Agenda HET TIJDPERK DER EXAMENS. De werkverruiming in Noordholland. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. Burgerlijke Stand FILMMEUWS. Na de benauwenis de handen uit de mouwen. Geen ongerustheid over onze kaaspositie. Een onderhoud met den Rijksinspecteur. EERSTE BLAD. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Die ondeugende lady X (comedie); hoofdrollen Merle Oberon "n Laurence Olivier. Toegang boven 18 jaar. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De dag breekt agn (rom.-dram.); hoofdrol Jean Gabin. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De strijd om den Omar-diamant (avonturen); hoofdrollen Cesar Romero en Phyllis Brooks; vooraf Het meisje met de zeven bontmantels (rom.); hoofdrol Simone Si mon. Toegang boven 18 jaar. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De geheimen van de Roode Zee (rom.- sens.); hoofdrol Harry Baur. Toegang bo ven 18 jaar. ALKMAAR. GEBOREN: Jacobus W. G., z. van Jacobus D. Land man en J. A. van der Waal. Dirk N. J., z. van Dirk Vennik en D. M. van Baal. GETROUWD: Adrianus Duyn en Johanna M. C. Jon kers. Simon Hoedjes en Margaretha Vlaar. Johannes H. H. Graaman en Jo hanna A. Lamers. Johannes de Kroon en Niesje van der Meulen. OVERLEDEN: Aaltje Broertjes 68 jaar. Jantje Bou- man, wed. van G. Regeer, 86 jaar. WAS IK MAAR NOOIT GETROUWD. City-theater. Dit Duitsche filmwerk, waarin Kathe von Nagy, Paul Kemp, Lucy English en Georg Alexander de- hoofdrollen vertolken, is een vroolijke, vlotte film, vol kostelijke humor. De namen der vertolkers en de titel van de film waarborgen den bezoekers een paar allerprettigste uren. Men zal om de talrijke dwaze situaties hartelijk kunnen lachen en een vroolijke verpoozing kan ieder in deze tijd werkelijk wel gebruiken. AVONTUUR IN HET BOSCH. Roxy-Theater. In deze film heeft men weer eens een verrassende variatie weten te vinden in het genre spannende detective-films. Een man en een meisje die in auto's eenige malen voor elkaar op de vlucht gaan, ten slotte in een huis in het bosch samenkomen, ang stige avonturen beleven en ten slotte elkaar beter leeren kennen en waardeeren. Met genoegen zal men in deze film een bekend drietal nl. Don Amèche, Ann Sothern en Slim Summerville terug zien. Wij komen langzamerhand weer in den tijd, dat de eene helft van Nederland de andere helft een examen afneemt. Er zijn nu eenmaal menschen, die iets weten en menschen, die getracht hebben iets te weten te komen en de geheele kunst van het examineeren bestaat hierin, dat men zijn vragen zoo stelt, dat een toehoor der niet den indruk krijgt, dat de geëxami neerde sommige dingen beter weet dan de examinator. In den regel zal natuurlijk het omgekeer de het geval zijn en wie in deze warme da gen nog niet getranspireerd heeft, krijgt daarvoor ruimschoots gelegenheid als hij straks aan een tafeltje zit en in een uur vier sommen moet maken waarvan hij er maar één kan afkrijgen. Er wordt op zoo velerlei gebied geëxami neerd, dat het onbegonnen is er een opsom ming van te geven. Vroeger waren gewoon lijk alleen de leerlingen van de hoogste klassen van een of andere school het slacht offer der nieuwsgierigheid van hun onder vragers, maar het aantal dergenen, die tegenwoordig gewikt en gewogen worden is met tienduizenden toegenomen. Het zijn verpleegsters en bakers, typografen en juf frouwen van de leeszaal, juffrouwen van de schrijfmachine, van de fröbelschool, van de apotheek en van het laboratorium, kantoor bedienden, chauffeurs en studenten, die alle mogelijke nieuwe studierichtingen volgen en de laatste jaren zijn die allen met nog vele duizenden vermeerderd nu de midden standsdiploma's alle mogelijke bakkers en slagers, kruideniers en drogisten voor de noodzaak van een practijk-examen hebben gesteld, nu de kranten weer vol staan met de namen van geslaagde coupeurs en melk- controleurs, land- en tuinbouwers, meester- schoenmakers en meester-metselaars en nog tallooze andere meesters, om van de „ech te" meesters maar niet eens meer te spre ken. t, Al die brave Nederlanders die avond aan avond bij een verduisteringslichtje hebben zitten blokken en hun hoofden volgestampt hebben met allerlei dingen, die men wel eens zou kunnen vrage:. en die dan ge woonlijk niet gevraagd worden en ver geten hebben om andere dingen na te kijken waarnaar de examinator juist erg nieuws gierig blijkt, al die nerveuzen en brutalen, die boffers en wanboffers zullen in de ko mende mooie zomerdagen weer de onder zoekende blikken van een medemensch op zich gericht zien en hun herinneringsver mogen tot het uiterste inspannen om op alle mogelijke en onmogelijke vragen het meest passende antwoord te vinden. En nu is er maar één ding waaraan wij de heeren examinatoren zouden willen herin neren en dat is, dat wij allen, ondervragers en ondervraagden, een jaar vol spanning en vol bijzondere gebeurtenissen achter den rug hebben, een jaar, waarin er van de ze nuwen van vele menschen, buiten alle examens om, vaak meer gevergd is dan ze kunnen verdragen. Dat is, dat er door de mobilisatie en door den oorlog en door de bezetting, door de verduistering, door het gebrek aan scholen en aan leerkrachten, door de gedwongen vacanties en door allerlei andere dingen, dit jaar duizenden candidaten zullen zijn, die minder vast in de leer blijken dan hun voor gangers, die in vredige en zorgelooze tijden studeeren. En omdat het slagen van een candidaai vaak meer van den ondervrager dan van den ondervraagde afhangt, doen wij een verzoek uit naam van de duizenden, die thans in deze mooie avonden nog over hun boeken en schriften gebogen zitten en de naaste toekomst met angst en beven tege moet zien. Bedenkt, gij heeren, die alles weet o£ althans geacht wordt alles te weten on der welke omstandigheden de candidaten van dit jaar hun geld, htm tijd en hun moeite hebben geofferd om te weten ta komen wat gij hun thans zult mogen vra gen. Er is een Hollandseh spreekwoord, dat zegt: alles weten is alles vergeven en nu willen wij daarmee geenszins betoogen, dat ook hij, die op de eenvoudigste vragen geen antwoord weet met een diploma naar huis gestuurd moet worden, maar de omstandig heden waaronder wij thans leven brengen; een andere spreuk in herinnering waarvan in dezen tijd niet alleen de dieren moeten profiteer en: Behandelt de candidaten met zachtheid. Alkmaar, Donderdag. NIEUWE OOGST VERWACHT. Dank zij de hulp van de omwonende boeren en arbeiders, die .net hun werk tuigen hun collega's in het geïnundeerde gebied van de Beemster, na de droogma- ling, te hulp waren gekomen, is men Maandag met de werkzaamheden gereed gekomen, Het. land is weer opnieuw be zaaid en beplant. Dank zij het mooie zomerweer, staan de kansen voor een be vredigenden oogst gunstig. BELASTINGAANGIFTEN. Men verzoekt ons ook in deze rubriek nog eens de aandacht te vestigen op de in ons nummer van Dinsdag opgenomen me- dedeeling van het departement van finan ciën inzake het juist en volledig invullen van de belastingaangiften. Wij laten hieronder nog eens volgen wat thans vastgesteld is ten aanzien van belas tingplichtigen, die over verstreken belas tingjaren een onjuiste aangifte hebben ge daan en deze fout straffeloos kunnen ver beteren. Een juiste of verbeterde aangifte voor de belastingen naar inkomen en vermogen voor het belastingjaar 1940-1941, waaruit blijkt, dat over vroegere jaren onjuiste aangiften zijn gedaan, zal namelijk worden beschouwd als een uit eigen beweging gedane verbete ring van die vroegere onjuiste en onvolle dige aangiften. Dit heeft in de eerste plaats tot gevolg, dat tegen de aangevers geen strafvervolging wegens het doen van onjuiste aangiften over vroegere jaren zal worden ingesteld. Voorts is bepaald, dat bij navordering van belasting over vroegere belastingjaren, waarvoor de wettelijke termijn van navor dering nog niet is verstreken, geen verhoo ging zal worden gevorderd, en verder dat ook wegens andere overtredingen naar in komen en vermogen, zooals het overleggen van valsche of onjuiste boeken, bescheiden en opgaven, geen strafvervolging zal wor den ingesteld. Voor hen die hun aangiften over het be lastingjaar 1940-1941 reeds hebben gedaan, staat de gelegenheid tot het verbeteren van eventueele onjuiste aangiften open tot 15 Juni 1940. Ook zij die door de oorlogsomstandighe den of om andere redenen niet in staat zijn verbeterde aangiften vóór 15 Juni 1940 te doen, zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zij den inspecteur der directe belastingen voor dien datum van de on juistheid hunner aangiften kennis geven, met de verklaring, dat zij ten spoedigste eene juiste en volledige aangifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de divi dend- en tantième-belasting of voor de doodehand-belasting zijn gedaan, dan kun nen ook deze vóór 15 Juni 1940 straffeloos worden verbeterd. Werkkampen zullen worden ingericht. Nu tengevolge van de op 10 Mei in ons land ingetreden oorlogstoestand het be drijfsleven sterk ontwricht is,"met als ge volg een belangrijke toename van de werk loosheid, hebben wij het wenschelijk geoor deeld, met den Rijksinspecteur voor de werkverruiming in Noordholland, ir. Van Rossem du Chattel, een onderhoud aan te vragen over hetgeen van rijkswege alzoo wordt gedaan. Het is inderdaad juist, aldus de Inspec teur, dat wij op het oogenblik onze uiter ste best doen om de werkverruiming zoo sterk mogelijk op te voeren. Daarin zijn wij tot op zekere hoogte geslaagd. Wij hebben direct een enquête gehouden om een overzicht te krijgen, hoe de toestand einde Mei was, want de regelingen, in ver band met het oorlogsgebeuren, waren nog niet heelemaal hersteld. Uit die enquête is ons gebleken, dat de werkverschaffing hier in Noordholland weer spoedig op peil is gekomen en zelfs spontaan is gegroeid. Het- resultaat van die enquête is geweest, dat ons bleek, dat einde Mei 900 arbeiders méér bij de verschillende objecten geplaatst wa ren dan in de laatste week van April. Wij hebben overleg gepleegd met ver schillende provinciale en andere instanties en ook met den Directeur van den rijks dienst voor werkverruiming. Wij hebben urgentieplannen opgesteld, die een groot aantal belangrijke werken omvatten, waar van voor het meerendeel de voorbereidende plannen reeds klaar lagen, maar die om verschillende redenen tot nog toe niet tot uitvoering waren gekomen. Besprekingen voor een zoo soepel mogelijke uitoefening van het gezag. Wij hebben ons daarbij laten beinvloeden door denkbeelden, die wij sinds 1933 in Duitschland gaandeweg vaarwel hebben ge zegd, n.l. conservatief-politieke of, zoo gij wilt: liberale denkbeelden. Wij hebben ons ingedacht in de denkwijze van den Neder lander, toen wij tot het vastleggen van de verordeningsbepalingen kwamen. De over wegingen, welke hieraan dan ook ten grondslag liggen, zoo zeide dr. Rabl ons, zijn niet de onze, maar de uwe. Hierdoor is verkregen een volkomen ge- lijkrechtigheid tusschen Duitschers en Ne derlanders, een gelijkrechtigheid, welke niet alleen gegrondvest is op het volken recht, doch die tevens is vastgesteld in een sfeer en een streven om elkander het leven •oo gemakkelijk mogelijk te maken. ZILVEREN JUBILEUM. Op a.s. Maandag 10 Juni herdenkt de heer P. Veen, Friedrich Engelstraat 5 alhier, den dag dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma G. van Nieuwkuyk, Houttil. KRING NOORDHOLLANP DER CENTRALE VEREENIGING VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN. Aan het jaarverslag over 1939 van bovengenoemde organisatie, waarvan ook een afdeeling in Alkmaar is gevestigd, ontleenen wij: Het totaal aantal leerlingen bedroeg voor alle af deelingen samen 2681. Hiervan heeft Alkmaar 28. Gemiddeld betalen de leerlingen 1.50 a 2 per jaar voor het onderwijs of 5 a 15 ct. per week. Het aantal kosteloos toege laten kinderen van werkloozen neemt toe. In het algemeen loopt het aantal leden en bijdragende vereenigingen achteruit. Gelukkig, dat de provincie het werk steunt en dat bijna alle gemeenten ons werk financieel begustigen of dit doen door den grond kosteloos in huur te geven. Veel afdeelingen ontvangen schenkingen in na- tura. Toch zijn de geldelijke moeilijkheden soms groot. Het voordeelig saldo over 1939 bedroeg f 1652.89 bij een ontvangst van 7907.37. (Over 1938 had-het saldo 1891.76 bedragen.) De begrooting voor 1940 sloot op 8956.53.' De invloed van het tuinwerk op de kin deren wordt in alle afdeelingen geroemd. Niet alleen houdt men hen „van de straat", maar ze leeren ook practische en nuttige zaken, die vooral in deze tijden van moeilijkheden van veel gewicht zijn. Zonder twijfel is de tuinarbeid ook ver heffend voor het moreele peil. De keuringen der tuintjes bewerken een gezonde wedijver bij de leerlingen, om hun stuk grond in orde te hebben. Behalve allerlei groenten worden ook gewassen als tomaten, augurken en aller lei snijbloemen gekweekt. Af en toe wor den lessen in plant- en dierkunde, bemes tingsleer, bloembinderij, e. d. gegeven. Het werken in klasse-verband begint zich langzaam uit te breiden. OVER DEN AFSLUITDIJK. Na informatie van den A. N. W. B.-consul bij de Ortskommandantur is gebleken, dat nog steeds passierscheine voor het passee- ren van den afsluitdijk noodig zijn en dat deze te verkrijgen zijn bij den Ortskomman dantur, Kennemerstraatweg 2 (kantooruren 9—12, 3—5). MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! ALKMAARSCHE COURANT. TEL. 3320. hebben reeds plaats gevonden om te trach ten, zoo spoedig mogelijk tot de uitvoering van die plannen te komen. Als dat lukt - en de teekenen wijzen erop, dat dit voor een groot deel zal kunnen slagen - dan zal het mogelijk zijn, hier in Noordholland het aantal arbeiders, dat bij de werkverruiming te werk wordt gesteld, ten naasten bij te verdubbelen. Cultuurtechnisch werk op den voorgrond. Daarbij staan op den voorgrond, zoo ver volgde de Inspecteur, cultuur-technische werken, dat zijn werken, die ten doel heb ben den cultuurtoestand van den bodem te verbeteren en daardoor de bodemopbrengst te verhoogen, iets, wat in verband met de voedselvoorziening van ons land, in den tegenwoordigen tijd van het meeste belang is. Wij zijn ook wel verplicht, onze aan dacht in hoofdzaak op die cultuurtechnische werken te richten, omdat deze werken voor het overgroote deel zuiver grondwerken zijn, waarbij dus bouwmaterialen een on dergeschikte rol spelen. Een moeilijkheid bij de tewerkstelling van de arbeiders is de schaarschte aan benzine. Vóór het begin van den oorlogstoestand reden er in Noordholland, ten behoeve van de centrale werkverschaffing, dagelijks ze ventig bussen met arbeiders. In verband met de benzineschaarschte is dat aantal tot enkele bussen teruggebracht. Wij hebben getracht, aan deze moeilijkheid zooveel mo gelijk tegemoet te komen, o.m. door inleg ging van extra treinen. Eén en ander kan echter niet voorkomen, dat op veel grooter schaal gebruik moet worden gemaakt van de fiets. Op het oogenblik zijn in de provincie Noordholland 6500 arbeiders in de werk verschaffing geplaatst. Met het oog op de moeilijkheden om de werkobjecten te be reiken, ligt het in de bedoeling, op korten termijn over te gaan tot het stichten van een aantal werkkampen, o.a. in de Wie- ringermeer, waar nog een groot arbeids veld voor ons braak ligt. Dat het hiermee ernst is, bleek ons uit de vele telefoonge sprekken, die ir. Maandag tijdens ons on derhoud voerde om in verschillende deelen van de provincie de beschikking te krijgen over vrij gekomen militaire barakken. Het arbeidsveld, zoo vervolgde ir. Van Rossem du Chattel dat in de Wieringermeer braak ligt, is wel daarom zoo groot, omdat hetgeen daar tot nog toe met ractors ge schiedde, nu met de hand moet worden verricht en juist deze extra werkzaamhe- DE DUIVEL IN DE JUNGLE. Harmonie-Theater. Deze film geeft een zeldzame wildernis sensatie, waarin de hoofdpersoon zich ko ning van de wildernis noemt, maar voor zijn Maleische onderdanen een duivel is, verteerd door hebzucht en iemand, die een menschenleven niet telt. Een Chineesche generaal en een groote som geld verdwij nen en de dochter van de generaal gaat in de zoo gevaarlijke rimboe op zoek naar va der en geld. Hoe zij alle gevaren te boven komt geeft de film te zien in de meest spannende sensatie en Anna May Wong, de bekende Chineesche actrice boeit naast J. Carrol Nash in de titelrol door haar bij zondere spel. EEN MEISJE UIT EEN STUK. Victoria-Theater. Ann Sothern maakt van de hoofdfiguur in deze bijzonder geslaagde film een prach tig type. Zij is inderdaad een meisje uit één stuk, die niet bij de pakken gaat neerzitten als het variété-gezelschap, waarbij zij als dan seres zou optreden, failliet gaat. Als juf frouw in een kermis-schiettent maakt zij kennis met Slim, den bedrijfsleider van een groote ranch. Natuurlijk komt zij zelf al spoedig ook op de ranch en de geschiedenis, die zich daar verder afspeelt is zoo vol verrassende wendingen, dat er heel wat moet gebeuren voor het „happy end" er is- Robert Young ziet men ditmaal als de ranch-bestuurder en ook in dit voor hem vreemde genre, blijkt hij een uitstekende filmkracht. den leenen zich buitengewoon goed voor uitvoering in werkverschaffing. De Provincie heeft royaal en op groote schaal haar medewerking toegezegd en spe ciaal onze aandacht op ruilverkaveling ge richt. Plannen liggen hiervoor klaar om daarmee op korten termijn op Wieringen en Terschelling te beginnen en ook in het Geestmerambacht zal zeer binnenkort een complex van 250 H.A. voor ruilverkaveling in behandeling komen. Ook de Eilandspol der staat hiervoor op het program, bene vens de proefpolder te Wervershoof en de Zuidscharwouder polder en diverse wer ken op Texel. In verband met de ontwatering van Schermerboezem zal ook de Oostelijke ring vaart van de Heerhugowaard verruimd en beter bevaarbaar gemaakt worden en dit zal ook geschieden met de vaart naar Op meer. Voorts wordt overwogen het in cul tuur brengen van diverse stukken buiten land tusschen Hoorn en Edafn. Voor de bevordering van de ruilverkave ling, die zoo zegenrijk werkt ten behoeve van den landbouw, is het van groote betee- kenis, dat wij thans die Werken kunnen aanpakken zonder dat wij verplicht zijn, de processen, die daaraan meestal zijn verbon den, af te wachten. Met nadruk verzekerde de inspecteur ons, dat alle werken met meer kracht dan voor heen worden voortgezet. Getracht wordt, zooveel mogelijk het aantal arbeiders op die werken op te voeren. In de veenderij te Halfweg werken b.v. normaal 200 arbeiders; zeer binnenkort wor den daar 400 arbeiders tewerkgesteld. Uit dit onderhoud bleek ons wel duidelijk dat onze overheidsinstanties met grooten spoed thans het mogelijke doen, om de werkloozen aan het werk te zetten. Gistermiddag had ten Stadhuize te Alk maar weder een vergadering plaats van de K. v. K. en F. voor Hollands Noorderkwar tier. Afwezig waren de heeren Nobel, Moens, Valkering, Kluitman met kennisgeving, als mede de heer Blaauboer. Wegens ontstente nis van den secretaris werd het secretariaat waargenomen door den heer Holsmuller, adj .-secretaris der Kamer. De opening. De voorzitter, de heer G. W. A r n t z, sprak bij de opening een ernstig woord in verband met de tijdsomstandigheden. Sedert de op richting onzer Kamer in het jaar 1853 zoo zei hij zijn de gebeurtenissen wel nimmer van zulk een ernstigen aard geweest als die, welke wij sinds 10 Mei j.l. hebben beleefd en die ons Nederlanders in het diepst van ons wezen hebben geschokt. Bij al hetgeen in dit tijdvak verloren is gegaan denken wij vooral met weemoed en eerbied aan al die dappere mannen, die het leven lieten op het slagveld. Ook gaan onze gedachten uit naar de vele gewonden en al die anderen, die door het oorlogsleed ge troffen zijn. Al de geleden benauwenis mag ons echter niet weerhouden de handen weer uit de mouwen te steken. Vele oude maatstaven zullen daarbij niet langer kunnen gelden, In menig opzicht zal ook een nieuwen koers mceten worden gevaren. Laten wij evenwel aan de geestkracht, die onze soldaten heeft bezield, een voorbeeld nemen en met dezelfde geestkracht een drachtig de economische moeilijkheden gaan bestrijden, opdat het bedrijfsleven weer zoo spoedig mogelijk op gang zal kunnen komen. Voor dit uiterst belangrijke en moeilijke werk houd ik mij van Uwe volle medewer king overtuigd. In aansluiting op dit ernstige woord ver zocht de voorzitter allen, om staande in een oogenblik stilte de in den oorlog gevallenen te herdenken. Daarna werden aan de orde gesteld de Ingekomen stukken. Beschermingstitel van makelaar. Ingekomen was een afschrift van een adres der K. v. K. te Amsterdam aan den minister van justitie, waarin werd aangedrongen op het opnemen in het wetboek van strafrecht van een algemeen verbod van het voeren van een titel, waarvoor wettelijke eischen zijn gesteld, zonder dat aan die eischen wordt voldaan. Adressante had hierbij speciaal op het oog hen, die zich makelaar noemen zonder als zoodanig te zijn be- ëedigd. Voor kennisgeving aangenomen. Centralisatie van het wetenschap pelijk onderzoek op zuivelgebied. Van de K. v. K. te Leeuwarden was inge komen een afschrift van een adres aan den minister van economische zaken omtrent de noodzakelijkheid tot centralisatie van het wetenschappelijk onderzoek op zuivelgebied. Eveneens voor kennisgeving aangenomen. Regeling markt- en straathandel. De K. v. K. te Leeuwarden zond een af schrift van een adres aan den minister van economische zaken, waarin nogmaals wordt aangedrongen op een wettelijke regeling van den markt- en straathandel en tevens bij herhaling gevraagd wordt om het voor ontwerp daarvan aan de Kamers v. K. en F. ter fine van advies te zenden. (Eerder was door verschillende Kamers ook die te Allernaar reeds een dergelijk verzoek ge daan, waarop nog geen antwoord is ont vangen). Voor kennisgeving aangenomen. Wettelijke regelingen voor den middenstand blijven van kracht. Door het waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart werd medegedeeld, dat onder scheidene regelingen, ressorteerende onder de afd. Middenstand van dat departement, voorshands van kracht blijven. O.a. is dit het geval met de wet op de Kamers van Koophandel, de vestigingswet en de wet op de uitverkoopen. Op een opmerking van den heer Grondsma, die meende, dat er geen uit verkoopen meer zullen komen, zei de voorzitter, dat er tegenwoordig veel uitverkoopen zijn; misschien gaat het wel te snel met het verkoopen. Het schrijven werd voor kennisgeving aan genomen. De overweg aan den Stetweg te Bakkum. Ingekomen was een schrijven van de di rectie der Nederl. Spoorwegen, dat de blok- wachterswoning te Castricum bij K. M. paal 52.190 binnenkort zal worden afgebroken. Tot het aanbrengen van een automatische waarschuwingsinstallatie aldaar wordt ech ter geen aanleiding gevonden. Inzake het openen van een halte aan den Stetweg te Bakkum is de Directie na gehouden onder zoek van meening, dat zij daartoe haar medewerking niet kan ver leenen. Voor kennisgeving aangenomen. Zakelijke bijstand aan gemobiliseerden. Inzake de op initiatief der Kamer onlangs te Alkmaar gehouden vergadering om te komen tot instelling van commissies voor zakelijken bijstand aan gemobiliseerden, zei de voorzitter, dat die bijstand in hoofd zaak zal moeten bestaan in het geven van practische wenken, b.v. het verstrekken van adressen der instanties voor het verleenen van financieelen bijstand, het geven van raad terzake bedrijfsvoering, enz. De mee ning van spr., dat het werk der commissie niet zou eindigen bij demobilisatie welke meening hij op bovenbedoelde vergadering reeds had te kennen gegeven is wel ge bleken juist te zijn geweest, want er is thans reeds van militaire zijde op blijven bestaan der commissie aangedrongen. Spr. deelde nog mede, dat de heer Bonnet, lid dezer Kamer, aangewezen was als voorzitter der commissie. De heer Bonnet zei, dat de werkzaam heden der commissie tot dusver nog zeer gering zijn geweest. Op haar zitting op den dag vóór den oorlog was geen enkele be langhebbende verschenen. Daarna was er een schrijven gericht aan Den Haag met de vraag, hoe men zich daar het werk der commissie dacht, maar daar was nog geen antwoord op ontvangen. Spr. waarschuwde tegen de meening, dat zij thans niet meer noodig zou zijn, want de inmiddels begonnen demobilisatie geldt nog slechts voor de helft der troepen. Als straks ook het andere deel naar huis zal zijn gc-

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2