DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. wmmm<^'euwpoorl Het Duitsche legerbericht. het legerbericht van zondag. Merkwaardige vondst. Moord en zelfmoord te hushoven. Veel auto's nog niet terecht. Voorloopig niet stempelen voor gesteunden. Overige controlemaatregelen gaan door. 16-jarig meisje te Den Haag verdwenen. Veevoederdistributie op normale wijze hervat. ENGELAND. ASHFORD "-= - x'" -f 7 - _i - Oostende v_ ,j 'J'l 5 BRUGGE" VeurfK eE-N^ *Graveline^\ y B E L G IÉ p—}\ V Yperen J-* C V I \^v s' L. L. y^Kortrijk \S70mer S l -S Oudenaarde fTOUBCOING r rijsel j tdoormk \J3éthune f \jCj DOVER, FOLKESTONE, Marquises B_Ög Cap! E CePoHef j Oütreau=3 ,57" Martin Samer tep/es MontreuU Berck Hesdin ATRECH' VALENCIENNES iAbbevitte QDoullers iKAMERIJK e' Trê&ort Albert 'Le Gateau Peronne 40 km amiens STOUENTIN 2 echter geringer Td de afgifte van ca 45 millioen verwachten was," „e week nog ca geheel weggetrok- ƒ15 millioen op- r in tegenstelling n schatkistpapier deriandsche Bank mciering van het voortgezet, 2al opmerkingen over le New-Yorksche rboven doelden, overzicht volgen iert het tijdstip, werd betrokken. 16 Mei 251/2 83 3/4 3 3/8 141/8 19 1/4 18 13 4 5/8 12 21/4 8 W 7 7/8 3/4 3/4 1/4 3/8 5/8 1/8 22 Mei 19 671/4 2 5/8 30 5/8 57 1/3 1491/4 281/2 39 3/4 27 93/4 16 1/4 15 3/4 141/2 8 7 43 1/2 16 3/4 43 3/4 311/4 ste krijgsver- :ven. .en rondom met men direct 80 brengen en de ensilage kan venige grond, de rkere laag worden ook in niet in den het i den kuil of ssa voor in- beste bij' droog men verstandig makkelijker en kuilhoop. Men hooi gaan kui- wal in de sloot, lacht besteed te rappen van het drainage te nding van de dicht ge- voorkomen. dat het ge- beslist noodig Het grond ig zijn; men met een n zich ge- noodig, de worden opge- uitgeschud, >oger blijven zijkanten is kuilhoopen vorm heb- Alkmaar. te Schagen. spijsvef- of de aambeien, huid, dan wanden met sselingzout. werking geheele de flacon vakdrogisten. dat het img, zonder ramen. Het vertegen- lek, waar d.- x stappen hij zijn stad. Een het geluid Onmid- cn postwa- postbeambte specteur ging zijn hand dan hij verschrik- een feilen ïacht in de voorbij later uit eef onbe- de paar- wandel- langs den zitten. Phi- zitten. Fi- nadacht, iaat was uit den kleeren hetzelfde het auto ten het ook tan. olgd). ALKMAARSC COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTEN1IENs Van -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 123 Uit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 27 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Ring om vijandelijke troepen definitief gesloten. Het opperbevel van de weermacht maak te Zaterdagavond bekend: De ring om het Belgische leger, deelen van het eerste, zevende en negende Fran- sche leger en om den kern van het Engel- Sche expeditieleger werd gisteren aanzien lijk versterkt en is daarmede definitief ge sloten: In het O. van den ring werden Gent en Kortijk genomen en werd de Leye in een aanval overtrokken. Tusschen Roubaix en Valenciennes ondernemen de Duitsche troe pen een aanval op de Fransche grensvestin gen. Ook in het Zuiden tusschen Valenciennes en Vimy duurt de aanval aan weerskanten van Douai in N.W. richting voort. De hoog ten van Vimy zijn genomen, in een hard nekkig gevecht met vijandelijke land- en zeestrijdkrachten viel Boulogne. Calais is omsingeld. Het heuvelland van Vimy over Lillers en St.. Omer tot Grevelingen is in Duitsch bezit. Het aantal gevangenen neemt voortdurend toe en is, evenals de buit, nog niet te overzien. Duitsche gevechts- en jachtvliegtuigen deden in den Belgisch-Noord-Franschen sec tor aanvallen op troepenconcentraties, co- I Van ionnes en luchtdoelgeschut, en hadden hier- in totaal 59 vliegtuigen. Hiervan werden 19 bij succes. In de Belgische en Fransche ka- in de lucht, 17 door afweergeschut neerge- Het opperbevel der Duitsche weermacht maakt bekend: In Vlaanderen en Artois hebben wij den concentrischen aanval op de ingesloten vij andelijke legers voortgezet onder voort durende vernauwing van hun strijdgebied. Op verschillende plaatsen biedt de vijand nog taaien tegenstand. Om dien sneller te breken greep het luchtwapen op vele plaat sen in den strijd op den grond in. Aan de BelgischeFransche kust be stookte het luchtwapen opnieuw de haven installaties van Zeebrugge, Oostende en Duinkerken met bommen. In Oostende wer den een kruitmagazijn en het marinedepot door bomtreffers in brand gestoken, een transportschip werd beschadigd. In den nacht van 24 op 25 Mei heeft het luchtwapen verder talrijke vliegvelden het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland met goed gevolg met bommen aangevallen In het zeegebied van Calais werden twee groote koopvaardijschepen elk groot 5000 ton, twee kleine koopvaarders en een oor logsschip getroffen Aan het Zuidelijke front geen bijzondere gebeurtenissen. Het luchtwapen zétte daar zijn aanvallen op spoorwegtrajecten, artil leriestellingen en troepenconcentraties voort, vooral in de bosschen. De verliezen den tegenstander op 25 Mei bedroegen naalhavens bestookten zij kaden en tanks, werven, dokken, artiUerie-stellingen en pie ren met bommen. Daarbij gelukte het een torpedojager en zeven koopvaardijschepen, resp. transportvaartuigen, met een totalen inhoud van 20.000 ton, door bomtreffers te schoten, de rest werd op den grond vernie tigd. Elf Duitsche vliegtuigen worden -ver mist. In het gebied van Narvik bekwamen een groot oorlogsschip en een kruiser elk een zwaren treffer. .Waargenomen werd, dat vernietigen resp. zwaar te beschadigen. Een brand uitbrak. Gisteren zijn verdere Alpen- i i I jti!u J A LN "NTr\wtl 1 andere torpedojager werd, zooals reeds een afzonderlijk bericht is gemeld, door de artillerie tot zinken gebracht. Aan het Z. front werden op eenige pun ten zwakke vijandelijke aanvallen afgesla gen. Ten Z. van Sedan ontrukten de Duit sche troepen de laatste dagen in een hard nekkig gevecht een belangrijke hoogte aan den vijand, en wisten zij deze tegen krach tige tegenaanvallen te handhaven. Aan het Z. front heeft het luchtwapen groote resultaten behaald tegen spoorlijnen, vliegvelden, marsch-colonnes en concentra ties van gevechtswagens. In den sector van Narvik hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen hun aanvallen op ob jecten ter zee voortgezet en met goed succes ook in den strijd te land ingegrepen. Zooals reeds' in een afzonderlijk bericht is bekend gemaakt, werden daarbij op 23 Mei twee kruisers zoo zwaar getroffen, dat met hun totale verlies gerekend moet worden. Ook een slagschip en een kruiser of torpedo ja ger werden sterk beschadigd. Bij de herha ling van deze aanvallen kreeg gisteren het reeds op 23 Mei beschadigde slagschip drie nieuwe zware treffers op het dek, zoodat het stil en zonder verderen afweer bleef liggen. Een vliegtuigmoederschip geraakte in brand. Het moet als verloren beschouwd worden. Verder werd een kruiser mid scheeps getroffen en werden 'n transport vaartuig en twee koopvaardijschepen tot zinken gebracht, twee anderen beschadigd en een groote tankboot na een treffer met slagzij aan den grond gezet. Ter versterking van de bij Narvik ope- reerende troepen gelukte het eenheden van bergjagers per valscherm neer te laten. De totale verliezen van den vijand in de lucht Jjedroegen gisteren 84 vliegtuigen. Daarvan werden er 27 in een luchtgevecht en 14 door luchtdoelartillerie neergescho ten. De-rest werd op den grond vernield. Zeven Duitsche vliegtuigen worden ver mist. jagers ter ondersteuning van de bij Narvik strijdende troepen met valschermen neerge worpen. de toestand aan het front. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Uit de nieuwe, gunstige aanvalspositie heeft het Duitsche luchtwapen voor de eer ste maal talrijke vliegvelden in het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland aangevallen. Sedert in het legerbericht ,de namen Calais en Dover naast elkander opdoken, kon voortdurend het bericht van krachtiger overslaan der gevechtshandelingen naar Engeland verwacht worden. Voor de afrekening met Engeland vorm den de gevechten der laatste beide weken slechts de inleiding. De verreikende arm van het Duitsche luchtwapen heeft thans over het Kanaal heen op de vliegvelden toegeslagen, vanwaar vermoedelijk voor een deel de Britsche bommenwerpers zijn gestart voor hun systeemlooze nachtelijke bombardementsvluchten naar West-Duitsch- land. Aangenomen kan worden, dat het niet bij deze eerste aanvallen op vliegvelden zal blijven. De Engelschen hebben overigens ook op het Europeesche vasteland reeds ge voelige slagen in ontvangst moeten nemen en zullen verdere verliezen te lijden krij gen, daar het niet meer gelukt is het Engel- sche expeditieleger naar huis te brengen. Engelsche strijdkrachten moeten zich der halve op het oogenblik, gehoorzamend aan de noodzakelijkheid en niet aan HET OPERATIE-TERREIN TUSSCHEN SOMME EN SCHELDE. Een ton aan half bankpapier Vrijdag tegen den avoond deed een Am- de Reguliersgracht aan het Werk op de Regüliersgracht kolenschuit in vondst. Hij was kolenschuit in en een en vischte uit het water een pak kranten op, dat een massa op de helft doormidden gescheurde of geknipte bankbiljetten be vatte. Waren de biljetten compleet, dan zou de waarde ongeveer 100.000 hebben bedragen! De kolenwerker deed aangifte van zijn vondst bij de politie. Het bleek,1 dat zich o.m. in het pak bevonden ruim 130 halve Nederlandsche bankbiljetten van 100, dertig van WOO en'twintig van 500, alsmede de half Engélsch en Ame- rikaansch bankpapier. De herkomst van deze biljetten kon nog niet worden vastgesteld. aandrift, aansluiten bij de afweergevechten van het ingesloten leger tegen de concentri sche aanvallen. Uit het feit, dat de ge vechtshandelingen der snel oprukkende Duitsche troepen voortdurend in gang zijn gebleven en dat zich voortdurend krachtige gevechten hebben afgespeeld, kan afgeleid worden, dat de nazending van brandstoffen en munitie even systematisch van stapel is geloopen als zij zorgvuldig was voorbereid. TSJOENGKING GEBOMBARDEERD. Voor het eerst sedert langen tijd zijn wederom Japansche vliegtuigen boven de stad Tsjoengking verschenen. De buiten- wijken werden zwaar gebombardeerd. Verder wordt van Ohineesche zijde me degedeeld, dat in de afgeioopen week in het noordwesten van de provincie Hupeh verbitterd wordt gestreden. De resten van het in Mei geslagen Japansche leger heeft '«sterking ontvangen uit Nanking en is opnieuw tot den aanval overgegaan. De C-hineezen hebben evenwel een flankaan- val gedaan en bij Tsaaokang zijn de Japan den eigen sche tro'epen omsingeld. Man en 15-jarig meisje omgekomen. Donderdagavond heeft zich in een café te Hushoven (Limburg) een drame afgespeeld,dat de 15-jarige t. H., dochter van een caféhouder aid. en den 25:jarige M. J., even eens afkomstig uit Hushoven, het leven heeft gekost. Het meisje had dien avond tot het nood lottige tijdstip in het café geholpen met het bedienen van de klanten. Zij begaf zich te gen tien uur naar buiten en is daar van het leven berooid. Familieleden van het slacht offer vonden het lijk eenigen tijd later. De vermoedelijke dader, de 25-jarige M. J., was gezien toen hij zich per rijwiel van Husho ven naar Weert begaf. Onderweg is hij in de Zuid-Willemsvaart gesprongen, waarin hij is verdronken. De aanleiding tot deze ontstellende daad moet waarschijnlijk gezocht worden in het feit, dat de man omgang zocht met het meis je, waartegen haar ouders zich, in verband met den jeugdigen leeftijd, verzetten. De K.N.A.C. bemiddelt. In den tijd tusschen 10 en 15 Mei zijn ver schillende Nederlandsche auto's onverwacht in gebruik genomen moeten worden door anderen dan de houders dezer voertuigen. Een ieder, die een motorrijtuig in zijn be zit heeft, hetwelk hij wederom in het bezit van den eigenaar wil stellen, kan daarvoor gebruik maken van de bemiddeling van de Kon. Ned. Automobiel Club, Lange Vijver berg 10, 's-Gravenhage. Men vermelde bij de opgave vooral het provinciaal nummer van het voertuig, als mede de plaats waar het zich thans bevindt, en zoo mogelijk merk, motor- en chassis nummer. DE AMERIKAANSCHE BEWAPENING IN DE LUCHT:. In een persconferentie heeft president Roosevelt medegedeeld, dat het program voor de uitgebreide opleiding van vliegers binnen het kader der herbewapening gereed is. De federale overheid voor de civiele luchtvaart leidt op het oogenblik op grond van het door het parlement verleende cre- diet uit 1939 ten bedrage van 4 millioen dollar 10.000 vliegers op. Vanaf 1 Juli zal in het volgende begrootingsjaar het op te lei den aantal verhoogd worden tot 50.000 leer- lingvliegers. Daarvoor zal men 550 piloten- scholen inrichten. Deze leerlingvliegers krijgen weliswaar slechts de fundamenteele opleiding voor de civiele luchtvaart, maar I zij zouden, wanneer zij door het luchtwa pen deugdelijk gevonden en aangenomen worden, het luchtwapen drie maanden op- leidingstijd uitsparen. littausche minister-president naar wilna. Uit Kaunas wordt gemeld: De Littausche min-president, Merkys, is Zaterdag naar Wilna gereisd, om zich ter plaatse op de hoogte te stellen van den toestand der Pool- sche vluchtelingen, die aan de hoede van het Roode Kruis en andere hulporganisaties zijn toevertrouwd. Merkys zal daarbij tevens deelnemen aan een landbouwvergadering te Wilna. Dr. Wohltat, de Duitsche commissaris voor de Nederlandsche Bank. De secretaris-generaal, waarne mend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen een rondschrij ven gezonden, waarin hij bericht, dat hij heeft besloten dat het stem pelen door de ingevolge de steun regeling gesteunde werkloozen tot nadere aankondiging niet meer zal plaats hebben. Hij heeft deze be slissing genomen in het vertrouwen, dat de gemeentebesturen overigens alle controlemaatregelen zoo volle dig mogelijk zullen toepassen. MILITAIREN HUISTOE. Een gedeelte van de Nederlandsche weermacht is met groot verlof gegaan. Op het perron van het station Staatsspoor in Den Haag was het een drukte van belang. Te 's-Gravenhage is sedert Dinsdag 21 Mei vermist de 16-jar. Jandina Berendina le Countre. Op dien dag zou het meisje naar haar betrekking gaan. Zij verliet daartoe omstreeks half vier het ouderlijk huis en is sindsdien niet meer gezien. De commissaris van politie van den Justitieelen Dienst, afdeeling C. verzoekt thans opsporing van het meisje. Zij is ge boren op 16 October 1923. Zij is ongeveer 1.60 meter lang, heeft een hoog voorhoofd, blond krullend haar, donkere wenkbrau wen, bruine oogen, breeden neus, gave tanden, vol bleek gezicht en heeft een flink postuur. Zij was gekleed in een blauwen mantel, bruine schoenen, blauwen rok, roode trui, lichte kousen en was bloots hoofds. Het meisje was in het bezit van een damesrijwiel met den. firmanaam „Roos" op het achterspatbord. Niets wees er op, dat zij plan had om niet naar haar betrek king te gaan. De politie heeft een uitge breid onderzoek ingesteld en ieder, die eenige inlichting kan verschaffen, wordt verzocht zich te vervoegen aan het com missariaat van politie, Javastraat 18, Den Haag, telefoon 22. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Onder de aandacht der plaatselijke auto riteiten wordt gebracht, dat dp regeling der veevoederdistributie thans wederom ter hand is genomen door het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd en de daaraan verbonden provinciale voedsel- commissarissen en plaatselijke bureauhou ders. Andere autoriteiten, die tijdelijke voor zieningen hebben getroffen, wordt derhalve verzocht hun bemoeiingen ten aanzien van de veevoederdistributie onverwijld te be ëindigen. Voor de afwikkeling van loopende zaken dienen zij zich met den provincialen voed- selcommissaris te verstaan. Veevoeder voor bijzondere diergroepen. In aansluiting oj het bericht, waarbij alle aflevering van veevoeder aan veehouders werd verboden, maakt het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd be kend, dat dit verbod niet geld voor afleve ring tegen inneming van bestelbonnen, af gegeven door de sectie bijzondere diergroe- pen te Beekbergen. Deze bonnen blijven dus geldig, echter met di enverstande, dat op bonnen, welker geldigheid aanvangt op 21 Mei of eerder, slechts de helft van de daarop vermelde hoeveelheid mag worden afgeleverd. Op bonnen, welker geldigheid aanvangt op 22 Mei of later, mag dus de volledige hoeveelheid worden afgeleverd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1