SOUPLEX Agenda De treinenloop voor een deel weer hersteld. «3 Elk uur naar Amsterdam, Trams rijden overdag weer normaal. Oproep aan de bevolking van Nederland. Het Belgische leger in een gevaarlijken toestand. Jkoumciaai THetiws BROEK OP LANGENDIJK r- DESKUNDIG Waaraan men zich heeft te houden. Voor kleine tuinen. KENNEMERLAND WOMPCBSTIJFSEL N.V. STDFSELFABRIEK „DE BUENKORF" VOORH. M. K. HONIG KOOG A. D. ZAAN De treinenloop is met ingang van heden weer in beperkten omvang hervat. De eerste trein A 1 k m a a rAmsterdam vertrekt 's morgens om 7.44 en vervolgens elk uur tot en met 20.44 uur. In omgekeerde richting vertrekt de eerste trein om 8.05 uur uit Amsterdam en vervol gens ieder uur tot en met 21.05 uur. De eerste trein A 1 k m a a rDen Helder vertrekt 's morgens om 8.53 uur en vervol gens iedere twee uur tot en met 20.53 uur. In omgekeerde richting vertrekt de eerste trein om 9.53 uur uit Den Helder en ver volgens elke 2 uur tot en met 19.53 uur. De eerste trein Alkmaa rHoorn vertrekt 's morgens om 8.59 uur en daar na iedere twee uur. tot en met 20.59 uur. In omgekeerde richting vertrekt de eerste trein om 10.08 uit Hoorn en ver volgens elke twee uur tot en met 20.08 uur. De trams Alkmaa rBergenBer gen aan Zee, Alkmaa rSchoorl Warmenhuizen en terug rijden volgens de gewone dienstregeling met deze uitzonde ring, dat vóór 's morgens half acht en na 's avonds half tien niet meer wordt gereden. Verbindingen met Utrecht en Den Haag hersteld. Voorts rijden van heden af van Amsterdam uit treinen naar Den Haag, 43 minuten na elk heel uur, naar Zandvoort 36 minuten na' elk heel uur, naar Baarn (tot en met Baarn) 38 minuten na elk heel uur, naar Utrecht en Culemborg 34 minuten na elk heel uur. Voorts zijn ook hersteld de verbindingen UtrechtDen Haag, UtrechtDriebergen, UtrechtHilversum, UtrechtBaarn, Gouda Schoonhoven. De Haarlemmermeerlijnen rijden weer normaal. Naar Hoorn en Enk huizen rijden van Amsterdam uit treinen om de twee uren (even uren), 47 minuten na het heele uur. Ten slotte rijden er nog stoptreinen van Amsterdam naar Utrecht om de twee uren (oneven uren). Het door de Duitsche troepen bezette Ne- derlandsche gebied wordt onder het Duit sche Militair bestuur geplaatst. De legerbe velhebbers zullen maatregelen noodig voor de veiligheid der troepen en de rust en orde uitvaardigen. De troepen zijn gehouden de bevolking, voor zoover zij zich vreedzaam betoont, in alle opzichten te ontzien en haar bezittingen te eerbiedigen. In gevallen van loyale sa menwerking met de Duitsche overheid, zul len de openbare besturen op hun post gela ten worden. Van het gezond verstand en het inzicht der bevolking wordt verwacht, dat zij alle onbezonnen handelingen van welken aard ook, van sabotage of daadwerkelijken weerstand tegenover de Duitsche weer macht zal verhinderen en alle orders van 't Duitsche 'militaire bestuur stipt en onvoor waardelijk zal opvolgen. Het zou de Duitsche Weermacht spijten indien zij, gedwongen door vijandelijke han- lingen van onverantwoordelijk elementen, tot scherpe maatregelen tegenover de bevol king genoodzaakt zou zijn. Dat ieder aan zijn arbeid en op zijn post blijve, dan dient hij niet alleen zijn eigen, maar ook het be lang van zijn volk en van zijn vaderland. HOE GENERAAL WINKELMAN DE CAPITULATIEVOORWAARDEN IN ONTVANGST NAM. Aan het Duitsche nieuwsbureau werd gis ter gemeld: In het plaatsje Rijsoord, niet ver van Rot terdam, heeft heden de ópperbevelhebber van de Nederlandsche land- en zeestrijd krachten, generaal Winkelman, een ontmoe ting gehad met den opperbevelhebber van het tegenover hem staande Duitsche leger om de voorwaarden der capitulatie in ont vangst te nemen. Als vertrek voor de onder handelingen had men een lokaal der school in Rijsoord ingericht. Tegen 9 uur 30 was daar de Duitsche ge neraal met zijn staf aangekomen. Verschei dene officieren van zijn staf reden den Ne- derlandschen generaal tot aan de Maasbrug in de richting van Rotterdam tegemoet. Met spanning werd door de hier verzamelde Duitsche soldaten en door de inwoners van het plaatsje de aankomst van den Neder- landschen opperbevelhebber verwacht. Ongeveer kwart voor tien naderde uit Rot terdam de auto met de witte vlag en onmid dellijk daarachter kwam de auto, waaruit generaal Winkelman en drie officieren van zijn staf, onder wie zich een officier van de Nederlandsche marine bevond, stapten. Offi- De militaire deskundige van de Völkischer Beobachter neemt drie beslissende oorlogs feiten in de eerste oorlogsweek. De eerste is de inneming van de vesting- Holland en de tweede de bezetting van meer dan half België. Nu Rotterdam en de andere punten van de Westelijke havens aan de Noordzee bezet zijn, ontstaat een nieuwe bedreiging tegen Engeland. Volgens het D. N. B. heeft het Ne derlandsche leger zich dapper geweerd maar de druk der Duitsche troepen was te sterk. Voor het verdere verloop van den oorlog is het van veel beteekenis dat thans de Ne derlandsche tegenstander uitgeschakeld is. Hierdoor treedt een nieuwe bedreiging voor het Belgische veldleger, respectievelijk zijn Fransche en Britsche bondgenooten op, als zij het werkelijk te hulp willen komen. Dit is evenwel nog geenszins zoo vaststaand als men dit te Brussel heeft aangenomen. Met het verlies van de stellingen aan de Maas en het Albert-kanaal en na den val van Luik is ook voor het Belgische leger een gevaarlijke toestand ontstaan. Het heeft zijn voornaamste verdedigingslinies prijsge geven en is in een snellen terugtocht be trokken, welke nog wordt bemoeilijkt door de honderdduizenden van de burgerbevol king, die in zinloozen angst naar het Wes ten trekken. De Duitsche troepen begrijpen, niet waarom, want zij voeren geen strijd te gen de burgerbevolking. Ook de val van Namen brengt de Duit sche luchtmacht dichter bij haar Engelschen tegenstander en bemoeilijkt den toegang tot het Rijnland en het Roergebied. Van niet zooveel belang is de stoot over de Maas, doch men zal niet het trotsche gevoel ontkennen, dat de Duitsche soldaten wederom Fran- schen bodem hebben betreden. DE DUITSCHE PERS OVER DEN SLAG IN HET WESTEN. De groote slag in het Westen met het voornaamste contingent der vereenigde troe pen van Frankrijk, Engeland en België, vormt het hoofdonderwerp van de Duitsche pers. Daarbij wordt er op gewezen, dat zelfs het officieele Fransche legerbericht de Duit sche successen moet toegeven. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft, dat de slag of de veldslagen pas aan het be gin staan. De overgang tot den bewegings oorlog, aldus het blad, is geschied volgens onze plannen en niet volgens die van den vijand, terwijl de stormachtige opmarsch van onze troepen den tegenstander geen keuze van het slagveld gelaten heeft. De vijand moet dientengevolge nieuwe plannen ma ken. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: de geweldige stootkracht, welke alle Duit sche wapens aan den dag hebben gelegd, doet met stelligheid een voor Duitschland gunstigen afloop van den reusachtigen strijd voorzien. De slag, die thans voor Brussel ontbrand is, is een strijd om het bestaan van Groot-Brittannië, nu te Den Haag en Am sterdam de Duitsche vlag waait. De komen de uren en dagen zullen een geheele wereld den adem doen inhouden. Welk een gewel dige kracht Duitschland daarbij moet ont wikkelen blijkt uit het feit, dat het de Duit sche weermacht gelijktijdig mogelijk is, naast den slag tusschen Antwerpen en Se dan de Maginot-linie in den sector van de Saar met groot succes te bestormen. Duitsch land kan met gerustheid den grooten slag in Vlaanderen afwachten. STATUS VAN NEDERLANDSCH- INDIE. Uit Tokio seint Domei, dat de woord voerder van het Japansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heden heeft ver klaard: Vanochtend te 10 uur heeft de Neder landsche gezant te Tokio, Pabst, een be zoek gebracht aan den Japanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, in op dracht van zijn regeering, om den minis ter te antwoorden op de vraag, welke de Japansche regeering 11 Mei heeft gesteld aan de Nederlandsche. Hij deelde mede, dat de Nederlandsche regeering gelooft, dat Groot-Brittannië, de Vereenigde Sta ten en Frankrijk niet voornemens zijn in Nederlandsch-Indië te intervenieeren. Het bezoek duurde tot 10.20 uur. BOMMEN OP KEULEN. De dagbladen in Keulen maken melding van verschillende vijandelijke bomaanval len in den nacht van 15 op 16 Mei. De schade door uitgeworpen bommen aangericht is gering. Een man werd gedood, een ander gewond. De luchtdoelartillerie heeft de toe stellen verdreven. eieren van den Duitschen legerstaf geleidden hen naar het vertrek voor de onderhande lingen, waar de Duitsche generaal en de chef van den staf hen ontvingen. De opperbevelhebber van het Duitsche leger nam het woord, om na een korte in leiding den leider van het leger van den te genstander de voorwaarden der capitulatie voor te lezen. Om kwart voor 12 waren de onderhandelingen over den vorm der capi tulatie geëindigd. Generaal Winkelman be gaf zich daarop met zijn auto terug naar Den Haag. SCHEPEN TOT ZINKEN GEBRACHT. Het D. N. B. meldt, dat tot dusver is op gegeven dat tot zinken zijn gebracht 2 tor- pedobootjagers en 3 koopvaardijschepen. Zwaar beschadigd zijn 2 torpedobootjagers en 4 koopvaardijschepen. Onder de tot zin ken gebrachte koopvaardijschepen was een troepentransportschip van 10.000 ton. Door de Duitsche luchtmacht werden tot zinken gebracht: o.a. op de Noordzee een duikboot, in het kustgebied van Nederland, een trans portschip van 32000 ton en een van 5000 ton. Een kruiser, een torpedoboot jager en een koopvaardijschip van 1400 ton zijn zwaar be schadigd. Een transportschip van 18000 ton en een hulpschip van 1500 ton zijn bij Nar vik zwaar beschadigd. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Drie man in de sneeuw (komedie); hoofd rollen Frank Morgan, Mary Astor, Robert Young e.a. Toegang eiken leeftijd. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag half 3, matinee. City-theater, 2.30 en 7.30 uur, hoofdnum mer Elizabeth en Essex (hist.-rom.); hoofd rollen Bette Davis en Errol Flynn. Toegang boven 14 jaar. Harmonie, 7.30 uur, hoofdnummer De 9 Vrijgezellen (hum.-rom.); hoofdrol Sascha Guitry. Toegang boven 18 jaar. Zondag door loopende voorstelling van 2 uur af. Woens dagmiddag half 3 matinee. us 1 ITALIAANSCHE PERSTEMMEN. Uit Milaan wordt aan het D.N.B. gemeld: De geheele Italiaansche pers noemt de militaire situatie voor Frankrijk en vooral voor Engeland ernstig. In Londen heerscht groote verontrusting, zooals ook blijkt uit verschillende Engelsche perscommentaren. De laatste berichten uit Frankrijk over de ontwikkeling van het Duitsche offensief hebben een harden slag toegebracht aan het optimisme van de geal lieerden. De toestand wordt ernstig ge noemd. De „Gazetta del Popoio" meldt uit Lon den, dat de Engelsche hoofdstad volkomen onder den indruk is van het bericht der capitulatie van Nederland, dat de grootste intsteltenis heeft verwekt. De Britsche krin gen zouden zwaar getroffen zijn door de verklaring van den Nederlandschen opper bevelhebber, dat de Nederlanders practisch van niemand hulp gekregen hebben en al leen op hun eigen strijdkrachten waren aan gewezen. Wanneer ook Antwerpen na de bezetting van Nederland in Duitsche handen zal zijn gevallen, zouden België en Nederland ophou den de groote leveranciers van Engeland te zijn. Door dit verlies aan levensmiddelen en grondstoffen en het vervallen van Dene marken, Zweden en Noorwegen, komt Enge land uit de positie van belegeraar in die van een belegerde. Deze verliezen staan voor Engeland gelijk met een grooten verloren veldtocht. De Turijnsche „Stampa" schrijft, dat de capitulatie van Nederland een element van het grootste voordeel vormt voor Duitsch land met het oog op de verdere operaties tegen Engeland. Londen voelt zich voor de eerste maal in de geschiedenis rechtstreeks bedreigd. De „Popoio d'Italia" stelt op den voor grond, dat Engeland door de Duitsche bezet ting der Scandinavische en Nederlandsche kusten ingesloten is en schrijft dan verder, dat Engeland ten deele van de ineenstorting van zijn slachtoffers heeft geprofiteerd. Het heeft het geld van den Negus en de goud reserves van Polen en Noorwegen in zijn zak gestoken; het heeft verder bezit genomen van de Deensche eilanden en Nederlandsche koloniën. In elk groot conflict heeft Enge land het steeds klaargespeeld zijn impe rium door gebieden, die tot de „beschermde staten" behooren, te verrijken. Maar noch de Deensche en Nederlandsche eilanden, noch het Poolsche en het Noorsche goud kunnen de situatie redden. ENGELSCHE TOERISTEN UIT ITALIË. Uit Genève wordt vernomen, dat het Britsche consulaat in Rome Engelsche toe risten aanspoort Italië te verlaten. EEN VERGISSING. De Britsche regeering heeft aan de Zweed- sche regeering verklaard, dat de in Zweden geworpen bommen op een vergissing be rusten en dat maatregelen zijn genomen om herhaling te voorkomen. TOESTAND IN BELGIE ERNSTIG. De Belgische minister van buitenlandsche zaken, Spaak, heeft, naar het D. N .B. meldt een verklaring afgelegd, waarin hij den toe stand in België ernstig noemt. Spaak zeide verder, dat de toestand der Belgische troe pen „uiterst moeilijk" is geworden. „GEEN ONNEEMBARE VESTINGEN MEER". Uit Washington wordt gemeld: In de spe ciale boodschap, die president Roosevelt persoonlijk aan het Congres heeft voorgele zen, heeft hij o.m. verklaard, dat er thans, zooals de jongste ontwikkeling van den Europeeschen oorlog heeft bewezen, geen onneembare vestingen meer bestaan. DE BEVROREN CREDIETEN IN AMERIKA. De Amerikaansche minister van financiën heeft medegedeeld, naar het Duitsche Nieuws Bureau in Washington meldt, dat de alge- meene toestemming, die onlangs aan de Ne derlandsche regeering werd verleend om bepaalde Amerikaansche bevroren credieten op te nemen is ingetrokken. Volgens de nieuwe bepaling moet de Nederlandsche regeering' of diens Vertegenwoordiger voor iedere transactie toestemming hebben van den Amerikaanschen minister van finan ciën. FRONTBERICHT VAN HET D. N. B. De eerstkomende dagen zullen Duitsche troepen uit Nederland worden teruggetrokken. Gister werd uit Berlijn gemeld: In het frontbericht van het Duitsche nieuws bureau wordt gezegd, dat door het bin nenrukken van de Duitsche troepen in Den Haag en Amsterdam de capitulatie van Nederland een feit is geworden. Nu zullen spoedig wederom orde en rust in het land weerkeeren en aangezien de bevolking zich loyaal gedraagt en vreedzaam aan den arbeid gaat, zullen in de eerstkomende dagen Duitsche troepen uit Nederland worden teruggetrokken. Deze komen dan vrij voor den grooten slag, welke reeds is ontbrand aan de Dyle-stelling in het gebied tusschen Ant werpen en Namen en waarvan 't hoogte punt in de komende dagen wordt ver wacht. Belgen, Engelschen en Franschen hebben zich hier met sterke krachten voor den strijd gereedgemaakt en hier zullen millioenen van de best uitgeruste soldaten der. wereld op elkaar stooten. Het verdere lot van België hangt af van den uitslag van dezen strijd. De Franschen, en vooral de Engelschen, hebben de terugtrekkende Belgen bewo gen de Dyle-stelling te houden, omdat zij willen verhinderen, dat door een snel len, krachtigen stoot naar de Belgische kust, de vooruitzichten voor den strijd tegen Engeland nog beter worden. Tot nu toe is de opmarsch van de Duit sche troepen volgens de plannen verloopen en na afloop van den vijfdaagschen veld tocht in Nederland kan worden gezegd, dat nauwelijks op een zoo snelle ontlas ting van den rechtervleugel gèrekend was. Op Antwerpen en Leuven kan der halve reeds vóór het begin van den groo ten slag aan de Dyle een krachtige druk uit het Noordoosten worden uitgeoefend. Ook aan de FranschBelgische grens, ten Zuiden van Givet, is de opmarsch langzaam maar zeker voorwaarts gegaan. Aan den linkervleugel van deze troepen valt de taak ten deel te verhinderen, dat de Franschen een krachtigen flankaanval doen op de Duitsche troepen, welke bij de Dyle en Namen aanvallen. Op talrijke plaatsen hebben de Fran schen getracht de Duitsche linies te door breken en hierbij werden voor het eerst de allerzwaarste Fransche tanks ingezet. De troepen te land en in de lucht hebben te zamen dezen stoot opgevangen en de rijdende Fransche vestingen teruggesla gen. Gebleken is, dat deze zeer groote tanks een goed doel bieden voor de lucht macht; talrijke vijandelijke tanks werden door voltreffers buiten gevecht gesteld. Hieruit kan men opmaken, dat in ver gelijking met den wereldoorlog wijzigin gen in de beoordeeling van de aanvals- kracht van bepaalde wapenen zijn inge treden. Eerst heeft de Duitsche lucht macht getoond krachtiger te zijn dan de Engelsche vloot, vervolgens bezweken de modernste vestingwerken onder de ge weldige slagen van de Duitsche escadrilles en thans worden de voor onkwetsbaar ge houden zware Fransche tanks eveneens in elkaar geschoten. Uit de berichten van de luchtmacht blijkt verder, dat de meeste luchtgevech ten zich boven vijandelijk gebied hebben afgespeeld. De vijandelijke luchtmacht heeft hierbij zware slagen moeten incas- seeren. Verder wordt gemeld, dat thans ook Duitsche duikbooten voor de Nederland sche en Belgische kust zijn verschenen. ONTSPANNING IN ZWITSERLAND. In tegenspraak met buitenlandsche ge ruchten heeft de Zwitsersche radio medege deeld, dat door de gebeurtenissen ten Wes ten van de Zwitsersche grens ontspanning is ingetreden. Alle berichten, dat Zwitserland bedreigd wordt, worden valsch genoemd. 50 jaar getrouwd. Het echtpaar J. KrukHam heeft Woensdag zijn 50-jarig huwelijksfeest her dacht. HEER-HUGOWAARD (April). Geboren: Catharina, d. v. N. Schou ten en J. Leijen. Adriana Catharina, d. v. Th. van Baar en C. Seijts. Elisabeth Anna, d. v. J. Tamis en D. Boots. Neel- tje, d. v. J. v. d. Veer en G. Zijdewind. Renzina Anna, d. v. G. Mul en A. H. Wes ter. Cornelia Geertruida, d. v. J. Bes en M. T. Rood. Hendrikus Adrianus, z. v. W. Groot en Dekker. Elisabeth Maria, d. v. A. P. Groen en N. Zut. Jan, z. v. M. de Wit en J. Vennik. Johannes Antonius, z. v. J. van Schagen en C. M. de Moei. Frederik Nicolaas, z. v. J. Potter en E. C. Bijvoet. Jan, z. v. J. Borst en J. M. Konijn. Overleden: Petrus W. de Groot, oud 7 weken, z. v. J. de Groot en W. Dek ker. Maartje de Groot, 72 jaar. Ondertrouwd: A. J. Koot te Lim- men en J. E. Groot. A. P. P. Beers en M. Bakker. S. J. Schilder te Spanbroek en M. C. Konijn. J. Huisman te Sijbe- karspel en H. Loos. C. Jonker te Ob- dam en C. Wester. Getrouwd: J. Groot en J. M. Stam. J. Mak en N. Groot. J. Groenveld en C. Plak. J. Boots te Spanbroek en G. Kieft. opgebouwde reclame-cam pagne* voor een goed ar tikel. of een goede taak, systematisch tn couranten gevoerd moeten «Jagen Door den gemachtigde van het Duitsche Leger wordt bekend gemaakt: lste. De Duitsche Weermacht waarborgt de inwoners volledig, dat zij die zich rustig en vreedzaam gedragen niets hebben te vreezen. 2de. Gewelddaden en sabotage worden met de zwaarste straffen bedreigd. Als sa botage wordt ook beschouwd elke beschadi ging en vernietiging van oogstvoorraden en aanplantingen, die voor het bezettingsleger van belang zijn, evenals het afscheuren of beschadigen van plakkaten of bekendma kingen. Onder de bijzondere bescherming van de Duitsche Weermacht staan gas, electriteit en waterwerken, sluizen en kunstwerken. 3de. De inlevering van wapens en minu- tie door bijzondere bekendmaking geboden, blijft van kracht. Voor herinneringswapens buiten gebruik is deze verordening niet van kracht. Jachtgeweren moeten met opgave van naam en beroep worden ingeleverd bij den burgemeester, die verantwoordelijk blijft. 4de. Door het Krijgsgerecht wordt ge straft elke ondersteuning van niet Duit sche militairen in het bezette gebied en iedere hulpverleening aan burgers die zich aan het bezette gebied willen ont trekken, benevens elke inlichting-ver- schaffing aan personen of instellingen buiten het bezette gebied, welke de Duit sche Weermacht of het rijk kunnen scha den en ook elk verkeer met krijgsgevan genen en elke beleediging van personen welke tot de Duitsche Weermacht behoo ren en van de Duitsche Weermacht als zoodanig. Samenscholingen, het verspreiden van vlugschriften en het beleggen van verga deringen en optochten evenals elke betoo ging welke tegen het Duitsche leger is gericht zijn verboden. DE ASPERGETIJD. Een aspergemaal vormt in de meeste ge zinnen een welkome afwisseling van het dagelijksche menu, en we betreuren het al leen, dat de tijd van oogsten betrekkelijk kort is. Als we net de smaak weer goed te pakken hebben is het al weer uit met deze voorjaarstractatie. Waarom toch bij het oogsten zoo angst vallig vast gehouden wordt aan den lang- sten dag, is voor vele liefhebbers een raad sel. Het blijkt echter noodzakelijk- te zijn, om de planten gelegenheid te geven tot bladvorming, waardoor zij nieuwe krachten opdoen voor den oogst van het volgend jaar. Alleen bij bedden die opgeruimd worden, houdt men zich minder aan den datum, om dat deze volkomen uitgeput mogen worden, of zooals men dat wel noemt „dood" gesne den. Aangezien de aspergeteelt allerminst ge schikt is voor kleine tuinen, weten de meeste liefhebbers er weinig of niets van af, maar aangezien blijkt dat menigeen zich wel voor het kweeken van asperges interes seert, meenden we dit onderwerp toch eens te moeten aanroeren. Wie een aspergebed wil gaan aanleggen, kan het gemakkelijkste uitgaan van jonge planten, die regelmatig te koop worden aangeboden, deze leveren spoediger resul taat op dan zaad. Wie echter beslist bij het begin wil beginnen, moet wel bedenken, dat eerst in den derden zomer geoogst kan worden. Op zandgrond voelen asperges zich het meeste thuis en we dienen vooraf deze grond goed diep los te maken omdat een grondbewerking tijdens de cultuur niet meer mogelijk zal zijn. Eén enkele aanplant kan 1012 jaar mee, eerst als de opbrengst sterk vermindert, worden nieuwe bedden aangelegd. Het zaaien kan in Maart of Juni geschie den in eenigszins gemesten grond, 5 c.M. diep en op 5 c.M. onderlinge afstand. Wanneer we met jonge planten beginnen, zetten we die bij voorkeur in Maart of April, op elk bed komen de planten 40 c.M. uit elkaar te staan, de dikke wortels goed uitgespreid en de neuzen of groeipunten gelijk met den grond. We maken de bedden 30 c.M. breed en de paden 90 c.M. en we graven eerst de bedden 30 c.M. uit om er waterhoudende mest in te brengen, daarop een laagje zand en dan de planten. Het Eerste jaar worden de planten niet hooger dan een halven meter, en daarom kunnen we dan in de paden andere gewas sen planten om de ruimte productief te ma ken. Hiervoor komen in aanmerking: krop sla, prinsesseboonen, bieten en Brusselsch lof, waarvoor de paden eerst met A.S.F. korrels worden gemest. A. C. MULLER—IDZERDA. In de week van 14 tot 17 Mei waren schommelingen van de prijzen schering en inslag. Maar over het algemeen waren de prijzen van de hoofdproducten niet laag. Wanneer we dan ook artikelen en prijzen noemen, zullen we ons bepalen tot de hoofdproducten en gemiddelde prijzen in het bovengenoemde tijdvak. Spinazie, welke momenteel niet uitmunt in kwali teit, noteerde 0.36 tot 0.52 per kist (8 kg.). Witlof, dat 10 Mei zoo goed als onverkoopbaar was (althans dit was het geval op het laatst van de markt) gold nu 5.30 tot 8.60 per 100 kg. en deze prij zen zijn niet slecht, temeer daar spinazie en witlof hebben afgedaan. Mooie sla was duur, doch ook de afwijken de kwaliteit was in trek; de prijzen waren 3.30—7.40 per 100 stuks. Asperges, waar van een vrij groote aanvoer, waren even eens gewild tegen .24—31 voor dik wit en dik blauw voor 1419.50 alles per 100 bos. Bloemkool, waarvan geen groote aan voer, was gewild en de prijzen 16.80— 21.30 zijn aan den hoogen kant. De kleine kwantums aardbeien waren duur, n.,1. 0.23- 0.31 per doosje. Bosgroente werd voor alle prijzen maar dan lage verkocht en meermalen kwam het tot doordraaien.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2