DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dr. Seyss-Inquart Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. Naar normale verhoudingen. Duitsche troepen hebben St. Quentin. eupen en malmedy weer bij het duitsche f.ïjk. De Duitschers bereiken den bovenloop der Somme. Schelde en Rijn met hun mondingen in Duitsche handen. de „times" over den strijd. Het bombardement van Rotterdam. Afleveren van autobanden verboden. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 117 Directeurs C. KRAK, Maandag 20 Mei 1940 PRIJS DER GEWONE AD VERTEN! IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven iranco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Berlijn, Zondag. Teneinde de openbare orde en het openbare leven in de onder de bescher ming van de Duitsche troepen staande Nederlandsche gebieden te waarbor gen, heeft de Führer den rijksminister dr. Seyss-Inquart tot Rijkscommis saris voor de bezette Nederlandsche gebieden benoemd. De Rijkscommis saris oefent het hoogste burgerlijke gezag uit en is rechtstreeks aan den Führer verantwoording schuldig.. Voor de tenuitvoerlegging van zijn voorschriften en voor de uitoefening van het bestuur kan hij zich van de Nederlandsche autoriteiten bedienen. Het militaire gezag wordt door den Duitschen weermachtsbevelhebber in de Nederlanden uitgeoefend, die, evenals de opperbevelhebbers van de weer- machtsdeelen, het recht heeft de maatregelen te nemen die noodig zijn- voor de uitvoering van zijn militaire opdracht en voor de militaire veiligheid. Het in de Nederlanden bestaande recht blijft van kracht, voorzoover Ket met de bezetting vereenigbaar is. (D.N.B.) In de benoeming van dr. Seyss-Inquart tot Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden dient zoo zeide in de gisteren gehouden pers conferentie de heer Gottfried Aschmann een nieuw bewijs te worden ge zien van den wensch van den Führer om het normale leven in Nederland tijdens de bezetting te herstellen en de verhouding tusschen Nederland en Duitschland op de gunstigste wijze verder te regelen. De persoon van dr. Seyss-Inquart, lid van het Reichskabinet geniet bijzonder vertrouwen van den Führer. Dr. Arthur Seyss-Inquart is 22 Juli 1892 te Iglau in het toenmalige Oostenrijk-Hon- garije geboren. Hij studeerde te Weenen in de rechten en heeft aldaar het beroep van advocaat uitgeoefend. Tijdens den oorlog diende hij in het Kaiserjager-regiment van Tirol als officier. Hij werd gewond en eeni- ge malen onderscheiden. Na den oorlog was dr. Seyss-Inquart lid van de Weensche vereeniging van advoca ten en lid van de commissie tot codificatie der arbeidswetten. Hij werd onder-voorzit ter van de Pan-Germaansche Oostenrijksch- Duitsche Volksbund; in 1937 werd hij lid van den Staatsraad en als zoodanig belast met de taak, een verzoening tot stand te brengen van de Oostenrijksche regeering- Schuschnigg met de Oostenrijksche natio- naal-socialisten en het nationaal-socialisti- sche Duitschland. In Februari 1938 werd dr. Seyss-Inquart minister van Biyienlandsche Zaken. Den llen Maart van datzelfde jaar volgde Seyss- Inquart den Oostenrijkschen bondskanselier Schuschnigg in diens functie op; dienzelf den dag waren de Duitsche troepen Oosten rijk binnengerukt. Kort daarop werd dr. Seyss-Inquart tot rijksstadhouder in Oos- Dr. Seyss-Inquart. tènrijk benoemd, welke functie hij bekleed de tot zij op 1 Mei 1939 weer werd opgehe ven en dr. Seyss-inquart tot rijksminister werd benoemd. De Dender-sector bereikt. Het opperbevel van het Duitsche leger meldt, dat na het uit den weg ruimen van den laatsten tegenstand op het eiland Wal cheren geheel Nederland met alle eüanden in Duitsche handen is. Na de inneming van Antwerpen dat geheel gespaard is is volgens het D.N.B. de vijand naar het W. terug gedrongen. Ten W. van Antwerpen werd de Schelde .overschreden en ten W. van Brussel de Dender-sector bereikt. Tusschen Maubeugs en La Fère is de aanval voortgezet. Sambre en Oise zijn overschreden en Le Cateau en St. Quentin in Duitsche handen. Op den Z. vleugel heb ben sterke strijdkrachten de streek ten N. van Laon en de Aisne bij Rethel bereikt. Ten N.W. van Montmédy is in de Maginot- linie het sterke pantserwerk 505 genomen. Tot nu toe zijn 110.000 gevangenen gemaakt, waarbij het Nederlandsche leger niet wordt medegerekend. De Duitsche luchtmacht heeft krachtig aan 'e actie medegewerkt. De verliezen der geallieerden en Belgen bedroegen 147 vliegtuigen, terwijl 27 Duit- sche vliegtuigen worden vermist. In Noorwegen strijdt de bezetting van Narvik, door de luchtmacht ondersteund, nog steeds fel tegen de aanvallen. Decreet van den Führer. Uit Berlijn werd gister door het D. N. B. gemeld: De Führer heeft op den 18den Mei 1940 het volgende decreet uitgevaardigd: De krachtens het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgescheiden en bij België ingelijfde gebieden zijn weder in Duitsch bezit. Innerlijk zijn zij steeds met Duitschland verbonden gebleven. Zij zul len daarom ook niet tijdelijk beschouwd en behandeld worden als bezet vijandelijk gebied. Ik bepaal derhalve reeds thans: 1) De in het dictaat van Versailles van het Duitsche Rijk afgescheiden gebieden van Eupen, Malmedy en Moresnet vormen weer een bestanddeel van het Duitsche Rijk. 2) De genoemde gebieden worden in gedeeld bij de Rijnprovincie (regeerings- district Aken). 3) Bepalingen over de uitvoering van 'it decreet behoud ik mij voor. Het D.N.B. meldt d.d. 19 Mei uit Berlijn: Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Onder den indruk van de nederlaag, wel ke de tegenstanders de laatste dagen moes ten incasseeren, trekken de Belgen, Engel sehen en Franschen verder terug. Overeen komstig de onderling afwijkende politieke belangen, trachten de Engelschen daarbij de richting naar het Noordwesten te houden, terwijl de Franschen meer naar het Zuid westen opdringen. Tusschen deze beide richtingen staan de Belgen, die bedacht zijn op redding van het eigen land. De laatste dagen hebben getoond, dat deze zorg niet alleen betrekking heeft op de snel oprukkende Duitsche troepenp veel eer hebben de Engelschen bewezen zeer ge vaarlijke bondgenooten te zijn, daar zij op hun terugtocht plunderen en vernielen. Zoo is bijv. de stad Leuven door de aldaar lig gende Engelschen bij hun aftocht volkomen leeggeplunderd. Doch ook" het vernielings werk der Britten, die blijkbaar gelooven in een vreemd land niet bijzonder rekening te behoeven te houden met de burgerbevol king, is niet in staat de onophoudelijke ach tervolging van den tegenstander door de Duitsche troepen tegen te houden. Eiken dag wordt de Duitsche linie weer verder verlegd in de richting van de naar Enge land wijzende Belgische kust. De opmarsch in Frankrijk. Evenwijdig daarmede rukt het Duitsche leger in Frankrijk eveneens steeds verder naar het Westen op. Binnen enkele dagen is de opmarsch verricht van de Maas tot over de Oise en den bovenloop van de Somme tot aan St. Quentin. Groote oorlogskerkhoven uit den vorigen oorlog, welke de toenmalige slagvelden omzoomen, herinneren aan de zware verliezen, welke toen op dezen zoo veel omstreden bodem geleden zijn, toen om elke stelling wekenlang met trommelvuur gestreden werd. Thans, nu ook de sterkste hindernissen overwonnen worden, zijn de verliezen bij de Duitsche troepen betrekke lijk zeer gering. Op enkele brandpunten mogen grootere offers noodig geweest zijn, over het algemeen echter vallen alleen bij den tegenstander groote verliezen waar te nemen, vooral daar, waar pantsereenheden in zijn- terugtrekkende colonnes binnen- Duitsche troepen in St. Quentin op 120 k.m. van Parijs. Het D.N.B. heeft gister gemeld, dat thans vastgesteld kan worden: lste. De geallieerden bevinden zich in België en in Frankrijk op den algeheelen terugtocht. 2de. Overal dringen de Duitsche troepen, den vijand fel achtervolgend, naar het Westen op. Daar de terugtrekkende bewe gingen der geallieerden uit Midden-België duidelijk deels naar het Noordwesten en deels naar het Zuidwesten gericht zijn, kan men aannemen, dat de Engelschen hun troe pen in de richting van de havens aan het Kanaal terugtrekken, terwijl de Franschen er uiteraard op bedacht moeten zijn, hun Noordelijke flank en daarmede hun hoofd stad Parijs te dekken, die hemelsbreed nog slechts 120 km. van het heden reeds als be zet gemelde St. Quentin verwijderd is, en met Laon door een straatweg van 120 km. verbonden is. Men verwacht van Duitsche zijde aanval len uit midden-Frankrijk. De Duitsche Noordelijke vleugel rukt via Brussel naar het Westen op. Eenige verde digingswerken van den vestinggordel van Antwerpen zouden nog verzet bieden. Naar het Zuiden werd de aanval tusschen Maubeuge en La Fére voortgezet en wordt de tegenstander reeds over de Somme en N. achtervolgd. Van Duitsche zijde wordt melding ge maakt van bomaanvallen van vijandelijke vliegtuigen op verscheidene steden in het Noordduitsche kustgebied en in W.-Duitsch- Iand, waarbij geen militaire doelen werden getroffen. Het Duitsche opperbevel deelt mede, dat daaruit consequenties voor de vergelding' getrokken kunnen worden. De Duitsche verliezen, zoo wordt gemeld, moeten over het algemeen gering geacht worden. Zonder meer wordt het duidelijk, dat de totale verliezen van den voortstormenden opmarsch van de eerste week van het offen sief geenszins vergeleken kunnen worden met de verliezen, die indertijd in den we reldoorlog de wekenlange groote gevechten aan de Somme, bij Verdun en in Vlaande ren eischtert. De verliezen van den tegen stander daarentegen zijn zwaar, niet in het minst door de activiteit van de Duitsche Stuka's en de pantserwagens. Uit Stockholm wordt door het D. N. B. gemeld: Naar de „Svenska, Dagbladet' be richt schrijft een militair medewerker van de „Times", dat de Fransche legerleiding door de kracht van den Duitschen aanval door de Ardennen volkomen overrompeld is. De verdediging was daar door de slechte wegen moeilijker dan elders Een andere verrassing was, dat de Duitschers er in waren geslaagd in dit moeilijke terrein ge bruik te maken van pantserwagens. Deze pantserwagens hebben te zamen met de duikbommenwerpers de doorbraak tot stand gebracht. De medewerker van de „Times" voegt hieraan toe, dat de Fransche infanterie in zekere sectoren van streek was gebracht door de massale Duitsche bomaanvallen. Hierdoor is het geheelen colonnes pant serwagens gelukt door de Fransche stel lingen heen te breken. Ten Zuidwesten en ten Westen van Mézières zijn de Duitsche troepen met groote snelheid doorgebroken. Zij hebben hier een gunstig terrein voor de tanks gevonden. De Franschen hebben met de grootste inspanning getracht om de diepe insnijdingen, welke de Duitsche troepen in hun front hebben gemaakt, aan de zijden te dekken. TWEE MILLIOEN MARK VOOR HET DUITSCHE ROODE KRUIS. Voorloopige opbrengst van collecte te Berlijn. D huis-aan-huis-collecte voor het Duit sch )ode Kruis, die Zaterdag en Zondag we -houden, heeft te Berlijn volgens een voc üge telling, het geweldige bedrag van ae millioen rijksmark opgebracht, Dat is bijna het dubbéle van de som, die op den eersten collecte-Zondag voor het Duitsche Roode Kruis werd ingezameld. drongen en luchtstrijdkrachten haar bom men uitwierpen en daardoor zeer zware ver liezen verwekten. In de Maginot-linie, bij Montmédy, geluk te het, naar het opperbevel van de weer macht meldde, een zwaar gepantserde stel ling te nemen. Het betrof hier een der sterkste forten, dat, ondanks hevig verzet, dank zij het volle gewicht van den aanval lenden troep werd ingenomen. Men weet, dat in Rotterdam den tijd van het ultimatum aan den commandant door den Duitschen bevelhebber gesteld, was verstreken, zonder dat duidelijk was geble ken of de stad al dan niet zou worden overgegeven en dat daarna van Duitsche 2iijde tot een bombardement werd overge gaan. Aan een exemplaar van de Koerier van 16 Mei wordt het volgende ontleend: Het gedeelte van de Schiekade tot aan den Provennierssingel is vrijwel intact ge bleven. Het station Delftsche Poort heeft hevig geleden, voornamelijk door den brand, die Dinsdag heeft gewoed. Vast staat wel dat de gebouwen van het station geheel verwoest zijn. In de omgeving van het station, speciaal in de buurt van den Mo- lenwaterweg zijn een aantal ingestorte hui zen. Van Provenierssingel tot de viaduct over de Schie heeft men het gezicht op een totale ruïne, zoowel aan de West- als aan de Oostzijde. Het Franciscusgasthuis is zoo goed als onbeschadigd, maar straten als de Teilingerstraat en de op de Schie uitkomen de volkrijke buurten, als Sintstraat en Zo merhof, hebben deerlijk geleden. Zoo is de hoek van de Zomerhofstraat tot aan de viaduct en eten weer verder tot Loos, zoo 's de overzijde van de viaduct tot aan het Slagveld één langgestrekte puinhoop, waar uit men hier en daar nog wat armzalige resten van muren ziet steken. Op het Hof plein zijn café's, die aan de Oostzijde een klein eigen centrum van vertier vormden van de oude stad, niets anders geworden dan holle ruimten, zonder dak, met ruit- looze ramen, waarbinnen het een groote ravage is. De and ére zijde van het Hofplein, waar op den hoek van het Haagsche Veer de oude Delftsche Poort zou herrijzen, blijkt ook enkele treffers te hebben gekre gen. Er treedt ook aan het licht, dat, hoe ern stig de binnenstad ook is getroffen zoo dat van een herbouw in een vorm, die ook maar in de verte zou lijken op het bekende Rotterdam nooit sprake zal kunnen zijn de geruchten, die onder den eersten in druk van mond tot mond gingen, altijd nog eenige overdrijving inhielden. Het is waar, dat men, van het Hofplein af tot den hoek van de Witte de Withstraat loopt door een straat, die geen wanden meer heeft, maar het stadhuis b.v. staat er nog, zij het ook dat het gehavend en ernstig beschadigd is. Het hoofdbureau van politie heeft zware beschadiging ondergaan. Pschorr is niets anders dan een stuk gevel. Het postkantoor heeft aan de zijde van de Meent een zware wond. De nieuwe Beurs is slechts weinig beschadigd. Het oude Erasmiaansch gymnasium, de Passage en de aansluitende hoek is weer één groote puinhoop. De Coolsingel-boule- vard levert een troosteloozen aanblik op. De hoek bij de Diergaardelaan tot de Kruis kade is weg. 1-Iet pas gebouwde Gildehuys is geblakerd, het Spinnewiel, Tivoli, de bioscopen langs den Singel, de banken zijn alle puinhoopen geworden of wrakken. Atlanta steekt nog de lucht in, maar maakt toch den indruk niet meer te herstellen te zijn. De Rotterdamsche bank heeft het kwaad gehad. De indruk, dien de Amster- damsche bank maakt is iets betpr. Het zie kenhuis Coolsingel is uitgebrand. Caland is er ook niet meer. De Bijenkorf is Woensdag een prooi der vlammen geworden. De Schiedamsche singel van den Binnen weg tot aan de Witte de Withstraat en deze straat zelf tot aan het gebouw van den Kunstkring, zijft als door één machtige hand, met één slag gesloopt. Hotel Royal is uitgebrand en ingestort. Ook verschillende buitenwijken zijn niet gespaard gebleven en vooral in Kralingen hebben branden huisgehouden. Oud-Rotterdam, de stad tusschen rivier en singels bestaat niet meer. Een aantal wijken, grenzend aan de oude stad deelt dit lot. Het bekende doorkijkje van het Plan C is volkomen gewijzigd. Men ziet slechts puinhoopen. Van het Beursstation ligt een gedeelte op straat. Van de Groote kerk staan alleen de muren nog. De oude zakenwijk met de binnenhavens is één troostelooze ruïne De trotsche bankgebou wen langs de Boompjes zijn leege muurge- raamten. Van het Entrepot't voormalige O.I.-huis is niet veel meer over. Van de banken zullen de gelden en waardepapie ren misschien veilig in de kluizen liggen, maar de correspondentie, de kaartregisters en boeken zijn verdwenen. Vele oude zaken zijn met één slag geliquideerd. Op vele plaatsen ruimen groote ploegen werklieden reeds het puin. Hier en daar in de binnenstad kan het verkeer al weer SS doorgang vinden. Gerzon is vrijwel onbe schadigd evenals het voormalig Schielands- huis. In het Noordelijke stadsgedeelte is de om geving van de Schiekade en den Noordsin gel wel het zwaarst getroffen. Zwaar ge troffen is de Bergstraat, loopende van den Bergweg tot Zegwaardstraat, in de nabij heid van het Huis van Bewaring. Een van de vleugels van het Huis van Bewaring heeft een treffer gehad. Het geheele stads gedeelte tusschen de Teilingerstraat,- Schie kade O.Z. en Hofplein is volkomen afge brand. Ook het gedeelte van de Schiekade W.Z. in de nabijheid van het Slagveld is door brand verwoest. Van het gebouw van het Rotterdamsch Nieuwsblad is vrijwel niets meer over. Van do Nationale Levens verzekeringsbank staat nog slechts een ge raamte. Nederlandsche militairen zijn bij de Boompjes tewerk gesteld bij de opruiming. Het schip de Veendam is nog onbeschadigd aan de Wilhelminakade. De Drechtsdijk is gezonken, doch de Dinteldijk schijnt onbe schadigd. Vreeswijk en Charlois zijn nage noeg onbeschadigd. Ook een aantal kerken is verwoest. Aan het herstel van het electridteitsnet werd met man en macht gewerkt. Ook aan de gasvoorziening wordt in een koorts achtig tempo gewerkt. In de onmiddellijke omgeving van Rotter dam is de schade veel minder groot. Schie dam is vrijwel intact. In Schiedam weinig schade. Ofschoon onze stad zoo schrijft de „Schied. Crt." niet geheel gespaard is ge bleven, kan Schiedam toch van geluk spre ken. Alleen bij den overweg naar Overschie en aan den Parallelweg zijn ernstige ont ploffingen voorgekomen, waardoor eenige personen het leven verloren en gebouwen werden beschadigd. Vooral de Parallelweg heeft geleden van een bombardement op Dinsdagmorgen. In een deel der woningen ontstond brand, evenals in de zakkenrepa- ratie-inrichting aan den Overschiescheweg. Dat de geheele Parallelweg nagenoeg ver woest zou zijn, is sterk overdreven. Het achterste gedeelte is nagenoeg geheel intact gebleven, al zijn er wel vele ruiten ver nield. Al is Schiedam dan ook materieel nage noeg geheel intact gebleven, ook hier zijn slachtoffers gevallen. Cfficiëel is bekend, dat 74 personen ge dood of gewond werden sedert 10 Mei j.L Het meerendeel der gewonden werd opge nomen in de beide ziekenhuizen en de noodziekenhuizen. Zestien personen zijn hier overleden, waarbij 3 uit Overschie en 5 militairen, die in de omgeving van onze gemeente gesneu veld zijn. Bij die 5 militairen waren 3 mari niers. Welke uitzonderingen zijn vastgesteld. Het departement van Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend: Het is verboden motorrijwiel- en auto banden, zoowel binnen- als buiten banden, zoowel gebruikte als onge bruikte, af te leveren. Uitzonderingen. Van het verbod is uitgezonderd het af leveren aan militairen, Duitsche militaire attaché's, leden van het Duitsche gezant schap en van de Duitsche consulaten, art sen, veeartsen, verloskundigen, verplegers en verpleegsters, destructorbedrijven, brand weer, politie en post, zoomede voor het ver voer van goederen, dat door de Duitsche be zettingsautoriteiten is gelast en voorts voor vervoer van motorbrandstof. Eveneens is uitgezonderd het afleveren aan autoriteiten, welke door den directeur- generaal van Handel en Nijverheid of door den. directeur van het Rijksbureau voor Rubber met toestemming van den directeur- generaal van Handel en Nijverheid zijn aangewezen voor het verkrijgen en ver bruiken van motorbrandstof. Verder is uitgezonderd het afleveren ten gebruike van ziekenvervoer, lijkenvervoer en evacuatie en het afleveren aan hen, die voorzien zijn van een schriftelijke vergun ning van een burgemeester voor het ver krijgen en verbruiken van motorbrandstof. Van de afleveringen houdt de verkooper aanteekening in zijn afleveringsregister, waarvan d'e origineelen wekelijks aan het Rijksbureau voor Rubber moeten worden opgezonden. In de gevallen waarin een schriftelijke vergunning is verstrekt, moet deze den bandenverkooper worden getoond. Deze schrijft in dat geval een R.B.R. 3-formulier uit, waarop een aanteekening van de ver gunning wordt gedaan, welk formulier door kooper en verkooper wordt geteekend, ter wijl de vereischte zegels worden geplakt. De aflevering kan dan onmiddellijk plaats vinden, terwijl daarna het R.B.R. 3-formu lier aan het Rijksbureau voor Rubber wordt opgezonden. Deze verordening wordt per radio afge kondigd en treedt onmiddellijk in werking.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1