.38aitenlan Wat ieder weten moet van de distributie. faatste Aecichten '£xwd: en JuiUibcum fBucgecüjke. Stand JUoüinciaai 1Ueuws EERSTE BLAD. EERSTE BLAJ Alkmaar, Woensdag. EEN DROEVIGE PLECHTIGHEID TE NOORDSCHARWOUDE. Teraardebestelling gesneuvelden militair. Het stoffelijk overschot van den heer A. Beemsterboer, den eenigen militair van den Langendijk, die gesneuveld is, werd Dinsdagmorgen op de r. k. begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Een groot aantal personen heeft deze plechtigheid bijgewoond. Onder de aanwe zigen bemerkten wij o.m. B. en W. van deze gemeente en verscheidene militairen. In de kerk werd een H. Mis opgedragen, welke geleid werd door pastoor Van Noord, bijgestaan door kapelaan Schoonebeek en pater Drager, een zwager van den over ledene. Na afloop van de H. Mis heeft de pastoor het woord gevoerd. Het is in het bisdom Haarlem niet de gewoonte, bij welke be grafenis ook, te spreken. Bij deze gelegen heid wilde hij hierop echter een uitzonde ring maken. Ten eerste om het geweldige medelijden met de dierbaren van den over ledene, die bij dit heengaan achtergebleven zijn. Ten tweede, omdat er naast het mede lijden met de achterblijvenden groote dank baarheid aan God is, die zoovelen elders eischt en in onze streek met zoo weinig te vreden is geweest. Voor deze sparende Ge nade mogen wij dankbaar zijn, als is het ook een slaande Genade. Want ook als God slaat, zegent Hij. Daarvan moeten wij allen overtuigd zijn, want er is geen menschen- hart zonder droefenis, al zou men het aan sommigen, zoowel katholieken als niet-ka- tholieken, die zeer onchristelijk leven, niet zeggen. Ook voor hen komt echter de tijd. dat zij tot het besef komen, dat wij leven in het dal van de schaduwen des doods en het dal der tranen. Spr, noemde het woord van David tot voorbeeld: Ml ging ik door een dal van de schaduwen des doods, ik zou geen kwaad vreezen, want Gij zijt bij mij. Uw stok en staf vertroosten mij". Onze ge sneuvelde vriend heeft deze dalen ook ge kend. Maar hoogstwaarschijnlijk is de Alom tegenwoordige er bij geweest, toen dit le ven in groote eenzaamheid uitvloeide. Voor hen die in Jezus Christus zijn, bestaat geen verdoemenis. Hij is van dit lagere bestaan naar het betere overgegaan. Tot de familie sprak de pastoor woorden van troost. Hij hoopte, dat de woorden van David hun een steun zullen zijn. Dit van toepassing brengende op onzen tijd, waar in wij thans leven, zeide hij, dat wij thans leven onder Gods zwaard. Het slaat niet te helen wonden, maar toch ontwaren wij aan het einde van het zwaard de Vaderhand, die het vasthoudt. De Vaderhand, die kastijdt uit liefde. Mogen wij eens komen te staan in het Koninkrijk van Waarheid, Recht en Vrede en mogen wij daar God danken voor alles, wat Hij voor ons is ge weest. Hierna werd de kist, gedekt met de Ne- derlandsche driekleur, naar de begraaf plaats gedragen, gevolgd door de zeer tal rijke belangstellenden. Bij de beaarding verrichtte de pastoor wederom de plechtig heden. Nadat de kist in de groeve was neerge laten, heeft de burgemeester van Zuid- en Noordscharwoude een kort woord ter na gedachtenis gesproken van hem, die zijn leven voor het vaderland heeft gegeven en nu het betere leven is ingegaan. Het is nog de vraag, of hij niet gelukkiger is dan wij, die weten, wat er over ons land is gekomen, zeide spr. Tot de familie richtte spr. woor den van troost. De zwager van den overledene, pater Drager, dankte hierna voor de groote be langstelling en voor de medewerking en steun, welke de families hebben mogen ontvangen, om den overledene in zijn eigen parochie te kunnen doen begraven. Hiermede was deze aangrijpende plech tigheid afgeloopen. GESTRAFT MET AFSNIJDING VAN ELECTRISCHEN STROOM. Door het niet nakomen van de ver duisteringsvoorschriften is de aansluiting op het lichtnet afgesneden bij den café houder N. J. H. aan den Kennemerstraat- weg te Heiloo. COLLECTE IN BERGEN EN SCHOORL. Voor den gewonden en zieken soldaat en voor het nationaal hulpcomité 1940. Zaterdag 15 Juni 1940 zal in Bergen en Schoorl onder leiding van de daar geves tigde af deeling van het Nederlandsche Roode Kruis een collecte worden gehouden ten bate van: a. het centraal comité voor den gewonden en zieken soldaat en b. het Natio naal Hulpcomité 1940. Het comité van aanbeveling, resp. uitvoe ring voor Bergen en Schoorl, vertrouwt dat alle inwoners naar vermogen zullen bijdra gen en dat woorden tot opwekking voor deze collecte niet noodig zullen zijn, nu aller gemoed nog is verduld van wat wij doorleefd hebben en van wat in het bijzon der door onze wakkere vaderlanders en trouwe landsverdedigers i.~ verricht. Het comité van aanbeveling resp. uitvoe ring bestaat uit: Voor Bergen: burgemeester mr. H. D. A. v. Reenen, G. van Terwisga, A. M. de Lange, mevr. M. E. Baronesse Taets van Ameron- gen, mevr. E. L. VouteFransen van de Putte, mevr. wed. F. W. A. van Riet, mevr. J. C. Beekman, pastoor D. J. E. Zurlohe, ds. F. W. J. van den Kriboom, C. F. Zeiler, J. E. Miltenburg, J. H. W. Schmidt, J. W. Hop, L. de Liefde en mr. M. Moens. Voor Schoorl: burgemeester baron van Fridagh, mevr. G. H. Heringa—Schuiling, C. J. van Wijk, ds. A. J. P. Boeke, pastoor J. .T. A. Kuilman, D. Duin Wzn. en C. M. Winder. RECTOR VAN DE SANDE O.P. t In den vroegen ochtend van 10 Mei is, naar de Msb. mededeelt, tijdens de ge vechten aan het Albertkanaal de weleer waarde rector van de Sande om het leven gekomen. De weleerwaarde Pater van de Sande, Nederlandsch Dominikaan, was de laatste jaren door den bisschop van Luik aangesteld tot rector van het zusterskloos- ter te Laeffelt, even over de Belgische grens bij Maastricht, Het zustersklooster herbergde een aantal Belgische officieren en is bij de bestorming der stellingen van het Albertkanaal hevig onder vuur geno men, waardoor het in brand raakte. Tijdens de vlucht onder voortdurend granaatvuur zijn de rector en enkele zusters gedood. Rector Van de Sande was in Nijmegen een bekende verschijning als kapelaan aar, de Broerstraatkerk der Dominicanen. Later was hij kapelaan te Alkmaar. (Waar hij in katholieke kringen een vooraan staande figuur was. Hij was hier o.a. vele jaren een zeer gewaardeerd lid van de vroegere bioscoopcommissie en heeft des tijds in onze courant nog een uitvoerige gedachtenwisseling gehad met wijlen ds de Pree. Red, Alkm, Crt.) Voor De Maas bode, waar de meeste lezers hem slechts onder zijn schrijversnaam „Max" zullen gekend hebben, schreef hij menig populair apologetisch artikel. Zijn figuur „Jan Knibbel en Co." zal nog in veler waardee- rende herinnering blijven. Vele zijner apologetische artikelen verschenen in brochurevorm, meest uitgegeven door het Apologetisch Bureau „Houvast" te Alkmaar. Met Rector Van de Sande is een talentvol priester heengegaan. TWEE INBRAKEN IN SCHAGERBRUG. In de coöp. boerenleenbank en het waterschapshuis. In den afgeloopen nacht om plm. 4 uur hebben te Schagerbrug ongenoode gasten door het indrukken van een ruit zich toe gang verschaft tot het huis, aarin het kantoor der coöp. boerenleenbank is ge- \estigd. Zij zijn binnengedrongen in het woongedeelte van het huis en hebben oaar uit een door hen gevonden portemon- naie ongeveer tien gulden meegenomen. Voorts hebben de dieven zich vier ons thee toegeëigend. Een bezoek aan de keuken heeft voor hen geen voordeel opgele verd, want, ofschoon alles overhoop werd gehaald, blijkt er niets te worden vermist. Het kantoor van de boerenleenbank was goed afgesloten, van een bezoek aan dat gedeelte van het huis hebben de inbrekers moeten afzien. Merkwaardig is, dat de be- wotiers niets van de aanwezigheid der in dringers hebben gemerkt. Inbraak nummer twee. Voorts is, eveneens via een ingedrukte ruit, door onbevoegden een nachtelijke, inspectietocht gedaan in het kantoorge bouw van het waterschap De Zijpe- en Hazepolder. De bewoner van het huis de secretaris-penningmeester van het waterschap de heer Rigters werd wakker van een vreemd gerucht, waaraan hij terstond de conclusie vastknoopte, dat ongewenschte gasten een bezoek brachten. Om hen te verjagen schoot hij een alarm pistool af, waarmee hij het gewenschte doel bereikte: de heeren kozen snel het hazenpad. Eer daarna ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat gepoogd was de kluis te openen, maar dat het bij een po' ging was gebleven. In het kantoor was verder de heele boel overhoop gehaald. In het woongedeelte van het gebouw dat schuin tegenover het kantoor der boe renleenbank staat is eveneens veel wanorde gesticht door het overhoop halen van laden en kasten. Uit een huishoud- portemonnaie wordt plm. 5 vermist en voorts is er een gouden armband gestolen. De politie is van beide inbraken op de hoogte gesteld. KLACHTEN VAN WERKLOOZEN. De werkloozen van Wieringerwerf ver zoeken ons, naar aanleiding van de mede- deelingen welke in onze courant door den secretaris van het M.H. zijn gedaan, er op te willen wijzen, dat 1939 en 1940 de zwaarste crisisjaren waren. Werkloozen zijn zoo schrijft men ons uitgeschakeld van den Rijkssteun omdat zij te lang werklo'os zijn en krijgen nu een ondersteuning van M.H., die verre beneden den Rijkssteun blijft. In vele gevallen kunnen zij, door ondervoe ding, het hun opgedragen werk niet ver richten en zij krijgen geen 5 pCt. duurte- toeslag. Zij verwachten betere hulp op hun schrijven aan den heer Ortskommandant en hebben zich er over verwonderd, dat de secretaris van M.H. niets over het afhouden van 0.50 van hun ondersteuning gemeld heeft. Het leven zoo schrijven zij ons is voor mannen die ver van huis werken en op bussen en fietsen zijn aangewezen, zeker niet goedkooper dan voor Rijksgesteunden. Wij meenen hiermede den inhoud van hun schrijven te hebben weergegeven. VÓRDERING TOT AANMELDEN VAN VREEMDELINGEN. De commissaris van rijks- en gemeente politie te Alkmaar, als zoodanig hoofd van plaatselijke politie in den zin der vreem delingenwet; gelet op den inhoud van arti kel 4 van het vreemdelingenreglement; vordert dat alle vreemdelingen van Tsjechi sche nationaliteit (zgn. nationaal-Tsjechen, d. w. z. van Tsjechische origine en dus niet de Slowaken) zich op Woensdag 12 en Don derdag 13 Juni 1940, tusschen 912 uur v.m. en 25 uur n.m., bij hem of bij den door hem aangewezen ambtenaar aanmel den, bureau van politie Kerkplein, afdeeling vreemdelingendienst (kamer 10). Het niet nakomen van deze verplichting zal streng volgens de wet worden gestraft. DE VLAG HALFSTOK. Op ontvangst van het bericht van het overlijden van dr. v. d. Waerden, in leven gedelegeerd commissaris van het P. E. N., werd heden aan het gebouw dezer instel ling in de Langestraat de vlag halfstok geheschen. VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS. Op initiatief van den burgemeester van Oudorp heeft zich daar een comité ge vormd, dat, in aansluiting met het Nationaal Hulpcomité 1940, door het inzamelen van gelden onder de bevolking zal trachten de slachtoffers van den oorlog in hun eersten nood te ondersteunen. In de gehouden ver gadering van het comité werd o.m. aange voerd, dat de gemeente voor de gruwelen van den oorlog, is gespaard gebleven, alle gemobiliseerden zijn behouden uit den strijd gekomen en geen der ingezetenen heeft door ongeval of vernietiging zijner eigen dommen belangrijke schade geleden. Het comité vertrouwt er daarom op, dat de in gezetenen van hunne dankbaarheid daar voor blijk zullen geven door allen hunne gaven op de lijsten te vermelden, die in den loop van de week zullen worden aangebo den. DE KERMIS TE HEILOO. 1 Te Heiloo zijn geruchten in omloop, dat de kermis te Heiloo is afgelast. Bij navraag ten gemeentehuize deelde men ons mede, dat door B. en W. nog geen beslissing is ge nomen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 22.32 tot 4.47 licht op. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ LANGESTRAAT 85. Nieuwe aanwinsten 1940 lijst 7. Aardrijkskunde; Reizen. 910.8 A34 Angenent. Alles wel, K XVIII. 910.8G36 Gezork. Zó zie ik de wereld, (j.) 910.9P67 Polo. The travels, (g) 914.1048 Overijssel, (g) 914.1S48 Schreiner. „Wij leven in Hol land 915B47n Bergman. Naar het rijk der dui zend eilanden. 915L58 Lin Yutang. Mijn land en mijn volk. 915.1J43 Jongejans. Land en volk van Atjeh vroeger en nu. 915.1S89 Stoke. Wat men in Indië moet doen en laten. Geschiedenis. 901H22 5 Handbuch der Kulturgeschichte. Dl. 5. Kultur der romanischen Völker. 940F29 Fisher. Geschiedenis van Europa. Dl. 3. Nieuwste tijd, 940S94 Strootman. Hoofsche verhalen, (g). 940.4B26 Bas. de. Quatre-Bras en Water loo. 941.4P88 Prinsen Geerlings. Twaalf eeuwen Kennemer historiën. 943B82 Braun. In de schaduw der titanen. (g-> 946B89s Brouwer, Spaansche aspecten en perspectieven. 947K34 Kersten. Peter der Grosse. 949H49 Hemmer Gudme, de. Finland. 951G33 Geschiedenis van Nederlandsch- Indië. Dl. 4. Godée Molsbergen. De Neder!. Oostindische compagnie in de achttiende eeuw. g is geschenk, j is ook voor jongeren. AMERIKAANSCH GESCHUT VOOR ENGELAND EN FRANKRIJK. De Amerikaansche senaat heeft gisteren gevolg gegeven aan een verzoek van presi dent Roosevelt en met 67 tegen 18 stemmen een aanvulling goedgekeurd op een voor stel, waarbij het ministerie van oorlog ge machtigd wordt bij fabrikanten z.g. verou derd geschut tegen nieuw in te ruilen. As sociated Press merkt in dit verband op, dat het hier een transactie betreft, waarbij dui zenden stukken geschut door de fabrikan ten terstond aan Engeland en Frankrijk ver kocht kunnen worden. Een dergelijke ruil overeenkomst bestond tot dusver alleen voor vliegtuigen. ITALIANEN BRENGEN EIGEN SCHEPEN TOT ZINKEN, Naar uit Durban in Zuid-Afrika wordt gemeld, zijn de Italiaansche schepen „Jeru salem" (8000 bruto registerton) en „Timavo' (7500 bruto registerton) na het verlaten van de haven door de bemanning tot zinken gebracht. NA DE ITALIAANSCHE OORLOGS VERKLARING. De vice-koning van Britsch-Indië heeft den staat van oorlog tusschen de regeering van Z.M. en Italië afgekondigd. OOK ALBANIË IN OORLOG. Krachtens een thans gepubliceerd decreet beschouwt Albanië zich in oorlog met de staten, welke met Italië in oorlog zijn. De Duce zal als opperbevelhebber van de Ita liaansche strijdkrachten eveneens het bevel voeren over alle strijdkrachten, die even tueel in Albanië zullen opereeren. HET VATICAAN EN DE OORLOG. Ten opzichte van de deelneming van Italië aan den oorlog betracht de Heilige Stoel, naar in de kringen van het Vaticaan wordt verklaard, groote tecughoudemdheidHet Vaticaansche blad „Osservatore Romano" zal uitsluitend de officieele mededeelingen, zonder commentaar publiceeren. GRAAF CIANO BIJ DE LUCHT MACHT. Na de zitting van den ministerraad heeft de minister van buitenlandsche zaken, graaf Galeazzo Ciano, die den rang van majoor bekleedt bij de luchtmacht, zich per vlieg tuig naar het detachement begeven, waar bij hij is ingedeeld. Thee en holfie. Tot en met 5 Juli worden op bon 69 een half ons thee óf een half pond koffie beschikbaar gesteld. Suiker. lot en met 27 Juni geeft bon 70 van het Algemeen Distributiebonboekje recht op êén kg. suiker. Distributiebonnen moeten nauwkeurig worden afgescheurd. Schoenen. Schoenen mogen alleen gekocht en/of verkocht worden op vertoon van een specialen distributiebonwelke, zoo noodig, door het plaatselijk distributie kantoor verstrekt wordt aan degenen, die minder dan f 1200.per jaar ver dienen. Leerloos en zomerschoeisel vallen buiten de distributie-regeling. T extielproducten. Textielproducten kleedingkousen enz.) mogen alleen aan particulieren ver kocht worden op vertoon van hun distributie-stamkaart en dan nog slechts per één stuk of cén paar tegelijk. Vaste brandstoffen. Het distributiekantoor geeft bewijzen af voor wekelijks 1/i hl. anthraciet of i/i hl eierkolen of 1 hl. gascokes of 50 kg. bruinkoolbriketten uitsluitend voor degenen, die geen gas hebben en -oor voedselbereiding aangewezen zijn op het gebruik van vaste brandstoffen. Bewijzen worden slechts afgegeven tegen vertoon van stamkaart. Vloeibare brand-'" ff en. Voor aflevering of koopen van vloeibare brandstoffen benzine- am, spiritus, enz.) zijn speciale distributiebons noodig. Waardelooze bonnen. De bonnen 1 t.m. 20 van het broodbonboekje en 1 t.m. 13 van het algemeen distribuliebonboekje kunnen vernietigd worden. (Ongecorrigeerd.) ROOSEVELT IN DE PERSCONFERENTIE. In de persconferentie heeft president Roosevelt het aanplakbiljet goedgekeurd van het „Comité ter verdediging van de Ver. Staten door hulpverleening aan de geal lieerden" waarin o.a. gezegd wordt: Wij Amerikanen hebben natuurlijk buiten de zen oorlog willen blijven en geen maatrege len willen nemen die ons in den oorlog zou den betrekken. In antwoord op desbetreffende vragen zeide Roosevelt, dat de regeering onder zoekt welk overbodig geacht Amerikaansch oorlogsmateriaal ter beschikking van de ge allieerden zou kunnen worden gesteld. Op het oogenblik wordt echter geen wijziging beoogd in de „cash and carry" bepaling van de neutraliteitswet. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Rouaan in Duitsche handen. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: f De nieuwe operaties welke op 5 Juni tusschen het Kanaal en het gebied ten zuiden van Laon begonnen zijn, hebben een volledig succes opgeleverd. Nadat de Weygand-zóne ten zuiden van de Somme was ingenomen, werd de vluchtende vij and op verscheidene plaatsen bestookt en werd de rest met zeer zware verliezen over de Benden-Seine teruggeworpen. Rouaan is sinds een-ige dagen in Duit sche handen. De Seine stroomafwaarts van Parijs is op verscheidene plekken reeds door onze troepen gepasseerd. Een verstrooide vijandelijke afdeeling is bij St. Valery aan de kust omsingeld. Ten N.W. van de hoofdstad staan onze divisies aan de Oise twintig kilometer voor Parijs en voor de aan weerszijden van Senlis uitloopende verdedigingsstelling van Parijs, Compiegne, het tooneel van het smadelijke dictaat van den wapenstilstand van het jaar 1918, en Villers-Cotterets zijn in onze han den. Ten O. van de Ourcq is de Marne over een breed front .met sterke strijdkrachten bereikt. Ook onze legers, die op 9 Juni tusschen het Oise-Aisne-kanaal en de Maas opnieuw tot den aanval zijn overgegaan, hebben in hevige gevechten den voor hen staanden vijand verslagen en hem tot den aftocht ge noopt. Reims is ingenomen. In de Cham pagne is de Suippes gepasseerd, ondanks talrijke deels met pantserwagens gesteunde tegenaanvallen in de Champagne, gelukte het den Franschen ook gisteren niet, onzen opmarsch tot staan te brengen. In het verloop van de nieuwe krijgsver richtingen leed de vijand zeer zware bloe dige verliezen, werd een groot aantal gevan genen gemaakt en werden wapens en oor logsmateriaal van allerlei soort buitgemaakt. Ook een voorloopige telling hiervan was tot dusver niet mogelijk. Het luchtwapen, dat door zijn voortdu rende optreden aanzienlijk tot de groote successen van het leger sinds den 5en Juni heeft bijgedragen, heeft gisteren het land leger opnieuw krachtdadig gesteund en met succes aanvallen ondernomen op de haveninrichtingen van Le Havre, alsmede op vijandelijke transportschepen aan de Westkust van het Kanaal. Hierbij werden zeven transportschepen, waarvan een vaartuig van SOOO ton, tot zinken gebracht, tien anderen, waarvan drie tusschen 10.-000 en 15.00-0 ton, door bomtreffers be schadigd. Op verscheidene schepen bra ken zware branden uit. Tijdens bomaanvallen van- vijandelijke vliegtuigen in West-Duitschland in den nacht op 12 Juni werden brandbommen binnen een stad geworpen. Op 11 Juni probeerden eenige Britsche vliegtuigen vruchteloos Drontheim en Ber gen aan te vallen. Zij leden hierbij gevoe lige verliezen. Van ongeveer 12 aanvallers werden er drie door jagers en een door luchtdoelartillerie neergeschoten. De vijandelijke verliezen aan vliegtuigen bedroegen gisteren in totaal 59. Daarvan werden er 20 in luchtgevechten neerge haald, 19 door luchtdoelgeschut vernield, de rest werd op den grond vernietigd. Boven dien werden weer drie kabelballons neer geschoten. Drie eigen machines worden vermist. JAPAN EN DE ITALIAANSCHE OORLOGSVERKLARING. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken, heeft verklaard, dat de Japansche regeering van. de oorlogvoerende mogendheden Italië, Engeland en Frankrijk een definitief en duidelijk antwoord verwacht op het Japan sche verzoek, alle maatregelen te treffen, teneinde incidenten en vijandelijkheden tusschen de oorlogvoerenden in China te voorkomen. Japan zal bij een onbevredi gend antwoord een vastberaden houding aannemen. VERANDERING IN DE MINIMUM PRIJZEN. Met ingang van Maandag j.l. is een nieuwe lijst van minimumprijzen voor versche groente verschenen. Van deze lijst zijn af gevoerd: breekpeen, koolsoorten, kool rapen, krooten per kg, meirapen, prei, raap stelen, radijs, sla (beneden een gewicht van 20 kg per 100), uien en witlof. Voor deze artikelen bestaan tot nader order geen mi nimumprijzen en ook geen vergoedingsprijs meèr. Voor de tuinders is dit een ernstige waar schuwing om aan deze prducten geen oogst en vrachtkosten te besteden, omdat de markt deze producten waarschijnlijk niet kan op nemen. Deze lijst zal in begin Juni gevolgd worden door een nieuwe opgave, waarbij dan andijvie, sla, postelein enz. van de lijst zullen verdwijnen. Voor export komen deze producten niet in aanmerking, zoodat er veel kans is op doordraaien. In 1939 zijn in de maanden Juli en Augus tus meer dan 3 millioen stuks andijvie, ruim 5 millioen kroppen sla en ongeveer 200.000 kg postelein doorgedraaid. Onder de tegenwoordige omstandigheden zou het ontoelaatbaar zijn, wanneer er zoo veel moest worden geteeld voor de mest vaalt, terwijl er behoefte wordt verwacht van andere, houdbare producten. De kwee kers zullen er naar de meening van het Centraal Bureau van de Veilingen goed aan doen er nu reeds rekening mede te houden, dat voor sommige producten binnenkort geen minimumprijs zal gelden en geen ver goedingsprijs zal worden uitgekeerd. De tuinders zullen zich tot andere producten moeten wenden, die voor de volksvoeding van meer beteekenis zijn, omdat zij, behalve voor versche consumptie in het binnenland, ook nog voor export of conserveering in aan merking komen. Men heeft hier het oog op soorten boonen, die op het oogenblik nog kunnen worden gezaaid. Deze wenk heeft ook voor de streek Ken- nemerland beteekenis, omdat ook hier in de laatste jaren in de maanden Juli en Augustus belangrijke hoeveelheden sla, andijvie en postelein moesten doordraaien. ALKMAAR. GEBOREN: Francisca W., d. v. Willem J. Karsten en. G. M. Groot. GETROUWD: Laetus J. Groothuizen en Fetronella A. Lammes. Martinus Frankfort en Neel- tje Smit. Martinus Roorda en Dientje de Graaff. OVERLEDEN: Johannes M. Eg, oud 77 j. BERGEN. (30 Mei—5 Juni). Getrouwd: Jan Willem Sanders en Jetske Zwaantiene Wieringa, beiden wonen de te Groningen, STOM PETOREN Collecte wederopbouw. Burgemeester en wethouders hebben in een circulaire den burgers bekend gemaakt, dat ook hier een collecte voor den wederop bouw gehouden zal worden. Goede prijzen voor Geen kool meer op i ber heel goedkoop, ten-aanvoer, De gang van zaken aar groentenveilingen is over onbevredigend. Hierbij die merking te worden genom scharwoude practisch gee wordt gehouden, doordat bouwproducten zoo goed Men heeft daar den stiller te Broek op Langendijk de meer kent, tenminste niet i Noordscharwoude, omdat gendijk de aardappelen he zijn dan te Noordscharwou scheidene vroege artikelen rabarber en tomaten wor Behalve met de rabarber i vroege producten nogal na. Broeker veiling. Het aanfc aardappelen is in den loop week gestegen, zoodat de kens ongeveer anderhalve gepresenteerd. De prijzen ]en waren in het begin va hoog: ruim 19 per 100 kwam de daling, waardoor 4 per 100 kg minder wer< de aanvoeren nog weer wa daalden de prijzen nog n laatste drie dagen meestal 11 per 1P0 kg werd bestes ste sorteering, de kriel, we van het seizoen nogal gewili appelschrapmachines, beta slotte van 8.60 tot ruim f De tomaten werden voori minimumprijs van f 28 of tot ruim 29 per 100 kg ai de kleinste sorteering, gin voor 18.50 tot f 19.30. De bloemkoolprijzen zijn pen. Begonnen met f 16 betaalde men tenslotte van 100 voor eerste soort. Twe weg voor 11. De rabarber laat men in staan, waar ze thans begint De enkele partijen, welke n worden aangevoerd, noteer- 1,50, doch ook blijven er Het loopt wel mis met dit verleden jaar een mooie c van hun akker rabarber, on Het winterseizoen heeft n\ afgedaan, gelooven v/ij. Bij welk wij thans genieten, is uien toch niet veel interess veiling komt geen kool mee week zijn nog wel enkele p verzonden. Dit was Deei Voor de verleden week ai werd te Noordscharwoude 100 kg betaald. Hiermede wel afgeloopen zijn. Voor prei is de belangstel groot. De partijtjes, welk werden, konden niet mé 2.50—3 per 100 kg. Het oog is thans gericht Met belangstelling wordt he aardappelcampagne tegemc van zal voor deze streek 1 gen. Een voor de tuinders t deeling is wel, dat volgens aardappelheffing van f 50.] laatste jaren voor de vroe moest worden betaald ter de aardappelregeling, dit ji den geheven. Wanneer mer geen producten meer te 1: in aanmerking neemt, is dit maatregel, aangezien deze was, om de kosten van de doorgedraaide aardappelen De bouw van den one vaste brug over de ringva. hugowaard in deze gemeen1 de werken in beide gemee aan de fa. J. P. A. Nelisse: Naar wij vernemen, is genomen, dat 1/8 deel vai arbeidskrachten uit Broek 1/8 deel uit Heerhugowa: worden betrokken, via de van de arbeidsbemiddeling ten. Minimumprijs vro Aan de Langendijker trale werden Dinsdag d aardappelen in balen veris De minimumprijs voor 1 len (Schotsche Muizen) is heden vastgesteld op 8 f lingen en Kriel zijn nog vr: B. en W. hebben be; werklooze vrijgezellen, ook winners, voor steun in aar B. en W. zeggen dat er we: in alle vakken in Duitse groote behoefte aan werkk: Bij beschikking van d werkverschaffing heeft de kend gemaakt, dat met inj geen arbeiders die in lar werkzaam zijn, voor steur komen. Geen Flora! Zeer tot teleurstelling het minst van de kinderen geen Floraliatentoonstellin; ZUIDSCHARM Mej. M. Kliffen Cd. al! aan het Amsterdamsche geslaagd voor het einddij zang.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2