemde uit zondering worden vermeld, alsmede de zich elders bevindende voorraad motorbrand stof, voor zoover niet dienende tot aflevering aan verbruikers, aan wie volgens boven staande regeling mag worden afgeleverd, zal ter beschikking moeten worden gehou den. Er zijn maatregelen in voorbereiding om dezen voorraad te vorderen. Deze vordering wordt per radio afgekondigd en treedt on middellijk in werking.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1