Beste Jongens en Meisjes. HERSTEL. DE DAG DREEKT AAN, met JEAN GABIN Maakt het den winkeliers niet noodeloos moeilijk. HARMONIE) ™EATEK. CHR. GYMN. VER. ADVENDO. EERSTE BLAD 2 Alkmaar, Donderdag. SNELLE HULP. Bij de oorlogsdreiging werd ook het zui delijk deel van den Beemster geïnundeerd. Thans is ook dit deel weer droog gemalen en zijn de boeren weer naar hun hoeve teruggekeerd. Het grasgewas herstelt zich vrij aardig, doch een 200 H.A. bouwland levert een troosteloozen aanblik. Al 't inge zaaide zaad en plantgoed is verloren ge gaan. Het gewas dat reeds boven den grond stond is vernietigd. Onze boeren blijven echter niet bij de pakken neerzitten. Snel moet het land weer worden geploegd en bewerkt. Voor de getroffenen alleen is het niet mogelijk dit vele werk in den daarvoor beschikbaren tijd te doen. Op initiatief van de heeren P. Bürmann en A. J. Barendrecht heeft de Vereeniging van Akkerbouwers te Beemster, Furmer en de Schermeer haar leden opgewekt de meest uitgebreide hulp aan de gedupeerden te verstrekken. Deze oproep vond gehoor en thans ziet men de boeren met hun per soneel uit dit rayon, met groote landbouw werktuigen, als rupstractors, schijfeggen en paarden met volle kracht bezig het land weer in orde te brengen. De voedselcommissaris ir. G. Lienesch wist te bereiken, dat de noodige kunstmest, zaai- en pootgoed ter beschikking werd ge steld. Als -nieuwe gewassen noemen wij bruine boonen, late aardappelen (Bevelan ders), koolrapen, voederbieten en 'n weinig kool. Hoewel geen oogst voor 100 pet. verwacht kan worden, staat het wel vast, dat dank zij de snelle, gratis verleende hulp, de vette Beemster voor de voedselvoorziening, ook voor het onder water gezette deel, een niet te versmaden opbrengst zal geven. Voor de getroffenen is de door de collega's betoon de solidariteit, in ieder geval een groote steun en troost. Het mooie is, dat deze steun snel en zonder dwang werd geboden. Wij verheugen ons over dit staaltje van gezonde volkskracht. UITREIKING DISTRIBUTIE-BONBOEK JES EN BROODBONBOEKJES. In een klein deel van onze vorige oplaag is per abuis nog de verleden week ge plaatste officieele publicatie over de uit reiking van broodbonboekjes opgenomen. Deze mededeeling was inmiddels reeds gewijzigd door een publicatie in ons blad van Dinsdag j.l. Wij laten nu, om alle misverstand te vermijden, hier de thans geldende rege ling, zooals die Dinsdag werd bekend ge maakt, nogmaals volgen: De BURGEMEESTER van ALKMAAR maakt bekend, dat in de uitreiking van de Algemeene distributiebonboekjes en de broodbonboekjes eene wijziging is ge bracht. De oproepingen van 3 en 23 Mei 19'40 zijn daardoor vervallen. De uitreiking der bonboekjes aan de personen, die daarvoor in de volgende week zijn opgeroepen, zal ook in de week van 27 MEI tot 1 1 Juni 1940 plaats hebben. Het DISTRIBUTIEKANTOOR ALK MAAR, BREEDSTRAAT No. 40 (Ge meente-Museum), zal daarom deze week (27 Mei tot 1 Juni ALLE DAGEN ge opend zijn van 9 uur v.m. tot 5 uur n.m. en van 7 uur n.m. tot 9 uur n.m. De boekjes worden alleen uitgereikt op vertoon van de distributiestamkaart. Men drage er zorg voor pp de dagen 27 Mei tot 1 Juni 1940 het vereischte bon boekje te komen afhalen. DE ONTSLAGKWESTIE TE DEN HELDER. Uitspraak van den Centralen Raad van Beroep. Hedenmorgen deed de Centrale Raad van Beroep te Utrecht uitspraak inzake het be roep van het college van B. en W. van de gemeente Den Helder, ingesteld tegen de beslissing van het ambtenarengerecht, waarbij het schorsingsbesluit van het col lege van B. en W. van 8 resp. 15 Dec. jl. ten aanzien van den directeur van ge meentereiniging en plantsoenen te Den Hel der ongeldig werd verklaard. Dit ontslag was gebaseerd op het feit, dat in de ge meente ernstige geruchten de ronde deden ten aanzien van dien directeur, den heer Maas. Het college van B. en W. schorste aanvankelijk naar aanleiding van -deze ge ruchten den heer Maas uit zijn functie en ging een week later over tot inhouding van zijn salaris. Tegen deze getroffen maatregelen, geba seerd op niet bewezen geruchten, verzette de heer Maas zich. Hij ging in beroep bij het ambtenarengerecht, dat hem in het gelijk stelde. Het college van B. en W. ging daarop in beroep bij den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. In zijn uitspraak van hedenmorgen be vestigde de Centrale Raad van Beroep het vonnis van 't Ambtenarenreglement, daar bij opmerkende dat door de beslissingen van het college van B. en W. te den Helder d.d. 8 en 15 December de heer Maas in zijn rechten werd geschonden. DIERENBESCHERMING. Ter beschikking staan 2 zwarte hondjes en een éénjarige poes. Liefhebbers kunnen zich vervoegen tusschen 6J41% uur bij den heer C. Verwer, Inspecteur Dierenbescherming, Baanstraat te Alkmaar. Zondag 12 Mei heeft de Inspecteur aan een gezin, geëvacueerd uit Amersfoort, een nieuw kattenmandje ter beschikking gesteld voor de door dat gezin meegeno men poes. Het mandje is niet teruggeko men. Wie kan hem inlichtingen verstrek ken? GESLAAGD. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het semi-arts examen de heer J. Degenaar, alhier. Het bestuur van bovengenoemde gym- nastiek-vereeniging deelt mede, dat, in afwachting van het vrijkomen der gym nastieklokalen, voorloopig weer in het lokaal van Mevrouw van Sluis zal worden geturnd. Voor de Senioren-afdeeling geldt dit tot nadere aankondiging nog niet. Voor bijzonderheden zie men elders in dit blad. DE VISCHSTAND IN HET GEESTMER- AMBACHT. Na de strenge vorstperiode van dezen winter hebben wij er reeds op gewezen, dat zeer veel visch den winter niet heeft over leefd en groote hoeveelheden doode visch in de slooten dreven. Wij spraken dezer dagen een ouden vis- scher, die ook den winter van 189091 heeft meegemaakt. Hij deelde ons mede, dat de gevolgen voor de visch thans veel erger zijn geweest dan die van den winter van '90. Toen is ook heel veel visch dood gegaan, maar de omstandigheden waren toen gun stiger dan in den afgeloopen winter, daar in dien winter niet zooveel sneeuw is ge vallen. Het ijs was toen wel veel dikker dan nu, maar doordat het in '90 was begonnen te vriezen met hoog water en later verschei dene schollen ontstonden, kreeg de visch nog eenige lucht. In den afgeloopen winter echter was dit niet het geval. Het ijs was niet zoo dik, ook al tengevolge van de dikke sneeuwlaag, welke er op gevallen was, maar dit Sneeuwdek heeft het ijs her metisch afgesloten, zoodat het voor de wa terbewoners veel erger was. Dit blijkt nu wel uit de resultaten, welke de visschers behalen bij het fuikenvisschen. Een in den polder goed bekende visscherman heeft ge durende drie weken met vijftig fuiken ge- vischt. Hij is er toen maar mee opgehouden, want de vangst was buitengewoon gering. Negen palinkjes had hij weten te verschal ken. De resultaten van andere visschers zijn niet veel beter, zoodat het er voor deze menschen allesbehalve rooskleurig voor staat, want de vischstand is maar niet zoo één, twee drie weer op peil. Daar gaat wel drie jaar overheen. De visschersvereeni- ging zal nu eerst wel belangrijke bedragen moeten uitleggen voor het poten van visch. DE H.B.S. BEGINT WEER. Zaterdag worden de lessen van de R.H. B.S. in het gebouw van het lyceum hervat. EEN JUBILEUM. Dé heer G. M. Vermeulen alhier, win kelchef bij de firma Keg in de Lange- straat, herdenkt morgen den dag, dat hij 25 jaar bij die firma in dienst is. Reeds 17 jaar is de heer Vermeulen in Alkmaar werkzaam. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank is heden failliet verklaard B. H. M. Schou ten, boekhouder te Castricum en verblijf- houdende te Scheveningen. R.-C. Mr. v. d. Loos, Cur. Mr. Buiskool. INGEKOMEN PERSONEN. J. A. Oomes, R.K., kantoorbediende, Hulststtraat 20, van Castricum. E. van Houten, echtg. van A. Voogd, z.b., N.H., en dochter, N.H., Popelmanslaan 18, van Schoorl. Th. J. Veldman, stoker, R.K., Van Everdingenstraat 18, van Anna-Pau- lowna. G. M. Suiker, d.b., R.K., Emraa- straat 35, van Hensbroek. J. J. Graa- man, R.K., winkeljuffr., Jan van Scorel- kade 18, van Arnhem. T. de Weerdt, N.H., werkman. Bierkade 13 inw., van Den Helder. H. A. M. Pollet, R.K., kantoor bediende, Korte Lyceumstraat 6, van Amsterdam. G. Vethaak, Ger.k., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Zaandam. J. H. Meinderink, R.K., z.b., Kennemerstraatweg 112, van Amsterdam. H. A. Mensink, geen, makelaar, Kenne merstraatweg 112, van Hilversum. K. N. Haakman, R.K., koopman manufacturen, Clarissen'buurt 31, van Hilversum. H. R. Bennema, N.H., stationschef N.S., en echtgen. en dochter, Stationsweg 39a, van Vhssingen. P. D. Scheltus, geen, bak ker (o.), Leeuwerikkadt 22, van Bergen. R. Krouwer, R.K., chocoladewerker en echtg. en dochter, Vermeerstraat 15, van Rotterdam. G. J. Klun-pes, N.H., radio telegrafist, van der Woudestraat 3, van Rotterdam. G. de Boer, wed. van K. Meijer, N.H., z.b., Nic. Beetskade 52, van Amsterdam. S. H. de Veer, R.K., dé- tacheur, en echtgenoote, Stationsstraat 45, van Tilburg. F. J. F. Erenst, N.H., pak huisknecht, St. Annastraat 23, van Zaan dam. M. Maats, echtgen. J. Duijneveld, Chr. Afg., z.b., Bergerweg 42, van Oud karspel. W. A. C. Damsté, echtgen. van H. Bolkestein, Westerweg 100, van Utrecht. J. van der Lende, geen, dienst bode, Bergerweg 5, van Heerhugowaard. J. van der Winden, N.H., z.b., Nassau- plein 16, van Leiden. L. J. Aarsman, R.K., Koningsstraat 5a, van Hoorn. E. C. Hermes, R.K., kapster, Ritsevoort 22, van Heerhugowaard. J. Kossen, R.K., veehandelaar, Bergerweg 72, van Warmen- huizen. J. Goudsblom, geen, winkel juffr., Langestraat 88, van Heerhugowaard. J. Groen, R.K., kruidenier, Omval 51, van Zuidscharwoude. A. C. Ursem, R.K., z.b., Limm< rhoek 26, van Oude-Niedorp. M. A. Gieling, R.K., dienstbode, Lau- rensstraat 5, van Obdam. P. van Leeuwenstijn, R.K., glasslijper,- Fnidsen 53, van Amsterdam. J, H. Tijssen, R.K., Met groote belangstelling lezen jullie natuurlijk de avonturen van Myra, 't elfje en den bozen kabou ter Zwartvoet. Scherpzinnig als de lezende jeugd is, werd ook reeds opgemerkt dat het verhaal binnen kort moet eindigen. En nu wordt door velen de vraag gesteld: zou het deze keer wel in boekvorm verschijnen? Om jullie maar niet in het onzekere te laten, willen wij nu reeds verklappen, dat ook van Myra een prachtig uitgevoerd boek ver schijnt. Wanneer het komt en op welke wijze het verkrijgbaar zal zijn, hopen wij jullie misschien deze week nog te vertellen. De Alkmaarsche Courant. religieusé, van Everdingenstraat 18, van Delft. M. J. J. Vogelzang, R.K., reli- gieuse, van Everdingenstraat 18, van Delft. F. Overhand, N.H., rijksveld wachter-brigadier-titulair, en echtgenoote, R.K., en kinderen, geen, Roemer Visscher- straat 6, van Zijpe. K. A. Schiphof, N.H., boerenknecht, Zeglis 213, van Heiloo. J. H. Mooij, geen, bakker, Voordam 1, van Wormer. M. G. Louwe, R.K., dienstbode, Geestersingel 26, van Naarden. C, Bak ker, N.H., planter, Stationsweg 174, van Lagas Sumatra N.-I. A. Langkemper, R.K., kellner en echtgen., van Leeuwen hoekstraat 3, van Haarlemmermeer. A. van der Kooi, Ger.k., walsmachinist, en echtgen., N.H., en kinderen, Ger.k., Om val, van Nieuwe Niedorp. A. M. Veken, R.K., dienstbode, Luttik-Oudorp 52, van Blokker. C. G. M. van Dar. R.K., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Blaricum. H. H. Hoekstra, N.H., ver pleegster, van Castricum. J. T. Bol- lema, N.H., en broeder J. Bollema, Ropjes- kuil 12, van Enschede. A. Beekhuizen, geen, dienstbode, Achterstraat 37, van Oosterbeek. J. Adrichem, R.K., melk- De secretaris van den F.N.Z., de heer Ge luk, schrijf in het Orgaan van 29 Mei het volgende: Het belangrijkste, waaraan wij thans in het economisch leven te denken hebben, is herstel van hetgeen verloren ging en door werken. Wij wezen er de vorige week reeds op, dat wij hierbij groote moeilijkheden op ons pad vinden. In de eerste plaats betreft dit het vervoer. Bruggen en wegen zijn in ver schillende plaatsen van ons land vernield en de benzine is zoo schaarsch geworden, dat veel autovervoer moest worden stopge zet. Iedereen moet dus trachten, zich zelf zoo goed mogelijk te helpen, en in tijden als deze beseft men pas goed, hoe ingewik keld en afhankelijk van anvoer van bui tenaf ons moderne bedrijfsleven geworden is. Het vervoerprobleem beheerscht ook de kolenvoorziening onzer fabrieken in hooge mate. De kolenmijnen zijn gelukkig intact gebleven en de hoeveelheden gedolven ko len schijnen in Limburg zeer groot te zijn, doch het hapert aan voldoende mogelijkhe den van afvoer en men moet ten minste nog op een termijn van 2 a 3 weken reke nen, alvorens het vervoer per spoor en schip zoover hersteld zal zijn, dat weer met aan voer van daar rekening kan worden gehou den. Tot zoolang is het dus noodzaak, dat de fabrieken elkaar onderling helpen en dat men de veel kolen vragende productie zoo veel mogelijk, beperkt. In vele gevallen is de aanvoer van de melk en de afvoer der producten afhanke lijk van benzine-motortractie. De aanvoer van de melk over beperkte afstanden moet onder deze omstandigheden zooveel mogelijk met paard en wagen of vaartuig geschie den. Om de afstanden te bekorten en deze wijze van vervoer dus beter te kunnen toe passen, is het onderling uitwisselen van leveranciers, die vèraf wonen en voordeeli- ger aan een andere fabriek kunnen leve ren, van belang. Onder deze omstandigheden moeten in dezen ook coöperatieve en particuliere fa brieken samenwerken. Het is van belang, dat dit door het eigen initiatief der fabrie ken tot stand komt en men dient zich hier bij op het standpunt te stellen, dat dit een noodmaatregel is en dat hiervan geen ge bruik mag worden gemaakt om elkaar „boeren af te vangen". Elke boer dient na opheffing dezer moeilijkheden weer vrij te zijn, naar de fabriek terug te gaan, waar hij voorheen zijn melk leverde. Het spreekt vanzelf, dat men in elk gebied vrij is ook een meer blijvende regeling te maken, doch dit moet geheel aan de belanghebbenden onderling worden overgelaten. Wij leven nu eenmaal niet meer in den tijd, dat de klant met een boodschappen- briefje in de hand een winkel kon binnen stappen en daar op zijn gemak kon voor lezen wat er zooal voor het gezin in de eerstvolgende dagen noodig zou wezen. Er zijn voor verschillende producten rant- soeneeringsbepalingen gemaakt, er zijn be perkende maatregelen voor den verkoop ge troffen en men moet algemeen begrijpen, dat voor vele artikelen, waarvan men niet over onoverzienbare voorraden beschikt, een zekere reserve bij den verkoop in acht ge nomen moet worden. Zoo nu en dan verschijnen er officieele bekendmakingen over tijdelijke stopzetting of rantsoeneering van bepaalde artikelen, bepalingen, die op het oogenblik van de uit vaardiging van kracht worden en het is merkwaardig hoe sommigen daarvan een zeker voorgevoel schijnen te hebben. „Zoo nu en dan" zoo verklaarde ons hedenmorgen een kruidenier „word ik 's avonds laat nog opgebeld met het ver zoek om den volgenden morgen vroeg een zoo groot mogelijke hoeveelheid van een be paald artikel te willen bezorgen". De besteller wekt dan den indruk, dat hij er door bijzondere omstandigheden plotse ling om verlegen is en het merkwaardige is, dat 's morgens vroeg nog vóór de win kel geopend is de kruidenier al weer an dere klanten aan de telefoon krijgt, die ook plotseling behoefte aan hetzelfde artikel blijken te hebben en de bestelling liefst zoo spoedig mogelijk bezorgd zien. Maar, iedere winkelier 'begrijpt tegen woordig terdege, dat wij in een tijd vol ver rassingen leven en al die onverwachte spoed bestellingen zijn hem een zeker voorteeken, dat er een algemeene regeling op komst is en dat men eenvoudig op zijn onwetendheid speculeert om zichzelf nog een extra voor deeltje te bezorgen. Dat maakt hem voorzichtig. Hij komt al heel spoedig tot de ontdekking venter, Tulpstraat 2, van Zijpe. M. Vol- ten, N.H., hulp in de huish., Scharloo 8, van Heiloo. C. M. van Engelen, R.K., winkeljuffr., Kennemerstraatweg 7, van Westwoud. T. Molenaar, N.H., z.b., Oudegracht 114, van Bergen. M. J. Foppen, R.K., leerl. verpleegster, Wilhel minalaan 11, van 's-Gravenhage. P. Leijding, N.H., z.b., en echtgenoote en kinderen, Korte Landstraat 24, van Am sterdam. J. Hofland, N.H., monteur P.W.N., en echtgenoote en kinderen, Eike lenbergstraat 56, van Beemster. B. J. C. van Kleef, R.K., huishoudster, Lyceum straat 9, van Oosterblokker. C. N. Groot, R.K., slagersknecht, Langestraat 32, van Hoogwoud. J. Steekers, R.K., kruide niersbediende, Breedstraat 4a, van Am sterdam. J. Jonker, N.H., z.b., Prinses Voor het onmisbare autovervoer zal ge tracht moeten worden nog zooveel mogelijk benzine beschikbaar te krijgen; overigens moet worden uitgezien naar de mogelijk heid om vervangingsproducten voor de ben zine als brandstof voor de motoren te krij gen. Behalve met ruwe olie schijnt dit mo gelijk te zijn door ombouw der vrachtauto's tot houtgas- of anthracietgastractie. Wij zullen daarop hier niet verder ingaan, daar in dit nummer een artikel over dit onder werp voorkomt en wij ons terzake reeds- met een enquête tot de bonden hebben ge wend. Alleen willen wij de aandacht der fabrieksbesturen op deze zeer urgente kwestie vestigen. Ook op ander gebied zal het met de hulp stoffen voor de zuivelfabrieken nu en dan wel eens stagneeren, tengevolge van de vervoersmoeilijkheden. Voor zoover ons be kend, zijn er echter thans nog geen artike len, waaraan een zoodanig gebrek zou be staan, dat hierdoor de productie in gevaar zou komen. In de kaasprovincies heeft men een tekort aan zout gehad. Daar de mijnen te Boekelo intact waren, kon men hierin, door het zelf te laten afhalen, voorzien. Ook met hout en stremsel kwamen soortgelijke moeilijkheden voor.- Ook hiermede kon men zich nog tijdig helpen door zelf voor aan voer te zorgen. Ten aanzien van den afvoer der produc ten speelt de vervoerskwestie al evenzeer een belangrijke rol. Van de zijde der Duit- sche overheid stelt men zich op het stand punt, dat alles, wat over is, nadat ons eigen land en het bezettingsleger zijn voorzien, naar Duitschland kan worden geëxporteerd, ook al eigenen zich de producten daartoe, doordat ze aanvankelijk voor export naar andere landen bestemd waren, niet zoo goed. Uiteraard moet de nieuwe productie zoo goed mogelijk op de Duitsche behoeften ingesteld worden, waarbij boter voorop staat, dan kaas en vervolgens melkproduc ten gewenscht worden. Voor zoover het de aan Duitschland gren zende provincies betreft, zal 'dit, indien verkeersmiddelen aanwezig zijn, wel gaan en men is dan ook reeds met de levering van boter, en ook met kaas, begonnen. Deze leveringen geschieden alle voor rekening van de Nederlandsche Zuivelcentrale, die deze producten ook met de leveranciers af rekent. Het spreekt vanzelf, dat de oude contingenteeringsregeling hiermede verval len is, zoodat iedereen, die aan de door de N.Z.C. gestelde en nog te stellen eischen voldoet, voor deze leveringen in aanmerking kan komen. Hierbij zal er op gelet moeten worden, dat ons handelsapparaat, voor zoo ver dit nuttige diensten kan verrichten en voor de toekomst van belang moet worden geacht, zoo goed mogelijk intact gehouden wordt. Daarnaast zal bij deze leveringen echter de grootst mogelijke eenvoud in de wijze van werken betracht moeten worden, dat hij door aflevering van het bestelde zichzelf gedupeerd zou hebben, omdat niet alleen de verkoop maar ook de reeds gedane bestellingen sinds den vorigen avond ge- anuleerd moeten worden op straffe van den leverancier, die zich daaraan niet zou heb ben gehouden. Er zijn menschen die en dat is volkomen begrijpelijk niet rondkomen met het suikerrantsoen en dan week vóór het verstrijken van den termijn al weer om suiker vragen. Zij leveren dan alvast hun bons voor den volgenden keer in en ver langen dus suiker op voorschot, maar de winkelier krijgt daardoor een aparte admi nistratie van wie wel en wie nog niet gehad hebben, nog daargelaten dat hij geen enkele zekerheid heeft, dat de afgeleverde bon ook werkelijk voor de suiker bestemd is. Vele middenstanders worden door het optreden van een deel van het publiek in bijzonder groote moeilijkheden gebracht. Want men stelt hen in vele gevallen een voudig een ultimatum. Wanne e r hij niet aan hun verlangen voldoet, w a n n e e r hij niet, hun terwille, de algemeene voorschrif ten ontduikt, welnu, dan zullen deze klanten voortaan van zijn diensten geen gebruik meer maken. Dan gaan zij naar een ander. En nu zijn er dus twee algemeene wenken te geven. De eerste is voor het publiek bestemd en wel deze: maak geen misbruik van de om standigheden en tracht op geen enkele wijze en zeker niet door een dreigement een middenstander te bewegen de algemeene voorschriften te ontduiken. De tweede geldt voor de winkeliers, die allen moeten beseffen dat zij in geen enkel opzicht van den toestand waarin wij thans leven, mogen profiteeren en dat zij dus geen klanten van anderen mogen winnen door hun datgene te verstrekken wat plichtsge trouwe collega's hun afnemers hebben ge weigerd. I Julianalaan 14, van Schermerhorn. W. Gerritsen, N.H., dienstbode, Jul. van Stol berglaan 24, van Zeist. L. Schrassen, geen, z.b., en echtgenoote, N.H., Gasthuis straat 5, van Bergen. J. R. Prent, geen, Westerweg 116a, van Winterswijk. W. de Boer, N.H., z.b., en echtgenoote, Bis schop Bottemannestraat 68, van Leeuwar- deradeel. C. Zomer, N.H., dienstbode, Kennemerstraatweg 43, van Schermer horn. G. J. van Ameijde, R.K., kantoor bediende, en echtgenoote en kinderen, Waerdendelstraat 10, van Hillegersberg. R. Boersma, Ger.k., verpleegster, Wilhel minalaan 11, van Ermelo. T. Zijlstra, Ger.k., leerl. verpleegster, Wilhelminalaan 11, van Ermelo. J. Vreeken, echtgen. W. Bax, N.H., z.b., Omval, wooonschip G 343, van Aalsmeer. S. Zomer, N.H., zoodat er geen sprake meer zal kunnen zijn van overbodige tusschenschakels of te groo te versnippering. In verband met de schaarschte aan beta lingsmiddelen, welke zich hier en daar voordeed tengevolge van het bank-morato- rium en het ontstaan van groote voorraden, is de mededeeling van het Rijksbureau voor de Voedselvoorziening omtrent de moge lijkheid van het verstrekken van een regee- ringscrediet tot een bedrag van 4 cent per kg. melk, verwerkt in de week van 12 tot 18 Mei, ongetwijfeld van beteekenis. Hoe beter het met de verzending der producten begint te loopen, des te minder zal ook be hoefte aan dit soort regelingen bestaan, die uit den aard der zaak tot het strikt noodza kelijke beperkt moeten blijven. Overigens was deze regeling, evenals de bekendma king, dat de zuivel-steunregelingen op den bestaanden voet zouden doorloopen, van groot belang om te voorkomen, dat produc ten tegen te lage prijzen werden afgegeven. Dit schijnt hier en daar nogal eens te zijn voorgekomen en we moeten hiertegen op nieuw ernstig waarschuwen. Het is niet noodig en zeer ongewenscht. Men ga ook met zijn afleveringen, voor zoover dit mo gelijk is, normaal door op dezelfde wijze en aan dezelfde afnemers als voorheen. Er is geen enkele regeling, welke dit ver biedt. Tot ons genoegen mogen wij constatee- ren, dat de organisaties in de achter ons liggende weken van verwarring en onze kerheid weer eens hebben getoond, wat ze waard zijn. Nu wij de berichten uit de ver schillende provinciale bonden weer begin nen binnen te krijgen, blijkt daaruit, dat men nergens bij de pakken is gaan neerzit ten en dat de fabrieken, zoodra het maar eenigszins mogelijk was, overal grooten steun hebben gehad van de diensten der or ganisaties, die in allerlei zaken helpend en regelend zijn opgetreden en dit ook nog da gelijks doen Men denke zich eens in, wat er gebeurd zou zijn, indien iedereen onder deze omstandigheden op zich zelf was aan gewezen geweest. Ten slotte zij er nog eens aan herinnerd hoewel dit haast overbodig lijkt van hoeveel belang het is, dat ieder op zijn post blijft en doet, wat hij kan om er het beste van te maken, wat er onder deze omstan digheden van te maken is. Van elk onzer wordt in deze tijden extra arbeidskracht en vooral groote zelfbeheersching gevraagd. Hoe kalmer wij blijven, des te meer kun nen wij doen om anderen te helpen. Overbodig gepraat en gemurmureer geeft ons allemaal niets. Hoe beter wij ons bij den bestaanden toestand aanpassen en too- nen, dat wij ook hieronder ons zelf kunnen zijn en onze eigen zaken willen en kunnen blijven regelen, des te beter voor ons allen en voor het geheele land. Vanaf Vrijdag a.s.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2