Agenda De jeugd en het wereldgebeuren DE HOEFSMID HEEFT HET DRUK, oudkarspel (broek op langendijk noordschar obdam heiloo egmond aan NOTITIE-BO Kantongerecht te Alkmaar. Een oud bedrijf bloeit weer op. M. J. BRUSSE: U I T Hoe ik niet gefusilli EERSTE BLAD. Alkmaar. Zaterdag. MISBRUIK VAN VEILINGFUST MOET WORDEN TEGENGEGAAN. De Prov. Commissie uit de Veilingen in Noordholland heeft aan de aangesloten veilingen een circulaire gericht, waarin erop wordt aangedrongen, het misbruik van vei lingfust tegen te gaan. Als fustmisbruik wordt bescnouwd het gebruiken van veiling fust voor andere artikelen dan die, welke daarin zijn gekocht. Het wegblijven van het fust tengevolge van dit misbruik bezorgt de veilingen, die fust in omloop brengen, groote schade en ongerief. Vooral onder de huidige omstan digheden zal het misbruiken van fust, waar in de veilingen groote kapitalen hebben be legd, nog grootere financieele nadeelen dan anders bezorgen. Bovendien doen hande laren, die misbruik maken van het fust, daarmede den bonafiden handel oneerlijke concurrentie aan. Gevraagd wordt, de volle medewerking te willen verleenen ter voorkoming van dit misbruik, ook door te controleeren, dat fust van de zusterveilingen niet wordt misbruikt. Opgave van geconstateerd misbruik wordt verzocht. De handelaar, die het verbod overtreedt, kan worden beboet en bij herhaaldelijke overtreding van de veilingen worden uit gesloten. Ook van de zijde der organisaties zal toe zicht worden uitgeoefend door den speciaal daarvoor aangestelden controleur, die thans uitgebreidere opsporingsbevoegdheden heeft dan verleden jaar. LANDBOUWTENTOONSTELLING TE ALKMAAR. Behoudens goedkeuring der bevoegde in stanties ligt het in de bedoeling de jaar- lijksche landbouwtentoonstelling te Alk maar dit jaar te houden op Woensdag 25 September. Rekening houdende met de tijdsomstan digheden, zal niettemin getracht worden de expositie zoo interessant mogelijk te maken. Reeds hebben meerdere organisaties hun steun en medewerking toegezegd, zoodat reeds thans vast staat, dat het voor den landbouw in wijden omtrek en den Alk- maarschen middenstand een buitengewoon belangrijke dag belooft te worden. Het ligt voor de hand, dat aan het houden van deze groote tentoonstelling veel kosten verbon den zijn. Deze moeten bijna geheel worden bestreden uit de opbrengst van een verlo ting. Teneinde deze tentoonstelling mogelijk te maken, bevelen wij het koopen van loten in het belang van landbouw en middenstand dus ten zeerste aan. Zij zijn bij de bekende wederverkoopers verkrijgbaar a 0.50 per stuk. Waar deze nog niet zijn gevestigd, worden wederverkoopers, die provisie ge nieten, gevraagd. Men kan zich daartoe ver voegen bij den penningmeester der afd. Alkmaar van de Holl. Mij. van Landbouw, den heer P. J. Preijer, Voordam. Alkmaar. De hoofdprijs bestaat uit 2 vette koeien, waarvan de waarde vermoedelijk wel 600 zal bedragen, terwijl bovendien nog tal van waardevolle en fraaie prijzen wor den uitgeloofd. Koopt allen dus landbouw- loten. Vooral is het gewenscht, dat nu reeds te doen, omdat de tentoonstelling grootscher kan worden opgezet, wanneer van te voren bekend is, dat de onmisbare motor de verlotig behoorlijk draait. Waar reeds van buiten veel medewerking werd onder vonden, moge ook de Alkmaarsche midden stand zich niet onbetuigd laten te helpen, de uitgifte der loten te bevorderen. Helpt allen mee om deze tentoonstelling uitstekend te doen slagen! Programma's voor de tentoonstelling zijn vanaf 1 Juli op aanvraag verkrijgbaar aan het Landbouw- huis, Kamer 12, Alkmaar. AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS EN AVOND VAKCURSUSSEN. De aandacht wordt er op gevestigd dat de inschrijving van leerlingen wordt gehouden van Maandag 24 Juni tot en met Woensdag 26 Juni a.s. in het gebouw der Ambachts school. Men zie hiervoor de in dit blad voorkomende advertenties, waarin o.m. voorkomt, dat alle leerlingen zich moeten aanmelden, dus ook zij die het vorig jaar de school reeds bezochten. COLLECTE HULPCOMITÉ 1940. De straatcollecte zal, zooals wij gister reeds mededeelden, worden gehouden op den volgenden Zaterdaeg, 22 Juni. De zakjes voor de inzameling zullen een week later worden opgehaald dan aanvan kelijk is opgegeven, dus op 24 en 25 Juni. WAARSCHUWINGSDIENST AARD APPELZIEKTE. Mededeeling van het Kon. Ned. Meteor. Instituut. In het etmaal van 's avonds 13 tot 's avonds 14 Juni is in het midden van het land de weersgesteldheid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte, in Noorholland in de omgeving van O b d a m en op de Zuidholland- sche eilanden kritiek, behoudens wellicht iets te weinig dauw. VERVOER VAN WERKLOOZEN. In verband met de beperking van het autovervoer is een nieuwe regeling getrof fen terzake vervoer van werkloozen naar de werkverschaffing tijdens de zomermaanden. Bij een afstand van minder dan 20 K.M. blijft de oude regeling overanderd. Bij een afstand van 20 tot 25 K.M. kunnen de meer dere 5 K.M. in werkti,id per rijwiel worden afgelegd. Voor dezen afstand wordt per dag 2 keer een half uur beschikbaar ge steld. De aldus verzuimde werkuren kun nen tegen basis-uurloon worden vergoed. DE REGEN WAS GOED VOOR DEN TUINBOUW. Men schrijft ons van den Langendijk: De tuinbouwers zijn over den regen van de laatste dagen heel goed te spreken. Gedurende de droogteperiode, welke aan dezen regen voorafging, hebben de kool- planten, hetzij op de plantenbanen of reeds uitgeplant op de akkers, het niet gemakkelijk gehad. Zij hadden te lijden van allerlei parasieten en vele zijn daardoor gesneuveld. Voor de aardappelen is de regen ook van gunstigen invloed. Over het algemeen waren deze nog klein van stuk. Er zal echter ook veel afhangen van het weer na den regen. Als het te warm wordt loopt men de kans, dat aardappelziekte gaat optreden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 16 Juni is de apotheek van Mevr. de Wed. C. M. B. Wanna, Mient 11, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. AARDAPPELPRIJZEN. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt bekend, dat de maximumprijzen voor aardappelen voor de week van 17 tot en met 22 Juni 1940 in dier voege zijn vastgesteld, dat de grossiers- en winkeliersaankoopprijzen f 0,10 hooger en de prijzen voor den consument gelijk zijn aan de maximumprijzen voor de week van 10 tot en met 15 Juni 1940. Jiechtszaken Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 14 Juni 1940. Schriftelijke uitspraken. J. F. S. te Bergen, overtredingen van de motor- en rijwielwet: drie geldboeten van respectievelijk zes, drie en drie gulden, sub sidiair drie, twee en twee dagen hechtenis, met bevel van teruggave van het in beslag genomen motorrijtuig. Mondelinge uitspraken. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet. H. J. te Beverwijk, vrijspraak. B. H. te Koedijk, P. A. H. te Egmond-Binnen, ieder 1 boete of 1 week tuchtschool. G. v. d. K. te Alkmaar, 1 boete of 1 dag hechtenis. M. D. te Alkmaar, J. B. te Zaandam, C. S. te Zuid- en Noordschermer, J. H. te Castri- cum, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. v. W. te Bergen, 2 50 boete of 2 dagen hechtenis. A. M. de M. te Uitgeest, 3 boete of 1 week tuchtschool, A. M. G. B. te Beverwijk, P. S. te Castricum, M. E. V. te Castricum, J. H. M. te 's-Hertogenbosch, K. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Drie malle invallers (kom.); hoofdrollen The Ritz-Brothers. Toegang voor eiken leeftijd. Zondag voorstelling om 2, 4.15 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7,30 uur, hoofdnummer La Glu (De Slet) (rom.-dram.); hoofdrol Marie Bell, Gilbert Gil, Marcelle Gemat. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De tuin der vreugde (mus. com.); hoofdrollen Pat O'Brien, John Payne en Margaret Lind say. Toegang voor alle leeftijden. Zondag voorstelling om 2, 4.15 en 7.30 uur. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blanke slavin (rom.); hoofdrollen Viviane Romance en John Lodge. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. M. te Heiloo, F. C. te Bergen, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. L. de P. te Nieuwe- Niedorp, W. v d. Z. te Oudorp, ieder f 4 boete of 4 dagen hechtenis. K. H. te Alk maar, F. V. te Schagen, ieder 3 plus 2 boete of 2 plus 1 dag hechtenis, P. v. L. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. K. P. te Warmenhuizen, 6 boete of 4 dagen hechtenis. P. T. te 't Zand, J. K. te Frane- ker, A. K. te Harenkarspel, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. C. M. te Koog aan de Zaan, 8 boete of 6 dagen hechtenis. N. J. S. te Alkmaar, 10 boete of 6 dagen hechtenis. A. K. te Warmenhuizen, 12 boete of 8 dagen hechtenis. P. K. te Maassluis, 15 boete of 10 dagen hechtenis. Overtredingen van de po litieverordeningen A. H. v. d. H. te Schoorl, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van het rij- t ij d e n b e s 1 u i t: J. A. D. te Heerhu- gowaard, 2 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van het in- ventarisatiebesluit: A. M. O. te Schoorl, 5 boete of 3 dagen hechtenis Overtredingen van het ar beidswet: H. V. te Bergen, 5 boete I of 3 dagen hechtenis. O ver tredingen van artikel 431 van het Wetboek van Strafrecht (nachtrust verstoren): J. v. T. te Jisp, 6 beote of 4 dagen hech tenis. Overtredingen van Art. 444 van het Wetboek van Straf recht (niet verschijnen als getuige): A. T. te Uitgeest,, 4 boete of 3 dagen hechte nis. Overtredingen van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): M. O. te Emmen, f 6 boete of 6 dagen hech tenis. J. B. te Blokzijl, 8 plus f 10 boete of 6 plus 8 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 461 van het Wetboek van Strafrecht (loopen over verboden grond): L. G. te Egmond aan Zee, 0.50 boete of 1 dag hechtenis. „Voetje, ho, ho, voetje" en met een zachten ruk trekt de hoefsmid den paar denpoot, pardon, het paardenbeen, op de standaard vóór hem, even de vijl over de onbeslagen hoef en dan het gloeiende ijzer erop, dat de knecht zoojuist in den smids oven verhit en daarna geklopt heeft. Spreekt bij een hoefsmid, trouwens tegenover iederen paardenliefhebber, niet over de pooten en de hoeven van een paard, want hij zal u raar aankijken. Heeft u het daarentegen over de beenen en de voeten, dan zal hij u begrijpend toeknik ken, enz., zooals onze smid, misschien een vakkundige verhandeling houder, over het nut van goed beslaan van paarden. Want een paard zonder deugdelijk hoefbeslag is niets. Dat wordt een kreupel beestje, on bekwaam voor zijn werk en een karikatuur van forsche trekkracht. „Kijk, die loopt van voren plat", zegt de smid, terwijl hij wijst op een paardje, dat voor een groentenwagen gespannen, voor bij draaft. Het kennersoog heeft dadelijk de fouten in den gang van het dier opge merkt en geen onderdeel ontsnapt aan zijn aandacht. Het zijn echter termen, waarvan wij geen kaas hebben gegeten, doch de smid weet het ons gauw duidelijk te maken. „Kijk eens", zegt hij, „met hoefbeslag gaat het net zooals met schoenen. De een slijt opzij af, de ander het eerst bij de teenen, een derde loopt zijn hakken scheef, maar er zijn er maar heel weinig, die de zolen gelijkmatig afslijten. Zoo gaat het bij de paarden ook. Dit ijzer b.v." en hij raapt een ijzer van den grond op, „is, zoo als u ziet, alleen aan één kant afgesleten. Zijn de eigenaars er nu niet gauw bij, dan gaat het paard kreupelen en dat is het ergste wat ze kan overkomen." In de verte hooren we hoefgeklepper, of liever gezegd, we worden er door den smid op opmerkzaam gemaakt. „Daar komt er weer een", zegt hij, en inderdaad, klet send en klatsend over de door de zon ge brande straatsteenen stapt een paard na derbij. Het is een stevige knol, een van die krachtige Hollandsche werkpaarden, die tusschen huizen en kantoorgebouwen niet ten volle tot hun recht komen, maar die op het land thuis hooren, voor den ploeg, waar hun schoonheid en kracht eerst recht tot uiting komt. „Eerst maar eens even den stand opne men", zegt de smid. Dat „stand opnemen" is een uitdrukking, waarvoor we moeilijk een ander woord kunnen bedenken. Het is een uitdrukking, die nu eenmaal in de hoefsmederij thuis hoort en waarin iets van de liefde voor den edelen gang en de vormen van het rijdier zich weerspiegelt. „Laat hem maar eens stappen". En langzaam loopt het dier, geleid door zijn baas, voor de smidse langs. „Bij een vreemd paard met je eerst stand opnemen om te zien hoe de ijzers moeten zitten", licht de smid toe, „de vaste klanten ken je zoo langzamerhand wel." Even een keurende blik en dan klinkt het al gauw: ,,'t Is goed, ik zie het al, zet hem maar in den stal". En dan wordt het dier tusschen de dwarsbalken in de smidse gezet en gaat het werk beginnen. „De groote zet ik in den stal", vertrouwt de smid ons toe, „de kleine besla je meestal uit de hand." „Ho, ho, kalm nou, voetje', klinkt het en meteen staat de paardepoot al op een standaard en kan het werk beginnen. Een paar forsche tikken, even de tang er bij en het oude ijzer ligt op den grond. De hoef wordt nauwkeurig nagekeken en be pakt en het draagvlak gekeurd. De baas ziet al welke maat ijzer er op moet en met een staat hij voor den smidsoven, terwijl de knecht de blaasbalg bedient. Rood gloeiend vlammen de kolen op, het ijzer wordt tusschen de tang gepakt en is in korten tijd verhit. Even nog 'n paar tikken op het aambeeld, het ijzer afgekoeld in den waterbak en het is klaar om op den hoef gezet te worden. Het paard staat nog rustig te wachten en de baas krauwt het eens bemoedigend over den kop. „Ja, hij is goed, hoor", knikt de smid en dan ligt al gauw het nieuwe ijzer op den hoef. Nog enkele spijkers en het paard heeft weer een nieuwe „schoen" waar het voorloopig weer op voort kan. Zomertijd is in het algemeen geen hoog seizoen voor de hoefsmederij, maar dit jaar is het anders. De stopzetting van het automobielbedrijf heeft de paardentractie druk werk gegeven en ook legerpaarden eischen behoorlijke verzorging. En thans nu alles wat wielen heeft, met uitzonde ring van fietsen, ijskarretjes en kinderwa gens, op de paarden is aangewezen, blijft het bij den hoefsmid een komen en gaan van viervoeters, die zonder een distri butiekaart nieuwe schoenen komen halen. Een oud bedrijf de familie van „onze" smid begon reeds in 1790 bloeit door de omstandigheden weer op, de hoefsmid is in onze samenleving weer een belangrijk man geworden. Kinderen zoo hebben paedagogen ver klaard reageeren niet op het wereldge beuren omdat de beteekenis daarvan niet voldoende tot hen doordringt. Maar alle jongens van zoo'n twaalf tot veertien jaar hebben in de weken, die thans achter ons liggen hun indrukken opgedaan. Zij zijn, wanneer de sirenes loeiden, door angstige vaders en moeders mee naar de schuilkelders getrokken, ze hebben onze soldaten in actie gezien, ze hebben dagen lang gesprekken van ouderen aangehoord en de sfeer van zorg en angstige verwach ting doorvoeld waarin tallooze gezinnen de laatste weken geleefd hebben. Ze hebben couranten gelezen en daaruit hooren voorlezen en ze hebben langs onze straten de eindelooze colönnes zien gaan, vrachtwagens vol soldaten en machtige ka nonnen, wier loopen naar de lucht gericht waren. De ware beteekenis en de mogelijke ge volgen van al die gebeurtenissen mogen die knapen wellicht niet heelemaal begrepen hebben, zij reageeren daarop thans op hun eigen wijze. Waarom zouden jongens van twaalf tot veertien jaar stil zitten als er in de heele wereld wordt gevochten, waarom zouden zij ook niet hun legergroepen, hun leiders en hun krijgstuig hebben! Er heeft dezer dagen op een karretje een afweerkanon van bordpapier rondgereden. Het was van een ouden hoedendoos en een kartonnen koker gemaakt. De loop stak dreigend naar boven en het geheel was ge camoufleerd met boomtakken uit onze plantsoenen. Dat was het luchtafweergeschut van de Alkmaarsche jeugd en als hec bij deze de monstratie was gebleven zou het nog zoo erg niet geweest zijn. Wij hebben dezer dagen een vluchtende jongen in Den Hout opgevangen, die door de troepen van „het rooie dorp" achterna gezeten werd en omdat hij zich onder onze hoede veilig voelde, heeft hij wat zitten praten en zijn we tot onze verbazing de oprichting van allerlei keurkorpsen te weten gekomen. We hebben een beeld gekregen van vechtend jong-Alkmaar, dat maar al te duidelijk doet zien van hoeveel invloed de gebeurtenissen der laatste weken op de mentaliteit onzer jeugd zijn geweest, al kan je een jongen van dertien dan ook niet hee lemaal au serieux nemen en al zal zijn ver haal hier en daar wel wat overdreven ge weest zijn. Er waren dezer dagen zoo heeft hij verteld een groep van „het rooie dorp" en een groep van „het blauwe dorp" en al: een jongen zich in de omgeving van Den Hout vertoonde, werd hij gegrepen en moest verklaren of hij voor de rooien of voor de blauwen was. Verklaarde hij een partijge noot te zijn dan kon hij ongemoeid verder gaan, maar als hij blauw zei als het rood moest wezen of andersom, dan had hij een geducht pak slaag in ontvangst te nemen. Er waren aldus zijn verklaring nu al wel 300 jongens van „het rooie dorp" en ze hadden nu een eigen vlag met rood witte streepen. Maar ook de jongens van het blauwe dorp, die hun hoofdkwartier ergens in de binnen stad hadden, waren eiken dag aan het troe- penwerven en daarbij waren allerlei jon gens aangesloten van den Kennemerstraat- weg, den Heilooërdijk, de Nieuwpoortslaan en andere stadswijken. Het gevechtsterrein, dat oorspronkelijk alleen in Den Hout was, had zich langza merhand uitgebreid omdat er patrouilles door de geheele stad liepen, met het gevolg, dat er overal vechtende of vluchtende jon gens werden aangetroffen. De gevaarlijkste wapens waren de wind buksen waarmee met kogeltjes en met pluimpjes werd geschoten, maar daarnaast werd er aan allerlei primitieve strijdmidde len gewerkt waaronder de knotsen met spijkers er in tot de meest doeltreffende werden gerekend. Dezer dagen zou er een bloedig treffen in het Victorie-park geweest zijn en het was er zoo hevig toegegaan, dat een „tuut" niet dichterbij durfde komen. Het resultaat was: twee hersenschuddingen, twee verbrijzelde armen en nog drie jongens met lichtere kwetsuren, die allemaal naar het zieken huis gebracht waren en onze zegsman ver telde het zoo ernstig, dat wij den indruk kregen, dat hij er zelf geen oogenblik aan twijfelde. De laatste dagen was er weer in Den Hout gevochten en drie „tuuten" hadden zich meester gemaakt van den bevelhebber van de rooien en ze konden hem haast niet meekrijgen, zóó sterk was die jongen. Die anderen, daar verderop, waren stoot troepen enhoera!, daar zag hij weer jongens van zijn eigen groep en in een oogenblik rende hij er schreeuwend achter aan tot de heele bende om den hoek was verdwenen. „Zou dat nou werkelijk waar zijn?", heb ben we een rustigen Houtbewoner ge vraagd. „Het wemelt van jongens met takken en stokken", heeft hij gezegd, „er is een gat in de heg van mijn tuin en daar zijn gister wel twintig jongens doorheen gekropen om zich te verschansen, maar ik heb ze er uit ge haald en het gat laten dichtmaken". Gisteravond was het rustig in Den Hout. „Het is te vies", zei een haveloos ventje en het deed denken aan een frontbericht uit den stillen tijd van den oorlog: door de on gunstige weersomstandigheden is er niets te vermelden. De jeugd moet zich uitleven, zegt men en deze reactie op het oorlogsgebeuren zal ho pelijk van korten duur zijn. Maar zij logenstraft alle paedagogische verklaringen, dat jongens van de lagere scholen door het wereldgebeuren volkomen 1 ongeschokt zijn gebleven. Jkowuriaai Hieuw* Hulpcomité 1940. De collecte voor het Nationaal Steun comité 1940, welke eerst Zaterdag, 15 Juni, zou worden gehouden is thans bepaald op Woensdag 19 Juni. De Emma-bloem-col- lecte zal hier niet doorgaan. Eerste bospeen. De heer H. Glas te Broek op Langen dijk heeft Vrijdag de eerste bospeen aange voerd aan de Langendijker Groenten Cen trale. De prijs was 6.80 per 100 bos. Voor de zieke en gewonde soldaten. Het comité voor de zieke en gewonde soldaten, dat op initiatief van den burge meester in deze gemeente gevormd is, be staat uit de heeren W. Giltjes, voorzitter; K. Timmerman, secretaris; G. Ven, penning meester en W. Strijbis Gz., C. Bak Kz„ A. Glas Cz., J. C. Madderom, J. Kostelijk Jbz., J. Wagenaar Szn., J. Wagenaar Jbz. en W. Vooijs. HISTORISCH GENOOTSCHAP „OUD-WESTFRIESLAND". De algemeen© vergadering van het Historisch Genootschap zal, ingevolge be sluit van de Woensdag j.l. gehouden be stuursvergadering, dit jaar niet gehouden worden in De Rijp, maar te Hoorn. Aan leiding tot dit terugkomen op een besluit van de vorige alg. vergadering was de overweging, dat de verkeers- en andere moeilijkheden onder de tegenwoordige omstandigheden het wenschelijk maakten een meer gemakkelijk te bereiken centraal punt als plaats van bijeenkomst te kiezen. Als datum voor de alg. verg. werd' vast gesteld Woensdag 7 Aug. Bij de opening der vergadering sprak de voorzitter, de heer G. Nobel, den wensch uit, dat het Genootschap, in weerwil van de zorgvolle tijden, in zijn organen het werk met volle toewijding zal blijven voortzetten. Ter eere van de nagedachtenis der op richters-bestuursleden, die het Genoot schap in 1939 ontvallen zijn, de heeren G. C. van Balen Blanken, K. Ruyterman en P. Schuurman (van Graft), benevens van den heer Jb. de Jong van Hoogkarspel, overleden in 1932, heeft het bestuur bron zen gedenkplaten laten vervaardigen, die DE FRANSCHE REGEERING NAAR BORDEAUX? Naar de Columbia Broadcasting Company meldt, zou de Fransche regeering gister van Tours naar Bordeaux zijn verhuisd. De ruggegraat van elk reclame-plan: DAGBLAD-RECLAME! ter gelegener tijd op nader daartoe aan te wijzen plaatsen zullen worden aange bracht. Deze platen zijn ontworpen door den heer G. H. Lückens te Hoorn en de uitvoe ring is geschied door de firma Scholten en Pijper, eveneens te Hoorn. Mededeeling werd gedaan van de pogin gen, die aangewend zijn, om het behoud van den molen te Benningbroek, welke ge vaar loopt te zullen worden gesloopt, te ver zekeren. Het overleg in dezen is nog gaande. Aan een daartoe reeds eerder benoemde commissie werd opgedragen een plan te ontwerpen voor een wedstrijd op het gebied van tooneel- en reciteerwerk en het behoud van gewestelijke volksdansen in studie te nemen. TEXEL (Mei.) Geboren: Matheus Johannes, z. v. Johannes Hendricus Bakker en Maria Cathrina Boersen. Pieter, z. v. Cornelis Schuil en Elisabeth Koorn. Margaretha Maria Helena, d. v. Leonardus Johannes Dijt en Barbara Maria Zijm. Mary en Pieter Johan, d. en z, v. Jacobus Samuel van Leeuwen en Afina Bremer. Adriaan Pieter, z. v. Pieter Adriaan Zegers en Maartje Duinker. Adriana Maria, d. v. Hendrik Jan Schraag en Johanna Maria Witte. Petrus Theodorus, z. v. Jan Smit en Petronella Johanna Kuip. Ondertrouwd: Dirk Jan Blom en Alida Catharina Eelman. Jacob Jan Hin en Maria Margaretha Kuip. Jacob Keyzer en Divera Hendrica Smit. Johannes Ja cobus Keyzer en Duvera de Grave. - Maarten Koorn en Grietje Ruis. Adrianus Johannes Prins en Catharina Maria Hopman. Evert Breeuwer en Antje Nieboer. Cornelis Geradus Zijm en Margaretha Anna Kuip. Reijer Nicolaas Smit en Antje Hin. Jo hannes de Graaf en Maria Mulder Jan Zoetelief en Willy Louise Langeveld. Remmert Bremer en Etje Dros. Willem Hendrik Bakker en Cornelia Johanna Hin. Getrouwd: Matheus Gerardus Huy- boom en Johanna Dob. Bernardus Beum- kes en Jannetje Breen. Johannes Witte en Theresia Maria Antonia Dernison. Riepke Beukema en Martha Bremer. Bauke de Zee en Cornelia List. Dirk Jan Blom en Alida Catharina Eelman, Jacob Keyzer en Divera Hendrica Smit. Jacob Jan Hin en Maria Margaretha Kuip. Maarten Koorn en Grietje Ruis. Adrianus Johan nes Prins en Catharina Maria Hopman, Cornelis Gerardus Zijm en Margaretha Anna Kuip. Reijer Nicolaas Smit en Antje Hin. Johannes Jacobus Keyzer en Duvera de Grave. Overleden: Klaas Bruin, 89 jaar, ongeh. Cornelis Jacobus Vink, 60 jaar, geh. m. Elisabeth Verplanke. Neeltje Vlas, 60 jaar, geh. m. Lourens Sikkeleras. Hendrik Boon, 59 jaar, geh. m. Jannetje Eelman. Nicolaas Lap, 60 jaar, geh. m. Antje Kos. Willem Bakker, 63 jaar, geh. m. Keetje Veeger. Cornelis van der Vlies, 95 jaar, wed. v. Maartje de Zwart. EERSTE BLAD. f De vereeniging Winterzc ling van den R.K. Volksbont dagavond een vergadering oi den heer J. Schuffelen. Med dat in het afgeloopen jaar 3 10 ton anthraciet en 39 dekei kocht. De totale ontvangster ling kolen bedroegen 909,5 843,20, batig saldo 66.08. van de afd. dekens bedroege: gaven 200.60, batig saldo sloot, wederom een dividen koopen te verleenen. De voorzitter werd bij a kozen. Vrijdagochtend vond te grafenis plaats van oud-pas1 die van 1912 tot 1932 te C heeft. Nadat Donderdagavond d zongen waren met assistenti L. H. Wanna te Obdam, out F. Jansen, te Amsterdam en d. Burg te Obdam, werden de Lauden gezongen met dezi Bij de Requiem-mis was ci toor Wanna, diaken oud-kap< sub-diaken kapelaan v. d. Bu Aan het zij-altaar werd ee opgedragen door mgr. Taskir nog in leven zijnden oud-k den overledene. Door pastoor Wanna werd rede uitgesproken. Spr. roem Eg als een ijverig priester, d ziel aan de parochie Obdam wat o.m. kon blijken uit het den overledene om te Obdai rustplaats te hebben. Door pastoor Wanna werd solutie verleend. Met pastoor Eg is iema ouden stempel" heengegaan, chianen kon men vernemen eischend was, doch zeer zeke sterk mensch. De toegenegei parochianen bleek thans ook deljjk, evenals bij zijn 50-jar dat oud-pastoor Eg, een twee den te Obdam, heeft gevierd bereikte een leeftijd van 77 1932 verbleef hij in huize Alkmaar. Tijdens zijn priesterschap t o.m. de bijzondere school en huis tot stand gekomen. Jaarvergad In de Donderdagavond g vergadering van H. S. V. he< ter, de heer Wassenaar allen toegeroepen, inzonderheid de behouden zijn teruggekeerc stukken behelsde gelukwenscl 10-jarig bestaan der club. B men zij het dan op heel b ze het 10-jarig bestaan her Het jaarverslag werd w( heid van den secretaris uit den voorzitter. Onder de h: heeft hij genoemd den heer I en zijn beide zoons Piet en N: en werkers, onafgebroken 10 dus het verslag. Trots alles waren de finan dat er nog geld in kas is, aldi cieel verslag. De ontvan; 1573.82, de uitgaven 1546.81 Wegens het bedanken van den heer J. Dekker Thz. is heer P. Keeman Jr. Bij enkel stelling werden de heeren S. C. Adrichem, K. Snel en G. kozen. In de elftallen-comm gekozen de heeren P. Keemar Jong. Verplaats Het gemeentelijk bureau verleening is verplaatst van c renweg naar de school aan he ter Eymaplein. Het distributi in het raadhuis gevestigd was vestigd in het perceel Voorst: het raadhuis. Salarisverhooging De verhooging der salaris bode-concierge en den tweede: der steunverleening zijn, blijk Staten ontvangen bericht, goe ze verhoogingen gaan in op 1 Dat wil zeggen, toen ik 'n v jaar geleden rondzwierf als respondent. Toen is 't mij overkomen, n< zeischap van een Engelsche jc wij op vermoeden van spionns Belgische voorposten gearregt Steeds verder, van den eenen volgenden, voerden ze ons voort van het front. Hier zouden w fusilleerd worden. En zoo mo slotte verschijnen voor een Fr; raaL En nu was dit het wonderlij steeds nader komende gevaar linie, dat de fluitende grana hoofden, dat de bommen, d: eindeloozen weg, waar wij gi: vier barsche soldaten met gek hier en daar een boom velden sloegen in den muur van een dat de sissende geweerkoge een van de wachters, die ons 't voorhoofd getroffen werd

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2