DE VROEGE DAG. LAATSTE BERICHTEN. Aqenda JUiMicaties £cuuU mJ-uuéoM) EERSTE BLAD. De aardbeiencultuur in Kennemerland. Een rijke oogst verwacht. 2 Alkmaar, Dinsdag. HET ZILVEREN JUBILEUM VAN „HET WAPEN VAN MUNSTER". Dat de heer Harry London, wiens hotel- en cafébedrijf 25 jaar bestaat, zich in veler sympathie mag verheugen is gisterenmid dag wel heel duidelijk gebleken. Zeer ve len kwamen hem en zijn familie feliciteeren, waaronder tal van vrienden en bekenden, leden van vereenigingen, leden van het brandweercorps, dat altijd bij Harry verga dert, enz. Een schat van bloemstukken, zeker een twintigtal waaronder van enorme af metingen, gaven de zaal een buitengewoon feestelijk aanzien en getuigden van achting en waardeering ook andere cadeaux werden aangeboden. Langen tijd hield de stroom van bezoekers aan, waarbij velen bekende Alkmaarders, zoowel dames als heeren. Het was voor den heer en mevr. London en hun dochter een dag dien zij niet spoe dig zullen vergeten. OPENING STATION NOORD- SCHARWOUDE. Naar wij uit goede bron vernemen zal de opening van het station Noordschar- woude plaats vinden op Maandag 10 Juni a.s. HET SEIZOEN TE BERGEN. Tal van verhuurders van gemeubileerde huizen'en pensions en hotelhouders moeten helaas ervaren, dat vele zomergasten, die reeds huurden of bespraken, thans op grond van wilde geruchten afschrijven. Deze ge ruchten missen allen grond en in vele*geval- len kwamen, na 'n juiste voorlichting, ver schillende personen weer op hun opzeggin gen terug. Om de leden in de voorlichting van hun gasten behulpzaam te zijn, stelt het bestuur van de V.V.V. aan het einde der week op het Informatie-bureau van de V.V.V. gratis circulaires beschikbaar, die aan huurders en evenueele huurders gezon den kunnen worden. Wie met den toestand te Bergen en Ber gen aan Zee op de hoogte is, weet, dat daar niets beschadigd is en dat het er rustiger is dan ooit. Hij weet ook, dat niemand de minsten last ondervindt van de kleine Duit- sche bezetting, die zich in Bergen, evenals in andere gemeenten, bevindt. Het gerucht, dat de wandelingen niet meer vrij zijn, is van allen grond ontbloot. De wandelingen in het 80 H.A. groote na tuurreservaat en om het Hof zijn vrij, ter wijl, evenals vorige jaren, voor wandelingen in het duingebied van de familie van Ree- nen, seizoenkaarten a 0.25 worden ver strekt, welke kaarten ook recht geven tot wandelen op de wegen van het provinciaal duingebied. Het badbedrijf heeft gewoon voortgang, slechts een gedeelte van het noordelijk strand is afgezet. Dank zij de schitterende Meimaand is Bergen mooier dan ooit. Het dagbezoek was Zondag, de verkeers moeilijkheden in aanmerking genomen, zeer goed. Van de openlucht-dancing in Duin- vermaak werd Zondagavond tot kwart voor tien, toen het licht uit moest, een zeer druk gebruik gemaakt. In de Rustende Jager en de andere amusementsgelegenheden, heeft men het licht zoo afgeschermd, dat men daar tot het sluitingsuur (12 uur) genoege- lijk kan vertoeven. DE ACTIE VOOR DE ZOMER- POSTZEGELS. Ten bate van cultureele werkers en sociale doeleinden. Het comité voor den verkoop der zomerpostzegels deelt mede, dat deze week de stand in de hal van het postkantoor zal worden geopend. De verkoop aan deze stand vindt plaats op de volgende dagen: Maandag v.m. 1012.30. Woensdag n.m. 13.30. Vrijdag v.m. 1012.30. Voorts worden deze week de bestel- kaarten verzonden aan hen, van wie ver wacht mag worden dat zij langs dezen weg hun bestellingen aan het comité zullen willen opgeven. Een aantal medewerken de dames en heeren verklaarden zich bereid de kaarten te komen terug halen. Vertrouwd wordt, dat de kaarten zoo mogelijk ingevuld gereed gelegd zullen worden. Eventueel kan men de kaart ook deponeeren bij het Bureau voor Maatsch. Werk (Armenraad) Langestraat 87 of bij een der depots. Deze depóts zijn gevestigd: mej. Kaan, Openbare Leeszaal; mej. Westmijze, Corf- straat 39; mej. Schreuder, Lindenlaan 86; hr. de Jong, Ferd. Bolstraat 22 (Berger kwartier). Het comité verwacht dat ieder zal willen medewerken om den verkoop der zomer- zegels ook dit jaar weer tot een succes te maken. Koopt zomerzegelsü! BESCHIKBAARSTELLING GRAS. De Duitsche autoriteiten stellen gratis gemaaid gras op het vliegveld Bergen be schikbaar. Landbouwers en veehouders, die dit gras willen hebben, kunnen dit met wagens of karren afhalen (ingang vlieg veld aan den Groeneweg te Bergen) ge durende de beide eerstvolgende dagen. BADHUIS „HET WITTE KRUIS". In het badhuis van het Witte Kruis zijn gedurende de maand Mei de navolgende baden genomen: kuipbaden 156, le klas douches 171, tweede klasse 559, derde klasse 716. Werkloozen en lipn gezin kunnen op ver toon van hun stempelkaart aan het badhuis van „Het Witte Kruis" een douche bekomen ad 5 cent per persoon, doch alleen de eerste 4 dagen der week. Wie den naam Beverwijk hoort, denkt aan aardbeien en wel aan de sappige vruch ten die in Kennemerland worden geteeld. Het is evenwel niet alleen Beverwijk, maar ook Heemskerk, Castricum, Limmen en de Egmonden waar wordt geteeld en ook van daar vinden zij hun weg in binnen- en bui tenland. De structuur van den bodem leent zich bij uitstek voor die cultuur en nergens kan de smaak der vruchten dien van de in Kennemerland geteelde evenaren. Het is vooral de Amazone, ook wel Ju- cunda genoemd, die hier inheemsch is. Doch daarnaast doet de Dutch Evern en de laat ste jaren de Moulin Rouge opgeld. De Ama zone is de late aardbei, de Dutch Evern de vroege en de Moulin Rouge een tusschen- soort. Men heeft proeven genomen met an dere soorten, omdat de aloude Amazone niet meer zoo voldoet. Niet wat de kwaliteit be treft, doch de soort toont gebreken van „ouderdom" en „kan niet zoo goed meer mee" zeggen de tuinders. Hoe het ook zij dit jaar beloven de aard beien een rijken oogst en wie tusschen de hagen de nijvere tuinders ziet werken en ziet glunderen van hoop, gunt hun dien van ■harte. De rijkbloeiende velden hebben plaats gemaakt voor vruchten en als de voorteekenen niet bedriegen zal er een zoo rijke oogst komen als we de laatste jaren niet kenden. Het gewas is door den stren gen winter wat laat tot zijn recht gekomen, doch dit had het voordeel dat het bloeipro ces ook later was en daardoor minder kans liep op nachtvorsten, waarvan men dit jaar dan ook weinig last had. De groote bedrijvigheid is op komst. De tijd dat honderden tuinders naar de veilin gen in Beverwijk, Castricum en Heiloo trek ken, is spoedig daar. Is er al iets over den gang van zaken te zeggen? hebben we ge vraagd aan hen die het kunnen weten. Zoo als bekend waren de vooruitzichten voor export de laatste jaren niet schitterend. Er is nu wat veranderd. Duitschland zal naast de bekende hoofdproducten, welke tot he den werden afgenomen, waarschijnlijk ook onze aardbeien afnemen. Het was jaren aaneen onze beste afnemer tegen behoor lijke prijzen en toen het later weinig meer kocht en men voor den afzet nagenoeg op het binnenland en de fabrieken was aan gewezen, waren de prijzen aan den lagen kant. Waarschijnlijk zal er een groot kwantum naar Duitschland gaan. Of dit óók 50 pet. van den aanvoer zal zijn, valt niet met ze kerheid te zeggen. Wat de prijs zal zijn moeten we afwachten, dit geldt voor ex port en voor binnenland Of de fabrieken zooveel zullen afnemen als voorgaande jaren is aan twijfel onderhevig. Doch het binnenland kan heel wat gebruiken. En mocht de prijs niet al te hoog zijn, de hoe veelheid speelt ook een rol. En dat men op een rijken oogst mag rekenen staat wel vast. Tenzijeen sterke droogte en ziekte een streep door de rekening halen. Doch een sterk gewas zooals er nu op de tuinen staat, kan tegen een stootje. De weten schap staat ook niet stil. Dag en dag werkt men op de proeftuinen aan verbetering van het ras en bestrijding der ziekten en men kan den tijd tegemoet zien dat men een sterk soort op de markt brengt, die de Ama zone kan vervangen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en I uur, de navol gende voorwerpen, als gevonden gedepo neerd in het tijdvak van 26 Mei tot en met 1 Juni 1940: Rijwielbelastingmerk, schoolétui, draad tang, halsband met penning, kindertaschje, huissleutel, hondenpenning, Engelsch boek „The Sheik", rozenkrans, ketting. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven in het zelfde tijdvak: Sleuteltje, M. Wehnes, Luttik-Oudorp 20a; kanarie, mevr. Brom, Snaarmanslaan 16; speelgoedhondje, C. de Waard, Ramen 6; doublé halsketting met hanger en steentje, J. van Toor, Venediën, Purmerend; bril, J. Kogels, Snaarmanslaan 78; porte- monnaie met inhoud, F. Verbeek, St. An- toniusstraat 4; hamer, F. Koopman, Voge lenzang 10; boomstam, G. D. Beudeker, K Marxstraat 2; stuk touw, C. Klein, Fnidsen: zilveren armbandje, A. de Jong, Zeglis 1; zwarte portemonnaie met ritssluiting, S. Hottentot, Holleweg 59, Heiloo; hondenpen ning, J. Constant, Hoeverkade 7a; rozen krans, wed. Vermeij, Kennemerstraatweg 12a te Heiloo; portemonnaie met inhoud, J. Boots, Zeglis 50; kwartje plus stuiver, mevr. Vroegop, Geesterweg 19; rijksdaalder, mevr. Warners, Nassaulaan 1; blauw re genjasje, K. Schouten, Macl. Pontstraat 2: kast-sleutel, A. Lutterot, Verdronkenoord 59; onderbroekje, S. Jacobse, Emmastraat 62; portemonnaie met inhoud, W. Bakkum, Zoutstraat 1; regenpijp, H. Wester, Burge meester Bosstraat 44; rozenkrans, C. Ohm, Rochdalestraat 8; damespolshorloge met armbandje, H. Tenga, dpi. soldaat 9e Bat terij, 3e Compagnie, Barakkenkamp, Barak no. 11. Deensche vischkotters verdwenen. - Uit Frederikshavn wordt gemeld, dat groote onrust bestaat over het lot van twee visch kotters uit Skagen, die veertien dagen ge leden uit Thyboroen op vischvangst in de Noordzee zijn uitgevaren. Sedertdien ont breekt elk bericht van deze schepen. Nieuwe president van Panama. - Vol gens de voorloopige officieele schattingen is Zondag Arnufo Arias tot president van Panama gekozen. Bioscopen. City-theater, 7.30 uu t hoofdnummer Die ondeugende lady X (comedie); hoofdrollen Merle Oberon en Laurence Olivier. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dag breekt aan (rom.-dram.); hoofdrol Jean Gabin. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De strijd om den Omar-diamant (avonturen); hoofdrollen Cesar Romero en Phyllis Brooks; vooraf Het meisje met de zeven bontmantels (rom.); hoofdrol Simone Si mon. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De geheimen van de Roode Zee (rom.- sens.); hoofdrol Harry Baur. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. VERTROKKEN PERSONEN. P. Th. Rijper, R.K., slager, van Kweeren- pad 18 naar Beemster. T. Burger, R.K., kapper, van Verdronkenoord 84 naar Cas tricum. M. Bruin, R.K., dienstbode, van Kennemerstraatweg 101 naar Noordschar- woude. E. Duyn, R.K., dienstbode, van Stationsweg 106 naar Grootebroek. J. Stins, D.G., z.b., van Stuartstraat 57 naar Bergen. J. F. van Meerten, geen, employé Texaco, en echtgenoote, N.H., en kind, geen, van Jan van Scorelkade 70 naar Arnhem. S. Jansen van Jorksveld, N.H., smid en rij wielhersteller, en kinderen, G.D. en geen, van Westerweg 62 naar Sint-Pancras. G. Mijlhoff, E.L., en echtgenoote, N.H., van Kanaalkade 35 naar Heiloo. G. A. Baltus, R.K., echtgenoote van L. H. du Pont, ver koopster, van Laat 65 naar Velsen. P. Pronk, R.K., boerenknecht, van Eendrachts- straat 8 naar Schermerhorn. K. de Groot, geen, expeditieknecht, en echtgenoote, N.H., van Overdiestraat 61 naar Oudorp. A. C. M. Vader, R.K., echtgenoote van H. G. Broek man, van Landstraat 35 naar Amsterdam. A. J. Streuli, N.H., hulp in de huishouding, van Verdronkenoord 94 naar Castricum. A. Tromp, N.H., wed. van D. Schoen, z.b., van Liefdelaan 18 naar Oude-Niedorp. G. Verschoor, N.H., monnierwerker, van Omval 18 naar Zaandam. A. A. Thomasz, N.H., hulp in de huishouding, van Kennemer straatweg 161 naar Zijpe. L. E. M. Vloeij- berghs, R.K., z.b., van Kennemerstraatweg 2 naar Helmond. M. A. Diderich, N.H., ass. huish., van Kennemerstraatweg 2 naar Schoorl. M. Deutekom, N.H., echtgenoote van J. Eckhart, van Verdronkenoord 58 naar Heemskerk. S. T. Bouw, N.H., dienstbode, van Lindenlaan 61 naar Oostzaan. G. D. de Vries, N.H., dienstbode, van Verdronken oord 88 naar Eindhoven. E. D. Buurs, geen, z.b., van Stationsstraat 75 n. Schoorl. J. Habbé, geen, bedrijfsleider, van Koor straat 6 naar Amsterdam. S. P. Mettes, N.H., metselaar, van Groot Nieuwland 47 n. Schagen. S. de Boer, geen, boerenknecht, van Meerweg 24 naar Bergen. P. Lange- berg, geen, z.b., van F. Halsstraat 11 naar Hoorn. C. Luking, N.H., teekenaar Rijks bel., en echtgenoote, en kind, van Verdron kenoord 60a naar Haarlem. G. Oole, N.H., huishoudster, van Oudegracht 119 naar Utrecht. M. Bos, N.H., echtgen. van M. Hoogland, huishoudster, van Leeuwerikkade Vanmorgen vroeg lagen in den tuin de dauwdruppels op de bladeren van de rozen struiken, de sering stak trossen sneeuw witte bloemen door het groen van het fris- sche jonge blad en een brutale lijster zocht zijn ontbijt tusschen de bessenstruiken. De tuin lag in het gedempte licht van den vroegen morgen en eigenlijk was het naar onze oude tijdrekening dan ook nog één uur en veertig minuten vroeger toen de klok in de huiskamer het zesde uur in den morgen sloeg. In normale tijden zou het op dat oogen- blik pas twintig minuten over vier zijn ge weest, een uur waarop de stadsmensch het gevoel heeft, dat het nog volop nacht is en zich eens omdraait met de gedachte, dat het buiten wel licht is, maar dat het nog lang geen tijd van opstaan is geworden. Op het oogenblik leven wij, niet alleen figuurlijk, maar ook werkelijk in een an dere tijd. De algemeene verduisteringsvoor schriften zijn, nu wij den langste der dagen naderen, de oorzaak, dat men in vele wo ningen het licht niet eens meer opsteekt. Dat is nadeelig voor ons gemeentelijke elec- trisch bedrijf en als dat zoo blijft zal de pro vincie er misschien niet eens meer prijs op stellen, het vroegere electrische melkkoetje van ons over te nemen. Maar het is voordeelig voor de Alkmaar ders zelf, voordeelig voor hun financiën en nog veel voordeeliger voor hun gezondheid. Zij gaan noodgedwongen vroeg naar bed en het gevolg is, dat zij ook vroeg uit de veeren komen. Zij hebben altijd de gedachte gehad, dat er om vier uur twintig in den nacht niets te beleven is, maar zij komen nu tot de ontdekking, dat er in het vogelwe reldje met een veel vroegere Europeeschs tijd wordt rekening gehouden en dat men daar den zomertijd al driedubbel had inge voerd toen de menschen er nog niet over dachten. In dezen tijd keert de mensch, zij het dan ook noodgedwongen, tot de natuur terug. Hij doet als de vogels, hij werkt als het licht is en hij slaapt als het donker is. Het inte resseert hem niet, dat Edison de gloeilamp heeft uitgevonden, want als hij nog een gloeilamp gebruikt is het een verduiste ringslichtje dat meer gloeit dan dat het lamp is. Zijn voorouders behielpen zich met een walmende olielamp of met een Goudsche vetkaars, maar zij hebben ook daarmee van den nach een dag gemaakt en de wetten de» natuur overtreden. Nu staan wij om vier uur twintig in den tuin en zien de dauwdruppels, die wij alleen nog maar uit de sprookjes kenden. En de kinderen, die voortaan slechts eigen geteel de groenten willen eten, hebben allerlei verloren hoekskes van den tuin in miniatuur akkertjes veranderd. Zij hebben wat aard appels en wat boontjes in den grond ge stopt en zij buigen zich in den vroegen morgen over de vochtige aarde en kijken enthousiast naar alle groene blaadjes die daaruit te voorschijn zijn getooverd. Dan herinneren wij ons het versje van Benjamin Franklin, dat wij op school moes- en leeren en dat ons vertelt dat de mensch, die vroeg opstaat gezond, rijk en wijs wordt. Early to bed and early to rise, Makes a man healthy and wealthy and wise. 19 naar Bergen. J. B. Smorenberg, R.K., z.b., van Augustijnsteeg 5 naar Anna- Paulowna. G. Kuiper, geen, echtgen. van H. Dusseljee, huishoudster, van Voormeer 18 naar Wieringen. F. Dijkers, G.K., onder wijzeres, van Cabeljaustraat 1 naar Vaassen. M. T. E. Aijmanns, R.K., verpleegster, van Kennemerstraatweg 2 naar Ottersum. E. Oud, R.K., dienstbode, van Boterstraat 7 naar Berkhout. M. G. A. Reintjes, R.K., huisjuffr., van Langestraat 70 naar 's-Gra- venhage. A. M. Bood, geen, z.b., van Heerenstraat 3 naar Zaandam. D. Buis man, N.H., dienstbode, van Ritsevoort 42 n. Hoogwoud. M. M. Pepping, R.K., leerl.- verpleegster, van Van Everdingenstraat 18 naar 's-Gravenhage. W. Klein, N.H., kan toorbediende, van Asterstraat 19 naar Haar lem. B. A. H. van Laarhoven, R.K., kan toorbediende, van Geestersingel 24 naar Zutfen. H. de Beus, N.H., smid-bankwer ker, en echtgenoote, geen, van Korte Land- straat 24 naar Utrecht. C. M. de Boer, R.K., dienstbode, van Limmerhoek 26 naar Spanbroek. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De Directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken deelt aan be langhebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woensdag 5 Juni tot en met Dinsdag 11 Juni 1940 de volgende kleuren bons geldig zijn: Margarinebons: bruine kleur; Vetbons: rose kleur; Vleeschbons: paars met roode streep. Alkmaar, 4 Juni 1940. De Directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. ALLE LANDERIJEN WEDER DROOG GEMALEN. Een week vroeger dan geraamd was. Naar wij vernemen, zijn de bemalingen, die noodig waren om de voor de landsver dediging onder water gezette gedeelten des lands weder droog te leggen, thans vol bracht. Behalve de bestaande motor- en stoom gemalen zijn hiervoor 34 noodgemalen in bedrijf geweest. De voor deze bemalingen aanvam dijk geraamde termijn is met ongeveer een week bekort kunnen w< rden, zoodat mag worden geconstateerd, dat alle geïnundeerde lan derijen, boomgaarden e.d. practisch een week vroeger weder ter beschikking van de eigenaars of pachters gesteld zijn geworden. NEDERLANDSCHE KRIJGS GEVANGENEN. Vandaag 10.000 uit Duitschland terug. Vandaag zullen via Bentheim circa tien duizend Nederlandsche krijgsgevangenen te voet te Oldenzaal aankomen. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, zullen vanmiddag of morgen over de grensplaatsen Oldenzaal en Zevenaar totaal 20.000 Nederlandsche krijgsgevangenen naar hun haardsteden terugkeeren. De krijgsgevangenen, die over Oldenzaal te rugkeeren, zullen te Oldenzaal door Neder landsche officieren worden ontvangen. Waarschijnlijk zullen de manschappen tij delijk bij burgers worden ingekwartierd, waarna zij geleidelijk naar hunne woonste den zullen vertrekken. HET 73STE LUSTRUM VAN HET LEIDSCHE STUDENTENCORPS. De feestelijkheden afgelast. In verband met de tijdsomstandigheden zijn alle feestelijkheden en wedstrijden, welke het Leidsche studentencorps had voor bereid en georganiseerd ter gelegenheid van het aanstaande 73ste lustrum der Leidsche universiteit en welke aan het begin van de volgende maand zouden plaatsvinden, af gelast. DUITSCH VLIEGTUIG MAAKT EEN NOODLANDING. Gisteravond is op het opgespoten land aan de Rivierenlaan, ter hoogte van de Uiterwaardenstraat te Amsterdam, een Duitsch vliegtuig bij een noodlanding over den kop geslagen, doordat het bij het uit- loopen in een kuil terecht kwam. In het vliegtuig zat alleen een bestuurder en deze kon het toestel ongedeerd verlaten. DUITSCH LEGERBERICHT VAN HEDEN. Duitsche troepen Duinkerken binnengedrongen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: De^strijd om Duinkerken gaat zijn einde tegemoet. Onze troepen zijn de stad bin nengedrongen an hebben op den zich wan hopig veraedigendpn vijand het fort Louis veroverd. De straatgevechten met Fran- sche troepen, wien tot taak gegeven was de vlucht der Engelsche soldaten op de schepen te dekken, zijn nog gaande. Het luchtwapen heeft, zooals reeds in een afzonderlijk bericht vermeld, op 3 Juni met sterke eenheden van alle wape nen de bases van de Frarsche luchtmacht om Parijs verrassend aangevallen. Het ge lukte de vijandelijke luchtverdediging uit te schakelen en op doeltreffende wijze aan vallen te ondernemen op luchthavens en installaties van het Fransche luchtwapen. Er werden tal van branden en ontploffin gen waargenomen. In luchtgevechten wer den 79 vliegtuigen neergeschoten, terwijl in hangars of op den grond 300 tot 400 toestellen vernield werden. De luchtdoel artillerie haalde op 3 Juni 21 vliegtuigen neer. Tegenover deze buitengewone suc cessen worden slechts negen eigen vlieg tuigen vermist. In den nacht van C op 4 Juni heeft de vijand zijn vluchten en bomaanvallen in Nederland, West- en zuidwest-Duitsch- land voortgezet. De resultaten waren even gering als tot dusver. Daarbij gelukte het bij Rotterdam en in west-Duitschland een vliegtuig door de luchtdoelartillerie en twee andere vijandelijke toestellen door jagers neer te schieten. LANGENDIJK. De eerste nieuwe aardappelen, Geen drukte in de kool. Bloemkoolprijzen gehandhaafd. Rabarber ongeregeld. De Langendijker tuinbouw heeft in de afgeloopen week het overstapje van het oude naar het nieuwe genomen. Met het aanbieden van de eerste vroege aardappe len te Broek op Langendijk is het nieuwe seizoen ingeluid. Deze eerstelingen kwamen wel een beetje onverwacht, aangezien de strenge winter, waardoor men later met de werkzaamheden op de akkers had kunnen beginnen, deed veronderstellen, dat de eer ste aardappelen niet zoo vroeg zouden ko men. De natuur heeft zich echter de laatste dagen uitstekend gehouden en de achter stand in de gewassen is dan ook vrij spoe dig ingehaald, hetgeen uit het aanvoeren van de eerste vroege aardappelen kan wor den afgeleid. De prijzen van deze eerste aardappelen waren niet onbevredigend. Begonnen met ongeveer 17 per 100 kg voor drielingen en grooten, konden deze prijzen goed stand houden. Soms werd zelfs iets boven 18 be taald. Het meerendeel van de nog kleine aanvoeren ging echter van de hand voor prijzen tusschen 17 en 18 per 100 kg. Van export is natuurlijk nog geen sprake en van een regeling t.a.v. de prijzen evenmin. Dat komt binnenkort wel aan de orde, als de aanvoeren grooter worden. Oude aardappelen komen zoo goed als niet meer aan de veiling. Te Noordschar- woude werd een partijtje Bevelanders ver handeld voor 1.60 per 100 kg. De kool is zoo goed als geruimd. Er is in de afgeloopen week maar weinig aangebo den. Een gedeelte draaide door, de overige werden gedeeltelijk opgehouden op ruim 3 per 100 kg. Dit was Deensche witte kooL Van de andere koolsoorten werd niets ge presenteerd. Van drukte aan de laadplaat sen is dan ook niets te bemerken. De tomaten hebben gedurende de afge loopen week ruim 30 per 100 kg opge bracht. Er werd hoogstens 34.40 per 100 kg betaald, doch het meerendeel van de nog kleine aanvoeren werd verhandeld voor ongeveer 31. De CC, de kleinste sorteering, werd met pl.m. 20 per 100 kg betaald. De laatste uien gingen voor goede prij zen van de hand. In den loop van de week zijn de prijzen van dit artikel gestegen. In het begin betaalde men van 5 tot ruim 6 per 100 kg. Zaterdag was de noteering te Noordscharwoude van 7.80 tot 8,40. Het aanbod van bloemkool blijft gering. De prijzen handhaafden Vch heel goed. De eerste soort ging weg voor 16.50 tot ruim 18 per 100 stuks. Tweede soort bracht eveneens een goeden prijs op; bijna steeds werd ongeveer 14 ct. per stuk betaald. Derde soort noteerde van 10 tot 13 per 100 stuks. De handel in rabarber verloopt zeer on geregeld en meestal niet best. Soms werd tot 2 per 100 bos betaald, maar andere dagen kon de minimumprijs van 1 niet worden gehaald en draaide de rabarber door. Voor kroten bestond weinig belangstel ling. Er zijn verscheidene partijen doorge draaid, die den minimumprijs van 1.40 per 100 kg niet konden opbrengen. DE VEILING TE BROEK OP LANGENDIJK IN MEI. De aanvoer van producten gendijker Groenten-Centrale Mei 1940 Roode kool 3200 Gele kool 2525 Deensche witte kool 52175 Uien 36553 Bieten 16725 Bloemkool 1423 Rabarber 36304 Late aardappelen 1245 Vroege aardappelen 715 Breekpeen 80900 Prei 6150 Witlof 28820 Tomaten 2161 aan de Lan- bedroeg in: Mei 1939 kg. 25 kg. 20500 62575 2775 4975 stuks 515 st. bos 175965 bos kg. 6395 kg. 1800 14817

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2