Jüucqediike Stand Jkwinciaat Hieuw# Helpt den Middenstand door contante betaling. HEERHUGOWAARD BERGEN [BROEK OP LANGENDIJI< Kantongerecht te Alkmaar. herverkaveling van den Zuidscharwouder polder. EERSTE BLAD. 2 Alkmaar, Maandag, DE MAANDAGMARKT. In dezen veelbewogen tijd lijkt het ons goed de marktoverzichten te hervatten. In- tegenstelling met de vorige week, toen na de opheffing van 't slachtverbod een onge breidelde „wilde" handel te zien was, viel heden de tendenz flauw te noemen. Speciaal gold dit de varkens waarvan de aanvoer de vraag eenigermate overtrof. De voerbeperking zal hieraan zeker niet vreemd zijn en dreigt ook in de naaste toe komst nog deprimeerend te zullen werken. Toch was de val van 6 a 7 ets. tot 30 a 31 ets. per pond wel wat sterk. De rijpe koe moest ongeveer 3 ets. per pond geslacht laten vallen bij de vorige week, hoewel de aanvoer niet overgroot was. De handel was echter zoo langzaam, dat de verkoopers spoedig geneigd bleken af te doen. De prijs van 45 ets. voor prima waar, welke nog viel te maken, is echter niet zoo slecht, dat de weiders, die heden reeds een enkele landkoe aanboden, ontevreden konden zijn. Schapen waren er weinig aangevoerd; zij loopen sterk terug. Aandacht werd gevraagd en niet ten onrechte, voor het zuiglam, waarvan de prima (helaas hier al te onbe kende) kwaliteit in de markt ligt. De nuchtere kalveren hielden nog het beste prijs, hoewel 5 ets. per pond of 3 per stuk lager. Het verdient aanbeveling de aandacht aan het verkeersvraagstuk te wijden, want zoowel de aan- als afvoer van het vee dreigt door de benzinebeperking gevaar op te leveren, terwijl de papierrompslomp zelfs voor vervoer naar het slachthuis te Alkmaar toch wel wat bureaucratisch mag worden genoemd. BETERE MELKOPHAALREGELING IN NOORDHOLLAND. Onder voorzitterschap van ir. D. C. de Waal, directeur van het boter- en kaascon- trolestation te Alkmaar, is 'n commissie ge vormd, welke tot taak heeft den melkop- haaldienst der zuivelfabrieken zoodanig te reorganiseeren, dat deze kan functionneeren met een minimaal gebruik van motorbrand stof. De bedoeling schijnt te zijn aan de ver schillende fabrieken een kring toe te wij zen, welke de fabriek zoo nauw mogelijk omsluit. Voor zoover mogelijk zal een en an der geschieden langs den weg van onderling overleg. Wij hadden heden met ir. D. C. de Waal over deze aangelegenheid een onderhoud. De heer de Waal deelde ons mede, dat ook de Crisis Zuivelcentrale al aandacht aan het vraagstuk, dat wij het eerst naar voren hebben gebracht, had geschonken en een circulaire aan de fabrieken had gezonden. Aangezien er in N.H. steeds strijd is ge weest tusschen de coöperatieve en de spe culatieve fabrieken, had men in de com missie, bestaande uit vertegenwoordigers van beide groepen, ir. de Waal als onpartij dig voorzitter aangewezen. Het vraagstuk, aldus de heer de Waal, is moeilijk, maar zal spoedig tot een oplossing gebracht moeten worden. Ir. de Waal verwachtte hiermede binnen veertien dagen gereed te zijn. Lukt dit niet, dan kan verwacht worden, dat door den Ortskommandant 'n regeling wordt op gelegd en ir. de Waal was het met ons eens, dat een eigen ingestelde regeling de voor keur verdient. Reeds zijn de bedrijven van de producen ten in kaart gebracht en de bedoeling is de producenten, rekening houdende met de ca paciteiten der fabrieken, bij de dichtstbij gelegen fabrieken in te deelen, om de be- noodigde brandstof voor het vervoer van de melk van de boerderij naar de fabriek tot een minimum te beperken Er zal zelfs naar gestreefd worden zooveel mogelijk met paard en wagen te vervoeren. Aan een re geling voor de aflevering van de zuivelpro ducten en de consumptie-melk vanaf de fabrieken naar de distribuanten is nog niet gedacht. Te dien opzichte blijft de bestaande toestand gehandhaafd. BRAND TE CASTRICUM. Bovenhuis totaal uitgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een korte doch hevige bovenhuisbrand gewoed in het pand Mient hoek Doktersstraat te Castri- cum. De eigenaar van het pand en den winkel, welke in het benedengedeelte is gevestigd, de heer K. Aschman, was Zaterdagmiddag met vrouw en kinderen naar zijn ouders te Tiel vertrokken. Om circa 11 uur vernamen de buren een brandlucht, welke zoo sterk was dat zij hun erven en schuren gingen controleeren. Toen zij geen brand consta teerden gingen zij naar bed, maar tegen half twee werden zij uit hun slaap ge wekt door een hevig geknetter. Het bleek toen, dat de brandweer ook reeds aanwezig was. De huizen, welke direct naast het pand stonden, werden in allerijl ontruimd, waar bij het huisraad en beddengoed uit de ra men werd gegooid en de bewoners bij de buren ondergebracht. Dit was wel in het bijzonder het geval met het gezin Baltus dat met 5 kleine kinderen de vlucht moest ne men. De buren liepen in pyama's op straat en hielpen, aangevuurd door dokter Lee- naers, deze slachtoffers te bergen. Intusschen was de brandweer bezig van drie kanten het vuur te bestrijden en om half vier was het gelukt den brand meester te worden. De burgemeester, die direct aanwezig was, heeft in den loop van Zondag met de politie een onderzoek ingesteld. Hij zakte hierbij door den zolder en moest uit zijn benarde positie bevrijd worden. Zondagmiddag js de eigenaar, die inmiddels was gewaar schuwd, met den burgemeester in het pand gekomen. De oorzaak van den brand, die het geheele bovenhuis verwoestte, kon niet met zeker heid worden vastgesteld. Het vuur moet op een der slaapkamers zijn ontstaan. Het pand is verzekerd. Nadat het gebruikelijke proces-verbaal was opgemaakt, is de heer Aschman weder om naar Tiel vertrokken. GESLAAGD. Mej. M. Wiggers alhier is Zaterdag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam geslaagd voor het candidaats-examen in de juridische faculteit. BLOEMPJESDAG. De Zaterdag gehouden verkoop van bloempjes ten bate van de steunkas van de r.k. vereen. Voor het Gezin, afd. Alkmaar, heeft opgebracht 155.28. ALKMAARS ABATTOIR IS GROOT-VEEHOUDER. Gedurende de evacuatie-periode is het Alkmaarsche abattoir overbelast geweest. Er werden honderden koeien uit het geïnun deerde gebied geslacht, die oorspronkelijk hadden zullen worden ingeblikt, doch die later bestemd werden voor directe consump tie. Op het oogenblik is de toestand weer normaal geworden. Het eenige, dat nog aan de achter ons liggende periode doet den ken, is het feit, dat het abattoir tijdelijk groot-veehouder is geworden. Het heeft na melijk nog onder zijn hoede, voor de regee ring, een 200-tal koeien, die destijds uit de gevechtsgebieden werden geëvacueerd. COMITÉ VOOR DEN VERKOOP VAN ZOMERPOSTZEGELS 1940. Bovengenoemd comité kwam Vrijdag bij een en besloot den verkoop der zomerpost- zegels ten bate van cultureele en sociale doeleinden evenals vorige jaren weder ter hand te nemen. De opbrengst wordt dit jaar als volgt verdeeld: De helft voor cultureeje doeleinden; voor opdrachten aan schilders e.a. cultureele werkers ter gemoetkoming in hun nood; de andere helft voor sociale doeleinden; 60 pet. hiervan voor t. b. c.-be- strijding, 10 pet. voor lichamelijke gebrekki- gen; 20 pet. voor rheumatiekbetsrijding; 10 pet. voor kankerbestrijding. De opbrengst van deze actie in vorige ja ren kwam reeds ten goede aan eenige kun stenaars uit onze stad en naaste omgeving, zoodat de verkoop der zomerzegels, mede met het oog op de andere beoogde doelein den, zeker onze sympathie en steun ver dient. Voor den verkoop, ook aan de stand in het postkantoor, worden medewerkers opgeroe pen. Aanmelding Donderdagavond 7.30 uur op het stadhuis. ALKMAAR. GEBOREN: Anna A., d. van Jan Pover en A. Visser. Jacoba G., d. van Daniël A. Frijn en A. Mulder. Alexander A. J., z. van Jacobus J. Schellings en R. Damen. OVERLEDEN: Jan Kruk, gesch. van A. Leegwater, 78 jaar. Antje Kok 72 jaar. Guurtje van der Laan, wed. T. Zentveld, 87 jaar. Laurentius H. J. Willemse 1 jaar. Jo hanna Schot, gehuwd met P. de Bakker, 59 jaar. Catharina Kooij, wed. A. Greida- nus, 84 jaar. Johanna M. Eden, wed. van D. van Dam. 92 jaar. UITZENDING VAN ZWAKKE KINDEREN. In aansluiting op het bericht, waarbij bekend werd gemaakt, dat de verpleging in de Boschhuizen in Drente en Gelderland en voorloopig ook in de Zeehuizen in E g- mon aan Zee weer zoo spoedig mogelijk zal worden hervat, besloot het be stuur van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies eveneens verpleegruimte ter beschikking te stellen voor opneming van kinderen van den schoolpliehtigen leeftijd, afkomstig uit plaatsen, die door de gebeurtenissen der laatste dagen geteisterd zijn en tijdelijk geen onderdak hebben. Men kan zich ter zake wenden tot den di recteur van het Centraal Genootschap te Amsterdam. DE LAMMERENMABKT OP TEXEL. Naar wij vernemen zal de lammeren- markt te Den Burg op Texel heden niet plaats vinden. Het ligt in het voornemen de lammerenmarkten vanaf den derden Juni 1940 op de gewone wijze voortgang te doen vinden. Ook de burgemeester van onze gemeen te heeft van den burgemeester van Amers foort een telegram ontvangen met dankbe tuiging aan de burgerij voor de hartelijke ontvangst en goede zorgen voor het uit die stad tijdelijk in ons dorp gehuisveste deel der bevolking. Bergen gereed voor het seizoen. Hedenmorgen arriveerde te Bergen aan Zee een Roode Kruis-trein met gewonde en herstellende militairen die in het Bio- Vacantie-oord waarin tijdelijk zieke geëvacueerden uit Amersfoort waren onder gebracht verpleging en herstel zullen vinden. De tot nog toe te Bergen aan Zee gelegerde militairen zijn thans in Bergen- Binnen ondergebracht. Zoo vlak voor het seizoen bracht dit vele pensionhouders te leurstelling. Gelukkig zwaaien ze Vrijdag af en vertrekken zjj, alvorens dit geschiedt, Woensdag reeds naar Schoorl. Het mooie zomerweer bracht gister reeds een groot aantal bezoekers naar Bergen en Bergen aan Zee, waar het badbedrijf geopend en de luchtige zomerkleeding op het strand domineerde. Ook het groote badhotel „Nassau-Bergen" heeft zijn deuren geopend. Van auto' toerisme viel echter geen spoor te ontdek ken. De autoparken, anders reeds op derge lijke mooie zomerdagen in Mei druk bezet, waren thans geheel leeg. De fiets en tram waren nu de vervoermiddelen. De prach tige cantine, plaats biedende aan 600 perso nen, met een aardig tooneel te Bergen aan Zee. staat thans leeg. Het meubilair is ter beschikking van den opbouw naar Rotter dam gezonden. Het bestuur van de V.V.V. overweegt om in het seizoen de beschik king te verkrijgen van dit aardige gebouw als tentoonstellingsgelegenheid. De tram heeft een uurdienst van Alkmaar naar Bergen aan Zee ingesteld. Op de heele uren vertrekken de tramtreinen in beide richtingen, terwijl men van Bergen in beide richtingen ieder kwart uur over een heel uur kan vertrekken. Geëvacueerde zieken terug. Naar wij van bevoegde zijde vernamen, zouden de in het Bio-Vacantieoord te Ber gen aan Zee verblijfhoudende geëvacueerde patiënten van het sanatorium Oranje Nas sau te Renkum morgen naar deze inrichting terug reizen. Nieuwe afzetregeling. De veilingen hebben een circulaire ont vangen van de Ned. Groenten- en Fruit- centrale in verband met een nieuwe rege ling voor den verkoop van tuinbouwproduc ten bestemd voor export. Voor de producten, welke niet voor ex port in aanmerking komen, blijven de op- houdprijzen gelden, welke per 29 April j.l. zijn vastgesteld. Van de producten, welke voor export in aanmerking komen en daarvoor geschikt zijn, werd op Maandag 20 Mei 50 pet. niet geveild, maar rechtstreeks ter verpakking voor export ter beschikking gesteld. Van bloemkool werd dit percentage later terug gebracht tot 25 pet. Iedere exporteur, die op de veiling verpakt, moet dit doen onder eigen merk en moet deze partijen inpakken en verladen volgens instructies, welke na der door de Ned. Groenten- en Fruitcen- trale zijn gegeven. De verpakkers der producten moeten de wagons aanvragen en onmiddellijk na de verlading aan de Centrale opgeven, hoeveel colli zij hebben verladen, met artikel en ge wicht. Zij moeten de vrachtbrieven klaar maken op eigen naam. De nota van de ver- pakkingskosten kunnen zij op basis der be kende B-kosten bij de Ned, Groenten- en Fruitcentrale indienen. De verdeeling der partijen onder de exporteurs geschiedt in overleg met de veilingbesturen. De andere 50 pet. van de tén verkoop aangeboden ex portproducten moet voor het binnenland worden geveild; hiervoor gelden nieuwe mi nimumprijzen, terwijl er tevens maximum prijzen voor gesteld zijn. Mocht de voor het binnenland gereserveerde hoeveelheid ge deeltelijk overblijven, dan moet dit restant eveneens voor export worden afgestaan. Zou blijken, dat het binnenland niet vol doende kreeg hetgeen tot uitdrukking zou kunnen komen, doordat alleen op den maximumprijs werd gekocht dan kan het percentage voor de volgende dagen gewij zigd worden De aan de exporteurs afgesta ne partijen kunnen aan de N.G.F.C. gefac tureerd worden tegen een prijs, welke den volgenden dag wordt opgegeven. De vei- lingsbesturen moeten daartoe direct na af loop der veiling telefonisch de Centrale op de hoogte brengen van: de werkelijke door het binnenland bestede prijzen en den ge middelden prijs, berekend uit de verkochte hoeveelheid, de hoeveelheid product, welke aan de exporteurs is afgeleverd en het ge schatte percentage van de hoeveelheid pro duct uit de voor het binnenland gereser veerde 50 pet., die niet in het binnenland is kunnen worden geplaatst. Daar het door draaien tot het uiterste" beperkt dient te worden, mogen de niet voor consumptie ge schikte producten niet meer worden aange voerd. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 24 Mei 1940. Overtredingen van de Motor- en Rijwielwet: P. B. te Koedijk, E. R. te Uitgeest, E. B. te Sint Pancras, ieder 2 boete of 1 week tuchtschool. W. H. K. te Schggen, 2 boete of 1 dag hechtenis. S. B. te Koedijk 4 boe te of 4 dagen hechtenis. J. S. te Purmerend, 7.50 boete of 5 dagen hechtenis. J. D. te Broek op Langendijk, 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de Politieverordeningen: IJ. U. te Amsterdam, E. B. te Amsterdam, L. R. te Amsterdam, ieder teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. Overt redihgen van het Rij tijden besluit: S. K. te Akersloot, 4 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Arbeidswet: W. F. T. C. te Heiloo, 2.50 boete of 2 da gen hechtenis. P. S. K. te Alkmaar, 3 maal 7.50 boete of 3 maal 5 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vestigingswet: A. S. te Warmenhuizen, geen straf toege past. Overtredingen van de Visscherijwet: F. van L. te Beverwijk, 4 boete of 4 da gen hechtenis met verbeurdverklaring van het inbeslag genomen net. Een winkelier hier ter stede heeft ons gevraagd er al onze lezers nog eens op te willen wijzen, dat het.noodzakelijk is, dat alles wat men thans koopt, zooveel moge lijk contant betaald wordt. Er zijn middenstanders en daartoe behoort ook degene die ons dit verzoek deed die gewend waren goederen op jaarrekening te leveren, maar die dit be talingssysteem natuurlijk niet kunnen handhaven. De winkeliers zijn weer afhankelijk van den groothandel. Zij moeten, willen zij hun normale voorraden blijven betrekken, op tijd hun wissels betalen en wanneer zij daarvoor niet over de noodige contanten beschikken, kan er stagnatie komen in den gewonen gang van leveringen en betalin gen, die oorzaak kunnen worden, dat de nomale functionneering van het bedrijfs leven daardoor stagnatie ondervindt. In de oorlogsdagen en onmiddellijk daarna, tijdens de eerste dagen der be zetting, heeft zich van- het groote publiek de gedachte meester gemaakt, dat binnen zeer afzienbaren tijd allerlei goederen niet meer te krijgen zouden zijn en dit heeft een soort koopwoede veroorzaakt, voor namelijk bij 'e winkels van wollen stof fen, bij de manufacturen- en kleeding- zaken, die daardoor enkele dagen hebben meegemaakt waarin zij meer verkochten dan een geheele maand te veren Natuurlijk was die lust tot koopen ook te constateeren bij de duizenden hier ge- evaoueerden die hier en daar in den beginne als „vluchtelingen" nog een extra korting konden verkrijgen. Toen weldra bleek, dat deze extra koop lust geenszins door de omstandigheden werd geboden, is er een -beperking ge komen in den verkoop aan geëvacueerden om te voorkomen, dat onze stadgenooten na hun vertrek, voor vrijwel uitverkochte winkels zouden staan. Thans begint alles weer zij-n normale aanzien te herkrijgen en kom-t men meer en meer tot de overtuiging, dat er voor het ontijdig inslaan van alles wat men niet direct noodig heeft geen enkele reden be staat. Wat de levensmiddelen-zaken betreft waren trouwens reeds afdoende maatre gelen tegen het betrekken van abnormale voorraden genomen. De bepalingen welke onmiddellijk zijn uitgevaardigd om prijsverhooging van allerlei levensbehoeften te voorkomen hebben het vertrouwen in den normalen goederenhandel ten zeerste versterkt. Zij zijn trouwens niet meer dan billijk want het is volkomen duidelijk, dat in den tijd, dat men een tekort aan sommige goederen vreest, de welgestelden ook zonder dat er nog distributiebepalingen bestaan niet in de gelegenheid moeten komen zich datgene aan te schaffen wat daarna voor de minder kapitaalkrachtigen niet meer te verkrijgen zou zijn. In tijden als deze moet er naar gestreefd worden alle landgenooten naar gebleken behoefte datgene te verschaffen wat voor allen noodzakelijk kan worden geoordeeld. Den winkelierk wordt aangeraden het is hun zelfs dringend voorgeschreven het koop- en leveringsproces evenals vroeger normaal te laten verloopen en dus ook de gebruikelijke kortingen in cassabons of op andere wijze te blijven handhaven. Men heeft ons gevraagd of behalve kreditkassenscheine ook met naam ge- teekende schuldbekentenissen van Duitsche zijde kunnen worden aangenomen. Wij hebben het vertrouwen, dat ook deze als volkomen geldig erkend zullen worden en te gelegener tijd inwisselbaar zullen blijken. Inmiddels is -het duidelijk, dat het nor male bedrijfsleven op het oogenblik het beste kan functionneeren als de klant de winkelier contant - of op korten termijn -betaalt opdat de winkeliers weer in staat zijn de wissels van hun leveranciers te honoreeren. Wie nog oude schulden heeft loopen, wachtte niet op den gebruikelijken termijn van betaling maar voldoe deze zoo spoedig mogelijk. Hoe vlugger ieder aan zijn verplichtingen voldoet, des te eerder zal men kunnen constateeren, dat alles weer zijn norm-alen loop neemt en dat, zoolang de fabricatie der goederen door voldoenden aanvoer van grondstoffen be stendigd wordt,' beperkende bepalin gen van overheidszijde zooveel mogelijk achterwege kunnen blijven. Van water wordt land gemaakt. De Oostelijke proefpolder van de baan, maar deze polder zal als proefpolder dienen. De door- loopen van de herverkaveling van het Geestmerambacht. Het plan voor herverkaveling van den Zuidscharwouder polder is voorloopig door Ged. Staten vast gesteld, met bepaling, dat alle we gen en waterloopen voor uitvoering bij voorraad in aanmerkng komen. De perceelen in den polder behoo- ren toe aan 27 eigenaren, die, naar wij vernemen, weinig bezwaren zullen hebben tegen de herverka veling. Het rapport, dat de Centrale Cultuur technische Dienst heeft uitgebracht, ver meldt o.m., dat het te verkavelen complex uit ruim 24 H.A. land voor tuinbouwdoel- einden en pl.m. 18 H.A. water bestaat. Het land kan voor het meerendeel alleen per boot worden bereikt, terwijl de verschillen de perceelen van een eigenaar veelal over het geheele blok verspreid liggen. Boven dien is de ontwatering van de lager gelegen perceelen onvoldoende. Het onderzoek heeft in samenwerking met den Prov. Waterstaat plaats gehad, ter wijl voor den aanleg van wegen en water loopen overleg in gepleegd met den hoofd ingenieur-directeur van den Prov. Water staat en de voorzitters van de banne Zuid- scharwoude, den Zuidscharwouder polder en den polder Heerhugowaard. Men heeft het niet bij den Zuidscharwou der polder gelaten, maar in verband met de verbetering van den Hasselaarsweg heeft men het wenschelijk geoordeeld het blok voor ruilverkaveling eenigszins uit te brei den, en wel met enkele ten Noorden van dezen weg gelegen perceelen en perceels gedeelten in de gemeente Heerhugowaard. Het blok heeft, rekening houdende met deze uitbreidingen een oppervlakte van pl.m. 42 H.A. Ten einde met het oog op de groote opper vlakte water, welke in het blok wordt aan getroffen het grondverzet bij de herverka veling te beperken, ligt het in de -cdoeiing in het ten Zuiden van den Hasselaarsweg gelegen deel van den polder zoo noodig vier afdeelingen met een verschillend peil te vormen. Daartoe zijn een tweetal wegen Noord-Zuid ontworpen met een kruin breedte van 8 jp-, ongeveer ter plaatse waar het cultuurland in water overgaat, welke wegen de grens van de afdeelingen met een verschillend peil zullen vormen. Voor het meest oostelijke gedeelte, dat uit z.g. heel land" bestaat kan zoo noodig een afzonder lijk peil worden vastgesteld. Met het oog op het klein bezit dat in den polder voor komt is een der wegen van een zijweg voorzien. Midden tusschen de beide wegen is een waterloop ontworpen, terwijl voorts een waterloop is ontworpen langs een deel van den rand, voor den verderen waterafvoer naar de afd. Middenpolder en Berkmeer- dijk van den polder Heerhugowaard. Door het aanbrengen van duikers e.d. bestaat de mogelijkheid, het peil naar behoefte te re gelen, hetgeen van groot belang wordt ge acht om bij eventueel in den polder te nemen proeven met den verbouw van be paalde gewassen den meest gewenschten waterstand te kunnen vaststellen. Het gedeelte ten Noorden van de Hasse laarsweg zal een natuurlijke waterloozing krijgen op de Heerhugowaard en een uitweg op den Hasselaarsweg. Betreffende den eigendom het beheer en het onderhoud van de aan te leggen wegen en waterloopen zullen t. z. t. voorstellen worden gedaan. Door het bij voorraad uit voerbaar verklaren van den aanleg van de wegen en waterloopen kan zoodra het be sluit tot ruilverkaveling is genomen, tot bail- leg hiervan worden overgegaan. Het advies van de Commissie luidt als volgtr Van groote beteekenis van de streek. De totstandkoming van de ruil verkaveling van het bovenomschre ven blok moet van groote beteeke nis worden geacht, zoowel voor de gronden in het blok als voor de geheele streek. Voor de streek is zij belangrijk omdat, wanneer deze ruilverkaveling tot stand is geko men, zij zal fungeeren als Oostelijke proefpolder. Het is een uitnemend object om de bevolking te toonen wat met deze gronden bij een be- hoorlijke verkaveling, een goed wegenstelsel en een vrijwel ideale beheersching van den waterstand kan worden bereikt. Ook uit het oogpunt van werkverschaffing is het een belangrijk object, omdat wanneer de verkaveling slaagt, waaraan de commis sie niet twijfelt, in den polder Geeestmer- ambacht duizende H. A. land op deze wijze kunnen worden behandeld, waardoor voor een reeks van jaren aan een groot aantal werkloozen werk en brood zal kunnen wor den verschaft. Op zichzelf, dus zonder het oogmerk van proefpolder en werkverschaf fing zou een op bovenbedoelde wijze uitge voerde ruilverkaveling voor het blok veel te kostbaar en oneconomisch zijn en zou de commisie bezwaarlijk een gunstig advies kunnen uitbrengen. De kosten van het werk zullen n.l. ook al wordt rekening gehouden met de waar schijnlijkheid van een subsidie van over heidswege van 100 pet. in de arbeidsloonen, te hoog worden voor de ingelanden. Het zal slechts mogelijk zal, deze ruilverkaveling uit te voeren indien de provincie bereid is in de bijkomende kosten een bijdrage te verleenen. Hiervoor bestaat gereede aanlei ding, aangezien door de ruilverkaveling de aanleg van den Provincialen weg in hooge mate vergemakkelijkt zal worden en het aantal uitwegen naar deze weg zal worden beperkt, terwijl de mogelijkheid bestaat tot het in eigendom verwerven van een zekere oppervlakte grond, welke kan worden be stemd voor proefnemingen zooals oorspron kelijk het plan was in den Oostelijken proef polder in het Geestmerambacht te nemen. Met groote waardeering heeft de commisie daarom kennis genomen dat de provincie bereid is voor de totstandkoming dezer ruilverkave ling een bijdrage in de bijkomende kosten te verleenen van f 20000. Rekening houdende met een sub sidie van 100 pet. in de arbeidsloo nen en een landaanwinst van pl.m. 14 H.A. tot een waarde van 3000 per H. A. zullen hierdoor de ruil- verkavelingskosten kunnen worden teruggebracht tot pl.m. 200 per H. A., overeenkomende met een ruilverkavelingsrente van pl.m. 10 per H. A. per jaar gedurende 30 jaren, hetgeen billijk moet wor den geacht. De commissie adviseert daarom, een gun stige beslissing te nemen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2