tweede blad alkmaarsche courant van donderde "3 .""ni z.g. duitsche kersen koningin elisabeth te maastricht. wederom werden in het algemeen paarden-depot op Houtrust in den Haag een aantal voor het leger ongeschikte paarden verkocht. De belangstelling voor- deze verkooping was groot. De Amsterdamsche raad bijeen. Het werk der provinciale gezondheidsdiensten voor vee. onder de kar geraakt en gedood. jongetje verdronken. De handel in textiel producten. distributiestamkaarten voor marinepersoneel met verlof. Het rij wiel vervoer per spoor. wenken aan gebruikers van trekpaarden. r met den pluk van de eerste is 'men in de omgeving van Tiel en Gel- dermalsen druk bezig. Met een ratel loopt men door den boomgaard om de spreeuwen te verjagen. De Belgische Koningin-Moeder bracht een bezoek aan het Belgische lazaret, dat ondergebracht is bij de Paters Jezuieten te Maastricht. Bij het verlaten van het hoofdlazaret. Een rede van burgemeester de Vlugt. Voor het afdoen van eenige voordrach ten van B. en W. is gistermiddag de ge meenteraad onder voorzitterschap van d-r. W. de Vlugt, vrijwel voltallig bijeen ge komen. De burgemeester hield een korte ope ningsrede, waarin hij o.m. de aandacht vestigde op de houding onzer burgerij in deze voor haar zoo buitengewoon gewich tige tijdsomstandigheden. Welnu, die houding, die rust en kalmte, waardoor zij zich in het algemeen heeft onderscheiden, aldus spr., heeft aanspraak op onze groote waardeering. Aan voor spellingen waagt spr. zich niet, maar toch mag het oog niet gesloten worden voor het feit, dat, ondanks de bemoeiingen der over heid, om dit te voorkomen, moeilijkheden zwaarder dan thans te duchten zijn. Spr. hoopte dat ook in moeilijker dagen dan wij thans beleven, die rust en die zin voor orde onze burgerij ir het algemeen zullen blijven kenmerken. Verhelen wil spr. niet, dat er enke len zijn, die het er op gezet schijnen te hebben, de rust en orde te versto ren. Enkelen, die bovendien van de ge dachte schijnen uit te gaan, dat er verschil van inzicht bestaat tusschen de Duitsche autoriteit en de ge meentelijke overheid over hetgeen onder rust en openbare orde dient te worden verstaan. Die meemng nu is, naar mij, aldus de burgemeester, bij meer dan een gelegenheid is geble ken, volstrekt onjuist en daarom meende spr. die personen ernstig te moeten waarschuwen ten einde te voorkomen, dat zij, op voor hen min der aangename wijze, er aan herin nerd worden, dat het door hen inge nomen standpunt onhoudbaar en on toelaatbaar is. En eindelijk, voor wat den raad van Amsterdam aangaat, te veronderstellen dat hij in zijn vergaderingen geen reke ning zou houden met de omstandigheden, waarin wij verkeeren, ware ongerijmd. Dat de beraadslagingen hier niet in overeen stemming zouden zijn met den ernst van deze tijden, eveneens. Juist in het voorbeeld, dat het ge meentebestuur geeft, zal de burgerij een krachtige aansporing zien, om in de hou ding, door haar in het algemeen aangenor men, te volharden. Wij zijn ons klaar bewust van de taak, ons toevertrouwd, het belang der gemeen te met al onze krachten te dienen en te bevorderen. Die taak hopen wij te blijven vervullen, niet door een karakterlooze serviliteit te toonen, waarvoor niemand aehting heeft, maar door een va^'berader Plichtsbetrachting, die zich ook kenmerkt De arbeid mag niet onderbroken worden. Door den directeur van den veeartsenij- kundigen dienst, prof. dr. Berger, is en kele dagen geleden in een rondschrijven een opwekkend woord gericht tot de pro vinciale gezondheidsdiensten voor vee om hun arbeid niet te onderbreken, doch deze ook onder de huidige omstandigheden met volharding voort te zetten en zoo mogelijk zelfs' uit te bouwen. Tevens werd hierin medegedeeld, dat vanzelfsprekend op de volle medewerking van den directeur en de inspecteurs districtshoofden van den veeartsenijkun- digen dienst kon worden gerekend, terwijl de inspecteur in algemeénen dienst, de heer 't Hooft als voorheen geheel ter voor lichting van de. organisaties ter beschik king is. De cijfers, betreffende de vrijwillige tuberculosebestrijding onder het rundvee, welke o. m. door deze vereenigingen wordt gevoerd, geven zeker aanleiding om met de meeste energie op den ingeslagen weg voort te gaan, zoowel in het belang van een verhoogde rentabiliteit van het vee- houdersbedrijf als in het belang van de volksgezondheid in het algemeen. De 16-jarige H. Lunenborg te Hoogeveen zou gister het paard van den hotelhouder Homan naar de wei brengen. Onderweg schrok het paard voor een passeerende vrachtauto en sloeg op hol. De jongen viel van den bok en kwam juist voor een der wielen terecht, hetwelk hem over het hoofd ging en hem op slag doodde Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje op de begraafplaats overgebracht. Sedert Maandag' werd te Haarlem het 2-jarig zoontje van de familie T. uit de Jan Steenstraat vermist. Men had het knaapje het laatst gezien, toen het met een vriendje aan den kant van den Schoter singel speelde. De politie heeft twee dagen op de aangegeven plaats gedregd, doch zonder resultaat. Een buurman van de fa milie T„ die Dinsdagavond nog eens aan den waterkant ging kijken, zag daar het lijkje in het water drijven. Het werd op den wal gebracht en met een ziekenauto naar het St.-Elisabeths gasthuis vervoerd. door stipte en gétrouwe nakoming van het geen in de verordeningen van de Duitsche autoriteiten en in onze wet en verordenin gen is voorgeschreven of vastgelegd. Moge die vervulling onzer plichten dan steun en kracht vinden in de bede, dat het God behage, op onzen arbeid Zijn onmis- bafen zegen te schenken. Bij de behandeling der diverse voorstel len werd besloten het aantal wethouders op vijf te bepalen. DE HAVEN VAN ZEEBRUGGE VERSPERD. Voor de sluis in de haven van Zeebrugge brachten de Engelsehen eenige schepen tot zinken. Maatregelen voor winkeliers en klanten. De secretaris-generaal wnd. hoofd van het departement van handel, enz. maakt het volgende 'bekend: De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat alle handelaren in textielpro ducten, ongeacht hur. functie, zich moeten doen inschrijven bij het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel, teneinde een vergunning te kunnen verkrijgen voor de uitoefening van hun bedrijf. Het zal binnenkort ver boden zijn handel in textielproducten te drijven, zonder in het bezit te zijn van deze vergunning. Bepaalde, nader bekend te maken arti kelen vallen niet onder de onderstaande algemeene voorschriften ter beperking van de aflevering van textielproducten. In het algemeen vallen onder deze voorschriften wel alle weefsels en andere afgewerkte textielproducten, welke noodzakelijk zijn voor kleeding, dekking en verzorging van den mensch. Voor het afleveren van o.a. woninginrichtingen is een speciale ver gunning van den plaatselijken distributie- dienst noodzakelijk. De beschikbare voor raad van déze goederen moet toch in de eerste plaats gebruikt worden voor onze medeburgers, wier huisraad en inboedel in de laatste crisis verloren is gegaan. De onderstaande voorschriften ver- eischen in de eerste plaats de afgifte van bons door de winkeliers voor elke aflevering van textielproducten, welke slechts in beperkte mate be trokken kunnen worden. Uitdrukke lijk wordt er de aandacht op geves tigd, dat deze bons bewaard moeten worden, aangezien te zijner tijd de kooper opgave zal moeten doen van zijn aankoopen, terwijl de verkooper aan het publiek volgens nader aan te wijzen groepen en sorteering zijn bons bij eveneens later te noemen in stanties zal moeten inleveren. Er wordt in eigen belang een beroep op de algemeene medewerking van de verkoopers en van het koopende pu bliek gedaan. Door de hierboven vermelde te zij ner tijd in te stellen scherpe controle en uitwisseling van de op deze wijze van twee kanten te verkrijgen gege vens, zal blijken in hoeverre voldaan is aan de gegeven voorschriften. Met name de zg. groote artikelen, welke hieronder gespecificeerd staan, zullen, in dien zij in grootere hoeveelheden afgele verd c.q. ontvangen zijn, in mindering worden gebracht van in de toekomst te verleenen rechten van aanschaffing. De z.g. „groote" artikelen zijn o.a.: wollen dekens, costuums vooi mannen en jongens, mantelcostuums, wollen ja ponnen, wollen dames- en kindermantels, overjassen voor mannen en jongens, re genjassen en regenmantels, bedstellen, matrassen, stoffen, bestemd voor de ver vaardiging van deze goederen. De bestaande regelingen en voorschrif ten hebben een tijdelijk karakter. Zij die nen als overgangsmaatregel tot een verbe terde en definitieve regeling, welke zal worden ingesteld zoodra het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel de gegevens verzameld heeft, welke noodzakelijk zijn om deze definitieve voorschriften zoo juist moge lijk te doen zijn en de organisatie gereed is. Al de maatregelen, welke genomen zijn en genomen zullen worden op het gebied van de verdeeling van textielgoederen, hebben ten doel te voorkomen, dat een klein gedeelte van de volksgemeenschap zich thans voorziet van extra-voorraden, terwijl dan door den slechten aanvoer van grondstoffen de groote rest der be volking reeds binnenkort niet goed zou kunnen worden voorzien van dat gene, wat voor dagelijksch leven en werken noodzakelijk is. Het adres van het Rijksbureau voor de distributie van textielproducten door den handel is: Banstraat 1 te 's-Fravenhage, telefoonnummer 394930. De volledige regeling is vanaf heden 13 Juni voor iederen handelaar in textielpro ducten verkrijgbaar bij de plaatselijke distributie-diensten tegen betaling van 2H cent per exemplaar. Geen erkele han delaar zal zich derhal/e op onbekendheid met deze regeling kunnen beroepen. De Opperbevelhebber maakt in over eenstemming met den Duitschen bevel hebber in Nederland het volgende bekend: „Personeel van de Koninklijke Marine, dat met groot-verlof is vertrokken en onmiddellijk voordien niet in het bezit was van hun distributie-stamkaart aan gezien zij voeding van rijkswege genoten, moet zich tot het terugkrijgen van de door hem ingeleverde distributiestam kaart, per briefkaart persoonlijk wenden tot den intendent der zeemacht te den Helder. Aanvragen aan andere autoriteiten zul len niet worden behandeld. Met groot-verlof vertrokken militairen der zeemacht, die vóór dat vertrek in eigen voeding voorzagen en daartoe wel in het bezit van hun distributie-stamkaart waren, doch deze door de krijgsverrichtin gen hebben verloren, moeten zich ter verkrijging van distributiebescheiden on der overlegging van het bewijs, dat zij met groot-verlof uit den militairen dienst zijn gegaan, wenden tot den distributie- dienst in de gemeente hunner inwoning". Geen „dubbele bevrachting" meer. De Nederlandsche spoorwegen hebben thans weer de mogelijkheid opengesteld tot rechtstreeksche bevrachting van rijwielen naar en van verschillende stations, welke slechts bereikbaar zijn door overzetting per veerpont e.d. onderweg. Dit beteekent, dat het vervoer van de fiets over het geheele traject op één kaart, dus voor één prijs geschiedt. De reizigers moeten zelf voor de overbrenging van het rijwiel zorgen. Zij kunnen het rijwiel aan het station, waar het wordt uitgeladen, in ontvangst nemen, tegen afgifte van het ont vangstbewijs. Het merk moet aan het rijwiel bevestigd blijven. Na overzetting moet de reiziger het rijwiel op denzelfden dag aan het op den anderen oever gelegen station ter doorzending aan bieden en daarbij zijn plaatsbewijs toonen. Dit laatste station geeft dan een kosteloos bewijs af voor het verdere vervoer. Uiteraard zal bij een groot aantal rij wielen eenige vertraging niet steeds kunnen worden vermeden. De reizigers kunnen echter ook zelf tusschen deze stations voor de overbrenging zorgdragen op de voren omschreven wijze. Nadere inlichtingen worden door het per soneel der Nederlandsche spoorwegen ver strekt. Nu de motor voor velerlei transport thans is uitgeschakeld, staan onze paar den weer gereed om in te vallen en viert de paardentractie weer hoogtij. Mogen wij den gebruikers van trek paarden in overweging geven: 1. Geef uw paard een goed passend haam, gareel of borsttuig, om het door trekken van de borst te voorkomen. 2. Indien een haam, gareel of borstriem niet geheel passend is, gebruik dan, indien verkrijgbaar, sponsrubber, hetgeen door trekken van de borst voorkomt. 3. Telkens na gebruik van het paard, vooral als het dier zwaar werk heeft ver richt, wassche men de plaatsen, waar het haam of gareel of de borstriem heeft ge drukt met lauw water af en wrijve deze goed droog. 4. Men eontroleere herhaaldelijk of haam, gareel of borstriem wondjes ver oorzaakt en indien dit zoo is, raadplege men onmiddellijk een deskundige die erger voorkomt. 5. het gebruik van zgn. spoorstokken ter bevestiging van de strengen, waardoor de trekkracht meer over de geheele 'borst wordt verdeeld. Tenslotte: behandel uw dier naar uw beste vermogen, want het helpt u toch in den nood. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Nederlandsche vereeniging tot bescherming van dieren, Prinses Marie- straat 40, den Haag, tel. 112755.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5