DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 1 Belastingaangiften. Wat niet gefotografeerd mag worden. Hooi en stroo. Levering varkens aan veehouderijcentrale. Het telefoonverkeer weder in meer normale banen. Het Duitsche frontbericht. Inlijving van Nederlanders en Belgen bij de Geallieerde strijdkrachten. De eindstrijd in Vlaanderen ALKMAARSCHE COURANT. comman- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Doe het juist en volledig. Het departement van financiën maakt het volgende bekend: De saamhoorigheid van de bevolking van Nederland legt iederen inwoner den duren plicht op naar beste krachten bij te dragen tot leniging van den nood waarin het land door de krijgsverrichtingen is komen 'te verkeeren. Een ieder dient er van door drongen te zijn, dat hij gehouden is zijn aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940/ 1941 op tijd, juist en volledig te doen, en dat hij, indien hij deze aangifte reeds mocht hebben gedaan, deze ten spoedigste dient te verbeteren ingeval zij onjuist mocht zijn. Gelegenheid tot verbeteren. Aan belastingplichtigen, die over verstre ken belastingjaren hun aangiften niet heb ben gedaan zooals het behoorde, wordt de gelegenheid gegeven hun fout te herstellen door begane onjuistheden te verbeteren, zonder dat zij zich daardoor blootstellen aan de sancties, welke op het doen van onjuiste aangiften staan. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940/ 1941, waaruit blijkt, dat over vroegere jaren onjuiste aangiften zijn gedaan, zal na melijk worden beschouwd als een uit eigen beweging gedane verbetering van die vroe gere onjuiste en onvolledige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervol ging wegens het doen van onjuiste aangif ten over vroegere jaren zal worden inge steld. Voorts is bepaald, dat bij navordering van belasting over vroegere belastingjaren, waarvoor de wettelijke termijn van navor dering nog niet is verstreken, geen verhoo ging zal worden gevorderd, en verder dat ook wegens andere overtredingen van de wetten op de belastingen naar inkomen en vermogen, zooals het overleggen van val- sche of onjuiste boeken, bescheiden en op gaven, geen strafvervolging zal worden in gesteld. Voor hen die hun aangiften over het belastingjaar 1940/1941 reeds hebben gedaan, staat de gelegen heid tot het verbeteren van even- tueele onjuiste aangiften open tot 15 Juni 1940. Ook zij die door de oorlogsomstandighe den of om andere redenen niet in staat zijn verbeterde aangiften vóór 15 Juni 1940 te doen, zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zij den inspecteur der directe belastingen voor dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennis geven, met de verklaring, dat zij ten spoedigste eene juiste en volledige aangifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de divi dend- en tantième-belasting of voor de doodehand-belasting zijn gedaan, dan kun nen ook deze vóór 15 Juni 1940 straffeloos worden verbeterd. Vanwege den Duitschen militairen bevel hebber hier te lande wordt nog eens het volgende ter algemeene kennis gebracht. Zonder uitdrukkelijke toestemming van de Duitsche militaire autoriteiten is het niet toegestaan: a. opnamen te maken van militairen wer ken en werktuigen van de Duitsche weer macht; b. opnamen van de Duitsche weermacht, zoowel als afbeeldingen van door krijgs handelingen verwoeste steden, dorpen, vlekken, bruggen, enz., te verkoopen, te verspreiden of op andere wijze in omloop te, brengen. Deze maatregel is van toepassing op ieder, die zich met het maken van opna men in welken vorm ook bezig houdt, en beperkt zich bijgevolg niet tot fotografen, persfotografen, of instellingen. Verbod van vervoer ingetrokken. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening maakt bekend, dat het verbod tot vervoeren en afleveren van hooi en graanstroo is ingetrok ken. Ook het verbod tot bewerken en verwerken van haverstroo en zomer- gerststroo is opgeheven. Tegelijk met de intrekking van het verbod tot vervoeren en afleveren van graan stroo zijn de ten aanzien daarvan be staande prijsvoorschriften buiten werking gesteld. De maximum-prijzen voor hooi blijven evenwél gelden. Het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstijd maakt be kend, dat met ingang van 31 Mei 1940 de gelegenheid bestaat var kens voor levering aan de Neder- landsche veehouderij centrale op te geven. Opgaven moeten geschieden bij de zaakvoerders der Nederland- sche veehouderij centrale. De prijzen, welke zullen- worden betaald zijn tot nadere aankondi ging als volgt vastgesteld: voor varkens met een geslacht gewicht van 75 tot 125 kg.: kwaliteit a 71 cent per kg. ge slacht gewicht; kwaliteit b 69 cent per kg. ge slacht gewicht; kwaliteit c 67 cent per kg. ge slacht gewicht; voor varkens met een geslacht gewicht van 125 tot 150 kg. 72 cent per kg. geslacht gewicht; voor varkens met een geslacht gewicht van meer dan 150 kg. 71 cent per kg. geslacht gewicht. Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 pet.) Zeugen, beeren en binnenbeeren mogen niet worden geleverd. Blijkt na slachting een geleverd varken zeug, beer of binnenbeer te zijn, dan wordt slechts de werke lijke waarde uitbetaald. Voor var kens, welke voor risico van den leverancier zijn afgenomen, worden bovenstaande prijzen alleen dan uitbetaald, wanneer deze varkens na slachting in goede conditie zijn. Is zulks niet het geval, dan wordt de werkelijke waarde na slachting vergoed. Geenerlei "korting zal worden toe gepast voor varkens, waarvan het spek na de slachting zacht blijkt te zijn. Groote afstandsverkeer nog moeilijk. Het telefoonverkeer in Neder land begint zich meer en meer van de in den oorlog geleden schade te herstellen. In 14 van de 20 telefoon districten, waarin ons land is ver deeld, zijn alle netten thans bereik baar. Onder deze bevindt zich sedert enkele dagen ook weder het district Maastricht. Nog niet bereikbaar zijn Zeeuwsch- Vlaanderen, een 25-tal plattelands- netten in het district Nijmegen en enkele kleine netten in de distric ten 's-Hertogenbosch, Rotterdam, Venlo en Zwolle. In verband met het beperkt aan tal beschikbare interlocale verbin dingen blijft het verkeer met Rot terdam en dat op groote afstan den, in het bijzonder waar rivieren moeten worden gekruisd, aan groote vertraging onderhevig. No. 130 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 4 Juni 1940 Hoofdredacteur: Tj.'N. ADEMA. 142e Jaargang Duinkerken sedert eenige dagen het brandpunt der gevechten. Het frontbericht van het D. N. B. luidt als volgt: De Engelschen, die nog in Duinkerken liggen, willen het er, naar het schijnt, op laten aankomen, dat de stad in puin gaat. Langzaam slechts trekken zij zich onder den concentrischen aanval der Duitsche troepen terug, als wilden zij door taaien tegenstand de eer van hun verslagen expeditiecorps redden. Dat de Fransche bewoners van Duin kerken blootgesteld worden aan de zwaarste offers, aangezien Duinkerken sedert dagen het brandpunt is van zware gevechts-handelingen in dezen sector, schijnt de Engelschen weinig te deeren. Uit verklaringen van gevangenen blijkt, dat bij het vervoer van Engelsche troe- pendeelen over het Kanaal, waarmede reeds voor twee weken van verscheidene plaatsen aan de kust een aanvang werd gemaakt, zware verliezen zijn opgetreden door aanvallen van vliegers en duik- booten. Overigens wordt de toestand van een groot deel der groepen, die den z.g. suc cesvollen terugtocht in merkbare ontbin ding bewerkstelligd hebben, troosteloos genoemd. Het naar voren brengen van den z.g. zoo handigen terugtocht in het openbaar heeft derhalve ten doel den in vloed onder de Engelsche bevolking tegen te gaan van de verhalen over persoonlijke belevenissen en den verslagen troepen nieuwen moed te geven. De Londensche instanties zien daarbij over het hoofd, dat het voor het de zeeën beheerschende Groot-Britannië méér dan een blamage is, wanneer het onder de bescherming van zijn vloot slechts een deel van zijn expe ditiecorps over een afstand van enkele mijlen vermocht te redden, ondanks het feit, dat daartoe voldoende tijd ter be schikking stond. Het aantal der bij Forbach binnenge brachte gevangenen heeft voor het plaat selijk ressort beteekenis, doch staat na tuurlijk in geen verhouding tot de aantal len gevangenen, die bij de overwinning in Vlaanderen gemaakt zijn. De voortgezette nachtelijke luchtaan vallen op niet-militaire doelen in west en zuidwest-Duitschland hebben bij de bevolking verbittering teweeggebracht tegen de gevechtsmethoden der Britten, die geen militair nut hebben, maar alleen offers eischen onder de civiele bevolking. Door succesvol optreden van de luchtaf weer is de materieele schade, die de vij andelijke bommen aangericht hebben, be perkt. Desondanks zijn op verscheiden plaatsen door de uitwerking van bommen branden uitgebroken in particuliere wo ningen. In een z.g. luchtbadplaats werd tuschen twee en drie uur des nachts een bom uit groote hoogte neergeworpen. De bom sloeg een breeden trechter in den grond en door de ontploffing werden vensterruiten in een omgeving van 300 tot 400 meter ver nield. Twee gebouwen werden bescha digd. Militaire doelen zijn ook op grooten afstand van de badplaats niet aanwezig. In het district Düren werden door drie vijandelijke bommen negen schapen ge dood. Omtrent deze aanvallen op vreed zame steden worden nauwkeurige sta tistieken aangelegd. Tezijnertijd zal de tegenstander ervaren, dat deze aanvallen niet vergeten zijn. Van oevoegde Duitsche zijde wordt aan de N. R. Ct. meegedeeld, dat de Engelsche regeering aan alle zich binnen het gebied van het Britsche rijk ^vindende Neder landers, die in de jaren 1904 tot en met 1920 geboren zijn, heeft doen aanzeggen dat zij zich bij het dichtstbijzijnde militaire bureau moeten aanmelden om voor mili tairen dienst ingelijfd te worden. De be doeling is blijkbaar een Nederlandsch legioen te vormen, tot aanvulling van de Engelsche troepen. Een overeenkomstige maatregel is uit gevaardigd ien aanzien van de Belgen. De Fransche regeering heeft dergelijke stappen gedaan voor Nederlanders en Bel' gen, die zich op Fransch grondgebied be- vinden. Hel morsel der Duitsche troepen is sterk. In antwoord op een vraag, door de Engel sche pers gesteld, wat Duitschland thans zal ondernemen, wordt in een bericht, door het D. N. B. van deskundige militaire zijde ont vangen, vastgesteld, dat Duitschland den door Engeland en Frankrijk ontketenden oorlog zal voeren, tot Frankrijk en Engeland op de knieën zijn gebracht. Het is verbazing wekkend, aldus luidt het bericht verder, hoe de vijandelijke propaganda zich er het hoofd over breekt, of het moreel van de Duitsche troepen voor een voortzetting van de aan vallen nog sterk genoeg is en of het tot dus ver gevoerde offensief niet te veel van het Duitsche materiaal heeft gevorderd, zoodat men een nieuwe onderneming niet zou aan durven. Achter al deze woorden schemert de zorg door, dat binnenkort nieuwe machtige Duitsche slagen den geallieerden staan te wachten. Wanneer het Duitsche legerbericht van heden als uitslag van de voorloopige telling der in gevangenschap geraakte En gelschen en Franschen het getal 330.000 meldt, dan is dat reeds een indrukwekkend resultaat. Men moet zich daarbij herinneren, dat de slag van Tannenberg in Augustus 1914 met 93.000 en de slag aan de Weichsel, in September 1939, met 170.000 gevangenen eindigde, welke resultaten toenmaals als overweldigend werden beschouwd. Hierbij mag verder ook niet uit het oog worden verloren, dat als resultaat van het geheele tot dusver gevoerde offensief in het westen, ook nog de bij vroegere gevechten en door capitulatie in gevangenschap geraakte Ne- derlandsche en Belgische legers geteld moeten worden. Rond 400.000 Nederlanders, rond 500.000 Belgen en meer dan 300.000 Engelschen en Franschen geven tezamen on geveer een aantal van 1200.000 gevangenen, na een strijd van slechts drie weken. Ook de vergeten worsteling om Duinkerken ver andert niets aan het nu reeds vaststaande resultaat van de eersten phase van het groote Duitsche offensief in het westen. De vijan delijke propaganda put zich uit om moeilijk heden te ontdekken, waarmede de Duitsche leiding zou hebben te kampen. Hiertoe be hoort ook de steeds weer verbreide opvat ting, dat moeilijkheden met de ravitaillee ring, tengevolge van het zeer snelle Duitsche oprukken, de verdere bewegingen van de Duitsche troepen in het westen zouden be lemmeren. In dit verband moet worden vastgesteld, dat aan de ravitailleering van de Duitsche troepen in het westen niets heeft ontbroken. Een zeer bijzonder probleem moest worden opgelost, wanneer gemotori seerde afdeelingen ver voor het eigenlijke front opereeren, gelijk dat bij de Duitsche stoot naar Calais het geval was. Dan moeten de colonnes het dagelij ksch gebruik en mu nitie, olie, benzine en levensmiddelen dwars door het nog bezette vijandelijke land naar hun troep in het voorterrein brengen, terwijl zij na aflevering echter oók langs denzelfden weg naar hun uitgangspunt achter het front moeten terugkeeren. Dat eischt niet alleen zware dagelijksche marschprestaties, maar ook voortdurende paraatheid met de wape nen, om zich tegen verrassingen te dekken. DUITSCHE WAARSCHUWING AAN AMERIKA. De Duitsche regeering heeft Maandag den regeeringen van de Vereenigde Staten, Mexico en Panama meegedeeld, dat zij van betrouwbare zijde bericht ontvangen heeft, dat de Britsche geheime dienst een groot aantal agenten naar Midden-Amerika ge zonden heeft, ter voorbereiding van inci denten, die naar den wensch der organisato ren hiervan, in de Vereenigde Staten een vijandige stemming tegen Duitschland moe ten verwekken. Volgens de door de rijksregeering ontvan gen inlichtingen gaat het hierbij om twee plannen: lo. poging tot compromitteering van Duitschland door verzonnen onthullin gen omtrent zoogenaamde Duitsche com plotten in Mexico, en 2o. daden van sabo tage door de Britsche Secret Service tegen het Panama-kanaal, die Duitschland toege dicht zullen worden. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft* Maandag de genoemde regeeringen van deze inlichtingen in kennis gesteld en in overweging gegeven, de noodige maat regelen te nemen ter verhindering van deze actie, die een ernstige bedreiging van de goede betrekkingen tusschen de Amerikaan- sche landen en Duitschland beoogt. DE TERUGKEER VAN HEI ENGELSCHE EXPEDITIELEGER. Uit New-York wordt gemeld: In een be richt uit Londen van de New-York Herald Tribune wordt de aankomst beschreven van de uit Vlaanderen gevluchte overgebleven leden van het Engelsche expeditiecorps. Deze troepen, zoo meldt dit bericht, hadden alles verloren. Vele van hen kwamen zon der schoenen en jassen, ja zelfs zonder broek in Engeland aan. De geheele uitrus ting, met inbegrip van tanks, voertuigen en geschut moest door de Britsche soldaten worden achtergelaten. Als troost voor den verloren slag in Vlaanderen, merkt de Ame- rikaansche correspondent op, wordt het En gelsche volk thans verteld van de gewel dige Duitsche verliezen. DE ENGELSCHE VOEDSEL VOORZIENING. De huidige positie der voedselvoorziening in Engeland is de moeilijkste, welke het be leefd heeft sinds het voorjaar van 1917, meldt de New-York Times uit Londen. Het blad wijst er verder op, dat de Britsche regeering strenge maatregelen neemt en vooral de landbouwproductie wil opvoeren. Doch naast de kwestie der prijzen zijn voor de regeering moeilijkheden ontstaan door het feit, dat de landarbeiders naar de fabrie ken getrokken zijn, waar zij meer kunnen verdienen dan op het platteland. DE SLAG BIJ DUINKERKEN. Een bijzondere berichtgever van Stefani verneemt, dat volgens berichten uit zeer goede bron, het aantal Franschen en Engel schen, die gedurende de inschepingsoperaties in het Kanaal verdronken, bijna veertig dui zend zou bedragen. De ernst dezer verliezen bracht de Engelsch-Fransche legerleiding er toe verder af te zien van deze operaties, die slechts gedurende den nacht plaats von den. Dit geschiedde door middel van sloepen, lichte oorlogsschepen en kleine riviervaar tuigen. De operaties moesten overdag ge staakt worden in verband met het vuren der Duitsche artillerie, die het geheele strand tusschen Gravelines en Nieuwpoort be- heerscht. Gedurende den dag werd het met greppels doorsneden gebied van Duinkerken voordurend gebombardeerd door de Duitsche luchtmacht, die eveneens in het zeegebied tusschen Duinkerken en de Engelsche kust oppermachtig is. AMERIKAANSCHE BASES IN BRAZILIË? Volgens de New-York Daily Mirror on derhandelt het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken op het oogenblik met Brazilië voor het inrichten van een luchtbasis en van een vlootbasis der Ver. Staten in het N. van Brazilië. Tevens over weegt de Amerikaansche luchtmacht des kundigen naar Brazilië te sturen, teneinde eenerzij ds Braziliaansche vliegers op te lei den, anderzijds luchthavens in N.-Brazilië te verbeteren en desnoods toegankelijk te maken voor het Amerikaansche leger. Deze bezorgdheid om Brazilië komt voort uit de jongste boodschap van president Roosevelt, waarin gewezen werd op den korten af stand tusschen West-Afrika en de Brazi liaansche kust. DE IMMIGRATIE VAN JODEN TE SJANGHAI. De internationale nederzetting van Sjang hai heeft nieuwe voorschriften uitgevaar digd voor de immigratie van joden. Voort aan zal de immigratievergunning slechts gegeven worden, wanneer voor volwasse nen 400 gouddollars en voor kinderen 100 gouddollars bij het immigratiecomité gede poneerd worden, of wanneer rechtstreeksche familieleden van de immigranten in Sjang hai over voldoende financieele middelen beschikken. PLANNEN VOOR EEN EENHEIDS PARTIJ IN JAPAN. Het aftreden van den grootzegelbewaarder Yuasa en de benoeming van Kido tot zijn opvolger wordt in de Japansche pers eens gezind aangeduid als een belangrijke stap in de binnenlandsch politieke ontwikkeling van Japan, daarbij wijzen de bladen op het nauwe contact tusschen Kido en Konoye, dien men hier ziet als den leider van de ont worpen nieuwe eenheidspartij. Alle Japansche bladen achten de nieuwe beweging, die de opheffing van de bestaan de politieke partijen nastreeft met het doel tot een eenheidspartij te geraken, veelbe lovend. De leden van alle partijen hebben zich in een vergadering uitgesproken voor de opheffing van de bestaande partijen ten gunste van een eenheidspartij. •LOONSVERHOOGING VOOR DE SPAANSCHE LANDARBEIDERS. Krachtens een wet, die onmiddellijk van kracht geworden is, worden de loonen der Spaansche oogstarbeiders met 20 pet. ver hoogd. Voor de andere landarbeiders is het minimumloon bepaald op zes peseta's per dag. In politieke kringen te Madrid ver klaart men, dat deze maatregel een nieuwe stap op den weg naar verwerkelijking van het programma der Phalanx beteekent. DE TERUGTOCHT DER BRITSCHE TROEPEN. De Engelsche koning heeft een boodschap uitgevaardigd, waarin hij uiting geeft aan zijn bewondering voor de bijzondere kundig heid en bravoure, die de Britsche weermacht en de koopvaardijvloot hebben getoond bij den terugtocht van het Engelsche expeditie corps uit Noord-Frankrijk. OPLEIDING VAN 45.000 AMERIKAANSCHE PILOTEN. De Amerikaansche autoriteiten voor de burgerluchtvaart maken bekend, dat krach tens het program voor de opleiding van vliegtuigbestuurders, er tot Juli van het vol gende jaar 45.000 nieuwe piloten zullen worden opgeleid. DE AANVAL OP ISSY LES MOULINAUX. Naar Havas te Parijs meldt zouden gis termiddag verschillende bommen op het centrum van Parijs en op particuliere hui zen, ver verwijderd van militaire doelein den, zijn neergeworpen. Van officieele Duit sche zijde wordt in verband hiermede ha kend gemaakt, dat uitsluitend het vliegveld Issy Les Moulinaux alsmede andere vlieg velden en steunpunten van het luchtwapen in de omgeving van Parijs met bommen zijn aangevallen Het Havas-bericht, zoo wordt vastgesteld, komt bijgevolg niet met de fei ten overeen. REYNAUD HEEFT MILITAIRE BERAADSLAGING GEHOUDEN. De Fransche minister-president Reynaud heeft in het ministerie van oörlog opnieuw een militaire beraadslaging gehouden, waar aan de plaatsvervangende minister-presi dent, maarschalk Petain, generaal Weygand en admiraal Darlan hebben deelgenomen. Hierna ontving Reynaud den Britschen am bassadeur te Parijs.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1