DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De Fransche onderhandelaars. Ook Fransch verzoek aan Italië. VI Generaal Huntziger leidt de delegatie. Een radiorede van Petain. liet Duitsche legerbericht. HET FRONTBERICHT. Eert coalitie-kabinet in de Ver. Staten. Roosevelt draagt republikeinen Knox en Stimson ais ministers voor. Duitsche troepen in Lyon. Looze geruchten over ver wikkelingen tusschen Duitschland en Rusland. Op bon 31 tot en met 40 2 k.g. brood. vroeg ALKMAARSCHE COURANT. s? 'Si- Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door bet geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 145 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Directeurs C. KRAK. Ut Vrijdag 21 Juni 1940 PRIJS DER GEWONE ADVERTENT IENs Van 1 -5 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. 142e Jaargang De Fransche regeering heeft gister aan de Duitsche regeering de namen bekend ge maakt van haar onderhandelaars voor de wapenstilstandsonderhandelingen. Het zijn: de generaal van het leger Huntziger, ambassadeur Roel, vice-generaal Lelu en de generaal van het luchtwapen Bergeret. In verband met de moeilijke ver bindingen voor het overbrengen van berichten, welke over Spanje loopen is deze mededeeling der Fransche regeering eerst gisternacht om 1 uur door de rijksregeering ontvangen. Zij kon den Führer gis termorgen om 4 uur ter kennis worden gebracht. Het Duitsche opperbevel der weer macht heeft daarop, zonder verwijl de noodige instructies gegeven en maatregelen getroffen om de Fran sche wapenstilstandsdelegatie te ontvangen. Ambassadeur Leon Noel, lid der Fransche wapenstilstandscommissie, is 53 jaar. Van opleiding is hij jurist. Tijdens de Rijnland bezetting was hij als algemeen gedelegeer de bij den Oppercommissaris in het Rijn land werkzaam. Later werd hij prefect in Colmar. In Januari 1932 benoemde Laval hem tot secretaris-generaal van het minis terie van Binnenlandsche Zaken en leider der staatspolitie. In Juni van hetzelfde jaar werd hij benoemd tot gezant in Praag en in Januari 1935 tot leider van het bureau van den minister-president. Sinds Februari 1935 was hij ambassadeur in Polen. Generaal Huntziger is 60 jaar. Hij is vooral bekend door zijn optreden als Op perbevelhebber van de Fransche troepen in Syrië en door de rol, die hij in Ankara heeft gespeeld bij de onderhandelingen over het militaire pact tusschen Turkije, Engeland en Frankrijk. Generaal Huntziger is lid van den oppersten krijgsraad. Ik wil ook in donkere dagen bij U blijven. In een radiorede heeft minister-president Pétain gistermiddag gezegd, dat de regee ring de gevolmachtigden heeft benoemd met de opdracht de voorwaarden van den tegenstander in ontvangst te nemen. Hij heeft dit besluit genomen met het bit tere hart van een soldaat omdat de militaire toestand hem daartoe heeft gedwongen. Se dert 13 Juni is een verzoek om wapenstil stand onvermijdelijk geweest. Als een van de redenen hiervoor zeide Pétain, dat op 1 Mei 1917, ondanks drie moorddadige oor logsjaren, het Fransche leger nog 3.280.000 man telde. Bij den aanvang van den jong- sten slag waren er 500.000 man minder. In Mei 1918 stonden 85 Britsche divisies aan Fransche zijde, in Mei 1940 waren het er slechts 10. Thans is de minderheid van het Fransche materiaal nog grooter dan de min derheid van de troepenmacht. Frankrijk heeft thans minder vrienden, te weinig kin deren, te weinig wapenen en te weinig bondgenooten. „Laten wij uit den verloren slag een les trekken", aldus vervolgde Pé tain, „sedert den oorlog heeft de genotzucht den geest van offervaardigheid overwoe kerd. Men heeft elke inspanning willen vermijden. Thans treft het ongeluk ons. Ik was bij u in de dagen van roem, ook in deze donkere dagen wil ik bij u blijven". DE REDENEN VAN HET VERZOEK OM WAPENSTILSTAND. De directeur van de Fransche radio heeft over de Fransche zenders een rede voering gehouden. Hij zeide o.„..: Bij den slag in Vlaanderen hebben wij groote hoeveelheden oorlogsmateriaal ver loren. Het is voor ons niet voldoende dap pere soldaten te hebben, maar men moet weten, dat het aankomt op den goeden wil van eiken Franschman om te werken. De grootste reserves in onze steenkoolgebie- den in net noorden hebben wij verloren. De voornaamste spoorwegen zijn door den vijand bezet, evenals verschillende fabrie ken, die voor het leger werkten. Met dit alles moeten wij rekening houden. Daarom heeft de regeering om een wapenstilstand gevraagd. Wij moeten de kans om te leven aangrijpen. Aan het einde van de rede werd het Fransche volk toegeroepen: Blijft kalm, wij strijden nog. Brest ingenomen. Het opperbevel van de weermacht maak te gister bekend: In Bretagne is de Fransche oorlogshaven Brest ingenomen. In Normandië is ook de benedenloop van de Loire, van Nantes tot Tours, bereikt en op sommige plekken ge passeerd. In de kromming van den mid denloop der Loire wordt de achtervolging van den vijand via den sector Cher en via Bourges voortgezet. Ten Z. van de Loire deden eenheden gevechtsvliegers aanvallen op den wijkenden vijand. Waar nog nesten van verzet gevormd werden, steunde het luchtwapen de actie van het leger. In het N. van Lotharingen werden resten van het verslagen O. Fransche leger, voor zoover zij niet gevangen genomen werden, in het ge bied van de Moezel, tusschen Epinal en Toul, alsmede in het centrale deel en een deel van de Opper-Vogezen steeds meer in het nauw gebracht. Epinal, Toul en Lune- ville zijn in onze handen. Op de Maginot- linie, aan weerszijden van Diedenhof en, wordt verder gestreden. Ten W. van Weis- senburg werd de Maginotlinie opnieuw doorbroken. Eenheden stukas en gevechts vliegtuigen vernielden met voltreffers een groot aantal vestingwerken.. Het Duitsche Straatsburg werd vanuit het Z. en het O. ingenomen. Op de kathedraal waait de Duitsche oorlogsvlag. In de Bourgondische Poort is de vereeni- ging van de troepen, die van Belfort en van den boven-Rijn optrokken, voltooid. Het aantal van de alleen op 19 Juni gemaakte gevangenen bedraagt meer dan 200.000, on der wie de opperbevelhebber van het 10de Fransche leger Altmeyer, met zijn stafchef. Sinds den lOen Mei hebben vijandelijke en wel overwegend Britsche vliegtuigen des nachts voortdurend open Duitsche steden aangevallen. Ook in den afgeloopen nacht zijn van deze aanvallen weer 8 burgers het slachtoffer geworden. Het Duitsche lucht wapen is thans met de vergelding tegen Engeland begonnen. In den nacht van 19 op 20 Juni hebben eenheden gevechtsvliegers de als Britsch bewapeningscentrum bijzon der belangrijke stikstoffabrieken van Bil- lingham met talrijke bommen yan zwaar Geheel Bretagne bezet. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: Den negentienden Juni bracht ook in den Elzas en in Lotharingen, waar de Fransche eenheden nog in de laatste dagen taaien tegenstand boden, een merkbare verslap ping van de vijandelijke strijdkracht. Door de verovering van Epinal, Toul en Lune- ville, is de bewegingsmogelijkheid voor de Fransche formaties verder verminderd. Aan beide zijden van Diedenhof en wordt even als voorheen om de Maginotlinie hardnek kig gevochten. Door de bezetting van Brest is practisch geheel Bretagne bezet. In totaal is ongeveer de helft van Frankrijk vast in Duitsche hand. Wat de acties van het lucht wapen betreft,, is voornamelijk de aanval op de stikstoffenfabriek Billingham belang rijk. Deze fabriek is voor de Britsche bewape ningsindustrie van groote beteekenis. Ook de succesvolle aanval op de petro- leum-opslagplaatsen van Hull is belangrijk. Hierdoor is het middengedeelte van de En- gelsche Oostkust opnieuw een oorlogstoo- neel geworden. HET AANTAL VLUCHTELINGEN IN ZWITSERLAND. Volgens voorloopige ramingen zijn tot dusver rond 40.000 man van de meest ver schillende Fransche troependeelen over de Zwitsersche grens gekomen. Alle over- geloopen troepen zijn ontwapend en geïn terneerd. Vluchtelingenstroom houdt aan. Geallieerde troepen wijken uit. Officieel wordt uit Bern medegedeeld, dat gisternacht in de streek van 3t. Ursanne geallieerde troepen ter sterkte van 28.000 man, onder wie 16.000 Polen en 12.000 Fran- schen, met 7800 paarden over de Zwitser sche grens zijn getrokken. De troepen wer den ontwapend en in het binnenland geïn terneerd. kaliber aangevallen. Hevige branden wezen reeds op 50 km. afstand den weg aan de later komende eenheden. Voorts werden benzineopslagplaatsen te Hull in brand geschoten en verscheidene schepen tot zinken gebracht. President Roosevelt heeft gister naar Associated Press mededeelt, stappen gedaan tot de vorming van een coalitie-kabinet, door aan den Senaat de benoeming van den repu blikein Knox tot minister van Ma rine en de benoeming van' Stim son tot minister van Oorlog ter be vestiging voor te leggen. Knox was in 't jaar 1936 de republi- keinsche candidaat voor het vice- presidentschap, terwijl Stimson mi nister van Buitenlandsche Zaken is geweest onder president Hoover. In isolationistische kringen van het con gres heeft, naar het D.N.B. meldt, de ver rassende benoeming van den republikein Stimson tot minister van oorlog en van Knox tot minister van marine scherpe cri- tiek uitgelokt. De benoeming van deze beide interven tionisten, zoo verklaarde senator Wheeler, beteekent, dat de regeering Roosevelt zich van haar liberale politiek- afkeert en m plaats van de belangen te behartigen van de ondervoeden, de slecht gekleeden en de slecht gehuisvesten, zich bezig houdt met den toestand in Europa. De voorzitter van de republikeinsche partij, Hamilton, legde te Philadelphia een officieele verklaring af, waarin hij zeide, dat de wensch van Stimson en Knox naar een interventie der Ver. Staten in de Euro- peesche aangelegenheden zoo bekend is, dat hun benoemingen voor zich zelf spreken. Senator Taft verklaarde, dat hij weigerde in het hervormde kabinet een coalitie- regeering te zien en op dezelfde wijze uitte zich oud-president Hoover. Inmiddels heeft president Roosevelt door zijn secretaris Early het volgende commen taar op de benoeming van Knox en Stim son aan de pers gegeven: „De benoemingen staan in verband met het overheerschende gevoel van het land naar nationale solidari teit in een tijd van wereldcrisis. Zij zijn ten nutte van de landsverdediging. Dat is alles". Een brief van Roosevelt. In een dankbrief aan den afgetreden minister van oorlog Woodring, zegt de pre sident, dat het bewapeningsprogram onder zijn leiding goede vorderingen heeft ge maakt. Het is een defensief programma, dat niet gericht is op interventie in wereldaan gelegenheden, die het Amerikaansche we relddeel niets aangaan. Het is zeer rustig in de stad. De Duitsche troepen zijn gistermorgen Lyon binnengerukt zonder weerstand te ontmoeten. De Duitsche autoriteiten heb ben de Fransche autoriteiten uitgenoodigd op hun post te blijven en samen te werken tot handhaving van de odre. De Duitschers bezetten de bruggen over de Rhone, de kazernes, de wapen- en munitieopslagplaatsen, de kruithuizen en de fabrieken. Een tweede colonne bezette Roannes en Guloz, waarmede zij Savoye binnen drong. De Fransche douanebeambten namen de wijk naar Zwitserland. De Duitsche troepen maken zich gereed St. Etienne te bezetten, een industrieel centrum voor de vervaardiging van auto matische wapenen. In Lyon is het, ondanks de Duitsche be zetting, zeer rustig. De prefect van de Rhone, evenals de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur, zijn op hun post ge bleven. De openbare diensten fun-ctionee- ren normaal, de straten zijn echter geheel verlaten. De ontwapende politie doet haar dienst als iiï normale tijd. De overheid heeft een beioep gericht tot de bevolking, waarin zij er op wijst, dat het de plicht is van iederen Franschman om zich onder deze omstandigheden waardig te gedragen. DE JAPANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. De Japansche partij der sociale massa heeft gister de regeering een resolutie doen toekomen, waarin een activeering der Ja pansche buitenlandsche politiek wordt ge- eischt en een versterking van de drielan- denspil JapanDuitschlandItalië. Japan moet, zoo wordt in de resolutie verder ge zegd, zijn onderhandelingen met de Ver. Staten en Engeland onmiddellijk afbreken en tegenover FranschIndo-China en Ne- derlandsch-Indië een politiek voeren met het doel een Oost-Aziatisch economisch blok te vormen. De Fransche regeering heeft zich, naar Stefani meldt, gister tot de Italiaansche regeering gewend, door tusschenkomst van de Spaansche regeering, met het verzoek te onderhandelen over een wapenstilstand. De Italiaansche regeering heeft door tusschenkomst van dezelfde regeering geantwoord in termen, gelijkluidend aan het antwoord der Duitsche regeering, nl. dat zij de namen der Fransche gevolmach tigden verwacht, wien dan plaats en tijd voor een ontmoeting bekend zullen wor den gemaakt. De opvatting in Italië. Op de voorpagina der Italiaansche och tendbladen staat het bericht over het Fransche verzoek om wapenstilstand: aan Italië. De Popoio Di Roma constateert dat de Italiaansche regeering het Fran sche verzoek wil inwilligen en wijst erop, dat de Fransche regeering hiermede een zelfden stap onderneemt als tegenover Duitschland. Het blad besluit: Men kan zeggen, dat de partij tusschen de asmo- gendheden en Frankrijk in haar laatste en beslissende stadium is gestreden. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Nadat er de laatste dagen in de Engelsche pers steeds weer berichten waren opgedoken over de samentrekking van buitenge woon sterke Russische strijdkrachten aan de Oostgrens van Duitschland, als vervolg op de Russische actie tegen Littauen, mejdde Reuter op 19 Juni uit Kaunas, dat er Duitsche troepenbewe gingen plaats vonden in Oost-Pruisen. Van officieele Duitsche zijde wordt ten aanzien hiervan met stelligheid ver klaard, dat er geen Duitsche troepen bewegingen aan de Duitsch-Littausche grens hebben plaats gehad. Het is steeds weer hetzelfde liedje, zoo zegt men in Duitsche politieke kringen. Daar blijk baar de verwijzing naar de Amerikaan sche hulp niet meer trekt, probeert Reuter thans het Engelsche volk in deze ernstige dagen, nu het uur van de afrekening nadert, voor te spiegelen, dat er verwikkelingen tusschen Duitsch land en Rusland te verwachten zijn. DE VERNIELING VAN EEN BRUG OVER DE LOIRE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De vernieling van een vol met vluchte lingen bezette brug over de Loire door Fransche militairen wordt weergegeven in een door het D.N.B. ontvangen ooggetui- genbericht. Tienduizenden vluchtelingen uit Parijs bevonden zich in de straten, die naar het Z. leiden. Op een brug over de Loire stonden vier rijen met voertuigen naast elkaar. Op de troittoirs bewoog zich het armere deel der bevolking met hun have en goed gela den op kinderwagens en handkarren. Na de overwinning aan de Somme, Oise en Seine was de voorste afdeeling van een Duitsche divisie opgerukt tot aan deze brug over de Loire. De Duitsche soldaten zagen plotse ling hoe de dicht met vluchtelingen staande brug door Fransche militairen werd opge blazen teneinde den Duitschen opm ursch tegen te houden. Duitsche doktoren stelden onmiddellijk alle pogingen in het werk de zwaar gewonden vrouwen en kinderen, die op de puinhoopen van de brug en op de ver nielde pijlers lagen, de eerste hulp te ver- leenen. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij maakt bekend: gedurende de week van 24 t/m. 30 Juni a.s. geven de met „31" tot en met „40" genummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2000 gram brood, met dien verstande, dat deze bonnen ook t/m. 4 Juli a.s. voor het koopen van brood kunnen worden aangewend. Elk dezer bonnen geeft der halve recht op het koopen van 100 gram brood. DE HERTOG VAN WINDSOR IN BARCELONA. Met zijn gemalin, zijn secretaris en nog zes andere^personen, is de hertog van Wind sor gisteravond tegen 11 uur in Barcelona aangekomen. Bij La Junquera was hij over de Fransch-Spaansche grens gekomen. Zijn secretaris vertelde, dat de hertog Vrijdag in Barcelona zal blijven om Zaterdag naar Madrid door te reizen, waar hij richtlijnen uit Londen verwa-'it. De terugreis naar Engeland zal via Lissabon geschieden. ACCOORD IN DE KWESTIE VAN TIENTSIN. Volgens een officieel Japansch commu niqué is in besprekingen tusschen de En gelsche en de Japansche overheid te Tientsin een overeenkomst bereikt in zake de kwestie der Britsche concessie van Tientsin, welke voorloopig een nauwere samenwerking tusschen de Britsche auto riteiten der concessie en de Japansche plaat selijke autoriteiten der onderdrukking van daden van terreur en handhaving van orde en veiligheid bepaalt. Het zilver zal in de safes van de verkeersbank te Tientsin blijven totdat nieuwe overeenkomsten tusschen Japan en Engeland gesloten zijn, alvorens verzegeld te worden, zal 100.000 pond sterling van de zilverschat worden afgenomen voor noodlijdende bewoners van Noord-China. Tenslotte behelst de overeenkomst dat de Britsche raad van bestuur geen moeilijkheden zal bereiden aan het in omloop brengen van de valuta der federal reserve bank binnen de Brit sche bestuursgebieden, en dat bepaalde maatregelen ten aanzien van de wisselkan toren getroffen zullen worden. CANADA WIL KRIJGSGEVANGENEN OPNEMEN. De eerste minister van Canada, Macken- zieking, heeft gister medegedeeld, dat Canada bereid Is krijgsgevangenen en ge- interneerden uit Groot-Britannië op te nemen. Hij voegde hieraan toe, dat En geland deze gevangenen en geïnterneerden wil evacueeren, aangezien men vreest, dat in geval van een Duitschen inval on geregeldheden zouden kunnen ontstaan. EEN DUITSCH BLAD OVER PETAIN. De „N. S. Rheinfront" keert zich tegen de „ongepaste sentimentaliteit" die van buitenlandsche zijde wordt getoond, in verband met het Fransche verzoek om een wapenstilstand op een oogenblik, dat voor den toekomstigen opbouw van Europa beslissend is. In de nieuwe Fransche re geering, zoo schrijft het blad, zit geen enkele man, die zich zoo zeer tegen de oorlogspolitiek van de beide plutocratische mogendheden heeft verzet, dat hij thans tenminste zou kunnen zeggen: Ik was voor vrede en tegen dezen En- gelschen oorlog. Ook maarschalk Pétain, wiens grijze persoonlijkheid' het middel punt is van sentimenteele beschouwingen, heeft weliswaar geen deel uitgemaakt van den kleineren kring der aan Engeland hoo- rigen, maar was ook een van de Fran- schen, die met den oorlog hebben inge stemd. Wij denken in deze uren aan een anderen grijsaard, aan veldmaarschalk Vop Hindenburg, wiens uitlevering in 1919 is geëischt door een Frankrijk dat beneveld was door de overwinning. Wij denken er aan welk een golf van haat zich tegen hem keerde, toen hij, bij de inwij ding van het gedenkteeken te Tannen- berg, op plechtige wijze den leugen van de schuld aan den oorlog herriep, on zeide dat Duitschlands zwaard blank en rein was. Waar was toen te Parijs en te Londen de eerbied te vinden voor den grijzen maarschalk, die voor zijn volk en zijn vaderland zijn stem verhief en gerechtig heid eischte? Bij allen, eerbied, dien wij voor de soldateske persoonlijkheid van maarschalk Pétain hebben, moeten wij, aldus besluit het blad, toch vaststellen: 't gaat hier niet om een persoon, maar om het historisch herstel van een onrecht, dat zijn land ons niet alleen te Versailles, maar drie eeuwen lang heeft aangedaan. ITALIAANSCHE PERSSTEM OVER FRANKRIJK. Met Engeland is de dag van rekening niet ver meer. af- De „Tevere" eischt van hen, die al te vergeetachtig en al te goedmoedig zijn, geen medelijden te hebben met het lot van Frankrijk, maar te denken aan de vijand schap, de haat, de beschimping, de eerroof en de schending van zijn gevoelens, welke het fascistisch Italië juist in de afgeloopen jaren van Frankrijk ten deel zijn gevallen. Men mag niet vergeten welke leugens in dertijd door de Franschen in omloop zijn gebracht over de as en over de vriend schappelijke verhouding tusschen Duitsch land en Italië. Frankrijk zal na deze nederlaag einde lijk eens leeren eerbied te hebben voor de opvattingen van anderen Wat de Engel- schen betreft, zoo betoogt de „Tevere" ook, voor hen is de dag van de afrekening niet ver meer.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 1