Myra, het elfje eri de booze kabouter Zwartvoet. Buitenland Gamelin viel in ongenade. Dieren in het leger. TWEEDE BLAD dat van staf Van de Fransch-Zwitsersche grens meldt het D.N.B.: Het verwonderlijke feit, Frankrijk midden ,in den grootsten slag alle tijden van chef van den generalen heeft verwisseld is, naar hier binnenkomen de Fransche berichten melden, een gevolg van het jongste verrassende bezoek «Churchill aan Parijs. Gelijk bekend heeft Gamelin destijds zijn eisch, dat het Fransche leger allereerst den Franschen bodem en niet de tegenover En geland liggende kust moest dekken, geen ingang kunnen doen vinden. Thans is Churchill blijkbaar gelukt met gebruikma king van de zware nederlagen die de geal lieerde legers op de slagvelden van België en Frankrijk geleden hebben, de Fransche regeering er toe te bewegen Gamelin te la ten vallen. Men gelooft trouwens ook, dat Gamelin uit zichzelf nauwelijks bereid zou zijn geweest voor de huidige operaties, die niet in overeenstemming zijn met zijn op vattingen, de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Hoezeer Gamelin in ongenade gevallen blijkt o.a. daaruit, dat hij bij de beslissende conferentie tusschen minister-president Reynaud, maarschalk Pétain en generaal Weygand, tijdens welke Weygand in zijn functie werd benoemd, niet eens meer be trokken werd. Van beteekenis is ook, dat de naam Gamelin bij de bekendmaking van de benoeming van Weygand door den Fran schen omroep in het geheel niet werd ge' noemd en dat geen enkel woord van dank aan hem werd gewijd. Gamelin was, zooals werd gemeld, reeds sinds dagen het voor werp van een heftige critiek. In de pers en in militaire kringen verweet men hem niet energiek genoeg te zijn en te laat te heb ben gehandeld en voor alles den Duitschen opmarsch in België en Nederland niet met de noodige energie te hebben gepareerd. Het was ook geen geheim, dat toen het Fransche oppercommando een halve week na het begin van den Belgischen veldtocht verklaarde, dat de tot dusver gevolgde tac tiek van den stellingsoorlog moest worden vervangen door den bewegingsoorlog, deze omzwaai niet meer vrijwillig was, doch door de Duitsche weermacht opgedrongen. Gringoire schrijft naar aanleiding van het afscheid van Gamelin: '„Thans, na een, twee weken van den veldtocht in Nederland, Bel gië en Noord-Frankrijk is deze leerling van Joffre, de man, die de beste traditie van het Fransche leger belichaamt, in alle stilte naar huis gezonden. Zijn plan, opgebouwd op de beste overleveringen van de Fransche strategie, is mislukt. Uit alles blijkt, dat, naar de Fransche pers eveneens constateert, het heengaan van Gamelin niet alleen een persoonswisseling, doch ook een wisseling van militaire methode beteekent. De vesting- en stellingoorlog, die over eenkwam met de tactiek van Gamelin, doch door hem niet kon worden doorgevoerd, berustte op een bekend principe van Game lin, namelijk om het Fransche bloed zoo veel mogelijk te sparen. Dit princip zou thans, volgens al wat men uit Frankrijk höort, zijn opgegeven. Reynaud en Chur- chili zijn het er over eens, dat de Fransche weermacht thans onverbiddelijk in den strijd moet worden geworpen. IN DENEMARKEN ZIJN DE MEESTE FIETSERS. Nederland neemt de eervolle tweede plaats in. Er gaan sterke verhalen in het buiten land over fietsrijdend Nederland. Zoo b.v. dat de pasgeborenen reeds na enkele dagen op een fiets zouden zitten. Nu dient men dit niet al te letterlijk op te vatten, maar het is een feit, dat kinderen, babies vaak nog, al heel spoedig in een soort wieg, op een driewieler gemonteerd, door de rijwiel- minnende ouders door ons lage landje wor den meegevoerd. Kan het anders, dat uit een dergelijke fietsende natie renners van wereldformaat als Jaap Eden, Guus Schil- ling| Piet van Kempen, Jan Pijnenburg, Cor Wals, Frans Slaats, Gerrit Schulte e.a. voor komen? Is niet de behendigheid van Ne derlanders op de fiets in het drukke stads gewoel algemeen bekend en erkend? Is het geen feit, dat buitenlanders, die ons land bezoeken, het groote aantal fietsers, dat zij in ons land zien rondpeddelen, als een van de meest karakteristieke eigenschappen zien? En toch staat Nederland niet aan de kop van de fietsrijdende naties. Denemar ken komt die eer toe en op de tweede plaats volgt dan ons land, zij het met gering ver schil. Hieronder volgt een interessant lijstje: fiets- één Landen rijders fietser op Denemarken 1 mill. 2.4 inw. Nederland 8 mill. 2.7 inw. België 2milL 9 inw. Zweden IV4 mill. 3 inw. Frankrijk 9 mill. 4 yi inw. Engeland 10 mill. inw. Duitschland 15 mill. 5 hjiw. Italië 4 mill. 10 inw. Japan 6 mill. 11 inw. Vereenigde Staten 9 mill. 15 inw. Rusland l/3 mill. 550 inw. FINLAND HERDENKT ZIJN GEVALLENEN. Finland herdacht Zondag de gevallenen van den FinschRussischen oorlog. Alle vlaggen waaiden halfstok en in alle ker ken zijn herdenkingsdiensten gehouden. In den middag werd op het plein voor de groote kerk te Helsinki in tegen woordigheid van den president der repu bliek, de leden der regeering, veldmaar schalk Mannerheim en de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers een gods dienstoefening gehouden. BELGISCHE KONINKLIJKE FAMILIE TE HAVRE. Uit Parijs werd gister gemeld: De Bel gische koninklijke familie is te Havre aangekomen. Zij zal in de nabijheid van de stad haar intrek nemen. De meest uiteenloopende soorten Ook zij krijgen verlof. De moderniseering der legers van alle landen moge dan steeds verder voortschrij den toch kunnen zij thans nog evenmin als ten tijde van Hannibal en Xerxes de hulp van dieren ontberen Deze spelen in het leger zelfs een veel belangrijker rol, dan de meeste oningewijden vermoeden. Tanks, pantserauto's, tractors enz. hebben in de laatste tientallen jaren de hulp van heel wat paarden overbodig gemaakt. Toch heeft de legerleiding ook thans nog vele paarden noodig; maar daarnaast maakt zij ook gebruik van de diensten van verschil lende andere dieren. Bij het Duitsche leger kent met drie soorten dieren, die den soldaat met hun hulp terzijde staan, n.l. paarden, honden en postduiven. Het Fransche leger telt, voor zijn troepen in Noord-Afrika, ook dromedarisen en kameelen, evenals het En- gelsehe, Italiaansche en Egyptische leger, De Engelschen maken bovendien gebruik, vooral in de koloniën en Indië, van muil dieren en olifanten. Van al deze dieren heeft het paard het langst deze rol gespeeld. Voor al op moeilijk begaanbaar terrein kan geen enkel leger het zonder paarden stellen. Zij spelen een gewichtige rol voor transporten van allerlei aard en zijn onmisbaar voor den trein. In bergachtige streken wordt het paard vervangen door het muildier zooals b.v. in den Spaanschen burgeroorlog. De rol, welke de postduiven spelen bij het over brengen van berichten, is van zoo voor de hand liggende en algemeene bekendheid, dat wij daarbij niet behoeven stil te staan. Honden hebben zich gemaakt. onmisbaar Het Duitsche leger is het eerste geweest, dat zich van honden bediende. De beroemde scholen, waarin de dieren worden afgericht, •bevinden zich in Hannover en in Frankfort. Aanvankelijk bezigde men alleen Duitsche herders, later ook keeshonden, poedels en doggen. Een dergelijke school bevindt zich in Frankrijk te Satory, in het Westen van Parijs. Hier worden dezelfde hondenrassen afgericht. Jachthonden zijn voor dienst in het leger niet geschikt, omdat zij zich te ge makkelijk van hun werk laten afleiden door vogels, hazen, enz., die him weg kruisen. De herdershond echter is ideaal voor de dien sten, die van hem worden gevergd. Hij kan worden gebezigd als trekdier, als uitkijkpost en als overbrenger van berichten. Hij is bui tengewoon trouw en zal nooit zijn plicht verzaken. Onderhoud en verzorging van de dieren is bij het leger evengoed geregeld als die van den soldaat. Van Engeland is het denkbeeld uitgegaan, het „Blauwe Kruis" te stichten, als het ware een pendant van het Roode Kruis voor mensehen. Het Blauwe Kruis belast zich met de zprg voor zieke en gewonde dieren bij de troepen te velde. Het werd opgericht tijdens den Wereldoorlog en vond ingang bij alle legers.. Ook thans heeft het zijn taak weder opgenomen. Het personeel bestaat uitslui tend uit vee-artsen, die zijn ingedeeld bij den medischen dienst van het leger. Zij dragen een speciale uniform. Zij komen, evenals Roode Kruis-soldaten, militaire dok ters en officieren van gezondheid, in aan merking voor uitwisseling tegen collega's uit het vijandelijke kamp, ingeval zij -in krijgsgevangenschap geraken. De gebouwen, inrichtingen, tenten, wagens en soldaten, die kenbaar zijn door het Blauwe Kruis, mogen niet tot doelwit worden gekozen voor vijan delijke aanvallen evenmin als het Roode Kruis. Ook mogen de dieren, welke in han den van den vijand vallen, niet worden af gemaakt, doch moeten worden gevoed en verzorgd zooals de eigen dieren. Zij kunnen echter ook worden aangewend voor het ver richten van werkzaamheden. ITALIË WENSCHT OVERWINNING VAN DUITSCHLAND. De beide verslagenen van dit oogenblik zijn de Fransche generale staf eq de lei dende klasse van Engeland, schrijft de „Po- polo d'Italia". Het Duitsche optreden be dreigt twee voorname werken van de FranschEngelsche militaire macht: de Maginot-linie en de FranschBritsche ver bindingen langs de kuststrook Cherbourg Duinkerken. Frankrijk en Engeland hebben zich ge weldig ingespannen. Het Fransche leger be taalt dit met een stroom van bloed. Het is een buitengewoon zwaar offer voor Frank rijk, dat wellicht meer petroleum maar min der bloed bezit. De houding van het Ita liaansche volk is volkomen duidelijk. Zij werd door den Duce bepaald op den dag, toen hij ,met Adolf Hitler vriendschappelijk de as RomeBerlijn verwezenlijkte. Het fascistische Italië wenscht de over winning van Duitschland. Het wenscht de nederlaag van Frankrijk en Engeland. De „Popoio d'Italia" meldt verder nog uit Londen: Men ziet daar eindelijk in, dat mén door de kwalitatieve en kwantitatieve su perioriteit der Duitsche vernietigingsmidde len, waarop men niet gerekend had, over wonnen is. Het te laat gekomen inzicht, al het mogelijke te doen, kan niet met de noo dige snelheid resultaten opleveren, welke op den uitslag van den thans woedenden slag van invloed kunnen zijn. In de „Popola di Roma" leest men het volgende: Overal op de door den wereld oorlog bekende slagvelden van Noord- Frankrijk stooten de Duitsche troepen voor waarts, terwijl de EngelschBelgische troepen in het Noorden zich overhaast te rugtrekken om niet, te zamen met den Franschen Noordelijken vleugel van het overige Fransche leger afgesneden te wor den. Vervolgens zegt het blad, dat de voor de geallieerden reeds zoo kritieke situatie nog bedenkelijker wordt door de meenings- verschillen der Engelsche en Fransche legerleiding. De Engelschen wilden de kust beschermd hebben, terwijl den Fran schen natuurlijk Parijs nader aan het hart ligt. Kenmerkend is in dit verband de be noeming van Weygand en de afzetting van Gamelin. Een directe aanval op Engeland schijnt steeds meer waarschijnlijk. HET MAASDAL THANS VRIJ. Van militaire zijde zijn aan het D.N.B. toelichtingen verstrekt aangaande de ont- wikkeling der operaties aan het Westelijk front. Volgens deze toelichtingen levert het totale beeld van den elfden dag van het offensief in het Westen de volgende situatie op: 1. In België en Noord-Frankrijk bevin den zich de Duitsche troepen, die den deels terugtrekkenden, deels vluchtenden tegenstander -fel achtervolgen. 2. De bij Valenciennes en Maubeuge on dernomen eerste doorbraakpoging der naar het Zuiden terugwijkende Belgisch—Fran sche legers is mislukt. Men kan thans reeds zeggen, dat er ditmaal geen „wonder aan de Marne" zal zjjn, waaraan, zooals men weet, generaal Weygand een belangrijk aandeel heeft gehad. Door het bereiken van den bovenloop van de Schelde staat de Noordelijke vleugel van de Duitsche weermacht in het Westen direct voor het modern versterkte steunpunt Gent en nog slechts 60 K.M. hemelsbreed van de Belgische kust bij Ostende af. Des te begrij pelijker is het, dat thans de Engelsche troe pen in snelle marschen naar de havens aan Het Kanaal trekken. Thans pas wordt ook bekend, dat de En gelsche troepen in de Maginot-linie reeds bij het begin van het Duitsche offensief in het Westen op 10 Mei, teruggetrokken wer den en des nachts in de havens yan Hef Ka naal heimelijk werden verscheept. Reeds Zondag werd er op gewezen, dat opmarschen van geallieerde troepen uit midden-Frankrijk naar het Noordoosten verwacht moesten worden om het uit België terugtrekkende BelgischFransche leger te ontlasten. De eerste van deze te verwach ten opmarschen is intusschen voltrokken en reeds afgeslagen. Met Luik en Namen zijn de laatste steun punten in België, in den rug van het op dringende Duitsche front, gevallen en is bovendien een der belangrijkste aanvoer- wegen, nl. door het Maasdal, voor de strij dende troepen vrij geworden. Over het algemeen bestaat de indruk, dat de Engelschen ten gevolge van de dage- lijksche verliezen aan scheepsmaterieeldoor het Duitsche luchtwapen, thans hun oor logsschepen zooveel mogelijk van de Bel gischFransche kust terugtrekken. Te za men met de reeds hierboven vermelde verschepingsbewegingen van Engelsche troepen uit Frankrijk, kan hieruit geconclu deerd worden, dat den Engelschen thans in derdaad de Fransche grond te heet onder de voeten is geworden. WAAROM CHURCHILL NAAR PARIJS GING. Uit Genéve meldt het D.N.B. Hoewel er over het verloop van de drin gende besprekingen, die Donderdagavond door Churchill te Parijs werden gehouden, natuurlijk geen officieele mededeelingen zijn verstrekt, winnen de geruchten aan be teekenis, volgens v/elke het tusschen den Engelschen minister-president en inzonder heid den chef van den Franschen generalen staf, Gamelin, tot een opgewonden woor denwisseling is gekomen. De reden voor de onverwachte reis van Churchill naar Parijs was, zooals bekend, de buitengewoon ernstige situatie, die reeds Donderdag was geschapen door den strijd aan de Dyle-linie en in het gebied tusschen Maubeuge en Sedan. Het verloop van den strijd zou, volgens de opvattingen van de leidende Fransche autoriteiten, een alge- heele wijziging in de strategische plannen der geallieerden noodig maken. Generaal Gamelin zou er den nadruk op hebben ge legd, dat het er voor het Fransche leger nu nog slechts op aankomt, om het Fransche grondgebied te beschermen en Frankrijk voor het lot te bewaren, dat het in 1914 ten deel viel. Naar verluidt, kon Gamelin zijn meening geen ingang doen vinden. Integendeel zou het Churchill, die door den Franschen gene raal Georges gpsteund werd, zijn gelukt de opvatting door te zetten, dat het er vóór alles op aan zou komen, de Duitsche troe pen ver van de Belgische en Fransche kust te houden, aangezien het verlies van deze kust Duitschland, met het oog op de dan ontstane mogelijkheden voor operaties té gen Engeland, in staat zou stellen, snel een einde aan den oorlog te maken. Naar verder verluidt, is het meeningsver- schil, dat hierdoor ontstond tusschen de En gelsche legerleiding en een gedeelte van den Franschen staf eenerzijds en generaal Gamelin en officieren van den Franschen generalen staf anderzijds, nog niet over brugd,. hetgeen een ongunstige uitwerking heeft op de leiding bij de operaties van de geallieerde legers. DE BESTORMING VAN LAON. Het D.N.B. meldt een bekendmaking van het oppercommando der weermacht, waar in wordt medegedeeld, dat Duitsche troepen gister Laon bestormd hebben. Op de citadel waait de Duitsche oorlogsvlag. Bij het op rukken naar het Zuid-Westen werd het Oise-Aisnekanaal bereikt. EEN RADIO-REDE VAN CHURCHILL. Churchill heeft een radiorede gehouden, welke ook naar de Vereenigde Staten is uit gezonden. Hij zeide, dat hij voor de eerste maal als premier sprak op een ernstig oogen blik in het leven van het empire. Een vree- selijke slag woedt in Frankrijk en in Vlaan deren. De Duitschers zijn ten gevolge van de opmerkelijke samenwerking tusschen de bombardementsvliegtuigen en de zwaarste tanks door de Fransche verdedigingslinie ten Noorden van de Maginot-linie heen gebro ken. Sterke afdeelingen hunner pantser wagens bevinden zich in streken van Frank rijk, die een of twee dagen zonder verdedi ging zijn geweest. Het zou dwaas zijn zich illusies te maken over den ernst van den toe stand. Men behoeft echter niet den moed te verliezen. Een goed uitgerust leger als het Engelsche kan niet in een stormloop onder den voet worden geloopen. Engeland moet het leger meer dan tot dusverre voorzien van munitie, kanonnen, tanks en vliegtuigen en wel in versneld tempo. Het komt er voor Engeland op aan, niet alleen den slag, maar den geheelen oorlog te winnen, want na Frankrijk zal het eigen land aan de beurt zijn. Er mag derhalve niet gedraald worden met het nemen van de meest drastische maatregelen om alles uit het Engelsche volk te halen. Spreker, Churchill, heeft van Reynaud de allerheiligste verzekering ge kregen, dat Frankrijk bereid is tot het einde te strijden. Engelands eenige taak kan alleen daarifi bestaan, dezen oorlog te winnen, Churchill besloot met de woorden: „Het is beter in den slag te sterven dan zich te on derwerpen". DE TOESTAND OP CYPRUS. Uit Rome wordt gemeld: De autoriteiten van Cyprus hebben volgens den Giornale d'Italia jongemannen onder de 20 jaar ge mobiliseerd voor de bewaking van de strate gische punten op het eiland. Daardoor moe ten de tot dusverre met dezen dienst belaste politiemannen voor andere takken vrijge maakt worden. De rantsoeneering van levensmiddelen en benzine is op Cyprus in voorbereiding. Voor de havens Limassol, Larnaca en Famagusta liggen talrijke een heden der geallieerde oorlosgvloot. FRANSCHE ARBEIDERS IN ARREST. De voornaamste zorg van de Fransche regeering is, behalve de militaire toestand, de stemming onder de bevolking. Verschil lende oproepen worden uitgevaardigd, waar in de regeering de bevolking bezweert rustig te blijven en vooral de paniekstemming nog niet te verhoogen door willekeurig naar het binnenland te vluchten. Gistermiddag werd een uiterst scherpe waarschuwing uitgevaardigd tegen het feit, dat personeel of eigenaars industriebedrijven in den steek laten zonder daartoe toestem ming van de overheid te hebben. Vooral de arbeiders, die vakwerk verrichten in de be- wapeningsindustrie worden gewaarschuwd hun post niet te verlaten. De autoriteiten hebben gedreigd met een onbarmhartig op treden. Zondag is een reeks werklieden gearres teerd, die geen gevolg hadden gegeven aan het voorschrift, dat wapenindustrieën ook des Zondags werken. Eenige urén na het optreden van den nieuwen minister van Binnenlandsche Za ken, Mandel, was een prefect afgezet en de voornaamste functie der Süreté Nationale gewijzigd. De pers eischt de scherpste maat regelen tegen het verspreiden van geruchten en verwijt de overheid, voedsel aan de paniekstemming te hebben gegeven, door ■b.v. te Parijs plotseling het taxi- en auto- busverkeer te hebben stopgezet, auto's te hebben opgevorderd en straten te hebben afgesloten, zonder het publiek eenige ver klaring te geven. Hoezeer men het tempo der bewapening wil verhoogen, blijkt wel daaruit, dat men onverwijld de, uit België gekomen vluchte lingen in de wapenfabrieken wil laten wer ken. DIACONESSENHUIS TE BREMEN VERNIELD. Bij Engelsche luchtaanvallen op Bremen werd een groot diaconessenhuis volkomen vernield. Vijftig diaconessen kwamen daar bij om het leven, 58 werden er voor een deel zwaar, voor een deel licht gewond. Het D.N.B. verneemt thans nadere bijzon derheden over den aanval van vijandelijke vliegers op een gevangengnkamp in den nacht van Zaterdag op Zondag, waarvan het Duitsche legerbericht van heden mel ding maakt. Het bombardement geschiedde lukraak tusschen Münster en Hannover. Zeventien gevangenen kwamen bij dezen luchtaanval om het leven. In den afgeloo- pen nacht hebben vijandelijke vliegers bij Salzbergen (aan de Eems) bommen uitge worpen. Daarbij werden boerderijen getrof fen. Ook viel een bom in een kamp van krijgsgevangenen. Drie gevangenen werden gedood, verscheidene anderen gewond. 1 D.N.B. VLUCHTELINGEN AAN DE SPAANSCHE GRENS. Uit San Sebastian wordt gemeld: Sinds eenige dagen komen hier vluchtelingen aan uit Parijs en Brussel. Zij zijn allen in een zeer gedeprimeerde stemming en spreken van de onbeschrijfelijke wanorde, welke te Parijs heerscht. De toetreding van maar schalk Pétain tot het kabinet, heeft daar 24 uur lang kalmeerend gewerkt, maar nu is het duidelijk, dat het kabinet-Reynaud zich ook met Pétain niet lang meer zal kunnen handhaven. Pétain van zijn kant is te ge brekkig om den sterken man te kunnen spe len, om wien geroepen wordt. In Kamer en Senaat heerschte volledige radeloosheid. Elke partij geeft de andere de schuld voor de dreigende situatie. Daar reeds ongeveer 800.000 vluchtelingen naar Parijs zijn gekomen, begint er gebrek aan levens middelen te komen en gaan de prijzen enorm de hoogte in. De openbare schuilplaatsen zijn ingeruimd voor daklooze vluchtelingen, zoodat nieuwe schuilplaatsen gebouwd moe ten worden, waartoe men nog niet gekomen is. Dientengevolge neemt het publiek, dat op de hoogte is gekomen van de toebereid selen om de regeering naar Bordeaux te ver plaatsen, geleidelijk een dreigende houding aan. Dit komt tot uiting in talrijke botsin gen met de politie, in plunderingen van levensmiddelenzaken en arrestaties. AMERIKA DREIGT GEEN GEVAAR, ZEGT LINDBERGH. De bekende Oceaanvlieger Chai'leg Lind bergh heeft zich, aldus meldt het D.N.B. uit Washington, in een radiorede gericht tot de bevolking van de Vereenigde Staten en haar aangespoord zich niet van de wijs te laten brengen door het „hysterische ge klets" van dreigend onheil en een mogelij ken inval, dat den laatsten tijd zoo veelvul dig is geworden. Het gevaar dat Amerika dreigt komt van binnen uit. De bevolking behoeft niet te vreezen voor een vreemden inval, wanneer de Vereenigde Staten zich niet mengen in de Europeesche aangelegen heden. Lindbergh zeide verder, dat voor een mo gelijke oorlogsverwikkeling van Amerika zekere machtige elementen in de Vereenigde Staten verantwoordelijk zijn, welke verlan gen dat de V.S. deel zullen nemen aan den oorlog en welke, niettegenstaande him af nemend aantal, toch een groot deel van de staatsmachine en van de propaganda be- heerschen. Zij grijpen iedere gelegenheid aan om Amerika dichter bij dep afgrond van den oorlog te dringen. Amerika kan en moet een sterke lucht macht scheppen, doch kracht in de lucht eischt in de eerste plaats het voeren van een verstandige politiek. Een van de* voornaam ste lessen uit den Europeeschen oorlog is, dat een land inwendig sterk moet zijn. Wie een modernen oorlog wil winnen moet zich jaren tevoren voorbereiden en reeds daar om bestaat voor de Vereenigde Staten niet meer de mogelijkheid met succes in te grij pen in den Europeeschen oorlog. Lindbergh viel vervolgens de buitenland sche politiek van de Vereenigde Staten aan, aangezien deze kracht noch vriendschap noch vrede heeft gebracht, doch ongeacht het resultaat van den strijd, haat van win naar en verliezer. MILITAIRE CHEFS IN HET VERRE OOSTEN CONFEREEREN. Uit Sjanghai: Naar vefluidt heeft de chef van het Amerikaansche eskader in Azië, besprekingen gevoerd met de commandan ten van de Europeesche troepen in Midden- China. Deze hebben zich, in het kader van hun bevoegdheid, bereid verklaard, den huidigen vreedzamen status-quo tusschen hun troepen in het geval van een verdere uitbreiding der vijandelijkheden in Europa te handhaven. Dergelijke afspraken zijn ook gemaakt voor de Europeesche troepen in Noord-China. De sterkste eenheid der Italiaansche troepen in Ohina staat in Sjanghai, waar Italiaansche mariniers in den Italiaanschen verdedigingssector der internationale concessie staan. De Itali aansche militairen, die in de Fransche con cessie van Sjanghai wonen, maken zich gereed om naar een ande-r stadsdeel te vertrekken. (D.N.B.) Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME! 277. De Zwartvoeter wordt nu door Peter boven op zolder aan een dikke balk vastgebonden. Hier mag hij nadenken over zijn slecht gedrag. Doch dat doet hij niet. Hij bedenkt een plannetje, om te ontvluchten. 278. De volgende morgen maken Myra en Peter een wandeling door het grote park van het kasteel. Opeens roept Myra: „laten we over dat bruggetje lopen, want het is net, alsof ik de bomen van dat "bos aan de over kant meer heb gezien.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5