Hoe de nieuwe zilverbons eruit zien. Distributiebonnen, die vernietigd kunnen worden. Schadeloosstellingen aan geïnterneerden. Aanslagregeling belasting- jaar 1940-41, Niet meer dan vijf liter benzine tegelijk. het stadhuis en de abdij te Middelburg zijn te herstellen. Krijgsgevangenen keeren uit Duitschland terug. ALKMAARSCHE COURANT VAN VRIJDAG 31 MEI 1940. VIER DUITSCHE VLIEGERS TER RUSTE GELEGD. Op de nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam werd het stoffelijke over schot van vier Duitsche vliegers ter aarde besteld. Hauptmann Atam (in het mid den) spreekt aan de geopende groeve. Waarde van één en 1\ gulden. De waarn. secretaris-generaal, waarn. hoofd van het departement van financiën, brengt ter algemeene kennis, dat nieuwe zilverbons zijn in omloop gebracht van f 2.50 en van 1, gedagteekend 1 October 1938. De uiterlijke vorm van deze zilverbons is hls volgt: RIJKSDAALDERBONS. De bons hebben een grootte van ongeveer 12.9 bij 7.3 cm en zijn gedrukt op papier, waarin een roode en een blauwe vezel zijn verwerkt. De voorzijde toont een guilloche-rand in blauw, vermengd met licht bruin, waarin aan de linkerzijde in het midden en in den rechterbenedenhoek 2.50 is vermeld. Het middenvak vertoont in den onder grond in licht blauw „2.50", waar overheen de navolgende tekst is gedrukt: Serie No. Wettig betaalmiddel Kon. der Nederlanden ZILVERBON Groot TWEE EN EEN HALVE GULDEN Wordt ter betaling aangenomen door De Nederlandsche Bank en aan alle Rijks kantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De Agent van het De Min. v. Financiën, Ministerie v. Financiën, J. A. de Wilde. Luysterburg. Behalve serie, nummer en de handteeke- ningen, al hetwelk in zwart is gedrukt, ver schijnt de tekst in blauw. De achterzijde heeft eveneens een guil loche-rand in blauw en bruin, waarbinnen een groot vierkant, geflankeerd door twee gelijke blanco vakken. In deze blanco vak ken zijn de roode en de blauwe vezel van het papier duidelijk zichtbaar. Dit groote vierkant, bijna geheel geguillo- cheerd, heeft in de vier hoeken uitgespaard 2.50, heeft voorts over de geheele opper vlakte een dubbelen cirkel in bruin, waar binnen in blauw voorkomt „Koninkrijk der Nederlanden wettig betaalmiddel" en in dien cirkel de strafbepaling wegens het na maken of vervalschen. GULDENBONS. De bons hebben een grootte van ongeveer 12,9 bij 7,3 cm en zijn gedrukt op papier, waarin een groene vezel is verwerkt. De voorzijde vertoont een guilloche-rand in bruin, vermengd met zwart, waarin zich aan de achterzijde in een medaillon de beel tenis van Hare Majesteit de Koningin toont, terwijl in den rechter boven- en on derhoek 1.is uitgespaard. Het middenvak vertoont in den onder grond in zwart „een gulden", waar over heen de navolgende tekst is gedrukt: Serie No. Wettig betaalmiddel Kon. der Nederlanden ZILVERBON Groot EEN GULDEN Wordt ter betaling aangenomen door De Nederlandsche Bank en aan alle Rijks kantoren. Inwisselbaar in zilver na aankondiging. Geregistreerd 19 De Agent van het De Min. v. Financiën. Ministerie v. Financiën, J. A. de Wilde. Luysterburg. De tekst van „wettig betaalmiddel" af tot het woord „aankondiging" staat in bruin, het overige, evenals de datum van de hand- teekeningen, in zwart. De achterzijde heeft eveneens een guil- locherand in bruin en groen, waarin in de vier hoeken is uitgespaard 1.Deze waarde- aanduiding is omlijst door een rand, waar van de beide bovenste en de beide onderste aan elkaar gelijk zijn. Het middenvak is versierd door het Neder landsche wapen, met in den linkerbovenhoek de woorden „Wettig, betaalmiddel" en in den rechterbovenhoek „Koninkrijk der Neder landen", terwijl onder het .wapen de straf bepaling wegens het namaken of verval schen is opgenomen. Dit middenvak is geheel in groen gehou den. In het blanco gelaten gedeelte is de groen vezel van het papier duidelijk zicht baar. De aandacht wordt er op gevestigd, dat behalve de hierboven omschreven zilverbons ook in omloop zijn zilverbons van 2.50 vah het type-1918, gedagteekend 1 Juli 1918 of later, alsmede zilverbons van ƒ1.van het type-1920, gedagteekend 1 Februari 1920 of later. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend: Den laatsten tijd zijn verschillende distri- foutiediensten er toe overgegaan in hun kring bepaalde producten,, te distribueeren, waarbij gebruik gemaakt is van de bonnen van distributiebonboekjes voorzoover deze reeds uitgereikt waren. In verband hiermede is besloten, dat de bonnen, genummerd van 1 tot en met 20 van het broodbonboekje, en de bonnen, ge nummerd van 1 tot 13 van het algemeen distributiebonboekje, bij de verdere distri butie niet gebruik zullen worden, zoodat deze vernietigd kunnen worden, hetgeen, ter voorkoming van misverstanden, aanbe veling verdient. In gemeenten, waar bonnen -van hoogere nummers zijn gebruikt dan bovenvermeld, zullen tegen inlevering der reeds gebruikte bonboekjes nieuwe exemplaren worden uit gereikt. ZOEKGERAAKTE MOTORRIJTUIGEN. De K. N. A. C. bemiddelt. In den tijd tusschen 10 en 15 Mei j.l. zijn verschillende Nederlandsche automo bielen onverwacht in gebruik genomen moeten worden door anderen dan de hou ders dezer voertuigen. De K. N. A. C. doet een dringend be roep op een ieder, die een motorrijtuig in zijn bezit heeft, hetwelk hij wederom in het bezit van den eigenaar wil stellen, zich daartoe tot haar secretariaat. Lange Vijverberg 10 te 's-Gravenhage te wen den, dat in dezen haar bemiddeling ver leent. Men vermelde bij de opgave vooral het provinciaal nummer van het voertuig, alsmede de plaats waar het zich thans bevindt en zoo mogelijk merk, motor- en chassisnummer. De opperbevelhebber van land- en zee macht brengt in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland ter algemeene kennis, dat alle verzoeken tot schadeloos stelling, in 'verband staande met de inter- neering van personen, welke intemeeringen in de eerste dagen van den oorlog door som mige troepencommandanten zijn bevolen in gevolge artikel 33 der Oorlogswet s c h r i f- t e 1 ij k dienen te worden ingediend bij dc adviescommissie-vorderingen, gevestigd Alexanderstraat 15, 's-Gravenhage. De verzoeken moeten vermelden den naam en de-voornamen alsmede het juiste adres (gemeente, straat en huisnummer) van de gene, die in bewaring was gesteld, de plaats waar zulks is geschied en zoo mogelijk door •i zij heeft plaats gehad. Het verzoek dient tevens een algemeene p".ive van de geleden schade te bevatten. De verzoeken moeten vóór 1 Juli a.s. zij l gedaan teneinde de rechtvaardigheid en den omvang der schade zoo goed mogelijk te kunnen beoordeelen. OORLOGSSCHADE AAN BEBOUWDE EIGENDOMMEN. Aanwijzing aan eigenaren. De commissie oorlogsschade deelt mede, dat eigenaren, wier bebouwde eigendom men door oorlogsschade zijn getroffen, zich vóór 2 Juni a.s. dienen te wenden tot: a. den notaris, die de laatste hypotheek- acte gepasseerd heeft, wanneer zij van een particulier hypotheek hebben gekregen; b. tot de desbetreffende hypotheekbank, levensverzekeringsmaatschappij of pen sioenfonds, indien zij van een dezer instel lingen hypotheek hebben gekregen; c. tot den burgemeester hunner gemeente, indien zij op hun getroffen eigendommen geen hypotheek hebben. Uitstel van betaling soms mogelijk. Voor de heffing van de belastingen naar het inkomen en het vermogen over het be lastingjaar 1940/1941 kent de wet een groo te beteekenis toe aan den toestand van 1 Mei 1940. De gebeurtenissen der laatste weken zullen echter oorzaak zijn, dat aan slagen, op dien toestand gegrond, dikwijls het bedrag, dat de belastingplichtige bij zijn tegenwoordigen financieelen toestand kan opbrengen, zullen overtreffen. Te dien op zichte bestaat evenwel met betrekking tot verschillende deelen des lands en verschil lende belastingplichtigen allerminst gelijk heid, terwijl ook nog niet kan worden over zien, wat de toekomst zal brengen. Staat dus eenerzijds vast, dat volledige uitvoering van de tegenwoordige wettelijke voorschriften niet geraden is, anderzijds blijkt, dat voors hands hun werking slechts kan worden ge temperd door maatregelen die een voor- loopig karakter dragen. Deze overwegingen leiden er toe, dat in beginsel de bepalingen der wet toepassing blijven erlangen, doch dat voorloopig door middel van een renteloos uitstel van beta ling, gegrond op artikel 17 der wet op de invordering van 's rijks be lastingen, het op te breiyien bedrag met den gewijzigden financieelen toestand van den belastingplichtige in overeenstemming wordt ge- bracht. De inspecteurs zijn daarom aangeschre ven om de voorbereiding van de aanslagre geling niet alleen te richten op het verkrij gen van gegevens, noodig voor een strikte toepassing van de wet, doch tevens op het verkrijgen van gegevens ter vaststelling van het bedrag dat redelijkerwijs geacht kan worden bij den gewijzigden toestand te passen. Bij het vaststellen van den voor- loopigen of definitieven aanslag zal dan voor het verschil uitstel van betaling wor den verleend, bij een op het aanslagbiljet te stellen aanteekening luidende: Voorioopig uitstel voor Doch ook nadat een voorloopige of de finitieve aanslag reeds is vastgesteld, kan de inspecteur, hetzij ambtshalve, hetzij op verzoek van den belanghebbende, nog uit stel van betaling verleenen of het bedrag waarvoor uitstel is verleend, verhoogen; anderzijds kan het uiteraard ook gerecht vaardigd zijn, dat een reeds verleend uitstel geheel of ten deele wordt ingetrokken. DE BETALINGEN VOOR VERRICHTE DIENSTEN. Een mededeeling van de Duitsche militaire autoriteiten. De Duitsche militaire autoriteiten ma ken bekend, dat geldige bewijzen voor verrichte diensten of geleverde goederen, door de Duitsche troepen of de Duitsche militaire overheden afgegeven, te gelege ner tijd betaalbaar gesteld zullen worden. Het tijdstip der betaalbaarstelling, alsme de de adressen der militaire administra ties, met de betaling belast, zullen ter openbare kennis worden gebracht. Den bezitters van deze bewijzen wordt daarom verzocht, tot dat tijdstip geduld te hebben. Het heeft geen zin, zich thans voor de betaling van deze bewijzen tot Duitsche militaire administraties of Ne derlandsche bestuursinstellingen te wen den. INTREKKING VAN EENIGE BESLUITEN. De commandant van het veldleger doet het volgende bekend maken: De commandant van het veldleger, in aan merking nemende, dat tengevolge van de veranderde omstandigheden, die sedert 14 Mei 1940 zijn ingetreden, de door hem uitge vaardigde verordeningen en proclamatie haar belang hebben verloren; verklaard te hebben ingetrokken: lo. Zijn algemeene bekendmakingen, ge nummerd - t/m. 6; 2o. Zijn proclamatie van 12 Mei 1940. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking. Deze intrekking betreft een vijftal be schikkingen inzake veranderingen in het terrein, het verbod om zichtusschen 8 uur 's avonds en 6 uur 's morgens op straat te bevinden en nog 'eenige met den toenmali- gen toestand verbandhoudende verboden. Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart verlaat na de plechtigheid de Ridderzaal. Nadere regeling weldra te verwachten. Het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt be kend, dat een pomphouder aan hou ders van een motorbrandstofvergun ning of aan degenen, (zooals art sen, veeartsen, enz.) die ingevolge de bekendmaking van 17 Mei 1940 zonder motorbrandstofvergunning mogen rijden voor zoover het per sonenwagens betreft, tot nader or der niet meer dan 5 liter benzine op éénmaal mag afleveren. Aan de burgemeesters wordt verzocht scherp door de politie te doen constateeren, dat de houder van elk motorvoertuig, dat zich op den weg bevindt, in het bezit van een motorbrandstofvergunning is of behoort tot degenen, die volgens de bovengenoemde bekendmaking zonder zoodanige vergunning mogen rijden. Verder wordt aan alle commissarissen der koningin en burgemeesters verzocht zooveel mogelijk alle plaatselijke regelingen nauw keurig te doen aansluiten op de richtlijnen door het departement van handel, nijver heid en scheepvaart gegeven. Een nadere regeling wordt in overleg met de Duitsche autoriteiten en met het departe ment van waterstaat uitgewerkt en zal ver moedelijk binnen eenige dagen worden be kend gemaakt. STEUN AAN DE GEZINNEN VAN MILITAIREN MET ONBEKENDEN VERBLIJFPLAATS. De opperbevelhebber van land- en zee macht heeft besloten, dat, op daartoe gedaan Verzoek van de hier te lande verblijvende gezinnen van militairen van land- en zee macht, die zich niet hier te lande bevinden of wier verblijfplaats onbekend is, mede ook ingeval onzekerheid bestaat of zij nog in le ven zijn, maandelijks, te beginnen met de maand Juni 1940, een voorschot op de be zoldiging kan worden uitbetaald ten bedrage van 2/3 gedeelte van het maandelijksch be drag der bezoldiging, met inbegrip van alle vaste toelagen, alsmede de kindertoelage, zooals dit was volgens den laatstelijk betaal baar gestelden tractementsstaat of een daar mede overeenkomend betalingsstuk, zulks tot een maximum van 600 per maand. Door de uitbetaling van zulk een voorschot zal een gelijk bedrag van de bezoldiging der betrok ken militairen zijn gekweten. Voor zooveel de militairen der zeemacht betreft, wordt onder „bezoldiging" verstaan de bezoldiging voor plaatsing aan wal bui ten de keerkringen. Bouwkundige rijksambtenaren hebben naar de Middelburgsche Crt. meldt te Middelburg een voorloopig onderzoek inge steld, o.a. naar den toestand van het stad huis en de Abdij-gebouwen. Volgens deze deskundigen is het technisch zeer wel mogelijk zoowel het stadhuis als de Abdij-gebouwen in hun luister te herstellen. Op het Abdij-plein zijn de architectonische waarden vrijwel hlle in stand gebleven; de meeste schade is geleden door panden, die in bouwkundig opzicht te veroordeelen waren. Van de Abdij-gebouwen zijn de kapittel zaal, de kloostergang met gewelven, de kel der onder de Statenzaal, het Muntpoortje met gewelven en de daarboven gelegen ruimten, volkomen intact gebleven. Bij wat er van de Abdij verloren is ge gaan, zijn gedeelten, waarvan de waarde bij het maken van de plannen voor restauratie destijds lang niet algemeen erkend werd. Het blad deelt verder mede, dat Veere met betrekkelijk weinig kleerscheuren uit de oorlogsgebeurtenissen is te voorschijn ge komen. De monumentale gebouwen hebben niet geleden. De grootste schade is aan de sluis- huizen aangericht, waarvan sommige onbe woonbaar zijn geworden. Verder bepaalt zich de schade tot ruiten, die door den luchtdruk of door mitrailleurkogels vernield werden. Dooden of gewonden zijn ten gevolge der luchtaanvallen niet te betreuren. Naar de veldcommandant voor Limburg majoor von Barténwerffer, op de gisteren te Heerlen gehouden bijeenkomst van burgemeesters uit Zuid-Limburg mededeelde, zijn gis teren-de eerste Nederlandsche solda ten, die in Duitschland als krijgs gevangenen vertoefden, naar huis teruggekeerd. Van welingelichte zijde vernamen wij nog, dat het in de be doeling lag om alle krijgsgevangenen zoo spoedig mogelijk te laten terug- keeren. PERSONEEL DER POLITIETROEPEN NAAR NIEUWERSLUIS. De opperbevelhebber van land- en zee macht gelast, in overleg met den Duitschen bevelhebber in Nederland: het personeel der politietroepen, dat zich thuis bevindt of el ders en nog niet in een organiek verband van de politietroepen is opgenomen, zich on verwijld te begeven naar het depot politie troepen te Nieuwersluis. Uitrusting en militaire kleeding moeten worden medegebracht. Georganiseerde compagnieën en detache menten politietroepen volgen de bevelen van de commandanten, waaraan zij zijn toe gevoegd. INLEVERINGSTERMIJN VOOR „REICHSMARKNOTE" VERLENGD. De secretaris-generaal, wnd., hoofd van het departement van financiën, deelt in overleg met den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden mede, dat de bij het besluit van den opperbevelhebber van land- en zeemacht van 25 Mei j.l. vast gestelde termijn voor de inlevering van „Reichsmarknote" tot 8 Juni 1940 des mid dags om 12 uur is verlengd. DIEFACHTIG ECHTPAAR TE TIEL AANGEHOUDEN. Diefstal van particuliere- en rijkseigendommen. Op het station te Tiel is dezer dagen een echtpaar aangehouden, onder verden king van diefstal van particuliere- en rijkseigendommen. De vrouw was in het bezit van een kof fer kleedingstukken, die toebehoorden aan het gezin, waarin zij tijdelijk in Tiel onderdak gevonden had, en de man, die als soldaat in Tiel gelegerd is, had ver schillende rijksgoederen en een rijwiel ten onrechte in zijn bezit. Beide aangehoudenen zijn voor den commissaris van politie geleid. Het on derzoek duurt nog voort. GEVONDEN GRANAATHULS ONTPLOFT. Drie kinderen gewond. Te Tilburg is een gevonden granaathuls ontploft. Een 8rjarig en twee 7-jarige jon gens waren met een op den Bosscheweg ge vonden kop en slaghoedje van een granaat aan het gooien. Toen het projectiel op straat terecht kwam, ontplofte het met een ge weldigen knal. De drie jongens werden aan het hoofd gewond. Van den 8-jarigen B. Schoenmakers werd een slagader aan het been doorgesneden. Hun toestand is niet levensgevaarlijk. Zij zijn naar het zieken huis vervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5