1 HAARLEM. IHEID. Je Vries Jfoizzlecu&ciek loeilijkheden, ïuisbezorgen ingend ver- jk zelf mede ïreenigingen. ik■I® TEL. 2875 Giroverkeer herstelt zich meer en meer. Aflevering van veevoeder soms toegestaan. Omroepvereenigingen zenden op 1875 en 415 m. De aardappel-denaturatie stopgezet. Roof in de omgeving van Zeist. GEMENGD NIEUWS. Oproep aan de bevolking van Nederland. ALKMAARSCHE COURANT VAN ZATERDAG 25 MEI 1940. uur en ten tijd. :iALE VOOR- l CONTANT. IGBOUWKUNDE, IGBOUWKUNDE. ig van cijferlijsten nen mogelijk voor overgangsrapport 3de cijferlijst eind- aanvraag gratis zijn reeds g'e- esmetting'sgevaar an alhier) wordt t dagelijks onder en inrichting in steriel-bacterie- t ZOMERBAD, iVALLIN-, :N ENZ. -enten, wat 3eiljjkt, te 'loopig in houden: 2—4 uur 1012 uur 1012 uur 1012 uur 10—12 uur gesloten bij eele waar stellen wij dienen en m ir. es aan het straat 4. Opvraagbaar bedrag thans verdubbeld. In aansluiting aan hetgeen daaromtrent reeds eerder werd medegedeeld, vestigt de directeur van den postchèque- en giro dienst er nogmaals de aandach op, dat het eigenlijke giro-verkeer, d. w. z. het doen van overschrijvingen tusschen de postre keningen, zonder eenige beperking kan ge schieden. Met uitzondering van de rekeningen, wel ke daarvoor vanwege het departement van financiën zijn vrijgesteld, gelden voor het beschikken door middel van chèques de be palingen van het bankmoratorium, met dien verstande, dat de bij deze bepalingen voorgeschreven beperkingen voor zoover den postchèque- en girodienst betreft, ook van toepassing zijn voor het opnemen van bedragen voor loonen, huren, e. d. m. In verband met de laatste wijziging van de bepalingen van het moratorium, welke de zer dagen in de dagbladen te algemeener kennis zijn gebracht, kan thans echter in contanten worden opgenomen: a. 6 procent van het op 10 Mei j.l. bij den aanvang van den dienst aanwezige tegoed, of b. ten hoogste fl. 100 per week. Hierdoor is in vergelijking met de aan vankelijke bepalingen te dezer zake, het bedrag, waarvoor chèques kunnen worden afgegeven, derhalve verdubbeld. Voor zooveel noodig wordt voorts mede gedeeld, dat de dienstuitvoering ten cen- traal-girokantore normaal functionneert. Alle binnenkomende opdrachten worden zonder vertraging uitgevoerd en de daarop betrekking hebbende afrekeningen worden dagelijks verzonden, zoodat zonder eenig bezwaar van den dienst kan worden ge bruik gemaakt. Het verkeer op de reke ningen, dat uit den aard der zaak door de omstandigheden sterk was ingekrompen, heeft zich inmiddels reeds in belangrijke mate hersteld. Het rijksbureau voedselvoorziening maakt bet volgende bekend: In afwijking van het bericht, waarbij alle aflevering van veevoeder aan veehouders werd verboden, wordt bepaald, dat in zeer uitzonderlijke gevallen, n.l. wanneer dit verbod de instandhouding der betreffende dieren ernstig in gevaar brengt, het met IV genummerde deel van den bestelbon, hetwelk geldig was voor de week van 19 tot 26 Mei, wederom geldig verklaard kan worden. De geldigverklaring kan geschieden door den provincialen voedselcommissaris of den plaatselijken bureauhouder door op het evengenoemde deel van den bon met roo- den ink te vermelden: „Geldig tot 26 Mei" en deze woorden met zijn stempel te waar merken. Politieberichten op golf lengte 1205 m. De omroepvereenigingen zonden tot nog toe uit over drie zenders. De zakelijke zen der, golflengte 1205 meter, zal van dit oogenblik af weder aan zijn oorspronkelij ke bestemming worden teruggegeven. De omroepvereenigingen werken op de andere zenders door, op de golflengten 1875 m. en 415 m. Alleen op deze golflengten kan men dus voortaan naar de programma's der om roepvereenigingen en de nieuwsberichten luisteren. Op verzoek van het departement van jus titie wordt medegedeeld, dat vanaf 25 Mei wederom op de normale wijze over den za- kelijken omroepzender Scheveningen golf lengte 1205 meter berichten en instructies, bestemd voor rijks- en gemeente-politie zullen worden doorgezonden. Zooals bekend hebben deze uitzendingen plaats om 17 uur op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Vrijdag; 15 uur op Zaterdag en 13 uur op Zondag. Het rijksbureau voedselvoorziening maakt bekend, dat het denatureeren van aardap pelen met recht op steun niet meer zal plaats vinden. Aanvragen tot denaturatie, welke reeds zijn ingediend, zullen niet wor den afgewikkeld. Echter zullen voor denaturaties, welke reeds zijn verricht, de daarvoor vastgestel de steunbedragen worden uitgekeerd. ONDERWIJZERS ORGANISATIES WERKEN SAMEN. Bespreking op het departement van onderwijs. De zes organisaties bij het openbaar en bijzonder onderwijs, vertegenwoordigd in de commissie voor georganiseerd overleg in onderwijzerszaken, hebben dezer dagen een bespreking gevoerd. Daarbij werd eenstem mig besloten, met terzijdestelling van het geen verdeelt, zich ter beschikking te stellen van de regeering met de bedoeling om het onderwijs zoo goed mogelijk voortgang te doen vinden. Zij sloten zich daarbij aan bij de regee- ringspublicatie, volgens welke op den voor grond moet staan, dat het onderwijs ge geven worde in waardigen, nationalen geest. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft op haar verzoek een deputatie uit deze organisaties ontvan gen, welke mededeeling deed van het be sluit der organisaties en dit toelichtte. Door den secretaris-generaal werd de ver zekering geven, dat hierbij alle medewer king verleend zal worden, die onder de ge geven omstandigheden mogelijk zal zijn. MR. G. KROPMAN TEVENS WETHOUDER VOOR ONDERWIJS EN KUNSTZAKEN. De Amsterdamsche wethouder voor de arbeidszaken, de handelsinrichtingen en de statistiek, mr. G. C. J. D. Kropman, is met ingang van gister tevens aangewezen als wethouder voor het onderwijs en de kunst zaken. DIENSTREGELING VAN DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Uit Utrecht wordt gemeld: De dienstregeling, welke is ingegaan op 16 Mei j.l. is inmiddels wederom met eenige trajecten uitgebreid, o.a. MaassluisSchie dam (1 uurdienst), KesterenLent (2 uursdienst), UtrechtZeist, Amersfoort Ede (2 uursdienst), ApeldoornTwello, Apeldoorn—Voorst, Dieren—Doesburg—Apel doornHattemerbroek, Den HaagPijnac- kerBergweg (Rotterdam). Op het laatste traject zal een twintig mi nuten dienst worden gereden. Van Den Haag vertrekt de eerste trein om zeven uur en de laatste trein om 21 uur. Van Bergweg vertrekt de eerste trein om 7.20 uur en de laatste trein om 21.20 uur. DE THANS HET MEEST DREIGENDE GEVAREN VOOR DE VOLKS GEZONDHEID. Op verzoek van den voorzitter van den gezondheidsraad schrijven de directeur van het instituut voor praeventieve ge neeskunde te Leiden, J. P. Bijl, de hygiënist van de landmacht, dr. G. J. Dornickx en de Utrechtsche hoogleeraar in de gezond heidsleer H. W. Julius ons over de thans het meest dreigende gevaren voor de volksgezondheid het volgende: Aangenomen mag worden, dat onder de geëvacueerden een grooter of kleiner aantal besmet is met kleerluizen. Hierdoor kan een snelle verspreiding van luizen in vroeger niet besmette milieus plaats vin den. Het is dus noodig, dat voor ontsmet ting van personen en goederen wordt zorg gedragen. Personen moeten gebaad en met groene zeep grondig gereinigd worden. Bij sterke „verluizing" is afscheren der lichaamsharen veelal noodig. Ontluizen van kleeren, beddegoeod, enz. kan niet met formalinedampen geschieden. Linnen goed enz. kan men ontsmetten door uit koken of door het goed geruimen tijd in een oplossing van carbol of lysol te laten liggen. Ook ontsmetting in een ontsmet tingsoven met stoom van 100 gr. C. is doeltreffend. Heete lucht van 85 gr. C. doodt luizen en eieren in ongeveer één uur. De kleedingstukken mogen niet ge bundeld worden, maar moeten los van elkaar hangen. I,eerwaren, pelswaren, enz. bederven bij 10 gr. In noodgevallen kan men met heete strijkijzers de kleeren ontsmetten. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de verspreiding van schurft, die in de ja ren 1914-1918 op verschillende plaatsen epidemieën veroorzaakt heeft. In verdach te gevallen is nauwkeurig medisch onder zoek noodig. Nogmaals wordt gewezen op de wen- schelijkheid zich tegen typhus te laten inenten. Vooral personen in gemeenten, waar de ziekte zoo nu en dan voorkomt of zij, die wonen in streken waar de alge meene hygiënische omstandigheden (wa tervoorziening, vuilafvoer, tijdelijke nood toestanden) te wenschen overlaten, even als personen, die wonen in een omgeving, waar plotselinge verschuivingen van be volking hebben plaats gevonden, zullen verstandig doen, zich te laten inenten. JONGEN UIT EEN DAKGOOT GEVALLEN. Van 8 meter hoogte neergestort. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de 12-jarige A. J. Gerritsen aan den Kattensingel te Gouda uit een ongeveer acht meter hooge dakgoot op straat gevallen en Woensdagavond aan de bekomen verwondingen overleden. De jongen was opgestaan om naar voorbij komende vliegtuigen te kijken en daarbij in de dakgoot geklommen. INLEVERING VAN MILITAIRE EIGENDOMMEN. De opperbevelhebber van land- en zee macht, in overleg met den Duitschen bevel hebber in Nederland, gelast aan een ieder, die eenig eigendom van het Nederlandsche of van het Duitsche leger, dan wel particu liere eigendommen van Nederlandschfe of Duitsche militairen of van particulieren, tot zich genomen heeft, die terstond te be zorgen bij de politie ter plaatse. Is de hoe veelheid te groot om te bezorgen, dan moet daarvan kennis gegeven worden aan die autoriteiten. Voor zooveel zulks niet zou blijken te zijn geschied, zal strafrechtelijke vervolging plaats hebben. BETALING VAN SALARISSEN EN LOONEN BIJ HET ONDERWIJS De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, maakt in overeenstemming met het departement van financiën en den postchequé- en girodienst bekend, dat de besturen van scholen voor voorbereidend hooger, middelbaar, nijverheids en lager onderwijs, zoomede de kweekscholen, voor het doen van betalingen wegens salarissen en loonen van haar personeel vrij, ook d*oor middel van cheques, over het saldo van de girorekening kunnen beschikken. Cheques, voor dit doel afgegeven, kun nen op de gebruikelijke wijze worden ver zilverd. Nadrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze regeling alleen geldt voor de betaling van salarissen en loonen. Voor het doen van andere betalingen blijft hetgeen is be paald bij besluit van 10 Mei 1940, Staats blad nr. 483 van kracht. Bij misbruik zal deze afwijking van de algemeene regeling voor het desbetreffende schoolbestuur wor den ingekrompen, terwijl alsdan tevens het verleenen van voorschot zal worden stop gezet. Duitsche rechtbank zal zeer e streng optreden. De commissaris van politie te Zeist heeft gisteren, naar het Vbld. meldt het volgende bekend gemaakt: In Austerlitz en Den Dolder is het voor gekomen, dat eigendommen van militairen, die plotseling moesten vluchten en van burgers, die onverwachts moesten evacuee- ren, in barakken, woningen en op den open baren weg onbeheerd zijn achtergelaten Ook vele rijksgoederen, zooals kleeding, uitrusting, munitie, dekens, gasmaskers, handgranaten, e.d., doch vooral rijwielen moesten achterblijven. Vele dier goederen konden ïn den loop dezer dagen aan de recht matige eigenaars worden terugge ven, doch zeer veel wordt nog vermist. Helaas blijken enkele inwoners de ernstige waarschuwing van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht tegen roof en plundering in den wind te hebben geslagen en zich toch enkele voor werpen te hebben toegeëigend. Lage instincten waren zelfs oorzaak van ergerlijke vernielingen van eigendommen ern hoewel aanvankelijk chaotische toestan den heerschten, kan de politie, gesteund door enkele inmiddels op hun standplaatsen terugkeerende officieren en minderen, de zaak thans weer overzien. Tegen een aantal inwoners uit Austerlitz is inmiddels op last van een Duitsche bijzondere rechtbank een onderzoek gaande gemaakt en zij zijn voorloopig in het Huis van Bewaring te Utrecht opgesloten. Als vaststaand kan worden aange nomen, dat korte metten zullen worden gemaakt met hen, van wie te bewijzen is, dat zij aan de hier- bedoelde schanddaden in oorlogstijd debet zijn. Voorts wordt medegedeeld, dat ruim hon derd heeren- en damesrijwielen thans alle keurig in rijen opgesteld aan het politie bureau staan. Na de Duitsche bezetting op 14 Mei ji„ waren vele rijwielen door Duit sche militairen hier en in de omgeving ge vorderd en toen deze daarvan niet langer gebruik behoefden te maken, zijn die fiet sen op diverse plaatsen in de gemeente en elders neergezet; zij werden evenwel groo- tendeels door welgezinde burgers als ge vonden voorwerpen aan het bureau ge bracht, waar thans voor het publiek gele genheid bestaat, er naar te komen kijken en ze terug te bekomen. Nog dagelijks komen aangiften bij de po litie binnen van gevonden fietsen, gasmas kers, wapens, munitie, dekens, e.d., zelfs van motorrijwielen en van enkele auto's, zoodat velen op den duur weer in het bezit daarvan kunnen gesteld worden. Het is evenwel zaak, dat ook de allerlaatsten zorg dragen, dat zij alsnog ten spoedigste aan de politie berichten, dat zij een „gevonden voorwerp" bezitten. Bij verzuim wordt on verbiddelijk proces-verbaal terzake verduis tering of diefstal opgemaakt. De aangiften kunnen ook schriftelijk geschieden, doch Rijksgoederen en rijwielen behooren aan het bureau gebracht te worden. Ook goederen, welke men z.g. „ten ge schenke" heeft ontvangen van militairen of van burgers, dienen bij de politie te worden gedeponeerd, wil men zich geen moeilijkhe den op de hals halen. Frappant geval. De 34-jarige A. v. d. H. uit Austerlitz had een militair dienstrijwiel gevonden, waarop zelfs het oderdeel duidelijk stond geschil derd. Hij lakte het geheele rijwiel met zwarte lak over, doch de rijkspolitie ont dekte zulks. Van der H. werd ter beschik king van den commissaris van politie ge steld. Hij zal' zich voor de rechtbank heb ben te verantwoorden. ERNSTIG VERKEERSONGELUK TE HAARLEM. Donderdagmiddag wilde de 79-jarige heer J. P. van den Brug, uit Zaandam, die tijdelijk in Haarlem vertoefde, den Wa genweg aldaar oversteken. Hij weifelde echter, waardoor hij werd aangereden door een militaire motorfiets, bestuurd door een luitenant uit Driebergen. Voet ganger en motorrijder werden over den weg geslingerd. Een toevallig passeerende militaire arts constateerde, dat de voet ganger, tengevolge van een schedelbreuk, reeds was overleden. De luitenant, die een geer zware hersenschudding had opgeloo- pen, werd in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis St. Ioannis de Deo te Haarlem overgebracht. BRAND IN DISTILLEERDERIJ-PAKHUIS TE SCHIEDAM. Gistermiddag is brand uitgebroken in een pakhuis van de distilleerderij N.V. J. J. Melchers W.zoon aan den Noordschesingel te Schiedam. Het vuur ontstond door tot nog toe onbe kende oorzaak op den zolder van het pak huis, waar een groote partij boekweitdoppen lag opgeslagen. Deze doppen worden ge bruikt voor vulling in kisten, waarin de knaken gedistilleerd verzonden worden. Dit zeer brandbare materiaal veroorzaakte een enorme vuur- en rookontwikkeling. Door twee motorspuiten werd het vuur met tien stralen aangegrepen. Van drie zijden wer den groote massa's water geworpen in dezen feilen, uitslaanden brand, welke op ver scheidene plaatsen het dak van den zolder vernielde. Door het krachtig ingrijpen van de brandweer gelukte het verdere uitbrei ding te voorkomen. De zolder is geheel uit gebrand. Het pakhuis, waarin zich de expe- ditie-afdeeling bevond, heeft groote water schade geleden. Bovendien bevonden zich in het pakhuis nog twee z.g. grondvaten met ongeveer 25 hectoliter gedistilleerd, dat door het bluschwater waardeloos werd gemaakt. TENTOONSTELLING JAN VAN HERWIJNEN. De reeds vroeger aangekondigde ten toonstelling van schilderijen en portret-tee- keningen van Jan van Herwijnen te Bergen in de kunstzaal van Lier, Rokin 126 te Am sterdam, is van gisteren af geopend en zal tot nader aankondiging te bezichigen blij ven. SCHRIFTELIJKE INLICHTINGEN OVER MILITAIREN. De snelste weg. De opperbevelhebber van land- en zee macht brengt, in overleg met den Duit schen bevelhebber in Nederland, het volgende ter algemeene kennis: Ieder, die schriftelijk inlichtingen wenscht te vragen en te ontvangen over een Nederlandsch militair, dient een brief kaart met betaald antwoord (dubbele briefkaart) te richten aan het algemeen informatiebureau Marnixstraat 18 's-Gra- venhage, onder zoo volledig mogelijke opgave van naam, voornamen, geboorte datum, rang, lichting, en troepenonder deel van den betreffenden militair bene vens het adres van den aanvrager. De antwoordkaart moet door den aanvrager zelf van zijn eigen adres worden voorzien, terwijl de aanvrager tevens aan de keer zijde van deze antwoordkaart de hierbo ven bedoelde gegevens als naam, -voor namen, enz. moet invullen. NIEUWE FINANCIEELE VERORDE NINGEN OP KOMST. Naar wij vernemen kunnen spoedig nieuwe verordeningen worden verwacht, en wel omtrent de geldigheid van het betalen in Duitsche bankbiljetten, omtrent het verstrekken van inlichtingen, en om trent het veilig stellen van deviezen. Over deze kwesties is samenwerking verkregen tusschen het departement van financiën en Duitsche instanties. DE AFLEVERING VAN TEER EN TEERPRODUCTEN VERBODEN. Het departement van handel, nijver heid enscheepvaart maakt bekend, dat het zonder toestemming van den directeur van de sectie koolteer van het rijksbureau voor chemische producten is verboden, teer van alle soorten, alsmede geheel of gedeeltelijk uit of met teer bereide pro ducten en résidu's daarvan, af te leveren behoudens op verlangen van het Duit sche militaire gezag met uitzondering van motorbenzol, welk product valt onder de regelingen voor aardolieproducten. Dit afleveringsverbod geldt niet voor zoover betreft afleveringen van koolteer door gasfabrieken en de centrale ammo- niakfabriek te Weesperkarspel aan de teerverwerkende bedrijven. Aflevering van koolteer door genoemde fabrieken aan handelaren is tot nader order ver boden. Het afleveringsverbod geldt ook niet voor: mastiek, asfaltpapier, daklak, naph- taline, vruchtboomcarbolineum, creoline en cresolproducten waaronder lysol. Aflevering van gasgeneratoren. - Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat, in verband met de groote behoefte aan en de voor loopig beperkte leveringsmogelijkheid van deze installaties, voorloopig de aflevering van gasgeneratoren en persgas-installaties ten behoeve van motorrijtuigen zonder ver gunning is verboden. Vergunning tot af levering kan worden verstrekt door het Centraal instituut voor industrialisatie, Be- zuidenhoutscheweg 64 te 's-Gravenhage. Opvangen van legerpaarden. - In over leg met den bevelhebber der Duitsche troe pen in Nederland, deelt de opperbevelheb ber van land- en zeemacht mede, dat, indien iemand bemerkt, dat ergens paarden los rondloopen, die behoord hebben c.q. be hooren tot het Nederlandsche of Duitsche leger, hij verplicht is dit te melden aan den dichtstbijzijnden troepencommandant, die zorg zal dragen, dat de .paarden worden op gevangen. Bestrijdingsmiddelen tegen ziekten aan gewassen. - De directeur-generaal van den landbouw maakt bekend, dat het afleveren van bestrijdingsmiddelen tegen ziekten en beschadigingen van land- en tuinbouwge- wassen aan verbruikers van deze middelen is verboden in grootere hoeveelheden dan voor onmiddellijk verbruik noodzakelijk is. Voor nadere inlichtingen wende men zich tct het rijksbureau voor kunstmestdistribu- tie, Alexanderstraat 19, 's-Gravenhage, tel. 182768. Centrale voor werkloozenzorg. - Ver wijzende naar de officieele aankondiging van het departement van sociale zaken, afdee- ling sociale jeugdzorg, maakt de Centrale voor werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch christendom bekend, dat het kampwerk voor jeugdige werkloozen en het internaatswerk voor meisjes, uitgaande van de „centrale" op normale wijze zal worden voortgezet. Jeugdige werkloozen van 16 tot en met 24 jaar kunnen zich'voor deelneming aan de kampen op de gebruikelijke wijze opgeven bij de plaatselijke comité's of recht streeks bij het secretariaat van de centrale: Janskerkhof 15, Utrecht. Koninklijk Nederlandsch Landbouw- Ccmité. - Het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité heeft zijn werkzaamheden weder aangevangen in een zoodanigen vorm als de gewijzigde omstandigheden toelaten. Zoo goed mogelijk zal het comité in het be lang van den Nederlandschen landbouw zijn taak vervullen. Tot dit doel heeft het onmid dellijk na het staken van den strijd contact gezocht met overheidsinstanties en heeft het zijn diensten ter beschikking gesteld om ten behoeve van den wederopbouw van het plat teland werkzaam te zijn. Zestig jaar jurist. - Mr. C. B. Neder- burgh, oud-algemeen secretaris van het gou vernement van Nederlandsch-Indië, wonende te 's-Gravenhage, zal op Dinsdag 28 Mei a.s. het zeldzame feit herdenken, dat hij zestig jaar geleden te Leiden bevorderd werd tot dpetor in de rechtgeleerdheid. Op 14 Mei heeft de vroegere Nederland sche regeering zich naar Engeland begeven en het Nederlandsche volk aan zijn eigen lot overgelaten. Onder den invloed der Duitsche wapens en beseffend dat een verdere tegenstand vol komen hopeloos zou zijn, heeft de opperbe velhebber der Nederlandsche troepen te land en ter zee nog den zelfden dag beslo ten, aan de geheele Nederlandsche weer macht het bevel te geven, den strijd te sta ken en de wapens neer te leggen. Met dit voor een soldaat zwaar besluit heeft de opperbevelhebber der Nederland sche troepen een hooge mate van inzicht Sn den werkelijken militairen toestand getoond. Hij heeft ten volle beseft dat ieder uur der voortzetting van dezen onzinnigen strijd voor zijne troepen en zijn bevolking slechts ontzettende bloedoffers zou brengen en in dit geval steden en dorpen aan een totale vernieling prijsgegeven waren. Toch zou dit aan het feit van een Duitsche overwinning niet het minste hebben veranderd. Toen de vroegere Nederlandsche regeering door haar conspiraties met Engeland en Frankrijk den strijd tegen Duitschland te weeggebracht heeft en zoodoende tegen een weermacht, wier kracht door de vooraf gaande gebeurtenissen bewezen was, heeft zij van begin af onverantwoordelijk gehan deld. Had de vroegere regeering niet ge luisterd naar Engelsche raadgevingen, maar een werkelijke neutraliteit bewaard, dan zouden alle nu gebrachte offers van goed en bloed onnoodig geweest zijn. Nu de wapens neergelegd zijn, is de Ne*- derlandsche bevolking in staat, haar vreed- zamen arbeid te hervatten. Ieder wordt ver zocht, na deze verschrikkelijke dagen, tot zijn gewoon werk terug te keeren. Maar een ieder trede ook op tegen zulke gewetenlooze elementen, die voortdurend door passieven weerstand of door actieve daden onrust stichten en daardoor den voortgang van het burgerlijk leven, de open bare rust en orde willen storen. Volgens het bevel van den Führer zal de Duitsche weermacht haar best doen, om aan ieder het lot der bezetting te vergemakke lijken. Zij zal leven en eigendom der be volking tegen alle vijandelijke aanvallen beschermen en de vredelievende elementen zoo ver mogelijk steunen. Daartegenover zal de Duitsche weer macht ieder vernietigen, die rust en vrede stoort. De Militaire Bevelhebber in de Nederlanden. 1 17.5 1940. Geen berichten via het Roede Kruis. - Naar aanleiding van tallooze verzoeken die bij het Roode Kruis binnenkomen om be middeling te verleenen voor mededeelingen aan of correspondentie met personen in bui tenland of in Overzeesehe Gewesten, vestigt het Nederlandsche Roode Kruis er de aan dacht op, dat het tot nader bericht aan geen van deze verzoeken gehoor vermag te geven. BRAND IN BOERDERIJ TE EPE. Huis, twee schuren, inboedel en vee verloren. Doordat kinderen met vuur hebben ge speeld te Epe, is brand ontstaan in de boer derij, bewoond door den landbouwer J. van Egteren en eigendom van de stichting Feis- tenhof te Elburg. Het huis en twee schuren, alsmede de geheele inboedel gingen ver loren. Voorts kwamen twee varkens, twee kalveren en een geit in de vlammen om. De gebouwen en de inboedel waren tegen brandschade verzekerd. OUDERS SCHENKEN DUIZEND GULDEN. Uit dankbaarheid voor het feit, dat hun zoon, die in militairen dienst was, behouden is gebleven in den oorlog, heeft een ouder paar te Enschedé aan ds. L. R. van der Broek, Ned. herv. predikant aldaar ,een gift doen toekomen van 1000, om dit bedrag te besteden aan Enschedesche huisgezinnen, waarvan de kostwinners door den oorlog slachtoffer zijn geworden. Cnze Derde Mei-Opgave. Welke Vermenigvuldiging? De bedoelde som zag er geheel volledig als volgt uit: 7284C 35901 72846 655614 364230 218538 2615244246 Onze Nieuwe Opgave. (No. 4 der Mei- serie). Welke Plaatsen? Uit de volgende acht woordgroepen moeten de namen van plaatsen gevormd worden. Hiervan liggen er zeven in ons land, terwijl men één plaats in Italië moet zoeken. Zet men de goede namen in de gegeven volgorde onder elkaar, dan vormt een der verticale letterrijen een bekenden naam. 1. asarwesan. 2. doegnohaz. 3. a n o n a c. 4. v e b e ld r a n. 5. brumbagage. 6. kepersthout. 7. nevaleaden. 8. stenfaseld. Welke zijn de plaatsnamen en welke verticale rij vormt den bekenden naam? Oplossingen (2 p.) liefst zoo vroegtijdig mogelijk, doch uiterlijk tot Vrijdag 31 Mei 12 uur aan den Puzzle-Redacteur van de Alkmaarsche Courant. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5