DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Gedeeltelijke demobilisatie der weermacht. Volgens bepaalde normen tot 50 pCt. van de aanwezige sterkle. De toestand aan het front. Ernstig ongeluk met een handgranaat en een trotylpatroon. Duitsche persstemmen. jrdigen oorlogs- rattenc loordzeekust, in 3or de Duitsche Quentin-Amiens- alkust) bevinden i, die vooral bij ;helde nog flink 33 de Fransche tiebben gestreden bij Arras en Va- door te breken, ifre werden af- Britsehe legers, lag geleverd aan de Kanaalhavens epen naar Enge- beletten is de en nacht bezig jnsche en Belgi- vermelden de verliezen aan Voor de troepen is de toestand t niet aan Fran- te ontzetten, ge- Duitsche gevan- natuurlijk mag ns aan een deel gelukken aan aal te komen, de komende da- aakpogingen dei- van Arres, aan- nacht op Engel- nauwere inslui- de geallieerden 's dit laatste ge- ïers waarschijn- n langs andere oerende wegen :rs in Lotharin- ■n af te rekenen, ch met al hunne i Engeland, ttig opbeurend Londen! n Führer zal de sst doen, om aan te vergemakke- endom der be- :lijke aanvallen /ende elementen e Bevelhebber federlanden. tsorkest, solist iryanthe" (op- sorkest, solist erna operette- en. ten last niet beroep traditio- zij schenen ho- van de claxon, heelemaal "vrij aarna hij voor- om te zien, of ■en aangericht, ie bult op zijn ent Goldfinch's ;n vorigen dag eer in vollen ■n ernstig letsel pelde hij dank- an twee facto- dat zijn plotse- ran den goeden tomatisch zijn :ren, ingevolge te gaan, waar- reeds als even ilaats aan de n wagen, want e kussens in te iroken beende- klap op zijn >mstig van het i deze omsloeg, irklaard, even- iuisternis van daar bewuste- aeuw beginnen 'it tapijt van geheele land- zijn gedachten ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HLRMS. COSTER ZOON, Voor dam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 122 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Zoterdag 25 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft, zooals wjj gisteren reeds meldden, in overeenstemming met den Duitschen bevelhebber hier te lande een regeling vastgesteld om een gedeeltelijke demobilisatie van de Neder- landsche weermacht te bewerkstelligen. In het algemeen kan een deel van de in werkelijken dienst zijnde reserve- en dienstplichtigen volgens deze regeling aanstonds met groot verlof worden gezonden. Dit deel bedraagt ten hoogste 50 pet. van de aanwezige sterkte. Wie voorgaan bij het verleenen van groot verlof. Het verlof wordt in het algemeen verleend aan hen, die van de gelegenheid om naar huis te vertrekken, wenschen gebruik te ma ken en een betrekking hebben of althans werk kunnen vinden. Den voorrang genieten zij, die zakenverlof hebben aangevraagd en daarna achtereenvolgens zij, die werkzaam zijn in: 1. landbouw-, tuinbouw- of mijnbedrijf; 2. voed- selvoorzieningbedrijf (bakkerij enz.); 3. bouwbedrijf, 4. ander open baar of particulier bedrijf of dienst. Voor elke van deze groepen af zonderlijk komen in aanmerking: a. werkleiders voor andere werk krachten, b. gehuwden voor on- gehuwden, c. ouderen voor jongeren. De commandant van elk enkelvoudig oor logsonderdeel (compagnie enz.) beslist wie met groot verlof zullen vertrekken tot ten hoogste '*50 pet. der aanwezige sterkte van zijn onderdeel. Hij is bevoegd, van de hier boven gestelde regelen binnen de grens van 50 pet. af te wijken indien dit noodig blijkt om personen naar huis te zenden, te wier aanzien eenig particulier of algemeen be lang dit wenschelijk maakt. Officieren en onderofficieren worden tot geen grooter aantal met verlof gezonden dan mogelijk is cm een voldoende sterkte aan kader over te houden. Compagnies-, batterij-, eskadrons' en hoo- gere commandanten, verplegingsoffieieren, onderofficieren-administrateur, fouriers en personeel van het centraal registratie-bureau vallen buiten vorenstaande regeling en mo gen dus niet met groot verlof gezonden worden. Zij, aan wie verlof wordt verleend, ver trekken rechtstreeks van hun verblijfplaats naar hun haardsteden, voorzien van een be wijs van het verleende groot verlof, tevens dienende als vervoerbewijs voor openbare middelen van vervoer. De grootverlofgangers hebben de ver plichting zoo spoedig mogelijk, in ieder ge val binnen een week, hun volledig adres op te geven aan den burgemeester van hun woonplaats. Allen moeten er voor zorgen, dat de militaire goederen, welke hun wor den medegegeven, naar' behooren worden bewaard en onderhouden. De paardenoppassers van de officieren, wier paarden partiulier eigendom zijn, mo gen tenzij zij zijn vervangen niet met groot verlof worden gezonden. Hiervoor zal t.z.t. een afzonderlijke rege ling worden getroffen. In verband met wat wij gister hebben medegedeeld over eenig voorbehoud ten opzichte van de depót-af deelingen, ver nemen wij, dat thans vast staat dat deze onder dezelfde regeling vallen, zoodat het bovenstaande ook geldt voor de te Alkmaar verblijf houdende militairen. De overige 50 procent. Op een persconferentie, welke gisteren op het Duitsche gezantschap werd gehouden, heeft de perschef, de heer Janke, nog mede gedeeld, dat de rest geleidelijk na 24 Mei naar huis zal kunnen gaan. Deze demobili satie zal geregeld worden door Nederland- sche officieren. Slechts de beroepsmilitairen zullen nog in dienst blijven. Het frontbericht van het D.N.B. van 24 Mei luidt als volgt: Bij de beoordeeling van den militairen toe stand zooals deze zich- vandaag voordoet in het Noord-Fransch—Belgische gebied, val len twee dingen in het bijzonder op: de aan- valsprestatie der infanteriedivisies, die tegen een minstens even sterken tegenstander in het veld geworpen 'zijn en de bewegelijke leiding der snelle Duitsche troependeelen. In zware gevechten heeft de Duitsche infan terie den zich hardnekkig verwèrenden te genstander, die vertrouwde op een krachtig versterkte waterhindernis, over de Schelde- stèlling teruggedrongen en is doorgedrongen in de stad Gent zelf. Na het overwinnen van de Scheldestelling ten zuiden van Gent ge lukte een aanval tot den westelijke oever van de Leye. In de sedert den aanvang van het westelijke offensief verloopen veertien dagen heeft de infanterie juist aan den noor delijken vleugel in de gevechten met de voornaamste krachten van den tegenstander de superioriteit van den Duitsche opleiding en van den aanvalsgeest zelf boven uitge lezen, numeriek sterkere vijandelijke strijd krachten bewezen. Hetzelfde kan ook ge zegd worden van de gevechten aan de Maas ten oosten van Sedan, waar het de infante rie gelukte den tegenstander uit zijn sterke vestingsysteem te werpen, een pantserwerk te bestormen en door dezen aanval op een voor den tegenstander buitengewoon on gunstig punt de Duitsche positie belangrijk te verbeteren. Nadat allereerst de grenspo- sities van den vijand onder den-voet waren geloopen en de doorbraak door de verdere verdedigingslinies van den vijand tot stand was gebracht, moest den strijd met de hoofd krachten van den tegenstander komen. De infanterie heeft, zooals de laatste dagen toonen, zich ook in deze zware worsteling op schitterende wijze doen kennen. De snelle eenheden, die eerst in westelijke richting langs de Somme tot aan het Kanaal opruk ten, vervolgens een afweerflank naar het zuiden vormden, maar bijna tegelijkertijd reeds met sterke strijdkrachten naar het noorden aanvielen, verdienen om de bewe gelijke leiding ook bijzondere aandacht. Hoe eenvoudig deze tactiek achteraf ook lijkt, vooral wanneer zij tot volledige successen leidt, zij eischt toch bijzondere aandacht en besluitvaardigheid. Het zonder haperen functionneeren der berichtenverbinding heeft ook hierbij een groote rol gespeeld. De gevechten, die zich aan den binnenkant van den om de vijandelijke legers geslagen ring sedert den koenen opmarsch tot aan de Ka- naalkust afspelen, stonden in het teeken van samenwerking vol opoffering tusschen de in fanterie, de snelle eenheden en het lucht- wapen. Alleen dank zij het gemeenschappe lijk optreden van alle wapensoorten kon ver hinderd worden, dat de tegenstander uit brak. In de eerste dagen na de omsingeling van den vijand was hij numeriek in de meer derheid en had hij nog niets van zijn ge- vechtswaarde verloren Ofschoon het lucht- wapen de verbindingswegen en ravitaillee- ringswegen tusschen de afzonderlijke een heden van den vijand terstond fel had aan gevallen, kon de vijandelijke leiding nog aan zienlijke strijdkrachten, vooral aan gemoto riseerde en gemechaniseerde eenheden in het gevecht werpen. Alle uitbraakpogingen zijn gestrand op de vastberaden houding der Duitsche troepen. Intusschen heeft zich daar op de krachtverhouding ook in de naar het westeft vooruitgeschoven wig ten gunste van de Duitschers gewijzigd. Door het nazenden van infanteriedivisies werd een evenwicht in de krachtverhouding bereikt, die plaatse lijk reeds in superioriteit is veranderd. Door de versterking van deze spil komt nu de snelle opmarsch naar Boulogne en Calais be ter tot uitwerking. STEENKOOLNOOD IN FRANKRIJK. Van de Fransch-Zwitsersche grens werd gister gemeld: Reeds in de eerste dagen van den. slag in het noorden hebben de Fransche spoorwegen hun verkeer buiten gewoon beperkt. Nadat de belangrijke steenkoolmijnen van Noord-Frankrijk door de Duitsche troepenoperaties van het overige Frankrijk waren afgesneden, is de Fransche industrie en ook het spoor wegwezen in de grootste moeilijkheden geraakt, vooral daar de hoop tenminste geringe hoeveelheden steenkool uit En geland te krijgen bij den stand van zaken definitief opgegeven moest worden. De regeering heeft thans voor het verkeers wezen een eerste consequentie in deze situatie moeten trekken. Zij bestaat in een vergaande verplaatsing van het zwaarte punt op de binnenscheepvaart. Er is bevo len, dat in de toekomst de scheepvaart op de rivieren datgene op zich moest nemen, wat de spoorwegen niet meer kunnen presteeren. Het tempo der riviervaart zal opgevoerd worden en alle beschkbare en nog op eenigerlei wijze bruikbare schepen moeten in bedrijf worden genomen. Jongen gedood en kinderen gewond. Gistermiddag waren drie jongens te Den Haag van 9 tot 12 naar het vliegveld Ypenburg getrokken. Zij zijn op een on bewaakt oogenblik over het hek van het vliegveld geklommen. Bij hun tocht von den zij een handgranaat, die bij het spelen is ontploft, met het noodlottig gevolg, dat de 12-jarige F. de M. op slag werd gedood. De beide andere jongens F. van V. en F. v. d. B. werden gewond en naar het zie kenhuis St. Antoniushove te Voorburg en het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag overgebracht. Trotylpatroon ontploft- Een zeer treurig en betreurenswaard ongeval heeft zich gistermiddag op het Alexanderplein in Den Haag voorgedaan, dat een ernstige waarschuwing inhoudt. Twee dertienjarige jongens, M. in 't V. en A. de V. waren daar gistermiddag aan het spelen. De eerste was daarbij in het bezit van een trotylpatrooon, die hij had opge- vischt uit de sloot voor de Alexanderka- zerne en met een mes werd dit uiterst ge vaarlijke voorwerp opengepeuterd. Toen de inhoud op de straat werd uitgeklopt, ontstond een hevige ontploffing, waardoor in 't V. de rechterhand werd afgerukt. Bovendien bekwam hij verwondingen aan hoofd en knieën, evenals de V., die ook verwondingen aan de handen opliep. Bei den zijn in ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Dit ongeval toont weer eens aan", hoe voorzichtig kinderen, doch ook ouderen, moeten zijn, wanneer zij voorwerpen vin den, die hun vreemd zijn. Men kan aan nemen, dat de zoo gevaarlijke trotylpa- tronen, doch ook andere ontplofbare voor werpen als handgranaten en dergelijke, op vele plaatsen van ons. land nog te vinden zijn. Het ware geweruscht, dat kin deren door ouders of onderwijzers gewe zen worden op het groote gevaar, dat deze voorwerpen opleveren. De onderwijzers zouden ook bij den aanvang van de schooluren de zakken der aan hun zorgen toevertrouwde kinderen kunnen inspec- teeren, wanneer iets gevonden wordt, dat gevaar kan opleveren, is het het beste oogenblikkelijk de politie te waarschuwen, die op deskundige wijze de voorwerpen zal verwijderen. Over het legerbericht schrijven de bladen, dat de door dit bericht aangegeven stand van den greoten slag in Frankrijk en België gekenmerkt wordt door een aanzienlijke inkrimping van het gebied, dat de Engelsche, Fransche en Belgische legers nog als strijd gebied ter beschikking staat. Het groote succes van de doorbraak der Schelde-stel- ling en den opmarsch van de Duitsche ge pantserde strijdkrachten naar de Kanaal- kust worden met groote opschriften ver meld. De „Lokalanzeiger" noemt het vermetel en kortzichtig, indien men in de vijandelijke hoofdsteden de geringe veranderingen in het kaleiduscopische beeld van den oorlog, daar devernietiging van een groote groep der Belgische,, Engelsche en Fransche strijd krachten voltrokken wordt, benut voor eeni uiterlijke verbetering van de stemming, als ware de oorlog tot stilstand gekomen. Er zal, zoo zegt het blad, weer een ontstellende schrik volgen, want de slag is niet tot stil stand gekomen, hij gaat verder. Het „Hamburger Fremdenblatt" herinnert er aan, dat er vandaag pas veertien dagen verloopen zijn sedert het groote Duitsche af- weeroffensief in het westen. Hoewel de slag in noord-Frankrijk nog niet is beëindigd, zoo merkt het blad op, grenzen de resulta ten, welke thans reeds zijn vast te stellen, aan hetwonderbaarlijke. Het blad ziet de resultaten voornamelijk als volgt: 1.) Twee eeuwen van militair denken in Frankrijk zijn alle bases onttrokken. Duitsch land staat in den rug van dien geweldigen verdedigingswap waarmede de Fransche generale staf de vruchten van de overwin ning van 1919 voor alle tijden beveiligd dacht te hebben. Frankrijk is gedwongen een open veldslag te leveren tegen den midden in het eigen land staanden vijand. 2.) Tusschen de verbonden legers in N.- Frankrijk en het overige déél van het Fran sche leger is een hechte wig gedreven. 3.) Het bezit van de Kanaalkust, welke in Holland in een gedeelte van België en in liet gebied van de monding der Somme reeds thans voor de Duitsche weermacht is verze kerd, heeft den oorlog in een sprookjesach tig korten tijd tot voor de Engelsche kust en het Britsehe rijk gebracht. 4). De omsingelingsslag aan de Kanaal- kust, welke slag met doelbewuste juistheid door Duitschland tot een overwinnend eind wordt gevoerd, heeft in Parijs en Londen een catastrophale stemming veroorzaakt. Engeland heeft zijn democratie, resp. zijn staatsorde ten grave gedragen. AMERIKA EN DE EUROPEESCHE OORLOG. Uit Tokio wordt door het D. N. B. ge meld: De Japan Times houdt zich bezig met de positie der Vereenigde Staten tegenover den oorlog in Europa. Het blad vraagt, waarom de Amerikaansche vloot bij Ha waii wordt vastgehouden voor een ondui delijke taak. Deze vraag beantwoordt hgt blad met te schrijven, dat Amerika in on zekerheid verkeert over de Japansche be doelingen. In den wereldoorlog'heeft Japan toezeggingen gedaan, die het Amerika mo gelijk hebben gemaakt in den oorlog in te grijpen. Het zou thans niet in overeenstem ming zijn met de Japansche politiek» om eenigerlei waarborgen aan te bieden, ten einde den Vereenigden Staten een deelne ming aan den oorlog of een directe of in directe ondersteuning der oorlogvoerenden mogelijk te maken. Echter zou, aldus de Ja pan Times verder, een overeenstemming met Japan onnoodige spanningen in den Stillen Oceaan kunnen verlichten. Het verblijf der Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan roept onnoodige onze kerheid op, terwijl rust op den grondslag van wederzijdsch vertrouwen zoo noodza kelijk is. Het blad besluit als volgt: Terwijl een overeenstemming over den status quo van Nederlandsch Indië tusschen Japan, Duitschland, Frankrijk, Engeland en Ne derland bestaat, is het verwonderlijk, dat Amerika alleen niet overtuigd zou blijven. DIPLOMATIEKE VERTEGENWOORDIGERS IN NEDERLAND EN BELGIE ONGEDEERD. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken, Huil, heeft medegedeeld, dat volgens mededeeling van den Amerikaan- schen zaakgelastigde te Berlijn alle diploma tieke en consulaire vertegenwoordigers van de Vereenigde Staten in Nederland en Bel gië ongedeerd zijn. Bovendien had Huil be richt ontvangen van den Amerikaanschen ambassadeur te Brussel, Cudahy, dat de ge heele staf van de ambassade gezond en wel was NOORSCHE KRIJGSGEVANGENEN VRIJGELATEN. De Noorsche krijgsgevangenen zijn bijna aJlen vrijgelaten, binnen veertien dagen zal de laatste zijn vrijheid hebben herkregen. DEENSCHE VISSCHERS VERMIST. Uit Kopenhagen wordt gemeld: Het Deensche telegraaf agentschap be richt uit Esbjerg, dat het Deensche visschers- vaartuig „Grethe" de haven is binnenge- loopen met het Deensche visschersvaartuig Terje Vigen" op sleeptouw. Dit schip was 50 zeemijl benoordwesten Thyboroen drij vend gevonden, door de bemanning verlaten. Alles wees erop, dat het schip tot zinken ge bracht had moeten worden. De kotter Emanuel", welke tezamen met de „Terje Vigen" vischte, is verdwenen. De kapitein van den vischkotter „Gadus" heeft medegedeeld, dat hij door den Brit- schen onderzeeër is aangehouden. Van de bemanning van dit Britsehe schip had hij vernomen, dat men kan verwachten, dat nog verscheidene visschersvaartuigen tot zinken zullen worden gebracht. Men heqht hieraan in Deensche kringen veel waarde, aangezien reeds Deensche vaartuigen door een Fransch vliegtuig zijn aangevallen. OVERZICHT VAN HET OFFENSIEF IN HET WESTEN. Naar het D. N. B. uit Berlijn meldt, wordt aan het einde van de tweede week van het groote Duitsche offensief in het Westen de toestand van welingelichte zijde als volgt samengevat: 1. de oorlog is naar Frankrijk overge bracht en de Duitsche troepen zijn tot de kust van het Kanaal doorgedrongen. 2. Het in Noord-Frankrijk en België geconcentreerde geallieerde leger, dat zich reeds door België op weg naar Duitschland bevond, is teruggeslagen, heeft zware verliezen geleden en is ten slotte in een groote tang gekneld. Alle pogingen om hieruit te breken hebben schipbreuk geleden. 3. De vestingen Luik, Namen en Mau- beuge, welke een eventueelen stoot van Duitschland moesten opvangen, zijn on der den voet geloopen. 4. De Duitsche luchtmacht heeft een groot aandeel van de overwinning. Sedert het begin van het offensief zijn ongeveer 2400 vliegtuigen van den vijand vernield. 5. De Duitsche weermacht staat vlak voor de voor Engeland zeer gewichtige havens aan het kanaal. Het optreden van de Duitsche luchtmacht hier is een groot gevaar voor de Britsehe kusten. Aan het einde van de tweede week van het offensief staat het Duitsche leger voor het tot stand brengen van het eerste deel der opdracht. Deze opdracht zal zijn ver vuld, wanneer de kust van het Kanaal tot aan de monding van de Somme in Duit sche handen is. VERSTERKING DER ZWEEDSCHE WEERMACHT. "Vrijdag is in den Zweedschen rijksdag een voorstel ingediend tot versterking van de weermacht, volgens hetwelk in het komende begrootingsjaar nieuwe plaatsen voor 400 beroeps-officieren en ongeveer 300 onderofficieren zullen worden ge schapen. Ter versterking van den afweer tegen aanvallen uit de lucht zal een derde re giment luchtafweertroepen in het leven worden geroepen, terwijl in geheel Zweden afdeelingen voor de verdediging tegen aanvallen uit de lucht zullen worden op gericht. De leiding van de luchtdoelartillerie, welke tot nu toe ressorteerde onder de inspectie der artillerie, zal aan een eigen commandant met staf worden overge dragen. Tenslotte wordt het noodzakelijk ge noemd, dat nieuwe lichtingen worden op geroepen, teneinde te kunnen beschikken over het noodzakelijk aantal soldaten. AARDBEVING GEREGISTREERD. Uit Triëst wordt door Stefani gemeld: Het meteorologisch instituut van Triëst heeft een krachtige aardbeving, geregis treerd, waarvan het epicentrum schijnt te liggen aan de Stille Zuidzeekust van Zuid-Amerika. SUCCESSEN VAN DE DUITSCHE LUCHTMACHT. Nabij Narvik heeft de Duitsche lucht macht op 23 Méi aanzienlijke successen geboekt. Een vijandelijke kruiser werd door twee zware bommen getroffen en een andere kruiser kreeg vijf zware bom- tr-effers. Men kan erop rekenen, dat beide schepen verloren zijn. Een slagschip en een- kruiser of een torpedojager werden getroffen door bommen van kleiner kali ber en werden zwaar aan het voorschip beschadigd. EEN ARTIKEL VAN DE „RELAZIONI INTERN AZIONALI". De „Relazioni Internazionali" bespreekt onder het opschrift „beslissingen" de hopelooze positie, waarin Frankrijk ver keert; Met volle overtuiging kan men thans beweren, zoo schrijft het blad, dat Frankrijk veroordeeld is. De Fransche soldaten mogen als helden strijden, het geen ridderlijk door hun tegenstanders wordt erkend, het zal evenwel nutteloos zijn. Niet alleen het roemrijk militair verleden, doch ook een politiek bouwwerk stort in, een vermolmd systeem gaat ten gronde. Frankrijk boet thans voor de bur gerlijke en conservatieve politiek van 20 jaar in het binnenland en voor de on derwerping aan de Britsehe buitenland- sche politiek. De buitenlandsche politiek van Frankrijk na den wereldoorlog is tegen het belang van het Fransche volk geweest en de schuld hiervoor rust op de schouders van de tegenwoordige en vroe gere Fransche regeeringen. De oorlog is voor Frankrijk een veroordeeling, aange zien het enorme verlies aan menschen- levens voor dit land een passief op de Europeesche balans meebrengt. De Europeesche oorlog beteekent het ver dwijnen van Frankrijk uit de rij der groo te mogendheden in Europa en het verval van het Britsehe wereldrijk. Met Frankrijk wordt ook het drieste Engeland getroffen, de ondergang van deze beide rijken kan niet worden tegengehouden. De politieke kringen in Engeland en Frankrijk hebben gerekend op een gewapende oplossing, de wapenen hebben thans het lot van Euro pa bepaald. Duitschland staat op het punt zijn 'doel te bereiken en Italië eveneens. Het blad schrijft tenslotte, dat de na tuurlijke verlangens van het Italiaansche volk thans werkelijkheid zullen worden, het zal de ketenen van de Middellandsche Zee vernielen en het zal den open Oceaan voor zich hebben. PAARDEN VOOR DEN LANDBOUW. De Duitsche bevelhebber te Brandbu, be noorden Oslo, heeft de plaatselijke autoritei ten medegedeeld, dat hij honderd paarden van het Duitsche leger ter beschikking stelt voor het in orde brengen van de velden voor den landbouw. Deze paarden dienen in het bijzonder om de kleine boeren te helpen, die niet over tractoren becshikken. ONDERSCHEIDINGEN VERLEEND. De Führer en opperste bevelhebber der weermacht heeft op voorstel van generaal veldmaarschalk Göring aan een aantal of ficieren van het luchtwapen het ridderkruis van het ijzeren kruis verleend. Ook een aan tal officieren van het leger is het ridder- t kruis verleend. t vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1