ITALIË IN DEN OORLOG. ÏBuUenland Officieele tegenspraak van Nederlandsch-lndische regeering. De indrukken over de verovering van Parijs. Generaal Schlieffen triomfeert na zijn dood. JLVVLLKL, BLAK. Geen Britsche troepen geland. Uit Batavia wordt gemeld: De berichten in de Japansche bladen, volgens welke twee duizend man Britsche troepen uit Singapore heimelijk geland zouden zijn in Neder- landsch-Indië, zijn Vrijdag door de Neder landsch-lndische regeering officieel tegen gesproken. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Tweede deel van den veldtocht geëindigd. Hoofdkwartier van den Führer. Het opperbevel van de weermacht maakt hedenmiddag bekend: Het tweede deel van den geweldigen veldtocht in het Westen is zegevierend ge ëindigd. De tegenstand van het Noordelijke Fransche front is ineengestort. De Seine be neden Parijs is over een breed front gepas seerd. Le Havre is ingenomen. Over het ge- heele front van Parijs tot aan de Maginot- linie bij Sedan bevindt de vijand zich op volledigen aftocht. Op verscheidene plaatsen zijn onze gepantserde en gemotoriseerde divisies door de terugtrekkende legers heen gebroken en hebben hen achterhaald. Met het verlies van zijn geheele uitrusting ging de vijand op de vlucht. Divisies infanterie zijn door de verdedi ging van Parijs gebroken. De vijandelijke strijdkrachten waren niet meer in staat de Fransche hoofdstad te beschermen. Sinds hedenmorgen marcheeren onze zegevierende troepen Parijs binnen. Ten Oosten van de Marne is Vitry-le- Frangois ingenomen. De Zuidelijke rand van het woud der Argonnen is bereikt. De hoogte 304 (Doode Man uit den vorigen oorlog), ten Noord-Oosten van Verdun, werd Donderdagavond bestormd. Mont- medy, de sterke hoeksteen van de Maginot- linie, is veroverd. Het derde gedeelte der achtervolging van den vijand tot aan zijn ckfinitieve vernie tiging is thans begonren. Gistermorgen zijn onze troepen aan het front van de Saar ook tot den frontaanval op de Maginotlinie overgegaan. Hoewel belemmerd door de weersgesteld heid namen ook op den 13en Juni onze ge vechtsvliegtuigen, duikbommenwerpers en bombardementsvliegtuigen, tot steun van het landleger, op vele plaatsen van het. front deel aan den strijd te land. Troepen concentraties, marsch- en transportcolonnes in den rug van den vijand werden met suc ces met bommen en machinegeweervuur bestookt. Omvangrijke verwoestingen werden op vliegvelden, stations en spoorlijnen vooral in den sector ten Oosten van de Marne aan gericht. In het kustgebied van Le Havre gelukte het, twee transportschepen tot zin ken te brengen, drie andere werden be schadigd, waaronder een schip van 10.000 ton. Luchtdoelartillerie bracht ten Noorden van Le Havre zes vijandelijke transport schepen tot zinken, beschadigde drie andere op hevige wijze en dwong een Engelschen torpedojager terug te keeren. De verliezen van den vijand in de lucht bedroegen 19 vliegtuigen. Drie werden in luchtgevechten, drie door luchtdoelgeschut neergeschoten. De rest werd op den grond vernield. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Een duikboot bracht op 13 Juni den Brit- schen hulpkruiser Scotstown van 17.000 ton tot zinken. Aan een andere boot gelukte het ten Noorden van de Hebriden een groot transportschip van 12.000 ton uit een con- vooi te schieten en tot zinken te brengen. DE BETEEKENIS VAN HET VERLIES VAN PARIJS. In een door het D.N.B. ontvangen be richt wordt gezegd, dat Frankrijk met Parijs een van de belangrijkste centra van zijn bewapeningsindustrie en van het eco nomische leven verliest. Niettegenstaande alle pogingen tot decentralisatie zijn n.l. groote gedeelten van de Fransche wapen industrie in en om Parijs gebleven. Zoo verliest Frankrijk met Parijs rond de helft van de capaciteit der vliegtuigmotorenfa- bricage en meer dan de helft van de pro ductie aan vliegtuigonderdeelen. Van bij zondere 'beteekenis is het, dat in het Parij- sche industriegebied meer dan de helft van de productiecapaciteit aan automobie len en gepantserde gevechtswagens is ge concentreerd. Bovendien is Parijs de plaats waar belangrijke speciale indus trieën zijn. Zoo is daar verreweg het grootste gedeelte van de optische indus trie en van de kogellagerfabricage geves- tigd. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) DE VAANDELVLUCHT VAN ENGELAND. Naar de Popoio di Roma en de Messag- gero van de Fransche grens berichten, is de vaandelvlucht van Engeland tijdens den j.l. Dinsdag gehouden oppersten oorlogsraad der geallieerden door maarschalk Petain scherp becritiseerd. Tijdens deze zitting, waaraan behalve Reynaud en Weygand, Churchill en Eden deelnamen, heeft, volgens deze berich ten, maarschalk Petain op plechtige wijze Uiting gegeven aan de verontwaardiging van het Fransche volk tegenover Engeland. Churchill heeft hierop in zichtbare verlegen heid een ontwijkend antwoord gegeven. ROOSEVELT OVER REYNAUDS VERZOEK OM HULP. In antwoord op een in de persconferentie gestelde vraag, of het in het voornemen lag, op het verzoek om hulp van Reynaud te antwoorden, heeft president Roosevelt ver klaard, dat Amerika op het oogenblik alles doet, wat in zijn vermogen ligt. Roosevelt antwoordde voorts ontkennend op de vraag, of een tweede rechtstreeksche oproep van Reynaud voor „wolken van vliegtuigen" ontvangen was. Moskou en de verovering van Parijs. In politieke kringen en bij de geheele Sovjet-Russische openbare meening, heeft het bericht van den zegevierenden intocht der Duitsche troepen in Parijs, waarin men de bekroning ziet van de Duitsche wapen successen en een beslissend keerpunt van den oorlog, ontzaggelijken indruk gemaakt. De onhoudbare toestand der Fransche legers voor Parijs, was door de militaire deskun digen alhier en door de pers reeds sedert eenige dagen ingezien. Zoo schreef vandaag, nog voor den intocht der Duitsche troepen in Parijs bekend was geworden, de Krasnaja Swjesdja: De strategische positie, zooals die zich tot dusverre aan de Seine en Marne heeft ontwikkeld, maakt de verdediging van Parijs voor de Franschen onmogelijk. DUITSCHE PERSSTEMMEN OVER HET BINNENRUKKEN IN PARIJS. Voor de eerste maal weer sedert 1871 melden de Duitsche dagbladen het binnen rukken van Duitsche troepen in Parijs. Dikke opschriften op de frontpagina's maken melding van dit ontzaggelijke mili taire succes. In hoofdartikelen wordt de be teekenis der gebeurtenissen in het licht ge steld. De grootte van dit overwinningsbe- richt is zoo onbegrijpelijk, zoo schrijft de Deutsche Allgemeine Zeitung, die er op wijst, dat het thans pas precies vijf weken geleden is, sedert het Duitsche westelijke leger voor den aanval is aangetreden. In enkele weken, zoo merkt het blad verder op, is een militair doel bereikt, dat in den wereldoorlog de dapperheid der Duitsche soldaten niet kon afdwingen... Algemeen wordt in de bladen de capitu latie van Parijs als het resultaat van de be ginnende ineenstorting van het geheele Fransche noordelijke front beoordeeld, waarbij tot uitdrukking wordt gebracht, dat de totale nederlaag van Frankrijk volgens menschelijk inzicht nog slechts een kwestie van korten tijd kan zijn. Weygand, zoo constateert de „Deutsche Allgemeine Zeitung" heeft den slag om Frankrijk, den slag om Parijs, verloren. De Nachtausgabe legt er den nadruk op, dat het feit, dat Parijs tot open stad werd ver klaard, hetgeen is afgedwongen door den geweldigen druk der Duitsche successen, de bekentenis vormt van een militaire neder laag zonder weerga. Want de Fransche lei ding heeft, naar het blad in het licht stelt, Parijs niet tot open stad verklaard om nieu we onmetelijke ellende voor het gemartelde Fransche volk te verhoeden, maar omdat zij inzag, dat een militaire strijd om Parijs de volkomen catastrophe van Frankrijk zou zijn. Ook de „Berliner Börsenzeitung" ver klaart, dat de laatste vijf weken een mili taire prestatie inhouden, die een door het hoogste succes bekroonde aanvalsoperatie vormt, zooals zij in de krijgsgeschiedenis van alle tijden haars gelijke niet heeft. Doordat de rijksoorlogsvlag boven de Fransche hoofdstad wappert, oogst Frank rijk de vruchten van een politiek, die eeuwen oud is en ondanks veelvuldige scherpe lessen, steeds onverbeterlijk bleef. In de handen van Adolf Hitler heeft het Duitsche zwaard een tegenslag geleverd, die sneller en effectiever was dan die van tot dusverre en die als succes zal hebben, dat thans Duitschland voor altijd bevrijd zal zijn van de bezorgdheid voor de eerstvol gende Fransche oorlogsverklaring. Door de overwinning der Duitsche troe pen, zoo merkt het „Hamburger Fremden- blatt" op, valt in het wereldhistorische con flict tusschen Duitschland en de westelijke mogendheden de beslissing. Thans maken de machthebbers van een land hun droeven balans op. Dat land werd om der wille van Polen gejaagd in een oorlog met Duitsch land, welks Führer enkele maanden te vo ren de fierheid had gehad om de voorwaar den in het leven te roepen voor een eeuwi gen vrede aan den Rijn. DE BETEEKENIS VAN DEN VAL VAN PARIJS. Opgemerkt wordt nog, dat door den val van Parijs de productiecapaciteit van werktuigen en van machines voor het ver vaardigen van werktuigen in zeer ernstige mate worden getroffen. Ook de chemische industrie van Frankrijk heeft in Parijs be langrijke fabrieken. Tenslotte zijn in Parijs ook fabrieken voor de vervaardiging van wapens en munitie gevestigd. Daar de in Parijs gecentraliseerde autoriteiten en be stuurslichamen voor de oorlogseconomie öf gevlucht zijn, óf door de bezetting hun werkzaamheden niet kunnen voortzetten, zijn belangrijke deelen van het bestuurs apparaat der oorlogseconomie buiten be drijf. Verder is te verwachten, dat het ver lies van het Parijsche industriegebied, waar zes millioen menschen werkzaam zijn, van zeer grooten invloed zal zijn op de produc tiekracht van de industrieën, die in de Fran sche provincie gevestigd zijn, daar door het staken der leveringen van bepaalde Parij sche speciale industrieën de verdere ver werking in andere fabrieken wordt lam gelegd. Het verlies van het Parijsche indus triecentrum is een beslissende verzwakking van de Fransche economische en oorlogs kracht. LUCHTAANVALLEN OP MALTA. Gemeld wordt, dat gister in den loop van den dag voortdurend luchtaanvallen op Malta zijn ondernomen. Twee Britsche sol daten zijn gedood en een werd gewond. Voorts wordt gemeld, dat de Italianen aanvallen hebben ondernomen op twee kleine steden in den Soedan. FRANKRIJK WIL NEDERLANDERS, BELGEN EN NOREN MOBELISEEREN. Frankrijk wil, naar uit Milaan wordt ge meld, de jonge lichtingen, zelfs tot die van 17 jaar, mobiliseeren en alle Nederlanders, Belgen en Noren, die in Frankrijk woon achtig zijn, naar het front zenden. Voorts wil het terstond alle Poolsche en Tsjecho- Slowaaksche contingenten, die in opleiding zijn, in den strijd werpen. HET WESTELIJK FRONT. Uit het Duitsche legerbericht van gister blijkt, dat het thans in beweging zijnde aanvalsfront zich van het Kanaal bij Le Havre over een breedte van rond 500 km. in vogelvlucht tot aan den Rijn uitstrekt, zoo wordt van bevoegde militaire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. In strijd met de herhaalde beweringen der vijandelijke pro paganda, dat de Duitsche krachten nu spoe dig uitgeput zijn en een rustpauze noodig hebben, kan uit deze feitelijke berichten gezien worden, dat de Duitsche krachts ontplooiing in het Westen tot dusverre nog geenszins haar hoogtepunt heeft bereikt en dat verdere verrassingen van Duitsche zijde verwacht moeten worden. Vooral opmeri.1 lijk is, dat het legerbe richt constateert, dat de Duitsche gemoto riseerde en pantserdivisies op verscheidene plaatsen door de aftochtbewegingen der Franschen heen gestooten zijn en ze inge haald hebben.. Dat beteekent zoo ongeveer het ergste, wat een leger kan overkomen. Het effect van dergelijke inhalende ach tervolgingen heeft men tijdens den Pool- schen veldtocht uitvoerig kunnen waarne men. Het ziet er naar uit, alsof in Frank rijk op zijn minst bij deelen van het aan valsfront aldaar thans het zelfde beeld zich herhaalt. Want er wordt uitdrukkelijk op gewezen, dat de vijand met prijsgeven van zijn geheele uitrusting is gevlucht. Dat is een nieuwe, zware slag voor de Franschen. Nadat zij in Vlaanderen en Ar- tois hun groote stootleger met elite-troepen en beste moderne uitrusting hadden verlo ren, is thans hun weerstandskracht even eens ineengestort op het moeizaam opge bouwde nieuwe front- De Amerikaansche zender Wayne gaf gisternacht op grond van een uiteenzetting van een officieelen vertegenwoordiger van het Fransche ministerie van oorlog een be schrijving van den toestand der Franschen, dien hij zeer ernstig noemde. Verwijzende naar de ontzaglijke trefkracht van het Duit sche offensief werd daarbij uitdrukkelijk naar voren gebracht, dat de sedert acht da gen zonder onderbreking strijdende Fran sche troepen de uitputting nabij zijn, maar toch door gebrek aan troepen, die in den strijd zouden kunnen worden geworpen, niet van het front kunnen worden wegge nomen. Opmerkelijk was verder, dat er op gewe zen werd, dat een Fransch tegenoffensief op het oogenblik volkomen onmogelijk zou zijn en dat het Duitsche luchtwapen verre de meerdere is van het Fransche, ondanks de talrijke Amerikaansche bommenwer pers. Volgens het Italiaansche legerbericht van gister moet ook aan het Fransche zuide lijke front een krachtiger activiteit van den kant van Italië worden verwacht. Van be lang is verder de constateering van het legerbericht van gisteren, dat het der de gedeelte van den veldtocht in het Westen is begonnen, n.l. de achtervolging van den vijand tot aan de definitieve ver nietiging. De totale nederlaag van Frankrijk is derhalve binnen zeer korten termijn te verwachten. SPANJE BEZET TANGER. De bezetting met geestdriftige vreugde begroet. Gistermorgen, bij het aanbreken van den dag, heeft een Spaansch expeditiecorps, be staande uit gemotoriseerde troepen, cava lerie, artillerie en luchtafweerbatterijen, en komende uit de naburige Spaansche zóne, zonder incidenten de zóne en de stad Tanger bezet. Vlootstrijdkrachten bezetten de haven der stad. De bezetting is met geestdriftige vreugde begroet door de Spaansche kolonie en de inboorlingen, terwijl voor de Engelsche en Fransche autoriteiten en koloniën de verras sing en teleurstelling allergrootst waren en openlijk getoond werden. Uit de eerste berichten blijkt, dat tot de bezetting werd besloten, omdat de Engel schen en Franschen bezig waren een over val voor te bereiden op de internationale stad. Officieel wordt medegedeeld, dat, ten ein de de neutraliteit der zóne en der stad Tan ger te waarborgen, de Spaansche regeering besloten heeft zich voorloopig te belasten met de bewakingsdiensten der politie en de veiligheid in de internationale zóne, met dit doel zijn gistermorgen Marokkaansche troe pen in Tanger aangekomen. Alle diensten functionneeren regelmatig. EEN STAATSGREEP VAN MAARSCHALK PETAIN? In breede Fransche kringen, zoo wordt door het D. N. B. „van de Fransche grens" gemeld, verwacht men algemeen een staatsgreep van de militaire groep onder leiding van maarschalk Petain. Het overwe gende deel der Fransche bevolking schijnt den oorlog moede te zijn. De stemming te gen de regeering komt steeds scherper tot uiting. Talrijke berichten bevestigden, dat zich in de vergadering van den oorlogsraad der geallieerden op 12 Juni j.l. heftige mee- ningsverschillen tusschen Churchill en Eden eenerzijds en generaal Weygand en maarschalk Petain anderzijds hebben voor gedaan, daar de Engelschen eischten, dat Parijs verdedigd zou worden om tijd te winnen. Maarschalk Petain heeft echter doorgezet dat van een verdediging der hoofdstad zou worden afgezien. VERBOD OP OSSERVATORE ROMANO OPGEHEVEN. Reuter meldt uit New-York: De Italiaan sche regeering heeft het verbod op het verschijnen van het blad Osservatore Romano weer opgeheven. Het blad heeft beloofd zich te zullen onthouden van het publiceeren van oorlogsberichten. LE HAVRE DOOR DE DUITSCHERS BEZET. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar van welingelichte zijde verluidt, is Le Havre door de Duitsche troepen bezet. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld.) (Van onzen militairen medewerker). Zooals van den aanvang af te verwachten was, heeft Italië zijne neutraliteit opgege ven en strijdt thans aan de zijde van Duitschland. Dit kon wel niet anders, want de wenschen welke Italië op zijn verlang lijstje heeft staan, zijn alle in Britsch of Fransch bezit, en deze beide landen hebben steeds geweigerd te onderhandelen over de door Italië begeerde gebieden; nu de kans zoo schoon is, om zonder praten en zonder tegenprestaties zijn wenschen ingewilligd te krijgen, heeft dit land niet langer gewacht toe te tasten. De oorlogskansen, welke toch reeds ongunstig begonnen te staan voor de geallieerden, zijn er nog op verslechterd, terwijl Duitschland slechts baat kan hebben van de hulp van zijn as-genot. Duitschland is nu verzekerd alle voorraden, welke zuidoost-Europa heeft af te geven (petro leum, graan, enz.) en welke voor de helft naar Engeland gingen, thans geheel in han den te krijgen, aangezien de doorvoer door de Middellandsche Zee is gestremd. Daar entegen begint de invoer in Frankrijk er slecht voor te staan; de zuidelijke havens bedreigd door Italië Cherbourg, Le Havre en Rou;en buiten gebruik door de Duitsche luchtmacht (of reeds bezet), zoodat slechts de westelijke kleinere havens nog open zijn. Ook Engeland voelt de afsluiting van Lon den geducht, terwijl de zuidelijke Kanaal- havens meer en meer onder den invloed komen van den druk der Duitsche lucht macht. Italië is als militaire macht ook lang niet weg te cijferen. Het leger tegen Frankrijk's zuidoostelijke departementen wordt ge taxeerd op minstens 80 divisieën (1% mil lioen man) en de Italiaansche wapen-, vliegtuig- en motor-industrieën zijn reeds sedert jaren in zeer krachtige ontwikkeling. De vloot heeft niet minder de aandacht van Mussolini gehad. Zij bestaat uit zes groote slagschepen (4 omgebouwd en 2 nieuwe van 35000 ton, 2 zelfde op stapel), zeven groote kruisers (10.000 ton), 12 klei ne kruisers, 80 torpedojagers, 70 torpedoboo ten en meer dan 100 onderzeebooten. Deze geheele marine onderscheidt zich door bij zonder groote snelheid. De snelheden van alle soorten zijn zoo hoog mogelijk opge voerd om op twee fronten, zoowel in 't oos telijk deel der Middellandsche Zee, als in de westelijke helft tegelijk strijd te kunnen voeren. De geallieerden zullen hunne groot ste schepen in de Middellandsche Zee moe ten benutten, terwijl het bestaan der Duit sche „Gneisenau" en „Scharnhorst" die' beide volgens Engelsche berichten reeds op den zeebodem moesten rusten, doch nog eaikele dagen geleden o.a. het vliegtuigmoederschip „Glourius" hebben doen zinken, ook enkele der grootste slagschepen in de Noordzee noodzakelijk maken. Op de beteekenis der wederzijdsche vloten en steunpunten ko men we nader terug. Sedert het Duitsche leger zijn offensief tegen de Weygand-linie hervat heeft en de ze stelling, als te verwachten was, heeft omver geloopen, heeft het groote vorde ringen gemaakt en is thans (13 Juni) reeds de Seine gepasseerd en heeft de Marne be reikt. Bij St. Valery (aan de Kanaalkust) is een geheele Fransche legergroep afgesne den en heeft reeds gecapituleerd. Het ge heele Fransche noorder-leger is op den te rugtocht en de Duitsche druk is zoodanig, dat de kans tot opnieuw stelling nemen en standhouden, vrijwel onmogelijk is gewor den. Als de Duitschers, wat hun aanvoer betreft, dit tempo van achtervolging nog eenigen tijd kunnen volhouden, voorzien we een debacle voor het Fransche leger, want door de scherpe achtervolging door de Duitsche pantsertroepen, die in voortduren de nauwe samenwerking met hunne lucht macht blijven, worden steeds meer troe- pendeelen afgesneden en het moreel wordt met den dag slechter. Zoodoende kan het niet anders of dit leger gaat alsdan zijne vernietiging tegemoet. Een zeer opmerke lijk verschil met den Duitsehen opmarsch in 1914 is, dat thans de Duitschers zich nauwkeurig houden aan het strategische plan van generaal Schlieffen (reeds vóór den wereldoorlog gestorven) die voortdu rend er op hamerde den rechtervleugel (thans aan de beneden Seine) zoo sterk mogelijk te maken. In 1914 liet de Duitsche generalen staf zich verleiden door het denkbeeld het Fransche leger naar het oos ten in te sluiten; zij bogen daarvoor te vroeg zuidwaarts af en lieten Parijs rechts liggen. Het gevolg was „het offensief van de Marne", een Fransche tegenaanval op den Duitsehen rechtervleugel uit de richting Parijs, waardoor het geheele Duitsche of fensief strandde en de Duitschers gedwong en werden hun rechtervleugel te bescher men door eene frontverlenging tot de Ka naalkust, hierdoor ontstond toen het loop- gravenfront. Thans gaat de zeer sterke Duit sche rechtervleugel westwaarts om Parijs heen. Schlieffen triumfeert eerst dertig jaren na zijn dood. JAPANSCH PROTEST BIJ NEDERLANDSCHEN GEZANT. De Japansche regeering heeft den Neder- landschen gezant, generaal Pabst, een scherp protest overhandigd in verband met het beschieten van een Japansche visschersboot door een Nederlandseh marinevliegtuig in de Gasparstraat ten Oosten van Sumatra. DE BEZETTING VAN TANGER DOOR SPANJE. Spanje heeft troepen naar Tanger gezon den om de neutraliteit der internationale zóne te waarborgen. Deze bezetting ge schiedt in overeenstemming met de bevoeg de internationale instanties. EEN FRANSCH LEGERBERICHT. Reuter meldt uit Londen: Ter weerszijden van Parijs heeft de druk van den vijand in kracht toegenomen. Tengevolge van dit op rukken hebben de troepen, die Parijs ver dedigen, zich volgens het gegeven bevel teruggetrokken. De stad zal niet verdedigd worden. Om verwoestingen te vermijden is Parijs tot een open stad verklaard. Geen strategische voordeelen zouden een ver woesting van Parijs rechtvaardigen. Aan het front in de Champagne rukt de vijand naar het Zuiden op. De troependee- len, die het verst zijn gevorderd, schijnen zich eenerzijds te keeren naar Romilly an derzijds naar Saint Didier. Onze terugtocht voltrekt zich in de grootste orde. LUCHTAANVALLEN OP MALTA. Donderdag zijn op Malta vijf luchtaanval len gedaan, drie in den loop van den och tend en twee in den loop van den namiddag. Vier Italiaansche schepen, die voor het uit breken van den oorlog zijn aangehouden, zijn in beslag genomen. Een hiervan werd vrijgegeven, teneinde de Italianen naar hun vaderland terug te brengen, daar men op Malta geen Italianen wenscht. DE INNEMING VAN PARIJS EN DE INDRUK IN BERLIJN. De bevolking van de rijkshoofdstad ver nam de inneming van Parijs door middel van een extra bericht in de radio. Op de straten en pleinen verzamelden zich na de aankondiging van het extrabericht door de „Frankrijk-fanfare" een groote menschen- menigte, die in ademlooze stilte het over- winningsbericht aanhoorde. Hierop volgde het Frankrijk-lied, dat geestdriftig werd meegezongen. Hierna zwegen de radiozen ders, terwijl ook de menigte een stilzwij gen bewaarde. Toen brak een geweldige jubel los. Overal hoorde men het lied „Der Wacht am Rhein". Uit de gesprekken van de met blijdschap vervulde bevolking kwam steeds weer de verbazing en bewondering tot uitdrukking, dat Parijs, de hoofdstad en het hart van Frankrijk zoo snel in Duitsche handen is gevallen. Spoedig hingen weer overal de vlaggen uit, die juist na de acht- daagsche periode naar aanleiding van de overwinning in Vlaanderen waren binnen gehaald. DE INNEMING VAN PARIJS. Parijs is den Duitsehen troepen geens zins als geschenk in handen gevallen, doch als de vrucht van krachtigen strijd en inspanning, aldus wordt het D. N. B. naar aanleiding van den Duitsehen in tocht in Parijs van bevoegde militaire zijde meegedeeld. De Franschen, die oor spronkelijk voornemens waren, Parijs te verdedigen, hebben besloten, de stad prijs te geven, daar zij over geen troepen en middelen voor een voldoende verdediging meer beschikten. Een volkomen zinneloo- zen en korten tegenstand hebben de Fran sche machthebbers weliswaar onder En gelschen druk overwogen, doch op grond van de waarschijnlijkheid, dat de stad dan verwoest zou worden, is van dit plan afgezien. Te elfder ure heeft het gezond verstand derhalve nog de overhand ge kregen en daarmede is Parijs het lot van Warschau bespaard. Men heeft ech ter den indruk, dat dit geschied is tegen den wil der Engelschen, die waarschijnlijk bijzonder gaarne gezien hadden, dat Parijs door de Duitschers in een puinhoop was veranderd, om daaruit in de wereld pro pagandistische munt te slaan. Voor de eerste maal hebben de Franschen zich derhalve met succes tegen de wenschen der Engelschen verzet, blijkbaar omdat zij eindelijk hebben ingezien, dat slechts zij alleen steeds weder de rekening moeten betalen. ITALIË EN DE VEROVERING VAN PARIJS. Als een loopend vuur is het bericht van de verovering van Parijs door Rome ver spreid. Overal werd stormachtige vreugde gewekt. Extra-edities werden den kran- tenverkoopers uit de handen gerukt. Midden op straat omarmden Italianen hun Duitsche vrien.den. COMMENTAAR VAN WITTE HUIS OP BEROEP VAN REYNAUD. Ten aanzien van den jongsten roep om hulp van Reynaud werd Donderdagavond in het Witte Huis officieel verklaard, dat men al het mogelijke doet. Dit was het eenige commentaar, dat men tot dien avond kon verkrijgen. EEN TELEGRAM VAN ITALIAANSCHEN KONING AAN DEN FÜHRER. De koning van Italië en keizer van Ethiopië heeft het telegram van den Führer naar aanleiding van de deelneming van Italië aan den oorlog als volgt beantwoord: „Ik ben u zeer verplicht voor uw vrien delijke attentie en voor de hartelijke woor den, die ik ten levendigste beantwoord met de zekerheid, dat de roemrijke legers van Duitschland en Italië onzen trouw verbon den volkeren met de overwinning een steeds grooter geluk zullen verzekeren". w.g. Vittorio Emanuele. De Duce heeft in een hartelijk eigenhan dig schrijven aan den Führer het telegram van den Führer beantwoord. DE LITAUSCHE REGEERING AFGETREDEN. Litausche minister-president Merkys is vannacht met zijn geheele kabinet afge treden. De vroegere Litausche opperbevel hebber, generaal Rastikis, is met de vor ming van een nieuwe regeering op bree- deren grondslag belast. Generaal Rastikis was juist dezer dagen weer in actieven dienst getreden en tot directeur van de militaire hoogeschool benoemd. De kabinetswijziging hangt evenals het daaraan voorafgegane aftreden van den minister van binnenlandschen zaken met de verscherpte situatie samen, zooals deze ontstaan is sinds 25 Mei na de over handiging van de Sovjet-Russische nota aan Litauen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 7