buitenland £aat$te Sedcfiten eminclacd Hieuws Wijziging in het Fransche Kabinet. Duitschers trekken over de Somme. Het Oise-Aisne-kanaal overschreden. Nieuws in 't kort. BEEMSTER HOOGWOUD HEILOO OUDKARSPEL ZUIDSCHARWOUDE EERSTE BLAD 3 gaan, komt er ongetwijfeld wel werk voor de commissie en dan zal zij ook wel instruc ties hebben te geven aan de sub-commissies, De voorzitter was ervan overtuigd, dat er straks voor velen reden zal zijn om zakelijken bijstand te vragen, als zij, thuis gekomen, ervaren, dat hun zaken geheel of gedeeltelijk scheef geloopen zijn. Spr. was daarom den heer Bonnet dankbaar, dat hij zich met zijn staf beschikbaar blijft stellen Het handelsonderwijs. Terzake de nota van wijziging in het wets ontwerp tot regeling van het voorbereidend hooger en het algemeen vormend middelbaar onderwijs, deelde de heer Holsmuller, adj.-secretaris der Kamer, bij ontstentenis van den heer Kluitman, voorzitter der on derwijscommissie, mede, dat deze door mi nister Bolkesteijn voorgestelde wijziging be oogt de h. b. s.-en en gymnasia om te zetten in zesjarige lycea A, B en C met één ge meenschappelijke eerste Idas. In het eerste leerjaar krijgen de leerlingen de gelegen heid om te bepalen in welke richting ze willen studeeren: de af deeling A staat gelijk met het tegenwoordige lyceum met zijn klassiek onderwijs; B gaat speciaal in de richting van natuurkunde; C omvat de eco nomische afdeeling (thans dus h. b. s. A.) Naast het lyceum bestaat dan nog de mo gelijkheid voor handelsonderwijs met 4- jarigen cursus voor jongens en 5-jarigen voor meisjes, alsmede voor handelsavond- onderwijs. De onderwijscommissie der Kamer heeft speciaal besproken de bepalingen ten aan zien van het handelsonderwijs en was tot de conclusie gekomen, dat die voor de Alk- maarsche handelsschool dienden te worden aanvaard. Uitbouw dezer school tot een 5- jarige, zooals zij vroeger was, is wel uitge sloten. Zij kan nu tot grooteren bloei komen, omdat het onderwijs rust zal krijgen. Een moeilijkheid was om voor hen, die een diploma 4-j. handelsschool hebben en dan blijken geschikt te zijn om verder te studee ren, een oplossing te vinden, omdat zij met dat diploma alleen niet worden toegelaten aan de universiteit Zij zouden dus eerst nog naar het lyceum C moeten gaan. Er is in dezen echter een regeling gekomen, die aan de bezwaren eenigszins tegemoet komt. De bevrachtingscommissies. Naar aanleiding van het bericht d.d. 19 Mei, dat de bevrachtingscommissies zijn ontheven van haar taak, deelde de heer Holsmuller mede, dat dit geen opheffing dezer commissies beteekent. Slechts het af geven van nieuwe vergunningen voor de scheepvaart berust niet meer bij haar, alle reeds afgegeven vergunningen blijven van kracht. De bemoeiingen dezer bevrachtings commissies zijn overigens practisch gelijk gebleven. Spr. wees er nog op, dat vrachtverhoogin- gen niet mogen plaats vinden en dat bij het vrachtvervoer de zeilschepen vóór gaan bij de motorbooten. Geen ongerustheid over onzen kaasvoorraad. Bij de rondvraag zei de heer Grondsma, dat hij naar aanlei ding van den export van twee mil- lioen kilo kaas naar Duitschland hier en daar ongerustheid had vernomen over de kaasvoorziening van ons eigen land. Men vreesde reeds voor algeheele „ontkazing". Spr. wilde er echter op wijzen, dat voor ongerust heid in dezen heelemaal geen vrees behoeft te bestaan. Ook in andere jaren wordt er geëxporteerd en er wordt eiken dag weer nieuwen voor raad gemaakt. De voorzitter betuigde zijn dank voor deze geruststellende woorden. Voorts deelde spr. mede, dat het station Noordscharwoude, welks heropening door de Kamer was gevraagd in verband met het beperken van autobusdiensten, op Maan dag a.s. een feit zal worden. Met vreugde constateerde spr. vervolgens, dat een oud-Alkmaarder, dr. ir. Ringers, benoemd is tot hoofd voor den wederop bouw van door den oorlog getroffen gebie< den. Deze benoeming gaf spr. de zekerheid, dat het herstel aan goede handen is toe vertrouwd en zoo energiek mogelijk zal worden aangepakt. Hierna sluiting. Hg ZWITSERSCHE VLIEGTUIGEN BOVEN FRANSCH GEBIED. Uit Berlijn wordt gemeld: In kringen der Wilhelmstrasse werd tegenover pers vertegenwoordigers bevestigd,» dat er ge vechten tusschen Duitsche en Zwitsersche I vliegtuigen hebben plaats gehad. Het staat vast, dat Zwitsersche vliegtuigen boven Fransch gebied aanvallen op Duitsche vlieg- I tuigen hebben ondernomen, waarbij een Duitsch toestel boven Fransch gebied door Zwitsersche vliegtuigen is neergeschoten. I In het luchtgevecht, dat hierop ontstond, werden vier Zwitsersche vliegtuigen neerge schoten. Totdusver is reeds bij twee van deze vliegtuigen onomstootelijk bewezen, dat zij zich boven Fransch gebied bevonden. I Zij zijn ook op Fransch grondgebied neer gestort. Het diplomatieke onderzoek van de I aangelegenheid is nog gaande. OPBOUW IN HET NOORDEN. Giften, welke eenigen tijd geleden in de Noorsche kerken ten bate van den weder opbouw van Finland zijn ingezameld, zullen, op grond van een overeenkomst, welke de Noorsche bisschop Berggrav met den aarts bisschop van Finland heeft getroffen, ten goede komen aan liefdadige doeleinden Noorwegen zelf. Dr. Josephus Jitta f Oud-voorzitter van den Gezondheidsraad en oud-wethouder van Amsterdam. Reynaud neemt Buitenlandsche Zaken. Reynaud heeft gisteren een wijziging in zijn kabinet aangebracht. De premier neemt in plaats van Daladier de portefeuille van buitenlandsche zaken en behoudt daarbij het ministerie voor landsverdediging. Paul Baudoin wordt aan hem toegevoegd voor buitenlandsche zaken en generaal de Gaulle voor de nationale verdediging. Voorts zijn benoemd: de secretaris-gene raal Bouthillier tot minister van financiën, Georges Pernot tot minister voor het Fransche gezin, Jean Prouvost tot minister van voorlichting, Frossard tot minister voor openbare werken, Delbos tot minister van onderwijs. De andere ministeries blijven on veranderd. De reorganisatie van het ministe rie is geschied tegen middernacht in een kabinetszitting. Daladier uit het Fransche kabinet. De Italiaansche bladen wijzen er op, dat terwijl de Weygand-linie gisteren op ver schillende plaatsen door de Duitschers is verbroken, de Fransche regeering gister avond niets beters heeft weten te doen dan over te gaan tot een wijziging in het ministe rie. De bladen vestigen de aandacht op het feit, dat Reynaud thans behalve de porte feuille van landsverdediging, ook die van buitenlandsche zaken heeft, voorts dat de oud-premier Daladier thans uit het kabinet is verdwenen en dat ook Laval niet in de nieuwe formatie is opgenomen, ondanks de geruchten, die over hem in omloop waren na zijn onderhoud met president Lebrun. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Onze legers zijn gistermorgen vroeg over een breed front ten aanval getrokken tegen het leger van Frankrijk. Zij slaag den er in, de Somme tusschen de mon ding en Ham en het Oise-Aisne-kanaal te overschrijden en de daarachter in aanbouw zijnde zoogenaamde Weygandlinie op ver scheiden punten ten val te brengen. Het D.N.B.-frontbericht over de nieuwe operaties. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Op den dag na de verovering van Duin kerken, waarbij opmerkelijkerwijze slechts Franschen, maar geen Engelschen meer gevangen werden genomen, zijn volgens het legerbericht van 5 Juni nieuwe aan- valsoperaties uit-het tot dusver bestaande afweerfront aangevangen. De aanval werd over een breed front ondernomen en stuitte uitsluitend op Fransche formaties. Daarmede is het be wijs geleverd, dat het den Duitschen strijd krachten binnen een'tijdsbestek van vier weken gelukt is het Britsche expeditieleger te vernietigen en de laatste Engelschen van het vasteland te verdrijven. Het Fran sche leger strijdt alleen. De aanval van Junkers-duikbommen- werpers op de ten Zuiden van Abbeville samengetrokken vijandelijke troepen, waarvan in het legerbericht melding werd gemaakt, heeft opnieuw de superioriteit van het Duitsche luchtwapen bewezen, zelfs tegenover de sterkste strijdmiddelen van den tegenstander op den grond. De Duitsche duikbommenwerpers vielen ook Fransche pantserformaties aan, die door de goedgerichte bommen volkomen buiten gevecht werden gesteld. Een bom viel tusschen drie naast elkaar rijdende Fran sche pantserwagens, waarvan er twee ter stond bleven liggen en niet meer tot be weging konden worden gebracht, terwijl de derde tank uitbrandde. De behalve de verwoesting in de gelederen van den vij and bereikte moreele uitwerking, was goed waar te nemen. In paniek verlieten talrijke bemanningen van gevechtswagens hun voertuigen en ook andere groepen van de tegenstander werden door het optreden van de Duitsche Stuka's uiteengeslagen. Le Havre's beteekenis. Met den aanval van Duitsche gevechts vliegtuigen op de havenwerken van Le Havre heeft het luchtwapen de belangrijk ste Noordfransche haven aan den Atlan- tischen Oceaan getroffen. Via Le Havre loopt het grootste gedeelte van den En gelschen kolenimport in Frankrijk. Ook als overlaadhaven voor petroleum is Le Havre voor de Fransche economie van mi litaire beteekenis. De aanval van de Duitsche gevechts vliegtuigen op Le Havre geschiedde in den nacht van 4 op 5 Juni. Uit talrijke bran den, die door de neergeworpen Duitsche bommen werden veroorzaakt, bleekt het effectieve resultaat van den aanval. Bij het schijnsel van de branden kon worden geconstateerd, dat de haveninrichtingen van Le Havre klaarblijkelijk onder den indruk van de Duitsche bezetting der Ka- naalkust slechts zwak bezet waren en een buitengewoon gering scheepvaartver keer aantoonden. DE STEMMING IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn werd gister gemeld: Alle ste den, dorpen en gehuchten in Duitschland hebben vandaag ten teeken van de over winning de vlag uitgestoken. In de straten ziet men geen huis en bijna geen raam, dat niet de hakenkruisvlag vertoont. Alle kerken luiden in de vastgestelde uren de klokken. Het Duitsche volk heeft het bericht van het opperbevel van de weermacht over het einde van de gevechten in Vlaanderen en Artois met stormachtige jubel vernomen. Alle bla den publiceeren dit bericht zoo groot moge lijk opgemaakt. Tevens echter is het volk medegedeeld, dat de Duitsche divisies en luchteskaders opnieuw tegen den vijand zijn aangetreden. De berichten over de onmid dellijke voortzetting der gevechten worden door de openbare meening gelezen met de zekerheid, dat de overwinning aan Duitsch land zal zijn. Zoo schrijft de „B.Z. am Mittag": Wij weten, dat de grootte van een rijk, zooals de Duitschers steeds gedroomd, doch nooit gekend hebben, in een thans eindelijk tot vi ede gebracht Europa zal worden afge dwongen, want de Führer, de weermacht en het VQlk staan er borg voor, staan borg voor alles wat het grootste woord omvat, dat de Duitsche taal kent: overwinning. DE ENGELSCHE IN ISTANBOEL. Het Engelsche consulaat-generaal heeft den Britschen onderdanen in Istanboel schriftelijk instructies gegeven zich gereed te houden om Istanboel binnen 24 uur te verlaten, wanneer daartoe een oproep van officieele Engelsche zijde wordt uitgegeven, In de instructie wordt gezegd, dat de Brit sche onderdanen zich moeten begeven naar het binnenland van Anatolie. De zelfde in structie is mondeling gegeven aan de per sonen van Maltaser afkomst, die de Britsche bescherming genieten. Offensief der Japanneezen. - Volgens uit Nanking ontvangen berichten, zijn de Japan- neezen in de provincie Hoepeh, ten Westen van de handrivier, een groot offensief be gonnen. Zij zijn de rivier overgetrokken. Dagorders van generaal Von Brau chitsch. - Kolonel-generaal Von Brauchitsch heeft tot het reserve-leger en tot het Weste lijk leger dagorders gericht, waarin hij van zijn groote tevredenheid getuigd. (Ongecorrigeerd.) ENGELSCHE PERSSTEMMEN. De Engelsche bladen van gister staan ge heel in het teeken van de gisteren door Churchill in het Lagerhuis uitgesproken redevoering. De Daily Mail noemt de rede een meester werk van koele berekening. De Daily Telegraph is van opvatting, dat Churchill de natie de volle waarheid heeft gezegd. Hij heeft het noch aan aanmoedigin gen laten ontbreken, noch de bevolking den omvang van de catastrophe in Vlaanderen verborgen. De Daily Herald merkt op, dat uit de door Churchill afgelegde verklaringen eindelijk de verouderde zinswendingen zijn verdwe nen, welke de natie slechts hadden willen troosten. De bevolking weet, zoo gaat het blad voort, dat het land thans zwaar moet boeten voor hetgeen door vroegere regee ringen is verzuimd. Men heeft thans geen tijd om de verantwoordelijkheid daarvoor vast te stellen. Het is echter verontrustend, wan neer leden van het laatste kabinet, die ver antwoordelijk zijn voor de catastrophe, nog zitting hebben in de huidige regeering. Men kan in dit opzicht het verleden niet een voudig laten wat het is. De zaak moet veel eer door het parlement worden onderzocht. Dat zal geschieden in de geheime zitting van het Lagerhuis op Dinsdag a.s. Het Lager huis zal niet aarzelen verdere wijzigingen in het kabinet te eischen, wanneer het ze noodig acht. De Daily Mail schrijft, dat de regeering in de geheime zitting van het Lagerhuis haar plannen voor de verdediging der Brit sche eilanden bekend zal maken. Daaronder bevinden zich ook maatregelen voor de .volstrekte wurging der vijfde colonne". In een commentaar van de Times op de rede van Churchill wordt gezegd: „De Oceanen en zeeën behooren aan ons en onze rijken zullen voortgaan Hitier te bestrijden' RESTITUTIE VAN MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Teneinde de houders van motorrijtuigen wien door de daartoe bevoegde autoriteiten vergunning is verleend om een beperkt aantal malen, resp. dagen op den openbaren weg te rijden, niet in een onbillijke positie te brengen wat betreft de motor-rijtuigen belasting, heeft de bond van automobielhan delaren en garagehouders „B. O. V. A. G." zich tot het departement van financiën ge richt met het verzoek faciliteiten te verlee- en. Op dit verzoek is thans door het departe ment in zooverre gunstig beschikt, dat hou ders van motorrijtuigenbelastingkaarten na afloop van de driemaandelijksche periode op een daartoe strekkend verzoek bij de ontvangers der directe belastingen restitutie kunnen verkrijgen van de door hen betaal de belasting, in verhouding van het aantal dagen, waarover de kaart loopt tot het aan tal dagen, waarvan kan worden aangetoond, dat zij niet met het motorrijtuig op den openbaren weg hebben kunnen rijden. Bezitters van motorrijtuigen, die slechts nu en dan van hun voertuig gebruik kun nen maken, betalen derhalve belasting naar het aantal dagen, waarop inderdaad werd gereden. VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN IRAK. Ook Irak heeft alle noodige maatregelen genomen voor het geval dat het conflict zich zou uitbreiden. Een scherpe controle is ingesteld op de vreemdelingen, alsmede op het post- en telegraafverkeer. Het blad Alxilad eischt scherpe maatregelen tegen de agenten der vijfde colonne en betoogt, dat het jeugdige land al zijn kracht moet geven om de nationael eenheid te bewaren. PARIJS STAAT OP HET SPEL. De Parijsche bladen leveren commentaar op den gisteren begonnen nieuwen slag, doch toonen zich daarbij niet bijzonder optimis tisch. De Matin constateert, dat het in den nieuwen slag om Parijs maar ook om Londen gaat. De groote slag, meent de Victoire, vindt plaats op honderd k.m. van Parijs en wel iets verder noordwaarts dan de slag aan de Marne. Wanneer wij den slag ver liezen, zullen wij niet den oorlog verliezen, maar wel Parijs, dat in dezen slag op het spel staat. In het Journal meent generaal Duval, dat de Duitschers geen werkelijke doorbraak van het front bereikt hebben. Het betreft hier geen Maginot-linie, doch e diepe verdedigingslinie, die den opmarsch van den vijand kan ophouden. BLOEDIGE BOTSINGEN IN BOMBAY. Naar nu eerst bekend wordt, is het bij de inscheping van Indische troepen voor den Europeeschen oorlog te Bombay tot bloedi ge botsingen gekomen. De Indiërs verzet ten zich tegen het door de Engelsche offi cieren uitgevaardigde bevel tot inschepen. De door de officieren te hulp geroepen gar nizoenstroepen openden onmiddellijk het vuur en richtten onder de Indische troepen een vreeselijke bloedbad aan. Tenslotte werd de tegenstand van de Indiërs gebro ken en moesten zij zich aan boord begeven. Opmerkelijk in dit verband is een uitlating van de Engelsche Sjanghai-Times, waarin gezegd wordt, dat de toestand zich ziender oogen toespitst. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De officier van gezondheid te 's-Graven- hage, de heer K. G. A. Hordijk, die giste renmiddag op zijn motorrijwiel, vermoede lijk doordat hij geen voorrang verleende, op de Stadhouderslaan aldaar werd aange reden door een Roode Kruisauto en met een zware hersenschudding naar het Roode Kruisziekenhuis moest worden vervoerd, is des avonds te half negen aan de bekomen verwondingen overleden. De heer Hordijk, die in 1910 werd gebo ren, werd 18 October 1937 tot officier van gezondhei 2e klasse benoemd. E. VAN VOLLENHOVEN OVERLEDEN. In den ouderdom van 64 jaar is heden morgen te Amersfoort overleden de heer E. van Vollenhoven, bekend industriëel te Amersfoort. Hij was vele jaren directeur van de N.V. Stoomolieslagerij J. van Volenho- ven. De overledene was ook een vooraan staande figuur in sportkringen. Hij was o.a. oprichter van de voetbalver. „Quick", welke binnenkort haar gouden feest hoopt te vie ren. De crematie vindt Zaterdag a.s. plaats op Westerveld, na aankomst van den trein van 13.40 uur. DE RIJWIELDIEFSTALLEN IN DE HOOFDSTAD. Het aantal rijwieldiefstallen nam sedert enkele weken in de hoofdstad onrustbaren de afmetingen aan. Talrijke recidivisten, die achter slot en grendel zaten, doch door de omstandigheden weer vrij waren gekomen, maakten en maken nog voor een deel, de stad onveilig. Aan het begin van deze week is door de centrale recherche een zeer strenge actie tegen deze heeren ingezet en thans na vier dagen kan gezegd worden, dat deze actie, welke samengaat met een actie van de verschillende recherches der bureaux, aan merkelijk succes heeft gehad. Alleen door de beambten van het hoofdbureau zijn reeds zes dieven en vier helers aangehou den en opgesloten en ongetwijfeld zullen er spoedig méér volgen. Algemeen verwacht men dan ook. dat het optreden van de politie in korten tijd een einde zal maken aan de wandaden van de rijwieldieven. Het blijft echter te allen tijde zaak de fietsen niet onbeheerd op straat te laten staan. Een slot, hoe goed ook, is geen werkelijke garanila. DIT JAAR GEEN KERMIS TE SCHAGEN. In verband met de huidige omstandighe den zal 'de kermis te Schagen dit jaar niet doorgaan. Geslaagd. De heer N. Lubsen alhier slaagde te Am sterdam voor het artsexamen. Geslaagd. te Am- De heer J. G. Wegdam alhier sterdam bevorderd tot arts. De heer W. C. de Boer alhier is te Am sterdam geslaagd voor het eerste gedeelte van het artsexamen. DE BETREKKINGEN TUSSCHEN LITTAUSCHE EN RUSSISCHE TROEPEN. De huidige militaire attache te Moskou, kolnel van den generalen staf, Zaskevicius, is benoemd tot chef van de nieuw opgerich te afd. voor het bevorderen van goede verhouding tusschen het Littausche leger en de in Littauen gelegerde Sovjet-Russische troepen. MET VRIJWILLIGE ARBEIDSDIENST INSTEMMING BEGROET. De a.s. invoering van den vrij willigen arbeidsdienst voor de geheele Noorsche jeugd wordt door de pers met instemming begroet, niet alleen om economische doch ook om moreele redenen. In plaats van de jeugd te laten rondslen teren, schrijft Aftenposten, en te laten ver worden naar geest en lichaam, zal men haar thans in den grootst mogelijken om vang werk verschaffen, die haar het bevre digende gevoel geeft zich nuttig te kunnen maken. Dit is een positieve opbouwende volkstaak bij de bestrijding van de werk loosheid, waardoor zij gehard wordt voor de toekomst. DE GRAANPOSITIE VAN NOORWEGEN. Uit een rapport van den directeur van het staatsbureau graan blijkt, dat de vooruit zichten voor de graan- en krachtvoedervoor- ziening gunstig zijn. Bij een normalen oogst zou de graanvoorraad bij de tegenwoordige distributie voldoende zijn tot einde Juni 1941. Men verwacht vooral een verhooging van den invoer van de Baltische landen. Ook met betrekkng tot veevoeder worden met het oog op de reserves van cellulose en haringmeel geen moeilijkheden verwacht. HOOGE WATERSTAND VAN DEN DONAU. De Donau en zijn zijrivieren vertoonen opnieuw een hoogen waterstand. Bij Neu- satz is de waterstand van den Donau vijf meter boven normaal. Overal worden voor zorgsmaatregelen getroffen, teneinde dijk doorbraken, zooals bij den hoogen water stand in April, te voorkomen. GOUDSTROOM UIT DE GEALLIEERDE LANDEN NAAR AMERIKA. De New York Times bericht,, dat op het oogenblik uit de geallieerde landen de grootste goudstroom in de geschiedenis naar de Vereenigde Staten vloeit. Alleen de giste ren in de kelders van de New Yorksche Bondsreservebank opgeborgen hoeveelheid goud, wordt op 288,72 millioen dollar ge raamd. GROOTE OVERSTROOMINGEN IN DEN BALKAN. In West-Bosnië en Oost-Servië heeft de sterke regenval der laatste dagen groote overstroomingen veroorzaakt. Verscheidene dorpen moesten ontruimd worden. De door de overstroomingen aangerichte schade is zeer groot, daar juist deze streken vrucht bare graangebieden zijn. DE ITALIAANSCHE WATEREN GEVAARLIJK. Medegedeeld is, dat een zóne van 12 mijl breedte rondom de kusten van Italië, Alba nië en de Italiaansche koloniën voor de scheepvaart gevaarlijk is. Schepen, die ha vens aan de kusten wenschen binnen te loo- pen, zullen van een speciale vergunning voorzien moeten zijn. ANGST IN PARIJS VOOR NIEUWEN DUITSCHEN OPMARSCH. Te San Sebastian aangekomen vluchte lingen uit Bordeaux en de Gironde melden, dat de gisteren hervatte Duitsche opmarsch de Parijsche bevolking met angst en schrik heeft vervuld. Gistermorgen reeds zijn de eerste vluchtelingen uit Aumale, Beauvais, Compiegne en Reims per vrachtauto aange komen. Daarop volgde een ware lawine van vluchtelingen, die zuidwaarts trekken en daarbij noordwaarts trekkende Fransche troepen ontmoetten. Hoewel de regeering zware straffen heeft gesteld op het ver spreiden van ongunstigen berichten, weet elkeen wat er gaande is. AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN. In de Maria-stichting te Haarlem is in den afgeloopen nacht de 15-jarige schip- persdochter, die gistermorgen op het schip van haar ouders bij het aanmaken van een fornuis in brand geraakte, overleden. Luchtbescherming. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst deelt aan de bevolking mee, dat waarschuwing en alarmeering der bevol king voortaan door middel van de sirenes zal geschieden na bominslag. Het alarm signaal beteekent daarom niet meer een waarschuwing voor naderend luchtgevaar, doch is de oproeping voor het daarvoor in aanmerking komende personeel om onmid dellijk de posten te betrekke. Het personeel van den luchtbeschermingsdienst wordt hierop met nadruk opmerkzaam gemaakt. Het luchtgevaar moet derhalve in de eer ste plaats worden afgeleid uit de nadering van vliegtuigen. Zoolang vliegtuigen in de nabijheid zijn, blijft het luchtgevaar bestaan en is het verbod om zich buitenshuis te be vinden van toepassing. Een eigen brandspuit. Naar wij vernemen, heeft de fa. J. Eecen Gz„ houthandel alhier een motor brandspuit aangeschaft. Deze wordt op de houtwerf gestationneerd. 50 jaar getrouwd. Gister was het voor het echtpaar C. Schoenmaker en T. SchoenmakerWortel een heugelijke dag. Het herdacht zijn gou den huwelijksfeest. Zoowel persoonlijke als schriftelijke feli citaties heeft het gouden echtpaar, dat in de gemeente zeer bekend is, mogen ont vangen. Verscheidene bloemstuken, een fruitmand, een paar taarten en andere ca- deaux werden in den loop van den dag be zorgd. De bruid en bruidegom zijn nog kwiek. De bruid die 81 jaren telt, heeft af en toe wel eens met ziekte te kampen gehad, maar zij is er nog bij. Van het huishouden ont gaat haar niets en zij zou op zoo'n drukken dak nog graag de handen uit de mouwen steken, als haar dochter er haar niet "an weerhield. Ook voor den bruidegom was het een zware dag, zoo den heelen dag opge knapt in het hoekje te zitten. Anders is hij ondanks zijn 79 jaren nog den geheelen dag bezig met boodschappen doe voor den win kel, welken hij met zijn dochter drijft. Al les loopende; dan eens naar het Zuideinde van Broek, dan weer eens naar Oudkarspel. Deze dag zal bij de familie Schoenmaker ongetwijfeld nog lang in herinnerig blijven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3