DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De indruk der Duitsche successen. De ring in België en Noord Frankrijk. Duitsche persstemmen over het succes der Duitsche troepen. De krijgsverrichtingen. het Duitsch-ltaliaansche bondgenootschap een jaar oud. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 119 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur; C. KRAK. Woensdag 22 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De opmarsch naar Abeville. Het frontbericht van het D.N.B. vermeldt o.a. het volgende: Door het vastberaden Duitsche doordringen tot het Kanaal is de ring om de in Noord-Frankrijk en België nog strij dende legers van den tegenstander gesloten, en wel in het Zuiden dooi de sterke pantsereenheden, die via Amiëns tot Abeville zijn doorge drongen, in het Oosten door de Duit sche troepen, die den terugtrekken- den vijand dicht op de hielen zitten, en in het Noorden en Westen door het Duitsche luchtwapen, dat de naar Engeland wijkende Britsche troepen deels in de havens van in scheping, deels onderweg aanvalt. De opmarsch naar Abeville is niet slechts uitgevoerd door snelle voorhoedetroepen, doch ook door de sterke afdeelingen. Op de pantserwagens volgden gemotoriseerde een heden, waaronder ook infanterie. In het Oosten verzetten de Belgen zich hier en daar nog hardnekkig. Ook de Franschen pogen te redden wat er te redden valt, maar de Duit sche weermacht laat geen langen tegenstand toe. De Engelsehen blijven naar de havens stroomen, daarmede, zooals altijd, de last van den strijd overlatende aan hun bondge- nooten. Onder de VlaamZche bevolking vooral heerscht groote verbittering over de vernie lingen, welke de terugtrekkende Engelschen hebben aangericht, die hun hadden wijsge maakt, dat zij als vrienden en beschermers het land binnenkwamen. Nabij Valenciennes is het Fransche leger reeds in twee deeien gesplitst, waarvan het eene deel zich in de bosschen ten Noorden, het andere in het bosch ten Zuidoosten van Valenciennes tracht te redden. De opperbevelhebber van het negende Fransche leger werd met zijn geheelen staf gevangenen genomen. Het be trof generaal Giraud, op wien Frankrijk bij zonder gerekend had, en die gold voor een der beste krachten van het Fransche leger- bevel. Men kan zich voorstellen, hoe het be richt der uitschakeling van dezen legeraan voerder in Frankrijk heeft gewerkt. In vette letters brengt de Duitsche pers het legerbericht van heden, waarin gemeld wordt, dat de insluiting van de vijandelijke legers in den BelgischNoord-Franschen sector voltooid is. Als opschriften boven hun commentaren np de jongste gebeurte nissen gebruiken de bladen o.a.: „geweldige overwinning in aantocht", „Britsche troe pen op de vlucht naar Engeland", „de Kanaalkust bereikt", „de afrekening met de oorlogsophitsers". De Duitsche troepenr zoo betoogt de „Nachtausgabe", hebben werkelijk meer be reikt dan de grootste pessimisten in Parijs en Londen voorspelden. Op een breed front, aldus de „Börsenzeitung", hebben de Duitsche divisies vanuit het oosten den vijand voortgedreven in de richting van de zee. Een reusachtige omsingelingsring is ge vormd, waarin Franschen, Engelschen en Belgen zich verdringen. Niets vermag de stelselmatigheid van het Duitsche optreden in de war brengen. De terugreis naar Enge land zal echter voor de vluchtende Engel schen, voorzoover zij de reis nog kunnen ondernemen, geen plezierreisje zijn. Enge land en Frankrijk hebben den oorlog gewild. Hun wacht thans de boete voor deze mis daad, een boete, welke in overeenstemming zal zijn met het verachtelijke karakter van den aanval. „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: Het eerste bedrijf van het wereldhistorische drama, dat de militaire en politieke tegen stellingen tusschen Duischland en de wes telijke mogendheden definitief beinvloeden zal, is door de onvergelijke weermacht van den Duitschen Führer met de nauwkeurig- heid van een uurwerk gespeeld. Wat dit be- 5 teekent, kan ih één zin gezegd worden: het is gelukt de doorbraak door de Maginot- linie te maken tot den grootsten omsinge lingsslag waarvan de wereldgeschiedenis melding kan maken. Sprekende over de prestaties van de luchtmacht, zegt het blad. dat zij het thans als haar taak beschouwt den vluchtenden Engelschen troepeneenhe den den terugtocht naar de Britsche eilan den te versperren. In hoeverre dit reeds ge lukte, dat toont het bombardement van de havens aan het Kanaal en meer nog het tot zinken brengen van zes Engelsche troepen- vansportschepen tusschen Dover en Galais. Ter aanvulling van het gister uitge geven bericht van het oppercommando der Duitsche weermacht, dat de vernietiging meldde van het negende Fransche leger en de zegevierende achtervolging van den ijlings wijkenden vijand tot aan de kust van het Kanaal, wordt aan het D. N. B. van bevoegde militaire zijde nog de vol gen© mededeeling gedaan: In het legerbericht van 19 Mei werden de Fransche steden Le Cateau en St. Quentin als zoojuist bezet gemeld. Acht en veertig uur later had de over Noord - Frankrijk binnengedrongen Duitsche stormvloed reeds de overige 130 km. van St. Quentin tot aan de Fransche Kanaal- kust ten noorden van Abbeville afgelegd. De draaikolke.. van den stormvloed zullen waarschijnlijk de thans van het binnenland van Frankrijk afgesneden, nog ten noorden van de Somme en in België strijdende vijandelijke legers zonder mankeeren binnen him vernietigend bereik trekken. Duitsche pantserstrijdkrachten hebben in het zuiden van het genoemde gebied een zekeren grendel dichtgeschoven in den vorm van een machtigen wig, die zeer snel verbreed wordt en tot Arras en van daag'reeds daar voorbij loopt. Uit het Oosten, dus uit België, is de Duitsche troep den wijkenden vijand dicht op de hielen gebleven en heeft hem opnieuw zware slagen toegebracht. De Fransche strijdkrachten in het gebied van Valen- cienines trachten voortdurend door tegen aanvallen lucht te krijgen. Er is echter reeds een tweede, soortgelijke wig tus schen hen gedreven, welke hen in hoofd zaak in twee groepen heeft gespleten. Welk een verwarring hierbij'in dê gelede ren van den tegenstander moet heerschen, blijkt het duidelijkst uit het bijna onwaar schijnlijk klinkende bericht, dat de opper bevelhebber van het Fransche negende leger, Giraud, en zijn staf daarbij in gevan genschap zijn geraakt. Beweerd wordt, dat Giraud het slachtoffer is geworden van het eigen Fransche legerbericht, dat, zoo- als gebruikelijk, de successen en posities der Duitsche troepen verheimelijkt. Deze thans aan den gang zijnde grootste aan- valsslag van alle tijden treft in hoofdzaak de massa van het Belgische leger en een zeer groot percentage van het Fransche leger. Reeds thans maakt het Duitsche luchtwapen door zijn herhaalde, effectieve aanvallende Engelsche vluchtpoging in de Kanaalhavens tot een onderneming met twijfelachtig resultaat. De havens en steunpunten aan de Belgisch-Fransche Kanaalkust, evenals de vandaar vertrek kende zeetransporten zijn voortdurend onderworpen aan Duitsche luchtaanvallen, zoodat een vrij afvloeien der Engelsche strijdkrachten, zooals de Engelsche leiding dat wellicht heeft gedacht, nauwelijks meer mogelijk zal zijn. Duitsche pantser strijdkrachten en Duitsche vliegers hebben bij de gevechten der afgeloopen dagen bij zondere prestaties geleverd. De moderne pantserslag biedt een strijdbeeld, zooals het tot dusverre nog niet is voorgekomen. Zoodra de verkenningsafdeeling of de vliegers, de noodzakelijke bases voor een ingrijpen hebben opgeleverd, rollen hon derden gepantserde voertuigen met een snelheid van 30, 40 of 50 km. per uur dwars door het terrein naar voren. Aan de spits, of in de voorste groep van deze waarlijk moderne .cavalerie bevindt zich de divisiecommandant zelf voor de onmid dellijke leiding van zijn organen. De En gelsche Reuterdienst beweert, dat in dit gebied een groote wirwar van duizenden Engelsche, Fransche en Duitsche gevechts wagens bestaat. Hij vergeet echter daaraan toe .te voegen, dat de meerderheid der ge allieerde voertuigen aangeschoten of ver pletterd op dit slagveld ligt, terwijl cle Duitsche moderne pantserwagens onop houdelijk voorwaarts rollen. ENGELSCHEN RICHTTEN VERNIELINGEN AAN IN VLAANDEREN. Uit Antwerpen wordt gemeld: In de door de Duitsche troepen bezette deelen van België, vooral daar waar de Engelschen op hun terugtocht zijn doorgetrokken, zijn aanzienlijke vernielingen aangericht. Vooral Vlaanderen heeft daaronder te lijden ge had. Het is voorgekomen, dat de Britsche soldaten op htm terugtocht bruggen opblie zen zonder de bevolking te waarschuwen, zoodat de omliggende huizen met alle be woners vernietigd werden. In Brussel en Antwerpen werden groote opslagplaatsen van goederen in brand gestoken en voorra den levensmiddelen vernield. In Leuven en de Vlaamsche dorpen hebben de Engelsche soldaten geplunderd. De benadeelde bevol king geeft hierover in scherpe bewoordin gen uiting aan haar verbittering. De Duitsche bladen herdenken heden den eersten verjaardag van de onderteeke- ning van het Duitsch-ltaliaansche pact van bondgenootschap. Een jaar van strijd ligt achter ons sinds dit pact gesloten werd, schrijft de „Berli ner Börsenzeitung". Een jaar waarin dit pact onderhevig is geweest aan de zwaarste beproevingen welke slechts' denkbaar zijn. En geen dag en geen uur van cut jaar heeft het pact zien wankelen. Londen en Parijs hebben gemeend zich met verwachtingen te mogen vleien toen Italië als niet-oorlogvoe- rende staat zijn post betrok, terwijl Duitsch- land den militairen strijd alleen opnam. Zij hebben zich uitgeput in de meest belache lijke en beleedigende pogingen, Italië door verzoeken, vage beloften of bedreigingen in het kamp van zijn doodsvijanden te halen, en moeten thans onder het geweld der fei ten inzien, dat zij spoken hebben nage jaagd. „Te laat". Met dit noodlottige woord is het hoofdstuk der roofzuchtige en bedrie- gelijke politiek van de westelijke mogend heden tegenover .Italië en Duitschland ge sloten geworden. Een nieuw hoofdstuk wordt thans geschreven, waaraan de advo caten van een verouderde wereld geen deel meer hebben. Duitschland en Italië, zoo verklaarde graaf Ciano op den dag van het bondgenootschap, hebben zich geplaatst aan de spits van de Europeesche geschiedenis. Dat hun deze plaats toekomt en dat zij zich weten te handhaven, dat hebben de gebeur tenissen van het afgeloopen jaar en in het bijzonder van de laatste weken doorslagge vend bewezen. Er werd geschiedenis ge maakt in het oosten en in het noorden, en er zal ook in het zuiden van het continent, in de Middellandsche zee en in Afrika ge schiedenis gemaakt worden. Er wordt ge schiedenis gemaakt in West-Europa: een vijand, een strijd, een doel. Op den ver jaardag van het Duftsch-Italiaansche bond genootschap, zoo besluit de Börsenzeitung, kan niemand in de wereld meer in twijfel verkeeren, dat om de as RomeBerlijn in de toekomst het geheele Europeesche ge beuren zal draaien. De loyale houding van Duitschland in de kwestie der sancties, aldus de Deutsche Allgemeine Zeitung, was het geboorte-uur van de as. De samenwerking der beide vol keren is sindsdien voor de beide omhoog- strevende landen gebleken bijzonder vruchtbaar te zijn. Elk van hen kon m zijn levensruimte, zijn levensrecht gesteund op deze solidariteit geheel anders vertegen woordigen dan hij het alleen gekund had. Reeds in den Spaanschen burgeroorlog, zoo schrijft de Völkischer Beobachter, die dóór de westelijke mogendheden in hoofd zaak bekeken werd als een strijd tegen Duitschland en van omsingeling van Italië in de Middellandsche zee, is de solidariteit der beide autoritaire landen overtuigend gebleken. Daar hebben zij getoond, welk een ernst het hun is, met de Europeesche taak welke zij als hooge verplichting op zich hadden genomen. Het jonge krachtige Ita- liaansche volk heeft herhaaldelijk laten blijken dat het zijn doeleinden wil bereiken. Deze doeleinden kunnen in het kort aldus worden weergegeven, dat Italië niet meer de gevangene in de Middellandsche zee wil zijn, dat het zijn volledige aandeel opeischt in de goederen der aarde, welke hem krach tens zijn prestaties toekomen. Italië's den ken en handelen spruit, evenals dat van alle grootere volkeren, voort uit zijn eigen levenswetten. Het laat zich allerminst door de westelijke mogendheden voorschrijven in welke banen het zijn politiek moet laten bewegen. Italië is een groote mogendheid, die zich zijn recht op een waardig bestaan niet laat voorbehouden. GEEN VERKLARING VAN CHURCHILL. Churchill heeft met het oog op den ge spannen toestand van zijn gister in het La gerhuis voorgenomen verklaring over de militaire situatie afgezien. DUITSCHE LUCHTMACHT IN ACTIE BIJ NARVIK. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Bij Narvik heeft het luchtwapen op den 20en Mei krachtig in den strijd te land in gegrepen en de eigen troepen ontlast. De aanval in het zeegebied voor Narvik tegen aldaar opereerende deelen van de Britsche vloot leverde groote successen op. Een slag schip, waarschijnlijk van de „Resolution"- klasse, kreeg twee zware bomtreffers ter hoogte van den voorsten toren, een zware kruiser kreeg een bomtreffer van zwaar kaliber tusschen gevechtsmast en voorsten schoorsteen. Op beide oorlogsbodems wer den de uitwerking der explosies en het uit breken van brand waargenomen. Met groote waarschijnlijkheid valt aan te ne-, men, dat minstens de zware kruiser moest worden opgegeven. Bovendien werden nog twee oorlogsschepen en drie koopvaardij schepen door bomtreffers beschadigd. LEVENSMIDDELENKAARTEN IN PARIJS. Naar de Zwitsersche bladen melden, is men in Parijs begonnen met de uitdeeling van levensmiddelenkaarten. 0 to 30 km f MAUBEUGE Hautmont CAMBRAI Le Gateau GEBIED DOOR j' DUITSCHLAND rcOMPIEGl ®REIMS FR A N K R IJK Cartas Montmedy Vouziers {403$ VERDUN MAATREGELEN TEGEN DEN VIJAND IN HET BINNENLAND. Van de Fransch-Zwitsersche grens wordt gemeld: De gisteren gehouden mi- nirterraad te Parijs was voor alles gewijd aan het zoogenaamde „binnenlandsche front." Talrijke verordeningen zijn uitge vaardigd ter verscherping van het hand haven van de orde. Thans kunnen ook burgers voor den krijgsraad worden ge daagd. De vonnissen kunnen onmiddellijk en zonder hooger beroep worden uitge voerd. DE HANDELSBETREKKINGEN TUSSCHEN DE SOVJET-UNIE EN ENGELAND. Betreffende de voorloopige besprekingen tusschen de Sovjet-Unie en Engeland over de wederzij dsche handelsbetrekkingen wordt een officieel communiqué uitgege ven, dat de houding der Sovjet-regeering duidelijk aangeeft. Uit dit communiqué blijkt verder,' dat de Sovjet-regeering haar economische betrekkingen met Duitschland in overeenstemming met de gesloten ver dragen oprecht verder wil ontwikkelen, zonder ook maar in het minst rekening te houden met de Engelsche eischen tot een beperking van haar handelsbetrekkingen met Duitschland. DE DUITSCHE VOORHOEDE IS SLECHTS 75 KJM. VAN PARIJS. De Romeinsche avondbladen staan volko men in het teeken van de Duitsche over winningen in Noord-Frankrijk. Tribuna constateert, dat thans geheel Artois en Pi- cardie in Duitsche handen zijn, en dat de nog in België afgesneden troepen gevaar loopen te moeten capituleeren of te worden vernietigd. De opmarsch naar het kanaal, dat aan Duitschland de controle verschaft over de verbindingen tusschen Engeland en Frankrijk, en een actie van de Duitsche weermacht op Engelsch gebied steeds dich terbij brengt, heeft het Duitsche opperbe vel niet verhinderd ook den opmarsch naar Parijs voort te zetten. De voorhoede van de Duitsche legers, al dus Tribuna, is thans nog slechts 75 km. van de Fransche hoofdstad verwijderd. TELEFOONVERBINDINGEN TUSSCHEN ENGELAND EN FRANKRIJK VERBROKEN. Het D.N.B. meldt uit Londen: Alle tele foonverbindingen tusschen Engeland en Frankrijk zijn sinds gisteravond verbroken. Een ambtenaar van het hoofdpostkantoor verklaarde gister, dat niet gezegd kan wor den, wanneer de verbindingen hersteld zul len zijn. In Moskou. De laatste Duitsche legerberichten even als in het bijzonder het bericht van het oppercommando der weermacht van Dins dag over den opmarsch der Duitsche troe pen tot de kanaalkust en het verslaan van het negende Fransche leger, zijn voor een deel reeds in het Moskousche avondblad Wetuchernaka Moskwa gepubliceerd en voor een deel in de laatste uitzendingen van de Moskousche radio omgeroepen. Zij hebben in politieke kringen te Moskou en bij de openbare meening der Sovjets den sterksten indruk gewekt. Men wijst er op, dat datgene, wat eenige militaire waar nemers der Moskousche bladen reeds sinds dagen verwachtten, thans een feit gewor den is: het af snoeren van de in België opereerende geallieerde legers en de over winning van Duitschland in den grootsten slag van alle tijden, die men in Moskou voor het verdere verloop der militaire en politieke gebeurtenissen in Europa van de grootste beteekenis acht. In Madrid. Met groote koppen melden de Madri- leensche avondbladen het sensationeele bericht van het doorbreken van de Duit sche troepen tot aan de Fransche kanaal kust en de insluiting van het Fransche Belgische legercorps. Op de straten van Madrid ziet men weer hetzelfde beeld als gisteren: De kranten worden den. verkoo- pers letterlijk uit de handen gescheurd. It. Sofia. „De Duitschers aan het Kanaal", is in Sofia als een bom ingeslagen. In de wandelgangen van het parlement,, in de redactielokalen en in alle café's beheerscht deze geweldige gebeurtenis het gesprek. De „Sora" wijst er op, dat het bereiken van het Kanaal door de Duitschers on overzienbare gevolgen voor den verderen loop van den oorlog zal hebben. In Amerika. Het bericht van deverovering van Abeville door Duitsche troepen heeft zich Dinsdag als een loopend vuur door de Vereenigde Staten verspreid. Dit Duitsche succes wordt beschouwd als een indruk wekkende bevestiging "van onstuitbaar heid van den Duitschen opmarsch. De Amerikaansche radiomaatschappij Mutual meldt uit Londen, dat alle bij de Britsche troepen in Frankrijk en België zich be vindende Amerikaansche correspondenten het bevel hebben gekregen naar Londen terug te keeren. Door hun succes, zoo schrijft de militaire medewerker van de New-York Post, hebben de Duitschers wat onmogelijk scheen mogelijk gemaakt. Het feit, dat de groote vesting Antwerpen met al haar onbeschadigde havenwerken en niet tot zinken gebrachte schepen werd opgegeven bewijst hoe snel de geallieerden zich terugtrokken en hoe gevaarlijk de bedreiging van hun flank is. De Duitsche superioriteit in de lucht, die reeds bij het begin van den oorlog aanzienlijk was, is in tusschen nog duidelijker geworden. In Belgrado. De Duitsche doorbraak in het Westen heeft ook de Zuid-Slavische openbare meening volkomen verrast. Vier gevoelens beheerschen ten aanzien van de jongste gebeurtenissen de breedé lagen der be volking: 1. Dankbaarheid jegens de ver antwoordelijke staatslieden, die Zuidslavië, ondanks alle manoeuvres, buiten het con flict der groote mogendheden hebben ge houden; 2. Onbeperkte bewondering voor de unieke prestaties der Duitsche weer macht; 3. Medelijden met het Fransche volk, dat onbekwame leiders hebben ge stort in een oorlog voor vreemde belan gen en 4. Verachting voor de Engelsche leiderslaag, waaraan uitdrukking wordt gegeven in cynische critiek. Het uiterlijk der in Belgrado en Agram verschijnende bladen weerspiegelt duidelijk deze stem ming. De eerste bladzijden worden vol komen beheerscht door de berichten over de Duitsche successen. In journalistieke kringen heeft het verder opzien gebaard, dat de redacties sedert gistermiddag gee nerlei contact meer kuninen krijgen met hun correspondenten in Parijs en Londen. In Londen. Uit Stockholm wordt door het D. N. B. gemeld: Tot Dinsdagavond laat had, naar uit Londen gemeld wordt, noch het offi- cieele Engeland noch de pers of de radio iets gemeld over de jongste successen der Duitsche troepen. Toen desondanks Dins dagnamiddag het bericht bekend werd over het geweldige opdringen der Duit schers tot aan de kust van het Kanaal, was de indruk vrijwel verpletterend. Bin nen enkele uren ging het bericht over den werkelijken stand der gevechten in Noord- Frankrijk en België als een loopend vuur tje van mond tot mond.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1