OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL. g AATSTE RUS £aud= m 'Juuémm 9ieiuê£eton i(Uw zomerpost met zomerzegel." Plunderaars te Amersfoort in arrest. Zóó groot is de gleuf!! Nationale Collecte 22 Juni DE CECIL FREEMAN CREGG. Generaal I Het Duitsche Leger TWEEDE BLAD De zomerzeget. Zegels van 21 Juni af verkrijgbaar. In een persconferentie heeft prof. dr. C. P. M. Romme bijzonderheden medegedeeld omtrent de actie voor de zomerpostzegels welke dit jaar zal worden gevoerd onder den slagzin: „Houdt u aan den zomerregel, uw zomerpost met zomerzegel". De verkoop van de zegels was aanvankelijk bepaald van 11 Mei tot 13 Juni, doch het uitbreken van den oorlog trok een streep door alle plan nen. Het werkcomité, dat na de eerste dagen van beroering weer was bijeengekomen, meende echter het voorbereidende werk, dat reeds geheel was verricht, niet verloren te moeten laten gaan, maar dat juist in de tegenwoordige omstandigheden door den verkoop van de zomerpostzegels iets kan worden bijgedragen tot het werk van her stel, en wel met name op cultureel en sociaal gebied. Prof. Romme wees er op, dat er kunstenaars zijn, die alles verloren hebben en behoefte hebben aan het eerste mate riaal om htm taak te hervatten, anderen zijn werkloos geworden. De cultureele noo- den zijn thans dan ook grooter en dieper dan ooit te voren. Ook op sociaal gebied is veel noodig. Bekend is dat als gevolg van den oorlog 1914-1918 het t.b.c.-sterftecijfer is toegenomen. Ook thans kan dit weer het geval zijn, indien maatregelen daartegen niet in voldoende mate worden genomen. Daar naast zal aandacht worden besteed aan de rheumatiekbestrijding. Hier wees prof. Romme op de toeneming daarvan o.a. door de inundatie en evacuatie. Een derde doel is de zorg voor lichamelijk gebrekkigen. De baten, welke zullen worden verkregen uit den toeslag op de zomerpostzegels, zullen als volgt worden verdeeld: de helft voor cultu reele doeleinden (voor opdrachten op cultu reel gebied, ter tegemoetkoming in den hui- digen nood der cultureele werkers), en de andere helft voor sociale doeleinden: 60 pro cent voor de t.b.c.-bestrijding, 20 procent voor de rheumatiekbestrijding en 20 procent voor lichamelijk gebrekkigen. De vijf zomerpostzegels, n.l. van 1%. cent (met toeslag 3 cent), cent (met toeslag 5 cent), 3 cent (met toeslag 6 cent), 5 cent (met toeslag 8 cent) en 12i/2, cent (met toe slag 16 cent) zullen gedurende den zomer verkrijgbaar zijn, te beginnen dus met 21 Juni. Zij zijn geldig tot 31 December 1945. De letterkundige J. Campert schreef een propaganda-boekje, getiteld „Vijf jaren zo- merzegels 1935-1939", waarin foto's zijn op genomen van de tot dusver verschenen zomerpostzegels. Dit boekje is verkrijgbaar voor den prijs van 0.22. Van dit boekje was een aantal exemplaren voorzien van de vijf zomerzegels-1940, gestempeld met een bijzonder stempel, met de bedoeling dat deze zouden worden verkocht op een postzegel tentoonstelling, welke op Pinksteren j.l. te Amsterdam zou worden gehouden. Deze ten toonstelling is niet doorgegaan, waarom deze exemplaren thans als extra-bijzonderheden voor philatelisten zullen worden verkocht. De prijs van deze exemplaren zal nog nader worden bekendgemaakt. Voorts zijn een tweetal mapjes met brief kaarten samengesteld. In het eene mapje zitten 5 kaarten met vergroot geteekende beeltenissen van de nieuwe zomerpost zegels, waarvan de prijs 25 cent bedraagt of 5 cent per kaart. Het andere mapje bevat vier kaarten voor den prijs van 30 cent, n.l. afdrukken van de „Hoenderhof" van Jan Steen en van het „Gezicht van Nuenen" van Vincent van Gogh, en een tweetal teekenin- gen van den teekenaar Anton Pieck. Prof. Romme sprak tenslotte de hoop uit, dat het Nederlandsche volk, door een druk ken koop van de zomerpostzegels weer een bewijs zal geven van nationale saamhuorig- heid en gemeenschapszin. 40 aanhoudingen. De politie van Nijkerk heeft talrijke suc cessen geboekt bij het opsporen van plun deraars. Tot en met gisteren zijn veertig personen achter slot en grendel geborgen, terwijl een aantal gedupeerden weer in het bezit van hun rijwielen konden worden ge steld. De Zwolsche politierechter zal op 25 Juni een aantal menschen, verdacht van plunde ring, berechten, terwijl er zich drie op 27 Juni voor de Zwolsche rechtbank te verant woorden hebben. EERSTE EN LAATSTE. Zooals bekend brandde gedurende den oorlog de R. K. kerk te Putte, gelegen op Nederlandsch gebied aan de Belgische grens, ge-heel af. Het merkwaardige is, aldus het „Dagblad van Noordbrabant en Zeeland', dat deze kerk juist een men- schenleven lang bestaan heeft. Toen de kerk nl. in 1867 voltooid was, werd het eerste doopsel in de nieuwe kerk toegediend aan G. Mathessen, een flinken boreling. Op 1 Mei 1940, dus enkele dagen vóór den verwoestenden brand, werd de laatste uitvaart in de kerk ge houden, nl. van den heer G. Mathessen, denzelfde, die in deze kerk het eerst werd ten doop gehouden. Men kan dus zeggen, dat met wijlen den heer Mathessen de Putsche kerk gekomen is en ook met hem is gegaan. AMERSFOORTS SCHOLEN WEER NORMAAL. Sinds het begin van de mobilisatie, zoo schrijft men uit Amersfoort aan het Hbl., heerschten hier ter stede op onderwijsge bied ongewenschte toestanden. Tal van openbare lagere scholen werden voor de huisvesting van militairen gerequireerd, met het gevolg, dat de overige scholen dusdanig bevolkt werden, dat van het handhaven van de normale l-.sroosters geen sprake kon zijn. Thans is aan deze, voor het onderwijs zoo schadelijke toe standen, een einde gekomen, tot groote vreugde van honderden ouders. Met in gang van heden zullen n.l. de lessen, met uitzondering van een school, wederom in de oorspronkelijke gebouwen worden ge geven, terwijl ook de schooltijden van heden af wederom normaal zullen zijn. ÉIOÓFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-Gravenhage, 20 Juni. ƒ1000 1269 21911; 400 4367 5906 6011 19208; 200 3205 8297 13630 21515; 100 2800 3879 6933 9201 10112 13337 14185 15890 16938 17397 17427 17623 18703 23428. BESCHERMING VAN DIEREN. De Sophia-Vereeniging tot bescherming van dieren, opgericht 1867 te Amsterdam, verspreidde begin 1939 over alle scholen in Nederland en andere daarvoor in aan merking komende instellingen, de zooge naamde „Vogelplaat" met bij-behoorend gedicht van Clinge Doorenbos, getiteld „Jongens Afblijven!" Het bestuur neemt aan dat thans door de omstandigheden veel van die platen zullen zijn verloren gegaan of ontoonbaar zullen zijn gewor den. Het verzoekt daarom den betrokken schoolhoofden en and-ere belanghebben den, zich schriftelijk te wenden tot het kantoor der Vereeniging, N.Z. Voorburg wal 153 te Amsterdam (C.) met opgave hoeveel platen gewenscht worden tot het ophangen in schoollokalen en op andere daarvoor in aanmerking komende plaat sen. De Sophia-Vereeniging zal aan deze aanvragen zooveel mogelijk voldoen, opdat de jeugd er nog eens goed aan herinnerd worde, dat het verstoren van vogelnestjes uitermate wreed is en zeer nadeelig werkt op onzen vogelstand, dis het toch reeds zoo hard te verantwoorden heeft. VAN OVERSTROOMDE GRAS LANDEN. Zoo langzamerhand zijn alle overstroom de landerijen weer boven water en begint de oorspronkelijke bestemming hier en daar merkbaar te worden. De reeds gepubliceerde berichten van onzen dienst zijn blijkbaar iets te vroeg ge komen, want uit eigen aanschouwing is me gebleken, dat de toen gegeven adviezen nog te weinig toepassing hebben gevonden. Dit is ten deele begrijpelijk, omdat men te genover een niet bekenden toestand aanzag en men niet direct tot ingrijpende maatre gelen kon besluiten. Het droog gevallen land is zeer verschil lend onder het water vandaan gekomen en naast de verwachte tegenvallers zijn er ook onverwachte meevallers. Men kan nu al concludeeren, dat vooral de langdurige inundatie schadelijk is ge weest. De landerijen welke niet veel meer dan één week water-overlast ondervonden her stellen zich vrij snel en kunnen met een voudige hulpmiddelen spoedig tot hun nor male bruikbaarheid worden terug gebracht. Land dat meer dan veertien dagen onder water stond ziet er heel wat slechter uit en er zijn zelfs polders die een troosteloozen aanblik opleveren. De graslanden in de gebieden waar met zout water is geïnundeerd hadden tegen over dit nadeel, het voordeel van een kort durende inundatie. Samenvattende alle overstroomde gras landen in het ambtsgebied Noordholland kan gezegd worden dat het grootste gedeel te geen onoverkomelijke schade heeft on dervonden tengevolge van de onder water zetting; een relatief klein percentage echter is zoodanig teruggezet in z'n bruikbaarheid voor dit seizoen, dat nadere bestudeering voor de hier passende oplossing noodig is. De graslanden in het geïnundeerde deel van de polders Koegras, Wijkerbroek en in de Buitenlanden om Beverwijk zijn, hoe wel overstroomd met zouthoudend water, nu al op een lijn te stellen met die gedeel ten van Noordholland welke niet te lang onder zoet water waren gezet. De grootte van het inundatiegebied volgt uit de opsomming der overstroomde pol ders n.l. De Zeevang, Katwoudermeer, de Zuid-Beemster, de Elandspolder met inlig- gende polders, de Starnmeer, de Oost- en Westwouderpolder, de polder 't Woud, de Uitgeester- en Heemskerkerbroekpolder en de Zuidpolder. Hieronder wil ik eenige maatregelen noe men welke m.i. absoluut noodig in het grootste areaal van het overstroomde gras land moeten worden toegepast. Ik laat de polders met oogenschijnlijk totaal doode zooden dan nog even buiten beschouwing. We kunnen het te behandelen grasland gemakshalve in drie groepen onderscheiden. Natuurlijk bestaan er allerlei overgangen van de eene groep in de andere, maar daar op kunnen we nu niet ingaan. Ik maak de volgende indeeling: a. land dat klaar was om te worden ge maaid; b. land dat klaar was om te worden be weid; c. land dat was afgeweid. In geval A is het verstandig zoo spoedig mogelijk het lange gewas af te maaien. Hoe eerder men dergelijk land schoon maakt des te beter voor het herstel van de goede gras sen in de zooden. Wordt het droog weer dan is dit gemaaid land dankbaar voor een behandeling met de ketting-egge. Daarna moet er kunstmest op en wel in de le plaats stikstof! De hoe veelheid is voor ieder geval verschillend. Voorloopig zou ik het op 200 kg. kalkam- monsalpeter per ha. willen aanhouden. Van aldus klaargemaakte perceelen is nog heel behoorlijk nahooi of kuilgras te winnen. Geval B is moeilijker. Stond er niet te veel gras dan is het den i eg de koeien in zulke perceelen te jagen, opdat de langste toppen er af gaan. Daarna is zulk land eveneens aan de beurt om kennis te maken met de kettingegge en wel met de lange tan den van dit voortreffelijke werktuig. Werkt het weer mede dan kan hier met een beetje hulp weer vrij wat gras terug komen. Geval C komt veel voor en is het beste op te lossen. Zoodra het goed droogend weer wordt moet men het laagje gesloten grond en verwelkt gras stuk maken met de ket tingegge. Men zal ervan opkijken hoeveel het land daar van opknapt. Het heeft geen zin de kettingegge te gebruiken op land dat nog niet voldoende is afgedroogd want dan wordt het een smeerboel. Uiteindelijk dring ik er sterk op aan dat iedere boer uit het overstroomde gebied stevig gaat •aanpakken en alles wat maar eenigszins is los te maken met de ketting egge te lijf gaat. Daarnaast moet er gemaaid worden op de ruige perceelen. Dit gaat vaak niet met de machine, maar met de zeis is ook goed werk te leveren. De rommel er af moet een eerste eisch zijn alvorens verder iets goeds te kunnen klaarmaken. Het afgemaaide product kan men probee- ren te hooien. Inkuilen van deze massa kan ik niet aanraden. Daarnaast zij men ook niet al te pessimis tisch over de herstelkracht van de gras zode. Wel moet er aan gedacht worden dat men dezen winter z'n veestapel vrijwel ge heel uit eigen bedrijf en zeker uit eigen land moet voeden. Wie van dit laatste overtuigd is zal nu liever wat extra-stikstof koopen en voor dat alles nu reeds wat vee gaan spuien. De Provinciale Productie Commissaris voor Noordholland, Ir. G. J. LIENESCH. EEN ERNSTIGE RAAD AAN ALLE AARDAPPELVERBOUWERS. In het bericht no. 512 van 4 Juni j.l. is aangegeven op welke wijze goed pootgoed voor den oogst 1941 te bekomen zou zijn. Na het uitzenden van dit bericht is geble ken dat de gezondheidstoestand van de aardappelen in ons land zeer veel te wen- schen overlaat. Het is met zekerheid zelfs te zeggen, dat voor verschillende consump tie-veevoeder-fabrieksaardappelen niet vol doende goed pootgoed verkrijgbaar zal zijn. De Plantenziektenkundige Dienst wil daarom nogmaals de aandacht vestigen op den inhoud van genoemd bericht en wekt alle aardappelverbouwers nogmaals op den daarin gegeven raad te volgen. Daar de waarschijnlijkheid groot is, dat het aanbod van door den N.A.K. goedge keurde pootaardappelen van bedoelde ras sen niet aan de vraag zal kunnen voldoen en daardoor waarschijnlijk veel minder waardig pootgoed zal worden aangeboden, geven wij den verbouwers van aardappelen den raad, de mogelijkheid te overwegen zelf te trachten in hun behoefte aan be hoorlijk pootgoed te voldoen. Dit kan behalve door de toepassing van in bovengenoemd bericht genoemde midde len ook geschieden door in velden, die nog een groot percentage gezonde planten be vatten, deze zoo spoedig mogelijk te mer ken en alleen de opbrengst van deze plan ten voor pootgoed te bestemmen. Verwijde ren van zieke planten wordt dan achter wege gelaten, wat een vereenvoudiging van de selectie beteekent. Het is noodzakelijk dat deze aldus gemerkte planten vroegtij dig worden gerooid. Het tijdstip van het rooien kan niet worden aangegeven, maar het is duidelijk, dat alleen bij zeer vroeg rooien succes zal worden verkregen. Men rooie dus, zoodra de planten reeds een matige hoeveelheid pootbare knollen hebben voortgebracht. Over de bewaring van dit alles verkre gen pootgoed zal binnenkort een bericht uitgegeven worden. Voorloopig moet het parool zijn, dat door toepassing van de in voorgaand en dit be richt genoemde middelen getracht wordt nog zoo veel mogelijk behoorlijk pootgoed te verkrijgen, opdat onze voedselvoorzie ning in 1941 niet in gevaar komt. Ja, wij hebben er op gerekend, dat U gróót geld wilt doen in de collecte-bussen voor de Nationale Collecte voor de Oorlogsslachtoffers op 22 Juni a.s. Neemt dus gerust een rijksdaalder of meer mee: hij kan gemakkelijk in de bus! Radiopro-gramma voor Vrijdag. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. (10.VPRO-morgenwij- ding). 10.20 Declamatie. 10.40 Hobo, fluiten piano. 11.Gr.pl. 11.10 Deel. 11.30 Orgel spel. 12.VARA-orkest en solist. (12.45— 1.— ANP-ber. 1.—1.10 Gr.pl.) 2.— Gr.pl. 2.30 Deel. 3.Gr.pl. 3.30 Off. mededeelin- gen, event, gr.pl. 4.Gr.pl. met toelichting. 30 Gr.pl. 4.45 Pianovoordr. 5.Voor de kinderen. 5.30 Rosian-orkest. 6.30 De Ram blers. 7.Voor de kinderen. 7.30 Off. me- dedeelingen, event, gr.pl. 8.ANP-ber. 8.15 VARA-orkest. 8.50 Gev. progr. 9.Orgel spel en zang. 9.20 VARA-orkest. 10.10.10 ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pl. (9.— .15 Ber. Fr.) 10.Apollo-ensemble en gr.pl. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 12.Gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-berichten. 1. Amst. Salonorkest en gr.pl. (1.452.Ber. Fransch. 2.2.15 Ber. Duitsch). 3.Gr.pL 3.15 Ber. (Fr.) 3.30 Hermann-trio en gr.pL 4.45 Gr.pl. 5.— Ber. (Duitsch). 5.15 Christ, kinderkoor „Lenteklokjes" met pianobege leiding (opn.) 5.30 Gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Bel Canto. 7.30 Rep. of muziek. 8.— Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP- ber. 8.45 Orgelconcert. 9.15 Ber. (Eng'.) 9.30 Christ, gemengde zangver. „Harmonie" en gr.pl. 10.Ber. (Duitsch). 10.1510.25 ANP-ber. 11.15—11.30 Berichten (Fransch). 7' /Tf{ r- 31. Maar Tippie scheen onvin ".baar en Toppie ook. Vader Bol liep vlak langs hen heen, zonder dat hij hen bemerkte. Met Opa Bol was dat anders. Die zag de jon gens dadelijk zitten met de tover jtok in hun hand. „Tik tak-tok, deed Opa met zijn stok en Tip lag weer in bed. 32. Hij had nog net tijd genoeg gehad, om tegen Top te roepen: „ik ben kampioen appeltjes-eter, want ik heb er drie-en-twintig op en jij maar zeventien", Hoe Tip nog rustig slapen kon na zooveel kwajongensstreken is een raadsel en zal wel altijd een raadsel blijven. 52) Door HOOFDSTUK XXXII. Waarin een man opbelt. Juffrouw Hick was dus dood. Hoewel zij maar weinig wist, wist zij toch te veel. Ma- pell riskeerde niets om zijn identiteit ver borgen te houden, en juffrouw Hick, de arme ziel, was een van de outsiders, die hem in levenden lijve gezien had. Jill Crawford had hem ook gezien. Inspecteur Higgins greep weer naar de telefoon en nadat hij haastig enkele instructies had ge geven, hing hij den haak weer op. Juffrouw Hick!Kon worden aange nomen, dat zij zelfmooru gepleegd had? Dat was toch heel onwaarschijnlijk. Zij scheen veel te veel van het leven te houden, om daar eigenhandig een einde aan te maken. Maar het alternatief was moord! Moord. Indien Higgins goed redeneerde, had Mapell dus al minstens twee moorden op zijn geweten. Een derde zou hem denke- 'ijk niet veel gemoedsbezwareh opleveren, vooral wanneer de derde hem voor veel gevaar kon 'oehoeden. Mapell zou inmid dels wel op de hoogte zijn van de activiteit van de politie inzake den dood van Henry Hamper en hij moest ook wel tot de conclu sie komen dat de politie verband gelegd had tusschen den pseudo-agent van dien Zondagavond en den Mapell uit het groote huis. Aannemend dat Mapell aansprakelijk was voor den dood van juffrouw Hick, be- teekende dit dat 'e man van streek raakte. Zoodra Higgins tot deze conclusie was gekomen, gaf hij instructie, dat de wacht aan de verschillende havens verscherpt moest worden en dat de foto, al was die dan ook al erg oud, verspreid moest wor den. Indien Mapell aan den haal was, ste gen hun kansen om den man te grijpen, aanzienlijk. Een misdadiger die er haastig vandoor gaat maakt altijd fouten! Opnieuw liet de telefoonbei zijn gerin kel hooren, en boos staarde Higgins naar het instrument. Het leek wel of hij, telkens wanneer hij ervoor ging zitten om zijn gedachten te concentreeren, gestoord moest worden. Vermoeid nam hij den hoorn van den haak en riep korzelig: „Hallo!" „Iemand om u te spreken, mijnheer". „Wie is het? Ik heb haast". „Wil geen naam noemen, mijnheer". „Zeg hem dan dat hij naar de hel kan loopen!" Woest gooide Higgins de telefoon op het toestel, maar een seconde later ging de bel opnieuw. „Wat nu weer". „Sorry, inspecteur. Hij zegt dat hij een vriend is van mijnheer Sudd". „Sudd? Sudd? (Goeie hemel, de Gladde) Goed geef hem dan maar door". Het bekende geklik klonk in zijn ooren, waarover hij inwendig een verwensching mompelde, toen kwam er een stem: „Met inspecteur Higgins?" Higgins was terstond een en al aandacht. Het was „de stem!" Die zou hij overal her kend hebben! Hij beheerschte zich en wist zijn opwinding voldoende te onderdrukken om bestudeerd kalm te zeggen: „Ja. Hier Higgins. Met wien spreek ik?" „Ik eh ik denk dat u me wel kent, inspecteur". „Vriend van mijnheer Sudd werd me ge zegd, hoewel ik geen flauw idee heb wie mijnheer Sudd „Waarom besloot u dan me te woord te staan, nadat u eerst had geweigerd?" „Enkel uit nieuwsgierigheid, maar ik heb het druk. Wat wenscht u? en wie bent u?" Inspecteur Higgins probeerde een scher pen toon in zijn stem te leggen om de waar heid van zijn woorden te onderschrijven. Inmiddels werkten zijn hersenen koorts achtig. Hij trok een blocnote naar zich toe en schreef daar haastig een paar zinnen op en drukte op het belletje. „De heer Sudd. over wien ik spreek is meer bekend alsDe Gladde". „Wat? De Gladde Sudd?" Higgins deed een poging om geweldig verbaasd te spre ken. ,Dan bent u „Precies". „Nu, wat wil je dan?" „Ik wil dat je ermee ophoudt". „Waar heb je het voor den donder over?" Tijd was alles wat de inspecteur noodig had. Tijd! Ongeduldig drukte hij weer op het belletje en scheurde het beschreven velletje van zijn blocnote. „Precies wat ik zeg. Schei ermee uit. Ik zal het de moeite waard maken voor je". Hoe zeer de inspecteur in zijn hart dit voorstel ook verwierp, wist hij, dat hij moest probeeren tijd te rekken. Het duur de ellendig lang voor de bode kwam. Weer belde hij. „De moeite waard hé? H'm. De moeite waard! Wel., eh Hij speelde zijn rol artistiek. Een man, die bekoord werd en op het punt stond te vallen! Er werd op de deur geklopt. Eindelijk dan toch de bode. Haastig legde Higgins zijn hand op den hoorn en riep: „Binnen!" De bode trad binnen en stond op het punt te spreken, toen Higgins hem dat door een teeken belette en op het papier wees, dat voor hem lag. De man kwam naar het bureau en las wat er op geschreven stond: „Dringend. Onderzoek van waaruit ik wordt opgebeld. Bel dichtstbijzijnd politie bureau op om den man te arresteeren. Zal hem zoo lang mogelijk aan de praat hou den. De bode staarde Higgins verschrikt aan, maar toen hij het ongeduldig fronsen van den inspecteur zag, maakte hij zich snel uit de voeten. De stem aan het andere ein de van den draad sprak opnieuw: „Denk eens aan, mijn beste inspecteur, wat je niet zoudt kunnen doen met een zegtwintig duizend pond?" „Twintig duizendDat is een massa geld..." „Meer dan je je heele levens kimt ver dienen, Higgins", viel de ander hem haas tig in de rede. „Ikik kan zoo haastig niet tot een be sluit komen, man. Ik „Het is nu of nooit, Higgins. Ik ga me van de anderen los maken. Raymond is dood. Hamper ook. Sanderson bevindt zich in jou teedere hoede. Dus blijft alleen nog de Gladde over. Dat is zoo'n beetje een kameraad van je, is het niet Higgins?" „Niet bepaald". Higgins was aan het einde van zijn ge duld. Hoe lang zou de bode noodig hebben voor zijn boodschap? Vijf minuten om van het telefoonkantoor te vernemen, we er sprak. Dan nog eens vijf minuten om in verbinding te komen met het dichtstbijzijn de politiebureau. En dan hing het er hee- lemaal van af, waar de man telefoneerde. En toch moest hij dien man vasthouden, anders was zijn kans verkeken. „Wat bedoel je met de Gladde?" vroeg hij hopeloos. „Wel, ik zal ook met hem afrekenen voor ik er vandoor ga. Hij weet te veel. Nu dan, Higgins. Het is je laatste kans. Wat zeg je ervan?" „Welikehdachteh Toen kreeg Higgins een idee. Hij zweeg plotseling en toen, terwijl hij zijn mond een eindje van den hoorn afhield, vervolg de hij tegen een denkbeeldigen derde in zijn kamer: (Wordt vervolgd.) No. 145 Oit nummer De Fransche regeering heeft Duitsche regeering de name maakt van haar onderhandels; wapenstilstandsonderhandeling' Het zijn: de generaal leger Huntziger, ambassad vice-generaal Lelu en de van het luchtwapen Bergf In verband met de moei bindingen voor het ove van berichten, welke ov( loopen is deze mededee Fransche regeering eerst g: om 1 uur door de rijks ontvangen. Zij kon den Fi termorgen om 4 uur t worden gebracht. Het Duitsche opperbevel macht heeft daarop, zonde de noodige instructies geg maatregelen getroffen om sche wapenstilstandsdele ontvangen. Ambassadeur Leon Noel, lid wapenstilstandscommissie, is J opleiding is hij jurist. Tijdens bezetting was hij als algemeer de bij den Oppercommissaris land werkzaam. Later werd hi Colmar. In Januari 1932 bene hem tot secretaris-generaal va terie van Binnenlandsche Zal der staatspolitie. In Juni van 1 werd hij benoemd tot gezant in Januari 1935 tot leider van he den minister-president. Sinds 1 was hij ambassadeur in Polen. Generaal Huntziger is 60 vooral bekend door zijn optre perbevelhebber van de Franse! Syrië en door de rol, die hij in gespeeld bij de onderhandelin militaire pact tusschen Turkij en Frankrijk. Generaal Huntzij den oppersten krijgsraad. Brest ingenome Het opperbevel van de weer: te gister bekend: In Bretagne is de Fransche Brest ingenomen. In Normand benedenloop van de Loire, va: Tours, bereikt en op sommige passeerd. In de kromming var denloop der Loire wordt de van den vijand via den sector Bourges voortgezet. Ten Z. va: deden eenheden gevechtsvliege op den wijkenden vijand. Waa van verzet gevormd werden, luchtwapen de actie van het i N. van Lotharingen werden re verslagen O. Fransche leger, vc niet gevangen genomen werdei bied van de Moezel, tusschen Toul, alsmede in het centrale deel van de Opper-Vogezen stc het nauw gebracht. Epinal, Tc ville zijn in onze handen. Op linie, aan weerszijden van wordt verder gestreden. Ten V senburg werd de Maginotlir doorbroken. Eenheden stukas vliegtuigen vernielden met vo groot aantal vestingwerken.. 1 Straatsburg werd vanuit het I ingenomen. Op de kathedraa Duitsche oorlogsvlag. In de Bourgondische Poort is ging van de troepen, die van B den boven-Rijn optrokken, vi aantal van de alleen op 19 Ji gevangenen bedraagt meer dan der wie de opperbevelhebber i Fransche leger Altmeyer, met Sinds den lOen Mei hebben en wel overwegend Britsche vli nachts voortdurend open Duit aangevallen. Ook in den afge. zijn van deze aanvallen weer slachtoffer geworden. Het Du wapen is thans met de verge Engeland begonnen. In den nac 20 Juni hebben eenheden ge\ de als Britsch bewapeningscen der belangrijke stikstoffabriek iingham met talrijke bommen

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6