Aqmda "AKKERTJES' Er komt „oorlogsbrood". Hoofdpijn UoIswm dir-ect 0 Akkerbouwcentrale verschaft bruine boonen voor uitzaai. Maar goed van samen stelling. Het is niet onwaarschijnlijk schrijft de Telg., dat d :e week, als de dagelijksche boterham op tafel komt in verscheidene huiskamers de verzuchting geslaakt wordt: „Wat ziet het brood er raar uit". De kleur zal wat donkerder wezen en de smaak wat anders. Maar wij kunnen hier direct aan toevoegen, dat de kwaliteit van de boter ham in geen enkel opzicht minder zal zijn. De oorzaak hiervan is, dat opdracht is ge geven, het z.g. uitmalingspercentagè te ver- hoogen. Dit bedroeg tot dusver van 70 tot 75 pCt. en in de toekomst zal het 85 pCt bedragen. Dit beteekent, dat het meel meer zemelen bevat, waardoor de kleur van het brood donkerder wordt. Voorts bestaat de mogelijkheid, dat er binnenkort aan het meel een bepaald percentage, ér wordt ge sproken van 10 pCt., rogge zal worden toe gevoegd. In vakkringen is men van oordeel, dat dit brood, al zijn dan ook samenstelling, kleur en smaak wat anders, toch niets van zijn voedingswaarde heeft verloren. Over den smaak valt niet te twisten, maar over de voedingswaarde wel en die schijnt onver minderd goed te zullen blijven. Men weet, dat de kans op invoering van zoogenaamd oorlogsbrood reeds lang was voorzien. Het zal nu weldra algemeen wor den. Sommige bakkers zijn al met den ver koop er van moeten beginnen, omdat hun oude voorraad meel van de vroegere sa menstelling uitgeput was; anderen zullen spoedig volgen. In verband met het feit, dat dezer dagen ook begonnen wordt met de uitreiking van brooddistributie-boekjes, doet het gerucht do ronde, dat de distributie van brood, en wel tot een hoeveelheid van 300 gram per persoon per dag, al heel spoedig te ver wachten zou zijn. Dat er brooddistributie komen zal, lijkt op het oogenblik aan wei nig twijfel onderhevig. Evenwel, noch over den datum waarop zij beginnen zal, noch over de hoeveelheid, welke men zal kunnen bekomen, bestaat thans zekerheid. Wat Amsterdam betreft kan de distributie in elk geval niet eerder beginnen dan 8 Juni, want voor dien datum zijn alle bur gers niet in het bezit van hun broodkaart. Van officieele zijde gaf men ons de verze kering, dat er nog geen beslissing is geno men over datum en hoeveelheid. In elk ge val zal een distributie niets te maken heb ben met vrees Voor broodgebrek. Indien de autoriteiten er toe overgaan zal dit geschieden, ten einde aan de geheele Nederlandsche bevolking een zoo recht vaardig mogelijke voorziening in haar le vensbenodigdheden te verzekeren. Men wil onder alle omstandigheden vermijden, dat er gehamsterd wordt, dat de één meer kan bekomen dan de ander en daaruit vloeit vanzelf de conclusie voort, dat als iedereen niet meer koopt dan hjj inderdaad noodig heeft, de distributie verder verwijderd blijft. Dit geldt trouwens niet alleen voor brood; het heeft gegolden voor schoenen en het zou wellicht ook eens kunnen gaan gelden voor een artikel als olie en vet. Er kan niet genoeg gewaarschuwd worden, dat men zich bij het doen van zijn inkoopen houde aan zijn gewonen dagelijkschen regel. „Laten de menschen hun rust en kalmte bewaren" zeide ons de leider van het Am- sterdamsche distributiebedrijf. „Dat doen wij ook; alles zal terecht komen". Hij heeft recht van spreken, want hij fun geert zoo ongeveer als vader van 800.000 Amsterdammers. BOM TROF EEN SCHOOL MET VLUCHTELINGEN. 79 dooden. De burgemeester van Breda, die zich nog met een groep vluchtelingen in België bevindt, heeft aan het Dagblad van Noord-Brabant medegedeeld, dat tijdens gevechtshandelingen, welke zich op Vrijdag 17 Mei rondom het dorp St. Ni klaas hebben afgespeeld, een '•om is ge vallen op een school-, waar o.a. vluchte lingen uit Breda een omgeving waren ondergebracht. Van de 79 personen, die daarbij werden gedood, zijn er 51 afkomstig uit Breda en omgeving, alsmede een twintigtal gewon den, onder wie één ernstig gekwetste. De omgekomenen en de gewonden zijn ge ïdentificeerd. VAN HET FRONT IN FRANKRIJK. Stuk geschoten huizen en brug te Bouillon. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur hoofdnummer Zuster Angelika (rom.); hoofdrollen Leni Marenbach, Hans Söhnker en Paul Hart- mann. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag half 3, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Het dubbele' huwelijk (comedie); hoofdrollen Errol Flynn en Olivia de Havilland. Woensdagmiddag half 3 matinee. Toegang boven 14 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur hoofdnummer Het paradijs der vrijgezellen (hum.); hoofd rollen Heinz Rühmann, Jozef Sieber, Hilde Schneider en Trude Marlen. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag half 3 matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Duivelsfestijn (rom.-sens.); hoofdrol Victor Mc. Laglen; vooraf Misdaad in Brooklyn (rom.-sens.), hoofdrollen Paul Kelly en Sally Eilers. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag 2.30 uur, matinee. HOUTOPSLAGPLAATS UITGEBRAND. Zaterdagmiddag heeft een felle brand ge woed in een opslagplaats van gezaagd hout aan den Eemnesserweg, toebehoorende aan den houthandelaar Seezink te Baarn. Het vuur greep snel om zich heen zoodat in een minimum van tijd een houtloods in lichter laaie stond en een andere houtloods, zoo mede een graanpakhuis, welke in de onmid dellijke nabijheid stonden, eveneens gevaar liepen door het vuur te worden aangetast. De brandweer kon niet verhinderen dat een houtloods geheel uitbrandde, doch heeft de omliggende perceelen en een graanpakhuis weten te behouden. De eigenaar van de ver brande houtloods was, hoewel laag, tegen brandschade verzekerd. Kinderen, die in de nabijheid van de houtloods met vuur had den gespeeld, zijn de oorzaak van den brand. FELLE BrERDERIJBRAND TE AARLANDERVEEN. De spuit weigerde dienst. Doordat kinderen met vuur speelden is gistermiddag de kapitale boerderij van den heer D. de Jong in het Zuideinde te Aar- landerveen in brand geraakt en tot den grond toe afgebrand. Met de in deze plaats gestationneerde motorspuit trachtte men het vuur te be strijden, doch toen men water wilde geven, bleek tot overmaat van ramp de pomp te weigeren. Onmiddellijk werd daarop de brandweer van Alphen a. d. Rijn gealar meerd, welke echter niet meer kon ver hinderen, dat woonhuis en stallen geheel afbrandden. Van inboedel en inventaris kon vrijwel niets in veiligheid worden ge bracht. De eigenaar was verzekerd. Het rijksbureau voor voedselvoorziening in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Vele land- en tuinbouwers willen thans nog tot den uitzaai van bruine boonen over gaan. Dfe zaaizaadhandel beschikt echter niet over voldoenden voorraad om aan alle aanvragen te voldoen. Om hieraan tegemoet te komen stelt de Nederlandsche akkerbouwcentrale een hoe veelheid bruine boonen voor den uitzaai be schikbaar. Aangezien echter deze boonen oorspronkelijk voor menschelijke consump tie bestemd waren, kan genoemde centrale geen verantwoordelijkheid aanvaarden voor kiemkracht, soort-echtheid en dergelijke eigenschappen. Bloembollentelers, die bruine boonen wil len gaan verbouwen, kunnen zaaiboonen betrekken via de algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, Krelagehuis te Haarlem. Andere belanghebbenden kunnen zaaiboonen verkrijgen van de erkende han delaren in zaaigranen en zaaipeulvruchten, zij moeten daartoe bij den handelaar inle veren een bestelbon, afgegeven door den plaatselijken bureauhouder. Handelaren kunnen hun bestellingen op geven bij de afdeeling verkoop van de Rot- terdamsche Korenbeurs, tijdelijk adres: M. Teekens, Henegouwerlaan 48, Rotterdam, Tel. 33740. In geen geval kunnen zij meer betrekken dan de hoeveelheid, vermeld op evengenoemde bestelbons. De aankoopprijs voor den handel be draagt 23 per 100 kg. af pakhuis van den door de Nederlandsche akkerbouwcentrale aan te wijzen bewaarnemer. De maximum verkoopprijs van den handelaar bedraagt 26 per 100 kg., afgehaald bij den hande laar. Hulp aan destructoren. - Het departe ment van handel, nijverheid en scheepvaart brengt met nadruk onder de aandacht van de burgemeesters, dat aan den dienst der destructoren alle mogelijke hulp moet wor den verleend. Het is dringend noodzakelijk dat cadavers en ondeugdelijk vleesch ver nietigd worden, opdat gevaarlijke ziekten I voor mensch en dier voorkomen en bestre den kunnen worden. Aan destructoren moet derhalve benzine, olie, diesoline, steenkolen en andere hulpstoffen worden afgeleverd, ten behoeve van dezen dienst. Predikant mag geen Kamerlid zijn. - De classis 's-Gravenhage der Chr. Geref. Kerk heeft in haar jongste vergadering het rapport van den kerkeraad van Hooge- veen, waarin wordt uitgesproken dat het predikambt onvereenigbaar is met het lidmaatschap der Tweede Kamer of eenig ander publiek college en dat wie tot lid van zulk een college gekozen wordt, over gaat tot een anderen staat des levens en dus niet de rechten van een emeritus kan ontvangen, aangenomen, maar daarbij uit gesproken dat als de synode het rapport van Hoogeveen aanvaardt, zulks niet met terugwerkende kracht mag zijn. We mogen er aan toevoegen dat deze laatste bepaling uiteraard slaat op ds. C. v. d. Zaal, lid der Tweede Kamer en emeritus-predikant van de gemeente Deventer. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. DE HAVEN VAN HOORN VERSPERD. De ingang van de haven van Hoorn is geheel versperd door een gezonken zandzuiger. Op den achtergrond het bekende torentje. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 27 MEI 1940. BUREAU VOOR ORGANISATIE EN EFFICIENCY OPGERICHT. Teneinde overheidslichamen en bedrijfs leven op zoo doelmatig mogelijke wijze bij het wederopbouwen, organiseeren en ra- tionaliseeren van het economische leven ter zijde te kunnen staan, heeft een groep* vooraanstaande deskundigen op het gebied van bedrijfsorganisatie en efficiency het initiatief genomen, tot oprichting van een centraal bureau voor organisatie en efficiency. Tot nog toe bestonden hier te lande ver schillende adviesbureaux, die vrijwel ge heel los van elkaar hun functie ten be hoeve van het bedrijfsleven uitoefenden. Het doel van het opgerichte centrale bu reau is, den arbeid van deze particuliere bureaux te coördineeren teneinde het be drijfsleven in deze dagen op zoo efficient mogelijke wijze van hulp en voorlichting te kunnen dienen. Tot de adviseurs, welke zich reeds heb ben aangesloten, behooren o.a. verschil lende deskundigen op het gebied van fa- brieksorganisatie, transportorganisatie, verkoopsorganisatie administratieve orga nisatie, algemeene bestuursorganisatie, psychotechniek e. d. Het streven is er op gericht zoo veel mogelijk alle practiseerende organisatie- en efficiency-deskundigen van erkende reputatie in dit centrale bureau bijeen te brengen. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren ir. B. W. Berenschot, ir. V. W. van Gogh, dr. T. Kuiper, R. W. Starreveld (acc. N.I.V.A.) en ing. L. C. Vervooren. Nadere, inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat, Vijgendam 26, Amsterdam-C. TERUGBETALING VAN PARKEER- GELD-ABONNEMENTEN. De K.N.A.C. heeft zich tot de besturen van verschillende gemeenten gewend, waar parkeergelden over langerer. termijn wor den geheven met het verzoek zoo spoedig mogelijk restitutie te doen geschieden van vooruit betaalde parkeergelden voor voer tuigen, welke door de benzinebeperking noodgedwongen zijn opgelegd, alsmede voor gevorderde of vernietigde motorrij tuigen. DE PACHTPRIJZEN EN DE OORLOG. De Leeuwarder Courant heeft een onder houd gehad met mr. J. van der Schaaf, rechtskundig adviseur en waarnemend se cretaris van het pachtbureau voor Fries land. Hij deelde mede, dat er alle kans is, _dat onze pachtwetgeving van kracht blijft. Immers volgens de uitgegeven proclamaties blijven onze Nederlandsche wetten rechts geldig tenzij zij in strijd zijn met de maat regelen wegens de bezetting noodig geoor deeld., En het is moeilijk in te denken, dat de oorlogstoestand het noodig zal maken ons pachtrecht te veranderen. Er lag nog een ontwerp Pachtopdrijvings- wet, dat wilde voorkomen, dat in den oor logstijd de pachten zouden worden afgeslo- en op een hooger niveau dan bij het uitbre ken van de mobilisatie bestond. Men rede neerde, dathet misschien niet onmogelijk was dat de prijzen der agrarische producten omhoog zouden gaan, maar tevens moest er op worden gerekend, dat ook de productie kosten zouden stijgen, zoodat de boeren dus niet meer inkomsten zouden krijgen. Vandaar dat er alle kans was, dat pacht- contracten, waarin hoogere 'pacht werd be paald dan de geldende op 1 Sept. 1939 ook al waren ze door Pachtbureau en Pachtkamer goedgekeurd gereviseerd zouden worden. Daar de Duische bezettings overheid al het mogelijke doet om het eco nomisch leven zoo normaal mogelijk te laten verloopen, is er reden aan te nemen, dat er maatregelen zullen worden genomen geheel in overeenstemming met het Pacht- prijsópdrijvingsontwerp. Pachters en ver pachters doen daarom verstandig te hande len alsof dit ontwerp inderdaad tot stand was gekomen. 't Is wel van belang, dat hierop even wordt gewezen, omdat nog lang niet alle pachtcontracten, die op 12 Mei moesten in gaan, zijn afgesloten. Nijmegen niet opnieuw gebombardeerd. Naar aanleiding van berichten als zou Nijmegen opnieuw gebombardeerd zijn, kan wordgn medegedeeld, dat niets hieromtrent is koïhen vast te staan. Wel is in den nacht van Donderdag op Vrijdag gebombardeerd in de buurt van Zaltbommel. Voor zoover is komen vast te staan zijn hier vier bommen afgeworpen, welke echter op het vrije veld neerkwamen en geen schade' aanrichtten. HET INKUILEN VAN GRAS. De Noordhollandsche boeren zijn zuinig met het gras. Het z.g. „Meigras" wordt zorgvuldig ingekuild voor den aanstaanden winter. Het vullen van een grassilo bij Wagnum. Duitsche troepen trekken na harden strijd de Belgische stad Dinant binnen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6