Agenda JUoaiitciaal 1lieuws akersloot schagerbrug oude niedorp [broek op langendijkJ zuidscharwoude heerhugowaard S.S. „Alpha" vergaan. De „Dorus Rijkers" redt 16 opvarenden. Schoolfeest volksonderwijs gaat niet door. Land- en Tuinbouw ELKEN DAG GOEDE DAAD NATIONALE COLLECTE VOOR DE OORLOGSSLACHTOFFERS LAATSTE BERICHTEN Radioprogramm Zondag en Mac Hij mag ons EERSTE BLAD. Vlkmaar, Zaterdag. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij is gisteravond om ongeveer elf uur uit Den Helder gevaren om hulp te bieden aan een schip, waarvan men bericht had ontvangen, dat het in nood verkeerde. De plaats waar het zich moest bevinden was ten westen van het eiland Texel. De „Dorus Rijkers" voer door het Molengat. Vanochtend om twee uür mocht het gelukken zestien opvarenden van het Deensche s.s. „Alpha", die in een sloep ronddreven, op te pik ken, ongeveer vijf mijlen ten westen van den vuurtoren van Eierland. Het schip is vermoedelijk tengevol ge van een ontploffing ten onder gegaan. Vier opvarenden worden vermist. Van de geredden zijn er eenigen licht gewond. De „Dorus Rijkers" liep vanochtend om ongeveer zes uur met de geredden Den Helder binnen. Men schrijft ons: Door de tijdsomstandigheden, o. m. is het ook minder gewenscht groote groepen kinderen bijeen te brengen, zullen de schoolfeesten van Volksonderwijs dit jaar niet kunnen doorgaan. Dit is een groote teleurstelling. Voor de Alkmaarders die voor traditie voelden, voor degenen die organiseerden, voor de toeschouwers die jaar op jaar de groote boot met zingende jeugd nazagen, maar in de eerste plaats voor de kinderen zelf. Sedert 1883 heeft de Schoolfeestboot de reis Schoorl en terug gemaakt. 1940 ver breekt de reeks. Laten wij den moed er in houden. 1941 beter! (Wij kunnen ons niet voorstellen welk bezwaar er tegen kan zijn een groote groep schoolkinderen op een open boot en in het groote duin bijeen te brengen, daar het infectiegevaar dan toch heel wat ge ringer zal zijn dan in de overvolle klasse lokalen. Het niet-doorgaan van het traditioneele schoolfeest zal voor honderden kinderen een groote teleurstelling zijn en wanneer het afstellen niet dringend noodzakelijk is, zouden wij er toch op willen aandrin gen de jeugd, juist in dezen tijd, haar hoogtij-dagen niet te onthouden. Red. Alkm. Crt.) MACHINISTEN-EXAMEN. Gisteren slaagde de te 's-Gravenhage voor het voorloopig mach. diploma oa. de heeren F. A. Hekket te Alkmaar. WENKEN VOOR DE HUISVROUW. Van het Prov. Elee. Bedrijf van Noord Holland. De leskeuken van het Provinciaal Elec- triciteitsbedrijf te Bloemendaal, Ignatius Bispincklaan 19, staat thans geheel in het teeken van voorlichtingsdienst' voor de huisvrouw. Men schrijft ons daarover nog het vol gende: De jamtijd staat voor de deur. De huis vrouw, die de vruchten moet koopen, zou den wij in overweging willen geven: Be reid uw jams met Penjel of Opekta. Proe ven hebben bewezen, dat U vrijwel even duur uitkomt. U bespaart stroomkosten door korten kooktijd en krijgt méér pot ten met behoud van een grootere voe dingswaarde. Ook hierbij geldt, dat vita minen buitengewoon gevoelig zijn voor een langen kooktijd. Heeft U de vruchten zélf en kunt U de overdaad niet op de markt brengen, dan is het te begrijpen, dat U tot de oude methode „inkoken" komt. Alleen zou ik willen vragen: Over drijf het voorraad-vormen niet. Ditzelfde geldt ook voor de weck. De huisvrouw, die zelf de groenten en vruchten uit eigen tuin kan verwerken, zal natuurlijk als voorheen gaan ste- riliseeren.alleen doet ook zij wél niet te overdrijven. De overig ehuisvrouwen moeten beden ken, dat de conservenfabrieken zich zul len inspannen om aan de te verwachten groote vraag te kunnen voldoen Er is ook nog de inmaak in het zout, wel ke weinig risico biedt en toch de huis vrouw de rust geeft „iets in huis te heb ben'. Zuurkool is daarbij nog vitaminenrijk bovendien en geeft ons de kans op ver schillende wijzen te verwerken, ook rauw. Tenslotte zijn de versche wintergroen ten wortelen, bieten, koolsoorten, sel- dery, rapen, Brusselscli lof, andijvie toch nog van grootere waarde dan de meeste gesteriliseerde groenten. Om het kort te zeggen: „Steriliseert oordeelkundig". Mocht de kolenvoorziening niet langer een open vraag zijn, dan wordt daarmede het zorgen voor den dag van morgen ook weer anders belicht, in de dagbladen zal hiervan kennis worden gegeven. Nog even een goeden raad. Wij namen proeven bij de jamkokerij door een deel van de suiker te vervangen door glucose, b.v. 2/3 suiker, 1/3 glucose. Wellicht is het product zelfs nog voor glucose-uit- breiding vatbaar. Glucose is een witte stroop, welke U bij den bakker of bij den drogist kunt krijgen. Huisvrouwen, vraagt toegangskaarten voor de Woensdagmiddagen of vraagt 'n voorlichtingsmiddag in Uwe Gemeente aan. y*»;. 'i I r DIENSTREGELING DER NEDERL. SPOORWEGEN. Opnieuw is de dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen met enkele verbindin gen uitgebreid, terwijl eenige diensten door andere zijn vervangen. De belangrijke wijzigingen betreffen de diensten Almelo Zwolle)-Marienberg-Coe- vorden-Emmen v.d., de diensten Haar lem (Amsterdam-Uitgeest-Alk- m a a r-H eerhugowaar d-d en Hel der (Hoorn) v.v., de tramdiensten Goes- Hoedekenskerke v.v., Amsterdam-Rotter dam-Dordrecht-Vlissingen v.v., de inlegging van den D-trein den Haag-Utrecht-Amers- foort-Bentheim v.v. en de autobusdienst Boxtel-Gennep v.v. Bij informatie bleek ons, dat thans uit Amsterdam om 21.51 uur een trein naar Alkmaar vertrekt, aankomst Alkmaar 22.33 uur. Deze wijziging is echter reeds Donder dag ingegaan. Zoodra de nieuwe wijziging bekend is, zullen wij er melding van ma ken. VERTROKKEN PERSONEN. K. Krul, Ger.K., z.b., van Kanaalkade 11 naar Andijk. J. Strengman, R.K., z.b., en gezin, van Ferd. Bolstraat 18, naar Heiloo. M. de Pee, N.H., winkelbediende, van Dr. Schaepmanplein 6 naar St. Pancras. Z. Hajnal, G.K., leerling-verpleegster, van Wil- helminalaan 11 naar Castricum. G. M. Brenner, geen, z.b., van Rochdalestraat 20 HOLLANDS GROENTENLEVERINGEN. Het Nederlandsche persbureau meldt: De voorzitter der centrale vereeniging voor den Duitschen tuinbouw, Johannes Böttner, te Berlijn, heeft over den Nederlandschen tuinbouw gesproken. De Hollandsche tuin bouw is, zoo zeide hij, in tegenstelling met de Hollandsche veeteelt, die is aangewezen op den invoer van voeder, niet afhankelijk van het buitenland. Teelt en levering kun nen in hun vollen omvang verder behouden blijven. Dit komt nu ten goede aan Duitsch- land, daar Engeland wegvalt als afnemer van de Hollandsche groentenmarkt. De tuinbouw neemt in Nederland een over- heerschende plaats in; van de 235.000 land bouwbedrijven zijn er 165.000 tuinbouwbe drijven. Hun uitgestrektheid beloopt van 1 tot 10 ha., al telt het grootste aantal hun ner slechts 5 ha. Het kleinbedrijf heeft dus de overhand. Voorzeker spelen bij deze kleinbedrijven de bloejnkweekerijen een groote rol. Toch staan de groentekweekerijen met hun 100.000 bedrijven aan de spits. Deze kleinbedrijven, die voorzien zijn van reus achtige serres, die de Duitschers zich moei lijk kunnen voorstellen, kunnen eerder dan anderen op de markt verschijnen met hun kropsla, spinazie, bloemkool, peen, komkom mers, tomaten enz. Welke massa's hier soms worden verhan deld, blijkt uit het feit, dat Holland jaar lijks meer dan 45000 ton tomaten uitvoert, terwijl de opbrengst dezer over heel Duitsch- land zeer uitgebreide cultuur jaarlijks 60.000 ton bedraagt. Tot nog toe was de Holland sche tuinbouwcultuur uitsluitend op de wereldmarkt georiënteerd. Een dusdanige oriënteering heeft echter reeds vele bedrij ven gekelderd. De Nederlandsche regeering moest redding brengen door het vaststellen van een minimumprijs; ja zelfs door zelf te koopen, wat anders niet van de markt ge raakte. Deze staatsopkoopen dienden dan als veevoeder of werden naar de vaalt gevoerd. Door de wereldgebeurtenissen, die wij thans beleven, is nu Duitschland afnemer geworden van alle Hollandsche producten. Na de verzorging van het Duitsche leger in Holland en van de burgerlijke bevol king, waartoe de groote hoeveelheden meer dan voldoende zijn, nu Engeland is uitgevallen, gaat de rest naar Duitschland, tot vreugde van de Duitsche bevolking, terwijl de Nederlandsche tuinder blij is, thans te weten, dat hij met zijn voort brengselen niet 'blijft 'zitten. Distributie. Met de distributie van goedkoope mar garine en bak- en braadvet is thans belast A. van Duin, Schouw te Akersloot. De dis tributie van vleesch in blik blijft opgedra gen aan K. Borsjes, Julianaweg te Aker sloot. Harddraverij. De door de V. V. V. Vooruit op 30 Juni 1940 uitgeschreven korte baan handicap draverij zal niet doorgaan. Zeilen. Op 30 Juni a.s. zullen op het Alkmaar der Meer groote zeilwedstrijden worden gehouden georganiseerd door de Zaanland- sche Zeilvereeniging. Geslaagd. De heer C. S. de Moor alhier is te Am sterdam geslaagd voor het examen semi- arts. naar Castricum. J. M. C. Jonkers, R.K., z.b., van Oudegracht 147 naar Akersloot. F. A. Bergsma, D.G., z.b., van Westerweg 55 naar Bloemendaal. M. Veldhuijs, R.K., dienstbode, van Nieuwlandersingel 52 naar Heemskerk. S. T. M. van Giezen, R.K., kantoorbediende, van Snaarmanslaan 27 n. Haarlem. D. Deutekom, geen, wed. van A. Delver, huishoudster, van Lamoraalstraat 3 naar Oudkarspel. L. S. J. van Thijn, N.I., z.b., van Snaarrhanslaan 67 naar Am sterdam. W. E. Stracke, N.H., bedrijfs leider wasscherij, en echtgenoote, van Frie- scheweg 50 naar Helmond. A. Burgert, N.H., smid, van Liefdelaan 14 naar Wierin- germeer. A. van der Helm, N.H., rijks klerk, van Kanaaldijk 16 naar Wassenaar. J. Wolthuis, geen, ass. dir. bel., en gezin, G.K., van Font. Verschuirstraat 5 naar Utrecht. M. M. Wouters, geen, dienst bode, van le Landdwarsstraat 22 naar Schagen. F. Bruitzman, R.K., kapper, van Rippingstraat 1 naar Amsterdam. A. de Boer, N.H., dienstbode, van Nieuwpoortslaan 28 naar Laren. J. C. Oud, R.K., kapper, van Laat 169 naar Grootebroek. W. Ger ritsen, N.H., dienstbode, van Juliana van Stolberglaan 24 naar Zeist. G. Mooij, geen, z.b., van Steijnstraat 47 naar Bergen. G. Gassman, geen, typograaf, van Ko ningsweg 9 naar Amsterdam. P. M. Baars, R.K., z.b., van Dr. Schaepmankade 14 naar 's-Gravezande. V. Stavenuiter, R.K., dienstbode, van Corfstraat 20 naar Enk huizen. Gistermorgen omstreeks half acht had een arbeider uit aZandam, die zich met nog vele anderen naar zijn werk begaf op het Verlaat in deze gemeente het ongeluk, op zijn rijwiel gezeten, tegen een vrachtauto aan te rijden. De aanrijding liep gelukkig geod af. Alleen een schaafwond aan het dij been was het gevolg. Nadat de man geneeskundig was behan deld door den dokter alhier kon hij ver voerd worden naar zijn woonhuis te Zaan dam. Naar wij vernemen is veel op rooken gezet hooi in deze gemeente bedorven. Dit komt door de regen van eenige dagen gele den, welke direct gevolgd werd door een warme dag. Het hooi is zwart geworden en niet meer geschikt om te worden opgesla- gén voor den winter. Voor enkele boeren een schadepost. 1 als U daarvoor de afgeloopen week soms geen tijd hebt gehad, kunt U dat vandaag dubbel en dwars goed m°ken d.oor zeven keer 'h gift te doen glijden in de collectebussen van de De baby van de Broeker Vrijwillige Brandweer is Vrijdag gekomen. Eenigen tijd geleden heeft de raad besloten, een baby motorspuit aan te schaffen ten be hoeve van de vrijwillige brandweer. Giste ren is zij afgeleverd en bij het proefstoo- men werden goede resultaten behaald. In deze gemeente werd eenigen tijd een partij boter, van 200 pond, die aan een par ticulier in deze gemeente werd afgeleverd, door de politie in beslag genomen, naar aanleiding van het Hamsterverbod. Thans is komen vast te staan, dat boter niet onder dit verbod valt, zoodat het in beslaggeno- mene teruggegeven zal worden. Daar zal vooreerst wel boter genoeg zijn. De landbouwer C. Wijmker Dzn. kwam Vrijdagmorgen toen hij wilde melken tot de ontdekking, dat ongewenschte bezoekers uit een achter het woonhuis staande schuur 2 rijwielen en een paar nieuwe werkschoe nen hadden ontvreemd. Aangifte bij de politie volgde. Nieuw raadslid. Door het bedanken van den heer Van Elten wegens ziekte is als raadslid aange wezen de heer J. Vader, alhier. OTERLEEK (Mei). Geboren: Willem Franciscus, z. v. K. Muntjewerff en A. Zwart. Jan, z. v. K. Riesebosch en J. T. Termaat. Getrouwd: Sjoerd J. Sijderius te Em- men en Johanna P. Noorman. Overleden: Trijntje Peetoom, echtgen. van C. Vader. Bioscopen. Victoria-theater, 7.30 uur, Hoofdnummer Vier meisjes in 't wit (hum.-ram.); hoofd rollen Florence Rice, Una Merkel, Ann Ru- therford, Mary Howard en Alan Marshal. Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af dotorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Een banneling keerde terug (rom.); hoofdrollen Tito Schipa en Mireille Balin. Toegang bo ven 18 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Harmonie-theater, 7.30 uur, hoofdnummer „Geronimo, de verdelger" (sens.); hoofdrol len Preston Foster, Ellen Drew, e.a. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer 't Zit in de lucht (kom.)); hoofdrol George Formby. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag van 2 uur af doorloopende voorstelling. Woensdagmiddag, half drie, matinee. i Zondag 23 Juni. 2,30 uur Wielerwedstrijden te Assendelft, 3 uur Bal te Schoorl bij Nic. Schuyt. 3 uur Bal te Stompetoren bij Renses. BIJ HET ZEILEN OMGEKOMEN. Gisteravond is te Zaandam de elfjarige J. S. bij het zeilen in het Westzij derveld omgekomen. Hoe het ongeluk zich heeft toe gedragen, is niet bekend, daar de jongen geheel alleen was gaan zeilen. Zijn lijk ig eenige uren later gevonden. NEDERLANDSCHE GEZANT OVER HANDIGT NOTA AAN TOKIO. De woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken deelt mede: in zake het incident van 6 Mei, waarbij een Nederlandsche vliegboot op een Japansch visschersvaartuig heeft geschoten, heeft de Nederlandsche gezant, de heer J. C. Pabst, vanmorgen een officieele nota gezonden aan het ministerie van buitenlandsche zaken, in antwoord op het Japansche pro test. Deze officieele Nederlandsche nota behelst de volgende vier punten: 1. het onderhavige incident is voort gesproten uit het onverantwoordelijke op treden van een onderofficier der Neder landsche luchtmacht, de Nederlandsche regeering zal de volle verantwoording voor het incident op zich nemen. 2. De Nederlandsche regeering geeft uiting aan haar grondig leedwezen over het incident, dat ontstond uit een verble king der belofte harerzijds om daden van uitdagend karakter tegen Japan in Neder- landsch-Indië te verhinderen. 3. De Nederlandsche regeering heeft degenen die voor het incident verant woordelijk zijn reeds zwaar gestraft. 4. De Nederlandsche regeering ver wacht, dat de Japansche regeering be grijpt, dat bovengenoemde stappen welke de Nederlandsche autoriteiten genomen hebben om het incident te regelen, een waarborg vormen voor de toekomst. Goeien morgen, bakker! Morgen, mevrouw! We moeten eens praten, bakker, want ik ben de laatste dagen niet tevreden over het brood. O, neen, mevrouw? Vindt U het niet lek ker? Of ik het lekker vind! Nou moet je eens even kijken. Vroeger had je van dat mooie witte brood en kijk nou eens hoe leelijk het is. Je knoeit er toch niet mee? Neen, natuurlijk niet, mevrouw, maar ziet U, vroeger hadden we tarwebloem met een uitmalingsgraad van 75 procent en dan was het brood zuiver wit. Nu is de uitmalings graad 85 procent en daarom is het brood grijs. Dus je bekent, dat je tegenwoordig slecht brood levert. Neen, zeker niet, mevrouw, want het meel uit de volle graankorrel heeft een veel hoo- ger gehalte aan eiwit, vet en vitamine B I. Het eenheidsbrood, dat we nu langzamer hand krijgen, heeft op de droge stof prac- tisch evenveel calorie- of voedingswaarde als het normale wittebrood. Jawel, bakker, maar mijn maag kan het niet verdragen. Neemt U mij niet kwalijk, mevrouw, maar maagpatiënten, behalve zij, die op streng dieet gesteld zijn, kunnen over het algemeen het oorlogsbrood uitstekend verdragen en uit een oogpunt van rationeele voeding is het eenheidsbrood eigenlijk nog beter dan wat U tot dusver heeft gekregen. Wou U misschien nog iets weten, mevrouw? Neen, bakker, dank je wel, bakker. Mórgen, bakker! Goeden morgen, bakker! Goeden morgen, mevrouw! Ik heb je maar eens even opgewacht, bak ker, want je brood is niet in orde. O, neen, mevrouw? Neen, zeker niet, je knoeit met het ge wicht. Wat zegt U me nou, mevrouw? Ik zeg, dat het gewicht niet deugt en dat kan me niet zooveel schelen als er brood in ovérvloed is, maar nu het precies uitgere kend is, wil ik voor eiken bon van 100 gram ook 100 gram brood .hebben. Dat begrijp je zeker wel. Natuurlijk, mevrouw. Juist en nu heb ik je bonnen voor 400 gram gegeven en ik heb je brood eens nage wogen en het is precies 375 gram. Je hebt me eiken dag 25 gram tekort gedaan en daarom behoef je morgen niet meer terug te komen. Ik heb je nu vier jaar als bakker gehad en ik moet je zeggen, dat het me erg tegenvalt, dat je de klanten juist in dezen tijd op een dergelijke manier te kort doet. Maar, mevrouw Ja, je had natuurlijk niet verwacht, dat je het brood eens wegen zou. Maar mevrouw, luistert U nu eens even. Ziet U, het standaard-gewicht is 400 gram, maar brood, dat niet gaar is is zwaarder en slecht verteerbaar en brood, dat doorbak ken is is lichter, maar smakelijker en beter verteerbaar. Maar het komt ten slotte alle maal van dezelfde hoeveelheid deeg, dat is een hoeveelheid van ongeveer 450 gram. Door het bakken gaat er gewicht verloren door vochtverlies en men kan doorbakken tot het brood zelfs 350 gram weegt en toch voldoet aan de eischen van de warenwet. En dan moet U er ook nog rekening mee houden, dat oud brood nog ongeveer 10 procent aan gewicht verliest, dus U ziet, dat er heel wat factoren zijn waardoor het •brood veel minder kan wegen, dan waarop U denkt, dat U recht heeft. Natuurlijk zijn er zekere grenzen en als het brood al te licht is, kunt U zich tot den keuringsdienst wenden waar men in een wittebrood 240 gram droge stof moet vinden en waar men U dus precies kan zeggen of ik U te weinig heb gegeven. O, bakker, dat wist ik allemaal niet. Dat dacht ik wel, mevrouw, maar zoo i3 het. Wilt U misschien nog het verschil in gewicht weten tusschen de hoeveelheid droge stof in een witte-brood en in een bruin-brood? Neen, bakker, dank je wel. Dus, morgen maar weer als gewoon, me vrouw? Natuurlijk, bakker, dank je wel, bakker. Geen dank, mevrouw. Mórgen, mevrouw. Mórgen, bakker. Zoo, bakker, ben je daar eindelijk? Jawel, mevrouw, dat is te zeggen, ik ben toch niet te laat, mevrouw? Je bent een half uur later dan anders. Ja, ziet U, mevrouw, dat komt door die bonnen. Dat moet ik overal uitrekenen en dan moet ik ze in den regel ook nog af scheuren en zoo nu en dan zijn ze niet te vinden en dan moet er eerst naar gezocht worden, 't Is me een toestand tegenwoor dig, mevrouw. Jawel, bakker, maar daar wou ik je niet over hebben. Is er iets niet in orde, mevrouw? Niet in orde, vraag je? Denk je, dat ik met twee kilo brood in de week kan rondko men? Dan moet je die groote jongens eens zien. Die eten als wolven. Ja, mevrouw, maar dan moet U in Den Haag protesteeren, want wij, bakkers kun nen daar niets aan veranderen. Nou, ik ben al zoo'n ouwe klant, je kunt me toch zeker zoo nu en dan wel eens wat buiten de bonnen geven? Het spijt me wel, mevrouw, maar daar zou ik last mee krijgen. En bovendien, we moeten alle bonnen hebben om weer de zelfde hoeveelheid meel te kunnen krijgen. Ja, maar, bakker, je wilt ons toch niet laten verhongeren! Luistert U' eens, mevrouw. In 1933 werd er per jaar 520 tot 540 millioen K.G. bloem en meel per jaar voor brood gebruikt en bij de toenmalige bevolking van 8.3 millioen zielen komt dat op ongeveer 91 a 95 K.G. brood per hoofd der bevolking per jaar en in de laatste jaren was het iets hooger, waarschijnlijk 98 a 100 K.G. U krijgt nu 104 K.G, per jaar en U ontvangt dus bij deze distributie niet minder, maar nog iets meer dan vroeger. O, bakker, dus dan is het zoo erg niet? Als het niet erger wordt, kunt U tevreden zijn, mevrouw. Bovendien kunt U elke maand nog een half pond meel of bloem krijgen om pannekoeken te bakken en an ders koopt U wat koek of beschuit, of bis cuit, dat is allemaal nog vrij. O, dat wist ik niet, bakker. Dat begrijp ik, mevrouw. Maar weer als gewoon mevrouw? Drie halve broodjes, dat is 1200 gram bonnen. Dank U wel, me vrouw. Goeien morgen, bakker! Mórgen, mevrouw! Naar aanleiding van het bovenstaande is het niet ondienstig op te merken, dat deze ideale bakker destijds een tien voor waren kennis had gekregen en dat hij eiken avond in zijn vakblad alles bestudeerde wat we tenschappelijk gevormde bakkers tegen woordig behooren te weten. In de practijk gaat het vaak heel anders. Dan verschijnt er een knechtje, die een ruk aan de bel geeft en als de deur toevallig openstaat met een schelle stem door de gang roept: „Bakkerrrrrrr Het verdere verloop der gebeurtenissen speelt zich dan vaak als volgt af. O, zeg, bakker, ben je daar eindelijk, ik moet je eens even wat vragen. Hoe komt het toch, dat je brood tegenwoordig heelemaal grijs is? Ja, mevrouw, dat komt, ziet U, omdat het oorlogsbrood is. Ja, maar waarom ziet het er dan zoo smerig uit? Ja, dat weet ik ook niet, ze stoppen d'r zeker wat in. Jullie knoeien er toch niet mee? Wij, mevrouw, o, neen, mevrouw, heele maal niet. Dat doene ze op de fabriek. Ja, maar zitten er nu nog vitaminen in? Neen, mevrouw, daar kunt U gerust op wezen, de baas is erg zindelijk. D'r komt bij ons niks anders in dan het fabrieksmeel. En watte ze daar mee knoeie, dat kan de baas ook niet helpen. Jawel, maar je moet eens aan den baas zeggen, dat zijn brood veel te licht is. Dat scheelt soms wel 30 gram op een brood. Je moet eens narekenen hoeveel je me dan in een jaar tekort doet. Sjonge, mevrouw, dan knoeit de baas zeker met de wicht. Ja, dat moet je hem maar eens vertellen en zeg, bakker, morgen krijg ik visite, kun je me dan niet wat meer geven? U bedoelt, zonder bonnen, mevrouw? Ja, natuurlijk, d'r zijn toch wel menschen, die minder noodig hebben, dus dat komt dan weer overeen uit. Ja, daar hebt U gelijk in, maar 't binnen rare tijèn, mevrouw, we motten oppassen. Ja, dat weet ik wel, geef me nou maar twee halve broodjes, dat 's achthonderd gram. D'r staat nog een half broodje van de vorige week, mevrouw. Nou, dan zal het wel hard wezen. Wat zegt U, mevrouw. Ik zeg: dan zal 't nou wel oudbakken we zen. O, ja, hi-hi-hi, juist, mevrouw. Dus je zegt 't van dat gewicht en je zorgt er voor, dat ik morgen wat meer krijg. 'k Zal 't aan den baas zeggen, mevrouw. Goed en als het niet verandert, dan ga ik naar de politie, ik wil mijn gewicht heb ben, begrijp je. Zeker, mevrouw. En anders ga ik naar een ander, snap je? Zeker, mevrouw, d'r binnen bakkers ge- nog, mevrouw. Mórgen, mevrouw. Mórgen .bakker". EERSTE BLAD. Zondag 23 Juni JAARSVELD, 414,4 M. 8.- VPRO. 12.— AVRO. 5.NC AVRO. 8.Berichten ANP. muziek (gr.pl.). 8.30 Morge Gewijde muziek (gr.pl.) 10.3( Kerkdienst. 11.40 Kinderhalf Speellieden" met koor. 12.25 en zijn solisten (opn.). 12.45 1 en gramofoonmuziek. 1. ensemble. 1.30 Pianovoordracl halfuur. 2.20 Omroeporkest ei pauze: Declamatie. 3.40 O AVRO-Dansorkest. 4.30 Gra 4,55 Sportnieuws ANP. 5.— 1 sche Kerkdienst. Hierna: Ge (gr.pl.). 7.Gramofoonmuzie ting. 7.30 „Het paard en de fic beeld", causerie. 8.— Berichte Gevarieerd programma. 1( ANP., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-1 Berichten ANP. 8.15 Gramofc Berichten (Fransch). 9.15 Gr« 11.15 Berichten (Engelsch). foonmuziek. 12.KRO-Me Berichten (Duitsch). 12.45 E 1.— KRO-orkest. 1.45 Bericl 2.Berichten (Duitsch). 2.1 muziek. 3.15 Berichten (Fran: Symphonie-orkest en soliste, terzangers. 4.40 Gramofoonm Meesterzangers. 5.Berichi 5.15 Gramofoonmuziek. 6 (Engelsch). 6.30 Rococo-octel foonmuziek. 8.Berichten Berichten (Engelsch). 8.30 I 8.45 Musiquette en solist. (Engelsch). 9.30 KRO-Melodi sluiten den dag. 10.Berich 10.1510.25 Berichten ANI Berichten (Fransch). Maandag 24 Jui JAARSVELD, 414,4 M. K 8.Berichten ANP. 8.05 Gr< 10.— VPRO: Morgenwijding, foonmuziek. 11.30 Godsdiens 12.Gramofoonmuziek. 12.1! zijn orkest. 12.45 Berichten l foonmuziek. 1.15 Vervolg v Gramofoonmuziek. 2.Caus< als huisvrouw". 2.20 Gramof' Causerie „Psychologie der h Viool en piano. 3.15 Gramof' Viool en piano. 4.Gramofo John Kristel en zijn Troubac mofoonmuziek. 6.20 Vervolg Voor de jeugd. 7.15 Gramofo „De bloei van het cultureele land", vraaggesprek. 8.— B 8.15 Propagandatoespraak. 8 phonie-orkest, KRO-koor Radio-tooneel. 9.15 Vervolg c sluiten den dqg. 10.10.15 Be KOOTWIJK, 1875 M. NC 8.Berichten ANP. 8.10 Si meditatie. 8.25 Gewijde mu 8.35 Gramofoonmuziek. 9 (Fransch). 9.15 Solistenconc foonmuziek. 10.Gramofoc Berichten (Engelsch). 11. dracht en gramofoonmuziek. lijke liederen (gr. pl.). 1 (Duitsch). 12.45 Berichten lo-ensemble (gr. pl.). (Fransch). 2.— Berichten Apollo-ensemble. 2.45 Gr 3.15 Berichten (Fransch). S pianobegeleiding en gramof Gramofoonmuziek. 4.30 Jac. en gramofoonmuziek. (5- Duitsch). 6.15 Berichten C Gramofoonmuziek. (Ca. 7 7.15 Utrechtsche Christ. Mi „De Bazuin" en gramofoonr richten (Duitsch). 8.15 Bericl 8.30 Berichten ANP. 8.45 Z De Amerikaansche jou Summer heeft zes maande Nederland te bezoeken, h€ groot verschil is met de tw die zijn landgenooten gew< de achten voor „doing Hol Hbld. Dit ruime tijdsbestel' ook vergund om een groot te leeren kennen. Uit de of dat alleen Limburg niet 'hetgeen meer is (of zo minder) dan vele andere t zeggen. Den Haag, de stad met neemt een uitermate grooe omdat er zooveel tuinen schenin liggen. Een van die zich nagenoeg volkomen wij zouden zeggen „in de en daar dwaalt een talrijl vrij in rond. De ware heerschers ov< zegt onze Amerikaan zij: nimmer dit schouwspel op heeft gezien, heeft op fi iets meegemaakt. Ook oj schijnt het vermaak hoofc staan in het heen- en we den hoofdweg, met als ee dat ze met hun meisjes op de straat gaan zitten om i< zwijgend naar de drukte Walcheren moet een e: wij konden nergens bem vasteland ergens eindigde begon; misschien is er bij moddersloot, die dit aang geven alle drie Zeeuwscl illusie dat men gewoon oj rijden.) Van Volendam en M schrijver, dat hij, op groi men hem verteld had, a: neigd was om die heele i een toeristenexploitatie tc er nog eens terugkwam ii oorlogstijd cn zonder toei

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2