DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Rijkscommissaris brengt een bezoek aan Zeeland, ima voor Een conferentie in het Middelburgsche museum. De schoonheid der stad zal, zoo mogelijk, nog verhoogd worden. Er wordt rekening gehouden met de eischen van het moderne verkeer. Zuid-Afrika verklaart Italië den ooriog. het eerste Italiaansche legerbericht. Oproep van Opperbevel hebber der Duitsche troepen in Noorwegen. Luchtalarm in Rome. De krijgsverrichtingen in Noord Frankrijk. Een verklaring van Attlee. )uitsche gezant- angelegenheden, :en beeld geven 1, welke uitvoer van den import :n beschouwd. i-Indischen uit- iet?" schreeuwde verklaring geeft. huis verliet om an, was het goede niet heelemaal te- geweer bij zich, interesseerde het t wapen in die dan hoe. Was de agent, dat het at de kamer on- schijnljjk? i ontdekking door Smart uit het ver- ad hij dit door het niet mogelijk fden weg was te- 5 agent, die bene- can had bemerkt? daar waarom met ;n? Tot dusverre standpunt uitge- teruggekomen om en spoor te ver- komen om te be de plaats van den er een allerbe- ■orm van het wa- lasheid! En de in- van, dat dit huis misdaad was. 'ordt vervolgd.) ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. No. 137 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeur: C. KRAK. Woensdag 12 Juni 1940 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De rijkscommissaris, dr. Seyss-Inquart, is gister zijn eerste inspectie- en studiereis be gonnen met een bezoek aan Middelburg, waar prachtige oude gebouwen door het oorlogsgeweld zijn getroffen, alhoewel vele daarvan nog hersteld en weer opgebouwd kunnen worden. In het Middelburgsche museum heeft de rijkscommissaris,' na een inleiding van den rijksarchivaris, mr. A. Meerkamp van Emden en den stadsbouwmeester ir. de Ranitz, de kaart bekeken, waarop de nieuwe plan nen reeds zijn aangegeven. Het oude stads- karakter moet behouden blijven en de schoonheid zoo mogelijk vergroot worden. De rijkscommissaris drong er daarbij op aan, dat rekening zou worden gehouden met de eischen van het moderne verkeer, wat de burgemeester toezegde. Vele Duitsche en Nederlandsche autori teiten w.o. de commissaris der koningin waren bij deze bijeenkomst aanwezig. De burgemeester zegde de loyale mede werking der bevolking toe. Vervolgens gaf de rijksarchivaris een his torische inleiding over het ontstaan van de monumentale gebouwen in de stad. Rede van den rijkscommissaris. De rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche geoieden, rijksminister Seyss-Inquart, begon zijn rede met te danken voor de vriendelijke woorden van welkom en voor de uiteenzetting van den rijksarchivaris, mr. A. Meer kamp van Emden. Vervolgens zeide spreker: „Wanneer ik op mijn eerste inspectiereis naar Zee land en Middelburg ben gekomen, dan is dit om te toonen, dat ik, overeenkom stig de opdracht, welke ik van den Fübrer van het Groot-Duitsche rijk heb ontvangen, opde eerste plaats mijn aandacht en mijn zorg wil geven aan die gebieden, welke schade hebben geleden door de verwarringen van den oorlog. In het bijzonder is dit het geval met Middelburg, aangezien hier een aantal historische gebouwen staan. Wij kunnen ons Uw gevoelens indenken, waarmede gij thans door de puinhoopen van Uw stad gaat. Het was alleen de harde en ijzeren noodzaak, welke ons dwong van Middelburg het tooneel van den strijd te maken. Niet tegen de Nederlanders, doch tegen de Franschen. Middelburg is een stad van historische gebouwen en wij zullen ernaar streven, alles te her stellen, wat slechts eenigermate kan worden hersteld. Historische gebouwen zijn de getuigen van den wil van een volk, om gedachten vorm te geven. Middelburg treden wij met bijzondere hoogachting tegemoet, omdat zijn bouwwerken herinneren aan een tijdperk in de geschiedenis, waarin wij allen bewogen werden door dezelfde geestelijke krachten. Zij zijn getuigen van gemeenschappelijke geschiedkundige gebeurtenissen. De wederopbouw van Nederland is een zaak, welke vóór alles de Uwe is. Wij matigen ons niet aan, U hierbij be velen te willen geven. Wij willen U hierbij helpen en raad geven. Ik zou nu willen voorstellen, dat een centrale in het leven wordt geroepen voor den wederopbouw, welke in het bijzonder wordt belast met de verzor ging van de monumenten der bouw kunst. De taak van deze centrale zou dan moeten zijn de geleden schade zoo snel mogelijk vast te stellen en goede plannen te ontwerpen, opdat behouden blijft, wat de moeite waard is, om be houden te worden. Ik wil een verbin dingsman aanstellen, die ervoor zal zor gen, dat alles wordt gedaan, wat gij noodig acht in samenwerking met alle burgerlijke en militaire autoriteiten van Duitschland. Wanneer u uit onze houding wilt op maken, dat wij u een genoegen willen doen, dan is dit in zooverre juist, dat wij u welwillendheid willen toonen, niet in den zin van een beschermheer schap, doch in den zin van een bereid staan tot samenwerking. De voornaam ste reden is evenwel de eerbied welken wij hebben voor wat in het volk leeft en de achting welke wij koesteren voor de werkelijke uitdrukking van zijn Seyss-Inquart innerlijke kracht. Door dezen geest be zield staan wi, tegenover het Neder landsche volk. Weest overtuigd dat alles zal geschieden wat door ons kan worden gedaan". Een rondrit. 's Middags maakte het gezelschap een rondrit over het eiland Walcheren en be zocht o.a. Veere. Wanneer men door dit heerlijke land rijdt trekt langzaam de in druk der verwoesting weg en men ziet dan hoe ontzaglijk veel gelukkig behouden bleef. De heele reis door westelijk Brabant en Zeeland versterkt dezen indruk. Slechts hier en daar heeft het oorlogsgeweld spo ren achtergelaten. Rustige ongeschonden dorpen staan tusschen de weelderige velden. Hier en daar is een stuk onvruchtbaar ge worden door de inundeering met zout water. Daar zijn de boomen verdord en het land is grijs. Maar onafzienbaar zijn de groene velden met den rijpenden oogst. Overal leeft een vreedzame bevolking, aan wie de oorlog voorbijgegaan schijnt zonder sporen achter te laten. Hier bouwt men rustig ver der. Daar, waar de bommen en granaten hun grijze en zwarte sporen hebben achter gelaten, is een nijvere bevolking onder ac tieve leiders reeds hard aan het werk om' op te ruimen en te bouwen aan den nieu wen tijd. De zaakgelastigde vroeg zijn paspoorten aan. De zaakgelastigde der Zuid-Afrikaansche Unie heeft den minister van buitenlandsche zaken, Ciano, op bevel van zijn regeering zijn paspoorten aangevraagd. Hij verduide lijkte, dat dit beschouwd moet worden als verklaring van den staat van oorlog tusschen Italië en de Zuid-Afrikaansche Unie. Land-, zee- en luchtstrijdkrach ten in actie. Uit het hoofdkwartier van het Italiaan sche leger wordt heden gemeld: Te middernacht van den tienden Juni was de voorgenomen opmarsch van de strijdkrachten te land en ter zee en van de luchtstrijdkrachten geheel voltooid. Een heden van bommenwerpers der Italiaan sche luchtstrijdkrachten, die door forma ties van jachtvliegers vergezeld waren, hebben bij het aanbreken van den dag en bij zonsondergang hevige bombardementen op militaire objecten op Malta met klaar blijkelijke resultaten uitgevoerd en zijn daarna ongedeerd naar hun bases terugge keerd. Inmiddels hebben andere eenheden verkenningsvluchten boven het Noord - Afrikaansche rechtsgebied en de havens gemaakt. Aan de grens van Cyrenaica we^d een poging van de Britsche lucht strijdkrachten, Italiaansch rechtsgebied binnen te vliegen, verijdeld. Twee vijande lijke vliegtuigen zijn neergehaald. De bevelhebber der Duitsche troepen in Noorwegen, generaal von Falkenhorst, heeft een oproep gericht tot de soldaten van de gevechtsgroep-Dietl, waarin het volgende staat: Von Falkenhorst Twee harde maanden lang hebt gij met de zwaarste inspanningen en moeiten in het wintersche Noorden de Duitsche soldaten- eer onder de moeilijkste gevechtsvoorwaar- den hoog gehouden en proeven afgelegd van den besten Duitschen militairen geest. Wat gij gepresteerd, geduld en geleden hebt, zal eeuwig in de geschiedenis van de Duitsche weermacht voortleven en onver getelijk blijven. In dit uur gedenken wij met eerbied en diepe dankbaarheid de kamera den, die hun trouwv aan den Führer en het rijk met hun leven hebben bezegeld. De te genstander heeft den strijd opgegeven, de wapens neergelegd en gecapituleerd. Gij zijt overwinnaar gebleven en gij hebt u onver gankelijke lauwerkransen verworven. Ik dank uit den grond van mijn hart u voor uwe prestaties, die bovenmenschelijk waren en van ieder het uiterste verlangden. De stad in diepe duisternis. In den afgeloopen nacht te 1.39 uur is te Rome voor het eerst na de Italiaansche oor logsverklaring luchtalarm gemaakt. Op het zelfde oogenblik werd de gedeeltelijke ver lichting gedoofd, zoodat de stad in de diep ste duisternis lag. Uit Berlijn wordt door het D. N. B. ge meld: Op den rechtschen Duitschen vleugel en in het midden van het Duitsche aan valsfront is het Fransche leger reeds ver slagen en wordt het bij zijn terugtrekken rusteloos achtervolgd. Reeds staan Duitsche troepen op rond 60 km. ten N.W. en ten N.O. van Parijs en snijden daar de toegangswegen af. Op den linkschen Duitschen aanvals- vleugel wordt tusschen Reims en de Ar- gonnen nog verbitterd gestreden. Ver wacht moet worden dat de sterke Duitsche druk ook op deze plaats in de eerstvolgen de dagen zijn vruchten zal afwerpen. Het verschil tusschen 1914 en 1940 ligt in het volgende: 1. De Duitsche rechtervleugel grijpt ditmaal met sterke strijdkrachten ten Westen van Parijs naar de Kanaalkust aldaar en naar de monding van de Seine, terwijl hij in 1914 oostelijk voorbij Parijs over de Marne naar het Zuiden oprukte. 2. De Franschen, die reeds in den grooten vernietigingsslag in Vlaanderen en Artois drie legers en wel uitgesproken elite-troepen, hebben verloren, staan dit maal volkomen alleen. 3. Duitschland kan ditmaal zijn ge heele kracht op het Westelijke front con- centreeren, terwijl het in 1914 belangrij ke strijdkrachten, naar het Oosten moest werpen om de Russen af te weren. Bovendien is door het actieve optreden van Italië in den oorlog tegen Frankrijk en Engeland een aanzienlijk deel der gealli eerde strijdkrachten aan het nieuwe front in Zuid-Frankrijk gebonden. Een principieele gelijkenis met de si tuatie van 1914 kan slechts in zooverre toegegeven worden, dat aan den eenen kant de Duitsche troepen met hetzelfde elan als in 1914 zegevierend voorwaarts stor men, terwijl aan den anderen kant de Franschen zich met dezelfde verbittering taai verdedigen. De toestand is thans echter zoo, dat tusschen de kust en Champagne twee Fransche legers reeds verslagen zijn. Hij roemde de maritieme slagvaardigheid der geallieerden. De verklaring over den oorlogstoestand is in het Engelsche Lagerhuis door Attlee afgelegd, in plaats van door Churchill. Allereerst deelde Attlee mede, dat de aangekondigde geheime zitting van het Lagerhuis wordt verdaagd. In verband met de Italiaansche oorlogs verklaring sprak hij van een beslissing, die ten onrechte is genomen". Hij wees op de herhaalde beleedigingen door Italië van Londen en Parijs, waartegenover de Engelsche en Fransche regeeringen. Vervol hebben gegeven, van hun geduld. Vervol gens dreigde Attlee Italië met de mari tieme slagvaardigheid der geallieerden en hij besloot met hulde te brengen aan Roo sevelt voor de verklaring door dezen af gelegd. De mededeeling van Roosevelt over de leveranties van materiaal aan de gea,li eerden maakt het onvermijdelijk, dai de „zaak der beschaving", hoezeer thans ook in het hauw gebracht, tenslotte toen zal overwinnen. DE INTERNEERING VAN DUITSCHERS IN BRITSCH-INDIE. Naar aanleiding van de onlangs door de Britsche regeering verrichte interneering van Duitsche mannen, vrouwen en kinderen heeft de Indische kolonie in Duitschland een protestbetooging gehouden. De buitengewo ne algemeene bijeenkomst der in Duitsch land woonachtige Indiërs heeft een motie aangenomen waarin het volgende wordt ge zegd: De Britsche regeering heeft Indië betrok ken in haar imperialistischen oorlog tegen Duitschland en dat tegen den wil der In diërs, die, naar de Britsche regeering zeer goed weet, in het geheel niet den wensch koesteren in den oorlog gewikkeld te wor den. De Britsche regeering in Indië heeft ten onrechte vriendschappelijke gezinde Duitsche mannen, vrouwen en kinderen, die in Indië leven, geïnterneerd. De buitenge wone bijeenkomst van de in Duitschland woonachtige Indiërs protesteert tegen deze eigenmachtige daad der Britsche regeering in Indië. Zij eischt, daar Duitschland slechts vriendschappelijke gevoelens voor de In diërs koestert, dat de Britsche regeering in Indië alle daar geinterneerde Duitschers zonder verwijl zal vrijlaten. DE REDEVOERING VAN ROOSEVELT. De tot dusverre in het openbaar uitge sproken meeningen van senatoren en afge vaardigden over de redevoering van Roose velt geven een beeld van een niet-eensge- zinde ontvangst in parlementaire kringen. De democratische senator Wheeler ver klaarde in Washington, dat hij het eens was met Roosevelt in zijn veroordeeling van Mussolini, maar dat hij liever een belofte van Roosevelt had gehoord, dat het volk der Vereenigde Staten buiten den oorlog zou worden gehouden. De democratische senator Mintom legde er den nadruk op, dat de redevoering van Roosevelt een weerspiegeling vormde van de stemming der Amerikaansche natie. De democratische senator Adams zeide, dat een verstandige tegenhanger van de Monroeleer zou zijn de leer der niet-in- menging van Amerika in de Europeesche aangelegenheden. De republikeinsche afgevaardigde Rogers verklaarde: „Mij klonk de rede van Roose velt als het voorspel tot de oorlogsverkla ring". De democratische senator Hatch sprak als zijn meening uit, dat Roosevelt met zijn rede iederen schijn van neutraliteit had opgegeven. De democratische senator King daaren tegen zeide het volledig eens te zijn met den hij den Senaat zou voorstellen de John- Sonact aldus te wijzigen dat de oorlogvoe renden, met uitzondering van Italië, on danks de onvereffende oorlogsschulden uit den wereldoorlog, in de Vereenigde Staten weer leeningen zouden kunnen opnemen. DE ITALIAANSCHE STAF VESTIGT ZICH ELDERS. De militaire bevelhebbers, de bureaux van de generale staven en de militaire mi nisteries hebben Rome verlaten en zich elders in het land gevestigd. Voorts wordt medegedeeld, dat het Italiaansche legerbe richt dagelijks des morgens om 10 uur zal verschijnen. FRANKRIJK ROEPT NOG MEER DIENSTPLICHTIGEN ONDER DE WAPENEN. De Fransche minister van landsverdedi ging heeft bepaald, dat de dienstplichtigen van de lichting 1930 en van de jongere lich tingen, die wegens onmisbaarheid in hun burgerbetrekking tot dusver niet behoefden op te komen, zich thans moeten melden. PIERRE COT DOODGESCHOTEN. Volgens van de Fransche grens ontvan gen berichten is de voormalige Fransche minister voor luchtvaart, Pierre Cot, door een groep Fransche vliegers in zijn woning overvallen en guiten Parijs doodgeschoten. BERLIJN WIJST IEDERE GEDACHTE AAN EEN AFZONDERLIJKEN VREDE VAN DE HAND. Het is misplaatst gissingen te uiten over de Duitsche oorlogsdoel einden. In verscheidene buitenlandsche bladen zijn in artikelen van hun Berlijnsche cor respondenten meeningen verkondigd over de vermoedelijke oorlogsdoeleinden van Duitschland en o.a. is de meening geuit, dat Duitschland bereid zou zijn met Frankrijk een afzonderlijken vrede te sluiten. Daar deze meeningen geenszins het Duit sche standpunt weergeven, is er van be voegde Duitsche zijde opnieuw op gewezen, dat Duitschland voorloopig slechts één doel heeft en wel den oorlog tegen Enge land en Frankrijk te winnen. Van een af zonderlijken vrede kan beslist geen sprake zijn. De „volkomen onpathetische oorlog voering" is een waarborg er voor, dat pas na beëindiging der gevechtshandelingen over vrede en vredesdoeleinden gesproken kan worden. Voordien is het volkomen doelloos en misplaatst, gissingen te uiten over de Duitsche oorlogsdoeleinden. DE ZETELVERPLAATSING DER FRANSCHE REGEERING. Van de Zwitsersch-Fransche grens werd gisteravond gemeld: De vlucht der Fran sche regeering uit Parijs heeft de bevolking in de hoogste opwinding gebracht. Voor iederen Franschman is daarmede, vooral na de oorlogsverklaring van Italië, de alge- heele ernst van den dramatischen toestand duidelijk geworden. Tegen de Britsche bondgenooten heerscht een onbeschrijflijke verontwaardiging, zoodat het reeds herhaal delijk voorgekomen is, dat Engelsche mili taire en burgerpersonen op straat zijn lastig gevallen. De voorbereidingen om Parijs te veran deren in een verschanst en versterkt kamp worden ijverig voortgezet. O.m. door uit breiding en versterking van de oude for ten Vincennes, Ivry, Mont Valery etc. Ook zouden verscheidene sportvelden veranderd zijn in troepenkampementen, levensmidde len- en munitieopslagplaatsen, zooals o.m. het zwemstadion Tourelle aan de Porte de Lilas en het stadion Pershing in het Bois de Vincennes. AMERIKA EN DE OORLOG. Uit Chicago wordt gemeld: De voorzit ter van den Amerikaanschen bond van oud strijders, American Legion, Kelly, heeft in een radiorede verklaard, dat het nutteloos zou zijn een inmenging te overwegen in den Europeeschen oorlog, zoolang de Ver. Sta ten niet eens voldoende gewapend zijn om de monroeleer te verdedigen. Amerika heeft twee tot drie jaar noodig om zijn kracht merkbaar te maken. GRIEKENLAND EN DE OORLOG. Het bericht over het deelnemen van Italië aan den oorlog staat in het middelpunt der politieke debatten. Over het algemeen wordt het deelnemen van Italië aan den oorlog in dien zin ver klaard, dat het verzet van Frankrijk nog sneller zal worden gebroken. Met betrekking tot de economische gevolgen van het deel nemen van Italië aan den oorlog heerscht eenige bezorgdheid, daar Griekenland in hooge mate is aangewezen op den invoer van levensmiddelen en grondstoffen. Heden is het postverkeer met Engeland en Frank rijk gestaakt. Op economisch gebied wordt verwacht, dat Griekenland veiligheidsmaat regelen zal nemen. Naar verluidt, zou een plan tot bezuiniging in voorbereiding zijn om de verdeeling der aanwezige goederen op rechtvaardige wijze te doen geschieden. Het Engelsche pond wordt door de Bank van Griekenland niet meer gewisseld.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1