tweede blad alkmaarsche courant van maandag 17 jpk1 1940^ Oorlogsschade en crediet- verleening. Er kan op tweeërlei manier schade geleden worden. Aardappelen-denaturatie weer mogelijk. werk van rotterdamsche kunstnaars. nog geen zakentelegrammen naar indie. DE WERKZAAMHEDEN aan den weg AmsterdamLeeuwarden zijn weder hervat. In de omgeving van Middenmeer werkt men met een mechanischen grond- stamper van 1000 kg., de zwaarste machine op dit gebied, om de onderlaag aan te stampen. Onderhoud met prof. rar. P. Lieftinck. Teneinde een juist inzicht te vestigen in hetgeen er gedaan wordt met betrekking tgt het op nemen van geleden materieele oorlogsschade en het weer op gang- brengen van het bedrijfsleven door middel van credieten heeft het A. N. P. een onderhoud gehad met den secretaris der commissie oor logsschade, prof. rar. P. Lieftinck. Prof. Lieftinck zei, dat goed onderscheid moet worden gemaakt tusschen de eventu- eele tegemoetkomingen in geleden mate rieele oorlogsschade en tijdelijke voorzie ningen, welk ten doel hebben, de meest ge troffen deelen van het bedrijfsleven weer op gang te helpen. Over de wijze van tegemoetkoming in de oorlogsschade wacht de regeering het ad vies af van de daartoe ingestelde commis sie oorlogsschade. Teneinde zich spoedig een overzicht te verschaffen van den om vang van voornoemde schade, heeft de commissie zich gewend tot de commissaris sen der Koningin met het verzoek van de onder hen ressorteerende gemeentebestu ren opgave te vragen van: le. De voorloopig getaxeerde schade, toe gebracht door oorlogsgeweld aan perceelen. met vermelding van de ligging en de be stemming. 2e. De voorloopig getaxeerde schade, toe gebracht aan inboedels, resp. inventarissen en voorraden in de bedoelde perceelen, met vermelding of deze schade veroorzaakt is door vernieling of plundering. Van de meeste gemeentebesturen heeft de commissie reeds een voorloopig over zicht ontvangen. Tevens heeft de commis sie, teneinde inzicht te krijgen in den mo gelijken terugslag der schade op het cre- dietwezen, een voorloopige opgave ver zocht aan zoogenaamde institutioneele be leggers (hpoth'eekbanken, levensverzeke ringmaatschappijen, fondsen e.d.) alsmede aan notarissen, nopens den omvang der schade aan verhypothecairde onroerende goederen. Ook deze gegevens zijn inmid dels grootendeels ontvangen. Binnenkort zullen nadere aan wijzingen worden gegeven inzake volledige registratie van de oor- logsgeweldschade, zoowel aan roerende als aan onroerende goe deren toegebracht. Op basis der door haar ontvangen' gege vens zoo zei prof, Lieftinck zal de commissie haar advies over de beginselen, volgens welke een tegemoetkoming in de geleden schade zou kunnen worden ver leend, alsmede over de wijze van finan ciering, aan het landsbestuur uitbrengen. In afwachting van een officieele beslis sing inzake de wijze waarop en de mate waarin tegemoetgekoen zal worden in de geleden oorlogsgeweldschade is het ge- wenscht in de geteisterde plaatsen het be drijfsleven weer op gang te brengen. Daar toe zijn in de door den oorlog meest ge teisterde provincies door de commissarissen der Koningin stichtingen in het leven ge roepen, welke ten doel hebben personen, wier economisch bestaan door het oorlogs geweld geheel of ten deele is vernietigd, met behulp van credietverleening den te rugkeer in het economisch proces mogelijk te maken. Voor Rotterdam is een afzon derlijke stichting opgericht. Uit 's rijks kas aan deze stichtingen te verstrekken geld middelen zullen volgens door het departe ment van financiën vastgestelde richtlij nen o.a. kunnen worden aangewend tot credietverleening ten behoeve van bedrijfs kapitaal en herstel van woningen, winkels en bedrijfsgebouwen. Vernielde Etigelsche en Fransehe legerwagens te Duinkerken. HET PLAN-WITTEVEEN. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, en ir. W. G. Witteveen voor de teekening van het plan tot wederopbouw van Rotterdam. HANDHAAFT UW VAC ANTIEPLANNEN. Mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer schrijft: Het is begrijpelijk, dat velen, die in het voorjaar mooie vacantieplannen hebben gemaakt, door de gebeurtenissen van den laatsten tijd er toe gebracht werden door die plannen een streep te halen. Sommigen zullen hiertoe verplicht zijn, daar zij helaas financieel zóó veel geleden hebben, dat voorshands elke uitgave, die niet strikt noodzakelijk is, achterwege moet blijven. Voor vele anderen geldt dit echter niet Hun zouden wij willen vragen hun plannen uit te voeren. Reeds elders betoogden wij hoe nuttig voor henzelf eenige dagen van ontspanning zullen zijn. Hier willen wij de aandacht vragen voor de belangen van de hotels en pensions (waarvan in ons land het totale aantal naar schatting 12.000 bedraagt) en van de duizenden medeburgers, die daar in werkzaam zijn. Het zou voor vele hotel- en pensionbe- drijven eenvoudig ruïneus zijn, indien al len, die een plaats hebben besproken voor den vacantietijd, die overeenkomst want dat is het toch! eenzijdig verbreken. Laat men zich rustig bedenken voor men hiertoe overgaat. Wij houden ons er van overtuigd, dat dit nadenken in de meeste gevallen zal leiden tot het besluit het va- cantieplan uit te voeren en in een der vele mooie oorden van ons heerlijke Nederland nieuwe krachten te gaan opdoen voor den opbouwenden arbeid, die ons allen wacht. De oorlogsschade en de credietverleening. Teneinde een juist inzicht te vestigen in hetgeen er gedaan wordt met betrekking tot het opnemen van geleden materieele oorlogsschade en het weer op gang bren gen van het bedrijfsleven door middel van credieten, heeft het A. N. P. 'n onderhoud gehad met den secretaris der commissie Oorlogsschade, prof. mr. P. Lieftinck. Prof. Lieftinck zeide dat goed moet worden onderscheiden tusschen de even- tueele tegemoetkomingen in geleden ma terieele oorlogsschade en tijdelijke voor zieningen, welke ten doel hebben, de meest getroffen deelen van het bedrijfs leven weder op gang te helpen. Over de wijze van tegemoetkoming in de oorlogsschade wacht de regeering het advies af van de daartoe ingestelde com missie Oorlogsschade. Ten einde zich spoedig een overzicht te verschaffen van den omvang van voornoemde schade, heeft de commissie zich gewend tot de commissarissen der koningin met het ver zoek van de onder hen ressorteerende ge meentebesturen opgave te vragen van: 1. de voorloopig getaxeerde schade, toe gebracht door oorlogsgeweld aan percee len, met vermelding van de ligging en de bestemming; 2. de voorloopig getaxeerde schade, toe gebracht aan inboedels, resp. inventaris sen en voorraden in de bedoelde percee len, met vermelding of deze schade ver oorzaakt is door vernieling of plundering. Van de meeste gemeentebesturen heeft de commissie reeds een voorloopig over zicht ontvangen. Tevens heeft de commissie, ten einde inzicht te krijgen in den mogelijken terug slag der schade op het credietwezen, een voorloopige opgave verzocht aan zooge naamde institutioneele beleggers (hypo theekbanken, levensverzekeringmaat schappijen, fondsen e. d.), alsmede aan notarissen, nopens den omvang der scha de aan verhypothecairde onroerende ^goe deren. Ook deze gegevens zijn inmiddels grootendeels ontvangen. Binnenkort zullen nadere aanwijzingen worden gegeven in zake volledige regi stratie van de oorlogsgeweldschade, zoo wel aan roerende als aan onroerende goederen toegebracht. Op basis der door haar ontvangèn ge gevens zoo zeide prof. Lieftinck zal de commissie haar advies over de begin selen, volgens welke een tegemoetkoming in de geleden schade zou kunnen worden verleend, alsmede over de wijze van financiering, aan het landsbestuur uit brengen. In afwachting van een officieele beslis sing in zake de wijze waarop en de mate waarin tegemoet gekomen zal worden in de geleden oorlogsgeweldschade is het gewenscht in de geteisterde plaatsen het bedrijfsleven weer op gang te brengen. Daartoe zijn in de door den oorlog meest geteisterde provincies door de commis sarissen der koningin stichtingen in het leven geroepen, welke ten doel hebben personen, wier economisch bestaan door het oorlogsgeweld geheel of ten deele vernietigd is, met behulp van credietver leening den terugkeer in het economisch proces mogelijk te maken. Voor Rotter dam is een afzonderlijke stichting opge- i richt. Uit 's rijks kas aan deze stichtingen Toeslag 90 cent per 100 k.g. Het rijksbureau voor de voedselvoorzie ning in oorlogstijd maakt het volgende be kend: Met ingang van Maandag 17 Juni is we derom de mogelijkheid opengesteld tot de- naturatie van aardappelen met toeslag. Voor denaturatie kunnen worden aangebo den: le. de aardappelen van zandgrond, 2e. de niet door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale aangekochte aardappelen van kleigrond, 3e. die aardappelen, welke aanvankelijk door de Nederlandsche Akkerbouwcen- trale waren aangekocht, maar wegens het niet voldoen aan de te stellen eischen bij de ontvangst zijn of worden afgekeurd. De denaturatie-toeslag voor alle rubrie ken, uitgezonderd de goedgekeurde poot- aardappelen, bedraagt 90 cent per 100 kg. Bij de denaturatie gelden de bekende voor schriften van de gewone denaturatie (de zoogenaamde b-denaturatie). Voor de goedgekeurde pootaardappelen, welke niet door de Nederlandsche Akker- bouwcentrale zijn overgenomen, wordt wederom opengesteld de mogelijkheid van denaturatie met potertoeslag. Deze toeslag bedraagt 3.70, 3.40 en 2.90 per 100 kg, respectievelijk voor de in de klassen A, B en C goedgekeurde pootaardappelen. Ook voor deze denaturatie blijven de voor heen geldende voorschriften bestaan. Na 17 Juni zullen door de Nederlandsche Akkerbouwcentrale geen aardappelen meer worden aangekocht. Wel zullen aardappe len, waarvan het bericht van aanbieding op Zaterdag 15 Juni schriftelijk bij den be- treffenden voedselcommissaris was ingeko men, nog worden aangekocht, tenzij de tegenwoordige eigenaar de voorkeur geeft aan denaturatie met toeslag, zooals boven omschreven. PRACTIJKEXAMENS BOEKHOUDEN EN HANDELSCORRESPONDENTIE. De practijkeamens in boekhouden en handelscorrespondentie, vanwege de Ver eeniging voor Handelsexamens op Prac- tischen Grondslag, zullen op de oorspron kelijke data 9 en 10 Juli a.s. in de ver schillende plaatsen des lands worden af genomen. GRONDSTOFFEN UIT AFVAL. Diverse gemeentebesturen besluiten tot het verzamelen van die bestanddeelen van het huishoudafval, welke voor de industrie en de veeteelt nog van belang zijn, zooals metalen, textielstoffen, papier, rubber, beenderen, schillen ed., welke anders ver loren plegen te gaan. In Utrecht wil men een organisatie in het leven roepen, welke het mogelijk maakt die afvalstoffen op geregelde tijden afzonderlijk van het overige huisvuil bij de ingezetenen te doen afhalen. te verstrekken geldmiddelen zullen vol gens door het departement van financiën vastgestelde richtlijnen o. a. kunnen wor den aangewend tot credietverleening ten behoeve van bedrijfskapitaal en herstel van woningen, winkels en bedrijfsge bouwen. RAAD VAN VOORLICHTING DER NEDERLANDSCHE PERS. De onlangs opgerichte raad van voorlich ting der Nederlandsche pers werd Zater dagmiddag door commissaris-generaal Schmidt op het bureau van rijkscommis saris Seyss-Inquart ontvangen. Aanwezig waren, behalve de hieronder te noemen leden, de heer W. Janke, presse- dezernent in den staf van den rijkscommis saris, en de heer H J. Sperling. In zijn begroetingswoord uitte de commis saris-generaal zijn waardeering voor het feit, dat uit Nederlandsche perskringen zelf dit 'initiatief naar voren is gekomen, omdat dit de beste waarborg is voor een vrucht bare samenwerking tusschen de Nederland sche pers en de overheid. De commissaris-generaal uitte zijn vol doening over de mogelijkheid, dat doormid del der nieuw op te bouwen organisatie de Nederlandsche pers haar taak van volks voorlichting ten volle zal kunnen vervullen en de Nederlandsche journalist in het sociale en cultureele leven de plaats zal kunnen innemen, die hem toekomt. De commissaris-generaal stelde het op prijs, dat deze raad van voorlichting een Nederlandsch bemiddelingsorgaan zal kun nen zijn tusschen de overheid en de pers, in den ruimsten zin des woords. Ten slotte sprak de commissaris-generaal het vertrouwen uit, dat allen, die op grond van hun karakter, bekwaamheid en goeden wil, door den raad tot medewerking zullen worden uitgenoodigd, het als een eer zullen beschouwen, aan de taak tot ontplooiing der Nederlandsche pers te kunnen mede werken. Hierna werd namens den raad van voor lichting het doel, dat deze zich voorstelt te bereiken, in bijzonderheden uiteengezet. Het zal in de eerste plaats taak van den raad van voorlichting zijn, aldus werd ver klaard, „een Nederlandsche perskamer voor te bereiden, die de geheele pers corporatief zal omvatten en met publiekrechtelijke be voegdheid haar in volkschen zin leiding zal geven". Als onmiddellijk terrein van werkzaam heid zal de raad een bemiddelende taak te vervullen hebben, zoowel jegens de Neder landsche pers als jegens de overheid. Deze taak zal dus een tweeledige zijn: a. voorlichting verstrekken aan de pers, welke deze in staat zal stellen haar taak van nationale opvoeding ten aanzien van haar lezers te vervullen. Het ie duidelijk, dat deze werkzaamheid er op gericht moet zijn, het Nederlandsche volk daadwerkelijk te doen deelnemen aan de nieuwe Europee- sche gemeenschap; b. waar noodig raadgevend op te treden jegens de overheid. De raad van voorlichting bestaat uit de volgende leden: voorzitter: dr. T. Goede - waagen (hoofdred. „De Waag"); wnd, voorzitter: A. Meijer Schwencke (hoofdred. „Vereenigde persbureaux"); secretaris: drs. W. Goedhuys (red. buitenl. „Het Vader, land"); leden: P. J. van Megchelen (hoofd red. „Alg. Nederlandsch Persbureau"); dr. A. B. van der Poel (hoofdred. „Neerlandia- pers"); mr. M. M. Rost van Tonningen (hoofdred. „Het Nationale Dagblad"). Het secretariaat is voorloopig gevestigd: Scheveningsche Laan 111, Kijkduin (post Loosduinen). Binnenkort zal de raad zich wenden tot een zoo ruim mogelijken kring van Neder landsche journalisten, teneinde hen in staat te stellen actief mede te werken. De directeur van Museum Boymans schrijft ons; In het museum Boymans, waar thans, behalve de geheele moderne afdeeling, nog steeds de tentoonstelling van werken door Rotterdamsch kunste naars te zien is, begint het bezoek weer normaal te worden. Het is sinds de her opening van het museum, op 22 Mei j.l„ zelfs verdubbeld. Bovendien werden er 27 kunstwerken van de tentoonstelling aangekocht door het museum Boymans, het kunstverbond en eenige particulieren, wie thans kunst koopt doet verstandig. Hij besteedt zijn geld goed en geeft den kun stenaar weer moed voor de toekomst. Van 32 Rotterdamsche kunstenaars bleek het atelier geheel verwoest te zijn. Dank zij de medewerking van de afdeeling kun sten en wetenschappen van het departe ment van O .K. W. kon aan ieder een be drag worden uitgekeerd om materialen te koopen, waardoor het werk weer kon aan vangen. Voor een zevental Rotterdamsche kunstenaars werd bovendien toestemming verkregen om markante punten in het verwoeste stadsgedeelte in beeld te bren gen. De op deze wijze ontstane kunstwer ken zullen in het museum Boymans een olaats vinden. Ook hierdoor worden nieu we mogelijkheden voor arbeid geschapen, hetgeen op het oogemblik dringend nood zakelijk is. Van de bevoegde zijde, welke ons giste ren mededeelde, dat het zenden van zakentelegrammen naar Indië de volledige toestemming van de Duitsche autoriteiten had verworven, vernemen wij nader, dat de veronderstelling, dat de verzending na het verleenen van deze toestemming ter stond technisch mogelijk zou zijn, niet juist is geweest. De technische voorberei ding van het radiotelegrafische verkeer met Nederlandsch-Indië is nog niet vol tooid. Met name is uit Indië nog geen be richt ontvangen hoe de autoriteiten daar tegenover een dergelijke verbinding staan. De P. T. T..hier te lande is thans bezig via een ander land contact met de Indi sche P. T. T. te zoeken. Er is gegronde hoop, dat het telegrafi sche contact in het midden van de ko mende week tot stand zal zijn gebracht. De postkantoren hier te lande hebben Zaterdag veel telegrammen moeten afwij zen. Men stake thans eenige dagen de aanbieding van zakentelegrammen, als de verbinding geopend wordt zal een nader persbericht hierover verschijnen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5