^Buitenland •c dj5 krijgsverrichtingen tot J gister. Gister meldde het D.N.B.: Het is vandaag de zestiende dag der groote operatie in het westen. Het Duitsche leger is reeds opge rukt voorbij vele punten, waar de Duitsche opmarsch in den wereldoorlog tot staan ge komen was en waarom verbitterd werd ge streden. Een vijandelijk leger, dat samen gesteld is uit talrijke Fransche elitedivisies, het Engelsche vastelandsleger en de massa van het Belgische leger, is ingesloten. De ring wordt van dag tot dag nauwer. Het Duitsche leger is reeds in het bezit van de belangrijkste Fransche kanaalhavens. In een overzicht over den toestand con stateert Oberstleutnant dr. Hesse in de Völ- kischen Beobachter o.m. het volgende: 1. Aan de Duitsche leiding is gelukt, het geen volgens de tot dusver bestaande op vatting van bijna alle militaire deskundi gen van vreemde legers niet voor mogelijk werd gehouden: de doorbraak door een mo dern vestingsysteem. Veldheerskunst heeft tot stand gebracht, dat de massa van het Fransch-Engelsch-Belgische leger tot den strijd werd gebracht. Dit is gelukt in een ongehoord koene operatie, die wel altijd in de krijgsgeschiedenis gerekend moet wor den tot de schitterendste. 2. Wij teekenen niet slechts het feit op, dat de tegenstander onder ongunstige om standigheden strijd moet leveren, d.w.z. niet in permanente versterkingen genesteld, maar wij zien hem aan alle drie kanten om sloten en met de zee in den rug. Hij bevindt zich in een vierhoek, die reeds thans als het grootste slagveld van de twintigste eeuw kan worden aangeduid. 3. Aan den doorbraak in het midden en daarmede aan het effectief worden van sterke strijdkrachten, in het bijzonder snelle troepen, voor de operatie in het noorden moet de grootste beteekenis worden ge hecht. Bij het in bezit nemen van de Som- melinie tot aan de zee en den opmarsch naar Boulogne en Calais, gaat het hierbij oth het naar voren brengen van sterke dee- len van het Duitsche leger. De stoot is zoo wel gericht op den zuidelijken flank der in het W. van België en in het N. van Frank rijk, dus ongeveer in het gebied om Ryssel staande strijdkrachten, als ook op het ver breken der verbindingen in den rug. 4. De verbinding van deze vijandelijke strijdkrachten met het centrum van Parijs kan als opgeheven worden beschouwd. Maar ook de verzorging der Britsche troepen uit het moederland is uiterst zwaar gestoord. Het Duitsche luchtwapen neemt in zekeren zin de insluiting van de vierde zijde op zich. 5. De Duitsche operatie is van haar kant aan den linkerkant zoowel door sterke legerdeelen, alsook door uitmuntende na tuurlijke hindernissen beschermd. 6. Aan de in onvermoeide marschen op rukkende infanterie is het overal gelukt ter hoogte vari het pantserwapen te komen. 7. Des te verwonderlijker is het, dat men, wanneer men b.v. van Keulen, Bonn of Ko blenz op één der groote naar België en Lu xemburg en verder Frankrijk inleidende wegen per auto rijdt, overal nog niet in ge vecht zijnde divisies aantreft. Deze vaststel ling werpt licht op de buitengewone kracht der huidige Duitsche operatie. 8. Steeds weer moet er op gewezen wor den, met wat voor buitengewoon inzicht, in het groote zoowel als in het kleine, de troe pen in den strijd worden gebracht. Men wil voor zoover dat maar mogelijk is, nutteloo- ze offers sparen. Men heeft dit ook zoo goed als overal bereikt. Onze verliezen bedragen een onderdeel van hetgeen wij in 1914 heb ben verloren. 9. Des te zwaarder wegen de verliezen van onze tegenstanders. Zij hebben zoowel aan dooden als gewonden groote verliezen gelegen, evenals aan den anderen kant ver liezen door krijgsgevangenen. 10. Groote aandacht verdienen ook de buitengewoon groote materieele verliezen. 11. De in de legerberichten medegedeelde getallen over eigen en vijandelijke verlie zen aan vliegtuigen doen ondubbelzinnig de geweldige superioriteit van het Duitsche luchtwapen zien. 12. Bijzondere waardeering verdient de Duitsche nazending van versterkingen. Re kende men aan den kant van onze tegen standers er op, dat de groote vernielingen aan wegen, spoorlijnen en bruggen den Duitschen opmarsch belangrijke vertragen en vooral de verzorging van dit ver Frank rijk in stootende leger onmogelijk konden maken, dan heeft men zich daarin volledig vergist. Alle troepen, ook die in de voorste linie, 2ijn op het oogenblik uitstekend voorzien van munitie, strijdmiddelen van allerlei aard, verzorgingsmiddelen en in het bijzon der ook van brandstof. De toestand van op den zestienden dag der groote operatie kan dus beschouwd worden als uitstekend voor de Duitsche lei ding. Zij heeft het heft in handen. Zij be schikt over een geweldig, eerst voor een gering deel in den strijd geworpen instru ment. Zij beschikt over het belangrijkste, zij heeft eveneens, zooals iedere minste sol daat, den door niets te schokken wil om te overwinnen. UIT HET GEB1EP VAN NARVIK. Van bevoegde Duitsche militaire zijde wordt medegedeeld: Op 25 Mei hebben Duitsche gevechtsvliegers in het zeegebied voor Narvik een verder groot succes be haald. Nadat reeds op 24 Mei een vijande lijk vliegtuigmoederschip in de Ofoofjord een zwaren bomtreffer had gekregen, werd dit schip op 25 Mei voor, Harstadt opnieuw door drie bommen, onder welke een bom van het zwaarste kaliber, getroffen. Tengevolge van de zeer sterke bescha diging moest het vliegtuigmoederschip op gegeven worden en ging onder DERTIG DOODEN BIJ AARDBEVING IN PERU. De aardbeving, welke Vrijdagmiddag Peru heeft geteisterd, heeft in het geheele land talrijke slachtoffers gemaakt en groote schade aangericht. In Lima bedraagt het aantal dooden tot dusver dertig en dat der gewonden 500. Nog aanzienlijker zijn de verwoestingen, welke de aardbeving in de naburige steden Callao, Chorilles en Lar- ranco heeft aangericht. Hier zijn de verlie zen aan menschenlevens nog niet te over zien. Geheele straten zijn ingestort en heb ben de bewoners grootendeels eronder be graven. De telegraaflijnen zijn vernield, zoodat de regeering zich genoopt zag naar alle deelen des lands vliegtuigen te zenden om de verbindingen met de geteisterde ge bieden te herstellen. De aardschokken begonnen Vrijdagmor gen 11.30 uur en duurden een minuut lang. Des middags om vijf uur werden nieuwe schokken gevoeld, welke de paniek onder de bevolking nog verhoogde. Deze aardbe ving is de hevigste, welke Peru de laatste vijftig jaren heeft geteisterd. Nader wordt uit Lima gemeld: Terwijl de aardbeving, die Vrijdag Peru heeft geteisterd, in de hoofdstad zelf geen rampspoedige verwoestingen heeft aange richt, zijn de naburige steden Callao en Chorilles bijna geheel verwoest. Callao is voor tweederde in een puinhoop veranderd. Op de pleinen en in de parken huist de daklooze bevolking in tenten. Het aantal der slachtoffers van de aardbeving is nog niet te overzien. Het stijgt van uur tot uur. Het aantal gewonden bedraagt meer dan 5000. In Lima zelf is na de paniek, die door de aardbeving was ontstaan, het normale leven reeds hervat. De winkels zijn voor een deel weer geopend. De regeering heeft besloten credieten voor den wederopbouw te verleenen en de teraardebestelling der vele slachtoffers in het land op kosten van den staat te doen geschieden. Volgens de tot dusverre ontvangen mede- deelingen hebben de overige provincieste den slechts geringe schade bekomen. De materieele schade in het geheele land loopt in de millioenen. Deskundige kringen ver klaren, dat de aardbeving, die in het noor den tot Guayaquil haar uitwerking deed gevoelen, het gevolg was van een zeebeving van geweldigen omvang buiten de kustwa teren van Peru en in verband stond met de recente orkanen, die boven Valparaiso heb ben gewoed. NACHTWAKER VAN MINISTERIE TE LONDEN GEARRESTEERD. Een nachtwaker van het Britsche ministerie voor luchtvaart is onder verdenking van be langrijke vertrouwelijke documenten te hebben verduisterd, gearresteerd. EEN REDE VAN DEN ITALIAANSCHEN MINISTER FARINACCI. „Onze plaats is aan de zijde van Duitschland." Uit Florence wordt gemeld: De minister van staat, Farinacci, lid van den grooten fascistischen raad, heeft in een groote bijeenkomst alhier een politieke rede ge houden, en daarin onder stormachtigen bijval van de menigte verklaard: „Onze plaats is aan de zijde van het door Adolf Hitler gegrondveste heldhaftige Duitsch land, dat tegen den gemeenischappelijken vijand strijdt." De machtige roep van deze groote be tooging, zoo vervolgde Farinacci, is be stemd om den duce te toonen, dat allen op zijn bevel wachten. Farinacci keerde zich vervolgens tegen de „schijnheilige oproepen, welke Enge land en Frankrijk thans, onder verwijzing naar den tijd van 25 jaar geleden, tot Italië richten", waarbij hij er op wees, dat Italië na het einde van den oorlog bedro gen werd wat betreft de bij verdrag be paalde beloften. Engeland wilde Italië den weg naar zijn grootheid en de verwezen lijking van zijn rechtvaardige eischen op uitbreiding versperren, waarmede de vrede in de Middellandsche zee stevig had kunnen worden opgebouwd. Frankrijk, zoo vervolgde Farinacci, was voor en na 1914 de vijand van Italië. Het heeft in 1935, ondanks zijn stilzwijgende goedkeuring tijdens den Abessinischen veldtocht stelling gekozen tegen Italië, en niet slechts den ongehoorden oorlog der sancties meegemaakt, doch ook den negus wapenen, muntie en officieren toegezon den. Tijdens den Spaanschen burgeroorlog zijn de Italiaansche vrijwilligers ten offer gevallen aan het Fransche lood. Ten slotte in 1940, ontwierpen Reynaud, Daladler en Chamberlain een kaart van het nieuwe Europa, waarin Italië opnieuw moest wor den vernederd en verminkt. Na gewezen te hebben op de herhaalde „jamais" der Fransche staatslieden, her innerde Farinacci aan de jongste rede van graaf Ciano te Milaan, waarna hij aldus besloot: „De oude strijders van de fascistische revolutie, die drie oorlogen hebben meege maakt, danken God, dat zij in dit beslis sende uur nog sterke spieren en sterke harten hebben. In afwachting van de be velen van den duce smeden zij hun wape nen en bereiden zij hun vrouwen voor op de groote taak die hun wacht." De redevoering, die herhaaldelijk met stormachtig applaus onderbroken wordt, eindigde met langdurige ovaties voor den duce. ONTSTEMMING IN ITALIË JEGENS ENGELAND. Verscheidene Italiaaft'sche corresponden ten, die zich aan het W.-front bevinden, hebben geconstateerd, dat onder de Belgi sche bevolking de ontstemming jegens Engeland steeds grooter wordt; omdat de Engelschen niets gedaan hebben om het land te steunen en omdat de Britsche troe pen bij hun terugtocht alles hebben geplun derd. Men vraagt zich thans in België af, waarom de Franschen en Belgen zich laten slachten om te voorkomen, dat Engeland den oorlog op eigen bodem te voelen krijgt. Zeer verbitterd is men, dat het Engelsche expeditieleger eerst besloot te vechten, toen de Belgische strijdkrachten aan de uiterste grens-van de verdedigingsmogelijkheid wa ren gekomen. PIERLOT TE LONDEN. Officieel wordt medegedeeld, dat thans ook de Belgische minister-president Pierlot tezamen met andere Belgische ministers, te Londen is aangekomen. DE STEMMING ONDER DE FRANSCHE BEVOLKING. Uit Kopenhagen wordt door het D.N.B. gemeld: Het Deensche tijdschrift Kritiskugere Vue bevat een interessanten brief uit Parijs over de revolutionnaire stemming in Frankrijk, waarin o.a. gezegd wordt: De oorlog is in Frankrijk nooit populair geweest en is het ook nu niet, nu Parijs opnieuw bedreigd wordt. Overal spreekt men erover, wie verantwoordelijk is voor het uitbreken van den oorlog, dien niemand gewild heeft. De populariteit van Reynaud begint in het tegendeel te veranderen. Met wantrouwen volgt de bevolking de hande lingen der regeering, in de verwachting, dat zij bij de eerste de beste gelegenheid zal vluchten. Men gelooft niet meer, dat gene raal Weygand de juiste man is in de uren des gevaars. De Engelschen worden ervan beschuldigd, Frankrijk in het ongeluk te hebben meegestort, alleen om Engelauds doeleinden te bevorderen. VERHALEN VAN FRANSCHE VLUCHTELINGEN. Uit Irun (Spaansch-Fransche grens) wordt gemeld: Uit Frankrijk hier aange komen vluchtelingen beweren, dat de vroegere minister van luchtvaart Pierre Cot twee generaals met hun staf heeft laten fusilléeren, wegens overtredingen van den aard, welke Reynaud in zijn jongste rede heeft genoemd. Voorts ver halen de vluchtelingen over geweldige verliezen van de Fransche troepen. In Bordeaux, Biarritz, Bayonne en St. Jean de Luz zouden alle ziekenhuizen vol ge wonden liggen. Tal van villa's zouden eveneens bezet zijn. Het spoorwegverkeer zou wegens het uitgebreide vervoer van gewonden voor burgers sterk beperkt zijn. De schaarschte aan levensmiddelen neemt toe. Vluchtelingen, welke uit Frankrijk in Spanje zijn aangekomen, hebben medege deeld, dat in Fransche politieke kringen wordt beweerd, dat de vroegere minister van binnenlandsche zaken, Sarraut, zou zijn doodgeschoten. Verder wordt vernomen, dat generaal Miaja, bekend uit den Spaanschen burger oorlog, aan de Fransch-Belgische grens een bataljon Spaansche emigranten zou com- mandeeren. Dit bataljon zou deel uitmaken van de door de Duitsche troepen ingesloten geallieerde afdeelingen. Tenslotte wordt vernomen, dat nog voort durend ambtenaren, die pessimistische be richten verspreiden, worden afgezet en ge vangen genomen. Zoo zou de prefect van het departement van de Oise op staanden voet ontslagen zijn. Uit Lyon wordt gemeld, dat de politie aldaar een bureau tot propa ganda van tegenstanders van den oorlog heeft ontdekt. Zeventien mannen en twee mouwen zijn gearresteerd. EEN ARTIKEL VAN IMREDY. De vroegere Hongaarsche minister-presi dent Imredy heeft een artikel geschreven in de „Giornale d'Italia", waarin hij ver klaart, dat de nieuwe opbouw van Europa onmiddellijk voor de deur staat. De eerste acte van deze geweldige geschiedkundige omwenteling eindigde in den zomer van 1939. In het najaar van dat jaar begon de tweede acte en thans staat men voor de derde acte, welker ontwikkeling niet twij felachtig is. Het drama kan slechts eindigen met een volledigen nieuwen opbouw, welke niet alleen betrekking heeft op de politieke betrekkingen tusschen de mogendheden, doch het einde beteekent van het liberalis me, dat men zoolang als democratie heeft betiteld, doch met welke gemeenplaats men thans niemand meer kan meesleepen tot nieuwe daden. Het nieuwe ideaal heeft zijn uitdrukking gevonden in de nationaal-socialistische en fascistische revolutie. Beide elementen moe ten noodzakelijk pijlers voor een nieuwe orde in de wereld worden. Zij hebben zich leiders gekozen, welke door de Voorzienig heid zijn bestemd de dragers van hun aspiraties te zijn en krachten zijn gewekt, waarvan materialisten geen denkbeeld had den. Na te hebben gewezen op de beweging tot vernieuwing in Hongarije schrijft Im redy, dat Hongarije de dynamiek van het nationaal-socialisme en het fascisme beter begrijpt dan ieder ander land en zich der halve heeft geplaatst in de rij der as- mogendheden. DE ENGELSCHE BLADEN OVER DEN TOESTAND. De militaire correspondenten van de En gelsche bladen beoordeelen den toestand als uitèrst ernstig. Zoo schrijft de „Daily Express" dat het geen zin heeft te beweren, dat slechts enkele Duitsche pantserwagens en gemotoriseerde eenheden het Kanaal hebben bereikt. Het is een feit, dat de Duit- schers daar aangekomen zijn. Zoolang geen tegenoffensief volgt, is het lot der Engel sche en Belgische troepen zeer onzeker. De militaire correspondent van de „Times" schrijft: Het ergste bericht is de bekentenis, dat de Duitsche opmarsch in Montreuil niet opgehouden kon worden. Een verder gevaar steekt in het feit, dat het den Duitschers ge lukt is, de Schelde over te steken. Deze nieuwe uitval, en de gelijktijdig ingezette opmarsch naar Calais moeten uiterst ge vaarlijk worden geacht. Het zou een dwa ling zijn, te groote verwachtingen te koes teren van een tegenaanval in het gebied van Atrecht en Kamerijk. CALAIS IN DUITSCHE HANDEN. Het opperbevel van de weermacht deelde gister mede: Nadat de Duitsche troepen hun opmarsch tot Grevelingen hadden voortgezet, is vandaag na feilen strijd Calais in Duitsche handen gevallen. HET BELGISCHE LEGER TELDE 750.000 MAN. De vroegere Belgische minister-president Hymans heeft gister medegedeeld, dat het Belgische leger, dat zes maanden aan de Duitsche grens heeft gestaan, 750.000 man telde. VERBOD VAN VREEMDE VLAGGEN IN EGYPTE. Van de Egyptische grens wordt gemeld: De Egyptische ministerraad heeft een wetsontwerp bestudeerd betreffende het uitsteken van buitenlandsche vlaggen. Vol gens dit wetsontwerp zal het vertoonen van buitenlandsche vlaggen overal verboden worden, voor zoover niet daarnaast ook de Egyptische vlag wordt geheschen. Het ver toonen van buitenlandsche vlaggen op par ticuliere auto's is voortaan verboden. Alleen de leden van het diplomatieke corps zijn van dit verbod vrijgesteld. DE POSITIE VAN JAPAN IN HET VERRE OOSTEN. Uit Tokio wordt gemeld: Het blad Nitsji-Nitsji bespreekt de tegen woordige positie van Japan in Oost-Azië en de houding van Japan tegenover de groote mogendheden, die in den Europeeschen oorlog verwikkeld zijn. Daarbij eischt het blad naast een grondige anti-Britsche oplos sing van het conflict in China, een sterke anti-Britsche politiek in het Westelijke deel van den Stillen Oceaan. Engeland heeft het conflict in China rechtstreeks veroorzaakt en actief bevorderd, teneinde daarmede een toenadering tusschen Japan en China, en tevens een Japansche continentale en mari tieme uitbreidingspolitiek te verhinderen. De diepere zin van den heiligen oorlog in China is de bevrijding van China en de ver wijdering van den laatsten Britschen in vloed uit het Verre Oosten. De geruchten, dat Engeland een bondgenootschap met de Ver. Staten en Japan zou nastreven, ken merkt het blad als belachelijk. Wie zulke geruchten ernstig opvat, heeft den diepen zin van den Chineeschen oorlog niet begre pen. DE DEENSCHE SCHEPEN EN DE OORLOG. Naar de New York Times meent te weten zou het tusschen den Deenschen gezant in de Ver. Staten, dr. Kauffmann en de aldaar vergaderende Deensche reederjj-commissie tot een openlijke breuk gekomen zijn. De Deensche reeders hebben, zoo meldt het blad, het laatste voorstel van de Engelsche scheepvaartautoriteiten van de hand gewe zen, welk voorstel beoogde de Deensche schepen tegen onbeduidende concessies voor den duur van den oorlog den geal lieerden ter beschikking te stellen. Dr. Kauffmann besloot daarop, naar het blad verder meldt, de commissie te ontbinden, welke echter hieraan geen gehoor gaf, de door dr. Kauffmann ondersteunde pogingen der geallieerden, de in neutrale havens lig gende Deensche schepen te bemachtigen, hebben na weken lange onderhandelingen slechts de concessie der geallieerden tot ge volg gehad, dat de schepen hun onderbro ken reizen konden voortzetten. De schepen moesten echter onmiddellijk na beëindiging van de reis ter beschikking van de geal lieerden worden gesteld. De New York Times deelt ten slotte nog mede, dat de En gelschen voortaan aan de neutrale havens liggende Deensche schepen eenvoudig opdrachten zullen geven, hetgeen, bij niet voldoen aan deze opdrachten, een proces voor het Prijzenhof tengevolge zou hebben. DE BORSENZEITUNG OVER „DE VIJFDE COLONNE". Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Sinds weken heeft de vijandelijke propa ganda rich bediend van het slagwoord der vfjfde colonne, om in de niet-oorlog-voe- rende landen een vervolgingspsychose te ontketenen en hen op deze wijze in een toe nemende vijandschap tegen Duitschland op te zweepen. Aldus begint het hoofdartikel van den diplomatieken medewerker van de Berliner Börsenzeitung, waarna het blad vervolgt: „Terwijl men nu probeert, de politiek der vijfde colohner als een duivelsche uitvin ding van de Duitsche strategie voor te stel len, kan gemakkelijk worden aangetoond, dat zij in wezen een wapen is van de En- gelschFransche oorlogsvoering, welke reeds in den wereldoorlog gebruikt werd. Toen ontbrak alleen de naam. Het artikel haalt hiervoor eenige voorbeelden aan en besluit: De neutrale landen, welker pers in dienst stond van de EngelschFransche propaganda of thans staat, zullen er goed aan doen erop te letten hoe diep de politiek vijfde colonne als een duivelsche uitvin- gendheden reeds moreel en politiek zich in hun land heeft genesteld, en wat nog van hun geestelijke onafhankelijkheid is over gebleven. De methode, tegenstanders en neutralen te ondermijnen met behulp van binnenlandsche politieke partij genooten, is een oud Engelsch erfstuk. Men was erop aangewezen, omdat men zijn oorlogen door intriges en vreemde hulptroepen en niet door eigen bloedoffers pleegde te winnen. Engeland kiest ook heden bij voorkeur de zen vorm van intrige en zenuwenoorlog. Thans heeft dit wapen zich tegen Engeland en Frankrijk zelf gekeerd. Het vergift, dat men den neutralen had toegedacht, vloeit thans het eigen volkslichaam binnen, in de wilde koortsverschijnselen van de spion- nage- en parachute-psychose. HET PORTUGEESCHE CONCORDAAT MET HET VATICAAN. Uit Lissabon wordt gemeld: Minister president Salazar heeft gisteren in de buitengewone zitting van den Portugee- schen landdag gesproken over de afslui ting van het concordaat en het missiever- drag met het Vaticaan. Daarbij wees hij er op, dat het afsluiten van het concor daat in overeenstemming is met de roe ping van Portugal in de wereld en met zijn essentieele historische richtlijnen. De staat zal zich er van onthouden met de kerk politiek te voeren, aannemende, dat ook de kerk zich er van zal onthouden politiek te voeren met den staat. De land dag besloot na deze uiteenzetting het con cordaat en 't missieverdrag te ratificeeren. TORPEDOJAGER GEZONKEN: Officieel wordt, naar het D. N. B. meldt, uit Londen medegedeeld, dat de Britsche torpedojager „,Wesse" tengevolge van be schadiging bij een vijandelijken luchtaanval voor de Fransche kust is gezonken. IN HET GEBIED VAN DE SAMBRE. Over de verwoede bosch- en straatgevech ten in het gebied van de Sambre, waarbij vooral de Duitsche pantserwagens den vijand zware verliezen toebrengen, geeft het D.N.B. een beschrijving, waarin een succesvolle aanval op een dorp geschilderd wordt. Duitsche verkenners hadden geconsta teerd, dat sterke Fransche reserves in aan tocht waren om de stellingen aan de over zijde van de Sambre te verstevigen. Een deel hiervan kwam des nachts nog tijdig aan, doch de rest werd reeds tijdens den marsch door aanvallen van Duitsche duik bommenwerpers vernietigd. Betreffende den strijd, die zich vervolgens afspeelde, schrijft het D.N.B., dat letterlijk om eiken duim gronds en om elk huis in de dorpen gestreden moest worden. Steeds opnieuw dringen de Duitsche pantserwagens op tegen een vijand die numeriek in de meer derheid is. In den namiddag is de uitgang van het verscheidene kilometers lange boschgebied bereikt, doch dan volgt de aan val op het dorp, waarin bijna elk huis een vesting is. De generaal besluit dan de hulp in te roepen van de duikbommenwerpers, die ondanks het felle afweergeschut hun bommen uitwerpen, zoodat het dorp een uur later is ingenomen. Niet minder dan veertig vijandelijke pantserwagens blijken vernietigd te zijn. Den volgenden dag wordt de strijd voortgezet. Ook het volgende dorp moet straat voor straat, huis voor huis wor den ingenomen, waarbij overal de pantser wagens een belangrijke rol spelen. LONDEN AFGESNEDEN VAN WERELDSCHEEPVAART. Uit Berlijn werd gister door het D. N. B. gemeld: Onder het opschrift: „Wij staan aan het Kanaal", trekt Fregattenkapitan A. D. Pochhammer in de „National Zeitung" de eerste conclusies, die voor de Duitsche leger leiding uit de overovering van de Kanaalha vens voortvloeien. Hij schrijft o.a.: „Met de bezetting van de kust van het vasteland van Het Kanaal door de Duitsche weermacht is het Duitsche zeefront tegen onzen voornaamsten vijand, Engeland, aan zienlijk verlengd. Dit front bedraagt van de Eems tot aan de monding van de Somme rond 300 zeemijlen of 540 kilometers. Hier mede is nu ook de Zuidelijke uitgang van de Noordzee naar den Atlantischen Oceaan, het „Engelsche Kanaal", practisch in onze handen gekomen. Van de vijftig tot honderd- vijftig meter hooge stijle Fransche kust bij Kaap Gris Nez af naar de krijtrotsen van Dover bedraagt de afstand ongeveer 36 kilo meter en naar de oorlogshaven Sheerness en Chatham iets meer dan het dubbele. Zij liggen dus binnen het bereik van het vér- dragende geschut. In zulke nauwe wateren is voor groote slagschepen niet veel uit te richten, zooals de ervaringen van de Engelschen voor de Noorsche kust opnieuw hebben aangetoond. Maar onze kleine strijdmiddelen: mijnen, snelle booten, onderzeebooten en torpedo- bootjagers en daarbij het luchtwapen, be- heerschen het zeegebied. Het Kanaal, de. hoofdverkeersweg van de Britsche eilanden voor de scheepvaartver bindingen met de rest van de wereld, ligt voor onzen aanval open. Londen, de groot ste haven ter wereld, de voornaamste invoer haven van Engeland, is van het wereld- scheepvaartverkeer afgesneden, want ook de toegang uit het Noorden, die tot nu toe on der de bescherming van de Britsche afslui ting van de Noordzee nog bevaren kon wor den, wordt van Noorwegen uit baheerscht. DE DUITSCHE OPMARSCH. Uit Berlijn wordt gemeld: Ten aanzien van de mededeeling, dat de snelle Duitsche opmarsch moet blijven steken tengevolge van gebrek aan munitie en motorbrandstof verneemt het D.N.B. van militaire zijde, dat men dat van geallieerde zijde meende te mogen gelooven, aangezien men wist hoe grondig de straten, spoorwegen en bruggen van de toevoerwegen in België waren ver nield. Bovendien is het steeds een stok paardje van de geallieerden geweest, dat Duitschland niet in staat was tot groote of fensieven wegens gebrek aan brandstof vóór de vele gemotoriseerde troepen, in het bij zonder de luchtmacht. Het offensief van de laatste dagen zal den vijand wel overtuigd hebben, dat dit vertrouwen niet juist was. Bij de aanvallen van de Duitsche troepen voelen zij aan den lijve, dat de munitiever zorging van de Duitsche troepen uitmuntend functionneert en dat ook de verdere verzor ging in orde is. De arbeidsdienst is met zijn eerste afdeelingen tot dicht achter de strij ders aan het front genaderd. Deze organi satie van dr. Todt schept overal wegen en bruggen, de spoorwegtroepen herstellen overal de vernielde spoorlijnen, zoodat overal het nazenden van voorraden is ge regeld en aangepast aan den snellen op marsch. ALBAANSCHE REIS VAN CIANO TEN EINDE. Uit Brindisi wordt gemeld: De minister van buitenlandsche zaken, Ciano, is giste ren, tezamen met den minister van opvoe ding en dien voor de corporaties, benevens den staatssecretaris voor Albanië, van zijn bezichtigingsreis naar Albanië aan boord van den Italiaanschen kruiser Garibaldi hier teruggekeerd. Hij werd geestdriftig toegejuicht. In den loop van den avond is Ciano per trein naar Rome doorgereisd. DE TOESTAND IN FRANKRIJK. De Popoio Di Roma meldt uit Irun: Vol gens verhalen van vluchtelingen uit Frankrijk zijn twee Fransche generaals en hun staven op grond van de door hen be gane fouten doodgeschoten. De vluchtelingen vertelden verder van vreeselijke verliezen der Fransche troepen. De hospitalen in Bordeaux, Biarritz, Ba yonne en St. Jean de Luz zijn overvol met gewonden. Het spoorwegverkeer voor civiele personen is beperkt tot het strikt noodzakelijke om het transport der hos pitaaltremen niet te belemmeren. Zie vervolg Buitenland pag. 4, le blad.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5