DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Zeelands hoofdstad zwaar beschadigd. DE TOESTAND AAN HET FRONT. Abdijplein te Middelburg onherstelbaar verwoest. Geen overbelasting aan de post! Een verzoek aan het publiek. Een beschouwing over de miLitaire situatie. De wig wordt verder ingeslagen. MEI 1940. ~- oduct zijn nut- sikt en niet len weggewor- ts kunnen toe- de binnenlandsche imkool, komkom- tndere producten, :an afleveren, doch s voor den uitvoer weer op gang ge- vertoonen de le tuinbouw- vone, drukke arshandel en sen vrees te ■r van groente he markt in iet jaar gebruike- voor het publiek g van den uitvoer p van zaken op de rd worden afge- nuttig er thans st scheppen van nogelijkheid van 'an allerlei groen- 'oorbarig is. Er is ite, dat nu op een- ouwproducten tot i afzet verzekerd van den toestand ;end gadegeslagen :n aanzien van de de maatregelen g zijn. Men hoede sn verwachtingen, len geconstateerd, ;en na den strijd tuinbouw weer op n samenwerking hopen, dat de ge en fruit straks 1 kunnen plaats van de daarbij men de transport als gevolg van doen, zoo spoedig n. en hebben belang )rmalen groente- zijds aan dat her- aale handelingen deze en koope ge- :n hebben wil en ;en van de wijs ient zich niet aan over te geven, advies: „doe ge ls gij dat vroeger ïinbouw waarde. NEDERLANDS n handel, nijver- een bespreking recteuren van de voor de nijver- e Nederlandsche n, welke voorloo- k zijn, werden en. Speciale aan- d aan de grond- ring, die binnen- stond onder lei- eraal, dr. Hirsch- ïd hoofd van het et presidium van orgaan optreedt het georgani- 'cn onder de hui- 1 een bespreking IS VAN EN. van land- en den Duitschen id, maakt be en onderdeelen, niet-Nederland- herinnering of ;enomen, onver- geleverd bij de :oover zulks niet edenemen straf- n. OOR DRUKWERK! NT. TEL. 3320. hij haalde den e hij het geluid looren, maar dat arschijnlijk. De den wagen voor net twijfel. Dit larop hij jacht zijn satellieten [end achterlicht volgers den weg n natuurlijk nog a dit wel hun beid, waarmede iet de snelheid, /as, er op te wij- idee ervan had- aanzat, t de inspecteur, blikken hebben a hjj onderzoe den wagen voor oud die informa- vlug in, dat hij ren, want het ind, was het op- als hij toch zijn hij even goed vragen. Spijtig I sprong de an- iruit, er klonk 'n /splinteren van lestig geklingel jn zijde, veroor- kogel. dt vervolgd). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.S0. Losse nummers S cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 121 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. K. Vrijdag 24 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De strijd in Zeeland. Stadhuis en abdijtoren grootendeels vernield. Zeelands hoofdstad, een van de gaafste oude steden van ons land, heeft op ontstel lende wijze tol aan den oorlog betaald, met tot resultaat, dat de stad, die vermaard was door haar rijkdom aan geschiedkun dige, waardevolle gebouwen, met het verre verleden heeft afgedaan, aldus het Hbld. De bekende markt, waar het laat-Gothische stadhuis domi neerde, biedt een troosteloozen aanblik. Alle panden, die het ruime plein insloten, zijn ,op twee of drie na, met den grond gelijk gemaakt. Van het stadhuis staan een stuk van den voorgevel, een gedeelte van den toren, en een paar brokken van de zijmuren nog overeind. De Lange Jan, Middelburgs roemruchte Abdijtoren, die het gansche eiland beheerschte, is niet meer. Hij is onthoofd. Een zielige klomp steen steekt thans boven de puinhoopen uit van het gebouw, dat eens de Koorkerk was. Het aloude Abdijplein is even eens onherstelbaar verwoest. Slechts aan de resten van enkele gevels kan degene, die het plein eertijds goed heeft gekend, nog eenigszins zien hoe het vroeger geweest is. Het zijn echter niet slechts de panden van geschiedkundige waarde, die ten offer zijn gevallen. Twee der voornaamste Middelburgsche winkel straten, die op de Markt uitkomen, de Lange Delft, en de Korte Burgh, hebben hetzelfde lot gedeeld. In beide straten zijn vele tien tallen winkels, hetzij gedurende het luchtbombardement, hetzij door den brand, die daarop volg de, volkome: vernietigd. Middel burg heeft bijna geen winkels meer. In de Lange Delft gingen Grand Hotel Verseput, het bekende restaurant De Gouden Zon, en de prachtige provinciale bibliotheek mede verloren. Als men op de markt staande de Lange Delft in kijkt, ziet men. ruïnes links en rechts, zoover het oog reikt. Puinhoopen Andere deelen van de stad, die hevig geschonden werden, zijn de St. Pieterstraat, de Dam, de Rou- aansche kaai, de Rotterdamsche kaai, de Lange Noordstraat, de Nieuwstraat, de Segeerstraat. Al deze straten, kaden en pleinen liggen vol puinhoopen. In vrijwel alle wijken ontbreken huizen en winkels. En dan spreken we nog niet eens van die wijken, waar de panden slechts glasschade hebben gekregen. Dat het hevige bombardement en de brand, welke laatste nog niet gebluscht is, ook menschenlevens hebben gekost, staat vast. Alleen men, weet nog niet hoeveel, want aan het opruimen der puinhoopen, die de slachtoffers verbergen, is men nog niet toe. Het overgroote meerendeel dei- bewoners van Middelbul g was overigens gelukkig op een veiligen afstand. Woensdag en Donderdag hadden n.l. reeds duizenden, op aanraden van het gemeentebe stuur, dé stad verlaten. Met het weinige, dat zij konden meene men, hadden, zij onderdak gezocht «n gevonden in de dorpen en op de boerderijen op het eiland. Vrij dag namen nogmaals vele duizen den de wijk. Alle plattelandsgemeenten op Walche ren waren overbevolkt, want behalve uit Middelburg, hadden tallooze inwoners van Vlissingen en van Souburg hun haard steden verlaten. Het is bewonderenswaar dig hoe liefderijk de vluchtelingen overal op het platteland ontvangen en verzorgd zijn. Iedereen sloofde zich uit om hen, die have en goed in den steek hadden moeten laten, van het noodige te voorzien. Op sommige boerderijen waren 60 en meer families ondergebracht. Elders in Zeeland. In Vlissingen, dat reeds eenige dagen voor Middelburg regelmatig uit de lucht werd bestookt, is aanzienlijk minder schade aangericht dan in de Zeeuwsche hoofdstad. Er zijn huizen en gebouwen ge troffen, er zijn menschenlevens te betreu ren ,maar de oorlog heeft daar lang niet in die mate gewoed als in Middelburg. In Goes is nog veel minder schade aan gericht. Toen Zaterdag in Middelburg de ge vluchte bevolking terugkeerde, ontdekten velen, dat zij al hun bezittingen hadden verloren. In het hart van een van de schoonste steden van ons land ontwaart men een vreeselijke wonde. Mr. P. Dieleman, oudste lid van Ged. Staten van Zeeland, is aangewezen als be windvoerder der provincie. De opperbevelhebber van land en zeemacht, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Neder land, deelt mede, dat, hoewel het postverkeer in alle onderdeelen in geheel Nederland, met uitzon dering van Zeeland, weder is hersteld, het verkeer niettemin nog groote moeilijkheden onder vindt, omdat het met veelal ge brekkige middelen en langs al lerlei omwegen moet werken. Het publiek wordt daarom ver- zocht de post niet over te belas ten en vooral veel ruimte inne mende zendingen zooals post- paketten voorloopig tot het aller noodzakelijkste te beperken. SIR OSWALD MOSLEY GEARRESTEERD. Sir Oswald Mosley, de leider der fascis tische partij in Groot-Britannië is gear resteerd en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Onder de leiders der fascisten zijn nog zeven verdere arrestaties verricht, o. m. werd een vrouw in arrest gesteld. Een speciale correspondent van het agentschap Stefani te Rome geeft' een aanschouwelijke voorstelling over den huidigen militairen toestand. Daarin wordt de opvatting weergegeven, dat de pogin gen van generaal Weygand eenerzijds er op gericht zijn de Fransche strijdkrachten te concentreeren op een nieuwe weer standslinie, welke samenvalt met den loop der drie rivieren, Somme, Aisne en Maas, anderzijds het grootst mogelijk aantal Belgisch-Franseh-Engelsche divisies uit de Duitsche omsingeling in Vlaanderen en in de zóne van Calais los te maken. Daar toe heeft hij in de zóne van Peronne een reeks heftige aanvallen en tegenaanvallen ondernomen in noordelijke richting, welke samenvielen met aanvallen in zuidelijke richting door deelen van het omsingelde leger. Al deze aanvallen van de Franschen en Engelschen zijn echter op het verzet van de Duitsche troepen mislukt o. op het voortdurende ingrijpen van de Duitsche luchtmacht, welke zonder onderbreking aanvallen ondernam op de troepen en achlerwaartsche stellingen. In sommige zónes zijn Duitsche colonnes, gesteund door zware tanks, pantserwagens en bom menwerpers, midden in de groote Bel- gisch-Fransche eenheden gedrongen, en hebben hen op marseh of in de kwartieren verrast. In verschillende plaatsen zijn tijdens den nacht valschermtroepen neergelaten, die de verbindingswegen vernielden, zoodat de geallieerde troepen den volgenden morgen plotseling voor vernielde straten stonden en tevens waren blootgesteld aan hernieuwde aanvallen van het luchtwapen. Een Engelsche pantserdivisie heeft Dins dag in de buurt van Atrecht een dramati sche poging onderppmen. Na een zeer hardnekkig gevecht was ongeveer de helft van de Britsche divisie vernietigd. De Fransche en Belgische verliezen zijn algemeen zwaar. Generaal Weygand, zoo vervolgt het bericht, onderneemt aan het geheele front een reeks pogingen, in de hoop een zwak punt te vinden en daarin een wig te drij ven, teneinde daarna alle reserves te laten doordringen, doch tot dusver heeft het Duitsche leger tegenover al deze Fransche pogingen krachtig stand gehouden en met bliksemsnelle tegenaanvallen geantwoord. In bepaalde Fransche eenheden bespeurt men zorgwekkende verschijnselen van on tevredenheid der soldaten over de techni sche onvolmaakte voorbereiding van het leger, hetgeen de troepen tot zware bloed offers noopt. De Britsche troepen hebben slechts weinig steun gegeven. Practisch heeft de Engelsche hulp zich beperkt tot het luchtwapen en tot eenige gespeciali seerde eenheden. Engeland probeert, zoo sluit het bericht, zijn marine-steunpunten en zijn industrie centra te beschermen. De aanwezigheid van de Duitschers aan de Fransche, Bel gische, Nederlandsche én Noorsche kust vormt voor hen een rechtstreeksch gevaar In het bijzonder is Engeland bevreesd voor de Duitsche parachute-troepen, die door het verplaatsen van den strijd op Engelsch gebied de militaire kwaliteiten van Groot-Britannië waarover de En gelschen zelf zich geen illusies maken op een harde proef zouden stellen. DE ENGELSCHE PERS HOOPT OP EEN „WONDER AAN DE MARNE". Het D. N. B. meldt uit Londen: De Engelsche pers houdt zich bezig met de verschillende beoordeelingen van den toe stand. Vooral komt vocrr het eerst het inzicht van den ernst der situatie aan het front tot uiting. Tevens spreken de bladen de hoop uit, dat met den persoon van ge neraal Weygand een nieuw „wonder aan de Marne" ten gunste van de geallieerden zal geschieden. De Times noemt den toe stand ernstiger dan ooit tijdens den we reldoorlog. Er bestaat weinig hoop den Duitschen opmarsch naar de kust tegen te houden, en men heeft in het geheel geen hoop de Duitschers weer van de kust te verdrijven. Het laat-Gothische stadhuis van Middel burg, waarvan alleen nog een stuk van den voorgevel en een deel van den toren overeind staan. LAGERHUISLID GEARRESTEERD. Het Lagerhuislid Captain Ramsay is he denmorgen gearresteerd en in de gevangenis van Brixton ingesloten. Bij den aanvang van de Lagerhuiszitting heeft de spreker mede deeling gedaan van de arrestatie, die door den minister van binnenlandsche zaken was gelast. Ramsay is lid van de conservatieve partij, voor Peebles in Schotland zat hij in het La gerhuis. Hij is op grond van de nieuwe wet op de verdediging gearresteerd, welke, de regeering de bevoegdheid geeft om zekere personen, die in contact staan met bepaalde organisaties, te arresteeren. HET FRANSCH-DUITSCH OPERATIE-TERREIN. Wij geven hierbij een kaartje dat het gedeelte van Noord-Frankrijk weergeeft, waar de Duitsche operaties tegen de geallieerden nog in vollen gang zijn. Van uit Parijs en Abbeville (deze laatste stad is in Duitsche handen) zijn af- standstralen aangegeven, ter oriënteering hoever de legers van elkander liggen. Uitvalspogingen werden verhinderd. Het frontbericht van het D. N. B. van gister meldt: De wig, die in westelijke richting eerst langs de Somme en vervolgens noordelijk tusschen de vijandelijke legers is gedre ven, is verder ingeslagen. De Duitsche troepen hebben zich in zekeren zin binnen dezen wig omgedraaid en treden thans op in noordelijke richting, dus naar Calais. De westelijke rand van het groote inge sloten gebied, waarin de Belgisch-Fransch- Engelsche legers zijn opgesloten, wordt daarmede systematisch gesloten. De ring om den tegenstander wordt steeds nau wer. Met het oog op het toenemende ge vaar der definitieve vernietiging zijn ook gisteren weer door sterke vijandelijke strijdkrachten in Artois op een breed front met het zwaartepunt bij Kamerijk en naar het Oosten uitbraakpoogingen onderno men, die leidden tot geringe plaatselijke successen van den vijand, maar vervolgens onder bloedige verliezen voor den tegen stander werden afgeslagen. Deze vergeef- sche aanvallen hadden als eindresultaat den wil tot weerstand van den tegen stander te verzwakken, aangezien na ze kere aanvankelijke successen weer een zware reactie intrad. Ook het verder op rukken van de Duitsche troepen in de richting van Calais heeft de hoop op een doorbraak verder verminderd. Bij den afweer van de doorbraakpogingen van gisteren werd het leger nadrukkelijk uit de lucht gesteund, voorts onderscheidde zich het afweergeschut in de bestrijding van pantserwagens. Het boschterrein ten zuidoosten van Valenciennes is van vij anden gezuiverd. Het luchtwapen heeft ook de haveninstallaties van Dover aan gevallen, terwijl de Engelschen een roep om hulp wegens de bedreiging van Calais hebben doen hooren. Naar het schijnt wijst thans de stoot van het Westelijke Duitsche leger in de rich ting Calais-DoveiDaarmede komt de eigenlijke strijd tegen Engeland naderbij. Allereerst moet echter het omsloten gebied in Noord-Frankrijk en België nog geheel door Duitsche troepen worden bezet. Met het oog op de sterke strijdkrachten, die hier ingesloten zijn, zal dat niet zonder zware gevechten geschieden. Vergelijkin gen met ervaringen uit den Poolschen veldtocht moeten aangepast worden aan de hier aanwezige omstandigheden. De ring is aardrijkskundig veel grooter, de vijand militair sterker en belangrijk beter uitge rust dan de Poolsche divisies bij Kutno. Gesteund door den frisschen aanvalsgeest der Duitsche troepen, zal de Duitsche lei ding ook deze taak zoo snel mogelijk tot oplossing brengen. De gisteren gemelde aanval van snelle Duitsche booten voor de vijandelijke havens aan het Kanaal vormt, naar uit het legerbericht van gister blijkt, geen op zich zelf staande actie. De uitbreiding van de Duitsche zeepositie om de Hollandsche kuststrook naar het Westen wordt dus reeds systematisch uitgebuit. Na het veel belovende succes van den Oberleutnant ter zee Opdenhoff, die bij den aanvang der Nederlandsch-Belgische operatie in de vrije Noordzeeruimte een Engelschen tor pedojager tot zinken bracht, brengen de eerste aanvallen uit de nieuwe, vooruitge schoven stellingen op de Fransche havens aan het Kanaal verdere successen en daarmede nieuwe bewijzen voor den aan valsgeest der snelle booten, die reeds voor Noorwegen waardevolle diensten hebben bewezen. Het tooneel der nieuwe successen is hetzelfde als dat der eerste aanvallen van de snelle boot in de geschiedenis van haar ontwikkeling. De gebieden voor de Vlaamsche kust en voor de Kanaalhavens deden in den wereldoorlog door hun aard rijkskundige toestanden en hun militair belang de gedachte opkomen aan een ge bruik van snelle booten, zoowel aan Duit sche als aan Engelsche zijde. Verkenning van nabij en bestrijding van duikbooten werden toentertijd met succes door snelle booten uitgevoerd. Grootere successen tegen vijandelijke oorlogsschepen waren den kleinen vaartuigen toen nog niet be schoren. Het gelukte slechts een van verre bestuurde snelle boot een Engelsch pant- sersehip te beschadigen. Het succes van Italiaansche snelle booten in de Adriati- sche zee tegen een Oostenrijksch slagschip was toentertijd vergemakkelijkt door de bijzondere omstandigheden van weer en zee in het gebied aldaar, zooals ze aan de Vlaamsche kust nauwelijks te vinden waren. De thans behaalde successen der Duitsche snelle booten geven het recht vast te stellen, dat het gebruik, dank zij het hoogere prestatievermogen en vooral door verder ontwikkelde aanvalstactiek, groote uitbreidingen met zich zal brengen. DE ENGELSCH-RUSSISCHE HANDELSONDERHANDELINGEN. Het Sovjet-Russische antwoord op de Britsche nota betreffende de Engelsch- Russische handelsverdragsonderhandelin gen is Woensdagavond door den Sovjet- Russischen ambassadeur Imaisky- aan het Foreign Officie overhandigd. De Russische antwoordnota is door de publicatie van het Russische telegraafagentschap Tass reeds bekend. HET STANDPUNT DER JAPANSCHE REGEERING T.A.V. NEDERLANDSCH- INDIE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Japan- sche minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft voor eenigen tijd in de pers een verklaring gepubliceerd, waarin het stand punt van de Japansche regeering ten aan zien van de kwestie van Nederlandsch-Indië bekend gemaakt werd. In het verloop van een vriendschappelijke gedachtenwisseling, welke hierover tusschen Berlijn en Tokio heeft plaats gehad, heeft de rijksregeering aan de Japansche regee ring laten mededeelen, dat zij bij dit vraag stuk niet betrokken is. DE GEVECHTEN AAN DE KUST. In het Britsche Lagerhuis heeft Chur chill de gevechten „aan de kust'' uiterst ernstig genoemd. Hij bevestigde, dat Ab beville in Duitsche handen is en verklaar de, dat in en om Boulogne „zwaar gevoch ten" werd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1