Agenda J^iicqedi{ke. SiatuL ^Buitenland Alkmaar-PackBt Nog geen v De melkprijs verlaagd. tycowHciaai Tlieuws LANGENDIJK UITGEEST BEVERWIJK HEILOO BERGEN ZUIDSCHARWOUDE PUBLICATIES. Het Duitsche legerbericht. Radioprogramma voor Donderdag. Frankrijk he De meening der Di bladen. EERSTE BLAD EERSTE BLAD. j_ Alkmaar, Woensdag. In de gister alhier gehouden verga dering van de Noordhollandsche Con- sumptiemelk Vereeniging werd beslo ten met ingang van Zondag a.s. de prijs voor de consumptiemelk met 1 cènt per liter te verlagen. De verkoopprijs wordt dan in Alkmaar en Heiloo IX cent en in de andere 88 gemeenten van het vereenigingsgebied 10 cent per liter. Deze prijsverlaging beteekent alleen voor de Alkmaarsche consumenten een voordcel van 100 per dag. De minimum-inkoopprijs voor de slijters is op 6 cent, de minimumverkoopprijs op 10 cent gesteld. Alkmaar heeft ruim 100 melkslijters. Wanneer voor Alkmaar de minimumver koopprijs op 10 cent werd gebracht, dan beteekende dit voor de melkslijters een vermindering van hun verdienste met 1. per dag, welke zij, met het oog op de ver hoogde bedrijfsonkosten niet kunnen dra gen. De Alkmaarsche melkslijters besloten daarom de verkoopprijs, die thans 12 cent bedraagt, met ingang van Zondag op 11 cent te stellen. NATIONAAL HULPCOMITÉ 1940. De secretaris van het werkcomité voor de inzameling te Alkmaar ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940, deelt, in ver band met de van overheidswege aange brachte wijziging in den datum der lan delijke inzameling voor bovengenoemd doel, het volgende mede: 1. De speldjes-collecte vindt plaats, uit sluitend op straat Zaterdag 22 Juni e.k. 2. De verkoop van zakjes met „pommes frites" door de padvinders van alle groe pen, vindt plaats Zaterdagmiddag 22 Juni vanaf 3.30. 3. De inzameling van de collecte-zakjes, die reeds huis aan huis zijn rondgebracht vindt plaats op Maandag 24 en zoo noodig op Dinsdag 25 Juni a.s. De dames die deze zakjes namens het Comité terughalen, zijn allen voorzien van een legitimatiekaart. Men geve niets af aan on bevoegde nü! Zij die hun bijdrage wenschen te gireeren kunnen zulks doen door storting op giro rekening nr. 2162, Amsterdamsche Bank, Alkmaar, ten gunste van het Nationaal Hulpcomité 1940, Alkmaar. Het comité voor de inzameling te Alk maar is samengesteld uit de leden van het College van Burgemeester en Wethouders, het afdeelingsbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis en het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden, t.w.: jhr. mr. F. H. van Kinschot, G. van Slingerland, mr. C. A. de Groot, V. P. Keysper, mr. A. Koelma, dr. F. J. Frederikse, O. P. R. Elema, mr. F. A. Josephus Jitta, mevr. M. C.ohen Stuart Wichers, mevr. M. ConijnSchroder, Jb. Maats, arts, H. C. Stoutjesdijk, mevr. J. N. SteensmaKeyser, P. A. de Lange, G. Figée, G. A. Verkade, W. J. D. Appel, K. Blaauboer, B. Fels, C. A. de Ruyter. EEN JUBILEUM. Vrijdag 21 Juni a.s. herdenkt de heer J. W. van der Meulen, Piersonstraat alhier, den dag, dat hij voor 25 jaar in dienst is ge treden bij de Papierwarenfabriek van den heer Hekket alhier. DE DIENSTEN VAN DE ALKMAAR PACKET. De bootdienst AkmaarAmsterdam van de Alkmaar Packet is heropend. De boot vertrekt zooals uit een elders in dit blad opgenomen mededeeling blijkt alle werk dagen om 17 uur uit Amsterdam (Zaterdags 14.15) en uit Akmaar alle werkdagen om 7 uur (Maandags om 9 uur). GEMEENTERAAD. Het ligt in de bedoeling van den burge meester tegen Donderdag den 27 Juni 1940 een raadsvergadering te beleggen des avonds te acht uur. DIERENBESCHERMING. Zwervend doch in goede conditie is aan getroffen een jong zwart poesje en twee groote poesen zijn ter beschikking. Lief hebbers of eigenaars kunnen zich vervoegen tusschen 6J47y2. uur bij den inspecteur Dierenbescherming, den heer Verwer, Baan- straat te Alkmaar. Commissie van Beheer der gemeen schappelijke gasfabriek. Op Dinsdag 18 Juni 's middags te half drie vergaderde de Commissie van Beheer der gemeenschappelijke gasfabriek van de Langendijker gemeenten en Sint Pancras in het kantoor der fabriek. Gewoonlijk worden deze vergaderingen en dit is ook voorgeschreven in de gemeen schappelijke regeling van de gasfabriek, openbaar gehouden. De pers heeft dan ook de laatste vergaderingen steeds toegang ge had. Dit keer werd den persvertegenwoor digers echter verzocht, genoegen te willen nemen met een communiqué aangezien voor deze vergadering geen vergunning was gevraagd en zij dus niet openbaar kon zijn, Het staat voor ons vast, dat een derge lijke vergunning voor deze vergaderingen aan een publiekrechtelijk lichaam niet noo dig is. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. Kroonenburg, bur gemeester van Sint Pancras, die mededeel de, weer zoover hersteld te zijn, dat hij de ze vergadering kan bijwonen. Spr. verzocht echter het goed te willen vinden, dat de lei ding werd overgedragen aan den burge meester van Broek op Langendijk. De aan wezigen konden zich hiermede vereenigen. De waarnemend voorzitter, de heer Schelhaas, nam de leiding hierna op zien. Hij sprak zijn vreugde uit over het herstel van den voorzitter. De begrooting 1940 is door Ged. Staten goedgekeurd. De directeur heeft een overzicht gegeven van het gasverbruik gedurende de eerste vier maanden van 1940. Hieruit blijkt, dat het verbruik met 24.3 pet. is gestegen en nog dagelijks stijgt. Over het eerste half jaar zal meer dan 500000 M3. gas worden afgeleverd. De capaciteit van de fabriek is voldoende om een en ander te verwerken. De directeur treft wel enkele voorberei dingen om de gasproductie ongestoord te kunnen voortzeten. De tweeden oven zal hiervoor gebruiksklaar gemaakt worden. De wn. voorzitter sprak zijn voldoening uit over het goede verloop van deze zaken. De directeur vestigde er de aandacht op, dat het een bezwaar is, dat op het spitsuur, zoo tegen twaalf uur, het gasverbruik zoo groot is. De heer Du Burck achtte het gewenscht, dat door middel van een circulaire of een advertentie aan de afnemers bekend werd gemaakt, het verbruik van gas zooveel mo gelijk over den gehêelen dag te verdeelen. De directeur zal in dezen zin werken. De kolenvoorziening is op het oogenblik ook weer in orde. Het stond er eerst wel niet zoo best voor, maar dank zij de mede werking van het rijkskolenbureau is de toevoer nu weer goed. De propaganda is voorloopig stop gezet, daar de tijdsomstandigheden het gasver bruik reeds stimuleeren. De afname van cokes is zoo, dat voor di rect gebruik gekocht mag worden, maar er mag geen voorraad gevormd worden. De kwaliteit van de cokes is thans uitste kend. De heer Kloosterboer informeerde naar de stagnatie van den gastoevoer naar Sint Pancras. De directeur deelde mede, nog be zig te zijn aan een onderzoek hoe dit het beste geregeld kan worden met den druk. Het jaarverslag voor het jaar 1939 werd van wij elders een uittreksel publiceeren, voorloopig vastgesteld. Op voorstel van den heer Kooij besloot men, een vice-voorzitter te benoemen. Bij de stemming werden 12 stemmen uitge bracht op den heer Schelhaas, terwijl de heeren Kaan en Du Burck ieder één stem verwierven. De heer Schelhaas nam de benoeming aan. Daarna volgde sluiting. Paarden voor den hooibouw, enz. Maandag en Dinsdagmorgen zijn hier een zestigtal legerpaarden aangekomen, af komstig van Driehuis. De dieren waren in hoofdzaak aangevraagd door boeren, die nu tijdens den hooibouw, zonder trekkracht zit ten, terwijl voorts ook neringdoenden, die anders hun zaken per auto deden, ook een paard toegewezen kregen. De toewijzing had plaats voor de ge meenten Uitgeest, Assendelft, Krommenie en Akersloot. Zooals weleer. De Nassau-tax heeft zich in Uitgeest een bepaalde plaats veroverd en is nu zoo goed als onmisbaar geworden. Doch tengevolge van de beperkende bepalingen kan men niet meer rijden. Besse, de ondernemer, weet zich evenwel te redden en daardoor zijn dienst te handhaven. Zooals dit zooveel jaren gele den geschiedde, heeft hij een dienst in gesteld per rijtuig. Per vigilante kan men zich nu laten rijden vanaf het station en door velen wordt hiervan thans gebruik gemaakt. De exportveilingen van aardbeien weer begonnen. Nadat het naderen van den aardbeien oogst zich reeds had aangekondigd in het aanvoeren van beperkte hoeveelheden van de vroege soorten, zijn Dinsdagmiddag zoo wel bij de Vereenigde Veilingen als bij de B. E. T.-veiling de eerste exportveilingen voor aardbeien gehouden, waarmede dan tevens het eigenlijke seizoen is ingeluid. De belangstelling was zoowel van de zijde der koopers als van de nieuwsgierigen op dezen eersten dag al zeer groot. Het veilen gaat echter heel snel. Het wegen van de ladingen geschiedt electrisch en in een minimum van tijd hebben de snelwegers het juiste gewicht bepaald. Een halve minuut later staat de wagen voor het electrische afmijntoestel en dan beslist de wijzer, met welk bedrag de arbeid van den tuinder en de zijnen worden be loond. Niet alleen de fabrieken koopen op deze extra-veilingen, maar ook de binnenland- sche handel koopt gaarne op deze middag veilingen. De snelle transportmiddelen stel len de handelaren in de gelegenheid vooral de steden nog voor den avond van versche aardbeien te voorzien. Op deze eerste veiling werd dan ook al menige koop gesloten voor de groote steden. Zooals onze lezers echter weten, heeft de Ned. Groenten- en Fruitcentrale in verband met de transportmoeilijkheden en de on zekere vooruitzichten voor den export een overeenkomst gesloten met de fabrikanten van aardbeienpulp, waarbii zij voor rekening van de Groenten- en Fruit-Centrale de aard beien, die tegen den vastgestelden minimum- Bioscopen. Roxy-theater, i.3G uur, hoofdnummer Drie malle invallers (kom.); hoofdrollen The Ritz-Brothers. Tosgang voor eiken leeftijd. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer La Glu (De Slet) (rom.-dram.); hoofdrol Marie Bell, Gilbert Gil, Marcelle Gemat. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De tuin der vreugde (mus. com.); hoofdrollen Pat O'Brien, John Payne en Margaret Lind say. Toegang voor alle leeftijden. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer De blanke slavin (rom.); hoofdrollen Viviane Romance en John Lodge. Toegang boven 14 jaar. prijs van 19 cent per K.G. niet worden gekocht, zullen inmaken. Voor de aanvoeren met dop is in het ge heel geen minimumprijs vastgesteld. De tuinders hebben dus zelf te beslissen of zij met dop, dan wel zonder dop willen aanvoeren. Voor den aanvang van de veiling heeft de heer W. de Groot, directeur van de Ver eenigde Veilingen, de traditie getrouw, een korte toespraak gehouden, waarin hij o.m. opmerkte, dat het ditmaal een jubileum seizoen, daar het het 25ste seizoen van deze veiling was. Voorts zei hij, dat er streng op de kwaliteit van het product gelet zou worden. Moulin Rouge, met dop voor het binnen land geplukt brachten het soms tot 1.19 per slof. De prijzen liepen echter naar gelang de kwaliteit ver uiteen. Amazone's zonder dop werden betaald met 20 tot 50 cent per K.G. Eerste veiling van aardbeien. Dinsdagmiddag 2 uur werd hier de eerste aardbeienveiling gehouden. Er was animo tot koopen, doch de aanvoer een 1800 kg. (behalve de doosjes) was niet groot. De vroege aardbeien en Moulin Rouge golden 2831, en de Amazone's f 3134 per 100 kg. De verkoop per slof (inhoud pl.m. 5<A pond) ging van 0.82—1,02. Benoemd. Tot expediteur bij de veiling „St. Wille- brordus" is benoemd de heer C. Zoon. Den laatsten tijd werd de centrale post in het Dorpshuis en de wacht op den toren voor den luchtbeschermingsdienst door Neder- landsche militairen jjan het vliegveld bezet. Nu deze bemanning' Donderdag naar Zeist vertrekt, zullen deze posten voortaan weer door burgers-vrijwilligers bezet worden. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het eind examen der Hoogere Handelsschool den heer F. Maijs alhier. Een mooi resultaat. De collecte, welke in deze gemeente is gehouden ten behoeve van het Nationaal Hulpcomité 1940, heeft opgebracht 479.40. In aanmerking nemende de grootte van de gemeente is dit resultaat prachtig. Dit toont voldoende aan, hoezeer de inwoners van Zuidscharwoude medeleven met de oorlogsslachtoffers in andere gedeelten van het land. De collecte-commissie verzocht ons op deze plaats dank te brengen aan de milde gevers voor hun oprecht medegevoel met hun in nood verkeerende landgenooten. Deze dank komt eveneens toe aan de collectanten, die zich op uitstekende wijze van hun taak heb ben gekweten. KOSTWINNERSVERGOEDING. Met ingang van Vrijdag 21 Juni 1940 zijn de uren van uitbetaling der kostwinners vergoeding ten kantore van den Ontvanger der gemeente Alkmaar, Breedstraat 11, be paald als volgt: Voor hen wier geslachtsnaam begint met de letters AK van 23 uur en LZ van 34 uur Alkmaar, 18 Juni 1940. De Ontvanger vnd., SCHIERBEEK BEVOLKING. Onderstaande persoon wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk aan te melden ter gemeentesecretarie, afd. bevolking: GEERTJE PIEK, geboren te Groningen, 7 Maart 1896, voorheen woonachtig te Alk maar, Westerweg 76. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens KOSTWINNERSCHAP betreffenden den hieronder genoemden persoon de. uitspraak gedaan, achter zijn naam vermeld: ADRIAAN BREED, Lichting 1940. Uitspraak: voor één jaar vrijgesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken verte- genwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge- meeente ingeschreven pérsonen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met re denen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretarie dezer gemeen te, afdeeling Militaire Zaken, die voor de doorzending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 19 Juni 1940. Dc Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. Opening dagelijksche passagiersdienst ALKMAAR- AMSTERDAM op Donderdag 20 Juni van Amsterdam 7.30 14.15 uur van Alkmaar 10.45 18.00 uur ALKMAAR. GEBOREN: Johannes, z. van Schwibettus Terpstra en M. Zoon. Dieuwertje, d. van Jasper Bie- man en G. van Kalteren. Pieter, z. van Henrdik D. Kiel en J. Schuurman. GETROUWD: Karl A. Jakschtow en Krijntje Jonker. OVERLEDEN: Frederik A. Joostens 10 jaar. Maria Ph. Roestenberg, gehuwd met L. H. J. Etmans, 65 jaar. De gevechten duren voort tot een wapenstilstand tot stand is gekomen. Het frontbericht van het D.N.B. van gis termiddag luidde als volgt: De radiotoespraak van maarschalk Pétain, met de mededeeling, dat Frankrijk de wa pens moet neerleggen, is veelal zoo opge vat, dat nu terstond de gevechtsbedrijvig heid aan het geheele Duitsch—Fransche front zou ophouden, of moest ophouden. De Duitschers zetten overal in snel op rukken de achtervolging van den tegen stander voort. De gevechtshandelingen kun nen eerst gestaakt worden, wanneer een wapenstilstandsverdrag tot stand is geko men. In dit verband moge er aan herinnerd worden, dat in 1918 het Duitsche streven naar neerleggen der wapens, dat op 5 Oct. begon, eerst op 11 November tot een resul taat leidde. De teekenen van een snel verminderende weerstandskracht en van de ineenstorting van de Fransche legers, nemen van uur tot uur in aantal toe. Met de snelle inneming der vesting Metz heeft de Duitsche leiding een buitengewoon belangrijke positie in den rug der Maginotlinie gewonnen, die nu ook in dezen sector onhoudbaar is geworden, vooral daar zij uit de groote voorraadschu ren van Metz voortdurend van het noodige werd voorzien. Voor de oorlogsindustrie van Frankrijk is de bezetting van Le Creusot van beslissende beteekenis. Le Creusot beteekent voor de Fransche bewapeningsindustrie evenveel als het Ruhrgebied voor Duitschland. De geweldige verliezen der Franschen aan wa pens en oorlogstuig kunnen thans niet meer vervangen worden. Terwijl de vesting-Dijon zonder strijd bezet kon worden, werd Colmar door een aanval ingenomen. In welken omvang de heerschappij in de lucht kon worden veroverd, wordt het best gekenmerkt door de lage verliescijfers, die in het legerbericht van gister worden ver meld. Maar ook de geweldige luchtaanval len op het station van Rennes in N.-W. Frankrijk, evenah die op de vijandelijke transportschepen in de monding van de Loire, zijn hiervoor kenmerkend. De militaire ineenstorting van Frankrijk. Het opperbevel van de weermacht maakte gisternamiddag bekend: De militaire ineenstorting van Frankrijk gaat onder den druk van onze onvermoeide achtervolging snel verder. Tusschen Caen en Le Mans is de Orne op verscheidene plaatsen gepasseerd, de Loire, boven Or leans, is tot Nevers en ten Zuid-Oosten daar van bereikt. Zooals reeds in een extra bericht is bekend gemaakt, hebben snelle troepen het Fransche centrum van bewapeningsindustrie Le Creu- zot bezet en de vesting Belfort ingenomen. De vesting Dyon is zonder strijd gevallen. Ook de vesting Metz heeft zich aan een dap per optrekkende mobiele Duitsche afdeeling overgegeven. Van daaruit werden thans de nog verdedigde sectoren van de Maginot linie, aan weerskanten van Diedenhoven, ook van de rugzijde aangevallen. De doorbraak door de Maginotlinie, ten Zuiden van Saarbrücken is verbreed tot aan het Rijn-Marnekanaal. Aan den Boven-Rijn vordert de aanval op de Vogezen. Colmar is genomen. Alleen op den dag van gisteren zijn ver over de 100.000 gevangenen binnengebracht. De buit omvat de algeheele uitrusting van talrijke Fransche divisies en van verschei dene vestingen. Het luchtwapen zette den achtervolgingsstrijd voort tegen den tus schen de kust van den Atlantischen Oceaan en de Boven-Loire terugstroomenden vijand. Bijzonder succesvol was een luchtaanval op het station Rennes, dat meer dan volstond met transport-, munitie- en benzinetreinen. Met geweldige ontploffingen vlogen heele treinen de lucht in. Onder de troepen brak een ontzaggelijke paniek uit. In de monding van de Loire gelukte het het tot dusver grootste aanvaleffect te bereiken op vijande lijke transportschepen. Een geweldige scheepstonnage werd vernietigd of zwaar be schadigd. Onder de getroffen schepen, waar van werd waargenomen, dat een deel ge laden was, bevonden zich twee transport vaartuigen van elk 25.000 ton, een transport schip van 20.000 ton, vier transportschepen van ruim 10.000 ton elk en verscheidene kleinere oorlogs- en koopvaardijschepen. Negen schepen zijn gezonken, andere zijn onder ontploffingsverschijnselen deels vol ledig uitgebrand, deels gekenterd. In den nacht van 17 op 18 Juni hervatten Engelsche vliegtuigen hun aanvallen op niet- militaire doelen in N.- en W.-Duitschland. De totale verliezen van den tegenstander in de lucht bedroegen gister vijf vliegtui gen. 1 eigen toestel wordt vermist. JAARSVELD, 414,4 M. (NCRV-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pL 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.25 Cello en piano. 12.Ber. 12.15 Jac. Stoffer's sextet en gr.pl. (12.451.ANP-ber.) 1.45 Gr.pl. 220 Zang en piano. 3.Christ, lectuur. 3.30 Grpl. 4.Bijbellezing. 4.45 Christ, liederen (gr.pl.) 5.Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Orgelspel en gr.p'. 6.15 Gr.pl. 6.45 NCRV-orkest en een vrouwenkoor. 7.30 Rep. 8.ANP-ber. 8.15 Verv. van 6.45 (8.55 9.15 Landbouwpr.) 9.30 Gr.pl., schriftle zing. 10.ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (VARA-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. (9.—9.15 Ber. Fr.) 10.Or gelspel. 10.30 Cello en piano. 11.Gr.pL 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Esmeralda. 12.— VARA-orkest. (12.30—12.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.— ANP-ber.) 1.45 Ber. (Fr.) 2— Ber. (Duitsch). 2.15 Gramofoonplaten. (3.15 3.30 Ber. Fr.) 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gr.pl. 4.20 Keukenpr. 4.50 Gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Rosian-orkest. 6.15 Berichten (Eng.) 6.30 De Ramblers. 7.Rep. 7.20 Gr.pl. 7.30 Natuur-historische causerie. 7.45 Gr.pl. 8.— Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber. 8.45 VARA-orkest 9.159.30 Ber. Eng.) 10.— Ber. (Duitsch). 10.15—10.30 ANP-ber. 11.1511.30 Berichten (Fransch). COMMENTAAR DER ITALIAANSCHE PERS. Een historische gebeurtenis. Voor de pers in Noord-Italië is de ontmoe ting van den Führer met den Duce de groot ste gebeurtenis van den dag. Daarnaast vormt de bereidwilligheid van Frankrijk om te capituleeren het voornaamste onderwerp. De wensch van Frankrijk om de wapenen neer te leggen is een historische gebeurte nis, die nog eeuwenlang van invloed zal blijven, schrijft de „Corriere Delia Sera". Deze gebeurtenis is niet alleen het natuur lijke en onverbiddellijke gevolg van de militaire ineenstorting, maar ook van een reeks geweldige fouten, die door die leidende kringen van Frankrijk zijn begaan. Frank rijk moet nu boeten voor zijn „anglomanie", voor zijn moreel verval en voor zijn ontel bare „jamais". Het Perfide Albion heeft Frankrjjg den verschrikkelijken oorlog in gejaagd en het tenslotte, toen het gevaar het hoogst was, in den steek gelaten. Wan neer het Fransche volk de geheele waar heid over de trieste practijken van Engeland zal weten, zal de haat tegen Engeland allen anderen haat overtreffen. In dit dramatische uur van Europa is de ontmoeting van Adolf Hitler met Mussolini van overweldigende draagwijdte. De as werkt volmaakt. De Duitsche overwinningen zijn ook de over winningen van Italië. Over het verdere ver loop van dezen oorlog bestaat thans geen twijfel meer. Niettemin moet men zich er nu nog op voorbereiden om tegen den vijand, die nog overbleef, don strijd voort te zetten. De „Gazetta Del Popoio" schrijft, dat een wonder aan de Marne of aan een andere rivier ditmaal is uitgebleven, maar dat er het Duitsche wonder is geweest van een militaire overwinning, die haar gelijke niet heeft en die door Hitler in zijn profetische rede is aangekondigd. COMMENTAAR DER ENGELSCHE PERS. Groote ontsteltenis. De berichten uit Frankrijk hebben dn Engeland groote ontsteltenis verwekt. In de pers wordt overigens gepoogd dit te verbergen. Teekenend voor de Londensche bladen is echter een voordracht, welke door een Nieuw-Zeelandschen journalist voor de Britsche radio is gehouden. Deze vertelde, dat hij zich, bij het vernemen van de onheilstijding over de nederlaag van Frankrijk, plotseling onwel had ge voeld. Het is zeker, dat het allen Engel- schen evenzoo is vergaan. De eerste schok is verschrikkelijk geweest. Men heeft het eenvoudig niet willen en niet kunnen ge- looven. De pers daarentegen poogt begrip voor de houding van Frankrijk te toonen, hoewel zij nog tweemaal vier en twintig uur geleden van Frankrijk heeft geëischt te vechten tot den laatsten Franschman. Engeland zal strijden tot het einde. De „Yorkshire Post' poogt van de mogelijk heden van zulk een strijd tot het einde een voorstelling te geven. Het blad schrijft: weliswaar is Duitschland op alle gebieden georganiseerd zooals nog nooit met een volk in- de geschiedenis het geval is geweest en heeft Frankrijk den tegen stander overschat waardoor het overwon nen is, maar Engeland heeft nog veel tijd om zich te verdedigen, hoewel ook niet al te veel tijd! De commentaren van de andere Britsche bladen ademen denzelfden geest. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN IN DENEMARKEN. De laatste dagen hebben bosch- en heide branden aanzienlijke schade aangericht in verscheidene deelen van Denemarken. Zoo is op een der grootste heiden van Jutland, ten Z. van Aalborg brand ontstaan. Door omploegen van het bedreigde terrein ge lukte het weliswaar een zekere beperking te bereiken, maar het vuur heeft toch op enkele plaatsen verder om zich heen gegre pen. Een boschbrand, die dezer dagen bij Vejers, in de nabijheid van Esbjerg uit brak, is dank zij het ingrijpen van Duitsche militairen gebluscht voor hij grooteren om vang aannam. Gister is een gevaarlijke brand uitgebroken in de onder natuurbe scherming staande heide bij Hundested in Noordseeland. BESPREKINGEN VAN KONING CAROL. Onder den onmiddellijken indruk van de verklaring van maarschalk Pétain heeft koning Carol met zijn politieke raadgevers den toestand besproken. Alle ministers heb ben hun aftreden zonder opgave van datum ingediend, zoodat de koning in staat is, ieder oogenblik het kabinet te reorgani- seeren. Over de leden van het nieuwe ka binet wordt het grootste stilzwijgen in acht genomen. De bladen van hedenochtenc aandacht aan de ontmoeting en Mussolini-te München en successen van de Duitsche wee In hun commentaren wijzen tot dusver noch de capitulatie rijk, noch de wapenstilstand e dat de gevechtshandelingen d worden voortgezet om Duitscl tegen alle verrassingen te bev Onder den druk der rustel volging, schrijft de „Deutsche Zeitung", gaat de militaire van Frankrijk snel verder. De „Berliner Börsen Zeitun tegen Fransche- en Franschgi men, die thans een beroep wi Duitschland's grootmoedigheid niets vergeten, schrijft het bl dat de oogen, die daar nu tr gelachen hebben, toen men or penstilstandsbedrog van Comf jonet op de weerlooze borst ze De stemmen, die nu aldaar den van de wereld probeerer hebben gejuicht, toen men or les de slagaders doorsneed. De schreeuwers in het bu het thans zoo voorstellen, als< digheid en mildheid tegenover EEN FRANSCHE AA AFGESLAGEN Naar van bevoegde militaire degedeeld, heeft een gedeelte Elzas en in Lotharingen ing sche troepen bij Vesoul in d( de hoogvlakte van Langres poging tot doorbraak onderno val werd met zeer zware den vijand afgeslagen. De Di ten 20.000 gevangenen. De Duitsche troepen hebber in het legerbericht van het de weermacht gemeld, de L leans tot Nevers en ten Z. reikt. Onder het oorlogsmater gemaakt werd, bevonden ziel meer dan honderd gepantserd gens, waaronder zes zeer zws gens met een gewicht van 70 gens zijn hier voor de eerste de laatste maal in den strijd MEER NATUURBOT1 DUITSCHLAND Margarine-fabricage gezet. Door de sterke toeneming productie in Duitschland met derde van die in vredestijd extra-toevoeren uit Nederlanc ken zal het mogelijk zijn de natuurboter in de vetv< Duitschland verder te vergr garineproductie kan daardoo komst nog meer worden be Volgens de nieuwe schikk verband met de groote hoe tuurboter, die ter beschikking reeds tijdelijk van het gebru rine worden afgezien, zoodat turn af de margarineproduc drijf tijdelijk kunnen stop: waardevolle en omvangrijl grondstoffen voor de toekoms ven. ENGELAND STAAT De Giornale d'Italia schri; tale phase van den oorlog oorlog tegen Engeland, die deur staat, is gericht tegen eilanden zelf, tegen de Engel pen ter zee en tegen het En rijk. Na de volledige uitscha geheele Fransche weermacht peeschen oorlog staat Engelai door de oorlogsmaterialen, de Staten hebben beloofd, cieelen steun, alleen in den de hulpbronnen van deze coalitie" ook mogen schijne: standskracht is desondanks in een te storten. De Britsche eilanden blad verder, zien er tegenover een massa-in in staat zich op het ge! en oorlogsindustrie zei Zij zijn bijna geheel af] Engelsche wereldrijk, verbindingen worden dreigd. Him sterke zijn in de Middellandse! keerd en staan tegenove sche marine. FRANSCH TEGOED GEBLOKKEER Roosevelt heeft gister teekend, waarbij de Frai andere Fransche saldi in blokkeerd worden. Bevoegf ten het goudbezit, de said aan effecten van Frankrijk op meer dan een milliard DE VERSTERKINt AMERIKAAN SCHE De marinecommissie van gevaardigden heeft gisteren kort tevoren door den che: admiraal Stark aanbevolen gram tot uitbreiding van keurd. Dit program voorzn dollar voor den bouw var schepen. Elk geval moet lijk worden goedgekeurd verklaarde, dat de uitvoei we program ongeveer zei cischen.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2