De regeling tot verkoop van textielgoederen aan particulieren. Vroegtijdig inkuilen van gras gewenscht, Tot 1 Februari 1941 geen krachtvoeder voor rundvee. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd, maakt het navolgende bekend: Regeling voor donkere olie i onderpanden ;n genoemd de Hypotheekbank theekbank. Nu dat de onder, werd verstrekt, reid liggen, dat rden tegen mo- slotte, dat de zaak zijn volle enkele verze- en wij, dat zij aannemen van rde hadden ge ien molest ver- dt gemeld, dat te Rotterdam, am, die reeds ecaire moeilijk voordoen, haar jven vervullen, leden, welke te rezen, is echter steld bestaande 5, J. G. H. Sau- van Kesteren, in nauwe sa- iten voob de den werkzaam levensverzeke- euwe feiten be nstellingen zijn pothecaire lee- anden min of bben geleden, ende goederen, zal de schade lis zijn dan de tand van deze zonder uitzon- niet bepaald i gevolgen, die erzekerden zou 'zekeringskamer genblik ook be kt met betrek- levensverzeke- alsuitkeeringen, wordt voorloo- n de begunstig- van 1000. lalsuitkeeringen le, dat dan ten oldaan. Voldoe- en overlevings- ald. Voldoening len uit hoofde eenkomst ge- rschuldigde be- lei van kracht aard der zaak blikkelijke be- eteekent aller- rachten, dat het digde bedragen erd. Overigens het boven- concludeerd, er schade der ver- chappijen zal uiteindelijk zal Mij. had vóór iar Ned. Indië doeling om een :hen het bedrijf Indië. Hierdoor he kantoren de hun onmis- ale landen, in aten, konden rlog van ons geweest. Het normaal voort- sedert 30 April van het over- Uit deze mede- valt niet op te twikkeling van heeft gedacht, toe nog te on- eft de H.V.A. 'plaatst. Daar voor een be aats heeft, be nemen, dat le geldmidde- egelmatig voort n gepubliceer- ie nettowinst gen vorig jaar dividend van pet. uitgekeerd. ALKMAARSCHE COURANT ZATERDAG 1 JUNI 1940. succes van naken!" ook maar een dat beroep lecteur knipte ram naderbij. vij willen niet ade duo som- ;st dan ook, goed. :ht heel wat jn cel, als hij Mansions niet icteur Higgins landhuisje. ilaatselijke poli leiding van den ziekenhuis had ructies had uit- rigen ochtend gehad, was nu behoefde niet aderlijke voet- jdig aan het de brigadier betraden het aldus voor tstap op den ce bezoekers vervolgd). OP DE ALGEiVIEENE BEGRAAFPLAATS CROOSWIJK TE ROTTERDAM. Op plechtige wijze is in tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten het stoffelijke overschot ter aarde besteld van drie soldaten, en wel een infanterist, een marinier en 'n vlieger, waarbij tevens allen, die te Rotterdam zijn gesneuveld, zijn herdacht. Op voorgrond rechts Oberstleutnant Ranft, vertegenwoordiger van den Duitschen comm. van Rotterdam. Op verschillende plaatsen in ons land is men weer aan het restaureeren bruggen begonnen. Op onze foto: Duitschers aan den arbeid. der HET REGEERINGSCOMMISSARIAAT VOOR DEN OPBOUW. Is gevestigd in lokalen van de B.P.M. te den Haag. Oud-minister Kan, dezer dagen tot adviseur van dit commissariaat benoemd, verlaat ,t gebouw BIJ DE GEEVACUEERDE ROTTERDAMMERS, DIE IN DE ZALEN VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN ZIJN ONDERGEBRACHT. Links: Het eten voor de geëvacueerden wordt in groote ketels aangevoerd. Rechts: In de groote zaal vinden de mannen hun slaapplaatsen. Tijdens het opmaken der bedden. Het doel is het voorkomen van hamsteren. De thans geldende regeling voor den ver koop van textielproducten is, naar geble ken is, voor velen nog niet duidelijk. Des wege geven wij hierbij nogmaals een uit eenzetting van de situatie. Een ieder is gerechtigd textielstoffen te koopen, voor zoover hij of zij daaraan be hoefte heeft. De winkeliers mogen echter niet meer dan één stuk tegelijk verkoopen. Onder „één stuk" wordt verstaan: één paar sokken, één costuum, één overhemd of rok enz. Bij den koop moet een volgbriefje in duplo worden opgemaakt, waarop vermeld staan: naam, adres, nummer en letter van de distributiestamkaart van den kooper, als mede het gekochte artikel. Het origineel van dit volgbriefje ontvangt de kooper, die dit gedurende tenminste drie maanden moet bewaren, terwijl het tweede exemplaar door den winkelier moet worden bewaard. Dit exemplaar dient ter controle, daar de ambtenaren van de distributie hieraan kun nen nagaan hoeveel goederen door één koo per in een bepaalde periode zijn gekocht. Is dit naar het oordeel van het rijksbureau voor de distributie meer dan men redelij kerwijs noodig kan hebben gehad, dan zal een vervolging wegens overtreding van het hamsterverbod worden ingesteld. De straffen, welke hierop staan zijn zeer strengen zullen zonder mededoogen wor den toegepast, naar ons van bevoegde zijde werd medegedeeld. De regeling komt dus hier op neer, dat men zonder bezwaar kan koopen, wat men noodig heeft. Koopt men echter meer, dan loopt men het resico zich bloot te stellen aan een strafvervolging. Een ieder is ver plicht zijn stamkaart aan den winkelier te toonen. In enkele gevallen kan bij hooge uitzon dering de burgemeester van de betreffende gemeente dispensatie van deze regeling ver- leenen. „STICHTING ZUID-HOLLAND 1940" IN HET LEVEN GEROEPEN. In overleg met de commissie voor de oorlogsschade en met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, heeft de commissaris dei- koningin in die provincie op Donderdag 30 Mei 1.1. de,^Stichting Zuid-Holland. 1940" in het leven geroepen. De stichting heeft tot doel met de nader te harer beschikking te stellen middelen het herstel van het bedrijfs leven in de provincie Zuid-Holland te be vorderen en daarvoor tegemoetkoming te geven in de materieele oorlogsschade, ge leden in de verschillende gemeenten in de provincie. De gemeente Rotterdam valt bui ten de bemoeiingen der stichting; aldaar is de stichting Rotterdam 1940 tot gemeld doel werkzaam. Het bestuur der stichting wordt gevormd door den commissaris der koningin in de provincie Zuid-Holland jhr. mr. dr. II. A. van Karnebeek en de leden van Gedepu leerde Staten dier provincie mr. E. J. M. H. Bolsius, mr, J, J. R. Schmal en C. G. Roos. De landbouwers dienen rekening te houden met het feit, dat in het al gemeen tot 1 Februari 1941 voor het rundvee geen krachtvoeder zal worden toegewezen. In verband hiermede zal een zoo groot moge lijke hoeveelheid hoogwaardig ruw- voeder moeten worden gewonnen. Het is derhalve dringend ge wenscht, vroegtijdig tot het inkuilen van gras over te gaan, alsmede tot het uitbreiden van den verbouw van stoppelgewassen. Indien nog moge lijk, is het eveneens gewenscht den kalftijd te verschuiven. Voor inlichtingen omtrent het in kuilen enz. wende men zich tot den rijkslandbouwvoorlichtingsdienst. NEDERLANDSCHE AKKERBOUWCENTRALE NEEMT ALLE AANGEKOCHTE AARDAPPELEN AF. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende bekend: Het blijkt, dat verschillende landbouwers, die aardappelen hebben verkocht aan de Nederlandsche akkerbouw-centrale, in de meening verkeeren, dat deze aardappelen niet meer in ontvangst zullen worden ge nomen. Deze veronderstelling is volstrekt onjuist. De Nederlandsche akkerbouw-centrale zal zonder uitzondering de aangekochte aard appelen afnemen en den vollen aankoop prijs, met de wekelijksche verhoogingen, uit betalen. De verkoopers zijn dan ook zonder voor behoud verplicht de aardappelen op afroep aan de Nederlandsche akkerbouw-centrale te leveren. Zij, die aardappelen, welke reeds aan de Nederlandsche akkerbouw-centrale waren verkocht, aan anderen verkoopen, stellen zich bloot aan gerechtelijke vervolging. OPHEFFING VAN DE VELDPOSTKANTOREN. Thans weer normale adresseering. In verband met de opheffing van de veld postkantoren op heden 31 Mei wordt het publiek verzocht, correspondentie voor mili tairen voortaan steeds met vermelding van plaatsnaam te adresseeren. Mocht men, in bepaalde gevallen, de plaatsnaam niet weten, dan kan nog op de oude wijze, met vermelding van het leger onderdeel, worden geadresseerd. Deze stuk ken worden dan door het hoofdexpeditie- bureel van-de veldpost, dat voorloopig nog in functie blijft, van het juiste adres voor zien Het spreekt van zelf, dat bij deze wijze van behandelen met eenige vertraging moet worden rekening gehouden. ZOMERNIEUWS UIT „ARTIS". „Artis" geeft in dezen tijd allerlei nieuws te aanschouwen, dat bij een bezoek aan onzen prachtigen dierentuin niet over het hoofd moet worden gezien. In het ronde hertenperk in den achtertuin is een sierlijk hertekalfje geboren, een Java- hertje, dat slechts korten tijd het gevlekte jeugdkleed van camoufleerende werking zal vertoonen, hetwelk-bij de meeste her tensoorten eenige maanden blijft, doch bij de Indische zes-einders; waartoe het Java- hert, het Sumatraansche paardhert en het Voor-Indische Aristoteleshert behooren, be trekkelijk weinig ontwikkeld aan den dag treedt. Alleraardigst zijn ook de wolfsjongen, die nu uit het hol, dat de wolvin vóór in het perk heeft uitgegraven, al spontaan voor den dag komen en het ook uit eigen beweging weer opzoeken. Verschillende paren in de zilvermeeuwen- broedkolonie hebben nu eieren en aan den middenvijver, goed verscholen in een hollen boom, zit een bergeend-wijfje te broeden. „Gima", het olifantenkind, komt nu ook al meer, met moeder „Birma" mee, in het bui- tenperk en kan daar hoogstvermakelijk en overmoedig te keer gaan. Van zijn- buren, het paar Afrikaansche neushoorns, die soms geweldig aan het tournooien slaan, zoodat stofwolken als in de steppe oplaaien, trekt de olifantendreumes zich weinig of niets aan Ook niet, wanneer in het bijzonder de neurshoornmerrie gaat ploeteren en plassen in het ondiepe bassin en daarna uitgelaten gaat rondhollen. Prachtig pronken nu alle pauwen-, kal koenen- en fazantenhanen in de fazanterie, maar ook de exotische duiven en duifjes in het vogelhuis laten zich niet onbetuigd. In het aquarium zijn groote bekbroedende Tilapia's van Natal en uit het Nijlgebied aan het graven van broedkuilen; een wijfje zwemt er al met een bek vol jongen rond. Interessant is in het aquarium ook het ge drag der groote zeesterren en zeeanemonen, in het bijzonder, wanneer de oppasser hen gaat voeren. Een kolossale zeepaling, dik als een mansarm en bijna twee meter lang, is vanwege zijn vraatzuchtigheid thans in een apart bassin ondergebracht. Een bijzondere verschijning aan de zeewaterzijde in de groote zaal is de gedrochtelijke, grauwblauwe snotdolf, van welke opvallende zeevisschen- soort uit den Noordelijken Atlantischen Oceaan elders in het aquarium ook een jeugdig exemplaar, dat hier sinds het voor jaar van 1939 in leven is en flink uitgroeit, te zien is. In het insectarium zijn weer wandelende bladeren uit Ned. Oost-Indië uit de eitjes gekomen, welke eieren als geschenk van mejuffrouw dr. B. Polak eenigen tijd ge leden van Buitenzorg per vliegpost goed zijn overgekomen. Voorts zal het den lezers interesseeren te vernemen dat de aap, die bij de ingebruik neming der nieuwe apenrots op Donderdag j.l. wist te ontsnappen door vanuit den in middels afgezaagden top van een op het terrein voor de rots staand boompje over gracht en omheining te springen, zich blik semsnel uit de voeten te maken w en tot boven in een hoogen boom aan den rand Huishoudolie alleen voor ziekenhuizen en gestichten. Het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt met betrekking tot het verkoopen en afleveren van donkere olie het volgende bekend: Het in artikel 6 bis van de donkere olie- beschikking 1939 no. 1 vastgestelde afleve ringspercentage van 70 procent zal van he den af tot nader order alleen gelden per maand voor afleveringen aan alle over heidsbedrijven en ziekenhuizen/gestichten, met uitzondering van autobusdiensten, transportdiensten te land, op basis van de periode 1 Augustus 193831 Juli 1939. Ge leverd mag slechts worden, wanneer is ko men vast te staan, dat vervanging van don kere olie door andere brandstof niet moge lijk is. Met uitzondering van de afleveringen aan ziekenhuizen en gestichten is de aflevering en het verbruik van de huisbrandolie voor verwarming van lokaliteiten en/of voor voorziening van warm water van heden af geheel verboden. Ziekenhuizen en gestich ten komen slechts dan voor huisbrandolie in aanmerking, indien vervanging van huis brandolie door andere brandstof niet moge lijk is. De vervoersondernemingen. Aan spoor- en tramwegen, autobusdien sten, zoomede rivier- en binnenvaart mogen de ondernemingen slechts afleveren de hoe veelheden, welke door den inspecteur-gene raal van het verkeer of de door het depar tement van handel, nijverheid en scheep vaart aangewezen instantie worden vastge steld. In het algemeen zal door deze in stanties voor het vervoer van goede ren te land slechts vergunning tot aflevering van donkere olie worden gegeven, indien de te vervoeren goe deren voor het economische leven van vitaal belang worden geacht. Vorenbedoelde goederen zijn in de eerste plaats levensmiddelen, brandstoffen, genees middelen, veevoeder en meststoffen; de in specteur-generaal van het verkeer is be voegd ook voor het vervoer van andere goederen vergunning tot aflevering van don kere olie te doen verleenen. De vergunningen tot aflevering van don kere olie voor de rivier- en binnenvaart worden verleend door secretariaten en agent schappén van de bevrachtingscommissies; bij elk ontheffingsbewijs wordt een bon ge voegd, vermeldende de hoeveelheid donkere olie, die aan den kapitein van een motor sleepboot of den schipper van een motor- 1 schip mag worden afgeleverd en door dezen verbruikt. De secretariaten en agentschap pen houden aanteekening van de verleende ontheffingen en de toegekende hoeveel heden. Aan alle overige verbruikers, die donkere olie niet door andere brandstof kunnen ver vangen, mag door de ondernemingen, be doeld in de in den aanhef genoemde be schikking, niet meer worden afgeleverd dan 30 procent van de hoeveelheid, welke de verbruikers hebben ontvangen in de overeenkomstige kalendermaand van de periode 1 Augustus31 Juli 1939. Rantsoen van ten hoogste een week of 200 I. Voor alle verbruikers geldt, dat ge leverd mag worden een rantsoen van ten hoogste een week, met dien verstande, dat aan verbruikers, wier weekrantsoen min der dan 200 1. bedraagt, een maximum hoeveelheid van 200 liter per levering mag worden afgegeven, onder voor waarde, dat het rantsoen voor een over eenkomst langeren tijd zal gelden. De directeur van het rijksbu reau voor aardolieproducten is gemachtigd voor vitate belangen op bovengenoemd percentage extra toewijzingen te geven. Verbruikers die nog over voorraad be schikken en op grond van het voren staande tot het verbruik daarvan gerech tigd zijn, zullen de grootst mogelijke zui nigheid volgens het hiervoor bepaalde moeten betrachten. Aan zulke verbruikers mag niet worden geleverd. 'Voorraden donkere olie aanwezig in tanks, vaten, bussen of anderszins bij houders, die volgens het hiervoor be paalde niet voor het gebruiken van don kere olie in aanmerking komen, alsmede voorraden, welke zich elders bevinden, voor zoover niet dienende tot aflevering aan verbruikers, aan welke volgens bo venstaande regeling mag worden gele verd, zullen ter beschikking moeten worden gehouden. Er zijn maatregelen in voorbereiding om deze voorraden te vor deren. Bovenstaande regeling geldt voor leve ring aan verbruikers, ongeacht of dit rechtstreeks door ondernemingen of via wederverkoopers (handelaren) geschiedt. Deze regeling treedt onmiddellijk in werking. van den groóten vijver te klimmen, reeds den volgenden dag weer opgevangen kon wor den. Verleid door een voorgehouden lekker hapje kwam het dier al spoedig weer binnen het bereik van oppassershanden. Gelukkig is het ook niet meer noodig drenkelingetjes uit het water te redden: al te roekelooze badertjes zijn weer veilig naar het apenhuis teruggebracht. Onder de grootere rotsbe woners bevinden zich echter een paar zwem- liefhefcbers, die men geregeld te water kan zien gaan en die verscheidene rondjes rond om het eiland zwemmen, soms afstanden van eenige meters achter elkaar ónder water af leggend, alvorens zij weer aan land gaan. En wat plantaardig nieuws uit den nu in vollen bloei prijkenden „Artis"-tuin betreft, zij tenslotte nog gewezen op het perk vol reuzen-cacteeën in den achtertuin bij den Boeddha-vij ver, waaronder tal van interes sante en decoratieve soorten; een verzame ling cactussen en ook wolfsmelksoorten, waarop het Genootschap met trots en vol doening mag wijzen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7