Nederlandsch strafrecht blijft van kracht. Hervatting van het onderwijs. Nieuwe perspectieven voor den tuinbouwexport. Voorzieningen voor de volksgezondheid. Het slagveld in de Grebbe* linie. De toestand in Zeeland. Wageningen DE INTOCHT IN BRUSSEL. Over den intocht in Brussel werd Zater dag gemeld: In het middelpunt van de successen, wel ke de Duitsche weermacht gisteren in Bel gië heeft behaald, staat de bezetting van Brussel. Voorwaarde hiervoor was, dat de reeds den vorigen dag gemelde doorbraak door de Dyle-stelling aanzienlijk verbreed en de tegenstander gevoelig geslagen werd. Inderdaad konden de Duitsche troepen zon der strijd Brussel binnenrukken, nadat de vijand bij scherpe ac' tervolging verder te ruggeworpen was. De verwoede gevechten om Mechelen en Leuven, die stevig in Duit sche handen zijn, hebben den vijand zware verliezen bezorgd, terwijl aan Duitsche zijde volgens de voorloopige gegevens, de verliezen in verhouding tot de reusach tige successen als zeer gering kunnen worden beschouwd. Snelle pantsertroepen. Het legerbericht licht heden den sluier over de doorbraak van de Fransche grens vestingen ten Westen van de Maas. Heele pantsercorpsen zijn daar gebruikt; zij lieten geen tegenstand ontstaan en hebben reeds de Boven-Sambre en Boven-Oise bereikt. Ook op dezen vleugel houden de Duitsche troepen gelijken tred met het tempo van den opmarsch in België. Tal van namen, die uit den wereldoorlog bekend zijn, verschij nen weer, doch trekken in een aanzienlijk sneller tempo voorbij dan in dé groote wor steling van 19141918. De snelheid, waar mede de Duitsche pantsertroepen optrekken heeft algemeen verrassing gewekt. Daar zij cle pantserwapens van den vijand in aantal overtreffen en veel moderner zijn, was elke tegenstand nutteloos. Nog opmerkelijker echter dan de op marsch der gemotoriseerde eenheden is het feit, dat 'de Duitsche infanterie de aanslui ting op de vooruitstormende spits niet ver loren heeft. Waar de pantserwagens door braken, daar volgden vlak er achter de Duitsche infanteristen. REORGANISATIE VAN FRANSCH KABINET. Het D.N.B. meldt uit Parijs: De Fransche premier Paul Reynaud heeii heden zijn kabinet gereorganiseerd. Tot mi nister van Staat en plaatsvervangend mi nister-president is maarschalk Pétain be noemd. Daladier heeft het ministerie van Oorlog afgestaan aan Reynaud, die dus nu premier en minister van Oorlog is. Daladier heeft de portefeuille van Buitenlandsche Zaken, Mandel die van Binnenlandsche Za ken, Rollin die van Koloniën en Barety die van Handel op zich genomen. De Fransche premier Reynaud heeft van avond een' radiorede gehouden. Hij ver klaarde hierin: het is den Duitschers gelukt ten Zuiden van de Maas een groote uitstul ping te vormen. Deze uitstulping is naar 't Westen toe verbreed. De situatie is ernstig, maar geenszins wanhopig. De overwinnaar van Verdun, wien Frankrijk het te danken heeft, dat het Duitsche offensief van 1916 niet slaagde, maarschalk Pétain, zal van heden af aan de zijde van den premier als vice-president van den ministerraad en daarmede als plaatsvervangend minister president zijn geheele intelligentie en kracht in dienst van het land stellen. Hij zal tot aan de overwinning op dien post blijven. Onder de huidige omstandigheden is het bovendien noodzakelijk geweest, dat het hoofd der regeering de leidihg van het ministerie van Oorlog op zich neemt. Ook een diplomatieke reorganisatie zal uitge voerd worden. Alle takken van bestuur in Frankrijk moeten zich aan den oorlog aan passen. Het is noodzakelijk, dat een krijgs haftige geest in de bureaux komt. Iedere fout zal terstond gestraft worden. Iedere Franschman, het zij bij het leger, het zij in het binnenland, moet hedenavond den plechtigen eed zweren te overwinnen. Duitsch recht voor enkele misdrijven. In verband met de door den Opperbe velhebber van het Duitsche leger en den bevelhebber van de Duitsche legergroep in Nederland uitgegeven strafverordenin gen kan nog worden gemeld, dat door de strafrechtelijke bepalingen van deze ver ordeningen het Nederlandsche strafrecht in geenen deele opzij wordt gezet. Ons eigen nationale strafrecht en rechtspleging blijven volledig van kracht, doch hierbij komt nu, dat bovendien naar 't Duitsche recht strafbaar zijn handelingen, waar van de berechting volgens dit recht behoort tot de competentie van Duitsche krijgsraden of bij zondere rechtbanken. Het gaat hier dus om specifiek Duitsch oorlogsrecht ter bescherming van vitale Duitsche belangen tegen in dezen tijd ook buiten de Duitsche grenzen ontoelaatbare handelingen, welke een gevaar kunnen opleveren voor het Duitsche Rijk, de Duitsche weermacht enz., zooals b.v. spi- onnage en sabotage. POSTDUIVEN MOGEN BLIJVEN LEVEN. Registratie en vasthouden ver plicht. Met den Duitschen militairen bevelheb ber is overeengekomen, dat geen postdui ven meer behoeven te worden gedood. Elke houder van postduiven is evenwel ver plicht de duiven niet te laten uitvliegen en alle duiven, die zich in zijn hol: bevinden te laten registreeren. De lijst moet in het hok worden opgehangen en een afschrift ervan dient te worden ingezonden aan den heer Hornstra Prinsengracht 407, Amster dam (C.) Overtredingen hebben tengevolge, dat alle duiven onvoorwaardelijk worden gedood en dat de eigenaars zullen worden gestraft volgens de Duitsche militaire wet ten. Duiven met buitenlandsche ringen moe ten gedood worden. Eindexamens gaan zooveel mogelijk door. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, maakt het vol gende bekénd: I. Bij de hervatting van het on derwijs sta op den voorgrond: a. onderwijs worde gegeven in waardigen nationalen geest; b. bij alle onderwijs worde ge wezen op de noodzakelijkheid tot strikte inachtneming van onze plich ten tegenover de bezettende over heid, in het bijzonder worde tegen alle uitingen van nieuwsgierigheid gewaakt; c. bij alle onderwijs worde op het overwegend belang van het zorg vuldig nakomen der eischen van de hygiëne gewezen. II. Het wordt op prijs gesteld en ten sterkste aanbevolen, dat alle nog niet afge dane geschillen over de uitvoering der on derwijswetten door partijen in der minne worden geregeld. Van de intrekking van bij de Kroon aan hangige geschillen worde de mededeeling ingezonden aan het departement van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage. III. Voor zoover niet ter plaatse be voegde autoriteiten anders hebben bepaald, wordt het onderwijs, zij het voorloopig zoo eenvoudig mogelijk, hervat. IV. Waar geen bruikbare lokaliteit be schikbaar is, kan eenig onderwijs worden gegeven in de vrije natuur; aan oudere leerlingen kunnen taken worden opgegeven die thuis of op enkele centrale plaatsen worden gemaakt. V. Waar de leden daarvan bereikbaar zijn, worde zooveel mogelijk gehandeld in overleg met het schooltoezicht. Om met het onderwijs te beginnen, kan van goedge keurde leerplannen en lesroosters worden afgeweken. Op het verleenen van een noo- dige ontheffing van wettelijke voorschrif ten behoeft niet te worden gewacht. VI. De leden van het rijksschooltoezicht behouden hun wettelijke bevoegdheden. VII. Waar gebrek aan arbeidskrachten dat noodig maakt, kan verlof worden gege ven tot schoolverzuim. Waar noodig en mo gelijk kunnen schoolklassen in haar geheel bepaalde hulp verleenen. .Vooral voor wat betreft de nijverheidsscholen dient aan een optreden plaatselijk overleg op korten ter mijn vooraf te gaan. VIII. De eindexamens van scho len voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, van middel bare nijverheidsscholen en kweek schooleindexamens moeten zoo eenigszins mogelijk, voortgang heb ben. Voor de eerstgenoemde scholen is het centrale examenwerk beschikbaar. Voor zoover de toezending daarvan niet tijdig kan geschieden, wordt door directeur en leeraren zoo mogelijk in overleg met den inspecteur werk voor de eigen school vastgesteld. Dit werk wordt geacht wettig te zijn vastgesteld of goedgekeurd. Benoe ming van deskundigen en gecommitteerden heeft plaats gehad. Voor zoover deze op de examendagen niet beschikbaar zijn, wijst de directeur uit de beschikbare personen, zoo mogelijk in overleg met den inspecteur, deskundigen of gecommitteerden aan. De zen worden geacht wettig te zijn benoemd. Voor het vaststellen van den examenuitslag gelden de gewone regelen. Bij de beoor deeling van het werk en de antwoorden worde rekening gehouden met de omstan digheden, waaronder de voorbereiding voor het examen plaats vond en het examen wordt afgenomen. IX. Het hooger onderwijs en de arbeid in de laboratoria wordt volgens aanwijzin gen van curatoren geleidelijk hervat. WAT DE ENGELSCHE TROEPEN ACHTERLIETEN. Op de persconferentie van Zaterdag avond te s-Gravenhage, heeft kapitein Frank van de Duitsche weermacht mede- deelingen gedaan over zijn ervaringen bij een recent bezoek aan Hoek van Holland. De Engelschen hebben hier een chaos van allerlei artikelen achter gelaten, uni formen, dekens, munitie, radio-apparaten, kortom een wonderlijk allegaartje, dat treffend illustreert hoe weinig ernst de Engelschen er mede hebben gemaakt om Nederland werkelijk krachtdadig te hulp te komen. In Noorwegen konden de Engelschen zich er nog op beroepen, dat zij groote moei lijkheden bij het landen ondervonden. Dit argument gaat echter geensdeels op voor Nederland, waarvoor men in geen enkel opzicht eenige ernstige plannen heeft ge maakt om hulp te bieden. In Nederland hadden de Engelschen nu eens werkelijk kunnen toonen dat zij voor nemens waren Nederland effectief te hel pen, maar opnieuw hebben zij gefaald. Het valt op, en dit blijkt uit gevonden mede- deelingen der Engelschen, hoe zij het Duitsche leger hebben onderschat. De laatste gebeurtenissen aan het Wes telijk front met den zegevierenden op marsch van de Duitsche legers, zullen de Engelschen wel opnieuw hebben aange toond, hoe volkomen verkeerd hun oordeel over het Duitsche leger is geweest. Zelfs de elitetroepen, die Engeland in den strijd heeft geworpen aan het Belgi sche front, nebben tegen het Duitsche leger geen resultaat kunnen bereiken. POLITIE MAG WEER GEWAPEND ZIJN MET PISTOLEN. Naar aanleiding van met het Duitsche opperbevel gemaakte overeenkomsten wordt bepaald dat voor de rijkspolitie (marechaussee en Rijksveldwacht) toege staan is, dat zij voor 'bewakingsdoeleinden en het handhaven van orde en rust ook verder mag worden bewapend met pisto len. Van de gemeentepolitie gelden dien overeenkomstige bepalingen. Hoopvolle stemming. Het A. N. P. meldt uit Naaldwijk, dat men in tuinderskringen thans de toe komst wat hoopvoller begint in te zien. Men verwacht binnenkort een vergrooting van den export van Nederlandsche tuin bouwproducten naar Duitschland. Hierdoor zullen de kwanta groenten en fruit, die anders vernietigd moeten worden, tegen een bevredigenden prijs verhandeld kunnen worden. Nu Engeland als klant is uitgeschakeld, zal de tuinbouw nagenoeg geheel voor zijn afzet op Nederland en de Duitsche gebieden zijn aangewezen. De tuinbouworganisaties verwachten echter wel een algeheele wijziging in het verkoopsysteem, dat waarschijnlijk in mindere' of meerdere mate gecentraliseerd zal worden. Ook in vroegere jaren was Duitschland altijd de grootste klant van den Nederland- schen tuinbouw. Zoo werd in het jaar 1929 naar Duitschland 394.759.090 kg. aan tuinbouwproducten uitgevoerd, tegen een waarde van ruim 49 millioen gulden. Hieruit blijkt wel overduidelijk, welk een belangrijke afnemer het Duitsche Rijk ook vroeger beteekende voor onze agrari sche bedrijfstakken. In de laatste jaren is de uitvoer naar Duitschland echter aanzienlijk terugge- loopen, daar tal van belemmerende bepa lingen den export in den weg stonden. Zoo bedroeg in 1938 de uitvoer van tuinbouw producten naar Duitschland slechts 135.030.000 kg., tegen een waarde van 16.227.000. De export is dus geweldig teruggekropen al bleef Duitschland nog altijd een der voornaamste afnemers der Nederlandsche tuinbouwproducten. Ook in het Westland is men wat deze toekomstige verruiming van den export betreft over het algemeen zeer hoopvol gestemd. Beplanting met boonen. Het bestuur van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur en dat van den Bond van Bloémbollenhandelaren hebben de volgende mededeeling aan de leden der vereeniging gezonden: „Wij raden u drin gend aan om het daarvoor geschikte, leeg- liggende land onverwijld met boonen te be planten. Met medewerking van de oude Centrales in Den Haag, zullen wij over voldoende zaadboonen kunnen beschikken tegen de geldende prijzen. U kunt de door u benoodigde hoeveelheden en soorten, direct aan de besturen opgeven, waarna men bericht zal ontvangen, waar men het van den kostenden prijs, van den kosttenden prijs. Waarschijnlijk zullen hoofdzakelijk bruine 'boonen beschikbaar komen.' Diensten werken gewoon door. De directeur-generaal van de Volksge zondheid maakt bekend: 1. Alle diensten en instellingen op het ge bied van de volksgezondheid werken zoo veel mogelijk door. 2. Het is dringend noodzakelijk de hand te houden aan de verplichting tot aangifte van besmettelijke ziekten. 3. Deze aangife moet voorloopig geschie den in alle gevallen waarin vermoeden van besmettelijke ziekte bestaat, welke aangifte nader moet worden bevestigd, indien de ziekte is vastgesteld. 4. Gevallen van besmettelijke ziekte in de provincie Overijsel moeten tot nader bericht ter kennis worden gebracht van den genees kundig inspecteur van de Volksgezondheid te Groningen. 5. De inspecteurs van de Volksgezondheid moeten zoo spoedig mogelijk aan den betrok ken hoofdinspecteur kennis geven van alle feiten en omstandigheden, waaruit gevaar voor de volksgezondheid kan voortvloeien. 6. Van alle storingen in de drinkwater voorziening moet door de burgemeesters onmiddellijk kennis worden gegeven, zoo wel aan de betrokken pharmaceutisch in specteur van de Volksgezondheid als zoo mogelijk aan het Rijksbureau voor Drink watervoorziening. 7. De keuringsdiensten van waren moeten zooveel eenigszins mogelijk is toezicht uit oefenen ter voorkoming van het gebruik van ondeugdelijke levensmiddelen. 8. De vleeschkeuring blijft intact. Voor destructie van cadavers en afgekeurd vleesch moet zorg worden gedragen. Voor het geval destructoren tijdelijk het mate riaal niet kunnen verwerken, kan dit begra ven worden op algemeene aanwijzingen, te geven door den veterinair inspecteur van de Volksgezondheid. 9. Op het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid vinden de werkzaamheden geheel op normale wijze plaats, zoodat alle aanvra gen tot dit instituut op de gewone wijze kunnen worden gedaan. 10. Alle instellingen op het gebied van de volksgezondheid moeten van moeilijkheden bij de uitoefening van den dienst zoo spoe dig mogelijk kennis gejven aan den betrok ken inspecteur van de Volksgezondheid. Heden ontvingen wij de Prov. Overijssel- sche en Zwolsche Courant van Vrijdag 17 Mei, waarin een tocht langs de Grebbelinie wordt beschreven. Een bijzondere correspondent vertelt daarover o.a. het volgende: He zwaartepunt lag op het gedeelte tus- schen Wageningen en Rhenen. De Grebbeherg was tijdens de mobilisa tie in een vesting herschapen en daarachter bevond zich een reservegarnizoen, dat in den strijd werd geworpen bij een feilen tegenaanval van onze troepen, die het ter rein heroverd schijnen te hebben, maar het na een aanval van nieuwe Duitsche afdee- lingen weer moesten achterlaten. Wat achtergebleven is, is een slagveld, dat in zijn verlatenheid een schokkenden aanblik biedt. Het Roade Kruis had hier door het weghalen van de gewonden en het transport der slachtoffers reeds een deel van zijn arbeid verricht, en ook was men reeds doende met het opruimen van de ravage, maar tot op dat oogenblik was de stroom van 't Duitsche leger nog geen moment on derbroken, nog steeds rolden de legerafdee- lingen over den weg. De opmarsch was nog hoofdzaak, het opruimingswerk kan eerst later volledig ter hand worden genomen. Niet alleen is hier het veldgeschut volle dig in werking geweest, zoowel aan Duit sche als aan Nederlandsche zijde, maar ook gevechten van man tegen man moeten hier gevoerd zijn in al hun verschrikkelijk heid. Op verscheidene plaatsen bevonden zich langs den weg nog kanonnen, omringd door de hulzen van de verschoten granaten, munitieresten van beide partijen. Naast de kanonnen lagen hier en daar de slachtoffers, de gesneuvelde bedieningsmanschappen, in de nabijheid de lijken der paarden. Over- aoop geschoten auto's, wagenresten, totaal vernielde fietsen en motorrijwielen lagen bij tientallen langs den weg. Wij verlieten de gebaande wegen en be gaven ons in gezelschap van een Duitschen Roode Kruisarts in het land ter zijde van den weg. Hier liggen de loopgraven, waar onze troepen den Grebbeberg verdedigd hebben. Mitrailleur-trommels, technisch hulpmid delen, materiaal, verbandmiddelen, van alles ligt hier nog, achtergelaten toen de terugtocht een aanvang nam. Ook hier tal rijke gesneuvelden. Duitschers en Neder landers naast elkander, omringd hier en daar door de scherven van Duitsche en Ne derlandsche handgranaten. En dit alles is dan nog slechts voorterrein. Het valt evenwel op, dat de Nederlandsche stellingen betrekkelijk weinig door het ge schutvuur hebben geleden. De kazematten zijn ten deele beschadigd en vernield, de loopgraven eveneens, er voor liggen gra naatscherven, stukken metaal, in het schootsveld tientallen koeien en paarden, er tusschen in, buiten de stelling, hier en daar een lichte mitrailleur, ernaast weder om de bedieningsmanschappen. De verliezen. Het hevigst is op den Grebbeberg zelf ge streden. Hier zijn de verliezen groot ge weest. De cijfers, die ons genoemd werden, ook door Duitsche officieren, waren hoog, doch loopen te sterk uiteen, dan dat wij zouden kunnen denken aan het noemen er van. Het spreekt overigens vanzelf, dat een juiste verlieslijst nog niet gepubliceerd kan worden. Wat de Nederlandsche verliezen betreft, kan slechts het volgende worden opge merkt. Het ligt voor de hand, dat de Neder landsche troepen, die hier, naar de Duitsche officieren ridderlijk erkenden, zich met leeuwenmoed verdedigd hebben, ernstige verliezen hebben geleden. Zooals het ech ter steeds gaat in stellinggevechten heeft ook hier de aanvaller in een veel moeilijker positie verkeerd dan de verdediger en de Nederlandsche verliezen werdan dan ook nog betrekkelijk gering genoemd. Vast staat, dat het grootste deel onzer troepen zich heeft kunnen terugtrekken, toen bleek dat de stelling onhoudbaar was. Later zijn in het achterland en in de Be tuwe talrijke krijgsgevangenen gemaakt, toen eenmaal de capitulatie was geschied. Nog Woensdagavond lagen de meeste for ten in de Betuwe onbeschadigd en met de bezetting volkomen intact. Het merkwaardige is, dat achter Rhenen niet meer gevochten is. Eist (Utrecht) heeft nauwelijks meer geleden. Het achtergelegen gebied evenmin. Wel moet bij Tiel fel zijn gevochten, evenals bij Veenendaal, Langs den weg vindt men overal nog grote hoeveelheden uitrustingsstukken, ach tergelaten uniformen, wagens en wat dies meer zij. Op den weg is duidelijk het in slaan der granaten zichtbaar, de noodrant soenen, blikken groenten en vleesch, doo- zen chocolade liggen langs den berm. Er heerscht op vele plaatsen een volledige ver woesting. Hetzelfde beeld, dat men kent uit de beschrijving van oorlogsboeken biedt het slagveld hier. Het heeft geen zin, dieper in details te treden. Laat het genoeg zijn, dat wij diep geschokt dit tooneel van den strijd hebben verlaten en dat het totaalbeeld, ook dat van de verwoeste plaatsen Wageningen en Rhe nen van dien aard was, dat wij met ge schokte zenuwen en een gevoel van zware vermoeidheid onzen tocht nog tot Zeist hebben voortgezet en daarna huiswaarts zijn gekeerd, omdat, naar ons verzekerd werd, bij Utrecht niet gestreden was. Inderdaad bleek de weg tot Zeist nor maal. Geen vernielde huizen meer, geen slachtoffers, hier graasde het vee rustig in de weide....» Op den terugweg. Op den terugweg werden wij herhaalde lijk langen tijd opgehouden door de van Zeist tot aan Arnhem bijna onafgebroken ons land binnenrukkende Duitsche legerco- lonnes. In de richting Arnhem trokken lange marschformaties Nederlandsche krijgsge vangenen, allen ontwapend, begeleid door en kele Duitsche soldaten. Het waren de troe pen uit Renkum, Leersum, Doorn, Drieber gen, alsmede uit de Neder-Betuwe, die zich Dinsdagavond, toen het capituiatiebevel kwam, hebben overgegeven. De gevangenen bleken diep onder den in druk van de overgave. Zij wisten niet, dat op andere plaatsen de Duitsche stoottroe pen reeds diep in de stellingen waren door gedrongen en onder meer bij Rotterdam een doorbraak hadden geforceerd. Velen hun ner konden hun ontroering moeilijk be dwingen. Allen verkeerden in een neer slachtige stemming. In Ouwehand's Dierenpark te Rhenen. Bekend is bij Rhenen Ouwehand's Die renpark, dat de laatste jaren een van de voornaamste toeristencentra in dit deel van het land was. De Grebbe-steiling liep hier dwars doorheen. Door het geheele park wa ren prikkeldraadversperringen aange bracht en loopgraven gegraven. Wij hebben er een kijkje genomen. Ook hier is fel gestreden. De gebouwen bij den ingang zijn in vlammen opgegaan. Luid klonk ons het geschrei der vogels, die wellicht enkele dagen zonder voedsel waren geweest, in de ooren. Naar ons werd medegedeeld zijn de wilde dieren, die zich nog in het park bevonden, doodgeschoten met het oog op het gevaar, dat hun aanwe zigheid opleverde in verband met de moge lijkheid van vernieling van de afrasterin gen. IN AMERSFOORT WEER NORMAAL LEVEN. Gemeentediensten, winkels, ban ken, fabrieken werken. Uit Amersfoort wordt gemeld: Het leven hier is vrijwel weer gewoon. Groote fa brieken, zooals Erdal en Noack, zijn weer begonnen en ook de banken werken weer. De posterijen bestelden zelfs op Zondag morgen. Brieven, die Zaterdagavond in Amster dam werden gepost, kwamen Zondagoch tend in ons bezit. In de hoofdstraten zijn verscheidene winkel-étalages geheel opnieuw gereed gemaakt en keert het normale zakenleven terug. De scholen begonnen vandaag. De ouders kunnen hun kinderen naar de school of naar het gebouw zenden, waar zij waren, toen de Pinkstervacantie begon. De autobusdiensten naar Nunspeet en naar Apeldoorn, evenals die naar Baarn mogen blijven rijden. Zij hadden gister reeds veel te doen. De gemeentediensten, reiniging, gasfa briek, waterleiding en openbare werken, en ook de politie werken normaal. Wegens ziekte van commissaris Goorhuis is de hoofdinspecteur Van Rooyen in diens plaats getreden en met voortvarendheid, doch ook met kalmte en beleid regelt hij der. dienst en hij heeft alles volkomen in handen. De dienst van belastingen en accijnzen heeft den Zondag gebruikt om alle noodige voorbereidingen te treffen voor hervatting van den dienst op Maandagmorgen. Eenige commiezen zijn hulpkrachten geworden van de politie en kenbaar aan een rood- witten band om den arm. De geëvacueerden worden, voor zoover noodig, bij hun terugkeer in Amersfoort door tusschenkomst ven den Gemeentelij ken Woningdienst onder dak gebracht. In het gebouw van de Zusters van Onze Lieve Vrouw ter Eem aan de Daam Focke- malaan, wordt door de zusters eten gereed gemaakt, waarvan ieder kan krijgen. Ook broodmaaltijden worden daar in ruime mate verstrekt. IJke Wouda f- - Te Sneek i«s Donder dag overleden, ruim 85 jaar oud, de heer IJke Wouda, onder wiens leiding zich de bekende Wouda's meelfabrieken tot het grootsche bedrijf van thans hebben ont wikkeld. Volgens het huidige communiqué van het opperbevel der Duitsche weermacht blijkt, dat in N e d e r 1 a n d de Zeeuwsche eilanden, nadat het laatste verzet op het eiland Walcheren gebroken was, volkomen in Duitsche handen zijn. Daarmede contro leeren de Duitsche troepen thans de mon ding van Schelde en Rijn. Bovendien ech ter biedt de nog voor kort door de Engel schen bezette haven Vlissingen een waar devol steunpunt voor de controle van het Zuidelijke deel van de Noordzee en van den ingang van het Kanaal, alsmede van den toegang tot de groote haven van Antwerpen. Het laatste hoofdstuk over het in bezit nemen van Nederland is hiermede afgesloten. WAT NA 14 MEI IS GESTORT, KAN ONBEPERKT WORDEN OPGENOMEN. Ter voorkoming van misverstand wordt onder de aandacht gebracht, dat ten aan zien van de uitbetalingen van bedragen die na 14 Mei 1940 in contanten op een reke ning zijn of worden gestort, het bankenmo- ratorium niet van toepassing is. Deze bedra gen kunnen derhalve weder onbeperkt worden opgenomen. Om technische redenen geldt het vorenstaande niet voor op een postrekening gestorte bedragen, zoodat in geval van beschikking over het girotegoed per postcheque de beperkingen van het mo ratorium-besluit toepassing blijven vinden ten aanzien van het geheele tegoed. Wel kunnen na 14 Mei 1940 op een postrekening in contanten gestorte bedragen na over schrijving daarvan op een bank, bij die bank in contanten worden opgenomen, mits ten genoege van de betrokken bankinstel ling wordt aangetoond, dat de oorspronke lijke storting in contanten na 14 Mei 1940 heeft plaats gevonden. DISPENSATIE VAN HET SLACHTVERBOD. Het Rijksbureau voor voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat van het verbod tot het slachten van rundvee, paarden, varkens en schapen, geldende in de provinciën Noordholland, Zuidholland (met uitzondering van Goeree en Over- flakkee) en westelijk Utrecht, v/elk verbod is ingegaan 14 Mei jl. met ingang van Zondag 19 Mei a.s. algemeene dispensatie wordt verleend. Aan een bijzondere Prov. Overyselsche e 17 Mei ontle^nen wij De weg van Arnhei langs de plaatsen, w« allerhevigst is gewees gen, welke herinnere 1914. Het is opmerk* groote voortvarendhe vernielingen in de w heeft men b.v. de welke zich op somnu weg bevonden, reei waardoor het verkeer Utrecht weer mogelij Toen wij er kwame het teeken van den si Pinksteren bij den Grebbeberg is gevoer Op den Wagenings schillende .projectiele: sche artillerie terecht stig zijn de verwoestii Triest is de aanblik van heden. Geweldig welke hier werden gen heeft precies in van Nsdcrlanciscn grootste gedeelte van troostelooze ruïne. Hi< de vlammen tusscher hoopen. Duitsche sold mogelijk de puinhoop zijn nog winkels ten c voorwerpen van waar pen. De Duitsche troep niemand, zich aan eer vergrijpt. Rechts kerk, thans weinig Van de hoofdstraat niets overgebleven d bouwen. Een professor van school vertelde, dat volking op de meest plaats gehad. In Rijn' burgerbevolking na bracht. De schepen sleepbooten getrokker in veiliger oorden w: hun mooie stad het ei ten, want van militai medegedeeld, dat Wa? lijn zou komen te lig? Alles wijst op de Wageningen is ontru Rhenen, het kleine cie Utrecht aan den eveneens ontzettend schutvuur. Op luttele meters huizen in puin, maar zelf, op een zijbreuk loop>en. Achter Rhenen is digd, al is hier en daa bij het terugtrekken troepen nog geschoter Dinsdagmorgen nog e soldaten gesneuveld hen vol piëteit naar gedragen. Tot Zeist is de weg informeerden wij na* rustig in zijn kasteel DE VERLIEZEN NOG ONI Voorloopig* gunstig. Over de verliezen leger zijn nog steeds cijfers bekend. De gej conferentie op de verstrekt, geven echt de verwachting, dat kelijk klein zullen zen is geen sprake, ten te Arnhem, Ha cholt, Gronau en N dan 300 gewonden gewonden in de vesl tal van 1000 niet ov dam worden zesho: pleegd, van wie de Ook wat 't Z. betreft al te groot pessimism geleerd, dat het aant woonlijk ongeveer dat der gewonden in dit geval een zijn, welke althans In Rotterdam wordi 341 zwaar gewonden ter persconferentie ke, dat deze stad voc teisterd, wat natuur het aantal slachtoffe FRUITTEELT-DE TE SCHI Vanwege het bedrijf van den dienst der provin Schellinkhcut, schr In de maand Apr: vóór den bloei bes] deauxsche pap. De werd vroeg gespot: pap, teneinde bescl bij Goudreinet en dig optreedt, te voorl bloei werd nog eens Californische pap. In Mei zal na den gelijk weer worden worden bespoten pap, waaraan toeg naat. De appelen 1 Californische gevoegd 0.3 loo variëteiten wordt verspoten, ook wo Californische pap 0.5 CCalifornische voegd de 0.5 Cal De kruisbessen Mei bespoten met gondische pap ter rikaansche kruisbe Schade tengevolj komt dit jaar w> struiken, welke vorst hadden ge hadden hersteld,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2