Agenda Jkauinciaai 7Ueuuxs JUMicaties föjuiteida Vertrouwen in de toekomst. HEILOO OUDORP WIERINGERWAARD HENSBROEK Burgerlijke Stand, ZUIDSCHARWOUDE TEXEL BERGEN EGMOND AAN ZEE OBDAM SCHERMERH EERSTE BLAD. 2 EERSTE BLAD Alkmaar, Vrijdag. DENK OM DE VERKEERSREGELS. Van politiezijde wordt ons gemeld: Het is een opvallend verschijnsel dat ge durende de laatste weken de meest elemen taire verkeersbepalingen schromelijk worden overtreden, met gevolg dat straten met groote verkeersdrukte een wanordelijk beeld opleveren. Met den grondregel van het ver keer „Rechtshouden" wordt door velen totaal geen rekening gehouden. Vele wiel rijders zijn in overtreding door met z'n drieën naast elkaar te rijden of verzuimen behoorlijk richting aan te geven en geven bij het nemen van bochten blijk van groote tekortkomingen. Vooral nu het wielrijders- verkeer is toegenomen, moet aan die over tredingen paal en perk worden gesteld. Het behoorlijk in acht nemen van de verkeers regels geldt natuurlijk overigens voor alle weggebruikers. Vanaf heden zal de politie dan ook in het belang van de veiligheid van het verkeer en een goede straatorde met ge strengheid tegen overtreders optreden. Het publiek wordt aangeraden hiermede rekening te houden. De medewerking van allen wordt verwacht. TE WEINIG SUIKER. Dat de distributie van suiker voor tal van gezinnen een tekort van dit artikel brengt is bekend. Een gevolg daarvan is, dat, naar onze correspondent te Koedijk meldt, de aldaar veel geteelde rabarber slechts weinig aftrek vindt, zoodat een belangrijk kwantum op het veld zal moeten blijven staan. DE KAASMARKT. Verhoogde aanvoer. Levendige handel. De aanvoer bedroeg heden 95000 K.G. (vorige week 94000). Bij den aanvang van de markt was van het Crisis-Zuivelbureau te den Haag het verzoek ingekomen om met het koopen te wachten tot de prijzen waren vastgesteld. Later werd de bekendmaking, ondertee kend door den voorzitter van de F. N. Z., aangeplakt, dat de Centrale nog geen en kele mededeeling kon doen over de prij zen, waartegen in Juni de kaas zou wor den overgenomen voor Duitschland. Ook kon geen mededeeling worden gedaan over den prijs welke bij vordering betaald zal worden. De handel was dus vrij, doch onder den invloed van het onzekere bericht, opende de markt flauw. Later werd de handel levendiger en noteerde de hoogste markt 21.50 per 50 K.G,, 1.50 hooger dan de vorige week. In dezelfde week van het vorig jaar bedroeg de aanvoer 111000 kg. en was de prijs 17.50, in die van 1938 93000 en 22 en in die van 1937 109000 en 17.50. Hoewel de prijs bevredigend was, ligt deze toch beneden den productieprijs. De handel had gaarne tegen hooger prijzen gekocht, doch werd hiervan weerhouden door de onzekerheid over den prijs dien Duitschland bij vordering betaalt. Gister werd in Friesland 2000000 kg. kaas gevor derd, zijnde 1/10 van de geheele Noord- hollandsche productie. De prijs die ver goed zal worden is nog onbekend. Ook in Z.-H. is kaas voor Duitschland gevorderd. Naar verluidt blijft het Noordholland- sche product voor het binnenland be stemd. Tengevolge van de inundatie is de melkproductie teruggeloopen. Hiertegen over staat het feit, dat onze koeien thans, dank zij den gunstigen stand van het grasgewas, zeer veel melk leveren, zoodat de volgende week een verhoogde aanvoer verwacht kan worden. Dat de aanvoer thans niet hooger was, komt, doordat eenige fabrieken, die ter markt aanvoeren, reeds een deel van de productie aan de fabriek hadden verkocht. DANKBETUIGING EVACUATIE. Het gemeentebestuur alhier ontving van Burgemeester en Wethouders van Veenen- daal het volgende bericht: „De Raad dezer gemeente heeft in zijn openbare vergadering van 20 Mei j.l. ons opgedragen, zijn dank uit te spreken aan Uw gemeentebestuur en de bevolking Uwer gemeente, voor de genoten gastvrijheid, in zoo ruime mate verleend aan een deel van de inwoners van Veenendaal. De hulp en liefde, waarmede onze inwo ners zijn ontvangen en omringd, tijdens de achter ons liggende oorlogsdagen, zullen zij nimmer vergeten. Bij dezen dank sluiten wij ons geheel aan. Wij zouden het op prijs stellen, indien U dezen dank per openbare kennisgeving aan de inwoners Uwer gemeente zoudt willen overbrengen. WATERVERSPILLING VERBODEN. Wij vestigen de aandacht op de in dit blad voorkomende advertentie van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noordholland (P.W.N.), waarbij de verbruikers van lei dingwater in het voorzieningsgebied van het P.W.N. er aan worden herinnerd, dat het tenstrengsteverbodenis om water ter verspillen of te gebruiken voor een ander doel, dan waartoe een abonnement is aangegaan, Met name wordt er in die adver tentie gewezen op het ongeoorloofde van tuinbesproeiïng zonder abonnement voor die besproeiing. De Directeur van het P.W.N. doet voorts een beroep op de medewerking van de abonnenten om het waterverbruik in het algemeen en de besproeiing van tuinen in het bijzonder tot het strikt noodige te be perken en die besproeiing bij voorkeur al leen met gieters te doen geschieden. LUCHTBESCHERMING. Het Hoofd van den L.B.S.D. maakt be kend, dat den heer G. J. Lovink op zijn ver zoek door den burgemeester eervol ontslag is verleend als waarnemend hoofd. In zijn plaats is door den burgemeester benoemd met ingang van 1 Juni 1940, de heer T. A. Wulp. De heer Wulp is aangewezen om het hoofd van den L.B.S.D. in alle dienstzaken terzijde te staan. DE JACHTHAVEN TE AKERSLOOT. Zij, die deze tijden behoefte hebben aan rust en de zeilsport toegedaan zijn, zul len met genoegen vernemen, dat de Jacht haven te Akersloot weer geheel op den ouden voet in bedrijf wordt gesteld. Het devies: Ruimte, ruigte, rust, kan men zich nu weer ten volle ten nutte maken. Voor nadere bijzonderheden zie men elders in dit blad. NIEUWE AARDAPPELEN. Aan de Alkmaarsche Exportveiling wer den heden door den heer W. Tegel te Alk maar de eerste nieuwe aardappelen aange voerd. GESLAAGD. De heer D. A. Wittop Koning alhier is aan de universiteit te Amsterdam bevorderd tot apotheker. HET LEVEN IN WESTFRIESLAND WEER NORMAAL. He nijvere West-Friesland reageerde zeer snel op het „Aan den arbeid" Reeds enkele dagen is men met man en macht aan het werk geslagen om het water uit de geïnun deerde gebieden weg te krijgen, aldus meldt men aan de Tel. Behoudens een enkele uitzondering is er weinig schade toegebracht Overal zijn zware pompinstallaties dag en nacht aan het werk en hoe meer land er bloot komt, des te meer blijkt dat. Ook het grasland heeft weinig geleden, doch de hooioogst is zeker enkele weken vertraagd. Ook het vereenigingsleven heeft zich grootendeëls hersteld. Markten, veilingen en tentoonstellingen gaan weer normaal door. De paardenmarkt in Opmeer had de volle belangstelling. Woensdagmiddag is het laat ste geëvacueerde vee naar de eigenaars te ruggebracht. Vele merken waren echter on duidelijk aangebracht. Dit was o.a. het ge val in Berkhout, waar een groot aantal koeien tevergeefs op hun eigenaar wacht ten. Men heeft deze beesten tijdelijk op een sportterrein samengebracht, waar ze alsnog door de eigenaars kunnen worden terugge haald. Men kan weer zeggen: West-Friesland heeft zich hersteld, dank zij den ijver zijner bewoners Met een gerust hart ziet men de toekomst tegemoet, ook al doordat de prij zen der aangevoerde producten op de vei lingen nogal meevallen. Bioscopen. City-theater, 7.30 uu', hoofdnummer Die ondeugende lady X (comedie); hoofdrollen Merle Oberon en Laurence Olivier. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dag breekt aan (rom.-dram.); hoofdrol Jean Gabin. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De strijd om den Omar-diamant (avonturen) hoofdrollen Cesar Romero en Phyllis Brooks; vooraf Het meisje met de zeven bontmantels (rom.); hoofdrol Simone SI mon. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De geheimen van de Roode Zee (rom.- sens.); hoofdrol Harry Baur. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Dansen. lederen avond dansen in Het Wapen van Heemskerk. zijn POSTVERZENDING. De postverzendingen te Alkmaar thans geregeld als volgt: Richting Amsterdam 8.15, 10.15, 14.15, 18.15 en 20.15; Richting den Helder 6.15, 14.15, 16.15 en 20.15; Richting Hoorn, Oudkarspel ën Winkel 6.15 en 16.15; Richting Bergen (N.H.) 6.15, 12.15 en 16.15; Richting Egmond aan Zee 8 en 18; Richting Purmerend 9 en 17; Richting Warmenhuizen 8.30 en 16.30. De laatste buslichtingen aan het post kantoor in de richtingen Amsterdam en den Helder geschieden te 19.30. Overigens vinden de laatste lichtingen aan het post kantoor plaats een half uur vóór de boven vermelde tijdstippen van vertrek. De stadsbrievenbussen worden gelicht tusschen 56 uur; 8.309.30, 12.3013.30, 17.30—18.30 en 19.30—20.30. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ Langestraat 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 6. Nederl. romans. A37.3z Apon. Een zekere Manuel. A45.2g AsscherPinkhof. Graddus. B88.8 Brongers. Maarten Storm. D72.1 Dondart de la Grée. Reactie. J42.1 Jong, de. Dans om het hart. N45.4d Novellen, Drie; 1940. Geschenk Boekenweek. P94.4 Pulles. Start, (j.) S52.2 Schuttevaer-Velthuys. Dieuwertje. IS67.5 "Sluys Gz. Vrije Westfriezen. tS88.5 Stoep, van der. Laterveer wil het rechte weten. W86.1f Woude, van der. De faun. In het Nederl. vert. romans. C15.2e Capek. De eerste brigade. L43.6 Lermontow. Een held van onzen tijd. S62.2b Sinclair. Borrelparade. S16.2 Sandemose. Er stond een bank in 't groen. S87.9v Stjemstedt. Vier levens. Vlaamsclte letterkunde. 819V54 Walschap. Vaarwel dan. (broch). 819.1G36v6 Gezelle. Volledige werken. Dl. 6. Goddelijke beschou wingen. 819.3C26o Claes. Onze smid. 819.3M33.7f Matthys. Filomeentje. 819.3P50.7s Pillecyn, de. De soldaat Johan. 819.3W21.2ce Walschap. Celibaat. 819.3W21.2h Houtekiet. 819.3W21.2k Het kind. j is: ook voor jongeren, t is christ. is hist. BAKFIETS TE WATER. Gistermiddag is aan de Oudegracht een bakfiets met levensmiddelen te water ge reden. Doordat de klep, die het stuur vast zet, wanneer de fiets stilstaat, plotseling naar beneden viel, was het den bestuurder niet mogelijk de fiets in het rechte spoor te houden. De bakfiets en ook de bestuurder verdwenen in de diepte. Gelukkig kon de man zwemmen, zoodat hij weer spoedig op den wal stond. De inhoud van de bakfiets, die geheel onder het wateroppervlak ver dwenen was ,is natuurlijk grootendeels on bruikbaar geworden. De fiets is later weer op het droge getrokken. Arbeiders in gemeentedienst. Donderdagavond heeft op initiatief van den R. K. Volksbond een conferentie plaats gehad om hen, die als werklieden in lossen dienst van de gemeente zijn, in vasten dienst te krijgen. Het gaat om een 5-tal werkloozen die sinds jaren in lossen dienst zijn, doch die geregeld werk heb ben tegen een vast loon. Men kan hen niet zoo laten loopen, temeer niet daar het personen zijn, die alle werk kunnen verrichten. Verhuizing met hindernissen. De ploegbaas G. gaat verhuizen naar Bovenkarspel. Op 10 Mei, toen de oorlog uitbrak en hij aan het station was gear riveerd, was er geen wagon en heden is hij andermaal weg gegaan per auto, maar dan met handkracht (van het personeel). Naar men ons mededeelde mocht er geen benzine beschikbaar worden gesteld voor de verhuizing. Aardbeien van den kouden grond. Heden werden door den tuinder Dirkson de eerste aardbeien aan de veiling te Be verwijk aangevoerd. Ze waren mooi van stuk, doch nog niet mooi gekleurd (rood). De prijs was 0.24 per doosje. De r.k. Jeugdbeweging bijeen. Afscheid van den voorzitter. De r.k. jeugdbeweging kwam Woens dagavond in het Jeugdhuis bijeen. Voor deze bijeenkomst bestond groote belang stelling omdat men verheugd was om de thuiskomst van 19 militairen en verder was het afscheid van den senior, den heer Arie Borst, een reden voor bezoek. Tegenwoor dig waren de voltallige raad van toezicht en de commissarissen. Omstreeks half ne gen opende kapelaan Wensveen de verga dering en heette allen welkom, meer in het bijzonder de 19 jonge mannen, die hun mi litairen plicht hebben vervuld en gelukkig allen behouden zijn teruggekeerd. Wat er is geweest, we praten er niet meer over, maar „Kop op en aan 't werk". Ook in onze vereeniging. Hedenavond zijn we bijeen, zoo vervolg de spr:, om afscheid te nemen van Arie Borst, den senior, die 7 jaar lang onze ver eeniging heeft geleid op een wijze die be wondering afdwingt. Niet dat ge ze opsloot in een kringetje van vrienden, niet dat je ze niet ongezouten de waarheid durfde zeg gen, maar gp waart een vriend van allen, een vriend door je jovialen omgang en je voorbeeld. En nu je de volgende week in het huwelijk treedt, hebben alle gezellen behoefte gevoeld je te bedanken. Allen heb ben spontaan gegeven voor een cadeau dat voor jou alleen is. Hierop overhandigde spr. een armbandhorloge met inscriptie „Aan Arie Borst van je vrienden". De heer G. Hoetjes sprak namens den raad van toe zicht en de heer R. Morsch namens de leden. Op de hem eigen wijze heeft Arie be dankt. Ja, wat er allemaal is gezegd „kon spreker niet volgen". Het is goed bedoeld en daarvoor dank. Als er wat is bereikt dan dank ik God en u allen, want zonder uw aanhankelijkheid en volgzaamheid, beide voor de zaak die ons allen lief is, had ik niets bereikt. Ik dank jullie allen voor het mooie cadeau. Jammer is dat dit af scheid in het teeken staat van rouw. Anders waren onze wederzij dsche ouders en familie hier geweest (een broer van zijn a.s. vrouw is in den strijd gesneuveld). Doch de lichtzijde van deze bijeenkomst is, dat al de militairen behouden thuis zijn. Nog maals dank voor alles, ik zal jelui niet ver geten. (Applaus.) Het huishoudelijk gedeelte werd afge handeld, Hieruit memoreeren we, dat het Het is volkomen begrijpelijk, dat vele menschen in dezen onevenwichtigen tijd, nu er zoo vele bedrijfskarretjes ontspoord en nog niet alle weer overeind geholpen zijn, zich bezorgd afvragen wat de naaste toe komst hun zal brengen. Zij hebben nog niet allen de zekerheid en het vertrouwen, dat alles wel spoedig weer in orde zal komen en zij laten hun gedach ten gaan over alle mogelijke onaangename dingen, die misschien nog wel eens zullen kunnen gebeuren. Laten wij bedenken, dat niemand onzer voor den toestand waarin wij thans verkee- ren verantwoordelijk kan worden gesteld. Laten 'wij beseffen, dat ieder in de vele spannende maanden welke achter ons lig gen, zijh plicht en vaak meer dan zijn plicht heeft gedaan, de militair in dienst van zijn land en zijn volk waaraan hij door zijn verblijf onder de wapenen een zeer groot persoonlijk offer gebracht heeft de bur ger, die achterbleef doordat hij al zijn krachten heeft moeten inspannen om in die moeilijke tijden het bedrijf, waarvoor hij zijn volle arbeidskracht gaf, zoo goed moge lijk te laten functionneeren. Wij leven dezer dagen juist dezer da gen in een uiterst moeilijken tijd omdat het normale leven wel zijn loop herneemt, maar omdat het alles nog zoo langzaam gaat, dat wij den vooruitgang vaak niet be speuren. Wij moeten vertrouwen hebben in de toekomst, maar juist dat vertrouwen ont breekt nog zoo vaak op dit oogenblik, om dat verschillende radertjes van de groote maatschappelijke machine nog niet mee draaien. Dat is de oorzaak, dat de leuze „doe ge woon, dan gaat alles ook gewoon", nog niet altijd opgaat. Dat is de oorzaak, dat wij allen wel graag gewoon willen doen, maar dat wij voor de groote moeilijkheid staan, dat daarom nog niet alles gaat zooals wij het graag zouden willen. Er zijn bedrijven, die op dit oogenblik nog niet op gang kunnen komen omdat de klanten, de afnemers, door onzekerheid over de naaste toekomst, den raad „doe ge woon" niet in toepassing durven brengen. In die bedrijven en wij vreezen, dat het er vele zullen zijn zal men noodge dwongen maatregelen tot inkrimping der werkzaamheden, tot verkorten arbeidsduur, tot noodzakelijke bezuiniging moeten ne- Dat is hard voor de werknemers, dio daardoor getroffen worden, maar evenzeer voor den werknemer, die daartoe het initia tief zal moeten nemen. Maar algemeen zal men moeten begrij pen, dat er aan harde noodzaak niet te ver anderen valt en algemeen zal men moeten vertrouwen, dat iedere bedrijfsleider alles in het werk zal stellen om datgene wat hij heeft opgebouwd zoo spoedig mogelijk weer in volle werking te stellen en dat, zoodra de omstandigheden dat maar eenigszins toe laten, zij, die thans noodgedwongen gedu peerd worden, de allereersten zullen zijn van wier arbeidskracht men weer dankbaar zal gebruik maken. Deze laatste negen maanden en vooral deze laatste weken, hebben iedereen zoo veel te denken en te vreezen gegeven, zoo zeer in spanning gehouden, dat het niet te verwonderen valt, dat, nu er in zoovele zaken en bedrijven noodmaatregelen wor den getroffen, welke men wederzijds van harte moet betreuren, veler opgekropt ge moed zich wel eens lucht geeft. Laten wij niet vergeten, dat wij gezamen lijk de lasten van het verleden hebben ge dragen, dat wij allen, stuk voor stuk, onze groote, persoonlijke offers aan de tijdsom» standigheden hebben gebracht en laten wy daarom bij het zoeken van richtlijnen voor de toekomst beginnen ons zelf duidelijk te maken, dat wij in dezen moeilijken tijd allereerst moeten zoeken naar wat ons ver eent en niet naar wat ons kan verdeelen. Wij hebben, vooral na de woorden, welke er Dinsdag in Den Haag zijn gesproken, het volle vertrouwen, dat zij, die thans 's lands zaken bestieren, him uiterste best zullen doen om ons dagelij ksch leven weer nor maal te doen verloopen, ja, zelfs dat vela dingen anders en beter geregeld zullen wor den dan tot dusver het geval was. Laten wij daarom elkanders medewer king in het verleden waardeeren, laten wij ons de zelfbeperking opleggen welke in deze moeilijke dagen meer dan ooit noodza kelijk is en met erkenning van elkanders goeden wil gemeenschappelijk streven naar de grootst mogelijke samenwerking. Laat ieder onzer de zekerheid hebben, dat de wolken, die den hemel bedekken nooit zoo zwart en zoo dreigend kunnen zijn of zij zullen vroeg of laat moeten wijken om het zonlicht door te laten, dat alles wat leeft en groeien kan weer in het gouden schijnsel van voorheen zal zetten. vieren van het 12K-jarig bestaan wordt uit' gesteld. De verkiezing van een nieuwen voorzitter werd bepaald met de indiening van een voordracht. Deze luidde: J. Bolten Thz., A. Dekker Azn. en J. Heijne. Bij de eerste stemming werd de heer J. Bolten met 33 van de 43 stemmen gekozen. Na een toespraak en een dankwoord volgde sluiting. Geen gesneuvelden. Blijkens de tot heden ontvangen berich ten is geen enkele militair uit deze gemeen te in den oorlog gesneuveld. Ons dorp geïsoleerd. Ook onze gemeente heeft haar rust weer terug gekregen. Op de dagen, waarop we anders de jaarlijksche kermis hadden, n.l. 20, 21 en 22 Mei, waren de café's niet gevuld met danslustigen, doch met militairen die hier ingekwartierd waren. Ook kerk en school waren overbezet. Na een gróndige schoonmaak zijn de lessen in de school Don derdag weer hervat. We hebben hier ongeveer 900 vluchtelin gen en 1200 militairen gehad. De militairen vertrokken j.l. Maandag naar Assen. Door het verbod om met auto's te rijden wordt veel hinder ondervonden. Rijtuigen zijn meerendeels opgeruimd en bovendien zijn er weinig paarden, die als rijpaard ge bruikt kunnen worden. Bussen rijden er hier heelemaal niet, zoodat Wieringerwaard geheel geïsoleerd is, tenzij men per fiets of loopende naar 't dichtsbij zijnde station weet te komen. Goed bericht. Naar we vernemen verkeeren alle mi litairen uit deze gemeente in den besten welstand. De meesten zijn reeds weer in den fami liekring teruggekeerd. Dank van geëvacueerden. De burgemeester heeft van zijn ambt genoot te Amersfoort het verzoek ontvan gen om namens het gedeelte van de bevol king van Amersfoort dat alhier geëva cueerd is geweest, dank aan de inwoners van Hensbroek te brengen voor de ont vangst en verzorging. Weer aan het werk. Het normale leven is hier weer in vol len omvang hervat. Het werk aan de pro vinciale brug is weer begonnen, de werk zaamheden op den akker zijn weer aan den gang De vooruitzichten te dezen aanzien zijn op 't oogenblik niet slecht, al kunnen we natuurlijk nog niets met zekerheid zeg gen. De stand der gewassen is goed. ALKMAAR. GEBOREN: Theresia M., d. van Charles C. P. Pacilly en B. A. J. M. van Aken. ONDERTROUWD: Jan P. Beentjes en Olga Schenk. Mar- tinus Roorda en Dientje de Graaff. Mar- tinus Frankfort en Neeltje Smit. Hendri- kus Th. Klaassen en Gerritje Schakelaar. OVERLEDEN: Trijntje Duits, wed. van H. Potman, 88 jaar. Pieter Fonteijn, gehuwd met S. Buursma, 49 jaar. VORDERING VAN VRACHTAUTO'S. De burgemeester van Alkmaar brengt nogmaals uitdrukkelijk onder de aandacht, dat houders van vrachtauto's, MET UIT ZONDERING VAN DEGENEN, die in het bezit zijn van een ontheffing voor het ge bruik van benzine of dieselolie, VER PLICHT zijn hiervan aangifte te doen aan het bureau van politie te Alkmaar. Deze aangifte moet geschieden op Zater dag, 1 Juni 1940, des voormiddags tusschen 912 uur. ALKMAAR, 31 Mei 1940. De burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. De laatste is ook terecht. De gemobiliseerde, over wien tot nu toe geen zekerheid bestond, is thans ook te recht. Donderdagmiddag stond hij plotse ling bij zijn familie voor de deur. Dat het een hartelijk, ontroerend weerzien was, laat zich denken. Nu ook deze laatste sol daat weer aan den Langendijk teruggeko men is, is het mogelijk de balans op te ma ken. Het resultaat is dan, dan slechts één Langendijker, de heer A. Beemsterboer, voor het vaderland gevallen is. C. van der Vlies In den ouderdom van ruim 95 jaar is te De Koog overleden de heer C. van der Vlies, die Texels oudste inwoner was. Steeds genoot hij een goede gezondheid, maar na een ziekbed van slechts twee we ken is hij heengegaan. Een benoeming. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft met ingang van 16 Mei 1940 den heer mr. dr. W. A. J. M. van Waterschoot van der Gracht, oud-inspecteur-generaal der mijnen, alhier, voor den tijd van vier jaren benoemd tot lid van den mijnraad. Raadhuisbouw. Volgens ingekomen bericht van Ged. Staten is van den bouw van een gemeen schappelijk raadhuis voor de gemeenten Egmond aan Zee en Egmondbinnen afge zien. Werkverschaffing hervat. De verschillende werkverschaffingen voor de arbeiders uit onze gemeente zijn weder hervat, voorzoover daarvoor geen autobusvervoer noodzakelijk is. In de ge meente zijn ruim 80 menschen weder te werkgesteld en bij de centrale werkver schaffingen te Castricum en Tuitjehorn 40. Geen gewonden. In tegenstelling met andersluidende be richten kan worden medegedeeld, dat te Egmond aan Zee geen gewonden worden verpleegd. De voor deze verpleging aan gewezen koloniehuizen zijn weder vrijgege ven voor de kinderverzorging. Geen gewonden oi Onder de militairen uit bevinden zich geen gesneuvel den Velen zijn inmiddels 1 keerd. De De Eilandspolder, de pold' tuinders hun bedrijven groote en die door de inundatie gehe was gezet, is thans weer droog door de tuinders voor zooveel den bewerkt om te trachten halen wat kan. Volgens tec moet de grond niet gespit, m los worden gemaakt. Het chic welk door ir. Lienesch is oi waarschijnlijk niet te hoog zi telen gewassen zal een lichte ting noodig zijn. Getracht za de bevoegde instanties kuns zaad voor de tuinders te ve: him de middelen daarvoor o plant of gezaaid kunnen nog slaboonen, witlof, late aards bieten, voederbieten, kropsla Ook kunnen nog tomaten, zo postelein worden geteeld, b soorten. Voor koolsoorten is knolvoet in den Eilandspoldei Onder leiding van den bui de Rijp is een vergadering burgemeesters uit de gemee: Beemster, Schermerhorn, Kw en Warder, ten einde de tuir inkomsten hebben, voorloopi door een wekelijksche gelde: Reeds was aan kunstmest er voorjaar voor een bedrag van grond uitgestrooid, welke geh 't Is voor onze tuinders te hoj drag wordt vergoed, daar zij legenheid zijn a.s. voorjaar hun land te bemesten en te b Ook de tuinbouwvereenigii merhorn en de Rijp, benevel bouwconsulent ir. Rietsema f< assistent Blauw verzamelen om te trachten de schade zot te verzachten. DE BELGISCHE CAPI Er was voldoende o\ Een oorlogscorrespondent meldt, dat koning Leopold geleden er de aandacht van Fransche commando der Noi op gevestigd had, dat voorts strijd in Vlaanderen nutteloi dien de geallieerden niet in zijn het militair initiatief einde wijziging te brengen strategische situatie. De kc toen tot voortzetting van de: verklaard onder voorwaarde tair plan zou worden uitgei van de Belgen verlangde ol vaardigen. Hij weigerde het tot vernietiging te veroordei Frankrijk en Engeland tijd voor de organisatie hunner ander deel van het front. E veerde zijn verklaring met liezen, die geleden waren, het kabinet-Pierlot zijn O] door den Belgischen genera] werden, herhaaldelijk uiteer sprak haar ook met de gene en Gort, deelde haar persoc Reynaud en Churchill en bi kennis van koning Georgt Het voornemen van den koi van den strijd is besproken chard en Reynaud en d: Reynaud en Churchill. Op grond van deze onloc is het belachelijk, aldus richt, te spreken van „geim] der overleg met zijn wapen men besluiten van den kon lijkheid hadden Reynaud ei dat zij zagen, dat het niet ir koning van zijn besluit i Maandag besloten, den wil en zijn generalen staf te ne leg met Pierlot hadden Lon den koning Maandag door weg het bevel laten geve: voort te zetten in overeenst hoogere bevelen van Weyga Intusschen heeft Pierlo dracht gekregen een plan voor een poltieke actie, die zijn aanzien zou moeten bei wil zou moeten uitschakelei Een verkenningsrappor luidt: tusschen 6 en 8 ui trekkende bewegingen van het ingesloten gebied in en België naar de kust. porten van 28 Mei deelen het zeegebied tusschen Duinkerken in den voorn schepen met westelijken waargenomen. In ^.den n afzonderlijke kleine sch hoofdzakelijk met westel gemerkt. BOMMEN OP N: Naar de Duitsche blad hebben vijandelijke vliegei van Maandag op Dinsdag i men lukraak neergeworper halve een particulier hui hospitaal, dat volgens de Geneefsche conventie geker bommen getroffen. Er zijn levens verloren gegaan. V vielen op het vrije veld, zc te richten. ENGELSCHE VLOOT Volgens een bericht uit D.N.B. deelt de Britsche a dat de torpedobootjagers ton), Grenade (1335 ton) e ton) en een aantal klein verloren gegaan zijn.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2