Agenda De Duitsche troepen in Parijs. LAATSTE BERICHTEN. Jhouwdaal Hieuw* ONZE KI Het proefveld te heiloo. Het Duitsche legerbericht. HOORN HEILOO Het Italiaansch legerbericht BERGEN Slechts de bev Radioprogramm a.s. Zaterdc EERSTE BLAD EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DE NATIONALE INZAMELING UITGESTELD. In verband met de actie van allen, die hun medewerking heb ben toegezegd aan de nationale in zameling ten bate van de alge- meene hulpverleening aan de slachtoffers onder de burgerbe volking in Nederland, deelen wij ook in deze rubriek mede, dat de groote inzameling in geheel ons land dus.ook in Alkmaar een week is uitgesteld en dus gehouden zal worden op Zaterdag 22 Juni a.s. VOOR DEN GEWONDEN EN ZIEKEN SOLDAAT. Het comité te Heiloo voor den gewonden en zieken soldaat had wel hoog zijn ver wachtingen gespannen van de opbrengst der inzameling, maar dat zooveel zou wor den bijeengebracht, had het niet durven hopen. In 't geheel werd ontvangen 1236.05 Met een gevoel van groote voldoening heeft het comité dat bedrag ten spoedigste overgemaakt. Die voldoening spruit niet in de eerste plaats voort uit de grootheid der som, maar uit het bewijs dat de inwoners dezer gemeente zich hebben één gevoeld met hen die de grootste offers hebben ge bracht, met onze gewonde en zieke soldaten. Het gevoel van saamhoorigheid van alle Nederlanders juist in deze moeilijke tij den van beslissend karakter dat onmis kenbaar uit de rijkelijk verstrekte bijdra gen spreekt, is voor het comité van veel belangrijker beteekenis dan de opbrengst zelve der inzameling. Ten slotte was ook de spontaan aangeboden hulp en daadwerke lijke bereidwilligheid der dames-collectan ten, een daad van oprecht saamhoorigheids- gevoel. Het comité spreekt voor dit alles zijn allerhartelijksten dank uit. NOORDHOLLANDS FINANCIEN. Over 1938 overschot van 1.792.728. De rekening van de provincie Noordhol land over 1938 is verschenen. De gewone inkomsten bedroegen 33.468.240 en de gewone uitgaven 33.675.512. De gewone dienst 1938 sluit dus met een batig saldo van 1.792.728. Een bezoek ruimschoots waard. Met medewerking van het gemeentebe stuur is dit voorjaar een proefveld aange legd aan den Zeeweg, groot ongeveer hectare. Het is gelegen op het gemeentelijk grondbedrijf en als men in aanmerking neemt, dat door bijzondere omstandighe den het proefveld eerst in Mei in cultuur is gebracht, dan valt het mee wat er te zien is. Onder geleide van den ass.-rijksland- bouweonsulent, den heer A. P. Couwenho- ven, hebben we een bezoek aan het proef veld gebracht en de indeeling en het ge was gezien. Het bedrijf is enkele jaren in cultuur als tuingrond. Vroeger was het weiland en later is het benut voor z.g. volkstuintjes voor de werkloozen en, zooals gezegd, dit voorjaar als proeftuin in gebruik genomen. Het is zandgrond, ligt tamelijk hoog en de droog te doet zich gelden. Bovendien maken de mollen ijverig jacht op de koperworm en ander gedierte dat men gewoonlijk op ge spit grasland aantreft. Door den laten zaai is niet alles tot zijn recht gekomen en zal dit jaar het bedrijf meer als rassentuin moeten worden gezien. Dit neemt niet weg, dat het een bezoek ruimschoots de moeite waard is. De verschillende gewassen toonen de spo ren van de droogte en ook hier en daar ga ten, doch met enkele uitzonderingen valt het niet al te veel tegen. Ruime paden geven gelegenheid om te loopen en die paden zijn wel noodig, omdat veel excursies plaats hebben, vooral nu men zich instelt om zooveel mogelijk voed sel voor mensch en dier te telen. Vooral de maïs, welke door hooge voedingswaarde voor het vee en pluimvee van groot belang is, heeft de belangstelling van velen. Onze geleider zeide ons nog, dat in de nabije toe komst zeer zeker van overheidswege zal worden toegezien om zooveel mogelijk en van een zoo groot mogelijk kwantum per hectaren te telen als voedsel voor mensch en dier. Op het veld zijn de navolgende gewassen te zien: 7 soorten consumptie-aardappelen; 8 soorten voeraardappelen; 8 soorten bie ten, 12, 14, 16 en 18 pet.; 7 soorten con sumptie- en voererwten; 13 soorten haver; 6 soorten witte, citroen, bruine en soyaboo- nen; 7 soorten suiker- silo- en korrelmaïs, enz. Ook de tuinbouw is niet vergeten, daar plm.. 75 rassen en soorten zijn uitge zaaid. Het proefveld ligt naast de z.g. volks tuintjes van de gemeente, die voor een ge ring bedrag aan de werkloozen zijn afge staan. Als men ziet, dat er nog niemand groen ten heeft geteelt, welke nu reeds geoogst kan worden (op den proeftuin is dit trots den korten tijd van voorbereiding wel het geval) dan verdient het overweging, nu nieuwe omstandigheden zich hebben voor gedaan. ff": met den ouden sleur te breken en zoo veel mogelijk gewassen te telen, welke een "rent gedeelte van het jaar voor de keuken h-rut kunnen worden. Wij zouden i der willen aanraden het be drijf te gaan bezichtigen, waarvoor men zich (zoo mogelijk vooruit bericht) kan op geven Zeewég 85 te Heiloo (tel. 3319). De heer Couwenhoven is steeds tot rondleiden bereid. DE KAASMARKT. Een stugge markt. Gedaalde prijzen. De aanvoer bedroeg heden 105.000 K.G. tegn 130.000 KG in dezelfde week van het vorig jaar. De markt was stug en de prijs 22.50 per 50 K.G., dus 1.50 lager dan de vorige week. De gemiddelde markt was .21-- Gezien het feit, dat- de kaascon sumptie in het binnenland sterk is toege nomen, terwijl de thans aangevoerde Mei kaas zich uitstekend voor bewaring leent, kan deze prijs bijzonder laag worden ge noemd. Wanneer men weet, dat voor het maken van een Edammer kaas 24 liter melk noodig is zoodat de producent bij den tegenwoordigen kaasprijs, met inbegrip van de n steun slechts 5 1/4 cent per liter uitbetaald krijgt, terwijl voor een loonend bedrijf 6 cent noodig is, dan moet men wel concludeeren, dat de tegenwoordige gang van zaken voor den zuivelproducent, die al zoo lang zit in de hoek waar de slagen vallen, wel zeer teleurstellend is. Het is toch wel gewenscht, dat eindelijk eens de zuivelsteun, met de daaraan verbonden heffingen, (deze steun komt practisch neer op een toesslag van 70 cent per 100 liter melk) kan worden opgeheven. Dit is slechts bij een kaasprijs van 26 moge lijk en hiervan is men nog zeer ver verwij derd. De vorige week, toen de prijs 24 was, ging het den goeden kant uit. De handel wist nog niet welken prijs voor de 2 mil- lioen kg., welke voor België was gevor derd, betaald zou worden. Thans was be kend geworden, dat deze prijs op 20 was gesteld, zoodat de handel hierbij een be langrijk verlies leed en dus huiverig is ge worden. Pogingen worden aangewend om dezen prijs alsnog verhoogd te krijgen. Bij den aanvang der markt maakte de Nederlandsche Zuivelcentrale bekend, dat de prijs voor de fabriekskaas, ten behoeve van den uitvoer naar Duitschland, voor de tweede helft van Juni, gelijk is aan die van de eerste helft van Juni, n.l. 22.50 vrij aan de grens. Deze kaas moet men echter niet verwarren met de gevorderde. Deze kaas wordt n.l. over de claering via de Zuivel centrale normaal aan Duitschland gele verd. Wij zagen op de markt dan ook het eigen aardige verschijnsel, dat de groote expor teurs slechts weinig kochten. Voor 't groot ste gedeelte werd voor het binnenland ge kocht. Kaas is een goed volksvoedsel en vele particulieren gaan er toe over twee a drie kaasjes in den kelder op te slaan, waar voor deze bewaarkaas zich bijzonder goed leent. De normale gang is dan ook op de markt, dat in deze weken van het jaar de kaasprijzen een stijgende tendens vertoo- nen. De tendens van de markt komt daar door in een nog eigenaardiger licht te staan. Eigenaardig is ook, dat de consump tiemelker nog steeds den winterprijs van 7 cent per liter ontvangt en dat voor den con sument de zomerprijs nog 12 cent per liter blijft. Reeds voor 14 dagen drong de Cri- siszuivelcentrale op een verlaging met een cent aan, maar gezien de onzekere toestan den en de transportmoeilijkheden, is de or ganisatie van de consumptiemelkleveran- ciers nog niet tot prijsverlaging overge gaan. Ook de voor drie weken door den Bond van Zuivelfabrieken ter hand genomen rege ling, om orde te brengen in de melklevering aan de fabrieken, is nog niet tot stand ge komen. Nog steeds beleeft men in Noordhol land de economische verspilling, dat een veraf gelegen fabriek de melk haalt bij den vlak naast een andere fabriek gelegen pro ducent en omgekeerd. Op papier heeft men echter thans een betere regeling gereed, doch de moeilijkheid is iedere fabriek zijn kwan tum te laten behouden. Men schijnt echter nog niet doordrongen van het feit, dat straks de bussen ontbreken om met de verspilling door te gaan. Wij verwachten, dat het straks noodig zal blijken, dat goede centraal ge legen fabrieken de minder gunstig gelegen kleine fabrieken met hun schuldenlasten zullen moeten overnemen, om tot een ge centraliseerde verwerking van de melk te komen. LOKAAL TELEFOONNET ALKMAAR. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand Mei 1940 tot stand gekomen: no. 2009, J. L. M. Coenen, Ridderstraat 20; no. 2064, IJ. Spanjaard, pakhuis Helderschpweg naast G. E. B. Alkmaar; no. 2098, M. de Jong, Hof dijkstraat 3; no. 2310, G. J. R. Slotboom, Westerweg 103; no. 2580, J. S. Blees, Ken- nemerstraatweg A 303; no. 2581, D. A. Frijn, Corfstraat 45; no. 2691, A. de Jong, Hekel straat 27; no. 2725, J. W. D. Meihuizen, Wes terweg 90; no 3215, P. Peereboom, Oude gracht 120; no. 4061, S. J. Erkamp, Reeker straat 28; no. 4280, mevr. wed. J. C. de Munk- Kuyper, Ritsevoort 44; no. 4361, A. Nierop, Nieuwesloot 15; no. 4368, G. H. Harmsen, Kapelsteeg 2. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen hedenavond van 22.33 tot 4.47 uur licht op. INGEKOMEN PERSONEN. S. J. Geensen, verpleegster, N.H., van Middelburg naar Wilhelminalaan 11. P. J. van der Kamp, z.b., N.H., van Bergen naar Kooltuin 7. R. M. Rothschild, ver pleegster, geen, van Amsterdam naar Dr. Schaepmankade 28. C. J. Denneman, bakker, R.K., van Koedijk naar St. Anna- straat 37. B. J. Appel, bakker, N.H., en echtg., R.K., en kinderen, N.H., van Koedijk naar St. Annastraat 37. W. Stam, dienst bode, R.K., van Schagen naar Laat 179a. B. Goldschmidt, wed. J. Eckmann, z.b., N.I., van Amsterdam naar Macl. Pontstraat 9. C. de Beurs, chauffeur, geen, en echtg., E.L., en kinderen, geen, van den Helder naar Jan van Scorelkade 10. D. Huiberts, Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Drie malle invallers (kom.); hoofdrollen The Ritz-Brothers. Tosgang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.15 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer La Glu (De Slet) (rom.-dram.); hoofdrol Marie Bell, Gilbert Gil, Marcelle Geniat. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De tuin der vreugde (mus. com.); hoofdrollen Pat O'Brien, John Payne en Margaret Lind say. Toegang voor alle leeftijden. Zondag voorstelling om 2, 4.15 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blanke slavin (rom.); hoofdrollen Viviane Romance en John Lodge. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Zaterdag 15 Juni. 11 uur, hotel Sleutel te Alkmaar, verga dering Vereen, van Schapenhouders in Ne derland. dienstbode, R.K., van Haarlem naar Co- mansstraat 37. N. Brasser, huishoudster, ster, N.H., van Castricum naar Bergerweg 96. A. P. van der Vlugt, kleermaker, R.K., van den Helder naar Wognumsche- buurt 12. K. Erdtsieck, D.G., van den Helder naar Emmastraat 37. J. A. Colle- wijn, kellner, R.K., van den Helder naar Veerstraat 20a. P. Noors, echtg. Th. G. J. Klinkhamer, N.H., en kinderen, R.K., vdn den Helder naar Veerstraat 20a. J. F. v. Mol, kapper, N.H., van Ursem naar Gees tersingel 46. H. Mastenbroek, architect, geen, en gezin, van Rotterdam naar van Houtenkade 14. Z. Evendijk, wed. J. C. Pesser, N.H., van Heiloo naar Ritsevoort 40. EL. Bonke, ass. huish., geen, van Am sterdam naar Wilhelminalaan 11. M. Veening, geen, ass. huish., van Beem-. ster naar Wilhelminalaan 11. E. C. Arend - sen, R.K., leerl. klerk, van Utrecht n. Bier kade. H. G. Wessel, Ger.K., kant. bed., van Leiden naar Laat 161. G. Kuiper, N.H., radio-telegrafist, van Haarlemmermeer naar Rippingstraat 6. J. M. Verstraten, Ger.K., dienstbode, van Dirkshorn naar Steijnstraat 19. M. G. van Dijk, z.b., N.H., van Driebergen naar Westerweg 13. H. J. C. van Soest, R.K., huishoudster, van Oudorp naar Verdronkenoord 76. M. J. v. d. Veen, geen, balletdanseres, van Amsterdam naar Waerdendelstr. 11. M. E. Wiener, Ev.L., wed. G. Fischer, z. b., van Ober-Ramstadt (Dl.) naar Nieuwesloot 23. J. N. Gieles, geen, kantoorbed., van Parijs naar Metius- straat 6. G. A. L. van Dongen, geen, kant.bed., van Leusden naar Houtweg 24. W. A. Hoedjes, R.K., slager, van Homberg (Dl.) naar Baansloot 23. A. Renaud, geen, ass.verpl., van Zuidscharwoude naar Pr. Julianalaan 14. H. Kuindersma, N.H., banketbakker, van Amsterdam naar Vis- scherslaan 18. G. v. d. Meer, N.H., huis houdster, van Heiloo naar Oudorperdijkje 6. W. Ooms, N.H., dienstbode, van Oudorp naar Lindenlaan 61. K. Willekers, H.A. Z.E.A., kant.bed., van Heiloo naar Visschers- laan 24. VERTROKKEN PERSONEN. J. van Zoonen, N.H., smid-monteur, en echt- genoote, van Bisschop Bottemannestraat 38 naar Den Helder. W. C. Blokdijk, N.H., echtgenoote van H. van der Ploeg, z.b., van Kennemerstraatweg 72 naar Spanbroek. J. M. J. Kluft, R.K., coiffeuse, van Oude gracht 158 naar 's-Gravenhage. H. van Apeldoorn, R.K., kapper, van C. W. Bruin visstraat 21 naar Amsterdam. H. van Jaarsveld, geen, wed. van H. G. Burger, z.b., van Middenstraat 11 naar Zwolle. A. de Kraker, G.K., dienstbode, van Laat 79 naar Noordscharwoude. G. Schuit, R.K., dienst bode, van Wilhelminalaan 7 naar Noord scharwoude. A. A. van der Eng, R.K., dienstbode, van Van Everdingenstraat 18 naar Akersloot. C. E. J. van der Wal, geen, van Oudegracht 263b naar Heiloo. J. Brouwer, D.G., veehouder, van Scher- merweg 19 naar Zaandam. J. Brander, N.H., ass. huish., van Wilhelminalaan 11 n. 's-Gravenhage. A. Doodeman, R.K., d.b., van Paardenmarkt 4 naar Bergen. J. Bakker, N.H., van Kennemersingel 17 naar Wisch. M. M. Bakker, N.H., van Baansloot 9 naar Wisch. H. Span, N.H., wed. van L. Zijlstra, z.b., van Kennemerstraatweg 2 n. Leeuwarden. J. Woudsma, HAZEA, d.b. van Kennemerpark 12 naar Leeuwarden. DE L.T.B. BESTAAT 25 JAREN. Het zal Zondag a.s. 25 jaren zijn geleden, dat in Haarlem de katholieke Land- en Tuin- bouwbond (L.T.B.) werd opgericht. Aan vankelijk was het de bedoeling dit feit met luister te herdenken, doch de omstandig heden verhinderen zulks. De bond heeft als stands- en vakorganisa tie alle belangen van den katholieken land en tuinbouwenden stand in Noord- en Zuid holland en Zeeland behartigd. Deze belan gen waren van cultureelen, socialen, econo- mischen en vaktechnischen aard. Daarbij werd met anderen samengewerkt. De be- drijfsvrede, de verschillende vakscholen en cursussen in de landbouwhuishoudscholen, de onderscheidene economische en vaktech nische instellingen zijn evenveel getuigen van de vaak moeizaam, maar dan toch met succes gevoerde acties van de jubileerende organisatie. De L.T.B. telt thans ruim 9000 leden, ver deeld over 150 plaatselijke afdeelingen. (Ongecorrigeerd.) Hoofdkwartier van den Führer, 14 Juni (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht deelt mede: De volledige ineenstorting van het geheele Fransche front tusschen het Kanaal en de Maginotlinie bij Montmedy heeft de Fransche leiding ertoe ge bracht, haar oorspronkelijk voornemen, de hoofdstad van Frankrijk te verdedi gen, te laten varen. Parijs is derhalve tot open stad verklaard. Zooeven zijn de zegevierende Duitsche troepen Parijs binnengerukt. De Duitsche voorhoeden zijn, naar nader gepield wordt, door de Porte Saint Denis binnengekomen. Tweede deel van dep veldtocht geëindigd. Hoofdkwartier van den Führer. Het opperbevel van de weermacht maakt hedenmiddag bekend: Het tweede deel van den geweldigen veldtocht in het Westen is zegevierend ge ëindigd. De tegenstand van het Noordelijke Fransche front is ineengestort. De Seine be neden Parijs is over een breed front gepas seerd. Le Havre is ingenomen. Over het ge heele front van Parijs tot aan de Maginot linie bij Sedan bevindt de vijand zich op volledigen aftocht. Op verscheidene plaatsen zijn onze gepantserde en gemotoriseerde divisies door de terugtrekkende legers heen gebroken en hebben hen achterhaald. Met het verlies van zijn geheele uitrusting ging de vijand op de vlucht. Divisies infanterie zijn door de verdedi ging van Parijs gebroken. De vijandelijke strijdkrachten waren niet meer in staat de Fransche hoofdstad te beschermen. Sinds hedenmorgen marcheeren onze zegevierende troepen Parijs binnen. LIJK OPGEHAALD. De burgemeester van Doodewaard maakt bekend, dat op 13 Juni uit de rivier de Waal in zijn gemeente is opgehaald een ge heel ongekleed lijk van een manspersoon, naar schatting 25 tot 30 jaar oud, lang on geveer 1.80 meter, flink gezet postuur, blond haar, bruine oogen, gaaf gebit. Het lijk heeft ongeveer 3 tot 4 dagen in het water gelegen. Bij vermissing wordt telefonisch bericht verwacht. VLEESCHCONSERVEN. Het Rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat het met ingang van 15 Juni 1940 is verboden vleesch of vleeschproducten in blik te con- serveeren. Dit verbod geldt niet voor het conserveeren volgens door de Nederlandsche Veehouderij centrale, Laan van Meerder- voort 84 te 's-Gravenhage vast te stellen voorschriften. Tevens is het verboden in blik geconser veerd vleesch of in blik geconserveerde vleeschproducten af te leveren, zoodat de verkoop hiervan onmogelijk is. Van de hier boven weergegeven verbodsbepalingen kan door de Ned. Veehouderijcentrale ontheffing worden verleend. Daarenboven is een ieder, die in het bezit is van voor verkoop be stemd vleesch in blik of van voor verkoop bestemde 'vleeschproducten in blik verplicht vóór 20 Juni 1940 aan de Nederlandsche Veehouderij centrale opgave te verstrekken van de in den nacht van 15 Juni op 16 Juni 1940 in zijn bezit zijnde voor raden met opgave van den aard deze producten en de plaats waar deze zijn opgeslagen. Deze voorraden behoeven niet te worden opgegeven door winkeliers, voorzoover de voorraden bestemd zijn voor verkoop aan consumenten. Zooals uit het bovenstaande blijkt, kan deze verkoop evenwel niet plaats vinden. LE HAVRE DOOR DE DUITSCHERS BEZET. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar van welingelichte zijde verluidt, is Le Havre door de Duitsche troepen bezet. Geslaagd. De heer F. Kuiper alhier is te Den Haag geslaagd voor het voorloopig machi nisten-diploma. Wat krijgt de boer voor zijn melk? Wat betaalt de consument? Men schrijft ons: Eenigen tijd geleden hebben we aan den /oorzitter van de Vereeniging van melk- slijters gevraagd, waarom de prijs van de melk zoo abnormaal hoog was en of er nog eenige verwachting was, dat die prijs zou dalen, wanneer de koeien in het land zouden gaan. Erg veel wijzer zijn we niet geworden. Hoogstens krijgt men te hooren, dat de Centrale de prijzen vaststelt en dat de winst niet zoo groot is als ze lijkt. Vraagt men een anderen melkslijter „waarom", dan lacht deze en beweert, dat iedereen moet leven. Wat krijgt de boer voor zijn melk en hoe groot zijn de bedrijfskosten? Deze vraag hebben we voorgelegd aan eenige veehou ders en speciaal aan hen. die op vetgehalte verkoopen. Daardoor krijgt men een kijk op de waarde van de melk en wat de melk slijter zoo al verdient en dat is niet weinjg. Een veehouder, die zijn melk op vetgehalte verkocht, kreeg de vorige maand 5.68 per 100 kg. (103 liter). De melk heeft het niet lage vetgehalte van 3.55 pet. De bedrijfs kosten zijn niet precies te zeggen. Men zou dan alles moeten berekenen, als hooi, stroo, krachtvoeder, enz. Doch dezen winter, werd ons verzekerd, ging er meer dan 3 per 100 liter af voor aankoop kortvoeder. En de melkprijs? Volgens de melkslijters was die 4 cent per liter en 1 cent per liter voor bedrijfskosten. De veehouder krijgt pl.m. 5.90 per 100 liter. De consument betaalt hier (en in Alkmaar is dit hetzelfde) 12 cent per liter. Commentaar overbodig1 Men kan beter melkslijter dan boer zijn, werd ons verzekerd. En we gelooven het graag. Italiaanschc vliegers in actie. Het derde, heden uitgegeven, legerbericht van het Italiaansche opperbevel luidt als volgt: Er was bedrijvigheid van kleine afdee lingen in sommige streken van het front aan de Alpen. Een poging van den vijand zich van den Galisia-pas meester te maken, werd verijdeld. In het centrale gedeelte van de Middel-» landsche zee probeerden vijandelijke duik» booten zonder succes vlootbewegingen te belemmeren. Twee vijandelijke onderzeeërs werden getroffen, een daarvan werd ernstig beschadigd. Het luchtwapen heeft zijn actie voortge zet en de luchtbases in de streek van Tunis doeltreffend met bommen bestookt. Een uit gebreide aanvalsactie werd tegen de lucht basis van Hyères ondernomen, waarbij van geringe hoogte vliegtuigen op deze lucht haven onder het vuur van machinegeweren: werden genomen. Voorts werd de luchtbasis Fayence in de Provence aangevallen en de militaire inrichtingen van Toulon. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. Ver kenningsvluchten tegen vijandelijke steun punten en gebieden werden krachtig voort gezet. In Italiaansch Noord-Afrika zijn vijande lijke aanvallen op onze grensposten aan de Egyptische grens, welke door tanks ge steund werden, afgeslagen. Het luchtwapen! greep terstond in, vernielde eenige tanks en beschadigde anderen. In Italiaansch Oost- Afrika hebben in den ochtend van 11 Jun! vijandelijke afdeelingen uit Kenya, gesteund door bombardementen van artillerie en vliegtuigen, van Mojale uit aanvallen on dernomen. De aanvallen werden met lichte verliezen afgeslagen. Onder de in onze han den gevallen gevangenen bevinden zich een Engelsche officier en een Engelsche onder officier. Ons luchtwapen bombardeerde Port Sou dan en het vliegveld van Aden alsmede het vliegveld van Mojale. Twee van onze vlieg tuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke vluchten werden gemaakt boven Erytrea, waarbij onaanzienlijke ma- terieele schade werd aangericht. Een vijan delijk toestel werd neergeschoten. BULLITT BLIJFT IN PARUS. De Amerikaansche ambassadeur Bullitt blijft met de militaire en marine-attaches en zes secretarissen als vertegenwoordigers van het diplomatieke corps in Parijs. Hij heeft zich bereid verklaard er voor te zor gen, dat de overdracht van het bestuur der stad zonder verlies aan menschenlevens ge schiedt. DE BETEEKENIS VAN HET VERLIES VAN PARIJS. In een door het D.N.B. ontvangen be richt wordt gezegd, dat Frankrijk met Parijs een van de belangrijkste centra van zijn bewapeningsindustrie en van het eco nomische leven verliest. Niettegenstaande alle pogingen tot decentralisatie zijn n.l. groote gedeelten van de Fransche wapen industrie hi en om Parijs gebleven. Zoo verliest Frankrijk met Parijs rond de helft van de capaciteit der vliegtuigmotorenfa- bricage en meer dan de helft van de pro ductie aan vliegtuigonderdeelen. Van bij zondere beteekenis is het, dat in het Parij- sche industriegebied meer dan de helft van de productiecapaciteit aan automobie len en gepantserde gevechtswagens is ge concentreerd. Bovendien is Parijs de plaats waar belangrijke speciale indus trieën zijn. Zoo is daar verreweg het grootste gedeelte van de optische indus trie en van de kogellagerfabricage geves tigd. Benoeming ambtenaar ter secretarie. In verband met de benoeming van den heer J. Rampen tot ambtenaar ter secreta rie, tevens waarnemend gemeente-secr. van Zuidhorn (Gr.), is met ingang van 1 Juli a.s. de klerk, de heer W. de Vries, be vorderd tot ambtenaar ter gem.secretarie alhier. HARENKARSPEL (Mei). Geboren: Johannes Petrus, z. v. Hen- drikus Leering en van Cornelia Timmer. Gerardus Petrus, z. v. Petrus Johannes Muileboom en Adriana Kramer. Corne lls Wilhelmus, z. v. Mathias Blankendaal envan Christiana Cornelia de Wit. Maar ten Hendrik, z. v. Marinus Reijnhout en van Johanna Nieuwdorp. Henricus Maria, z. v. Cornelis Schilder en van Catharina Jong. Gerrit Cornelis, z. v. Jacob Slotemaker en van Grietje Bakker. Getrouwd: Petrus Mulder en Cornelia Johanna Bommer. Jenö Fibor Géza Meyer Kallenbach en Grietje Smit. Cornelis de Geus en Evelina Hornan. Dirk Pankras en Catharina Tol. Overleden: Hendrik Levendig, oud zes en negentig jaren. Jan Strooper, oud zes en zeventig jaren. Concentreert U zich op het krachtigste reclame-middel: DAGBLAD-RECLAME! (Van onzen militaii medewerker). Wie geluisterd heeft naar i der K. R. O., welke een repc de terugkomst der krijgsge raakte troepen in ons vaderh ook vernomen heeft, wat de der territoriale troepen in Bi Peeldivisie) vertelde, zal, ev oogenblik getwijfeld hebben c had verstaan. De kolonel wees op de vei schen het getal krijgsgevangei gesneuvelden en gewonden, verhouding toe aan de opvat dra het verdedigingsfront is als gevolg daarvan troepen sneden, het nutteloos is verd en men zich dus evengoed k; We drukken er in het bijzi we de bedoeling dezer woorc hebben misverstaan, dat zij wel eenigszins anders gezegd anders bedoeld waren, doch met ons ook hoogstwaarschiji dere luisteraars geweest zijn, indruk verkregen hebben, ac van voldoende belang deze zi te zetten en daarmede even' ting te voorkomen. Een mede-luisteraar uitte delijk: „Als dat de hedendaag van de verdediging van ons blijft er dan over van de fie woorden: verdedigen tot de met den laatsten man en di troon? Waarvoor geven we d en ons goud, als het zulk wordt? Waarom dan maar nii lijk het voorbeeld gevolgd v ken en de bezetting rustig to Men stelle zich gerust. Oc dage geldt nog ten volle het tot het laatste". Voor de Grebbelinie en de land gold zulks wèl. De Greb 's vijands machtige wapenv broken. De Vesting Holland door de groote overmacht in c tegen wij na verlies onzer krachten machteloos stonden, teloos vernielen onzer steden heeft onze Opperbevelhebber Onze Vesting Holland heeft, j JAARSVELD, 414,4 M. (Ni ANP-ber. 8.05 Schriftlezing, Gewijde muziek (gr.pl.) 8.3( Morgendienst. 11.Gr.pl. 11 dracht en gr.pl. 12.Ber. 12 ANP-ber. 1.Melodie en gr lectuur. 3.Gr.pl. 3.15 C (gr.pl.) 3.30 Off. mededeelir gr.pl. 4.Bijbellezing. 4.45 denarbeid voor de jeugd. 5.3 gr.pl. (6.30 VPRO: Bijbelver NCRV-orkest. 7.30 Off. event, gr.pl. 8.ANP-ber. orkest en soliste. 9.„Groi leven", causerie. 9.20 Concer 10.ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 .M. (VA ANP-ber., gr.pl. (9.9.15 1 Klarinet en piano. 10.30 Gr.p spel. 11.15 Ber. (Eng.) 11.3 Esmeralda. 12.30 Ber. (Duits ber. 1.VARA-orkest. (1.45 2.2.15 Ber. Duitsch). 2.50 de operette „Balalaika" (opn ten (Fr.) 3.30 Orgel en zanj Ladies. 4.30 Rep. 4.50 Gr.pl ten (Duitsch). 5.15 Gr.p1. 5.3! 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gr.pl, orkest 7.15 Rotterdam 600 j; Gr.pL 8.Ber. (Duitsch). 8 8.30 ANP-ber. 8.45 Rosian-or (Eng.) 9.30 VARA-strijkork( Ber. (Duitsch). 10.15—10.30 11.50 Berichten (Fransch). DE KRIJ GS VERRICHT FRANKRIJK Aan het geheele aanvalsfn zijn de operaties snel aan b waarbij een bijzonder marl het middendeel van het fro) waargenomen, zoo wordt va litaire zijde aan het D.N.B Daar werd de Marne op vele strijd overschreden en de optredende Duitsche divisies achtervolging van den vijar langrijke stad Chalons sur men. Chalons vormt niet alleen langrijke overgang van de tevens een knooppunt van lijnen van den eersten ranj Parijs naar Verdun, Metz er voornaamste plaatsen in Oos dende verbindingen. Bovendien heeft de Duits in de Argonnen en aan de 1 wonnen. De Duitsche druk nu ook in den rug van steeds merkbaarder. Met de vernietiging en ve vele vijandelijke pantserwaï delijk zichtbaar, dat niet al sche pantsermateriaal super van den tegenstander, maar de ongebreidelde aanvalsge treffelijke scholing der Dui pens in staat is met succes met de vijandelijke pantser Ook het optreden der lts en zeestrijdkrachten in de zee doet zich voor de weste den reeds zeer storend geve snel leeren', wat de vereen: Italiaansche wapens vermo ren.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2