Aqwda [i Stad en Omgeving, ^Buitenland Ceta Bever VLEKKENWATER Rechtszaken JSucqedijke Stond Jkovinciaat Hieuw* De voedingsraad en zijn voorlichtende taak in dezen tijd. De nationale collecte. Doel Instandhouding en verbetering van ome volkskracht. 160.000 gulden verdween spoorloos. OBDAM EGMOND AAN EERSTE BLAD EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. Zij wordt morgen gehouden. Gisteravond is in den lande bekend gemaakt, dat de collecte voor het Nationaal Hulpcomité 1940 ook mor gen niet zou worden gehouden daar het reeds te ver in de maand was en men begin Juli grootere bijdragen zou kunnen verwachten. Inmiddels ontvingen wij heden morgen het bericht dat het Nationaal Hulpcomité 1940 zou zijn opgeheven, maar dat de collecte thans doorgaat als een algemeene inzameling welke in den lande door den heer Frederiks, secretaris-generaal van Binnenland- sche Zaken, georganiseerd wordt. Deze collecte zou op G Juli worden gehouden, maar er is een uitzonde ring gemaakt voor de gemeenten, die reeds alle voorbereidingen hadden getroffen om morgen te collecteeren. Daartoe behoort Alkmaar, waar het plaatselijk hulpcomité dus in actie blijft en morgen de groote collecte zal plaats vinden. In verband daarmede plaatsen wij de volgende van het gemeentehuis ontvangen stukken. De nationale collecte. Het Nationaal Hulpcomité 1940 is blij kens heden ontvangen telegrafische mede- deeling van den Secretaris-Generaal van het Departement van Binnenlandsche Zaken opgeheven. De collecte wordt thans gehouden onder auspiciën van den heer Mr. K. J. Frederiks als waarnemend hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken. De datum der nationale collecte is thans bepaald op 6 Juli a.s. Indien echter voor de collecte plaatselijk reeds alle voorbe reidingen zijn getroffen, zal zij op den daarvoor bepaalden datum van 22 Juni a.s. kunnen doorgaan. Het plaatselijk Comité alhier heeft in verband hiermede thans besloten, de col lecte op morgen Zaterdag 22 Juni, te houden, nu tegen verder uitstel groote practische bezwaren bestaan. Ieder werke dus mee om de collecte op morgen te doen slagen. De zakjes zullen op Maandag en Dinsdag 24 en 25 Juni worden opgehaald. Laatste oproep! De dag van morgen zal moeten staan in het teeken van de nationale inzameling ten bate van de algemeene hulpverleening aan de slachtoffers onder de burgerbevolking in Nederland. Op straat zal ieder kunnen of feren voor dit mooie doel, koopt Uw vlag getje en stort uw bijdrage in de bussen, brengt naar huis Uw zakje met pommes frites voor de somma van 10 cent, door de Algemeene Alkmaarsche Padvinderij klaar gemaakt! Maar daarnaast hebt ge den plicht, om ook thuis de giften op te zamelen, welke ieder daarvoor kan afzonderen, opdat Maandag en Dinsdag goedgevulde zakjes kunnen worden afgedragen. Laat ons toonen de spontane medewer king van Alkmaars bevolking voor de ge troffen landgenooten en moge de alge meene hulpverleening bijdragen tot ver zachting van het ondervonden leed! F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester van Alkmaar. POMMES FRITES CAMPAGNE 1940. De Alkmaarsche padvinders en padvin- sters zullen op een oijzondere wijze mede werken om de inzameling ten bate van het Nationaal Hulpcomité 1940 in Alkmaar tot een succes te maken. Morgenmiddag 22 Juni worden aan alle bewoners van Alkmaar zakjes pommes frites ten verkoop aange boden. U kent ze wel, die heerlijk smakende, croquant gebakken aardappel-snippers, met een weinig zouto zoo pikant! Deze verkoop zal des namiddags om vier uur beginnen. De minimum prijs van een zakje pommes frites is vastgesteld op 0.10, maar elk hooger bedrag zal gaarne worden aanvaard. De opbrengst van dezen pommes frites- verkoop zal worden afgedragen voor de hulpverleening aan de slachtoffers onder de burgerbevolking in Nederland. Dus het pa rool: Met pommes frites in de hand, steunt U 't vaderland. Alle padvinders worden verzocht om drie uur bij hun clublokalen te verschijnen. DE WOLLEVELING. De voorzitter van de Vereeniging van Schapenhouders, de heer Eelman te Texel, deelt mede, dat de in de vergadering van Zaterdag gekozen commissie, bestaande uit de heeren Eelman, Haat en kooiman, Dins dag in den Haag een bespreking heeft ge had met de rijkscommissie, over de door de schapenhouder ingediende bezwaren tegen den prijs 1.04 per kg) voor de gevorderde wol. Aangezien het onmogelijk bleek alle be zwaren afzonderlijk te behandelen, werd overeengekomen, dat de Vereeniging van Schapenhouders, aan alle wolleveranciers een machtiging vraagt om hun belangen en bloc te verdedigen. Binnenkort zal ge legenheid worden gegeven om daarvoor een machtiging te teekenen. De schapenhouders die wol hebben geleverd en bezwaren heb ben ingediend, nemen hiervan goede nota, aangezien hun geen gelegenheid gegeven wordt individueel hun belangen te beplei ten. Secretaris van de Ver. van Schapen houders is de heer Scholten. Heilooërdijk, 1c Alkmaar die gaarne inlichtingen ver trekt. DE KAASMARKT. De markt kenmerkte zich heden door een vluggen handel. De prijs 24 p. 50 K.G. lag 2.50 hooger dan de vorige week, de aan voer 97000 K.G., was 3000 K.G. lager dan de vorige week en 20.000 K.G. dan in dezelfde week van het vorig jaar. Voor de producenten mag deze gang van zaken bevredigend worden genoemd, aan gezien, wanneer de prijsstijging nog een paar gulden hooger wordt, een prijs bereikt wordt, die een loonend bedrijf mogelijk maakt, alsmede opheffing van den steun en daar moet het heen. Vermoedelijk vindt de prijsstijging zijn oorzaak in het feit, dat België, dat in 1939 met 19.269.000 K.G. onze grootste afnemer was, weer aan de markt was. Er is daar groote behoefte en de prijzen zijn daar nog vrij. Ook bestaat de gegronde verwachting, dat met ingang van 1 Juli door Duitschland, dat in 1939 15.303,000 K.G. af nam en voor Juni de prijs voor de 40 plus kaas op 22.50 stelde, een hoogeren prijs zal aangeven. Bij de veranderde toestanden kan bovendien verwacht worden, dat de uitvoer van kaas naar Duitschland, die in 1928 nog een bedrag van 35,6 millioen gulden besomde en in 1938 daalde tot 10,1 millioen, beduidend zal stijgen. Voor de zuivelprodu- centen kan dan ook binnenkort een ver betering in hun positie, die al jaren benard is geweest, verwacht worden. Nu de benzinepositie van ons land in één woord slecht is, hadden wij verwacht, dat de regeling voor het ophalen der melk door de fabrieken, waarmede, onder leiding van ir. de Waal, voor vier weken een aanvang werd gemaakt, tot stand zou zijn gebracht. Wij hadden heden hierover een onderhoud met ir. de Waal, die ons, aan de hand van topografische kaarten op een schaal van 1 25000 duidelijk maakte, dat die zaak niet eenvoudig is. In Noordholland staan een 70 zuivelfabrieken. Uit een oogpunt van effen- ciëntie staan verschillende fabrieken ver keerd. Voor het noordelijk en middenge deelte van Noordholland hebben teekenaars iedere boerderij in kleur naar de fabriek, waaraan zij leveren, gezet en ziet men dus overzichtelijk, dat inderdaad de melk huis aan huis wordt opgehaald. Voor het zuidelijk deel is men hiermede nog niet gereed, om dat men al 14 dagen wacht op de topografi sche kaart, die daarvoor in Den Haag is aangevraagd. De L. IJ. M., een groote par ticuliere fabriek, die zelfs in den Wieringer- meer melk ophaalt, bemoeilijkt bovendien de gewenschte ordening, omdat zij haar vrachtauto's voorzien heeft van een inrich ting, waardoor met houtgas gestookt kan worden, waardoor ze buiten de regeling valt. Het probleem is dus inderdaad niet een voudig. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Vier meisjes in 't wit (hum.-rom.); hoofd rollen Florence Rice, Una Merkel, Ann Ru therford, Mary Howard en Atón Marshal. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een banneling keerde terug (sens.); hoofdrollen Tito Schipa en Mireille Balin. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer „Geronimo, de verdelger" (rom.j; hoofdrol len Preston Foster, Ellen Drew, e.a. Toegang boven 14 jaar, Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer 't Zit in de lucht (amus.); hoofdrol George Formby. Toegang boven 14 jaar, Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. WIE KAN HIER UITKOMST BRENGEN? Iemand uit Heiloo, reeds jarenlang abonné op ons blad, schrijft ons het volgen de: Als zoovele anderen ben ik in de steun regeling opgenomen. Echter kreeg ik vorige week bericht naar de werkverschaffing te Castricum te moeten en daar ik zelf geen fiets heb, kon ik er Maandag niet heen. Dien dag mis ik alvast het loon. Daar de ge meente hier nietgaan als weigeren be schouwt, was ik verplicht de fiets te nemen waarmede mijn zoontje naar de Ambacht school gaat 4 x per dag, daar hij in verband met huishoudelijke aangelegenheden niet in Alkmaar kan blijven over-eten om 12 uur. Nu moet hij dit alles loopen met tot ge volg: 'n groote schoene slijtage. Ik ben dank baar, dat mijn jongen deze school kan be zoeken en zou het heel erg vinden, als hij door nog meer tegenslag er nie meer kon gaan. Een oude fiets kan hier de zoo vurig begeerde uitkomst brengen. Misschien zijn er onder uw lezers, die zich deze zorgen kunnen indenken en nog een oud karretje hebben staan. (Misschien is er onder onze lezers iemand, die dit gezin uit de moeilijkheid zal kunnen helpen. Red. Alkm. Crt.) DE EERSTE MELOENEN. Aan de Alkmaarsche Exportveiling wer den heden de eerste meloenen aangevoerd door den heer P. J. Potgieser te Oudorp. R.K. LYCEUM TE ALKMAAR. Bij de op 19 en 20 Juni j.l. gehouden eind-examens van de afd. Hoogere Bur gerschool B van het R. K. Lyceum slaag den: Jan de Boer, Jan van Gijzen, Piet Ja- cobse, Clemens Köllmann, Frans Ooms, Kees Schouten allen te Alkmaar. Nico Noom te Marken-Binnen; Simon Ruyter te Hoorn, Rie Schipper te Zwaag, Lambert Stumpel te Hoorn. Eén candidaat werd afgewezen. EEN CONFLICT TUSSCHEN DEN EGYPTISCHEN KONING EN BRITSCHEN AMBASSADEUR. Tusschen den Egyptischen koning en den Britschen ambassadeur, Lampson, schijnt een rechtstreeks conflict aanstaande te zijn. Het zwaartepunt van de meeningsverschil- len is de uitlegging van het Engelsch— Egyptisch-verdrag. Dit verdrag verplicht Engeland Egypte te helpen wanneer het aangevallen wordt, verplicht daarentegen niet Engeland te ondersteunen, wanneer dit land oorlog voert. Alle overige Egyptische verplichtingen voortvloeiende uit dit ver drag beperken zich tot het recht van door tocht van Engelsche troepen. Deze mogen uitsluitend aan het Suezkanaal gelegerd worden. Het overige gebied mag slechts door hen betreden worden tijdens hun doortocht. De vliegvelden mogen door de Engelschen eveneens slechts gebruikt wor den als doorgangsstations. De Engelsche ambassadeur en het Britsche opperbevel gaan thans, naar verluidt, met hun eischen veel verder dan den grondslag van dit ver drag. Zij weigeren Cairo militair te ontruimen en daardoor tot open stad te maken, houden alle vliegvelden bezet en eischen verder de actieve deelneming van Egypte aan den oorlog, alsmede het lijdelijk dulden van de Engelsche militaire maatregelen in de door hen krachtens het verdrag gesloten Egyp tische gebiedsdeelen. Verder eischen zij het ontslag van den eVf van den Egyptischen generalen staf, Nasri Pascha en trekken zij de Egyptische troepen uit haar grensgarni- zoenen terug. Tenslotte wordt met een staatsgreep gedreigd, teneinde een militaire dictatuur te vestigen. Het is geheel onzeker, hoe lang het den Egyptischen koning nog gelukken zal, zich tegen deze Engelsche eischen en den Engel schen militairen druk te verzetten. Alle tee kenen duiden er echter op, dat de tegen stand van den koning als een sein werkt op het Arabische nabije Oosten en dat, wan neer de verhoudingen zich verder toespit sen, het geheele gebouw der Engelsche heerschappij in voor-Azië een gemeenschap- pelijken stormloop te verduren zal krijgen. Egyptische troepen teruggetrokken? Stefani meldt, dat in Rome berichten uit Londen zijn ontvangen, volgens welke tus schen de Engelsche regeering en den koning van Egypte een ernstige crisis bezig is te ontstaan. Men verwacht in Cairo gebeurte nissen van groot belang. Het bericht wordt uit Ankara bevestigd. Uit New York meldt Stefani verder, dat in Grieksche financieele kringen aldaar soortgelijke geruchten de ronde doen. Londen meldde gister, dat Egypte de laatste contingenten der aan de Libysche grens gestationneerde Egyptische troepen terugtrekt. FRANKRIJK IS VERSLAGEN. Duitsche persstemmen. Frankrijk is verslagen, constateert de „Deutsche Allgemeine Zeitung" naar aan leiding van de komende besprekingen over den door Frankrijk verzochten wa penstilstand. De Franschen hebben nooit naar de stem van het geweten willen luis teren. De wapenstilstand, waarom zij thans verzoeken, is zeker niet te vergelij ken met dien van 1918. De Duitsche weer macht was ook in 1918 bij den wapenstil stand nog niet verslagen, zooals Petain het thans wel van het Fransche leger zeggen moet. Het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft: Wat een wapenstilstand is, dat heeft Frankrijk ons op 11 November 1918 in het bosch van Compiegne geleerd. Een wa penstilstand dat heeft men ons op dien noodlottigen dag stevig in het geheugen geprent is de militaire vernietiging van den verslagen vijand in dien zin, dat hij de wapens niet meer kan opnemen. Het sluiten van den vrede echter, die de toe komstige betrekkingen tusschen de vijan den van gisteren moet regelen, moet we gens zijn gecompliceerdheid tot een later tijdstip voorbehouden blijven. De Fran sche wapenstilstandsdelegatie zal dus van Duitsche zijde ontvangen worden. Het is een delegatie, die van de opdracht der regeering van maarschalk Petain is voor zien. Hierop dient gewezen te worden, omdat de Engelsche propaganda geruch ten heeft laten verspreiden over een af treden van den maarschalk. Deze stem mingmakerij is van eiken grondslag ont bloot en bevestigt slechts de verontwaar diging in Engeland over het uitvallen van den verslagen bondgenoot. DUITSCHLAND NIET BEVREESD VOOR HONGERSNOOD. In tegenspraak met radio-berichten uit Londen, dat Duitschland over vier maan den voor een hongersnood zou staan, wordt uit Berlijn meegedeelde dat de graanleveringen uit Rusland geheel vol gens plan geschieden. Bovendien beschikt Duitschland over zeer groote voorraden broodgraan, ongeveer evenveel als bij het begin van den oorlog. De voorraden boter, eieren en vleesch zullen bij het be gin van den winter zelfs aanzienlijk groo- ter zijn dan bij het uitbreken van den oorlog. Het ministerie voor levensmidde lenvoorziening werkt reeds plannen uit voor de voorziening in het jaar 1941/1942. MEDEDEELINGEN VAN DE FRANSCHE RADIO. De Fransche radio maakt bekend, dat de verduistering thans wordt uitgebreid tot het Rhonegebied. De winkels in dit ge bied hebben instructie gekregen Duitsch geld aan te nemen. De Rhone- en Saone- bruggen worden door Fransche politie be waakt. De voedingsraad schrijft ons: De voeding is één der grondslagen van het menschelijk leven en het is dan ook zonder meer duidelijk, dat van groote be- teekenis moet worden geacht hoe de mensch «zich voedt. Immers het gaat hier om het welzijn van het volk in al zijn geledingen. Een goed gevoed menschen- geslacht kan geestelijk en lichamelijk meer verrichten dan een generatie, aan welker voeding een minder nauwlettende zorg wordt besteed-. Volksgezondheid en volkshuishouding worden beide ir> sterke mate beïnvloed1 door de voedselvoorzie ning. Eigenlijk kan men zeggen, dat de belangen van deze beide voor ons maat schappelijk bestel zoo bij uitstek gewich tige factoren ineenvloeien. Voorlichting en vorming van de openbare meening op voedingsgebied is daarom een arbeids veld, dat dringend om ontginning roept. Deze roepstem laat zich met te meer klem hooren in een tijd als deze, waarin met de beschikbare levensmiddelen zorgvuldig moet worden omgegaan en waarin het meer dan ooit geboden is er naar te streven om het verkrijgbare zoodanig aan te wenden, dat een zoo groot mogelijk nut voor volksgezondheid en volkshuishou ding wordt -bereikt. Waar het hier een zaak betreft, die slechts met krachtige medewerking van ons volk in zijn geheel vruchtdragend kan worden aangevat, heeft de voedingsraad de taak op zich ge nomen om, door het verstrekken van in begrijpelijken vorm ge stelde, doch wetenschappelijke verantwoorde mededeelingen, dienaangaande voorlichting te geven. Dit zal langs verschillende wegen ge schieden, waarbij ook gaarne van de tusschenkomst van de dagbladpers ge bruik zal worden gemaakt. Deze voorlichtende taak strekt zich uit over een omvangrijk terrein, waarin de velschillende gedeelten stelselmatig aan een verkenning dienen te worden onder worpen. Onderwerpen van zeer verschil lenden aard zullen aldus nader tot het publiek kunnen worden gebracht. De plaats van het brood in onze voeding en de waarde van den aardappel als volksvoedsel leveren in dit verband al dadelijk een tweetal belangrijke onder werpen. Ook omtrent de wenschelijkheid van een aanvulling van het dagelijksch menu door het gebruik van versch fruit, waartoe tomaten, rammenas en radijs eveneens mogen worden gerekend, valt in ons land, met zijn groote productie op dit gebied, nog belangrijk voorlichtend werk te verrichten. De rol van groente in onze voeding vormt al evenzeer een gewichtig hoofd stuk. Twee a drie ons groente op het bord is in ons land voor volwassenen geen overdreven portie. Niet minder dan de hoeveelheid aardappelen en groente, die wij eten, verdient ook de bereidingswijze een nauwlettende beschouwing. Dan is er nog het vraagstuk van de melk en de eieren, waarbij al dadelijk mag worden aangeteekend, dat de melk in de voeding van den volwassene een nauwelijks min der belangwekkende functie kan vervullen dan in de kindervoeding. Wanneer einde lijk nog de plaats van het vleesch en de visch in onze voeding wordt bezien, dan is met deze summiere opsomming wel ge noegzaam duidelijk gemaakt, welk een uitgestrekt domein door de onderscheidene problemen der voeding wordt bestreken. In waarheid gaat het hier om de aan vatting van een bij uitstek nationale taaki de instandhouding en de verbetering van onze volkskracht. Er moet echter reke ning mede worden gehouden bij de be sprekingen, dat niet steeds aan nuttig ent noodig geachte wenschen kan worden voldaan en door het op een gegeven oogen- blik ter beschikking staande voedsel ver schuivingen kunnen optreden. Dat daarbij ook vastgewortelde voedingsgewoonten wel eens in het gedrang kunnen komen, zal zeker niet te vermijden zijn. Te bevor deren dat deze veranderingen zich zoo danig voltrekken, dat wezenlijke schade wordt voorkomen, en waar mogelijk be tere gebruiken worden ingevoerd zie daar het doel, waarop de voorlichtende ar beid van den voedingsraad zich zal rich ten een taak, waarvoor stellig de be langstelling en de medewerking van heel ons volk mag worden ingeroepen, waar het hier immers gaat om een nationaal goed bij uitnemendheid: de ongerepte handhaving en de versterking van geeste lijke en lichamelijke krachten, van de grondslagen van ieder gezond volksbestel, Voor vuil, vet, smeer en zooveel meer. - 25 cent. Bij drogisten. REYNAUD VOERT ACTIE VANUIT LONDEN. Naar de „Popoio di Roma" meldt, wordt vanuit Londen een groote politieke manoeuvre tegen de regeering Petain ge leid om het sluiten van een officieelen wapenstilstand te verhinderen. De vroe gere Fransche minister-president Rey- naud is niet, zooals aanvankelijk bericht, naar de Vereenigde Staten vertrokken, maar, in gezelschap van Mandel en baron Rothschild, per vliegtuig naar Londen gevlucht. Hij zou van daaruit pogen om met alle midelen de Fransche regeering, volgens Britsche wenschen, te beïnvloe den. BOSE EISCHT DE ONAFHANKELIJK HEID VAN BRITSCH-INDIE. Naar Tass uit Kaboel meldt, bevat het te Lahore verschijnende Indische blad „Tribune" een verklaring van den vroege- ren voorzitter van het Indische nationale congres, Bose, waarin deze de onafhanke lijkheid van Britsch-Indië eischt en de houding van Gandhi en Neru, die Enge land wilden steunen, scherp veroordeelt. Bose stelt voor, dat de Indiërs en Moham medanen gemeenschappelijk de vorming van een voorloopige nationale regeering zullen eischen. Weigeren de Engelschen dezen eisch in te willigen, dan zou geen ander middel overblijven dan de bevolking tot den strijd op te roepen. Secretaris van Doornspijk staat terecht. De rechtbank te Zwolle heeft gisteren de zaak behandeld tegen den ex-ge meentesecretaris van Doornspijk R. de V. Men zal zich nog wel herinneren hoeveel opschudding deze kwestie teweeg heeft ge bracht, toen in Maart van het vorige jaar bleek, dat zoowel de secretaris als de ont vanger der gemeente Doornspijk zich al jaren, ten nadeele der gemeente, die zij dienden, hadden bevoordeeld. De fraude liep in de honderdduizenden. Veertien dagen geleden heeft de ontvan ger zich te verantwoorden gehad. Uit diens bekentenis en uit de verklaringen van de getuigen kwam toen aan het licht, dat deze R. P., voornamelijk had gehandeld op insti gatie van den secretaris R. P., die een wel gesteld landbouwer was, had zich destijds tot ontvanger laten benoemen, hoewel hij van gemeente-administratie en boekhouden niet de minste notie had. De secretaris was dan ook degene, die in de praktijk het ambt van ontvanger uitoefende, en hij dacht daarbij niet in de laatste plaats aan zich zelf. De ontvanger werd in het geval ge sleept, wel niet heelemaal onkundig van de manipulaties van de V., maar toch voor namelijk, doordat hij niet tegen diens ge raffineerde practijken was opgewassen, zoo als ook nimmer eenige controle bleek te zijn geweest. De fraude kwam aan het licht toen de heer U. de Vries zijn intrede als burgemeester te Doornspijk had ge daan. Na een langdurig vooronderzoek stond de secretaris thans terecht. Enkele weken geleden werd de gewezen ontvanger tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Thans eischte de officier van justitie tegen de V, 5 jaar gevangenis straf. Tijdens het verhoor gaf de V. toe, dat hij valschheid in geschrifte had gepleegd in het kasboek der inkomsten der gemeente. Bij het vooronderzoek en tegenover de mare chaussee had hij voorts de verduistering van een bedrag van 24000 gulden toegege ven. Thans bekende hij slechts verduiste ring tot een totaal van 10.000 gulden. Gerui- men tijd heeft het verhoor gehandeld over een bedrag van 160.000, dat zoek was en niet terecht gebracht is kunnen worden; verd. ontkende dit geld in zijn zak te heb ben gestoken. Waar het dan wel terecht is gekomen, werd niet duidelijk. Uitspraak 27 Juni. ALKMAAR. Geboren: Pieter, z. v. Aldert Kwadijk en T. Appelman. Peter J., z. v. Siebe C. Visser en E. van Lienen. Ondertrouwd: Nelis Delwel en Anna M. W. van Aanholt. Dirk Visser en Grietje Janse. Kos Zwart en Maartje de Jongh. Hendrik van Veen en Maria C. Buter. Hendrik Prins en Gerritje Hollen- berg. Pieter Bontes en Ariaantje van Straaten. Willem J. C. den Hertog en Agatha L. M. Heymans. Overleden: Johanna C. J. A. Wilson, gehuwd met M. H. P. van der Veen, oud 44 jaar. Vergadering „De Tuinbouw". Dinsdagavond te acht uur hield de coöperatieve tuinbouw- en handelsver- eeniging „De Tuinbouw" een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer H. P. de Wijs. Spreker opende met een hartelijk wel komstwoord en uitte zijn verheugenis over de groote opkomst. Na de buitengewone omstandigheden gememoreerd te hebben deelde de voor zitter mede, dat niemand der leden ge sneuveld of gewond is in den oorlog. De .tuinbouw is thans in een andere positie komen te verkeeren, aldus de voor zitter. De heffing en garanti* aardappelen zijn vervallen. 1 minimumprijsregeling tot st< welke, niet met garantieprijs verward. De aardappeloogst staat e Tengevolge van de groote oude aardappelen, die eers' moeten worden, vindt nog plaats. Er zal waarschijnlijk regeling in 't leven geroepei voorbereidingen hiertoe won veiling reeds getroffen. De v< er ten slotte op dat we een ls periode tegemoet gaan, was nadruk wees op 't sproeien c len. Medegedeeld werd dal tot 1 Juli a.s. geldig zullen zi. evenwel bijna onmogelijk te voor andere kunstmestsoort jaar niet meer geldig. De bet: aardappelgelden zal waarschi minder vlot verloopen dan is. Het bestuur zal echter alle stellen om de 'betalingen te De aardappelmaten zijn voo 2636 vierkant; groote aar< ven 34 vierkant en kriel 26- Besloten werd de eerste i ling op Dinsdag a.s. te elf ui en voorts alle dagen. Inzake grondaankoop van werd goedgevonden dat dit d stuur tot 850 kan geschiede kelijk was hiervoor tot 50 verleend, welk bedrag bij evenwel ontoereikend bleek Vervolgens vond een uitvcx king door den voorzitter pk verbouw van goedgekeurde Vorig jaar is een politievero stand gekomen die ten doel 1: te zuiveren en de verbouw soorten te verbieden. Dit he< opwaaien, wat, aldus de vo behoefde, indien een ieder 1 en eigen belang inzag. Het stuur verklaarde de voorzitl dralen in te grijpen tegen ove: veilingbestuur staat in dit komen achter het gemeenteb B. en W. hebben bij voomoc verordening den verbouw va: Miers, goedgekeurd A, toegesh vonden werd thans aan het stuur het verzoek te richten verbouw van Beverlanders ei goedgekeurd A, toe te staan. Het veilingbestuur zal vo van voornoemde soorten, g pooters A, zorg dragen. Led burgers in het bezit van eer tuintje kunnen deze poters to De rondvraag leverde nog i besprekingen op, waarna slu dank volgde. Jaarvergadering der Redi De Egmondzeeër Reddingst in De Vergulde Valk haar voorj ring. De voorzitter, de heer J. I Berg, opende deze goed bezoch ring en wekte de leden op om bijzondere tijdsomstandigheden niet te laten zakken en ook voo dit jaar het beste beentje voor t Na goedkeuring der notulen secretaris, de heer P. Schotsma: verslag over 1939 uit. In het be geen wijziging. Het aantal werk steeg van 54 tot 57. Er waren oj ber 43 mannelijke en 14 vrouw Het aantal ondersteunende leder 48 tot 40. De strandwacht werd in het seizoen door het bescheiden aant leden naar behooren vervuld, doende bereidwilligheid en een dank voor vele opgeofferde vrije zeker op zijn plaats. Ongelukke teekenis kwamen gelukkig niet surveilleeren met de vlet achte blijkt een goede preventieve hebben. Aanschaffing van een blijft nog steeds een wensch. van het bestuur van een ver sticht werd toezicht gehouden verblijf aan het strand van 200 1 samenwerking met de doktoren en J. P. Berkhout werd in den winter dook zuster A. J. de Groc bereidende E. H. B. O.-cursus g 12-tal deelnemers deed examen eenheidsdiploma E. H. B. O., wa slaagden. Voor docenten en leei mooi succes! Dit jaarverslag werd onder ds secretaris goedgekeurd. De penningmeester, de heer A. het financieel verslag over 1939 vangsten bedroegen in 1939 2£ uitgaven waren slechts f 90,08, jaar sluit met een batig saldo vai Dit mooie resultaat is vooral aan de opbrengst van de gehoud dagen. Deze brachten op 50,45 De heeren N. de Graaff en E. den aangewezen de kas na te zii vonden deze in orde. De aftredende bestuursleden, A. Blok en Alb. Dekker, werden vrije stemming met vrijwel alger men herkozen. Zij namen hun aan en beloofden in de komende beste krachten voor de brigade geven. De voorzitter richtte vervolgen' van persoonlijken dank tot zuste voor de vele moeite en cpofferir zich getroostte voor den cursus B. O. Voor den komenden winte een cursus georganiseerd worde: een herhalingscursus voor de ou van het eenheidsdiploma, dat sle jaar geldig is. Besloten werd de brigadetent digste weder op het strand te pk Bij de rondvraag verzocht de 1 op het Noorderstrand een vaste te wijzen voor de verbandtromm werd deze dan te plaatsen in de den heer L. Haanstra. De heer S. Visser stelde voor, i op bezuiniging, het abonneme maandblad De Brigade op te z

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2