j AATSTE RUS Heeft iemand? Jieuiiêetm Financieel Overzicht. DE De winning van stalvoeder op grasland, IHf CECIL FREEMAN CREGQ, (Wordt vervolgd). g TWEEDE BLAD. 2 Vi in de koffie in het afgeloopen boekjaar verkeerde, valt dit resultaat nogal mee. Ook de Nederlandsche Bank heeft haar dividend aangekondigd. De uitkeering bedraagt 55 tegen vorig jaar 30. De Circulatiebank heeft ook weder haar weekstaat gepubliceerd, nadat deze/ publi catie gedurende één week was opgeschort. In het licht der omstandigheden vielen de cijfers nogal mee, al dient in aanmerking te worden genomen, dat in verband met het bank-moratorium het beroep op de Circulatiebank beperkt is gebleven. De uitzetting van de credietverleening be droeg tezamen 74 millioen, terwijl daar naast nog 39 millioen aan rekening- courantsaldo's werd opgevraagd, zoodat in totaal 113 millioen door het particuliere verkeer is opgenomen. De uitzetting van Anaconda Bethlehem Steel Canadian Pacific Chesapeake and Ohio Chrysler Dupont de Nemours Oeneral Electric General Motors Kennecott New York Central Norht American Co Pennsylvania Republic Steel Shell Union Southern Pacific Tidewater United Aircraft U.S. Rubber U.S. Steel Woolworth ex div. Over het koersverloop, dat klaarblijkelijk richtingen, zal men zich wellicht de volgende den biljettenomloop was echter geringer, omdat daartegenover stond de afgifte vari goud tot een bedrag van ca 45 millioen. Het Rijk heeft, zooals te verwachten was, zijn tegoed, dat de vorige week nog ca 23 millioen bedroeg, geheel weggetrok ken en een voorschot van 15 millioen op genomen. Er werd echter in tegenstelling met de verwachting geen schatkistpapier rechtstreeks bij de Nederlandsche Bank geplaatst. Hoe de financiering van het Rijk verder zal worden voortgezet, zal 'binnenkort wel blijken. Tenslotte nog enkele opmerkingen over de groote koersdaling op de New-Yorksche beurs, waarop wij hierboven doelden. Hieronder laten wij een overzicht volgen van het koersverloop sedert het tijdstip, dat ons land in den oorlog werd betrokken. 9 Mei 10 Mei 14 Mei 15 Mei 16 Mei 22 Mei 29 1/8 291/8 25 241/4 25 1/2 19 86 3/8 86 1/4 76 3/8 80 3/8 83 3/4-, 671/4 5 1/8 4 3/4 3 1/3 3 3/8 3 3/8 2 5/8 40 1/4 38 5/8 35 1/4 34 3/8 34 1/8 30 5/8 86 1/8 81 66 68 3/8 69 1/4 57 1/2 186 1/2 187 1/8 161 167 1/2 168 1491/4 36 35 315/8 32 3/4 33 281/2 54 7/8 52 5/8 42 1/4 43 5/8 44 5/8 39 3/4 34 7/8 34 1/2 32 3/4 32 1/8 32 27 15 5/8 14 3/4 11 1/4 11 1/2 12 1/4 93/4- 22 5/8 21 1/4 18 1/2 18 18 1/2 16 1/4 21 5/8 201/2 17 3/4 17 7/8 17 7/8 15 3/4 21 20 7/8 16 16 3/4 18 3/4 141/2 121/8 111/8 91/2 8 1/2 8 3/4 8 12 3/8 10 3/4 8 1/2 8 3/4 91/4 7 115)8 111/2 10 1/2 51 1/8 49 1/8 45 1/8 461/4 50 3/8 43 1/2 30 1/4 26 3/4 22 1/4 22 3/4 22 16 3/4 611/2 60 1/2 511/4 53 55 5/8 43 3/4 393/4 37 3/4 34 7/8 35 34 1/8 311/4 veroorzaakt is door 'de jongste krijgsver- week een duidelijker beeld geven. Het bankmoratorium verruimd. Deze en andere maatregelen kun nen als voorbereiding van de heropening der Beurs worden beschouwd. Tal van groote be drijven zijn gespaard gebleven. De Nederlandsche Bank tijdens de korte oorlogsperiode. Jaarver slagen van cultuurmaatschappijen. Groote koersdaling op de New- Yorksche Beurs. Gedurende twee weken hebben wij van Set schrijven van een overzicht van het nieuws op financieel gebied moeten af zien in verband met de groote verwarring en ontwrichting van den toestand tijdens de korte, doch hevige oorlogsperiode, die ons land heeft moeten doormaken. Gelei delijk aan is evenwel het zakenleven we der hervat en is ook de tijd gekomen om zich te bezinnen hoe zich de toestand op financieel gebied bezig is te ontwikkelen. Het is op het oogenblik nog te vroeg jam een volledig overzicht te kunnen ge ven van de situatie en minder dan ooit is het thans mogelijk om een prognose op te stellen voor de vermoedelijke ontwikke ling in de toekomst. Niettemin is het voor ieder, die de beschikking heeft over een vermogen, onverschillig of dit groot of klein is, gewenscht, om zich regelmatig op jde hoogte te houden van al het nieuws, dat zich op economisch en financieel ter rein voordoet. Wij stellen ons daarom voor •hiervan regelmatig een samenvattende bespreking te geven, ook gedurende de periode, dat de beurs nog niet heropend zal zijn. De toestand van het effectenwezen wordt thans nog in overwegende mate beheerscht door het op 10 Mei afgekon digde bank-moratorium. Wij brengen in herinnering, dat het moratorium beoogt om opvragingen van tegoed bij banken en daarmede gelijk te stellen credietinstel- lingen en girodiensten aan beperkingen te onderwerpen. Van dien datum af konden opvragingen slechts geschieden tot ten hoogste 3 pet. per maand van het bedrag van het tegoed, dat toen aenwezig was, met de bijkomstige bepaling evenwel dat tenminste 50 per week kon worden op genomen. Deze maatregel heeft zeer doel treffend gewerkt. Ten tijde toen de oorlog hier te lande in vollen omvang woedde, sprak het van zelf, dat er een algemeene angstpsychose ontstond wat betreft de zekerheid van banksaldi, zoodat zonder dat daarvoor beperkende bepalingen zou den zijn gemaakt, opvragingen zouden zijn geschied, die ver zouden zijn uitge gaan boven de oogenblikkelijke behoefte. Hoewel er geen reden bestond om zich ongerust te maken over de uiteindelijke volle betaling van het banktegoed, zouden door de opeenhooping van zulke onttrek kingen technische moeilijkheden zijn ont staan, die op het toekomstige betalings verkeer verlammend zouden hebben ge werkt. Wij willen hier ten overvloed nog eens er op wijzen, dat de beperking van het betalingsverkeer, zooals dit is vastgergd in het besluit van 10 Mei, alleen op opvra gingen, zooals hierboven bedoeld betrek king heeft en dus niet op de normale beta lingen van schulden. Overschrijvingen per giro kunnen ook op de gebruikelijke wijze geschieden, terwijl eveneens de be talingsplicht voor belastingen niet is opgeschort. Terloops zij hier nog medege deeld, dat ook de verplichting om de aangiftebiljetten voor de Inkomsten- en Vermogensbelasting, die reeds overal wa ren rondgezonden, gehandhaafd blijft. Opgaven dienen te geschieden op de ge bruikelijke wijze, dus naar den toestand van 1 Mei. Indien er evenwel in verband met de recente gebeurtenissen ingrijpende veranderingen in den stand van de in komsten of het vermogen na genoemden datum mochten zijn ingetreden, hetgeen vooral wat het vermogen betreft, vrijwel algemeen het geval is, dan kan zulks in een afzonderlijk begeleidend schrijven aan den Inspecteur van de belastingen ken baar worden gemaakt. Nu de krijgsverrichtingen hier te lande geëindigd zijn, is de onrust, die tot de sterke opvraging van banksaldi heeft ge leid, aanmerkelijk geluwd. In aansluiting hierop zijn ook de bepalingen van het bank-moratorium met ingang van 21 Mei verruimd en wel in dien zin, dat het reeds gemelde maximum van 3 pet. per maand, dat van het bedrag van het tegoed kon worden opgevraagd is verdubbeld. Het zelfde is het geval met het minimum van 50 per week, dat kan worden wegge trokken, indien 3 pet. per maand van het totale bedrag minder mocht zijn dan het genoemde minimum van 50 per week. In die gevallen zal men dus voortaan 100 per week mogen opnemen. Tegelijkertijd met de verruiming van de mogelijkheid om gelden op te vragen, zijn er ook nieuwe bepalingen gemaakt, die de verhouding regelen tusschen de Nederlandsche Bank en de particuliere jpanken, bankiers en de particuliere com- missionnairs in effecten. Deze bepalingen zijn dus niet van rechtstreeksch belang voor het publiek, maar zij zijn toch in zooverre van beteekenis, dat zij evenals de verruiming van de bepaling van het bank-moratorium moeten worden be schouwd als een voorbereiding van de heropening van de beurs. Het is immers ondenkbaar, dat de beurs zou kunnen worden geopend, zonder dat eerst het apparaat van den effectenhandel zelf be hoorlijk kan functioneeren. Om hiertoe te geraken heeft de Nederlandsche Bank zich bereid verklaard om bijzondere voor schotten tegen onderpand van effecten aan banken, bankiers en commissionnairs te verleenen tot het maximum van het bedrag, dat door deze banken en firma's zelf aan hun cliënten tegen onderpand van effecten werd verstrekt, welke laatste leeningen zooals men weet sinds 10 Mei geblokkeerd zijn. De rente, waartegen zulke voorschotten door de Nederlandsche Bank worden verstrekt, bedraagt op het oogenblik 4 pet. per jaar. Nadat van deze gelegenheid door de verschillende banken en effectenfirma's gebruik zal zijn ge maakt, zullen deze dus weer in belang rijke mate hun bewegingsvrijheid hebben teruggekregen, hetgeen als een essentieele voorwaarde moet worden beschouwd om binnen afzienbaren tijd tot hervatting van het effectenverkeer te geraken. Voor de berekening van de waarde zullen onder- pandskoersen worden vastgesteld. In de bevoegde kringen is men evenwel van oordeel, dat nog verschillende pro blemen zullen moeten worden opgelost, alvorens dit doel zal zijn bereikt. Gedu rende de eerstvolgende dagen zal de beurs dus nog hetzelfde desolate aanzien behou den van het oogenblik. In de lokalen, waar de handel thans nog streng verbo den is worden de leden van de Vereeni- ging wel in de gelegenheid gesteld om elkander te ontmoeten, den toestand op financieel gebied te bespreken en voor zichtig voeling te houden ten aanzien van de vermoedelijke bied- en laatkoersen van de verschillende fondsen. Van veel prac- tische waarde is dit laatste schijnbaar niet, maar toch moet men de beteekenis van dit voorloopige contact ook weer niet onderschatten, omdat het op deze wijze toch wellicht mogelijk zal zijn voor de betrokkenen om zich een globaal beeld te vormen van de waarde van de fondsen tegen den tijd, dat de handel weder zal kunnen worden opengesteld. Dit laatste zal echter, naar men zich heeft voorgeno men, op zoodanige wijze geschieden, dat telkens bepaalde fondsen zullen worden aangewezen, waarvoor de handel zal worden toegestaan. Van een algemeene hervatting van den handel zal dus voor- loopig geen sprake kunnen zijn. Vooral voor een hervatting van de affaires in Amerikaansche waarden doen zich bijzondere bezwaren voor. In de eer ste plaats vormt de recente scherpe koers daling op de New-Yorksche beurs een handicap. Hierdoor is de waardebepaling, die zich natuurlijk in de eerste plaats richt naar het koersverloop in Wallstreet aan voortdurende veranderingen blootgesteld, geheel afgezien van de positie van vraag en aanbod hier ter beurze. In de tweede plaats zal een hervatting van den handel in deze fondsen uiterst moeilijk zijn, zoo lang men niet weet, welke basis moet wor den aangenomen voor de waardebepaling van den dollar. De valutahandel is stopge zet en van een wisselkoers, ook van den dollar hier te lande, is dus geen sprake. Wel is er een vaste verhouding aangeno men tusschen den gulden en de Rijksmark, terwijl de dollar wel in Berlijn wordt ge noteerd. Langs dezen weg zou men dus tot een waardebepaling van den dollar hier te lande kunnen komen. Het is echter nog niet bekend of deze sleutel zal kunnen die nen voor de berekening van de Amster- damsche pariteit van Amerikaansche fondsen. Het lijkt dan ook waarschijnlijk, dat het eerst staatsfondsen en later wellicht ver schillende locale waarden zullen zijn, waar in de handel wordt opengesteld. Voor verschillende binnenlandsche industrieele bedrijven bestaat de mogelijkheid om de positie weer eenigermate te beoordeelen. Verschillende berichten zijn binnenge komen, waaruit blijkt, dat tal van groote ondernemingen geheel of grootendeels voor vernieling zijn gespaard gebleven. Van de papierfabriek van Gelder wordt gemeld, dat de productie op de gewone voet wordt voortgezet. De fabrieken zijn alle in tact gebleven, hoewel deze verspreid liggen over het land. Alleen het kantoor te Rotterdam is vernield. Men zal dit ge bied van Amsterdam uit van materiaal moeten voorzien. Naar gemeld wordt is er geen reden om voor de papierindustrie voor houtgebrek te vreezen. De Koninklij ke Stearine Kaarsenfabriek Gouda heeft geenerlei schade geleden. Hoewel export onder de huidige omstandigheden niet mogelijk is, werkt het bedrijf normaal. Van de Amsterdamsche Ballast Mij. ver nam het Algemeen Handelsblad, dat ge tracht wordt weer aan den gang te komen. Men wordt hierdoor echter belemmerd door het gebrek aan brandstof, nl. olie en kolen. Als gevolg daarvan heeft men tot nu toe slechts enkele werken kunnen her vatten. Er is vooralsnog geen aanleiding om voor den aanvoer van cement te vree zen, zoodat betonwerken normaal ten uit voer kunnen worden gebracht, hetgeen natuurlijk vooral van belang is voor her stelwerkzaamheden. Van de Gerofabrie- ken te Zeist wordt gemeld, dat er geen schade is geleden. Sedert 16 Mei is de on derneming in vol bedrijf, personeel is niet ontslagen. Ook van de Aku zijn de instal laties geheel in tact gebleven. Alles zal worden gedaan om moeilijkheden, die zich onder de gewijzigde omstandigheden zou den kunnen voordoen, te overwinteren. Van de Ver. Nederlandsche Rubberfa brieken (Heveafa'briekeru) is het filiaal te Rotterdam ingestort. De fabriek te Heveadorp ondervond echter geen schade. In verband met het afleveringsverbod is het evenwel moeilijk om een oordeel te vormen over den toekomstigen afzet. Om ophooping van voorraden te voorkomen is de productie tot ongeveer de helft ver minderd. Er bestaat geen gebrek aan grondstoffen. De Chamottefabriek te Gel- dermalsen lijdt tijdelijk van eenige kolen- schaarsehte, doch Maandag gaat men we der op volle capaciteit werken. De Wol- lendekenfabriek van Zaalberg te Leiden zet de productie normaal voort. Ook hier bestaat geen gebrek aan grondstoffen. De te Rotterdam gevestigde Emballagefabriek en Houthandel en de Fabriek voor Spoor- wegmaterieel Allan Co. zijn eveneens in tact gebleven. Hetzelfde kan worden gezegd van het scheepsbouwbedrijf te Amsterdam. Zie hier een korte samenvatting van hetgeen er tot nu toe bekend geworden is over den toestand van de verschillende Nederlandsche industrieele bedryven. De publicatie van jaarverslagen is slechts zeer kort onderbroken. Nadat de rust weer was hersteld zijn de verslagen van verschillende Indische cultuurmaat schappijen verschenen. Zoo zal de Cul tuur Mij. Tjepper 'n dividend van 6 uit- keeren tegen vorig jaar nihil uit een winst van 95.406. Over de situatie van de sui kercultuur kan op het oogenblik natuur lijk nog niets worden gezegd, daar de ver binding met Ned.-Indië verbroken is. Dat is voor de maatschappijen, welker direc ties in Nederland zijn gevestigd wel een handicap. De maatschappijen hebben ech ter als regel administrateurs in Ind-ië, die de loopende zaken gaande kunnen houden. De Cultuur Mij. Maswati boekte een winst, die slechts weinig lager was dan verleden jaar, terwijl een dividend wordt voorge steld van 11 tegen vorig jaar 12 Hiervan was reeds 3)4 ad interim be taald. Het dividend van de Cultuur Mij. Kali Tello bedraagt 7 tegen vorig jaar 9)4 terwijl op de preferente aandeelen een onveranderd dividend van 4 )4 wordt betaald. Het winstsaldo bedraagt 141.078 tegen vorg jaar 175.417. Ge zien de weinig bevredigende positie, waar- (Slot), Kans op schimmel in de hooiruiters krijgt men indien er teveel hooi aan één ruiter gaat. Wie voor het eerst gaat rui- teren doet er goed aan op schimmelvor ming te controleeren. Men forceere niet teveel, noch wat het tijdstip van optas sen, noch wat het tijdstip van inschuren betreft. Ook hier is geduld een schoone zaak! Wat het graskuilen betreft staan we er nu anders voor, en de verliesgevende Hollandsche methode, hetzij koud of warm, is nu de eenige weg. Bij de gewone werkwijze kan men stre ven naar z.g. koude ensilage of warme ensilage. Het tempo van inkuilen heeft veel in vloed op het inkuil-procedé. Langzaam aan en niet verwelkt materiaal geeft een kuilhoop welke flink warm wil worden. De warmte wordt veroorzaakt door ontle ding van voedingstoffen en beteekent verlies, vooral indien de massa te heet wordt. Men controleere met een hooiijzer de temperatuur. De warmte is af te rem men door sneller gras aan de hoop te rij den of de kuil zwaar met grond af te dekken. Daarom wordt wel aangeraden direct aan te sturen op een koude of lauwe ensi lage, waar echter door boterzuurgisting e. d. ook groote verliezen onvermijdelijk zijn. In dit laatste geval mag men ook wel het gewas wat laten verwelken, maar moet daarna alles achter elkaar afwerken en direct zwaar met grond afdekken. Men voorkomt dan verbroeiïng, maar loopt wat meer risico op boterzuurgisting. Hoe men ook gaat werken, hoofdzaak is dat er met overleg wordt gearbeid. Wie erg baijg is voor boterzuur dient een warmen kuilhoop te maken, maar hij moet er op bedacht zijn dat de hoop mak kelijk te sterk kan broeien en dan onher roepelijk groote verliezen zal geven. Wie allereerst voeder wil hebben zelfs met het boterzuur-'bezwaar op den koop toe, moet een kouden kuilhoop maken. Voor beide gevallen gelden de volgende richtlijnen. Ronde kuilen hebben den kleinsten om trek ten opzichte van hun inhoud en dus de kleinste kantverliezen. Alle kuilhoopen dient men rondom met grond af te dekken. Bij koude ensilage moet men direct 80 cm. grond op de massa brengen en de kanten afdekken; bij warme ensilage kan men minder haast maken. Zand dekt beter dan venig'e grond, de laatste moet in een dikkere laag worden aangebracht. Men mdet er op letten dat ook in den winter het onderste kuilgras niet in het grondwater staat. Indien men den bodem van den kuil of silo bol maakt, wordt de massa voor in zakken en inwateren" behoed. Het inkuilen verloopt het beste bij droog weer, op regendagen doet men verstandig het tempo te drukken. Iets verwelkt gras kuilt makkelijker en geeft eerder een goeden kuilhoop. Men moet echter geen mislukt hooi gaan kui len, dan komt men van den wal in de sloot. Bij silo's dient extra aandacht besteed te worden aan het goed vasttrappen van het gras tegen de zijkanten. Het perssap dient via een drainage te kunnen afvloeien. De uitmonding van de drain moet naderhand worden dicht ge stopt om luchtopruiming te voorkomen. Nogmaals wijzen we er op dat het ge heel met grond afdekken nu beslist noodig is om de verliezen te beperken. Het grond- dek moet minstens 50 cm dik zijn; men moet hierop controle uitoefenen met een peilstok want anders vergist men zich ge makkelijk. Ten slotte is zorgvuldig werk noodig, de kanten dienen regelmatig te worden opge bouwd, het gras moet worden uitgeschud, het midden moet steeds hooger blijven dan de kanten. Afsteken van zijkanten is beslist af te raden en laten alle kuilhoopen nu eens den meest voordeeligen vorm heb ben, dus rond zijn. Alkmaar/Schagen, Mei 1940. De Rijksveeteeltconsulent te Alkmaar. De Rijkslandbouwconsulenit te Schagen. last van verstopping, slechte spijsver tering, overmatige vetvorming of de schadelijke gevolgen er van: aambeien, onzuiver bloed en vale onreine huid, dan zuivere men bloed en ingewanden met Dr. Schieffer's Stofwisselingzout. De betrouwbare en aangename werking hiervan is een weldaad voor het geheele organisme Flacon f 1.05. Dubbele flacon f 1.75 bij apothekers en vakdrogisten. Door 39) Vaag had hij zich afgevraagd, waarom het geweldige lawaai van de botsing de menschen van het huis, dat achter de poort zichtbaar was, niet had gewekt; dat was echter vlug verklaard door een biljet aan een van de pilasters, dat den aanstaanden verkoop van het huis aankondigde, dat leeg stond en direct te aanvaarden was. En de agent, die hem moedwillig ver keerd had ingelicht? Diens doel was het na tuurlijk geweest zoowel den inspecteur als de auto radicaal buiten gevecht te stellen. Toch zou het ongetwijfeld veel eenvoudiger geweest zynpm den inspecteur, die hem zoo argeloos had aangesproken, neer te schieten. Had de pseudo-agent dat gedaan, dan zou hij echter voor de gebruikelijke moeilijkheid gestaan hebben, hoe zich van den wagen met zijn opzichtige brandweerbei te ont doen. Mogelijk hadden zij gemeend, dat het de veiligste weg was, hem op een verkeerd spoor te sturen, en andermaal was het mo gelijk, dat ^ijn betoonde goedgeloovigheid hem daardoor het leven had gered. Mogelijk hadden zij gemeend (geheel ten onrechte na tuurlijk) dat de moord op een inspecteur van politie een extra felle achtervolging zou veroorzaken. Moord was echter moord ongeacht de identiteit van het slachtoffer. En waarom had die would-be politieagent zich de moeite gegeven om te vertellen, dat er een politieman in uniform in dien ande ren wagen was? De verklaring daarvan was vrij simpel. De man meest de uniform tij dens de jacht hebben aangetrokken, naar alle waarschijnlijkheid had hij het reeds aan, toen de inspecteur hen eindelijk had ingehaald en voor zoover zij wisten had Higgins het best kunnen opmerken juist voordat het schot op hem werd afgevuurd. En wie was die pseudo-agent? Zeker niet Sanderson, zijn omvang alleen al maakte dat onmogelijk. Noch was het de Gladde om dezelfde reden, maar nu in tegenovergestel- den zin. Het kon natuurlijk de man zijn ge weest, die den Gladde met de ladder gehol pen had, maar die had achter het stuur ge zeten en daardoor had hij onderweg geen gelegenheid gehad zich te verkleeden. En als hij het niet was, dan moest het dus „de stem" geweest zijn. En Higgins had hem van aangezicht tot aangezicht gezien! Of eigenlijk, niet van aangezicht tot aangezicht. Inspecteur Hig gins gaf zich alle moeite om zich de trekken van den man weer voor den geest te halen, maar vergeefs. Terwijl de koplampen op hem schenen had hij de hand voor de oogen gehouden, zoodat Higgins toen niets gezien had. En buiten het schijnsel van de komlam- pen was de duisternis zoo intens geweest, dat de inspecteur weer niets gezien had.'En de stem van de man? Koud en berekenend?. Neen, zeker niet; opgewonden, vol emotie. Dat was zooals Higgins het bij zich zelf be schreef. Toch, indien de man de fout niet gemaakt had van het nummer op te geven, zou Hig gins' achterdocht hoewel te laat nooit zijn opgewekt, hij zou nooit zijn snelheid verminderd hebben en had daar nu kunnen liggen Telkens „als" en nog eens als. En hier zat hij nu, als een uitgedroogde mummie, zich verdiepend in overpeinzingen, terwijl Hij stond op, drukte zijn schouders naar achteren en begon den weg terug te wan delen, welken hij gekomen was. Hij kwam aan den hoek, welken hij op twee wielen genomen had na zijn ontmoeting met den agent. Er zat daar een geschilderd bordje, hetwelk hij daarstraks in de haast niet had opgemerkt. Hij knipte zijn zaklantaarn aan en was verheugd te ontdekken, dat deze ongschonden was. Nu kon hij het opschrift lezen: Particuliere weg! Dank u vriendelijk, zei hij, en waarschijn lijk zou hij zijn hoed hebben afgenomen, in dien die nu niet op dit oogenblik in de bi bliotheek van het groote huis had gelegen. Hij moest er niet aan denken. Dat waren twee hoeden in twee dagen tijd, onherstel baar verloren. Onherstelbaar? Och, de mo gelijkheid bestond, dat hij zijn hoed uit het groote huis zou kunnen terugkrijgen, indien dit tenminste niet heelemaal was uitgebrand. En, dat was geen hoed, dat was een pet! Higgins placht altijd nauwkeurig te zijn in zijn verklaringen. Hé, kalm aan ouwe jongen! Kom tot jezelf. Verlies je hoed als je wilt, maar niet je hoofd! Inspecteur Higgins sloeg naar links af. Hier was de sneeuw aardig plat gereden en getrapt, en hij verbaasde zich over het druk ke verkeer, dat hier geweest moest zijn van af het oogenblik, dat de sneeuw was begin nen te vallen, tot hij besefte dat een kudde vee voorbij gekomen was, waarschijnlijk op weg naar de markt. Hij liep stevig door en bleef dan staan. Hier precies had hij dat absurde gesprek met den pseudo-agent ge had. Precies hier goeie hemel, wat was dat? Een eindje van den weg verwijderd stond een klein huisje, waarop aankondigingen dat het „Te huur" en „Te koop" was er was hier heel wat te krijgen naar het scheen met kale ramen, dat er onbewoond uit zag. En toch liep er van den hoofdweg naar de voordeur, duidelijk zichtbaar in de sneeuw was deze overal in het rond maag- Wie het ook geweest was, die dat huis was binnengegaan, moest daar blijkbaar nog steeds zijn, want de voetsporen liepen naar het huls toe, tenzij de persoon het huis ach teruitloopend had verlaten. Het kon natuur lijk „de stem" zijn, maar in ieder geval vraagt de bewoner van een leeg huis een voudig om een onderzoek. Higgins sloop onder bedekking van een juist van pas komende heg om het huis heen. Behalve dat eene voetspoor in de sneeuw was deze overal in eht rond maag delijk. Het voetspoor was dat van een man, en in zijn huidigen toestand voelde de in specteur zich niet in staat hem te lijf te gaan. De meest prozaïsche verklaring kon zijn, dat de man de eigenaar van het huis was. Maar ook was het mogelijk, dat een landlooper beschutting had gezocht tegen de sneeuw en er nu nog lag te slapen. Daartegen pleitte echter het feit, dat het voetspoor recht op de deur afging, zonder een voor-onderzoek door een der ramen. Het mo'èst dus de eigenaar zijn of zijn vertegen woordiger. En toch was dit de plek, waar hij den politie-agent gesproken had.- Higgins liep aarzelend een paar stappen verder den weg op. Dan hervatte hij zijn wandeling naar de dichtstbijzijnde stad. Een honderd meter verder hoorde hij het geluid van een draend paard achter zich. Onmid dellijk bleef hij staan. Het was een postwa gen, rood geschilderd, met een postbeambte in uniform op den bok. De inspecteur ging midden op den weg staan en stak zijn hand op. Het resultaat was heel anders dan hij verwacht had: de man wierp een verschrik ten blik op hem, gaf het paard een feilen tik met de zweep, sloeg uit alle macht in de richting van Higgins, terwijl hij voorbij vloog, en was een paar seconden later uit het gezicht verdwenen. Higgins bleef onbe wegelijk staan tot het geluid van de paar- dehoeven niet meer te hooren was, wandel de dan moedeloos naar een hek langs den weg en ging op de bovenste spijl zitten. Phi- weg en ging op de bovenste spijl zitten. Fi- Dan grinnikte hij. Nu hij er over nadacht, zag hij er ontoonbaar uit. Zijn gelaat was ongetwijfeld zwart van het roet uit den schoorsteen uit het groote huis, zijn kleeren waren gescheurd als gevolg van hetzelfde avontuur, en ook als gevolg van het auto ongeluk, en het was den potsbeambte ten slotte niet kwalijk te nemen, hoe je het ook bekeek, dat hij er vandoor was gegaan,

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6