Aywda Alkmaars contact met de militairen, Jkovmeiaai 1lieuws £aaisteAed De ondersteuning der werkloozen. Rijkspostspaarbank. u UITGEEST BERGEN EERSTE BLAD Alkmaar, Zaterdag. Nu in verband met tijdelijke stopzetting van werkgelegenheden tal van nieuwe arbeiders werkloos zijn geworden, rees de vraag of ook deze werkloozen op den voet van de gewone steunregeling betaald moeten worden. De Vereeniging van Ne- derlandsche Gemeenten heeft hierover haar licht opgestoken bij het Departement van Sociale Zaken en deze vraag bevesti gend beantwoord gekregen. Opneming nieuwe werkloozen in steunregeling. De Vereeniging heeft zich voorts met de volgende vraag tot het Departement gericht: ,,Door de sterk gewijzigde omstan- dieheden zijn verschillende bedrijven waar menschen uit een gemeente werk vonden stop gezet voor onbe- paalden tijd. Wanneer deze menschen in de steunregeling worden opgeno men wordt hun pas over een week ondersteuning uitbetaald. De kaspo- sitie van de gemeente is niet van dien aard, dat voldoende geld op grond van de armenwet kan worden uitgekeerd. Daar alle levensmiddelen a contant verkocht worden, moet aan die menschen toch eenige ondersteu ning in geld worden gegeven. Op welke wijze kan de gemeente althans voorloopig haar kasmiddelen verster ken en hoe moeten deze menschen worden geholpen? Een kasgeldleening is practisch niet te krijgen". In antwoord op deze vraag berichtte het Departement: „De hierbedoelde menschen kun nen, indien zij daar ook overigens voor in aanmerking komen, terstond in de steunregeling worden opgeno men. In dringende gevallen ware op de steunuitkeering een voorschot te verleenen ,dat geleidelijk met den ondersteunde kan worden verre kend". Op de vraag hoe de controle moet wor den uitgeoefend zoolang stempelen niet plaats heeft, werd geantwoord, dat de controle door de controleerende ambtena ren thans zoo intensief mogelijk moet ge schieden. Voorts werd nog medegedeeld, dat schippers als klein zelfstandigen, wanneer zij wegens stremming van de binnenvaart gedoemd zijn tot werkloosheid, zoo noodig, door het B. A. geholpen moeten worden. Het mogelijke zal in samenwerking met den rijkscommissaris worden gedaan om de werkloosheid in te korten. Zoolang men daarin niet geheel slaagt en gezien de ontwrichting van ons transportwezen zal dit zeer moeilijk zijn gaat de steun regeling door. GOEDEREN VOOR DE GETEISTERDE GEBIEDEN. Men deelt ons mede, dat het Centraal Depót Erasmusgymnasium, Wijtema-weg te Rotterdam (W.), waaraan goederen voor het geteisterde Rotterdam kunnen worden gezonden, een zoo groote hoeveelheid tege lijk heeft gekregen, dat stopzetting van zen dingen naar Rotterdam even wenschelijk is om daar gelegenheid te geven, het bergen, sorteeren en uitreiken dier goederen te be handelen, waarna nieuwe zendingen waar schijnlijk over een week weer in ontvangst kunnen worden genomen. Men kan daarom op het oogenblik zijn goederen beter naar Zeeland zenden aan het adres van het Middelburgsche Hulp comité Dam No. 6 te Middelburg. Het Giro nummer van den penningmeester P. W. M. Hoegen van Hoogelande, Houtkade 11, is 5 7 1 3 9 te Middelburg. VERDRONKEN. Hedenmorgen ongeveer half elf is bij de brug van het Groot-Nieuwland over de Oudegracht het lijk opgehaald van Leen Korn, groentenhandelaar alhier. De man was sinds een paar dagen ver dwenen. Hij is door tot nog toe niet be kende oorzaak te water geraakt. Van misdrijf is niets gebleken. EXAMEN TANDHEELKUNDIGE. Het examen, bedoeld in de wet van 13 Mei 1939, Staatsblad no. 801, is o.a. met goed gevolg afgelegd door den heer F. Romijn alhier. Op grond daarvan is hij in het bezit gesteld van het in Artikel 3 van die wet be doeld diploma en dientengevolge bevoegd den titel van „tandheelkundige" te voeren en de daaraan verbonden bevoegdheden uit te oefenen. NUTSSPAARBANK TE ALKMAAR. Maandbericht Mei 1940. In den loop der maand Mei werd op de spaarbankboekjes ingelegd 108.153,14 en terugbetaald f 186.397,28. Het aan de inleggers verschuldigde kapi taal bedraagt thans f 3.744.557,53. Het aantal in den loop van Mei nieuw uit gegeven boekjes bedraagt 68. Ingetrokken werden 58 boekjes. Het aantal in omloop ■zijnde boekjes bedraagt thans 13775. Van dit aantal behooren 9100 aan personen of instellingen te Alkmaar gevestigd; 2897 aan personen elders woonachtig en 1778 aan schoolspaarders. Onder de in Mei uitgereikte nieuwe boek jes zijn begrepen 5 boekjes voor jonggebore nen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van f 1. De lediging in den loop der maand Mei van 181 spaarbusjes leverde een bedrag van 2621,61 aan kleine besparingen op, Nieuwe regeling der terug betalingen. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Alkmaar maakt bekend, dat tot nader order van Maandag 3 Juni a.s. af in leggers op de Rijkspostspaarbank, op ver toon van het Spaarbankboekje, terugbeta ling kunnen verkrijgen onder het volgende voorbehoud: 1. Aan het kantoor van uitgifte van het boekje eenmaal per 7 da gen rechtstreeks tot een bedrag van 100. 2. Aan andere kantoren dan die waar het boekje is uitgegeven: a. eenmaal per 7 dagen rechtstreeks tot een bedrag van 25; b. na indiening ten postkantore van een aanvraag, tot een bedrag van 100 met dien verstande, dat in een tijdvak van 7 dagen met inbe grip van een rechtstreeksche terug betaling dit bedrag niet overschre den wordt. 3. Zij die noodzakelijk in contan ten over grootere bedragen moeten beschikken, kunnen dit doen door gireering van het bedrag op de postrekening van een bankinstel ling. Men dient zich dan verder met die bank te verstaan. Opdrachten tot overschrijving met het boekje te richten aan den directeur der rijkspostspaarbank te Amsterdam. 4. Aan aanvragen om betaling in contanten boven f 100 per week wordt alleen om zeer bijzondere redenen, gestaafd met gegevens, voldaan. Betaalbaarstelling van aanvragen om terugbetaling per telegraaf kan vooralsnog niet geschieden. 5. Zonder eenige beperking wordt voldaan aan aanvragen om over schrijving van het tegoed of een gedeelte daarvan op een rekening bij den postcheque- en girodienst. Aanvragen vergezeld van het spaar bankboekje te richten rechtstreeks tot de rijkspostspaarbank. Langs dezen weg kunnen de inleggers dus alle vorderingen van aangeslotenen aan den postchèque- en girodienst voldoen. Voor afgifte van duplicaat-boek jes moet men zich wenden tot een kantoor der posterijen en daarbij zoo volledig mogelijke inlichtingen verstrekken. Nadere inlichtingen kunnen worden inge wonnen aan het postkantoor (loket Spaar bank). VERPLAATSING BEWAARDER HYPOTE EEKKANTOOR. De bewaarder van de hypotheken, enz. de heer J. A. Kramer, is verplaatst van het hypotheekkantoor te Alkmaar naar het hy potheekkantoor te Leeuwarden. GOEDEREN VAN MILITAIREN EN GEEVACUEERDEN. De commissaris van politie te Alkmaar maakt bekend, dat hem, zoowel van mi litaire zijde, als wel van de zijde van de burgerbevolking (geëvacueerden) brieven bereiken om opsporing van tijdens den oorlog alhier vermiste, verloren dan wel ergens achtei gebleven eigendommen, zooals militaire uniformen en rijwielen, dekens, koffers, inhoudende waarde volle voorwerpen, kleeding etc. van de geëvacueerden. Aangezien het niet denkbaar is, dat er in woners van Alkmaar zouden zjjn, die boven genomen bevolkingsgroep op een of andere wijze willen benadeelen, verzoekt voor noemde commissaris aan al degenen, die nog goederen onder zich hebben van militairen of geëvacueerden, dan wel nog in het bezit zijn van goederen waarvan men de herkomst of eigenaar niet weet, hiervan ten spoedig ste opgave te doen aan zijn bureau. Door zijn tusschenkomst zullen dan de rechtheb benden weer in het bezit worden gesteld van hun eigendommen. E.S.O.N.A. NAAR PURMEREND. Kon de vorige week de passagiers- en vee- dienst op de markt te Purmerend door allerlei omstandigheden niet doorgaan, thans is toestemming verkregen van den districts commissaris en het stoomschip Nieuwediep voor genoemden dienst vrij gegeven. Daar momenteel 's nachts nog niet geva ren mag worden, vertrekt de boot Maandag avond 3 Juni van Den Helder om 5 uur en Dinsdagmorgen 4,30 uur uit Alkmaar. VERTROKKEN PERSONEN. J. Ridder, N.H., melkcontroleur, van Ach terweg 31a, naar Beemster. G. Polak, N.H., winkeljuffrouw, van Helderscheweg 22, naar Heerenveen. J. P. Vink, N.H., ingenieur, van Kennemerstraatweg 153, naar Amsterdam. H. Imming, R.K., z.b., van Baanstraat 14, naar Schagen. J. A. Zon derhuis, R.K., winkelbediende, van Park straat 8, naar Heiloo. A. C. van 't Hoff, R.K., vertegenwoordiger levensverz., van Achterweg 49 a, naar 's-Gravenhage. J. van Zalinge, N.H., groentenhandelaar, van Laat 61, naar Broek op Langendijk. E. Buijsman, R.K., en echtgenoote en dochter, z.b., van Hooftstraat 3, naar Den Helder. H. Ruiter, N.H., en echtgenoote, en dochter, timmermansknecht, van Laat 177, naar Am sterdam. AH. van Bezouwen, N.H., con structiewerker, van Spoorstraat 56, naar Rotterdam. A. Hoekstra, OBisCl., z.b., van Forestusstraat 22, naar Amsterdam. J. Fris, geen, z.b., van Vermeerstraat 25, naar Beverwijk. C. C. Zoon, R.K., huishoudster, van Landstraat 12, naar Ursem. C. M. van I Zondag 2 Juni. Dansen. 46 en 710 uur, dansen in restaurant „London". lederen avond dansen in Het Wapen van Heemskerk. Bioscopen. City-theater, 7.30 uu hoofdnummer Die ondeugende lady X (comedie); hoofdrollen Merle Oberon pn Laurence Olivier. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dag breekt aan (rom.-dram.); hoofdrol Jean Gabin. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De strijd om den Omar-diamant (avonturen); hoofdrollen Cesar Romero en Phyllis Brooks; vooraf Het meisje met de zeven bontmantels (rom.); hoofdrol Simone Si mon. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De geheimen van de Roode Zee (rom.- sens.); hoofdrol Harry Baur. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. TELEFOON 26600 IS NORMAAL GEOPEND. Dam, R.K., van Roemer Visscherstraat 11, naar Egmondbinnen. A. M. de Boer, R.K., dienstbode, van Jul. v. Stolberglaan 1, naar Andijk. A. Heinis, KerkvJC., bloe mist, van Lindenlaan 19, naar Limmen. M. Wijkstra Morm., z.b., v#n Fabrieksweg 3, naar Amsterdam. C. A. Dekkers, Ger.K., z.b., van Kanaal kade 11, naar Den Helder. Th. Bruin, R.K., z.b., van Oudegracht 78, naar Heemste de. J. J. van de Kamer, R.K., z.b., van Laat 101, naar Heemstede. M. I. J. Hilck- mann. R.K., en echtgen. en kinderen, ma- nufacturier, van Langestraat 27, naar Ber gen. M. Glazekas, N.H., leerling verpleeg ster, van Prinses Julianalaan 14, naar Broek op Langendijk. A. Bosman, z.b., van Zeg- lis 124, naar Egmond aan Zee. A. G. Lu- ken, R.K., huishoudster, van Westerweg 22, naar Noordscharwoude. H. M. Diemei, R.K., dienstbode, van Regulierslaan 24, naar Voorhout. H. Voerman, N.H., en kinderen, vrachtbootkapitein, van St. Annastraat 38a, naar Amsterdam. H. G. Toornstra, N.H. dienstbode, van Kanaalkade 2a, naar Uit geest. C. de Wit, D.G., en echtgenoote, en dochter, aannemer, van Kanaalkade 2a, naar Uitgeest. P. Altink, geen, landarbeider, van Eilandswal 1, naar Wormerveer. C. Kok, N.H., en echtgenoote, scheepswerktuig- kundige, van Schoutenstraat 20a, naar Koe dijk. A. Dingemans R.K., van Everdingen- 'uKojqiassfta 'f 'V '1.119(1 ■ibgu '8i pmais R.K., leerling verpleegster, van Everdingen- straat 18, naar Oegstgeesti M. A. de Lange, D.G., bankdirecteur, van Emmastraat 35, naar Heiloo. G. Reijen, R.K., en echt genoote, kantoorbediende, van B. Botteman- nestraat 26, naar Castricum. S. van Nie- nes, N.H., z.b., van Eikelenbergstraat 2, naar Edam. P. G. Seijsener, R.K., huishoud ster, van Kennemerpark 8, naar Noordwij- kerhout. D. C. C. Hettema, R.K., huis houdster, van Helderscheweg 34, naar Rot terdam. A. C. Spierdijk, geen, dienstbode, van Stationsweg 104, naar Barsingerhorn. J. A. Beentjes, R.K., dienstbode, van Payglop 2, naar Heemskerk. C. E. Stroet, R.K., z.b., van Oudegracht 33, naar Obdam. A. M. Ranzijn, R.K., dienstbode, van Emma straat 15, naar Zijpe. J. Zonneveld, R.K., dienstbode, van Fnidsen 107, naar Uitgeest. H. Deen, geen, z.b., van Kinheimstraat 6, naar Velsen. M. Hoogzaad, R.K., dienst bode, van van Everdingenstraat 18, naar Bergen. E. Ph. Bernaert R.K., z.b., van Oudegracht 162, naar Haarlemmermeer. A. G. Mosk, N.H., dienstbode, van Nieuwe- sloot 34, naar Heiloo. P. J. Boom, R.K., zb., van Egmonderstraat 13, naar 's-Gra venhage. DE OFFICIEELE TIJD TEN PLATTELANDE. De „oude tijd" heeft afgedaan. Voorheen werd ten plattelande door verreweg de meesten, die met het landbouw- of veeteeltbedrijf verbonden waren, des zomers de „oude tijd" gehouden. In dit ver band herinneren we aan het oud-Tweede Kamerlid Braat, die zich destijds zoo'n fel tegenstander van den zomertijd getoond heeft. Na de invoering van den officieelen Duit- schen zomertijd blijkt men thans ten plat- tenlande plotselng de bakens ook te hebben kunnen verzetten. Tal van veehouders en landbouwers hebben den officiëelen zomer tijd aangenomen, anderen zijn er een uur bij ten achter gebleven. Slechts sporadisch komt het voor dat de klok nog 1.40 uur ver schilt met den huidigen wettelijken tijd, dus dat men nog te werk gaat volgens den we kunnen wel zeggen héél „ouden tijd". Zoo blijkt dus dat wat voorheen ten plat- tenlande steeds voor onmogelijk werd ge houden nu terstond, feitelijk zonder slag of stoot, mogelijk geworden is. Ter verduidelijking diene, dat in verband met het opkomen van de zon wat vooral straks bij den hooibouw ter sprake komt er natuurlijk dit verschil bestaat dat een veehouder, die bv. gewend was om 4 uur op te staan, nu den wekker op pl.m. 5.30 uur zet. Alkmaars contact met de militairen is nooit bijzonder groot geweest, al hadden wij dan vroeger ook onze bekende Cadetten school, het ideaal voor alle jongens, die of ficier wilden worden en al zijn er dan in verloop van tijd ook heel wat militaire figu ren geweest, die hun opleiding in de stad dei victorie zijn begonnen. Alkmaar was dus een soort academiestad, maar ook dat is al weer lang geleden en na dat de Cadettenschool, na geruimen tijd te hebben leeggestaan, in een ziekenhuis om gebouwd was, had onze gemeente het con tact met de militairen vrijwel verloren. Alkmaar heeft blijkbaar jarenlang geen strategische beteekenis gehad en dat men hier weer belang in militaire zaken begon te krijgen, werd hoofdzauelijk veroorzaakt door de stichting van het vliegveld, over welks voor- en nadeelen destijds in Bergen heel wat gedebatteerd is met 'het natuur lijke gevolg, dat er ook in onze courant vele kolommen over zijn volgeschreven. Het vliegveld werd een feit en daarna kwamen er andere problemen. Er kwamen n'euwe regimenten en omdat militairen niet alleen leven en vertier maar ook voordeel brengen, omdat een garnizoensstad zooveel meer beteekent dan een provinciestad met alleen maar doodgewone burgers, hebben tal van Nederlandsche gemeenten er in Den Haag naar gesolliciteerd voor de legering van een der nieuwe regimenten te worden aangewezen. Wij leven snel tegenwoordig en toch lijkt het al weer zoo'n tijd geleden, dat ook Alk maar vooraan stond in de rij der sollicitee- rende gemeenten en dat men er in onzen Raad broederlijk en zusterlijk van over tuigd was, dat het behalen van den prijs een offer waard was. Wij boden zelfs zooveel, dat men het in Den Haag waar men waarschijnlijk reeds wist, dat wij toch met een prijs zouden gaan strijken zonde voor het Alkmaav- sche geld vond en een regeling trof, waar door ons royale aanbod kwam te vervallen en Alkmaar veel goedkooper toch de aange wezen plaats voor een der nieuwe regimen ten zou blijven. Het resultaat was, dat wij grond beschik baar stelden voor den kazernebouw en voor oefenterrein en wanneer er sindsdien, door de groote gebeurtenissen in Europa, niet een geheel anderen toestand dan vroeger was ge komen, dan zou die kazerne er nu wellicht al staan en dan zou Alkmaar de rustige gar nizoensstad zijn geworden, waarop allen, in en buiten den Raad, hun hoop hadden ge vestigd. Het voornaamste deel van het garnizoen, namelijk de soldaten, hadden wij al, of ten minste grootendeels al. Het was een blijde dag, een dag, dat uit tallooze huizen de vlag gen wapperden, toen onze Postfanfare het nieuwe corps, dat onder den indruk der groote gebeurtenissen ook een beetje op den achtergrond geraakt is aan den trein stond en een gedeelte van het regiment ach ter het vroolijke marschen spelende corps naar het stadhuis trok, waar de officieren door het gemeentebestuur werden verwel komd. De kazerne was er nog niet, maar er wer den enkele scholen verbouwd, waarin de soldaten tijdelijk zouden worden gehuisvest en wij herinneren ons nog de groote be zorgdheid waarmee er toen het zeker was, dat wij het garnizoen zouden krijgen in den Raad geïnformeerd werd of de bezetting van die scholen lang of kort zou moeten duren en de geruststellende mededeelingen van B. en W., dat het alles maar van zeer korten duur zou zijn en dat het onderwijs door verplaatsing van enkele klassen vrijwel niet geschaad zou worden. Hoe weinig konden wij toen in de toe komst kijken en hoe weinigen of beter gezegd niet één enkele was er toen, die voorzien kon, dat binnen afzienbaren tijd niet alleen al onze scholen maar nog de meeste van de vele leegstaande woningen door militairen bezet zouden worden en dat wij dat alles vanzelfsprekend zouden vinden en ons zonder morren daarin zouden schikken. Zoo was vóór de mobilisatie Alk maars contact met de militairen en de groote vraag voor de naaste toekomst is nu of wij den draad weer kunnen opvatten waar hij ons in September ontglipt is, met andere woorden of wij nu nog het ons toegezegde en reeds half gekregen garnizoen voor de toe komst zullen behouden, of er op den grond, welke wij daarvoor zoo spontaan beschik baar stelden, nog werkeijk een kazerne zal verrijzen en Alkmaars contact met de mili tairen dus niet even onverwacht zal verdwij nen als het destijds tot stand is gekomen. Niemand weet op dit oogenblik wat er in de toekomst met onze weermacht zal gebeu ren, hoe deze zal worden samengesteld en waar de onderdeelen zullen worden ge legerd. Over dergelijke vraagstukken zullen allereerst de Duitsche autoriteiten thans te beslissen hebben. Maar wij mogen hopen, dat na alle offers welke Alkmaar vrijwillig gebracht heeft, ook in de toekomst met onze belangen zal worden rekening gehouden. Alkmaar zit met zoovele andere Neder landsche gemeenten op het oogenblik wat in den' put, maar het moet er weer uitgeholpen worden. Het moet weer aan den slag, het moet in de naaste toekomst in de rij der vooruitstrevende gemeenten weer een eer volle plaats zien te krijgen en wanneer Hol land zijn leger houdt en voor de onderdee len daarvan weer een passende verblijf plaats zal gezocht worden, dan kan Alkmaar zijn oude rechten laten gelden en hopen wij het werkelijk nog eens te beleven, dat men de lang verwachte kazerne niet alleen meer zal bespreken, maar eindelijk ook eens zal bouwen. Benoemd. De heer H. N. Schoenmaker, monteur le laksse der Ned. Spoorwegen alhier, is benoemd tot assistent-opzichter der elec- trificatie, in de vacature-van Oosten. Het concours gaat niet door. Door het fanfarecorps Onderlinge Oefening alhier is besloten het voorge nomen concours, dat einde Juni zou ge houden worden, dit jaar niet te doen doorgaan. Uitkeering aan kweekers. De kweekers van anemonen en ra nonkels, die door de huidige tijdsomstan digheden schade hadden geleden, doordat deze bollen totaal onverkoopbaar waren geworden, hebben dezer dagen een schade-uitkeering ontvangen. Door den burgemeester zijn vele po gingen in het werk gesteld bij diverse in stanties om zoover te komen, hetgeen hem tenslotte geluktt is bij het Fonds voor Bijzonders Nooden. In totaal is aan schade-vergoeding uitgekeerd een bedrag van 6476,96. Hoewel met dit bedrag de totale ge leden schade niet wordt vergoed, wordt er toch een schade-bedrag van 60 op gevangen, hetgeen voor de betrokkenen zeker niet zonder beteekenis is. Schadevergoeding inundatie. In deze gemeente is opgericht een commissie om de schade, welke is ont staan door de inundatie, op te nemen en de schadevergoeding te regelen en te bespoedigen. Aangifte van geleden schade moet uiterlijk tot a.s. Dinsdag, 4 Juni opge geven zijn bij den secretaris of één der commissieleden. Als voorzitter treedt op burgemeester P. van de Ven; secretaris is de heer P. Boschman. DE IJSELMEERMUG WEER TERUG. De IJselmeermuggen, die de eerste jaren na de afsluiting een ware plaag vormden voor de bewoners van de kust der voorma lige Zuiderzee, vertoonen zich volgens de Stand, thans opnieuw, nadat zij enkele ja ren achtereen nauwelijks zijn waargeno men. In dikke wolken dansen ze boven het gras der dijken en in de steden en dorpen langs het IJselmeer dringen ze de huizen in. Het biologische evenwicht schijnt dus nog niet ten volle hersteld. „WEST-FRIESLAND" BETAALT 100 PROCENT UIT. Naar van zeer bevoegde zijde aan de N.H.Crt. werd medegedeeld, zal door de bloembollenveiling-vereeniging West-Fries land ook dit jaar wederom 100 pet. aan hare aanvoerders worden uitbetaald. Gezien de zeer groote moeilijkheden in het geldverkeer met het buitenland, kan dit een groot succes genoemd worden. De kweekers zullen dit stellig met groote vreugde en dankbaarheid vernemen. Begin volgende week zal 'met de uitbe taling worden begonnen. AUTOBUSDIENSTEN. De inspecteur-generaal van het verkeer maakt bekend, dat in de opgave van auto- busdiensten voor Noordholland eenige wij zigingen worden aangebracht. De N.V. Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. te Haarlem zal de buslijn PurmerendDe Rijp uitbreiden tot Graft. Verder zijn de volgende aanvullingen goed gekeurd: N. A. v. d. Hof en J. Ton te Graft: West GraftdijkAlkmaar. N.V. „H.A.B.O." te Alkmaar: Schagen Barsingerhorn. H. J. W. Wijst te Den Helder: Den Helder Huisduinen. J. van Scheyen te Callantsoog: Schagen Stolpen Callantsoog Groote Keeten 't Zand. N.V. W.A.C.O. te Hoorn: MedemblikNie- land Almersdorp Middenmeer Wie- ringerwerf Slootdorp de Haukes den Helder. DE ,;MEDEMBLIKKER" RIJDT WEER! Het „Medemblikker spoortje" is weer in eere hersteld. Hebben indertijd alle pogin gen om de treinverbinding Medemblik Hoorn te behouden en later om deze weer terug te krijgen, gefaald, thans is de dienst voor personenvervoer weer ingevoerd. Vier maal daags kan men weer per spoor van Hoorn naar Medemblik en terug reizen. De dienstregeling is als volgt: Vertrek Hoorn: 7.40, 11.40, 15.40 en 19.40; aankomst Medemblik: 8.30, 12.30, 16.30 en 20.30. Vertrek Medemblik: 9.00, 13.00, 17.00 en 21.00; aankomst Hoorn: 9.50, 13.50, 17.50 en 21.50. Buslichtingen. Nu de postdienst vrijwel weer normaal werkt, zijn de buslichtingen van het post kantoor met één uitgebreid. Die lichtingen geschieden thans te 6.45, 12.45 en 19.45 uur. Bonnefaasschouw. De Bonnefaasschouw (schouw over de in de gemeente gelegen wegen) is dit jaar bepaald op 17 Juni a.s. Eervol ontslag. Aan den heer Joh Rampen is in ver band met zijn benoeming tot eersten amb tenaar ter gemeente-secretarie van Zuid- horn (Gr.) me ingang van 1 Juli a.s. eer vol ontslag verleend als ambtenaar ter se cretarie alhier. DE PLANNEN VAN HET NED. TOONEEL TE AMSTERDAM. Naar wy vernemen is gisteren in den Stadsschouwburg een bijeenkomst gehouden van de leden van het Nederlandsch Tooneel, waarin men besloten heeft dóór te spelen indien het moet zelfs onbezoldigd ten ein de een bewijs te geven van het bestaansrecht van het groote tooneel, ook in dezen tijd. De heer Van der Lugt Melsert zal thans verbin ding zoeken met den wethouder voor de Kunst, ten einde te vernemen in hoeverre de gemeente bereid en in staat is mede te werken aan het welslagen van verdere plan nen. ^ï-TtE AANHET Een beschouwing i militaire zijde. Aan het einde van de derdf croote offensief aan het fvordt door het D.N.B van d< taire zijde het volgende resu 1. Het Belgische leger 1 leerd en is voor den strijd schakeld. De Duitsche troepe Belgische kust. 2 Het Fransche eerste, cende leger zijn in de grootf <lae in Vlaanderen en in l slagen en buiten gevecht ges zetting van de Fransche Ma; het noord-westen is van de k kerken tot Montmedy bedv Duitsche handen. Een nieuv strekt zich uit van de Franse hij Abbeville, de Somme op, en de Aisne tot de Maas ter Sedan. Daarmede is het Du: op rond 100 K.M. de Fransch naderd. De Duitsche luchtm: niet slechts de lucht boven dringt ook diep in het vijar land, waar verzamelpunter bases onder haar voortduren wapenbereik liggen. 3. Het naar het vasteland sche expeditiecorps is in VI nietigd. Van de Belgische e naalkust uit beheerschen het de marine en de luchtmach punt van het Kanaal en den Theems. Van de nieuwe steu kanaalkust uit is de Duitse evenals de marine in staat, aanvallen op Engeland te oi 4. De belangrijkste verbir spoorbanen voor den étap België en noord-Frankrijk z handen. Door het spoedige is de ravitailleering van de vleugel van het Duitsche leg verzekerd. 5. In Duitsche handen zij: buitengewoon belangrijke Noord-Fransche kolenmijnen centra. Aan het einde van de derd offensief hebben de Duitse halve het geheele Britsche—- leger uitgeschakeld en verni over 300 K.M. van de Duits het Westen verlegd en staai noord-Frankrijk, gereed vooi De Britsche troepei tegenstand op een kusts Kanaal tusschen Duinkf poort, met een breedte i K.M. De diepte van dit sel van het binnenland draagt nog slechts 1 hoogst. De Britsche leidi baar, ook met achterlat: en uitrusting tenminste mogelijk manschappen c redden. De Duitsche ai aan het front Furnes Westen van Duinkerke: aan den gang om ook der Britsche troepen we HERSTEL GOEDERENVE SPOOR. Naar wij vernemen is h voer zoowel van stukgoed ladingen tusschen een groc wegstations hersteld. Daar de mogelijkheden o van het net niet dezelfde zij bliek aangeraden, zich om wenden tot de goederenka tions, de factorijen van var en de agentschappen van Transport Onderneming (A. 10 JUNI WEER EEN SPOOl Naar wij vernemen, is het dat tegen 10 Juni de verse spoorwegboekje tegemoet k zien. Onmiddellijk na de ca de spoorwegen alle handen geslagen, om binnen den k tijd tot een zoo normaal mo loop te kunnen komen. I daarbij alle medewerking t autoriteiten, die duidelijk in groot aandeel de Nederland; in het economisch bestel va ben. Het was dus een natio het spoorwegverkeer zich s en men heeft zich dan ook schrikken door de vele moei voor de bedrijfsleiding en zich plotseling geplaatst zaj Met onverdroten ijver t den wederopbouw van he keer gewerkt en reeds op scheen de eerste beperkte welke sindsdien practisch betering en uitbreiding he Zoo heeft men bereikt, c overal weer kan komen, i Limburg en Zeeland nog lijkheden en al moet men met overvaren en oversta nemen. Als men thans een diet de spoorwegen koopt, krij 16 Mei met de drie inmid aanvullingen. De spoorwegen zijn er z: dat deze vier bladen voor weinig overzichtelijk gehe om technische redenen z zeker vier a vijf dagen vai ling verstoken zijn gebleve: ander in een duidelijker gieten. Thans is men zoo ve aan de verschijning van gewerkt wordt met de di< als die op dat oogenblik 1 zal zijn, en die dan weer a beteringen teweeg zal br< den als mogelijke datum 1 De ruggegraat van elk reclam DAGB1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2