OPA BOL VAN DE IJZEREN 0 AATSTE RUS TEUNT ORLOGS- LACHTOFFERS SeuiUekm Onze vleeschvoorziening. Pensioenen voor nabe staanden van gesneuvelden. Nationale Collecte voor de Oorlogsslachtoffers op 15 Juni Radioprogramma voor a.s. Vrijdag. s DE CECIL FREEMAN CREGG. Maatregelen Werkloozen U De taak van c Winkelm TWEEDE BEAD. Rundvleesch en vooral schapen- vleesch is er voldoende, slechts met betrekking tot varkensvleesch zal eenige schaarschte ontstaan. Uit het feit, dat extra varkens uit de markt worden genomen, volgt, lezen wij in De Vee- en Vleeschhandel, dat voor het oogenblik van een schaarschte van varkens vleesch nog geen sprake is. Ook rundvleesch is er nog meer dan voldoende. Gezien de positie van het krachtvoer is het evenwel te voorzien, dat hierin binnen afzienbaren tijd verandering zal komen en vooral het var kensvleesch betrekkelijk schaarsch zal wor den. Het is daarom, dat we nog weer eens wil len wijzen op de beteekenis van het schaap als vleeschleverancier. In de jaren voor de crisis waren de meeste schapen, die hier te lande geslacht werden, bestemd voor ex port naar het buitenland. Gedurende den loop van de crisis is hierin echter een al- geheele verandering gekomen. De export liep sterk achteruit en de schapenhouderij zag zich genoodzaakt voor haar product af zet op de binnenlandsche markt te zoeken. Inmiddels kan geconstateerd worden, dat de laatste jaren het aantal schapen belang rijk is gestegen. In 1910 waren hier te lande 890.000 schapen. Dit aantal daalde tot 688.000 stuks in 1920 en 485.000 stuks in '30. Dit was dus vlak voor de doorwerking van de crisis. Daarna trad evenwel een stijging in, zoodat in 1939 het aantal schapen 690.000 stuks bedroeg. Gedurende de crisisjaren steeg het aantal dus met 205.000 stuks of circa 42 pet. HET AVONTUUR LOKTE Vermiste jongen uit Alphen aan den Rijn weer thuis. Uit Alphen aan den Rijn schrijft men aan het Hbl.: De 17-jarige David Mol, die de vorige week vermist werd, is thans in de ouder lijke woning teruggekeerd. Zooals wij reeds meldden, moest de jongen de vorige week Woensdagochtend voor zijn patroon een krant halen. Hij nam die gele genheid waar om zijn fiets te pakken en naar België te rijden; bij Hoogstraten pas seerde hij de grens. Bij het lezen van avon turen der Nederlandsche militairen en vluchtelingen in België en Noord-Frankrijk is de zucht naar avonturen vermoedelijk in hem wakker geworden. Hij gaf zich in Bel gië althans ook voor vluchteling uit en peddelde den volgenden dag naar Luik, waar hij zich als Nederlandsch vluchteling bij de Duitsche bezettingstroepen meldde. Hier vond hij onderdak bij de soldaten en mocht hij voor den commandant typewerk verrichten. Na drie dagen werd het ver langen naar huis echter te stek en met ach terlating van zijn fiets aanvaardde hij de terugreis naar Alpen via Hasselt Eindhoven en Breda, soms kilometers loopend, soms om meerijdend met militaire auto's. Het laatste gedeelte, van Goude af, had hij weer moeten loopen en zoo vond in den af- geloopen nacht een voorbijganger hem uit geput in Boskoop. Deze heeft den avontuur lijken knaap naar de ouderlijke woning ge bracht, waar hij aanvankelijk een fantas tisch verhaal over een ontvoering opdischte. Toen hij door de politie wat nader aan den tand werd gevoeld, kwam de waarheid echter al spoedig aan het licht en bekende hij gehele uit eigen beweging het avontuur te hebben gezocht. CONTROLEMAATREGELEN IN ISTANBOEL. De Turksche autoriteiten zijn begonnen met controle-maatregelen in de woonhui zen om vast te stellen in hoeverre de be volking de voorschriften betreffende het inrichten van schuilkelders en het aanleg gen van beschermingsloopgraven heeft opgevolgd. Verzuimen zullen worden ge straft met moeten tot 300 pond en hech tenis. 1 SPOORWEGVERKEER DOOR ROTTERDAM HERSTELD. Met ingang van Zaterdag, 15 dezer, zal het baanvak Rotterdam (Delftsche Poort) Dordrecht, weer bij het electrische net worden gevoegd. De treinen zullen rijden, zooals op de tabellen la en lb van het zoo juist verschenen spoorboekje is aangege ven. Het station Rotterdam-Beurs blijft echter nog uitgeschakeld. DE WERKLOOSHEID IN DE WEEK VAN 6 T/M 11 MEI 1940. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling deelt mede, dat blijkens gegevens, verzameld door het centraal bureau voor de statistiek het aantal leden van gesub sidieerde vereenigingen met werkloozenkas in de week van 6 t/m 11 Mei 1940 bedroeg 600.933, waaronder 75.671 landarbeiders. Op deze personen is van toepassing de regeling der werkloosheidsverzekering, vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. Van de 525.262 verzekerden zonder de landarbeiders was 14,9 pet. de geheele week werkloos (in de vo 'ige verslagweek, 22 t/m 27 April 14,8 pet.) Een gedeelte van de week was werkloos 3,7 pet. (vorige verslagweek 1,9 pet.) Kennelijk weerspiegelt zich in dit cijfer de werkloosheid, die in de laatste dagen dezer week is aangevangen. Brengt men hen, die een gedeelte der week werkloos waren, voor een derde ge deelte (dus voor 2 dagen werkloosheid) in rekening, dan verkrijgt men het werkloos heidspercentage 16,1 (vorige verslagweek 15,4). Wachtgeldregelingen. In verband met den hudigen toestand wordt hoe langer hoe meer door werkgevers gebruik gemaakt van de mogelijkheid om met subsidie van de overheid wachtgeld regelingen in het leven te roepen, om het dienstverband met het personeel, voorzoo ver het niet, of niet volledig werk heeft, te behouden. Zelfs door zeer groote Neder landsche ondernemingen wordt thans van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. K.M.A. TE BREDA IS ONTVOLKT. Het eerste en tweede studiejaar naar huis gezonden. Naar het Hbld. verneemt, zijn 263 cadet ten van de Kon. Mil. Academie te Breda van het eerste en tweede studiejaar naar huis gezonden. Dit betrof de cadetten die voor het Ned. Indische leger bestemd zou den zijn. Ofschoon nog geen beslissing is genomen omtrent het al of niet voortzetten der oplei ding is voorloopig dit deel der cadetten weggestuurd, terwijl de ouderejaars in hun rang bij de troepen zijn ingedeeld. DOODELIJK ONGEVAL IN DEN HAAG. Gisteravond omstreeks half zeven had op de Vaillantlaan in Den Haag bij het viaduct een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto uit Amsterdam en het acht jarige jongetje P. J. van W., dat op een kinderfietsje reed en onvoorzichtig over stak. In zorgwekkenden toestand is het kind door den G. G. D. naar het R. K. ziekenhuis aan het Westeinde vervoerd, waar het kort na aankomst is overleden. TELEFOON- EN TELEGRAAF- VERKEER MET DUITSCHLAND. In strijd met de bij sommigen heer- schende meening is het telefoon- en tele- graafverkeer met Duitschland nog niet normaal, doch is tot militair en regee- ringsverkeer beperkt. Op het oogenblik wordt een regeling uitgewerkt om het particulier verkeer zoo snel mogelijk weer in te stellen. 18000 ARBEIDERS AAN 'T RUIMEN IN ROTTERDAM. „Er begint nu eenige teekening te komen in het opruimingswerk in de Maasstad." Deze mededeeling werd gedaan door den chef van de opruimingswerkzaamheden, ir. C. Franx, die ook vertelde dat thans niet minder dan achttienduizend mannen bij het ruimingswerk zijn tewerk gesteld. Het aantal vrachtauto's, dat puin rijdt, wisselt dagelijks, maar beweegt zich toch om de dertienhonderd! Waarschijnlijk zul len niet meer arbeiders worden aangeno men, omdat men elkaar anders in den weg zou loopen. Bovendien worden alle arbei ders door tusschenkomst van de Arbeids beurs aangenomen, zoodat de gemeentelijk technische dienst over deze kwestie geen zorgen heeft. De puinproblemen. Anders is het met het puinvraagstuk, dat binnen enkele weken een van de meest ur gente moeilijkheden van Rotterdam is ge worden. Op het groote terrein langs de Rochussenstraat kan men niet onbeperkt blijven doorgaan met puin storten. De hoe veelheid puin, die per schip vervoerd wordt, is betrekkelijk klein, en de Schie is vrijwel gedempt. Aan de Korte kade is men bezig met het versterken van de oevers van den Kralingschen plas, maar in dien plas zelf kan geen puin worden gestort, zelfs wan neer men deze oplossing, die van alle zijden protesten zou doen opkomen, zou willen gebruiken. Momenteel is men bezig met het zoeken naar gelegenheden om het puin kwijt te raken, maar van vaststaande plannen is nog geen sprake. De geruchten, dat bij het rui mingswerk zooveel ongevallen zouden zijn voorgekomen, moeten naar het rijk der fa belen worden verwezen. Publieke belangstelling. Dat de belangstelling van het publiek voor het vraagstuk van het opruimingswerk groot is, ondervindt de gemeentelijke tech nische dienst dagelijks. Van verschillende zijden krijgt men adviezen om het werk te vereenvoudigen. Dergelijke adviezen wor den alle door den chef van het werk beoor deeld, hoewel de opgaven, die door de ad viseurs behandeld worden, niet allemaal zoo eenvoudig zijn als sommigen wel den ken. Al zijn nog niet alle moeilijkheden overwonnen: het gaat met het opruimings werk den goeden kant op. ER KOMEN NOODWINKELS TE MIDDELBURG. De zwaar getroffen handeldrijvende middenstand geeft er in Middelburg blijk van over e enbuitengewone veerkracht te beschikken. Het overgroote deel der ge troffen zaken is nu op primitieve wijze in woonhuizen of bij niet getroffen zakenlie den geïnstalleerd, in afwachting van de noodwinkels, met den bouw waarvan thans zeer spoedig een aanvang zal kun nen worden gemaakt. Reeds enkele dagen na de gebeurtenis sen is door „Gemeentewerken" een plan hiervoor gereedgemaakt en bij den Regee- ringscommissaris voor den wederopbouw, ir. Ringers, ingediend. Op dit plan is thans de vereischte goedkeuring verkregen, zoo dat in de eerstvolgende dagen de aanbe steding zal geschieden. De noodwinkels zullen in hoofdzaak verrzen op den Dam; het nieuwe stads centrum, dat hard op weg is de markt op doelmatige wijze te vervangen. Voorts komen zij op de kade. Het standaard-type winkel, met daarachter een magazijn, zal door de gemeente gebouwd en tegen een matigen prijs verhuurd worden. Zij, die financieel daartoe in staat zijn, hebben de verplichting voor eigen rekening te bou wen, waarbij zij niet gebonden zijn aan de standaardmaten. Het ligt in de bedoeling van B. en W. bij de uitgifte der standplaatsen de grootst mogelijke billijkheid te betrachten, opdat de zakenman, wiens bedrijf op een gunstig punt gevestigd was, in zijn tijdelijke ves tiging hiervoor een zoo goed mogelijke compensatie verkrijgt. De commissie „Steunverleening Mid denstand" zal daarbij naar men aan de Telg. meldt, adviseerend optreden. COLLECTE VOOR HET ROODE KRUIS. De derde inzameling ten behoeve van het oorlogshulpwerk van het Roode Kruis in 1940 leverde een voorloopig resultaat op van ongeveer 35 millioen rijksmark. WAARSCHUWINGSDIENST AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van 's avonds 11 tot 's avonds 12 Juni is de weersgesteldheid in Gronin gen, in Noordholland tusschen Hoorn en Enkhuizen en in het midden van het land kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Het bedrag wordt bepaald naar het L atstgenoten inkomen. Mini mum 700. De nagelaten betrekkingen van gesneu velde militairen kunnen aanspraken doen gelden op pensioen. Deze aanvragen moe ten voor wat betreft het beroepspersoneel worden ingediend bij den pensioenraad, Benoordenhoutscheweg te Den Haag en voor wat betreft de dienstplichtigen en het resedve-personeel bij het departement van defensie. De pensioenraad kent alleen pensioenen voor weduwen, weezen en pleegkinderen, terwijl defensie ook nog pensioen toe kan kennen, indien de gesneu velde militair kostwinner is geweest voor andere familieleden, zooals ouders of grootouders. Wat men moet overleggen. Bij de aanvraag voor pensioen, welke niet op zegel behoeft te worden gesteld, moet worden overgelegd de overlijdens- acte van den gesneuvelden militair, de gebooteacte van de weduwe, een huwe- Ujksacte, afgegeven na den datum van overlijden, zulks ten bewijze van het feit, dat het huwelijk nog niet ontbonden was, alsmede een geboorteacte van de minder jarige kinderen. De mogelijkheid van cumulatie. Als een gesneuvelde militair, bijvoor beeld een reserve-officier tevens burger lijk ambtenaar in 's Rijks dienst is geweest, moeten twee pensioen-aanvragen worden ingediend en wel een bij defensie en een 19. Tip kwam zijn vriendje te hulp. Hij trok den Chi nees aan zijn lange vlecht. Hij trok harder en harder en hoe meer Toppie schreeuwde van pijn, hoe harder Tippie trok. Toen opeens hield Tip de vlecht van den Chinees in zijn hand. Ze rolden beiden op de grond. 20. Tip lag onder den Chinees. „Ho, ho, wat is hier te doen?" riep een stem vlak achter hen. Het was Opa Bol, een klein manneke, niet grooter dan een jongetje van tien jaar zoowat. Hij had korte dikke beentjes en een bolrond klein lijfje. bij den pensioenraad. Er bestaat mogelijk heid van een cumulatief pensioen, doch alleen in het geval, dat de gesneuvelde als militair een hooger inkomen genoot, dan als burger ambtenaar. Bijvoorbeeld een onderwijzer met een inkomen van 2506 gulden is tevens reserve-kapitein en ge niet als zoodanig een inkomen van 4900 gulden. In dat geval wordt het pensioen berekend volkens een inkomen gelijk aan de som der beide jaarwedden. Dat is ech ter het eenige geval, dat cumulatie vol gens de wet mogelijk is, en het is wel te verwachten, dat dit spoedig zal worden gewijzigd. Er zijn tamelijk veel ambtena ren, die in een dergelijke situatie hebben verkeerd. De grootte van het pensioen hangt uit den aard van de zaak af van het laatst genoten inkomen, met dien verstande, dat voor een soldaat een minimum-grondslag van 700 gulden is vastgesteld. Van dit bedrag krijgt de weduwe de helft, dus 350 gulden, plus 10 pet. voor ieder min derjarig kind, met maximum van 80 pet. van den grondslag, of 500 gulden. Bij ge zinnen met een groot aantal kinderen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat een gra tificatie boven het pensioenmaximum wordt toegekend. Hiertoe is een verklaring van den burge meester noodig, waarin de omstandigheden waaronder het gezin leeft, in moeten zijn beschreven. Blijven de kinderen als volle weezen achter, dan wordt een bedrag van 20 procent van den grondslag voor ieder kind uitgekeerd. Indien verzuimd wordt een pensioenaan vrage in te dienen, wordt door de betrok ken instanties, wanneer zij kennis nemen van het overlijden, automatisch nagegaan of er nabestaanden zijn, die recht op pen sioen kunnen doen gelden. s s JAARSVELD, 414,4 M. (KRO-nite.) 8.— ANP-ber. 8.05 Gr.pl. 11.30 Godsd. causerie. 12.— Gr.pl. 12.15 KRO-orkest. 12.45 ANP- ber., gr.pl. 1.15 John Kristel en zijn Trou badours. 2.Orgelconcert. 2.30 Zang met pianobegeleiding. (2.402.50 Gr.pL) 3.— Gr.pl. 3.10 Pianovoordr. 3.30 Off. mededee- lingen of gr.pl. 4.Deel. 4.15 Musiquette en soliste. 5.Voor de zieken. 5.15 Gr.pL 5.45 Rococo-octet. 6.15 Gr.pL (6.30 VPROl Groote mannen in bewogen tijden, cyclus). 6.50 Gr.pl. 7.Vogels, vrienden en vijanden van den boer; causerie. 7.20 Gr.pL 7.30 Off. mededeelingen of gr.pl. 8.ANP-ber. 8.10 Propaganda-toespraak. 8.15 Kwintetconcert. 9.20 Zang met pianobegeleiding. 9.35 KRO- orkest en KRO-melodisten. 10.10.15 ANP- berichten. KOOTWIJK, 1875 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. 9.Ber. (Fr.) 9.15 Concertgebouw-orkest (opn.) 10.— Mor genwijding. 10.15 Gr.pL 10.30 Solistencon cert. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Avro-Amus.- orkest. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP- ber. 1.Gr.pl. 1.45 Ber. (Fr.) 2— Ber. (Duitsch) 2.15 Ensemble Jonny Kroon. 3.15 Ber. (Fr.) 3.30 Avro-Aeolian-orkest. 4.15 Gr.pl. 4.30 Avro-Amus.-orkest en duo Ja (opn.) 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Avro-dans- orkest. 5.45 Zang en orgel. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Omroeporkest en solist. 7.30 Puszta- orkest en solist. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber. 8.45 Gr.pL <9.15 9.30 Ber. Eng.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15 ANP-ber., sluiting. 11.15—11.30 Ber. (Fransch). Door 46) „Het was zeker heelemaal niet bij je op gekomen, dat het niet zoo gek geweest zou zijn, dat een man, die zoo dronken thuis kwam als dit blijkbaar met Hamper het ge val was, in het geheel geen hoed meer had, daar hij die heel goed had kunnen verlie zen?" „Drommels, daar hebben we absoluut niet aan gedacht, Higgins! Ik had de mijne dus in het geheel niet behoeven achter te laten". Sanderson zweeg even. „Ja, ik was een dwaas. Het kon me toen niet zooveel schelen, de hoed was toch ai een beetje te groot voor me, maarIn ieder geval smeerden wij hem, nadat Mapell de deur van den buitenkant af met een tangetje gesloten had. Dat was een inspi ratie van hem, hoewel wij de tang bij ons hadden voor het geval wij moeilijkheden zouden hebben met het aansluiten van de gasslang. Op den terugweg maakten wij ons bezorgd over het gas. Indien Hamper te vroeg gevonden werd en er geen gaslucht meer werd waargenomen, waren wij er ge weest. Toen bedachten wij om dien brief te schrijven. Mapell schreef hem. Hij was al tijd goed in eheh „Schiftvervalsching? „Mapell schreef hem", vervolgde Sander son, de opmerking negeerend, „en wij stuurden Raymond terug om hem in de dichtst bijzijnde bus te posten. Wij dach ten dat het beter was daar zelf niet meer gezien te worden. Dat is alles". „En wat gebeurde er later met Raymond? Wie vermoordde hem?" „Ik niet". „Wie dan wel?" „Weet ik niet". „H'm. En waarom denk je dat Mapell je verraden heeft?" „Om mijn figuur", antwoordde Sander son bitter. „Ik ben te groot. Gemakkelijk te identificeeren. Hij was bang, dat jullie hem via mij zouden vinden". „Nu zullen we „Neen, ik weet niet waar hij nu is, anders verzeker ik je, dat het zou gebeuren". Er volgde een zwijgen, dat zeker drie minuten aanhield, gedurende welken tijd beide tegenstanders elkaar onderzoekend aankeken, terwijl de stenograaf er afwezig bij zat. Eindelijk ging Higgins naar de deur, waar hij bleef staan. „Zoo, zoo Sanderson. Alles bij elkaar ja, zeker, alles bij elkaar genomen ben jij dus eigenlijk moeders eigen kleine onschul dige lieveling". „Je vergelijking, Higgins, is inderdaad juist". „H'm". Met deze sceptische uitdrukking verliet Higgins de kamer. HOOFDSTUK XXIX. Waarin een inbraak gepleegd wordt. „Typ dit uit en maak er een doorslag van. Breng het dan naar Sanderson het origineel niet de doorslag en lees het hem voor, waarna hij het moet teekenen". „Heel goed, inspecteur". „Hij kan natuurlijk weigeren dit te doen, of in een opwelling van spijt, eerlijkheid of wat dan ook, het ding willen verscheu ren. Als je wilt, kun je een schijnbare po ging doen hem dat te beletten, maar ik zou het hem ten slotte toch maar laten doen. Hij zal er zich misschien beter door gevoe len. De copie moet je natuurlijk bewaren die kan nog wel te pas komen". Na deze instructies vertrok Higgins. Hij verliet het ziekenhuis, na den dokter en de hoofdzuster goeden dag gezegd te hebben en na hun nogmaals bedankt te hebben voor hun goede zorgen bij gelegen heid van zijn auto-ongeval, en begaf zich weer naar Scotland Yard. Toen hij eindelijk in een Hoekje van een derde klas coupé ge zeten was, overdacht hij nog eens op zijn gemak de verklaring van Sanderson. Op nieuw was hij bezig in den geest het kaf van het koren te scheiden. Hij verweet zichzelf twee dingen. Het feit, dat hij niet begrepen had, dat dat stukje kaars een speciale beteekenis had, en het feit, dat hij verzuimd had het stuk je courant, dat in den hoed gevouwen zat, te vergelijken met de couranten tegen de ramen. Indien zij van hetzelfde nummer zouden blijken te zijn zou dat een spoor zijn hetwelk niet over het hoofd gezien had mo gen worden. Opgelucht bedacht hij, dat het papier, hetwelk in de ramen gestopt zat. vernietigd of opgeruimd was, voordat hij zelf de zaak ter hand had genomen. Die fout kwam dus op rekening van agent Summers, die het eerste politie-onderzoek had geleid. Dit was in ieder geval weer een les voor Higgins. Hij zou zich een andera maal nog wel eens bedenken, voordat hij een nieuweling alleen op een zaakje uit stuurde, hoe onbelangrijk dit er ook uit zag. Nu deze verklaring. Henry Hamper zou tenslotte dus toch zelfmoord gepleegd hebben! Maar was dat zoo? Sprak Sanderson de .waarheid? Zijn verstand zei hem, heide vragen bevestigend te beantwoorden. Het was zoo'n rationeel e oplossing. Higgins kon zich heel goed den afkeer van de bende indenken om met de politie in aanraking te komen. Indien Hamper werkelijk zelfmoord had gepleegd in dat groote huis, moest het voor zijn collega's een leelijke verrassing zijn geweest niet zoozeer om zijn dood, want het was een ruw stelletje, maar om de moeilijke positie, waarin dit geval hen plaatste. Hier was een lijk. De verklaring lag voor de hand. De politie zou naar den doode een onder zoek instellen en niemand zou beschuldigd worden. Maar toch alleen al de aanwe zigheid van de politie hield een gevaar in voor ieder der bewoners van dat huis. Stuk voor stuk konden zij herkend worden er zouden informaties volgen het kon er van komen, dat zij allemaal herkend zou den worden de politie zou onbescheiden vragen stellen en dan zaten zij erin. Ja. Het lichaam was een probleem, dat zij bij na hadden weten op te lossen. Als de bende niet in zulk een paniekstemming verkeerd had, zou het hun misschien heelemaal ge lukt zijn. Als! Maar toch, te oordeelen naar hetgeen hij van hem gehoord en bemerkt had, was Mapell er de man niet naar om zich zoo gaiiw te laten opwinden. Noch de man, die in een crisis zijn hoofd zou verliezen. Hoe was het dan verklaarbaar, dat hij vergeten had, Hamper's hoed mee te nemen. Het leek toch onbestaanbaar, dat een man, die het heele plan zoo handig had uitgedacht, een dergelijk belangrijk onderdeel zou verge ten. Hij had natuurlijk, evenals de inspec teur, kunnen redeneeren, dat het begrijpe lijk was, dat een dronken man zijn hoed verloor, maar toch (Wordt vervolgd.) In een gistermiddag generaal-commïssaris, gegeven van de wijze, loosheidsvraagstuk in De rijkscommissaris Fishböck uiteen acht h meest dringende aangelege in Nederland bestaande te heffen. Volgens het burc tistiek heeft Nederland bt macht 295.000 werkloozen. naissaris ach' het ook noodige maatregelen te tr niet slechts het toenemen heid wordt verhinderd, i wordt gedragen, dat het Nederlander mogelijk is d: vinden. Waar ter wereld de beg nationaal-socialistische r structuur ten uitvoer gelei den, is steeds gebleken, d; heid, een der vreeselijkste menschheid, in zeer korte: drongen en tenslotte geh kon worden. De in deze rii nemen stappen zoo ze komen overeen met de ev< rijkscommissaris reeds in aanleiding van de ambts den voorgrond gebrachte meest snelle herstelling d< vernielde bouwwerken. De commissaris verordende van den wederopbouwarb eerste maatregel zijn, we strijding van de werkloos Niet gedemobilis zullen noodzakelij arbeid verrichten. Om te vermijden, dat dc seering van het leger plot aantal werkzoekenden op verschijnt, voor wie niet c gelegenheid geschapen kar ingevolge een regeling, dj derlandschen opperbevelh< en zeemacht in overeenste rijkscommissaris getroffen demobilisatie slechts in c met de bestaande arbe doorgevoerd. De voorl afzwaaien komende sol voor noodzakelijken en r gebruikt. Hierdoor wordt op de openbare geldmidd Hij behandelt uits geleidelijke demi De opperbevelhebber v; weermacht in Nederland de taak van den opperbe\ in staat van demobilisatie sche land- en zeemacht, man, zich uitsluitend uitsti bilisatie van de Nederlanr In verband hiermede wi verklaring van generaal V. Juni 1940 gepubliceerd: „In opdracht van de D in het bezette gebied deel scheidene bevelen en instri 3 Juni 1940 heb doen toekc ren tot de taak, die mij v: opgedragen. Deze taak or geleidelijke militaire demi Nederlandsche weermacht structies van den opper Duitsche weermacht in Ne oog hierop trek ik de beve die betrekking hebben op de industrieele bedrijven, art. 52 van het Haagsche r Voorts wordt er op' gev perbevelhebber van de Du in Nederland als Duitsch de ten uitvoerlegging van der Nederlandsche land- t aangewezen kolonel I. C •chef van den staf van de ber van de Duitsche weer land. Uit Den Haag werd na de zijde van het rijkscom medegedeeld: De aangelegenheden va voor de landsverdediging zij betrekking hebben op van de Nederlandsche lar ressorteeren onder den Di ber der weermacht in Ne< De secretaris-generaal, in verband hiermede var heven.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6