Myra, het elfje en de booze kabouter Zwartvoet. 1 Rechtszaken VRAAG EN AANBOD V Het omroepprogramma voor morgen. GEMENGD NIEUWS. Arrondissement» Rechtbank te Alkmaar. WOENSDAGS EN ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, UIT DE OUDE DOOS. Voor kfleine tuinen. CONCENTREER De Rege c Het Duitscht Alle doorbr afgei TWEEDE BLAD. 9 Donderdag 23 Mei. (N.C.R.V.) 8.ANP-ber., programma aankondiging, gramofoonmuziek. 8.30 Schriftlezing, meditatie. 8.45 Gramofoonmuziek. i io.Officiëele mededeelingen of toespra ken. 10.30 Morgendienst. 11.— Molto Cantabile en gramofoonmuziek, 12.Berichten. 12.15 Molto Cantabile. 12.45 ANP-ber., gramofoonmuziek. 1.Orgelspel. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.35 Fluit, piano en gramofoonmuziek. 2.30 Christelijke lectuur. 3.Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.30 Celesta ensemble. 5.15 Handenarbeid voor de jeugd. 5.45 Celesta ensemble. 6.30 Officiëele mededeelingen of toespra- J ken. 7.Berichten, 7.50 N.C.R.V.-orkest. 8.A.N.P.-ber. Progr.-aankondiging. 8.15 Toespraak. 8.30 N.C.R.V.-orkest en solist. 9.20 Orgelconcert (opnamen). 9.50 Zang, piano en gramofoonmuziek. 10.30 A.N.P.-berichten. j 10.45 Gramofoonmuziek. t 11.50 Schriftlezing. DE TOESTAND IN FRIESLAND. Uit Leeuwarden wordt aan het Nbl. van het Noorden gemeld: Aan het einde van een week, vol van emotioneele gebeurtenissen, willen wij on zen lezers enkele mededeelingen doen om trent den toestand in Friesland. Te Leeu warden, waar het hoofdkwartier gevestigd is van de Duitsche legergroep in Friesland, heeft het gewone leven zijn rechten herno men en op dezen prachtigen zomerschen avond biedt het stadsbeeld een levendiger aanblik van talrijke, winkelende stadge- nooten. In verband met de vele fantastische ge ruchten, welke in den lande de ronde heb ben gedaan, kan op grond van eigen waar nemingen en anderzijds op grond van be trouwbare ooggetuigenverklaringen worden medegedeeld, dat de gevechtshandelingen, voor zoover deze in het land der elf steden hebben plaats gehad, voornamelijk schade hebben aangericht in een deel van westelijk Friesland en met name in de omgeving van den Afsluitdijk. In de omgeving van Wons, waar de strijd fel gewoed moet hebben, kan de waarnemer hiervan duidelijk de sporen in het landschap constateeren. Ook te Ping- jum en Zurich is dit het geval. Er wordt naarstig gewerkt om de verbro ken communicatiemiddelen te herstellen, doch dit gaat uiteraard niet snel. Telefo nisch verkeer in bijna geheel Friesland is thans mogelijk geworden, met het telegra fisch verkeer is dit slechts ten deele het ge val. Uitgezonderd het traject Bolsward Harlingen rijden de trams in Friesland weer. Wat het verkeek op de spoorlijnen betreft vernemen wij, dat pogingen gedaan zullen worden het verkeer o.a. in de rich ting Sneek en Heerenveen spoedig te doen hervatten. Ook het traject van de voorma lige Noord-Friesche Locaal, t.w. de lijnen Leeuwarden-Holwerd-Dokkum en Leeuwar- den-Stiens-Sexbierum, welke in onbruik geraakt waren, zullen weer bereden wor den en mede in verband met de strenge be zuiniging op het benzinegebruik zal het autobusverkeer in Noordelijk Friesland ver moedelijk niet hervat worden. Teneinde te voorzien in het gebrek aan het metaalgeld, dat in de eerste dagen tot uiting kwam, heeft de Provincie Friesland 1 millioen bons van 1 uitgegeven, wel ke op 1 Juni a.s. moeten zijn ingeleverd en uitsluitend voor deze provincie him waarde bezitten. In een bijzondere zitting van het Ge rechtshof heeft de president, mr. J. A. Stoop, in tegenwoordigheid o.a. van bijkans de geheele balie medegedeeld, dat de af doening van burgerlijke en strafzaken op denzelfden voet zal worden voortgezet, ten zij daaromtrent andere instructies gegeven mochten worden. Met medewerking van den commissaris der koningin is een economische commissie ingesteld, welke tot taak heeft de moeilijk heden van het Friesche bedrijfsleven onder de huidige omstandigheden zooveel mogelijk uit den weg te ruimen. STATISTIEK VAN HET LAGER ONDERWIJS. Bijzondere scholen in 1939 naar verhouding nog gegroeid. Mededeeling no. 143 van het Centraal Bureau voor de Statistiek toont aan, dat het aantal scholen voor gewoon lager onderwijs in 1939 7.011 (7.021) bedroeg. Het aantal openbare scholen is in dat jaar met 34 ver minderd en dat der bijzondere met 24 toege nomen. Hpt totale aantal leerlingen was op 31 December 1.144.388, d.i. 1.207 of 0.1 meer dan in '38. Bij het openbaar onderwijs is het aantal met 5.289 of 1.5 verminderd, en dat van het bijzonder onderwijs met 6.495 (d.i. 0.8 gestegen. Het aantal hoofden en onderwijzers be droeg 30.476, di. 292 meer dan het jaar te voren, het aantal kweekelingen met acte 2995 of 1148 minder dan een jaar tevoren. Deze sterke vermindering is door de mobili satie veroorzaakt, resp. door hun aanstel ling als plaatsvervangers voor gemobiliseer de hoofden en onderwijzers. Het openbaar onderwijs had 30.8 (31.3) der leerlingen, het protest, chr. 26.1 (26) het r.k. onderwijs-41.4 (41) de overige bijzondere scholen 1.7. In totaal had het bij zonder onderwijs 69.2 Wat het aantal ulo-scholen betreft, het was op 31 December 800, d.i. negen meer dan het jaar tevoren. Het aantal leerlingen bedroeg 99.749 of 152 meer dan het jaar te voren. Bij het open baar onderwijs is het in 1939 met 964'ver minderd, bij het protest chr. onderwijs met 1.2 en op de r.>. scholen met 3.3 ver meerderd. Het aantal leerlingen der overige bijzondere scholen is met 7.3 vermin derd. Getallen tusschen haakjes geven de cijfers over 1938. TWAALF INWONERS VAN ZEIST GEARRESTEERD. Verdacht van plundering. De politie te Utrecht heeft twaalf inwo ners uit Zeist, zoowel mannen als vrou wen, aangehouden en in het Huis van Bewaring te Utrecht ingesloten. Zij, wor den verdacht van plundering in de om geving van Austerlitz. Zooals bekend zullen gevallen van plundering zwaar worden gestraft. DE BETALING VAN SPOORWEG ABONNEMENTEN PER GIRO. Onder de werking van het bankenmora- torium blijken velen niet over voldoende contanten te beschikken om hun abonne- ments- en trajectkaarten te betalen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de betaling dezer kaarten ook kan geschie den door giro-overschrijving, welke onbe perkt is toegestaan. De belangrijkste stations der N.S., en de erkende reisbureaux heb ben vrijwel alle een eigen postgirorekening die op aanvrage wordt opgegeven. Reizigers, die hun abonnements- of trajectkaart in ont vangst nemen aan de stations zonder eigen postrekening, kunnen gireeren op rekening nr. 3859 van de N.S. te Utrecht. Het is ook mogelijk -het verschuldigde door middel van bankgiro te doen bijschrijven op rekening van de N.S. bij de Associatie Cassa te Am sterdam. Wil men de zekerheid hebben, op tijd zijn abonementskaart te ontvangen, dart zal eeni- ge dagen tevoren de overschrijving moeten doen plaats vinden. AANWIJZINGEN AAN HOUDERS VAN BINNENSCHEPEN. In overleg met den Duitschen bevel hebber in Nederland wordt bekend ge maakt, dat het zoowel in het belang van het verkeerswezen als zoodanig als van de binnenvaart is, dat de houders van binnen schepen zoowel behoorende tot de wilde vaart als zij, die geregeld deelnemen aan beurtvaart, relatievaart, enz., voor zoover deze schepen nog in bruikbaren staat verkeeren, zich ten spoedigste melden bij de dichtstbijzijnde bevrachtingscommissies of hun agentschappen. Het is voorts noodza kelijk, dat de bevrachtingscommissies let ter en nummer van de bevrachtingsboekjes en andere bewijzen die uitgegeven zijn, onverwijld opzenden naar het Centraal Bureau voor de statistiek. MR. D. FOCK 60 JAAR DOCTOR. Mr. D. Fock, oud-minister van Staat en oud-gouverneur-generaal van Neder- landsch-Oost-Indië, wonende te Den Haag, herdacht gisteren, 21 Mei, het feit, dat hij zestig jaar geleden te Leiden be vorderd werd tot doctor in de rechtsge leerdheid. Vervaardiging van intendance goederen moet gestaakt worden. - De opperbevelheb ber van land- en zeemacht deelt in overeen stemming met den Duitschen bevelhebber in Nederland mede, dat alle werkzaamheden en afleveringen ingevolge overeenkomsten voor de levering van intendan'ce-goederen aan de centrale magazijnen van militaire kleeding en uitrusting, aangegaan voor het intreden van den oorlogstoestand, onmiddel lijk moeten worden gestaakt. Dit betreft zoowel de gereede als de gedeeltelijk ge- reede goederen. Bouw van arbeiderswoningen te Rot- etrdam. - Een combinatie van particuliere bouwers te Rotterdam is in overleg getreden met het gemeentebestuur om te komen tot den onmiddellijken bouw van een zeer groot aantal arbeiderswoningen op de terreinen aan den Gord el weg, in Oud-Mathenesse en op den Linker Maasoever. In verband hiermee is het gemeentebe stuur op zijn beurt in overleg getreden met het rijksbureau voor materialen. Dit overleg geschiedt mede in verband met de nood zakelijkheid, om zoo spoedig mogelijk het werk te kunnen hervatten aan de vele pan den te Rotterdam, die in aanbouw zijn. Plundering van winkels en woonhuizen, - Bij de evacuatie van de bewoners uit de Hoven te Zutfen zijn in dat stadsgedeelte verscheidene winkels en woonhuizen door gewetenlooze individuen geplunderd. Na on derzoek is gebleken, dat aan dit misbruik ook Ho-venbewoners schuldig zijn, die dus hun medebewoners en lotgenooten schande lijk bestolen hebben. Enkele verdachten zijn- reeds in hechtenis genomen. (Zitting van Dinsdag 21 Mei 1940.) Het stopteeken niet gezien. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdagmorgen terecht de handelsreiziger R. uit Amsterdam, die op 7 Maart, toen hij door Oudendijk reed, geen gevolg had ge geven aan het stopteeken van den rijksveld wachter G. Bakker, die daar ter plaatse con trole op het autoverkeer moest uitoefenen. R. gaf toe te hebben doorgereden. Hij had den veldwachter wel gezien, maar niet, dat die hem beduid had stil te houden. Hij, ver dachte, reed met geringe snelheid en hij had geen enkele reden om door te rijden, want zijn papieren waren in orde en het doel van zijn tocht was niets anders dan het bezoeken van een paar klanten in Hoorn. De rijksveld wachter Bakker legde in gelijken zin een verklaring af en zei bovendien nog, dat R. hem in het voorbijrijden nog vlak in het ge zicht had gekeken en dat het stopteeken heel duidelijk gegeven was. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, nam aan, dat R. erg verstrooid was geweest, want inderdaad was gebleken, dat hij geen reden had een aanhouding te vreezen. Spr. volstond daarom met het vragen van een geldboete van 40 of 20 dagen hechtenis. Uitspraak volgende week Dinsdag. Voor onbepaalden tijd aangehouden. De 44-jarige slooper B. uit St. Hippolytus- hoef, op Wieringen, had zich te verantwoor den wegens schuldheling. Hij zou in Januari en Februari j.l. van den berooiden M. eenige stukken timmergereedschap en een partij hout hebben gekocht, terwijl hij kon vermoe den, dat die zaken van misdrijf afkomstig waren. B. beweerde het gereedschap en het hout niet te hebben gekocht, maar alleen te heb ben verkocht voor M. Toen hem werd voor gehouden, dat hij tegenover de politie wel wat anders had gezegd, beweerde hij daar van niets te weten, hoewel onder di'e ver klaringen zijn handteekening stond. M., die als getuige werd gehoord, vertelde, dat hij het gereedschap en het hout had ge kocht op rekening van het heemraadschap Wieringen, zonder daartoe gerechtigd te zijn. In ieder geval had hij niet het minste recht de spullen op eigen gelegenheid aan B. te verkoopen. Volgens zijn meening had B, kunnen weten, dat de zaak niet in orde was. Aangezien er eenige duistere punten in de zaak aanwezig waren, werd besloten het geval voor onbepaalden tijd aan te houden voor een nader onderzoek door den rechter commissaris. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden.) Te koop: 2 prima Herénrijwielen 14 en 16, 2 prima Damesrijwielen 12 en 14. LANDSTRAAT 19. Te koop: 2e handsch HeerenrijwSlen. Billijke prijs. LIMMERHOEK 18. DOODELIJK VERKEERSONGELUK BERECHT. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister uitspraak gedaan in de zaak tegen den 43- jarigen oogarts P. J. K. uit Wassenaar, die in den nacht van 14 op 15 Maart 1939 op de Aalbrechtskade te Rotterdam met zijn auto door de aldaar geplaatste waarschuwings borden van den telefoondienst was gereden en daarbij den 58-jarigen wachtsman L. Ree dijk dusdanig had verwond, dat hij korten tijd later overleed. Vanwege den telefoondienst werden al daar werkzaamheden uitgevoerd. K. had niet voldoende acht geslagen op de waarschu wingsborden en roode lantaarns. De recht bank veroordeelde hem tot een boete van 1000 subs, twintig dagen hechtenis. De officier van justitie had een princi pale hechtenis voor den tijd van een maand geëischt. DRIE JAAR OPGELEGD WEGENS DOODSLAG. De Utrechtsche rechtbank veroordeelde gisteren den 30-jarigen grondwerker A. de O. uit Jaarsveld, die op Nieuwjaarsdag na een twist zijn broer met een jachtgeweer doodschoot, tot een gevangenisstraf 3 j a a r met aftrek van den tijd in preventieve hech tenis doorgebracht. Wist U dat het verbod tot het rijden met voertuigen op Vrijdag, anders dan voor het brengen van kaas, op de kaasmarkt, de Mient en de Houttil reeds bestond 20 Mei 1731. Dat in Maart 1817 gewaarschuwd werd tegen het borgen aan onderofficieren en minderen door kasteleins en het opkoopen van voorwerpen van deze militairen. H. P. Babyweegschalen, z. g. a. n. ,,HYGIENA", Achterstraat 45. Telef. 2052, postbus 26, Alkmaar. Te koop: driewieldekar. Te bevr. Wed. APELDOORN, Kanaal dijk, Bergen. TWEEJARIGE PLANTEN VRAGEN DE AANDACHT. De echte tuinliefhebber vindt in zijn tuin altijd wel wat te veranderen, te verbeteren, te zaaien of te planten, en wanneer er oogenschijnlijk op een moment niets meer te doen valt, komen de gedachten aan het volgend jaar, en zoo zijn het dan thans de tweejarige planten, die de aandacht komen vragen, om gezaaid te worden. En dan vergeten we vooral de ouderwet- sche Duinzendschoonen niet, de Dianthus barbatus met hun prachtige fluweelige bloemschermen, waarvan de enkelbloemige wel de meeste variatie van tint geven, bloedrood, kersrood, scharlaken en bruin zwart wisselen af met. zalmkleurige, vleeschkleurige rose en w'itte exemplaren, al of niet met een gekleurden ring in het hart. Een bijzondere verschijning is de variëteit oculatus marginatus grandiflorus, met zeer groote enkele witte bloemscher- :n, karmijnrood geringd. Wie liever dub- belbloemige Duizendschoonen zaait, moet wel bedenken, dat hoogstens 60 a 65 pet. van een zaaisel dubbelbloemig wordt, de rest is gewoon enkelbloemig. Alle Duizend schoonen verlangen voedzamen grond en een plaats in de volle zon, en wanneer we in Juni zaaien, kunnen we ze in October ter bestemder plaatse uitzetten, 2530 c.M. uit elkaar, daar zij een hoogte bereiken van 50 c.M. Bijzonder dankbaar is ook de Vergeet- mij-niet of Myosotis, die zich met zoo vele voorjaarsbloemen laat combineeren, met gele toeven Alyssum, met purperroode Muurbloemen, perzikkleurige tulpen en rose Silene. En de mooiste Vergeet-mij-niet is wel de intens blauwe Myosotis compacta Indigo Queen, die zooals de naam ook reeds aangeeft mooi compact van vorm blijft. Wie liever grootere bloemen ziet, kiest de Myo sotis hybrida Marga Sacher, die vooral in lichte schaduw en goed vochthoudenden grond een verrassend helder blauwe kleur geeft, en waarvan de bloemen 1 c.M. in doorsnede zijn. We zaaien Vergeet-mij-niet in Juli in goed vochthoudenden grond, waarbij het zaad tegen het verstuiven gedekt wordt. Na ze verspeend te hebben, brengen \Ve ze in October ter bestemder plaatse, op 25 c.M. afstand. Wie een Vergeet-mij-niet zoekt, die spe ciaal voor den waterkant geschikt is, kan daarvoor de Myosotis palustris semperflo- rens nemen, die het weligst groeit op voch tige humusrijke plaatsen, waar zij den ge- heelen zomer kan doorbloeien en een vaste plant vormt. A. C. MULLER—IDZERDA. WANNEER HOUT MAG WORDEN GEBRUIKT. Door het departement van handel, nij verheid en scheepvaart is gisteren in de pers een bekendmaking gedaan, waarbij aan den directeur van het rijksbureau voor hout, drs. A. Kouwenaar, bepaalde be voegdheden zijn verleend, welke bevoegd heden de directeur kan uitoefenen in overleg met de heeren F. B. J. Gips en mr. D. F. Pont, resp. voorzitter en directeur van den Nederlandschen houtbond, tevens leden van de commissie van bijstand van genoemd rijksbureau. Op grond van deze bekendmaking wordt toestemming ver leend voor levering van hout ten behoeve van allen wederopbouw van door den oorlog getroffen bouwwerken, alsmede voor den afbouw van onderhanden zijnde werken. Zoodra verder bekend zal zijn hoe de aanvoer van hout zal verloopen, zullen vergunningen voor nieuwbouw kunnen worden verleend. Derhalve wordt van den burgemeester verwacht, dat na verleende bouwvergunningen niet tot uit voering van de betreffende werken zal- worden overgegaan, alvorens aan voor noemden directeur van het rijksbureau voor hout toestemming is gevraagd en deze schriftelijk is verleend. Voorts wordt onder meer verplicht gesteld opgave van koopcontracten met het buitenland, terwijl het ann-uleeren of wijzigen van loopende contracten zonder toestemming van den directeur is ver boden. Voor nadere bijzonderheden raadplege men de in de pers verschenen publicatie. op het krachtigste reclame-middel COURANTENRECLAME 279. Nauwelijks zijn ze het bruggetje over, of Myra roept: „ja, ja, dit is mijn bos. Hoera! ik ben weer terug". Het is waar, want ze ontmoeten een wachter van den kabouterkoning en Myra vliegt hem van blijdschap om de hals. 280. Spoedig weet de koning, dat Myra terug is. „Ge lukkig", zucht hij. Zo vlug hij kan stapt hij van zijn troon naar buiten, om haar te verwelkomen.- Hij is er van buiten adem, want zo hard heeft hij zijn leven lang nog niet gelogen. 281. Ter ere van Myra geeft de koning nog die zelfde dag een feestmaaltijd. Peter en Myra mogen ieder aan een kant van den koning zitten. Ook koning Inktzwam zit mede aan tafel. Een der Inktzwammannetjes houdt een tafelrede, waarin hij Peter bedankt voor zijn goede hulp bij Myra's terugreis. 282. Aan 't slot van het feest vertelt de koning, dat Myra van nu af aan de Elfenkoningin zal gijn. Spoedig daarop doet zij als Elfenkoningin haar intrede in het bos. Een paar elfjes houden verlichte waaiers boven haar hoofd en de sterretjes flonkeren van plezier over zo'n groot feest. OVER TONIJNEN GESPROKENJ De Westgate Sea Company schreef n'aar aanleiding van haar bijzonder geslaagde courantenreclamecampagne: „Het is onze overtuiging, dat cou ranten-reclame het aangewezen mid del is, om verbruiker en wederver- kooper gezamenlijk te bewerken. Tevens kan, zoo noodig, de reclame in bepaalde districten worden versterkt, eenvoudig door meer te adverteerén in de in die streek verschijnende dag bladen. Dat ons artikel tegenwoordig het ge heele jaar door verkocht wordt, vindt zijn oorzaak in het feit, dat wij voort durend hebben geadverteerd in de dagbladen en zoodoende erin geslaagd zijn den vroegeren indruk weg te nemen, dat tonijn alleen maar bij sla en sandwiches gegeten kan worden, waardoor het verbruik gelimiteerd scheen tot de zomermaanden Ook dit jaar weer werd verreweg het grootste deel van ons reclamebudget besteed voor courantenreclame, daar een onderzoek heeft uitgewezen, dat hierdoor in sommige rayons 94 van de ondervraagde dames bekend waren met ons product. „En passant" kan vermeld worden, dat de medewerking, ondervonden van de dagbladen, waarin wij adver teerden, ons van groot nut is geweest bij het oplossen van sommige proble men, die zich toevallig voordeden, hetgeen ons op andere wijze in zulk een korten tijd niet mogelijk zou zijn geweest. New-York, N.Y. 2 Februari 1940. E. W. CHAPMAN, Jr. verkoopsleider. No. 120 Dit nti Niets zonder d van ir. 1 De opperbevelhebb zeemacht, in overleg bevelhebber in Nedei op de voordracht generaal, waarnemen partement van water: gehoord den regeei last met het herstel wezen, de drooglegg: zettingen, den weder dorpen en gebouwen mede samenhangt; besluit als volgt: 1. De leiding zaamheden ver met den weder door openbare li particulieren, b regeeringscommi het herstel van wezen, de dr onderwaterzettin opbouw van sted bouwen en ai h samenhangt. De regeeringsc noemd draagt di regeeringsc voor den w< 2. Alle overheids sluitend of mede be: aangelegenheden, w« ■opbouw van belang 't belang van een spc medewerking aan d< saris en onthouden daden en 'beslissing* -voren is vastgesteld, men met de plannen commissaris. Zij stellen desgevi beschikbaar en verl medewerking. 3. Werkzaamhc van geleden ooi gezonderd klei aan werken en overigens geen De militaire to gisteravond uit staat in het tee vernauwing van dat tusschen de Noordzeekust en boog van het Di ter beschikking s sloten vijand. In vooral de Belg* Franschen nog stand. In dit ve: scheidene aanval uit te breken naa breed front m groepen door de dernomen. Ook strijdkrachten t Blijkbaar is een trekkende Britse haald actief tegel te pogen den af naai te dekken, de ingesloten numeriek zeer st uitgerust. Onde Fransche troepi talrijke elite-div het aandeel a eenheden. Uit a' vijand zich nog der ontbinding gevolg de Duit: krachtig moeten verre zijn alle afgeslagen. Daarbij is geblekei «ti gemechaniseerde troepen in hun ge rijk inferieur zijn Dat geldt vooral vo voor de opleiding ei

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6