DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De nieuwe rijwielbelastingmerken van 1 Juli af geldig. Op bon 70 een kilo suiker. Met ingang van 1 Juni weer periodieke verloven. Leerloos en zomerschoeisel niet onder schoenen distributie. De evacuatie is thans beëindigd. Een overzicht van het oorlogstooneel. De stand der Duitsche voedselvoorziening. Voldoende voorraden aanwezig. Koffie- en Theedistributie. 1914 tot '18 ti, ten koste ischenlevens, :ust, om van leheerschen. nooit is mo- d nu gaan vas meester alhavens, hij ie en Calais, i bleef mees- teizer stond Engeland de bezit eener thans het ;oo mogelijk i lette goed want mocht, eland blijken gewassen te zal de Duit- kken. Gezien rre vertoond, >t overwicht och zelfs dan nde Duitsche s voorstellen; l eene over- ïacht opleve- uinnen gaan; kken groote in Engeland ze zich weten ide verster- aarna zullen fdeelingen in dl men het nen worden, er lijkt ons, e vloot, het t. Toch zijn lechaniseerde jk om Enge- ïl voldoende ;esteund wor- acht, het een en om zich in tot zwaar- •r valscherm- unende bom- egtuigsoorten, meester te nsche kust en igende vlieg- VAN DEN i o schrijft de insche wezen eteekenen het lië of van het ten oorlog der ipeesche kwes- ;eer naar het rolkeren steeds mt het pro- an den eersten nitieve oplos- geval, daar de omen identiek ;e Middelland- ie eilanden en sche Zee. BELGIE. lgische capitu- nternazionali": recht en den n te verhinde- spreekt men :ering, die den rijs en Londen maanden deze :n". ;aat, is het zeer jgeeringen van in „nominale" lordat zij haar land, dat niet n Europa voor DEFENSIE. •de wapenings- rt het Duitsche rerklaart presi- a ongelooflijke van de geme- de de afgeloo- ogelijkheid van n verdere be- Staten noodig an nauwkeurig brengen. Daar- d, dat de lands t wordt. Het rond van zorg- laatste weken res nog voor igingen voor te de onverwijlde emogelijkheden en opvulling lartoe behoort mannen in nij- )e tijdsfactor is ;esche ervaring het is, wanneer iding wacht tot n. Zonder de en van het ge le menschen in 11e gakken der I in komende Roosevelt ver etallen te noe- an de ontwerp- doch hij zegt, n groot bedrag, >llar, dat in het leid moet wor- lagt hij van het ;oo noodig de proepen. eclame-middel: LD-RECLAME! ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 127 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Vrijdag 31 Mei 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Tot 1 Juli geen controle rij wielb elasting. Het departement van financiën deelt mede, dat de buiten gewone omstandigheden eenige verdere voorzieningen dan in het perscommuniqué van 21 Mei j.l. zijn getroffen, vorderen. Met uitbreiding van hetgeen daarin is medegedeeld, zal in de geheele maand Juni 1940 geen controle rijwielbelasting worden gehou den. Van 1 Juli 1940 af echter behoort elk rijwiel, dat op den openbaren weg wordt bereden, behoudens hetgeen hierna is be paald, te zijn voorzien van een geldig rijwielbelastingmerk. In de maand Juli zal geen be keuring worden ingesteld tegen personen wier rijwiel alsdan is voorzien van een rijwielbelasting merk voor het belastingjaar 1940/1941. Het rijwielbelasting merk voor dat belastingjaar zal dus, practisch gesproken, 13 maanden geldig zijn. In verband met het voren staande zullen de rijwielbelas tingmerken voor het belasting jaar 1940/1941 reeds van 24 Juni a.s. af op de gewone wijze aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Personen die in het bezit zijn van een rijwielbelastingmerk 1939/1940 kunnen daarvan uiter aard gebruik blijven maken tot en met 31 Juli 1940. Bovenstaande bijzondere voor zieningen gelden niet ten aanzien van kostelooze rijwielbelasting merken. Deze worden uitgereikt op denzelfden voet als in vorige jaren gebruikelijk was. De ontvangers zijn echter be voegd in daartoe leidende geval len reeds vroeger dan anders aanvragen om kostelooze merken aan te nemen en af te geven het gebruikelijke bewijs waarmede voorloopig met een rijwiel kan worden gereden. Die bewijzen blijven geldig totdat het koste looze merk is afgegeven of af wijzend op de aanvraag is be schikt. Geldigheidsduur vier weken. Het departement yan handel, nij verheid en scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Vrij dag 31 Mei tot en met Donderdag 27 Juni de met 70 genummerde bon van het algemeen distributiebon boekje recht geeft op het koopen van één kilogram suiker. Met ingang van 1 Juni a.s. kun nen voor de Nederlandsche weer macht wederom periodieke verlo ven worden verleend op den voet van normaal 2 etmalen verlof per 14 dagen, echter met in achtne ming van het volgende: le. Voorshands wordt uitsluitend verlof verleend aan hen, die stellig op den avond van den reisdag voor het invallen van de duisternis him haardsteden kunnen berei ken. Aan hen, voor wie dit niet het geval is, kan tegelegenertijd, zoodra de vervoers omstandigheden verbeterd zijn, een even redig langer verlof worden toegekend. 2e. Met verlof kan worden vertrokken des morgens na het morgenappél van den reisdag (d.i. de dag voorafgaande aan den eersten verlofdag). Het vertrek met verlof per trein moet door de betrokken comman danten zoodanig worden geregeld, dat het vervoer over zooveel mogelijk treinen van de gewone dienstregeling wordt verdeeld, aangezien extra militaire treinen niet kun nen worden beschikbaar gesteld. Dienstregëling van het wederom in ge bruik gestelde gedeelte van het spoorweg net zijn op de stations verkrijgbaar. 3e. Van verlof moet worden terugge keerd op zoodanig tijdstip, dat in den avond van den tweeden verlofdag het kantonne- ment voor het invallen van de duisternis moet zijn bereikt. 4e. Rekening houdende met het gestelde onder le moeten gehuwden het eerst voor periodiek verlof in aanmerking worden ge bracht. 5e. Het aantal militairen, dat dagelijks bij de onderdeelen met periodiek verlof af wezig is, dient ongeveer gelijk te zijn. 6e De kantonnements- en garnizoenscom mandanten dienen zorg te dragen voor de handhaving van de orde op de stations, daar behoudens een enkele uitzondering geen stationscommandanten en stations- wachten aanwezig zijn. Zij treden zoo noo dig in overleg met den betrokken stations chef ten aanzien van de vervoermogelijk- heden. 7e. Naar plaatsen in het buitenland en buiten het bezette gebied in Nederland kan geen verlof worden verleend. 8e. Aan hen, die gebruik moeten maken van openbare middelen van vervoer moe ten de voorgeschreven vervoerbewijzen worden verstrekt. Voor het overige blijven van kracht de bepalingen in de pur.'cn 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 16 en 17 van legerorder 1940 no. 38. Het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden leerloos schoeisel en zgn. zomer schoeisel tot wederopzegging niet onder de detaildistributieregeling van schoenen zullen vallen. De verkoop en aflevering van deze soorten schoeisel door den detailhandel aan parti culieren is dus voorloopig toegestaan zonder den distributiebon welke voor schoeisel in het algemeen is voorgeschreven. Onder leerloos schoeisel wordt verstaan: schoeisel, waaraan geen of nagenoeg geen leder is verwerkt. Onder zomerschoeisel wordt verstaan: schoeisel, hetwelk door snit en maakwijze kennelijk niet bestemd is, om in den winter te worden gedragen te weten: sandalen, open sandaletten, flexibele opengewerkte zomer schoenen, opanken, zomer-sandaletten, vlechtschoenen, biesjesschoenen, linnen schoenen, wit-leder schoenen, opengewerkte schoenen met wit leder gegarneerd, samoa's, raffia's, geheel of gedeeltelijk ongevoerde opengewerkte zomerschoenen, door- en door- geperforeerde zomerschoenen. De aandacht wordt erop gevestigd, dat de naleving van dit voorschrift streng zal wor den gecontroleerd. Belanghebbenden worden in hun eigen belang gewaarschuwd, zich bij verkoop en aflevering van schoeisel zonder distributiebon, stipt te houden aan de hier- bovengenoemde categorieën: artikelen. Dank aan de vlucht oorden. De commissie burgerbevolking verzoekt het volgende mede te deelen: „Nagenoeg alle geëvacueerden uit de op last van den opperbevelhebber van land- en zeemacht ontruimde gebieden zijn thans in hunne woonplaatsen teruggekeerd. Ook de gestichtsbevolking heeft de door haar ver laten inrichtingen weer betrokken. De dooi den opperbevelhebber bevolen evacuatie kan hiermede als beëindigd beschouwd wor den. Met groote erkentelijkheid memoreert de commissie de medewerking, welke zij bij de vorbereiding en uitvoering der evacuatie allerwege heeft mogen ondervinden. Wel zeer in het bijzonder gaat haar dank uit naar de autoriteiten en ingezetenen der vluchtoorden, die zonder uitzondering de geëvacueerde bevolking een ontvangst heb ben bereid, de beste Nederlandsche tradities waardig. Tot groote voldoening rtemt ook, dat het vervoer der geëvacueerden, ondanks drei gend gevaar, vrijwel zonder ongelukken is verloopen. Door den gang der krijgsver richtingen hebben de transporten over de groote rivieren hunne bestemming niet kun nen bereiken. Nochtans is ook hier, dank zij de medewerking van gemeentebesturen en bevolking, binnen het kader van het mogelijke nog ,een redelijke huisvesting verkregen kunnen worden. Een van de commissarissen afvoer bur gerbevolking heeft van de geëvacueerden De Britsche vloot heeft zich terug getrokken. Ten N. van de Somme bestaat er geen strijdbaar geallieerd leger meer, aldus heeft gister een deskundige militaire instantie tegenover het D.N.B. verklaard. Tevergeefs hebben de Engelschen ge tracht zich naar de zee te redden. Voor het opnemen van dit verslagen leger heeft En geland in grooten getale oorlogs- en trans portschepen gereed gehouden. In een groot- scheepschen aanval heeft de Duitsche luchtmacht ook deze laatste reddingsma noeuvre der Engelschen verijdeld. Ieder zal zich afvragen waar is eigenlijk de Britsche vloot? Het antwoord is eenvoudig: Voor de voortdurende vernietigende slagen der Duitsche strijdkrachten ter zee en in de lucht heeft de Engelsche vloot zich terug getrokken in moeilijk te bereiken schuil hoeken. Ook door het lot van het Engel sche expeditieleger op het vasteland is zij niet tot optreden te bewegen De groote ver nietigingsslag tegen de geallieerden in Vlaanderen en Artois begon tien dagen ge leden. In den kortst mogelijken tijd is hij voortgezet tot volledige ontbinding der vijandelijke legers. Wat thans in dit gebied nog strijdt, zijn slechts brokstukken der ontbonden legers, die thans overwonnen of ontwapend zijn. Ook de tegenstand der En gelschen aan de kust en bij Duinkerken heeft nog slechts ten doel de vlucht eenigs- zins te dekken. De onverbiddelijke vernie- tigingsstrijd aan de Vlaamsche kust is tevens het einde van een grooten strijd, die in de wereldgeschiedenis zijns gelijke niet heeft. Voor het eerst heeft de Duitsche weermacht in dezen oorlog tegenover een werkelijk gelijkwaardigen tegenstander ge staan en hem haar superioriteit aangetoond. Het succes heeft een krachtige en taaie actie der Duitsche troepen geëischt. Tever geefs hebben de Franschen getracht, near het binnenland van Frankrijk door te bre ken. Vergeefsch waren hun ontlastende aan vallen aan Somme en Maas. Het Duitsche Z. front aan Somme, Aisi.e en Maas had een ijzeren gordijn voor den strijd op den N. vleugel geschoven. Wanhopig hebben de Engelschen te land gevochten. Zij zonden deelen van hun luchtmacht en lichte strijd krachten ter zee om den Duitschen op- marsch te stuiten. Maar er is niets beslis sends gedaan om de situatie te wijzigen. Van dag tot dag werd het duidelijker, dat de Engelschen vroegtijdig het reusachtig ge vaar hebben ingezien, dat hun expeditie- leger op het vasteland bedreigde. Zij heb ben hun bondgenooten in den steek gelaten en getracht, hun expeditieleger nog bijtijds terug te trekken. Troepen echter, die onder een derglijke wapenactie van den tegen stander gestaan hebben, troepen, die ook bij een wanhopig persoonlijk worstelen zich niet hebben kunnen handhaven tegen den aanvallenden geest en de aanvalswapenen van den tegenstander, troepen welker laat ste resten nog slechts zwemmend het vege lijf konden redden en die slechts in volle zee nog waren blootgesteld aan de uitwer king van het Duit- ie luchtwapen, derge lijke troepen kunnen voor langen tijd niet meer als bruikbaar voor het front be schouwd worden. Dat is de toestand waarin Engeland zijn expeditieleger, waarop het zijn hoop gebouwd had, terugziet. De strijd om Narvik duurt met onver minderde hevigheid voort. De Duitsche troepen hebben bergstellingen buiten de stad bezet en krijgen versterkingen. Als de numeriek sterke tegenstander er in geslaagd is de stad zelve te bezetten, dan beteekent dat slechts, dat de Duitsche leiding nooit bereid geweest .is uit prestige redenen on- noodige offers te brengen, zooals de geal lieerden dat doen. De stad Narvik zelf is geheel verwoest, evenals de havenwerken en deelen van den Lofotenspoorweg, zoodat de tegenstander van zijn terreinwinst in het geheel geen voordeel heeft. De Duitsche troepen bij Narvik blijven den Engelschen den toegang tot de Zweedschè ertsmijnen afsnijden. Tenslotte werd nog herinnerd aan den dagorder van den generalissimus Gamelin bij het begin van den grooten slag, waarin wordt gezegd dat het lot van Frankrijk en zijn bondgenooten afhankelijk was van het resultaat van dezen slag. Thans is de slag tot een Duitsch succes geworden. Frankrijk en Engeland gaan hun onafwendbaar nood lot tegemoet. BOMMEN OP DUSSELDORF. Naar de Duitsche bladen melden hebben- vijandelijke vliegers in den nacht van 27 op 28 Mei bommen op Dusseldorf gewor pen. Behalve dat geringe materieele schade werd aangericht, zijn twee slachtoffers te betreuren. Het waren wederom burgers. Verscheidene andere burgers werden ge wond. gezegd: de Voorzienigheid heeft over hen gewaakt. De commissie maakt dit woord tot het hare. Het verloop had zoo geheel anders kunnen zijn. Daarvoor past ons allen groote dankbaarheid. Staatssecretaris Backe van het rijksininis- terie voor de voedselvoorziening houdt zich bezig met de goede positie der Duitsche voedselvoorziening en met de handhaving en uitbreiding der enorme voorraden le vensmiddelen. Uit de door hem geciteerde cijfers blijkt, dat het den Westelijken mo gendheden niet mogelijk is Duitschland uit te hongeren. Backe schrijft: „Op 1 Augustus loopt het eerste jaar der voedselvoorziening in oor logstijd af. Reeds thans kan geconstateerd worden, dat de ontwikkeling zich niet alleen in overeenstemming met het vast gestelde voedselschema, doch zelfs gunsti ger heeft voltrokken. In de eerste plaats is de buitengewoon groote reserve aan brood graan, welke Duitschland bij het begin van den oorlog bezat, onaangetast. Geen ander groot Europeesch land heeft ooit beschikt over een zoo groote broodgraanreserve als wij van het begin van den oogst-1940 af zullen hebben. Over het resultaat van den aanstaanden oogst kan thans nog niets ge zegd worden. Den lasten van den oorlog ten spijt is men er in geslaagd, den land bouw op vredesvoet meststoffen en zaai goed te verschaffen. De voorjaarsbebouwing is vrijwel voltooid. Tegenover een uitbrei ding van de oppervlakte voor den verbouw van wintergraan staat een overeenkomstige uitbreiding van die voor zomergraan. De verbouw van hakvruchten is in vergelijking met het vorige jaar in dit voorjaar met on geveer 10 procent uitgebreid. Alleen al de oppervlakte voor den verbouw van aard appelen zal dit jaar waarschijnlijk onge veer 250.000 tot 300.000 hectare grooter zijn dan het vorige jaar. Voor suikerbieten en voederbieten zal een overeenkomstige uit breiding bereikt worden. Het gebrek aan werkkrachten is gecom penseerd door hulp van de gemeenschap. Ten aanzen van het vet is de ontwikkeling gunstiger geweest dan men verwachtte. De oorzaak daarvan ligt in een bijzondere in spanning van den Duitschen landbouw op het gebied van melk- en vetproductie. Door de sterke stijging der boterproductie was het mogelijk, de bij het begin van den oor log bestaande buitengewone voorraden aan grondstoffen voor olie en margarine te ver- deelen over een nog langere periode dan oorspronkelijk vastgesteld. De gunstige ontwikkeling van de boterproductie maakt het mogelijk, dat den consumenten binnen kort meer boter dan tot dusverre wordt toe gewezen en dat bovendien de vervaardi ging van volvette kaas voor de zomermaan den weer wordt toegestaan. Bovendien kunnen begin Juli de hoeveelheden marga rine volledig door boter vervangen worden. Niettemin zal Duitschland bij het begin van den winter 194041 over zeer veel graotere boteuvoorraden beschikken dan bij het uit breken van den oorlog. Evenzoo zullen de kaasvoorraden, de^verhooging der kaasrant soenen ten spijt, bij het begin van den win ter aanzienlijk grooter zijn dan het vorige jaar. Verder zal Duitschland bij het invallen van den winter voorraden,eieren bezitten, die minstens de helft grooter dan in Sep tember 1939 zullen zijn. Op het gebied der vleeschverzorging is naast de groote vleeschvoorraden in de koelhuizen voor het tweede oorlogsjaar een levende reserve uit den veestapel aanwezig Ten aanzien van de groentemarkt zal de voorgenomen uitbreiding der verbouw oppervlakte met 25 procent waarschijnlijk bereikt worden". Generaal Christiansen, de militaire bevelhebber in Nederland. 7, ons thee óf Va pond koffie per maand. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maken in aansluiting op hetgeen "eeds betreffende de distributie van koffie en thee werd mede gedeeld, het volgende bekend: Om te bevorderen, dat bij den aanvang van de eerste distributie-periode op Don derdag 6 Juni a.s. de winkeliers over vol doende voorraden zullen beschikken om aan de aanvragen van de consumenten te kunnen voldoen, was het noodzakelijk de aflevering en verkoop van thee en koffie aan den consument an Dinsdag 28 Mei tot en met Woensdag 5 Juni a.s. stop te zetten. In de eerste distributieperiode, welke loopt van 6 Juni tot en met 5 Juli a.s. zal op een nader aan te wijzen bon beschikbaar worden ge steld een y. ons thee of een y. pond koffie. De toewijzingen voor de detaillisten en hotels, café's, restaurants enz., zullen zoo veel mogelijk in den loop van deze week door de plaatselijke distributiediensten wor den uitgereikt. Indien men deze week geen toewijzing ontvangt, behoeft dit geen reden tot be zorgdheid te geven, daar met eenige vertra ging tengevolge van verkeersmoeilijkheden moet worden rekening gehouden. In verband met de verschillende bestaan de soorten en merken thee en koffie zul len de toewijzingen in 4 gedeelten gesplitst worden, zoodat de winkelier de keuze heeft bii vier leveranciers zijn inkoopen te doen. "De toewijzingen voor de winkeliers zijn gebaseerd op de helft "an de door de win keliers opgegeven maandomzetten. In den loop van de eerste distributieperiode zullen zij een tweede toewijzing ontvangen. Teneinde de hotels, café's en restaurants in staat te stellen zoo veel mogelijk op volle capaciteit te werken, zal aan deze bedrijven een toewijzing worden verstrekt, welke gelijk is aan 90 procent van hun normale omzetten aan thee en koffie. DE POSITIE DER GEALLIEERDEN IN NOORD-FRANKRIJK. (4042) DE DUITSCHE RING OM DE GEALLIEERDE LEGERS IN NOORD FRANKRIJK De gestippelde lijnen geven aan hoe de geallieerde krachten ingesloten zijn; de zwarte pijltjes geven de aanvalsrichtingen weer der Duitsche eenheden; tusschen leper en Hazel'brouck hebben de Duitsche troepen verbinding tot stand gebracht. De steden Tourcoing, Roubaix zijn na de bezetting van Rijssel geïsoleerd. De gebieden genummerd 1 en 2 waren reeds vroeger voor de insluiting der ver bondenen door Duitschland bezet. In het gebied genummerd met 3 woedt de strijd nog hevig om het bezit der inge sloten steden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1