AGENDA. De Alkmaarsche Lucht beschermingsdienst tijdelijk stopgezet. Vereeniging van Schapen houders in Nederland. Radioprogramma voor Dinsdag. Rechtszaken Moeders betwisten elkaar een kind, Distributie tarwebloem en bakmeel. £aatste Aedchtea EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. JUBILEUM DIRECTEUR PRINS HENDRIK STICKING. De directeur der Prins Hendrik Stich ting, de heer J. H. van den Berg, vierde Vrijdag te Egmond aan Zee zijn 12 K-jarig jubileum. Namens de regenten complimenteerde de heer Uilkens den jubilaris en bood een ge schenk aan. Vele bloemstukken en ge schenken werden in den loop van den dag aangebdoen. De feestavond, die door vele genoodigden werd bijgewoond, werd geopend met een zanghulde onder leiding van Corn. Jbnker uit Alkmaar. Deze complimenteerde den jubilaris en zijn echtgenoote. Gaarne treedt hij altijd met zijn dameskoor op in de stich ting, maar vooral op dezen feestdag. Met zang en declamatie bracht het dameskoor den jubilaris daarna hulde, Het zong toe passelijke liederen, gecomponeerd door mej. Zwaan uit Alkmaar, afgewisseld door de clamatie, waarin de levensloop van den jubilaris werd beschreven. Wij stippen hier uit aan, dat de heer van den Berg, zoon van een Alkmaarschen onderwijzer, de zee vaartschool bezocht en daarna in dienst kwam bij de K. N. S. M. en later bij een Engelsche maatschappij. Later kreeg hij een functie bij den geneeskundigen dienst van Amsterdam, werd leeraar aan de zee vaartschool, vervolgens kassier bij de ha- ven-reserve .te Amsterdam en tenslotte in 1927 directeur der Prins Hendrik Stichting, welke functie hij tot heden, daarbij trouw terzijde gestaan door zijn echtgenoote, vol ijver en plichtsbetrachting vervulde. Afgewisseld door een gezellig strijkje traden daarna verschillende artisten voor het voetlicht. De heer Menno Grondsma vergastte de oudjes op bijzonder aardige goocheltoeren. Het duo Wi-jo zong aardige levensliedjes, waarbij ernst en luim elkaar afwisselden en speelde een komische één- acter „Hamsteren". Loekie Tap voerde ter afwisseling vóór en na de pauze enkele moderne dansnummers uit. De avond werd besloten met het optreden van Snip en Snap, waarbij de vreugde haar hoogtepunt bereikte, toen twee oudjes uit de stichting het tooneel betraden voor een ouderwet- schen dans „O mijn lieve zwartkop!" I Om 10 uur was deze bijzondere „dag licht"-voorstelling afgeloopen. De heer van den Berg dankte alle optredenden en allen, die ertoe meegewerkt hadden dezen feest dag voor hem tot een pretigen dag te ma ken. DE ORTSCOMMANDANTUREN OPGEHEVEN. De burgemeesters weer recht streeks onder den Commissaris der Koningin. Krachtens de bestuursorganisaties, wel ke door Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss-Inquart zijn ingesteld, berust het Duitsche burgerlijke gezag in de provin cies, thans bij de provinciale gevolmach tigden die ingevolge de verordening hun zetel hebben in dezelfde plaats als de Commissaris der Koningin Deze gevolmachtigden houden voeling met den Commissaris der Koningin en een gevolg van deze regeling is, dat alle bur gemeesters weer zooals vroeger onder den Commissaris staan.Het civiele gezag is hierdoor gecentraliseerd in de hoofdsteden der provincies en in verband hiermee zijn de Ortscommandanturen opgeheven. AFLEIDING VAN DE JEUGD DOOF DE SPORT. Men schrijft ons: Onder verwijzing naar de in dit blad voorkomende advertentie van de voetbal- vereeniging Alcmaria Victrix, voegen wij hier het volgende aan toe: De jeugd wordt vaak meer gedrukt door de bewogen tijden die we door maken dan menigeen vermoedt. Dikwijls ontstaan hierdoor psygische nadeelen, die niet makkelijk later meer zijn weg te nemen. Het verdient dan ook onze aanbeveling om nu de jeugd afleiding te bezorgen in den vorm van sport. Dat onze oudste Alkmaarsche voetbal- vereeniging „Alcmaria" op dit gebied haar sporen reeds verdiend heeft, zal elke Alkmaarder kunnen beamen. MAANDAGMARKT. Hoewel de hooibouw zeer zeker de vee houders niet belette ter markt te gaan, was heden de aanvoer in alle veesoorten wat te klein om geheel aan de behoefte te voldoen, hetgeen aan de markt een levendigheid en verbeterde tendenz gaf Speciaal was er, in navolging van de weekmarkten elders (Leiden en Leeuwarden), waar ook de aan voer van slachtschapen wat te klein was, een goede vraag naar goede slachtschapen, waarvoor in geschoren toestand bij goede kwaliteit 70 cent per K.G. geslacht werd betaald. In scherpe tegenstelling met deze goede prijzen is wel het feit, dat zelfs goede kwaliteit weidelammeren bij prijzen van omstreeks 10 moeilijk geplaatst konden worden. Van een samenvallen der prijzen van slacht- en weidevee is hier op het oogen- blik geen sprake. Bij de koeien was goede kwaliteit moeilijk te vinden. Vooral met het oog op de nog tegenvallende gewichten van de landkoeien is de kiloprijs spoedig hooger dan vaak ge dacht wordt. Voor goede dieren was 45 cent per pond vrij gemakkelijk te maken. De varkensprijzen profiteerden van den kleinen aanvoer en stegen spoedig tot 31 cent, hetgeen ook de marktgang werd. Door het afloopen van het seizoen was ook de aanvoer der nuchtere kalveren kleiner. Tegen iets lioogere prijzen waren de dieren spoedig verkocht, waarbij vooral de zwaardere exemplaren de voorkeur hadden. jESLAAGD. Voor het op 13 Juni te Alkmaar gehouden examen van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrijven slaagden voor Steno-typiste in de Nederlandsche taal mej. W. A. Zuurbier te Schoorl, mej. K. Slot te Noordscharwoude; voor kantoorty- pist(e) in de Nederl. taal mej. C. van Steeg te Alkmaar, mej. A. C. J. Kramer te Alk maar, de heer J. Bakker te Alkmaar, de heer K. Wit te Alkmaar, de heer J. A. Roukens te Schoorl; voor kantoorstenografe in de Ned. taal: mej. A. G. Zuurbier te Schoorl, mej. M. v. d. Schaaf te Alkmar; voor handelstypiste in de Nederl. taal: mej. A. C. C. Vennik te Alkmaar; voor kantoorstenografe in de En gelsche taal: mej. W. A. Zuurbier te Schoorl; voor kantoorstenografe in de Duitsche taal: mej. M. Kaay te Alkmaar. Bioscopen. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Drie malle invallers (kom.); hoofdrollen The Ritz-Brothers. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer La Glu (De Slet) (rom.-dram.); hoofdrol Marie Bell, Gilbert Gil, Marcelle Gemat, Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De tuin der vreugde (mus. com.); hoofdrollen Pat O'Brien, John Payne en Margaret Lind say. Toegang voor alle leeftijden. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blanke slavin (rom.); hoofdrollen Viviane Romance en John Lodge. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Naar wij vernemen is de Alkmaarsche Luchtbeschermingsdienst tijdelijk stop ge zet daar een nieuwe regeling van dezen dienst nader met de Duitsche autoriteiten uit Amsterdam moet worden besproken. Een en ander was voorloopig geregeld met den hier aanwezigen Hauptmann, maar door diens vertrek is een nadere regeling noodzakelijk geworden. Men verwacht, dat de nieuwe regeling dezer dagen tot stand zal komen en dat de ze ongeveer gelijk aan de tot dusver be staande zal zijn zoodat de burgerlijke, ge meentelijke Luchtbescherming zal blijven bestaan al zullen de alarmeering en de uit kijkposten wellicht door de Duitsche weer macht worden overgenomen. De werkloozen, die tot dusver bij den Luchtbeschermingsdienst waren ingescha keld, zijn voorloopig weer onder de gewone steunuitkeeringen terug gebracht. Zij deden nachtdienst van 106 uur en werkten dus 56 uur, waarvoor zij het loon van 48 uur werkverschaffing uitbetaald kregen, daar deze arbeid minder zwaar is dan bij nor male werkverschaffing vereischt wordt. Men hoopt ook deze mannen, die zich des tijds vrijwillig opgaven, weer zoo spoedig mogelijk bij den dienst te kunnen i schakelen. BUURTVEREENIGING OPGERICHT. Er heeft een voorloopige oprichting plaats gevonden van de buurtvereeniging Rembrandt, dus van een vereeniging van buurtbewoners uit de Rembrandtstraat. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren H. van Oosteren, voorzitter en H W. van Wierst, secr.-penningm. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alk maar nr. 1699 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 25 April 1949 waarbij is vastgesteld een Verordening tot wijziging van de Verordening, regelende de rechtspositie van het onderwijzend per soneel aan het Murmelius-Gymnasium, de Handelsschool en de Handelsavondschool voor handels- en kantoorbedienden te Alkmaar. Deze verordenig is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar te vens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 17 Juni 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. In het hotel „Sleutel" te Alk maar hield Zaterdag de Ver eeniging van Schapenhouders in Nederland, onder voorzitterschap van den heer S. C. Eelmen uit Texel, een algemeene ledenver gadering, die door een veertigtal schapen-houders bezocht was. In zijn openingswoord heette de voor zitter de aanwezigen hartelijk welkom, in de eerste plaats, omdat wij allemaal nog leven en in de tweede plaats, omdat ons land zooveel grooter is geworden, aange zien z. i. Duitschland ons niet had over wonnen, 'maar wij Duitschland voor den afzet van de boerenproducten had den gewonnen. Misschien, aldus spr., brengt de tegenwoordige toestand nog een blijde toekomst voor den boerenstand. Al wat van den grond kwam, was in Nederland moeilijk weg te werken. Dit is nog niet voor elkander, maar eiken dag gaan thans honderden wagens groente over de grens en straks zal dit ook zeker het geval zijn met onze lammeren, schapen en de pro ducten van de veehouderij, hetgeen men als een geluk zal mogen beschouwen. Als overwonnen volk gevoelen wij ons niet als de vijand van het overwinnende volk, maar air vrienden. Daardoor kan de wereld weer een stap vooruit komen. Spr. geloofde, dat er voor de boeren in den naasten tijd een betere toekomst verwacht kan worden. Duitschland kan alles hebben wat wij te veel hebben en tegen goede prijzen. Verleden jaar gold de wol in Duitschland vijf mark per kilo, hier 70 cent. Spr. deelde mede, dat van de rijkscom missie van de algemeene vorderingswet 1939, dato 1-0 Juni, bij hem een schrijven was ingekomen, naar aanleiding van een 31 October 1939 aan den minister van economische zaken gericht schrijven van het Comité van Actie, om de wolprijs op 'f 1.50 per kilo te krijgen. Deze commissie is door de regeering als hoogste instantie aangesteld om uitspraak te doen in de geschillen tusschen den minister en de Èchapanhouders, over den prijs van de gevorderde wol. Overeenstemming werd niet verkregen, en daarom had de com missie gaarne met spr. en andere be stuursleden hierover a.s. Dinsdag een on derhoud. Ter voorkoming van misverstand en te hoog gestemde verwachtingen, werd er in het schrijven op gewezen, dat het de com missie niet vrij staat naar eigen goedvin den hoogere schadeloosstellingen toe te kennen, dat ze gebonden is aan wettelijke bepalingen en dat ook de wolvorderings- commissie zich daar aan heeft te houden. Gewezen werd op de volgende wettelijke bepaling: „Wanneer voor een roerend goed, naar het oordeel van onzen minister, hier te lande, geen marktwaarde en daar op steunende openbare prijs genoteerd staat, zal ck waarde worden bepaald op den gemiddelden normalen prijs, waar tegen die goederen, volgens een door den minister aangewezen tijdvak van tenmin ste één week, hier te lande uit de eerste hand werden verkocht." De wolprijs, zoo vervolgde spr., mocht dus niet hooger zijn dan hij was vlak vóór het uitbreken van de mobilisatie, dat is 70 cent, verhoogd met 10 Dank zij onze actie, werd bereikt, dat de regeering 1.04 heeft betaald. Daar mee zijn wij echter niet tevieden. Op grond van een accountantsonderzoek werd deze prijs vastgesteld en hieruit kunt u af leiden, dat het een groote toer zal zijn om den prijs hooger op te zetten, doch wij zullen al het mogelijke doen om dien prijs op 1.50 te krijgen. De heer Smits, de rechterhand van den directeur-generaal, ir. Roebroeck, sprak, tegenover spr., per soonlijk de verwachting uit, dat die prijs 1.30 zal worden. Aangezien in het schrijven tevens ver zocht was een lijst van leden, die zich bij het comité hadden aangesloten, wekte d-e voorzitter de aanwezige schapenhouders niet-leden op, als lid toe te treden en niet aanwezige leden op te wekken, het zelfde te doen. De contributie bedraagt slechts 1 pe" jaar plus één cent per vacht. S.fpr .deelde mede, dat de vereeni ging reeds 150 leden telt. Alle aanwezige niet-leden traden als lid toe. De invloed van de Duitsche over heid. Spr. was overtuigd, dat Den Haag door den invloed van de Duitsche overheid, thans met de boeren wil praten. In Duitsch land betaalt do overheid 4 voor een kilo wol. Daar weet men, dat een boer niet van 1.04 pep kilo kan. leven en daar wil men, dat ook de boer kan leven. Als boer schakelt spr. al, wat vaderland is, uit en huldigt hij het denkbeeld van de Ver- nige tolmuren zullen moeten verdwijnen. Spr. zegde toe, dat het bestuur zal trach ten in Den Haag een zoo hoog mogelijken prijs te bereiken. De uitvoer van wolvee naar Duitsch land is een zeer groot belang voor de schapenhouders in Nederland èn voor Duitschland. In de lucht hangt een afname van 100.000 lammeren naar Duitschland. Vanaf den eersten dag der Duitsche be zetting heeft spr. er op gewezen, dat er alleen in Texel 30.000 lammeren te veel waren. Thans zijn er nog 15000 te veel. Spi. is overtuigd, dat Nederland stellig 100.009 beste lammeren kan leveren. Hij becijfert, dat voor een loonend bestaan de prijs van die lammeren minstens 16.80 moet zijn, terwijl deze lammeren thans slechts 10 op brengen. De afzet zit nog op het gevaar van de veeziekte. De wet daarop in Duitschland is zeer streng .aan gezien men daar tengevolge van het mond en klauwzeer groote schade heeft geleden. Een uiteindelijke beslissing moet nog door den Führer worden genomen. Onze lammeren van 12 zijn Duitsch land 25 waard en die van a/ 8, /16a 20. Van Duitsche zijde beweerde men tegenover spr. dat men daar de beste lam meren ter wereld heeft, doch spr. beweer de dat dit nog rommel was. Spr. heeft aangeboden, lammeren naar Duitschland te sturen om dit aan te toonen, maar daar wilde men niet aan. Thans neemt men in Duitschland een ander standpunt in. Na een uitvoerige uiteenzetting door den voorzitter en na voorlezing van de con cept-statuten, werden de statuten met al gemeene stemmen goedgekeurd en werd besloten, daarop de koninklijke goedkeu ring aan te vragen. Inplaats van den heer P. van der Veer werd hierna tot bestuurslid gekozen de heer P. Kooiman uit Wognum, die, onder instemming der vergadering, het bestuur en speciaal den voorzitter, dank bracht voor hetgeen in het belang der schapen houders was gedaan. Nadat nog was besloten, aan alle wol leveranciers een circulaire te zenden, waarin zij worden opgewekt, lid der ver eeniging te worden, sloot de voorzitter de vergadering. JAARSVELD, 414,4 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.05 Gr.pl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Omroeporkest. (11.11.20 Huish. wenken). 12.15 Gr.pl. 12.45 ANP- ber., event, gr.pl. 1.De Romancers en soliste. 2.Zang met pianobegeleiding. 2.25 Gr.pl. 2.40 Lyra-trio. 3.30 Off. mededeelin- gen. Hierna gr.pl. 4.Viool en piano. 4.30 Concert (opn.) 5.Avro-Amus.-orkest en gr.pl. 7.10 Mandoline-ensemble „De Speel lieden". 7.30 Off. mededeelingen. 7.45 Rep. 8.ANP-ber. 8.10 Omroeporkest en solis ten. 9.Radiotooneel. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.15 Gr.pl. (9.—9.15 Ber. Fr. 11.15 11.30 Ber. Eng.) 12.KRO-melodisten. (12.30—12.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.— ANP- ber.) 1.45 Ber. (Fr.) 2.— Ber. (Duitsch). 2.15 Rococo-octet. 2.30 Gr.pl. 2.45 Musi- quette. 3.15 Ber. (Fr.) 3.30 Gr.pl. (5—5.15 Ber. Duitsch). 5.30 KRO-orkest. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 „Hoe doe ik zuinig met electri- citeit?" vraaggesprek. Hierna gr.pl. 7.— Gr.pl. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber. 8.45 KRO-Groot-Amus.orkest en Musiquette. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Gr.pl. 10— Ber. (Duitsch). 10.15—10.25 ANP-ber. 11.1511.30 Ber. (Fransch). Zij, die zich met 1 Juli op dit blad voor minstens drie maanden abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. DE DIRECTIE. Eisch in kort geding. Op 10 Mei sloeg des morgens een bom in in de Haagsche kraamvrouwenkliniek „Huize Bethlehem" op den hoek van de Prinsesse- gracht en de Casuaristraat. De groote ver warring, die daardoor in de verschillende zalen van de inrichting ontstond, heeft tot gevolg gehad, dat een der in de kliniek ver pleegde moeder een andere moeder het kind, dat deze thans heeft, betwist. In kort geding heeft de familie S. Vrijdagmorgen een uitspraak van den president van de Haagsche rechtbank, mr. A. S. 'Rueb, ge vraagd, ten einde te doen vaststellen of het kind, dat de familie van der W. thans bezit, het kind is van mevrouw S. of van mevrouw van der W. De procureur van de familie S., mr. S. van Oven, zeide drie punten van groot be lang te achten. Ten eerste wilde hij het mo ment van den bominslag beslissend aan nemen voor de vaststelling der feiten. Op dat moment wist geen van beide moeders, welk kind het hare was en waar zich hun kind bevond. Mevrouw S. heeft in den schuilkelder van de Eerste Nederlandsche, waarheen zij gegaan is, een kind medege- kregen, dat later een meisje bleek te zijn, terwijl het betwiste kind een jongetje is. Mevrouw van der W. heeft eveneens een kind in ontvangst genomen, doch het staat niet vast, dat dit wel het hare was. Voor mevrouw S. pleit voorts, dat vast staat, dat zij haar kind door het raam aan een der redders, den heer W., heeft gegeven, die het naar den schuilkelder van de Eerste Neder landsche gebracht heeft. Mevrouw S. lag in zaal 8, welke zaal geheel intact gebleven is, doch mevrouw van der W. had haar ver blijf in zaal 9, waarin de bom is ingeslagen. Men mag dus aannemen, dat, wanneer er een baby gedood is, dit in de laatste zaal moet zijn. Het staat dus vast, dat het kindje S. nog in leven is. Later heeft men onder het puin van zaal 9 twee gedoode baby's gevon den, zoodat toen geen kind meer vermist werd. Spr. achtte het onwaarschijnlijk, dat hierbij een kind van zaal 8 zou zijn. De waarschijnlijkheid pleit er voor, dat het levende kind van mevrouw S. en een der overleden kinderen van mevrouw van der W. is. Van de acht personen hebben vijf het kind herkend als 't kindje S„ twee als 't kindje van der W„ terwijl de achtste, de verpleeg ster, de eenige, die beide kinderen kende, het kindje eveneens herkende als het jon getje van het echtpaar S. Tenslotte wees spr. op het gewicht van de baby. Het kindje S. woog tijdens den bominslag 8 pond, het kindje-van der W. zes. Op den dag dat het levende kind met de getuigen werd geconfronteerd woog het acht pond en 77 gram. Een gewichtstoename in dien tijd van het baby-van der W. van 2 pond en 77 gram achtte spr. onmogelijk. Door den procureur der fam. van der W„ mr. H. Smalhout, werden deze cijfers ge preciseerd. De gewichten waren n.l. resp. op IK ons na 8 pond en zes en een half pond. Hij achtte het voorts niet onmogelijk, dat mevr. S. in de verwarring een verkeerd kindje heeft gegeven, daar de kinderen in de kliniek uniformen dragen. Doch wan neer men aanneemt, dat het wél het kindje van mevrouw S. was, dan hebben noch de heer noch mevrouw S. hun kindje in den schuilkelder kunnen herkennen, waaruit pi- concludeerde, dat men dus aan het kindje-S. geen enkel kenteeken kon vinden, waaraan de indentiteit van het kind kon worden vastgesteld. Doch als mevrouw S. inderdaad een verkeerd kindje gegeven heeft, dan staat het dus niet vast, dat het kindje-S. levend uit de kliniek is te voorschijn ge komen. PI. wilde niet veel waarde hechten aan een herkenning een paar weken later. Tenslotte zeide pl. nog, dat mevr. van der W. geen oogenblik aan de identiteit van het kind heeft getwijfeld, terwijl hij wees op verschillende herkenningsteekenen, die het kindje van der W. moet hebben gehad. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 19 Juni a.s. TEXEL, 17 Juni 1940. Op de heden ge houden lammerenmarkt was de aanvoer 4000 stuks, prijs f 7—11, middenprijs 1 7.75. Handel matig. Op bon 75 2'/2 ons. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt het volgende bekend: Tegelijk met de invoering van de brood distributie, dus vandaag, zal een aanvang worden gemaakt met de distributie van tarwebloem en zelfrijzend bakmeel. Gedurende het tijdvak van 17 Juni tot en met 12 Juli a.s. geeft de met 75 genum merde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het knopen van 2K ons tarwebloem óf 2 K ons zelfrijzend bakmeel. In het algemeen zullen de voorraden tarwebloem en zelfrijzend bakmeel bij de winkeliers voldoende zijn om aan de vraag van het publiek in de eerste distributie periode te kunnenvoldoen, zoodat geen voorschottoewijzingen zullen worden ver strekt. Mocht bij uitzondering de voor raad ontoereikend zijn, dan kunnen de winkeliers via de plaatselijke distributie diensten een verzoek tot het centraal dis tributiekantoor richten voor een voor schottoewijzing. In ieder geval zal aan de winkeliers vóór het begin van de tweede distributie periode een toewijzing worden uitgereikt, waarop zij bij hun leveranciers tarwebloem en zelfrijzend bakmeel kunnen bestellen, en welke toewijzing hen in staat zal stel len aan alle aanvragen van het publiek in de tweede distributieperiode te voldoen. WAARSCHUWINGSDIENST VOOR AARDAPPELZIEKTE. Mededeeling van het Kon. Ned. Mat. In stituut. In het etmaal van 's avonds 14 tot 's avonds 15 Juni is in Noordholland in de omgeving van Oudkarspel de weersgesteld heid kritiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. DE NIEUWE FRANSCHE MINISTERLIJST. De nieuwe Fransche minsterlijst luidt, na de veranderingen, welke vannacht nog zijn aangebracht als volgt: Ministerpresident: Pétain. Minister van staat en vice-voorzitter van den ministerraad: Chautemps. Minister voor de nationale verdediging: generaal Weygand. Justitie: Fremicourt. Oorlog: generaal Coulson. Oorlogsmarine en koopvaardijvloot: ad miraal Darlan. Luchtvaart: generaal Pugeot. Buitenlandsche zaken: Baudouin. Binnenlandsche zaken: Pommaret. Financien en handel: Bouthillier. VERLENGING TOT 15 JULI 1940 VAN HET GENERAAL-PARDON INZAKE BELASTING. Bekend wordt gemaakt, dat aan belasting plichtigen, die over verstreken belasting jaren hun aangiften voor de belastingen naar inkomen en vermogen niet hebben gedaan zooals het behoorde, de gelegenheid wordt gegeven hun fout vrijwillig en straf feloos te herstellen. Voor hen die hun aangiften over het be lastingjaar 1940-1941 reeds hebben gedaan, staat de gelegenheid tot het verbeteren van eventueele onjuiste aangiften open tot 15 Juli 1940. Ook zij die door de oorlogsomstandighe den of om andere redenen niet in staat zijn verbeterde aangiften vóór 15 Juli 1940 te doen, zullen op straffeloosheid aanspraak hebben, indien zij den inspecteur vóór dien datum van de onjuistheid hunner aangiften kennis geven, met de verklaring, dat zij ten spoedigste een juiste en volledige aangifte zullen doen. Mochten onjuiste aangiften voor de divi- den- en tantiemebelasting of voor de doode hand-belasting zijn gedaan dan kunnen ook deze vóór 15 Juli 1940 straffeloos worden verbeterd. Een gelijk standpunt zal worden ingeno men ten aanzien van de rechten van suc cessie en van schenking, met dien verstan de dat zelfs de heffing van de belasting zelve achterwege zal blijven indien het overlijden of de schenking heeft plaats ge had vóór 1 Mei 1931. Met nadruk wordt tenslotte nog de aandacht gevestigd op het be lang voor de belastingplichtigen van dit generaal-pardon mede in verband met de spoedig te ver wachten deviezenvoorschriften. De termijn zal in geen geval meer na 15 Juli 1940 worden verlengd. HET ITALIAANSCH LEGERBERICHT. Malta, Corsica en Tunis gebombardeerd. Het algemeen hoofdkwartier van de Ita- liaansche strijdkrachten publiceert het vol gende zesde Italiaansche legerbericht. Onze luchtmacht heeft gisteren de vloot- en luchtbasas van Malta, Corsico en Tunis gebombardeerd. In een luchtgevecht werd een Engelsch jachtvliegtuig neergeschoten. De vijandelijke luchtmacht bepaalde zich tot enkele vluchten, bijna altijd met afzon derlijke vliegtuigen, en wierp vooral des nachts bommen uit boven steden en land streken. In Savona werd onder de burger bevolking een persoon gedood en werden eenige anderen licht gewond. In Calgliari (Sardinië) werd door vijandelijke vliegtui gen schade aangericht aan eenige hangars op het vliegveld. Zes soldaten werden ge dood en een dertigtal gewond. In Palermo stegen onze jachtvliegtuigen op en verdre ven de vijandelijke aanvallers. In Noord-Afrika is de actie van onze land- en luchtmacht tegen de Engelsche strijdkrachten in vollen gang en met goed resultaat. In Oost-Afrika werd een belang rijke luchtactie ondernomen tegne lucht en marinebases in den Soedan en Kenya, met opvallende resultaten. Eenige toestel len op den grond werden vernield en er werd schade aan de installatie aangericht. EERSTE BLAD. DE DUITSCHE BLADEN SUCCESSEN IN FRAN Naar het einde", schrijft scher Beobachter" in zijn cot 't Duitsche legerbericht van is moeilijk aan te nemen, i het blad, dat Frankrijk nog et zal vinden om een blijvend op te richten. Het optreden v sche luchtwapen moet wel et uitwerking hebben. In Lond hoop, dat Frankrijk in zijn ve verzet zou kunnen bieden tl gegeven worden. De jongste s ons duikbootwapen echter zi gelschen eraan herinneren, d ledige ineenstorting van Ft uur slaat dat voor hen bestel De „Montag" schrijft: „De van het Fransche leger, dai ineenstorting is van een sta; systeem en van een geeste wereld in Europa, gaat voor in samenwerking met hel Italië, dat op talrijke breeds drie werelddeelen dapper om rechten strijdt, de laatste bei bereid, welke aan Europa ee staan overeenkomstig zijn levenswetten zal verschaffen HOE VERDUN VI In een frontbericht wordt Verdun geschilderd. Heden tingstad, aldus dit bericht, jaar geleden in een langd 700.000 soldaten gevallen z handen vallen. Nog verde forten den toegang, maar branden toonen aan, dat V voor den val. De troepen infanteristen en pioniers. Wi naar Vacherau-ville. De plaa bezet te zijn. Nog negen 1 Verdun. Eindelijk wordt de leville, verdedigd achter zw draadversperringen en ba reikt. Nog steeds vuurt het f maar aan het hoofd van trekt de commandant de vooi mede Verdun binnen. Terwijl de forten einde wordt de weg naar de citadi langs lange reeksen graven gen oorlog. De tricolores haald, de vlag van het Duits pert op de citadel; aan de rand van de stad woedt een blijkbaar petroleumtanks. avond. De divisie-commar snel voort te maken. Langs trekken thans in vier c< elkaar de overwinnende di zuidwaarts. DE LUCHTAANVALL1 ITALIAANSCHE ST1 Het Persbureau Stefani me vijandelijke luchtaanvallen w gende officieele bijzonderhec In Rome zijn biljetten uit; den volgenden inhoud: „Fra Italianen niet vijandig gezind, lianen lijden en sterven, gesch om te voldaan aan den trots De Italianen zullen honger en slavernij kennen, zoowel winning als in de nederlaag", van de luchtdoelartillerie is op de gevel van een huis, ds digd werd. Een oude man w wond. In Turijn is eën granaat doelgeschut ontploft in een een tiental personen licht ge Genua hebben granaten va kruisers verscheidene wonin; Drie menschen werden gedo wond. In Savona werden t vallen zes menschen gedood In Imperia werd een persoo Venetië geraakten een tients wond. In alle andere plaats geen slachtoffers en werd ge beteekenis aangericht, EEN TELEGRAM VAN I AAN REYNAU Geen verplichtir interventie. President Roosevelt heeft naud een telegram gezonde op het beroep, dat Reynaud gedaan. In dit telegram zet Roose eerste, dat hij Frankrijk slee oorlogsmateriaal kan one Frankrijk zelf den tegensta ten tweede, dat hij weliswa; ledige sympathie gevoelt vo vastbesloten is om militairi niet als geldig te erkennen, uit geenerlei militaire verpl Staten mag worden afgelei federale parlement kan be militaire interventie. Wat Tanger betreft, heeft taris Huil verklaard, dat A trokken is geweest bij de internationale overeenkoms' ook geen op verdragen ge ken heeft op het verleenei deur" in dit gebied. DE REISGELDREC Het Nederlandsche pers De nieuwe reisgeldrege Duitschland en het bezi wordt door de Nederland: Berlijn met vreugde begrc vroeger als regel slechts van 10 R.M. kon meenem een reisgeld ter waarde ve gestaan. Weliswaar zal vc bij wijze van hooge uitzoi zoek aan het vaderland mo in de Nederlandsche k< hoopt men, dat de Duitscl lieverlede toeschietelijke met het verleenen van re Herstel luchtdienst I rijk. - Het luchtverkeer ti en Engeland is hervat, nat tijd stilgelegen had.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2