DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noorwegen staakt de vijandelijkheden. Het Duitsche legerbericht. Vanavond belangrijke verklaring van Roosevelt. Denkt om het voorbeeld van Warschau. De visscherij wordt op gang gebracht. Het verhandelen van specerijen verboden. ALKMAARSCHE URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 135 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 10 Juni 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang Het Zweedsche telegraaf-agentschap ver spreidt het volgende uit Tromsö gedateerde bericht van het Noorsche telegraafagent- schap: Het Noorsche opperbevel deelt mede: Het Noorsche opperbevel heeft bevel gegeven, dat de vijandelijkheden Zondagnacht om 24 uur gestaakt moeten worden. Onderhan delaars zijn onderweg. Het Zweedsche telegraafagentschap meldt hierover: Zondagavond deden in Noorwegen en in Zweden geruchten de ronde, volgens welke de Britsche en Fransche troepen in Noorwegen bezig waren zich terug te trek ken en de Noorsche koning en de Noorsche regeering zich niet meer in het land be vonden. Het Zweedsche telegraafagentschap ver klaart in verband hiermede van „gezag hebbende" Noorsche kringen vernomen te hebben, dat het waarschijnlijk is, dat deze berichten waar zijn. Een proclamatie van den Noorschen koning en de regeering. Het Zweedsche telegraaf agentschap publiceert de volgende mededeeling van het Noorsche telegraaf agentschap uit Tromsö: De koning, de kroonprins en de regeering verklaren in een proclamatie dat de harde noodzakelijkheid van den oorlog de geal lieerde regeeringen ertoe gedwongen heeft al haar krachten op andere fronten te con- centreeren, waar alle menschen en al het materiaal noodig zijn. De Noorsche troepen, die in een strijd van twee maanden moed en dapperheid hebben getoond, bezitten niet voldoende munitie en jachtvliegtuigen en kunnen den strijd tegen de Duitsche over macht n$t voortzetten. Maar de Noren ne men aan den strijd op andere fronte deel. Om een verdere verwoesting der nog onge schonden gebleven landsdeelen te verhin deren, hebben de koning en de regeering besloten, den raad van 't opperbevel te vol gen en voorloopig den strijd in het land op te geven en dezen naar buiten het land te verplaatsen. Tevens zal de arbeid voor het herstel van de vrijheid en de rechter, van het land worden voortgezet. Een verklaring van minister Koht. De vroegere Noorsche minister van bui- tenlandsche zaken, Koht, heeft gisteren van den zender van Tromsö een verklaring afge legd, waarin hij o.m. het volgende zeide: Het Storting heeft in de laatste vergade ring van 9 Juni besloten, dat de Noorsche regeering den militairen tegenstand moet opgeven. Op 7 Juni werd besloten, dat de koning en de regeering hun zetel buiten de grenzen van Noorwegen zouden kiezen. De indruk in Stockholm. De oorlog in het noorden van Europa is geëindigd. Dit bericht heeft, zoo meldt het D. N. B. uit Stockholm, in politieke kringen te Stockholm geweldig opzien gebaard en tevens onmiskenbare voldoening gewekt. Men is hier van meening, dat het besluit van het Noorsche opperbevel vooral is in gegeven door het besef, dat zelfs wanneer men plaatselijke successen in den sector van Narvik had kunnen behalen, dit op het ver loop der operaties in haar geheel geen in vloed zou hebben gehad. De overwinningen der Duitsche troepen aan het westelijk front, zoo verklaart men in politieke kringen alhier, spreken een te duidelijke taal, dan dat men thans in de Scandinavische landen op een uiteindelijk succes der westelijke mogendheden zou kunnen rekenen. Dit is waarschijnlijk van beslissenden invloed ge weest op de besluiten van de noord-Noorsche legerleiding, geheel afgezien nog van de jongste successen der Duitsche marine voor Narvik en van den waarlijk heldhaftigen tegenstand, dien de Duitsche troepen in den sector van Narvik onder uiterst moeilijke omstandigheden geboden hebben. Men ge looft hier ook, dat de Noorsche legerleiding de ontoereikendheid van de geallieerde „hulp" zeer duidelijk ondervonden heeft en derhalve niet meer bereid is, nog langer Noorsch gebied in een vrijwel geen kansen biedenden strijd aan de verwoestingen van den oorlog bloot te stellen. Ook moeilijk heden met de ravitailleering zijn wellicht, naar de meening van Zweedsche deskundi gen, op het besluit van de noord-Noorsche legerleiding van invloed geweest. In Zweed sche militaire kringen geeft men in dit ver band uiting aan zijn bewondering voor de prestaties der Duitsche troepen, die ondanks ontzaglijke moeilijkheden door hun taaie volharding een beslissing in hun voordeel hebben afgedwongen. Duitsche troepen in Narvik, zoo zegt men in deze kringen, hebben met hun daden een nieuw heldenepos in de geschiedenis ge schreven. Omtrent de verblijfplaats van den Noorschen koning en de Noorsche regee ring doen de meest verschillende geruchten de ronde. Het waarschijnlijkst acht men het, dat zij zich met Engelsche schepen naar En geland hebben begeven. Generaal Ruge weigerde buitens lands te gaan. In de verklaring, die de Noorsche mi nister van buitenlandsche zaken, Koht, via den zender Tromsö heeft afgelegd, deelde hij o.a. nog mede, dat de koning en de regeering den wensch tot uiting had den gebracht, dat geneeraal Ruge, de opper bevelhebber van het leger in het noorden van Noorwegen, met hen tezamen buitens lands zou gaan. Generaal Ruge heeft d: echter geweigerd. Hij voert thans de onder handelingen met den Duitschen comman dant. Generaal Fleischer volgt den koning en de regeering naar het buitenland. Hier en daar hoort men de meening ver kondigen, dat koning Haakon en zijn re geering zich wellicht naar Finsch gebied hebben begeven. Tot dusver zijn hierover echter in Noorsche kringen te Stockholm geen nauwkeurige mededeelingen te ver krijgen. GEHEIME ZITTING VAN HET BRITSCHE LAGERHUIS. De parlementaire correspondent van Reu ter schrijft, dat in de komende geheime zitting van het Lagerhuis hoofdzakelijk het woord zal worden gevoerd door Churchil! en den minister van oorlog, Eden. Deze geheime zitting zal Dinsdag worden ge houden. Het voornaamste punt van bespre king zal de verdediging van Londen zijn, dien eveneens aanleiding zal zijn tot het houden van de eerste geheime zitting van het Hoogerhuis. De minister van binnen- landsche. verdediging Anderson zal een be langrijke vèrklaring afleggen. Lordell Bank zal de regeering over de nieuwe verdedi gingsmaatregelen interpelleeren. VIJANDELIJKE VLIEGTUIGEN BOVEN KASSEL. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag tegen twee uur heeft een vijandelijk vliegtuig het Kasseier Dal overvlogen. Het wierp bij Nieder Vellmar een aantal brandbommen. Een particuliere woning werd door drie dezer bommen getroffen. De andere bommen vielen op open terrein. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De aangerichte schade is slechts gering. Het vliegtuigmoederschip „Glorious" in den grond geboord. Het opperbevel van de weermacht deelde gister mede: „In den vierdaagschen slag in het gebied van Somme en Oise hebben Duitsche infan terie- en pantserdivisies in nauwe samen werking met de luchtmacht sterke vijande lijke strijdkrachten vernietigd en andere, die voor een deel vast in den strijd waren ge bracht, tot den terugtocht gedwongen. De poging van den vijand, den Duitschen aanval tot iederen prijs tot staan te brengen, is mislukt. In de richting van de Beneden- Seine zijn achterwaarts liggende vijandelijke verdedigingslinies doorbroken en uitge breide opslagplaatsen en voorraden van den tegenstander buitgemaakt. De luchtmacht heeft de operaties van het leger ten zuiden van de Somme ondersteund. Stellingen van artillerie en luchtdoelgeschut en colonnes van alle soorten zijn gebombardeerd, con centraties van troepen en pantserstdeelingen verstrooid. Verder naar het oosten achter volgen onze divisies den vijand. Aan weers kanten van Soissons is de Aisne onder strijd overgetrokken. Vanmorgen vroeg is ook op andere deelen van het Duitsche front in Frankrijk de aanval ingezet. De luchtmacht heeft de haven van Cher bourg opnieuw met succes aangevallen. Ver scheidene vliegvelden ten noorden en ten zuidoosten van Parijs, alsmede straatwegen en spoorwegen ten noordwesten van Parijs zijn gebombardeerd. De vijand verloor gis teren in totaal 58 vliegtuigen en een kabel ballon. Negenendertig dezer vliegtuigen zijn bij luchtgevechten, dertien door luchtdoel geschut neergeschoten. De rest is op den grond vernield. Negen Duitsche vliegtuigen worden vermist. Duitsche zeestrijdkrachten, waar onder de beide slagschepen „Gneisenau" en „Scharn- horst" zijn op de Noordzee opgetreden, ter ontlasting van de bij Narvik strijdende troepen. Daarbij zijn op 8 Juni door een es kader het Engelsche vliegtuigschip „Glorius" (22.500 ton) en een vijandelijke torpedo jager in den grond geboord. Een tweede eskader vernietigde het 21.000 ton groote troepentransportschip „Orama" het Engel sche marinetankschip „Oil Pioneer" (9100 ton) en een modernen duikbootjager. Het eskader maakte verder verscheidene honderen gevangenen. De eigen strijd krachten zetten haar operaties voort. Ook in den nacht van 8 op 9 Juni heeft de vijand boven west-Duitschland gevlogen. Schade van militairen aard is niet aange richt. VAN HET WESTELIJK FRONT. Fransche militaire kringen verklaren, dat alle aan het westelijk front beschik bare Duitsche troepen in den gisteroch tend bij het aanbreken van den dag be gonnen strijd zijn geworpen. Deze gewel dige massa valt aan op een front, dat zich uitstrekt van de zee tot de Argonnen. Men verwacht, dat de slag nog in hevigheid toenemen zal en voor de Franschen, die zich met gelijke vastberadenheid verdedi gen, een dag van beslissende beteekenis wordt. Van bevoegde Duitsche militaim zijde wordt medegedeeld: Junkers-duikbommenwerpers hebben bij de operaties in het Westen bij talrijke aan vallen het oprukken der troepen op den beganen grond gesteund. Daarbij gelukte het hun op een plaats vier 32-tons pantser wagens van den tegenstander te vernieti gen. DE DUITSCUE ACTIE IN FRANKRIJK. De secretaris van het Witte Huis, Early, heeft aangekondigd, dat pre sident Roosevelt hedenavond tegen middernacht, Duitsche tijd, bij een toespraak in de Virginia-Universiteit een „uiterst belangrijke verklaring" over den internationalen toestand zal afleggen. De rede wordt door alle internationale zenders ver spreid. Duitsche waarschuwing tegen versterking van Parijs. Met verwijzing naar het voorbeeld van Warschau waarschuwt de Duitsche pers er tegen, dat Parijs tot een bolwerk tegen de Duitsche troepen wordt gemaakt, zooals het opwerpen van barricaden in de straten doet vermoeden. Zoo schrijft de „Lokal Anzeiger": „In een verstandsverbijstering zonder weer ga eischen menschen als de Kerillis, dat Parijs als bolwerk tegen de Duitsche troepen wordt gebruikt. Men wil een stad van vier millioen zielen versterken. Het zou een reus achtige misdaad zijn, wanneer Parijs als militaire versterking aan den oorlog werd overgeleverd. Dat men dergelijke dingen verlangt, toont aan, hoe wanhopig, maar ook gewetenloos de mannen zijldie dezen oor log hebben voorbereid en ontketend". Volgens de „Börsen Zeitung" kan men nauwelijks aannemen, dat in de Fransche hoofdstad iemand nog kan gelooven, dat door het opwerpen van barricades en derge lijke middelen het noodlot kan worden af gewend, vooral ook, omdat het voorbeeld van Warschau nauwelijks onbekend kan zijn. Massa-arrestaties, politieterreur op allerlei wijze en barricades eenerzijds, aan de an dere zijde krampachtige pogingen om het volk de werkelijkheid te vei'bergen, het is geen wonder, dat bij terroriseerenden en geterroriseerden het gevoel steeds sterker wórdt, dat men op een vulkaan zit. Barri cades te Parijs, evenals voor zeventig jaar. Het schijnt Reynaud duidelijk geworden te zijn, dat hij niet slechts de gevolgen van zijn politiek, welke tegen volken en vrede ge keerd is, maar ook die van de vijandigheid jegens zijn volk heeft te vreezen. DE ITALIANEN IN TUNIS. Alle Romeinsche Zondagsbladen publi- ceeren het bericht van den vroegeren Italiaanschen leeraar in Tunis, professor Robert Ni'zzi, over de chicanes en geweld dadige overvallen op de Italianen in Tunis. Bezeten van het denkbeeld der „Vijfde colonne", zoo berichten de bladen een stemmig, hebben de Fransche autoriteiten en troepen haar haat tegen de Italianen den vrijen loop gelaten. In alle straten zijn Spaansche ruiters en machinegeweerpos- ten opgesteld. Pantserwagens rijden voortdurend door de voornaamste straten der stad. De gearresteerde Italiaansche burgers worden in Tunis wreed behan deld. Alle woningen van Italianen met inbegrip van de landhuisjes zijn onder zocht, waarbij het minste geringste vol doende was geheele gezinnen in de gevan genis te werpen. Op het oogenblik bevin den zich 350 Italianen, onder beschuldi ging van spionnage, in de gevangenis. INDRUKKEN VAN HET FRONT. Verschillende Amerikaansche journalis ten te Berlijn brengen in hun bladen ver slag uit over de indrukken van een rit naar het front. De correspondent van de New York He rald Tribune, Barnes, schrijft, dat een be zichtiging van de Kanaalhavens hem er van heeft overtuigd, dat de Duitschers deze havens binnen korter tijd volledig bruik baar kunnen maken als vlootsteunpunten. In Calais is hem opgevallen, dat de Duit sche bommenwerpers er in zijn geslaagd overal verwoesting te zaaien, maar het historisch waardevolle raadhuis niet te be schadigen. Ook de Belgische landwegen zijn bijna onbeschadigd, aangezien de Duitschers bedacht zijn geweest op het behoud van intacte verbindingslijnen voor het gemoto riseerde leger. De lichamelijke conditie en de stemming van het Duitsche leger zijn die van een goed verzorgden overwinnaar. Zelfs in de heete middagzon marcheerende infanteristen zagen er uit alsof zij op een onschuldige wandeling waren. De correspondent van de New York Times, Axelsson meldt van het Westelijke front; dat de eindelooze troepencolonne, die zich op alle wegen naar het front begeeft, allemaal jonge, zingende soldaten, indruk wekkend is. Daarnaast zijn er in Noord- Frankrijk genoeg sporen van Duitsche aan- valssuccessen. De correspondent heeft daar bij een reusachtigen Franschen tank ont- Garnalenvisscherij weer toegestaan. Naar wij vernemen verleenen de Duitsche autoriteiten er medewerking toe, dat de zeevisscherij, welke voor velen in ons land een broodwinning is, weer eenigszins op gang wordt gebracht. Met ingang van vandaag zal van jscheveningen, Kat wijk en Zandvoort uit de garnalenvisscherij weder zijn toegestaan. De schepen moeten bij zonsondergang weder binnen zijn. Hedenochtend in de vroegte zijn een 6-tal garnalenschepen uit de Sehevening- sche haven ter garnalenvisscherij vertrok ken. Tegen 9 uur kwamen deze schepen met levende garnalen aan de markt waar ze werden afgeslagen. De garnalen gingen vlot van de hand voor een prijs van 5.2'0 tot 6 per mand. Op de kade was veel be langstelling voor deze visschers. Dit geldt niet voor detailverkoop. Het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend, dat, ten behoeve van een voorgenomen inventarisatie en een doelmatige beschikbaarstelling van aan wezige voorraden, met ingang van 9 Juni 1940 het verhandelen en afleveren van spe cerijen, zoowel in bewerkten als onbewerk- ten toestand, geimporteerde, gedroogde en geconfijte vruchtenpulp, geimporteerde wal-, hazel-, pecan-, cashew- en paranoten alsmede abrikozenpitten, amandelen, ge raspte en gemalen cocosnoot, geconfijte gember, krenten en rozijnen verboden is. Dispensaties van dit verbod kunnen wor den afgegeven door de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, Laan Copes van Cattenburgh 62 te 's-Gravenhage. Bo vengesteld verbod geldt niet voor detail verkoop aan den consument. DE ENGELSCHE ZONDAGSBLADEN OVER DE SITUATIE. Terwijl zij klaarblijkelijk een daartoe uitgegeven parool volgen, verklaren de bladen, met betrekking tot den grooten slag in Frankrijk, dat men over het ver loop van dezen slag en over den waar- schijnlijken uitslag van den oorlog, opti mistisch is. Niettemin verklaart Garvin in de „Ob server", dat Engeland den plicht heeft, troepenversterkingen en vliegtuigen naar Frankrijk te zenden, doch thans nog niet. De „Sunday Chronicle" is van meening, dat de Duitsche opmarsch in Frankrijk geen beteekenis heeft. Met een rustig ge weten kan Engeland er zich op voorbe reiden den nationalen bodem te verdedi gen. De „People" beschouwt de blokkade als het „onweerstaanbaar wapen" van En- gelschen en Franschen. DUITSCH-NOORSCHE HANDEL. De verkeerstoestanden in Noorwegen zijn thans in zooverre hersteld, dat het handels verkeer tusschen Duitschland en Noorwegen weer zijn normalen omvang heeft bereikt. Duitschland koopt in het byzonder artike len, die Noorwegen niet alleen kan expor teeren, maar in het belang der eigen volks huishouding ook exporteeren moet. Hout producten, koper en andere producten zul len door Duitschland in groote hoeveel heden worden aangekocht. De bedrijvigheid op de Noorsche werven zal door herstellings werkzaamheden worden verhoogd. Boven dien worden Noorsche pogingen om de Noor sche volkshuishouding aan te passen aan de nieuwe verhoudingen van Duitsche zijde naar vermogen gesteund. Dit geschiedt, doordat Duitschland aan Noorwegen de be- noodigde grondstoffen levert en tot het overwinnen van moeilijkheden zijn eigen ervaringen ruimschoots ter beschikking van Noorwegen stelt. VERMINDERING DER WERKLOOS HEID IN DENEMARKEN. In de maand Mei is het aantal werkloo- zen in Denemarken met ongeveer 29.000 verminderd. Het bedroeg eind Mei 116.942 tegen 145.957 op het eind van April. dekt, die voor een jaar op den dag van de Bastille de bewondering had gewekt van de buitenlandsche militaire attachés. Thans is deze tank een hoop oudroest, een gapend gat onder den voornaamsten toren levert het bewijs van de trefzekerheid van het Duitsche tankafweergeschut. Ten slotte wijst Axelsson er op, dat de Duitschers zich door hun correcte houding en hun vriendelijk heden snel de welwillendheid van de be volking hebben verworven. Dit was hem bevestigd door burgers, die geenszins tot dit doel waren uitgezocht, maar lukraak waren aangesproken.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1