Ag&ada |i Stad. m Omgeving. i| VOORUIT! tMnuiieuws ^Rechtszaken JUoviiiciaai Tlieuias £aatste éedchten Amersfoorts bevolking dankt Alkmaars burgerij. OUDE NIEDORP OUDKARSPEL [BROEK OP LANGENDIJKj BERGEN DESKUNDIG EERSTE BLAD Alkmaar, Donderdag. Er zijn in stad en omgeving optimisten en pessimisten. De eersten zijn blij, dat de storm voorbij is, dat Nederland, evenals Finland en Noorwegen, zijn deel van het oorlogsgebeuren achter den rug heeft en dat het nu mede lijdzaam kan afwachten hoe de militaire toestand zich verder ontwikkelt. Er zijn ook pessimisten, die van meening zijn, dat wij het ergste nog niet gehad hebben en in alle door de overheid getroffen maat regelen het bewijs zien, dat Neder land ieder oogenblik opnieuw een der slagvelden van Europa zal kunnen worden. Noch de optimisten, noch de pessimisten kunnen in de toekomst zien of ook maar iets aan den loop van het wereldgebeuren veran deren. Maar de eersten hebben zich vrij gemaakt van den looden last der laatste dagen, zij zien weer in een toekomst waaruit nieuw licht hen tegenstraalt. De laatsten zuchten in slapelooze nachten, zij martelen zichzelf en hun omge ving en drijven hun medemen sehen tot het werkeloos staren in een sombere toekomst. Er zijn optimisten, die hun huizen het gevangeniskarakter hebben ontnomen door de papie ren tralies van de ramen te halen en anderen, die nog dagelijks bij plakken en hun vensterruiten met de meest fantastische figuren ver sieren. Er zijn handelaren, die niet dur ven koopen en verkoopen omdat niemand weet wat de toekomst zal brengen en die het liefst hun deuren -maar gesloten zouden houden. Er zijn er ook, die begrijpen, dat er nu meer dan ooit behoefte aan allerlei dingen van dage- lijksch gebruik bestaat en die zich afvragen wat de menschen in dezen mooien voorzomer het beste kunnen gebruiken. Men wil afleiding door een goed boek, men wil naar zee en strand en men'zal daarvoor het een en ander moeten koopen, men wil zijn tuin gezellig inrichten, men wil al datgene aanschaffen, dat men nu gemakkelijk zal kunnen krijgen. Alle menschen in stad en land hebben eiken dag behoefte aan voeding, kleeding en verzorging, aan rookartikelen, aan de duizend en één dingen, welke in een huis houding noodig zijn en die men onder geen enkele omstandigheid zal kunnen missen. De actieven pakken aan, zij zoeken en winnen hun klanten. De passieven wachten af en zien de koopers naar anderen gaan. Men voorspelt, dat de tuin bouwstreken zullen opleven als de groente wordt uitgevoerd en indien dat inderdaad juist is, zal Alkmaar als centrum van de ver meerderde welvaart der om geving profiteeren. De scholen gaan weer open, vereenigingen hervatten hun bij eenkomsten, de bioscopen ver wachten weer nieuwe films, de café's mogen tot twaalf uur weer open blijven De overheid werkt aan alle kanten mede om het normale leven te herstellen en den indruk van wat achter ons ligt zoo spoe dig mogelijk te vervagen. Wat er ook gebeurd moge zijn, wij mogen niet stilstaan, wij moeten het gederailleerde kar retje van ons dagelijksch leven weer optillen en in het oude spoor zetten .En dan moeten wij voor uit en verder rijden naar de toe komst en wie dat begrijpt, wie niet langer doelloos in het ver leden staart, maar welbewust den nieuwen dag tegemoet trekt, zal weldra tot de ontdekking komen, dat hij het beste deel heeft ge kozen. BENOEMD. Tot agent van politie alhier is benoemd de heer C. Smit te Venhuizen, die op het laatstgehouden examen slaagde voor het politiediploma. NIEUWE DIENSTREGELING DER NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN AAN STATIONS VERKRIJGBAAR. De Nederlandsche Spoorwegen deelen mede, dat de dienstregeling van den treinenloop, welke heden 23 Mei is inge voerd, aan de stations verkrijgbaar zal worden gesteld voor den prijs van drie cent. Voor zoover dat mogelijk is, worden alle stations nog heden daarvan voorzien. DANK! Onder dit opschrift schrijft de Amers- foortsche Courant: Wij zijn teruggekeerd in onze behouden stad, vervuld van dankbaarheid. Dankbaarheid, om wat wij tegen alle verwachting in hebben mogen behouden. Dankbaarheid om de behandeling, die wij, vluchtelingen, ondergingen. De evacuatie heeft zich onder moeilijke omstandigheden in alle rust en kalmte voltrokken. Een op wekkend en geestig woord deed wonderen. De stemming bleef vertrouwend en kalm. Aan de leiding, zij het hoofd-, wijk- of groepleiders, onze oprechte waardeering. In Noordholland zijn wij in stad en dorp ontvangen met warme hartelijkheid en om ringd met weldoende zorg. Men heeft gere geld wat er maar te regelen viel. Er zijn vriendschapsbanden gesloten voor het leven en wij zullen die hartelijke, spontane Noord hollanders nooit vergeten. Er waren dissonanten; zij zijn bij een der gelijke volksverhuizing onvermijdelijk. Overal wonen menschen, die den naam „mensch" onwaardig zijn en de beginselen van den charitas niet kennen. Maar met de blijde voorjaarszon stroomde in die bange dagen van de vorige week de hartelijkheid over ons, die al die Noordhollanders van hoog tot laag ons zoo ruim schonken. Bewoners van Alkmaar en alle andere plaatsen in Noordholland waar Amersfoor- ters vertoefden, wat Gij voor ons gedaan hebt, het staat in onze harten geschreven. Vergeten Doen Wij Het Nimmer! DE EVACUATIE-VERGOEDINGEN. De geëvacueerden moeten betalen. Bij de uitbetaling der evacuatie-vergoedin gen aan ingezetenen van Alkmaar is ge bleken, dat vele pers. niet bekend waren met het feit, dat deze gelden weder worden verhaald op de tijdelijk uit andere plaatsen hier gehuisveste landgenooten. Indien zij dit wel hadden geweten, zouden ze in vele ge vallen op de vergoeding geen aanspraak hebben gemaakt. Zij, die thans nog dit verhaal op hun tijde lijke huisgenooten willen voorkomen, kun nen het ontvangen bedrag terugstorten ten kantore van den Ontvanger der gemeente, Breedstraat 11 (ook op giro 25163). LUCHTBESCHERMING. Het Hoofd van den L.B.S.D. maakt be kend, dat de Commandopost op het Waag gebouw blijvend is bezet, doch dat het kan toor slechts voor het publiek en vrijwilli gers, die het Hoofd L.B.S.D. wenschen te spreken, geopend is van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. Het Hoofd L.B.S.D., R. P. GOETTSCH. EEN TAAK VOOR DEN BOND VAN ZUIVELFABRIEKEN. Nu de benzinebeperking het transport van onze zuivelproducten en de melk zeer bemoeilijkt, komt wederom een vraag stuk naar voren, waaraan in de georgani seerde landbouwkringen reeds eerder aandacht is geschonken, doch dat nog nimmer ter hand is genomen. In kringen waar men begrip heeft voor efficiency in de economie, is men reeds lang tot het in zicht gekomen, dat de productiekosten voor onze zuivelproducten- konden dalen, wanneer de melkgebieden kringsgewijze bij de naaste fabriek, rekening houdende met de grootte van de fabriek, werden ingedeeld. Hoewel de coöperatieve fabrie ken in één bond zijn vereenigd, was hun organisatie niet zoo hecht, dat er in dit opzicht regelend kon worden opgetreden. Ook het feit dat nog verschillénde fabrie ken, door particulieren beheerd, als melk- consumenten optreden, was hiervoor een belemmering. Wij beleven daardoor nog steeds het feit, dat b.v. groote auto's met melk van Lutjewinkel naar Alkmaar en Bergen komen om de melkboeren van melk voor de consumptie te voorzien, terwijl zij deze melk gevoegelijk van de fabrieken te Stompetoren, Alkmaar of Bergen konden betrekken. Wij beleven ook nog steeds het feit, dat de melk van veehouders, gelegen naast een bepaalde fabriek, wordt gehaald door chauffeurs van een veraf gelegen fabriek en omgekeerd. Het kris kras rijden van de melkauto's, ook niet bevor derlijk voor het product, vindt nog steeds plaats. Thans lijkt het ons de tijd om hierin verandering te brengen. Bij een goede regeling kunnen de fabrieken hun kwantum melk blijven verwerken, terwijl daardoor veel arbeid en kracht kan worden bespaard en bovendien bevorderd kan worden, dat de grondstof voor de bo ter- en kaasbereiding in betere conditie aan de fabrieken komt. Hiertoe neme de Bond van op coöpe ratieven grondslag werkende Zuivel fabrieken het initiatief. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! Bioscopen. Victoria-theater, 6.30 en 8.30 uur, hoofdn Drie man in de sneeuw (komedie); hoofd rollen Frank Morgan, Mary Astor, Robert Young e.a. Toegang eiken leeftijd. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Elizabeth en Essex (hist.-rom.); hoofd rollen Bette Davis en Errol Flynn. Toegang boven 14 jaar. Harmonie, 6.30 en 8.30 uur hoofdn. De 9 Vrijgezellen (hum.-rom.); hoofdrol Sascha Guitry. Toegang boven 18 jaar. Roxy-heater, 7.30 uur, hoofdnummer Ik ben geen misdadiger (rom.-sens.); hoofdrol John Garfield. Toegang boven 18 jaar. Gisteren ontving burgemeester van Kinschot het volgende telegram van zijn ambtgenoot van Amersfoort: „De Amersfoortsche bevolking uit Uwe gemeente teruggekeerd is vol lof over de hartelijke ontvangst. U en Uwe burgerij breng ik ook na mens haar mijnen diepgevoelden dank voor alle goede zorgen aan haar gewijd. Amersfoort, 22 Mei 1940. De Burgemeester, VAN RANDWIJCK". PARADIJS DER VRIJGEZELLEN. Harmonie-Theater. Een kostelijke film met Heinz Rühmann in de hoofdrol. Dat zegt reeds genoeg. In deze Ufa-film ziet men hem als ambtenaar van den burgerlijken stand, die de jong gehuwden goeden raad meegeeft, maar zelf tot- tweemaal toe voor den rechter verschijnt om zijn eigen huwelijk te laten ontbinden. Dit is zijn chef niet naar den zin en ontslag dreigt. Nog één keer zal men het met hem probeeren. Maar hij mag niet meer in het huwelijk treden, en met twee vrienden wordt het paradijs der vrijgezellen gesticht. Doch Amor blijft op de loer liggen en tot welke dol komische verwikkelingen dit leidt, moet gij zelf eens gaan zien in het Harmonie- Theater. Terecht mag gezegd worden, dat het goed doet in deze tijden een film als de genoemde te zien. DUIVELSFESTIJN EN MISDAAD IN BROOKLIJN. Roxy-Theater. In het Roxy-Theater vraagt een sterke film met Victor Mc. Laglen in de hoofdrol de aandacht. Op bijzondere wijze laat de film zien, hoe het kinderen vergaat, die, opgegroeid in een New-Yörksch district waar de misdaad welig tiert, later als groote menschen in het leven staan. Een buitengewoon spannende geschiedenis ontwikkelt zich dan tusschen deze men schen, waarbij tenslotte dehoofdpersoon zijn leven opoffert om zijn ouden kame raad te redden. Misdaad in Brooklyn is het andere hoofdnummer met Sally Eilers en Paul Kelly in de hoofdrollen. Deze Paul Kelly ziet men ook als acteur in de eerste film. Dit is een interessante geschiedenis van een kogel, een rechercheur en een ver pleegster, met politiedienares en gang sters, waarbij toch ten slotte de liefde overwint. Een veelbelovend programma. HET DUBBELE HUWELIJK. City-Theater. In dit theater zal men het sympathieke en uitstekend spelende duo: Errol Flynn en Olivia de Havilland kunnen bewonde ren in een buitengewone comedie: Het dubbele huwelijk. De namen der hoofd vertolkers waarborgen in alle opzichten een uitstekend amusement. ZUSTER ANGELIKA. Victoria-theater. Het Victoria-Theater brengt deze week een der successen van de Bavaria-flm, n.l. Zuster Angelika, waarin Leny Marenbach de titel rol vervult en naast haar optreden Hans Söhnker, Paul Hartmann, Kathe Dorsch en Grete Weiser. Het is een verhaal van liefde en plichtsbetrachting, van strijd en zelfop offering. Het is prof. Reimers, die, hoewel ouder, ten slotte zijn groote liefde voor zijn meest toegewijde assistente ter zijde moet stellen, om Engelika en den vliegenier, die meer bij elkaar behooren, tot elkaar te bren gen. Een boeiende en prachtig gespeelde film. Als extra attractie zal in elke voorstelling vertoond worden het Ufa-journaal met oor logsopnamen. OVERVAL O.P EEN 75-JARIGE VROUW. Op 22 Maart jl. kort na middernacht was een 23-jarige drukker de woning van een alleenwonende 75-jarige dame te Monster binnengedrongen en bij die gele genheid had hij een beurs, inhoudende ongeveer 9-0 gulden, weggenomen, nadat hij de oude vrouw onder bedreiging met een dolkmes op haar bed had vastgebon den. Voor dit feit heeft de verdachte op 9 Mei jl. terechtgestaan en de officier van justitie heeft toen een gevangenisstraf van drie jaren tegen hem geëischt. Heden in deze zaak voorloopig uitspraak doende, gelastte dé" rechtbank een onder zoek naar verdachtes geestvermogens. Een letterzetter uit Leiden, die in den buit gedeeld had en tegen wien een jaar gevangenisstraf werd geëischt, werd tot vijf maanden gevangenisstraf veroordeeld. VRIJE SCHEEPVAARTWEGEN EN SCHEEPVAARTBELEMMERINGEN. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart maakt o.m. het navolgende bekend: Voor zoover de tot nu toe binnenge komen inlichtingen uitwijzen zijn de Noordhollandsche wateren benoorden het Noordzeekanaal alle nog bevaarbaar. De sluizen bij Den Helder aan den ingang van het Noordhollandsch kanaal zijn intact. Van den Helder naar Oudeschild is een betonde geul uitgezet. In het IJselmeer liggen wrakken: op 52 graden 44 minuten 47 seconden n.b. en 0 graden 25 min. 42 sec. o.l. het wrak steekt boven water uit; op 52 gr. 48 min. 35 sec. n.b. en 0 gr. 23 min. 20 sec. o.l., het wraak is gedekt door spitse wrakton; op 52 gr. 44 min. 35 sec. n.b. en 0 gr. 25 min. 43 sec. o.l., het wrak is gedekt door stompe wrakton en ligt circa 200 M. noord van 't wrak bedoeld onder a. DIENSTREGELING NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Voor het net der Nederlandsche Spoor wegen geldt thans met ingang van heden een beperkte dienstregeling, waaraan wij in aansluiting op de gisteren gepubli ceerde diensten nog ontleenen, dat op de lijn AmsterdamZaandamHoornEnk huizen een tweeuursdienst wordt gereden van 6.47 tot 20.47 en in omgekeerde rich ting van 7.35 tot 19.35. Voor andere lijnen en nadere bijzon derheden raadplege men de dienstrege lingen op de stations. DE VACATURES J. VAN OLDENBORGH VERVULD,. Als opvolgers van wijlen den heer J. van Oldenborgh zijn benoemd ir. W. Mensert tot directeur van het waterleidingbedrijf van Noordholland, en ir. J. A. van Wijnmolen tot directeur van het P. E. N. Ir. Mensert was tot heden hoofdingenieur van het waterleidingbedrijf. Ir. J. A. Wijn molen was als technisch adjunct-directeur aan het P. E. N. verbonden. Zwemvereeniging 't Skarpet. Dezer dagen hield bovengenoemde vereeniging haar jaarvergadering ten lo kale van den heer Feijs alhier. 14 leden waren aanwezig. De voorzitter, de heer F. Leek zeide in zijn openingswoord dat hij grooter op komst had verwacht, De secretaris, de heer van Zoonen las daarna de notulen, die onveranderd wer den vastgespeld. Ingekomen was een dankbetuiging van mevr. RegeerKriller voor het cadeau, haar aangeboden bij haar afscheid als secretaresse. De gymnastiekvereeniging Sport en Vriendschap te Opmeer wilde gaarne ver nemen, onder welke voorwaarden de leden van de vereeniging van het bad ge bruik konden maken. De heer Leek gaf inlichtingen. Bij de bestuursverkiezing werd in de vacature mevr. RegeerKriller gekozen de heer C. van Zoonen. De heer J. Bier steker werd herkozen, terwijl als plaats vervangend bestuurslid werd benoemd de heer M. Poen. De heer van Zoonen betreurde het ver volgens eenige mededeelingen te moeten doen van minder prettigen aard. De finan- cieele toestand van de vereeniging was niet best. Hoewel bij opheffing van de gascommissie een schenking werd ver kregen van 304.heeft de vereeniging aan het einde van het vorig boekjaar een te kort van 116,60. Er moeten dus mid delen worden gezocht om dat tekort te dekken. Het is mogelijk dat aan het einde van dit jaar de vereeniging het ach terstallig bedrag heeft ingehaald. Hier voor is echter noodig, dat de leden zelf meer medewerken om de onkosten zoo laag mogelijk te doen zijn. Verschillende werkjes kunnen geschikt door de leden zelf worden opgeknapt. Ge steld dat de inkomsten, evenals het vorig jaar 282.zullen bedragen, dan moeten de uitgaven als volgt worden begroot. Achterstallige uitgaven 116.60, controle- kosten 85.rente 30.onderhouds kosten 50.totaal 281.60. Het bestuur stelde voor geen groote wedstrijden te organiseeren, maar wel onderlinge wedstrijden en wedstrijden voor de schoolkinderen. Besloten werd dit jaar het zwembad op 26 Mei te openen. De abonnementskosten zullen dit jaar gelijk zijn aan het vorig jaar, mits de kaarten worden betaald in de maand Mei. Daarna worden de kaarten 10 cents duur der. Bij de rondvraag stelde de heer van Zoonen voor om een circulaire te laten rondgaan voor de werving van strand- leden, en vervolgens om aan het 1 Witte Kruis subsidie te vragen. UTRECHTSCHE BANKDIRECTEUR STAAT TERECHT. Een jaar geëischt. In Februari j.l. werd te Utrecht gearres teerd de commissionnair in effecten J. K., directeur van de firma A. Ebeling en Co. te Utrecht, die er van beschuldigd werd, zich effecten en andere geldswaardige papieren te hebben toegeëigend. Bij de behandeling van de zaak voor de Utrechtsche rechtbank bekende verdachte, dat hij, om zijn eigen rekening te dekken, een bedrag van ruim 100.000 had gebruikt van gelden, die hem door zijn cliënten wa ren toevertrouwd. Toen eindelijk de zaak misliep, heeft de heer K. surséance van be taling aangevraagd. Het tekort bedraagt 435.480.23; voor verdeeling is beschikbaar 58.000 hetgeen neerkomt op 11 pet. De officier van justitie eischte tegen ver dachte een gevangenisstraf van één jaar, met aftrek van den tijd in preventieve hech tenis doorgebracht. (Ongecorrigeerd.) NIJMEGEN EN WAALWIJK DOOR BRITSCHE VLIEGTUIGEN GEBOMBARDEERD. Verscheidene burgers gedood. Hoofdkwartier van den führer, 23 Mei (D. N. B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In Vlaanderen wint onze aanval over de Schelde tegenover sterk vijandelijk verzet langzaam terrein. Bij Valenciennes is de strijd nog gaande. Het boschgebied van Mormal, zuidoostwaarts van Valenciennes, waarin Fransche strijdkrachten een toe vlucht hadden gezocht, werd gezuiverd. Po gingen tot uitbreken van vijandelijke pant sertroepen nabij Kamerijk werden met zwa re verliezen voor den vijand, in samenwer king tusschen leger en luchtmacht, verijdeld. In het westelijk deel van Artois zijn Duit- sche troepen uit den daar gevormden wig opgedrongen en noordwaarts opgetrokken in algemeene richting van Calais. Aan het geheele zuidelijke front van de Somme tot de Maas is de vijand overal in de verdediging. Ook Battice, de tweede moder ne uitlooper van de vesting Luik, heeft zich met twintig officieren en 650 manschappen, overgegeven. In het zuidelijke front van Namen houdt de vijand nog eenige uitloopers bezet. Aanvallen van het luchtwapen troffen in de eersteplaats de achterwaartsche verbindingen van den vijand, alsmede achterwaartsche bewegingen en troepen concentraties in Vlaanderen en Artois. Door bewapende verkenningen voor de kust van het kanaal werden drie trans portschepen en een tankboot met in totaal ongeveer 20.000 ton tot zinken gebracht, en werd een torpedojager zwaar bescha digd. De haveninrichtingen van Duinkerken en Dover zijn effectief met bommen be stookt. Snelle Duitsche booten hebben voor Duinkerken een vijandelijken torpe dojager door een torpedo tot zinken ge bracht. Overigens was de activiteit van de luchtmachten van beide partijen als ge volg van de weersgesteldheid beperkt. De vijand verloor negen vliegtuigen. Vijf Duitsche toestellen worden vermist. Bij Narvik gelukte het een slagkruiser aan den boeg zwaar te treffen, een transport vaartuig van 3000 ton tot zinken te brengen en een ander transportschip zwaar te be schadigen. Verder werden tentenkampen en munitiedepots in brand geschoten, colonnes met bommen gestookt, en batterij-stellingen alsmede landingsplaatsen met succes aange vallen. Ook in den afgeloopen nacht heeft de vijand zijn lukrake luchtaanvallen tegen niet-militaire objecten voortgezet. In de Nederlanden werden de plaatsen Nijmegen en Waalwijk door Britsche vlieg tuigen aangevallen, waarbij verscheidene burgers den dood vonden. Op grond van later ontvangen berichten bedraagt, zooals reeds in een afzonderlijk bericht is meegedeeld, het aantal der door luchtdoelgeschut in den tijd van 10 tot 15 Mei neergeschoten vijandelijke vliegtuigen 342. Motorbrandstofvoorziening. De tuin ders moeten kloeten. Aan tuinbouwers wordt geen benzine meer verstrekt, zoodat de tuinders niet meer per motorboot naar hun land kunnen gaan, maar zullen moeten kloeten. Van de benzinepomp mag uitsluitend betrokken worden indien men een verklaring heeft ontvangen van den burgemeester, welke verklaring ook moet worden goedgekeurd door den commissaris van politie te Alk maar, den Duitschen commandant te Alk maar en den directeur van de gasfabriek te Alkmaar. Hier krijgt men een bewijs, hoe lang men mag rijden. Als pomphouder voor deze gemeente is aangewezen de N.V. Habo. Zuinig met petroleum. De petroleum-verkoop is vanaf heden gerantsoeneerd. Thans wordt 40 pet. van den gewonen verkoop toegewezen. Zwembad geopend. Woensdagmiddag is de zweminrichting aan de Ringvaart geopend. De heer P. den Hartigh is wederom aangesteld als badmees ter, terwijl de heeren Van der Poll en Kooij zwemonderricht zullen geven. Dank van de geëvacueerden. De burgemeester, mr. H. D. A. van Ree- nen, heeft van zijn ambtgenoot te Amers foort het navolgende telegram ontvangen: „De Amerfoortsche bevolking, uit uwe gemeente teruggekeerd, is vol lof over de hartelijke ontvangst. U en uw burgerij breng ik, ook namens haar, mijn diepgevoelden dank voor alle goede zorgen aan haar gewijd. Amersfoort, 22 Mei 1940. De burgemeester van Randwü ck". Bergen heeft gedurende een week onge veer 5700 geëvacueerden uit Amersfoort ge huisvest. Na het beëindigen van den oorlog keerde een gedeelte op eigen gelegenheid terug. Zaterdag begon de uittocht per trein, terwijl Zondag de 1000 achtergeblevenen op het perron door de bevolking uitgeleide werden gedaan. opgebouwde reclame-cam pagnes voor een goed ar ÜkeL oi een goede taak, systematisch in couranten gevoerd, moeten slagen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3