LANDDAG VAN DE N. S. B. Steunverleening aan na 9 Mei ontslagen arbeiders. Voorzichtig met onontplofte granaten Brood in restaurants en hotels. ALKMAARSCHE COURANT VAN MAANDAG 24 JUNI 1940. ngedane on- het gelaat op en ge- hij iets zou liet praten, en woorden- zake te ko- nheer, dat ik i lastig val. ienst?" een nieuw 3un Fabriek, mee, hoop ik. t terug geven. r verkocht?" Rijkscommissaris-Rijksminister Dr. Seyss-Inquart bezoekt gewonde soldaten. t vervolgd.) Ir. Mussert sprak over den nieuwen tijd. Op den Goudsberg te Lunteren heeft de n.s.b. Zaterdag haar vijfden landdag gehou den. Het aantal bezoekers schatten men om streeks het middaguur op veertigduizend. Marschen, muziek en gemeenschappelijke zang vormden gedurende de eerste uren de inleiding van het officieele gedeelte van den landdag,, waarvoor ook van Duitsche zijde belangstelling getoond. Te vier uur werd met klokgelui de aan dacht gevraagd voor de hagespraak, en daarna werden roffels geslagen eji zag men den opmarsch van vlaggen en vaandels en van de Mussert-garde. Allereerst was het woord aan den heer A. van Hees, die een rede in dichtvorm uitsprak, waarin ver schillende democratische instellingen wer den gehekeld. Zij werd eenigen tijd onder broken door een herdenking, die de heer v. Geelkerken leidde voor, gelijk hij zeide, de vermoorde kameraden. Nadat hij de namen der overledenen had genoemd, bracht men staande den n.s.b.-groet en nam een diepe stilte in acht, terwijl treurmuziek ten ge- hoore werd gebracht. Vervolgens leidde de heer Van Geelker ken een vlaggenparade. Hij sprak woorden van hulde en bewondering voor Hitier en Mussolini, bij het noemen van welke namen een luid applaus klonk en betrok ook Span je in de rij der staten, die de nieuwe, door de n.s.b. reeds lang verbeide orde in Europa stichtten. Inzonderheid ging sprekers be wondering uit tiaar Duitschland en hij ver zocht toen de Duitsche, Italiaansche en Spaansche vlag aan de ra van den hoogen mast werden geheschen, het „Deutschland iiber alles" en het „Horst Wessellied" te zingen. Men gaf daaraan geestdriftig ge volg en uitte daarna een drievoudig „heil". In deze vlaggenparade vroeg de heer Van Geelkerken voorts de aandacht voor een aan een der zijden van het veld opgestelden met den Duitschen adelaar bekroonden mast, waarbij een kleinere was geplaatst, waaraan twee Duitschen gasten toen de Duitsche rijksvlag heschen. Vervolgens gaf de heer Van Geelkerken een beschouwing over den toekomstigen germaanschen aard van ons volk en zijn landsgebied en gaf daarbij de verzekering, dat Nederland zorg zal dragen dat aan de Norodzee of in het Kanaal tot aan Duinkerken nooit meer één Brit voet aan wal zou zetten. Aansluitend hierop werden de Zuid-Afrikaansche, Vlaamsche en Nederlandsche vlag in den hoogen mast geheschen, terwijl het zesde couplet van het Wilhelmus werd gezongen, Met luide „houzee's" werd daarna de lei der der n.s.b., ir. A. A. Mussert begroet. De heer Mussert schreed langs de over het po dium opgestelde Mussertgarde, op den voet gevolgd door een der leden dezer garde, die de standaard van den leider droeg en deze naast ir. Mussert op het sprekersge stoelte plaatste. De heer Mussert gaf een beeld van het oude Europa, dat, naar hij zeide, verrotte in ongerechtigdheid. In het nieuwe Europa zal Nederland zijn eigen plaats kunnen inne men. Daarvoor zal echter veel in den volks geest moeten veranderen, want de demo cratische machthebbers van voorheen heb ben het volk zijn idealen ontnomen. In de zen tijd zeggen sommigen te gelooven, dat er geen God meer is, maar ik, aldus spr., zeg dat juist nu, nu het gericht gaat over de volken, het bewijs wordt gegeven dat er een God' bestaat. De heer Mussert gaf vervolgens een over zicht van de ontwikkeling van de n.s.b. en hetgeen de n.s.b. van tegenstanders moest verdragen. In Nederland werden de n.s.b.-ers land verraders genoemd en bij het uitbreken van den oorlog werden zij gevangen genomen. Men wilde ons uitroeien, aldus spr., en het mag een Godswonder heeten, dat slechts acht en niet achtduizend van ons zijn ge dood. Maar nu, zoo vervolgde spr. zal ge rechtigheid geschieden. Reeds is mij mede gedeeld, dat de twee officieren, die mijn broer hebben vermoord, zijn gearresteerd. Maar de ware schuldigen, aldus zeide spr., zijn de heeren in Londen, die het goud ach terna zijn gevlucht. Zij hebben ons volk achtergelaten, niet begrijpend de moeilijk heden, waarin het verkeert. Wij zullen, aldus spr., met elkander een groot volk vormen indien aan drie voor waarden voldaan: 1: vrij van Joodsche in vloeden; 2: vrij van den invloed der Walen en 3: vrij van kerkelijke heerschzucht op staatkundig terrein. Ons volk moet in het nieuwe Europa een plaats krijgen naar zijn willen en kunnen. Aan de regenten-klasse moet de macht worden ontnomen: het Ne derlandsche volk moet leven als een goed vriend en een goede buur met andere vol ken van Germaanschen stam. Ons volk heeft nog een groote taak, en zoo vervolgde ir. Mussert, inden gij dit wenscht, zal ik de taak, die Willem de Zwijger niet ten einde kon vrengen, volvoe ren. Volgens het staatsrecht, zeide spr., zijn wij in oorlog met Duitschland en zijn wij bondgenooten van Engeland en nu zeg i k: een dergelijk staatsrecht lap ik aan m'n laars. Op veertien Mei was het voor ons afgeloopen. Engeland is driehonderd jaar lang onze eigenlijke vijand geweest. Hoe heeft van onze koloniën genomen wat het kon. De Duitschers zijn na 15 Mei hier geko men. Zij hebben ons overwonnen, maar zij hebben ons dit niet laten voelen. Zij hebben onze krijgsgevangenen teruggezonden. lede ren nacht beschermen zij ons. Juist toen de heer Mussert deze woorden had gesproken, vloog een Duitsch vliegtuig tamelijk laag over het terrein en werd door de duizenden toegejuicht. De leider der n.s.b. stelde daarop zijn ge hoor de vraag, of het zich in ooi-log achtte met Duitschland, waarop een gemeenschap pelijk „neen" werd uitgeroepen, dat ook klonk ten antwoord op de vraag, of spre kers gehoor zich de bondgenoot achtte van Engeland. De heer Mussert betoogde vervolgens, dat men aan zijn dankbaarheid jegens Duitsch land uiting kan geven. Ik weet een moge lijkheid, zeide spr., die daarop voorst'elde de klok van koper en tin, materiaal dat Duitschland noodig heeft te schenken aan den schepper van de Duitsche luchtmacht. Na deze woorden werd de klok geluid en daarna vervolgde ir. Mussert zijn rede, zeg gende dat het Nederlandsche volk voor het nationaal-socialisme moet worden veroverd en hij eindigde zijn betoog met een „Leve het Nederlandsche volk" en een „Leve het nieuwe Europa". Op de rede volgde een langdurig applaus en een eveneens langdu rig „hou-zee"-geroep. In den landdag, die eindigde met een de- filé voor den leider, heeft ds. Eekering nog medegedeeld, dat ir. Mussert hem opdracht had gegeven tot stichting van een „nationa- len omroep, die in de naaste toekomst als de eene nationale omroep in Nederland een groote en gewichtige taak zal hebben te vervullen". Een rede vooraf. Voor den aanvang van den landdag was er een koffiemaaltijd, waarbij de heer Rost van Tonningen een korte rede hield, aan welken maaltijd ook persvertegenwoordi gers aanzaten. Het is de plicht van ons, nationaal-so- cialisten, zeide de heer Rost van Tonningen, om een eerlijke poging te doen de kloof, die ons scheidt, te overbruggen, ten einde te komen tqt een gelukkig leven voor ons volk. Bij het streven hiernaar zullen groo te verschillen blijven bestaan. Die moeten blijven bestaan, want als ergens geen mee- ningsverschil is, dan is de zaak dood. Het komt er maar op aan, dat ons aller streven er naar uit gaat, om het volk op te heffen. Spreker zeide verder, dat het leiderschap noodzakelijk is en vervolgde: Het is zoo vaak gezegd: op n.s.b.-vergaderingen is zooveel ruzie. Maar ik zeg: natuurlijk is dat zoo, want van ons kan toch niet gezegd worden, dat wij geen eigen meening mogen hebben. Dit geeft juist het dynamische aan onze beweging. Dat is de beweging in de beweging. Maar bij het nationaal-socialisme is dit alleen beslissend: hoe help ik mijn volk het best. Ik zelf, zeide spreker ben een tegenstan der van het nationaal-socialisme geweest en ik heb het bestreden. Totdat de vonk oversprong. Het gaat er om de besten van ons volk samen te brengen en om uit de besten het beste te halen voor ons volk. Dat is natio naal -socialisme. Wij hebben nooit haat gehad tegen tegenstanders, doch wel tegen misstanden. Deze landdag waar de armsten en vermo genden bijeen zijn,- waar sommigen een jaar lang voor moeten sparen, is een symbool, besloot de heer Rost van Tonningen, voor onze eenheid en onze beweging. VERGUNNINGSSTELSEL VOOR VERVOER LANGS DEN WEG. Als aanvulling op hetgeen reeds is ge meld over de invoering van een vergun ningsstelsel voor het automobielverkeer ontvangen wij van het departement van waterstaat nog de volgende samenvatting: Het departement van waterstaat maakt bekend, dat met ingang van 1 Juli a.s. een vergunningsstelsel voor vervoer langs den weg in derking treedt. Dit vergunnings stelsel omvat zoowel het vervoer van goe deren als het vervoer van personen, auto bussen uitgezonderd. De aanvraagformu lieren zijn verkrijgbaar op de distributie- bureaux. Vergunning wordt verzocht aan den rijksinspecteur van het verkeer, binnen wiens district de aanvrager gevestigd is. De aanvragen voor vrachtauto's en personenauto's die.tot en met 26 Juni a.s. inkomen, worden eerst afgedaan. Eerst wanneer over deze aanvragen is beslist, worden de later inkomende aan vragen in behandeling genomen. Onder h t vergunningsstelsel vallen ook particuliere personenauto's. De rijksinspecteurs worden voor het goederenvervoer geadviseerd door com missies uit het beroepsvervoer en het eigen vervoer en de kamers van koophandel en fabrieken, terwijl voor het personenver voer deskundigen door het waarnemend hoofd van het departement van waterstaat kunnen worden aangewezen. Tegen weigering van een vergunning staat binnen 14 dagen schriftelijk beroep open bij het waarnemend hoofd van het departement van waterstaat. Slechts zij, die een vergunning bezitten, komen ip aanmerking voor het verstrekken van motorbrandstof. In verband met de ge boden zuinigheid bij het verbruik van motorbrandstof zullen de vergunningen, die nauw aansluiten bij de distributiere- geling tot het hoogst noodzakelijke be perkt wbrden. Wanneer een goede organisatie van het vervoer zulks eiseht, kan het vergunnings stelsel plaatselijk over andere vervoermid delen dan auto's worden uitgebreid. Uitkeering in afwachting van nadere beslissing. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van sociale zaken, heeft aan de gemeentebesturen het volgen de schrijven gezonden: Werklooze arbeiders, die na 9 Mei 1940 bij een onderneming zijn ontslagen, kunnen over de week, aanvangende 10 Juni 1940 en over daarna gelegen tijdvakken slechts dan voor steun ingevolge de steunregeling in aanmerking komen, indien de werkgever van den directeur-generaal van den ar beid of van de door hem hiertoe gemachtig de organen toestemming heeft verkregen om tot ontslag over te gaan. Bij de steun aanvrage moet een bewijs van deze toe stemming worden overgelegd. Ik hecht er echter mijn goedkeu ring aan, dat zij, die waren ontsla gen vóór 11 Juni 1940 (dit ontslag mag uiteraard niet in strijd zijn met het besluit van den opperbevelheb ber van land- en zeemacht van 27 Mei 1940) zoo noodig ingevolge de steunregeling worden gesteund, totdat door den directeur-generaal van den arbeid terzake een beslis sing is genomen. Beslist deze, dat het ontslag terecht is gegeven, dan behoeft uiteraard geen verrekening plaats te hebben. Wordt het ontslag echter niet goedgekeurd, dan moet de uitgekeerde steun met het loon worden verrekend. Bij demonteering gewond. Ondanks de vele waarschuwingen, welke zijn gepubliceerd ten aanzien van onont plofte granaten, zijn er nófe steeds men- schen, die hun nieuwsgierigheid niet kunnen bedwingen en daardoor ongelukken, niet zelden van zeer ernstigen aard, veroor zaken. Zaterdagmiddag was de 21-jarige H. Tuinderman in zijn woning in de van Mal- senstraat te Rotterdam bezig met het demon- teeren van enkele granaten, welke hij een dezer dagen in zijn bezit had gekregen. Plotseling qntplofte een van de granaten, waardoor den jongeman drie vingers van de linkerhand werden afgerukt. Per auto van den G.G. en G.D. v/erd hij naar het Zuider ziekenhuis overgebracht, waar hij ter ver pleging is opgenomen. In de woning werd eenige schade aange richt. LAATSTE KRIJGSGEVANGENEN AANGEKOMEN. De laatste groep krijgsgevangenen van het Nederlandsche leger is, naar het Hbld. meldt, thans te Zevenaar uit Duitschland gearriveerd. De mannen, die uit Noord- Duitschland kwamen, 'zagen er uitstekend uit en hun stemming was opperbest. Een groot aantal van hen had beheel vrijwillig in Duitschland gewerkt, waarvoor zij het gewone loon, 'boven hun soldij kregen, zoodat verscheidene een aardig duitje hadden meegekregen. Zij deelden ons mede, dat zij een uitstekende behande ling hadden ondergaan en zij waren zeer getroffen door de vriendschappelijke houding, die de bevolking jegens hen had aangenomen. Zoo werden zij tijdens hun reis naar het vaderland op vele plaatsen hartelijk toegejuicht, terwijl hun versna peringen en verfrisschingen werden aan geboden. Hoewel hoogst erkentelijk voor de ondervonden behandeling, waren de mannen niettemin blij weer in ons land terug te zijn. Nadat in Zevenaar de noodige formaliteiten waren vervuld werden de mannen met verlof gezonden. BOERDERIJ TE LEUTH AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de groote boerderij De Hinne- veldspol, bewoond door de familie A, Jeuken te Leuth bij Nijmegen, aldus het Hbld. Het vuur dat in het achterhuis was ontstaan, werd aangewakkerd door een feilen wind, zoodat het niet lang duurde, of het eeuwenoude pand stond in lichter laaie, terwijl ook de bijgebouwen vlam vatten. De boerderij brandde geheel af. Vrijwel de geheele inboedel, alsmede de landbouwinventaris werden een prooi der vlammen. Een kalf, zes varkens en eenig pluimvee kwamen om. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. JONGETJE DOOR EEN ACHTERUIT RIJDENDE VRACHTAUTO GEDOOD. Zaterdagmiddag is in de Wethouder Ouwe- handstraat te Katwijk aan Zee het driejarig zoontje van de familie van D., dat plotse ling den rijweg opliep, komen te vallen en bekneld geraakt tusschen het trottoir en een juist achteruit rijdende vrachtauto. Het werd deerlijk verwond naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar het kort na aankomst is overleden. Tot 1 Juli a.s. zonder bon. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat het voor een goeden gang van zaken noodzakelijk is gebkken de verstrekking van brood in hotels, restaurants, broodjeswinkels enz. ook nog de volgende week toe te staan, zonder dat daarbij bonnen in ontvangst behoeven te worden genomen. Eerst met ingang van Maandag 1 Juli a.s. zijn de restaurants enz. derhalve ver plicht voor eiken maaltijd, waarbij brood verstrekt wordt, 'het met de verstrekte hoeveelheid broo overeenkomende aantal bonnen van de bezoekers in ontvangst te nemen. Ten behoeve van de restaurants enz. is bepaald, dat zij van Maandag 1 Juli tot en met Donderdag 4 Juli a.s. het brood nog bij hun leverancier (bakker) kunnen be trekken, zonder dat zij hiervoor bonnen behoeven af te geven. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 's-Gravenhage, 24 Juni. 25.000 2831 50.000 1399 1000 17939 20560 400 1971 6477 200 1075 5629 8042 10165 22669 VIERSCHEIDENE INBRAKEN TE MONTFOORT. Montfoort wordt in den laatsten tijd wel onveilig gemaakt door inbrekers. Verleden week werden zeven inbraken in een nacht gepleegd en in den nacht van Zaterdag op Zondag is de gemeente wederom met een bezoek van inbrekers vereerd. De melk- slijter D. aan de Heiliglevenstraat kwam in den vroegen morgen tot de ontdekking, dat het slot van zijn voordeur geheel vernield was. Voorts wezen eenige verbogen stangen voor het kelderraam er op, dat eveneens pogingen in het werk gesteld waren, dit vertrek te bezoeken. Het was echter bij pogingen gebleven. Ook aan den veehouder van E. werd een bezoek gebracht. Hier had men zich toegang verschaft tot de woning door een raam te forceeren. De buit was echter gering. De politie stelt alles in het werk om de daders te achterhalen. IN HUIS BLIJVEN TIJDENS LUCHT GEVECHTEN. Het hoofd van den luchtbeschermings dienst te Amsterdam dringt er bij de bevol king ten sterkste op aan tijdens het schieten van luchtdoelartillerie en bij luchtgevech ten dekking te zoeken. Het is mogelijk, dat door rondvliegende scherven personen wor den getroffen. Het is noodzakelijk in huis te blijven en niet op straat te vertoeven. Zelfs kan verblijf binnenshuis in de nabijheid van vensters gevaar opleveren. Men is verplicht de bevelen der politie en de aanwijzingen van de daartoe aangewe zen vrijwilligers van den luchtbescher mingsdienst onmiddellijk op te volgen. DOOR AUTOBUS AANGEREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmiddag is aan den Hoogen Rijn dijk te Zoeterwoude een onbekende man, die plotseling de straat overstak, door een auto bus aangereden en op slag gedood. De man was vermoedelijk afkomstig uit den Haag. Men vond althans een spoorkaartje Den HaagLeiden in zijn portemonnaie. Het krachtig remmen van den bestuurder van de autobus, die hierdoor het ongeluk trachtte te voorkomen, had tot gevolg, dat de passa giers van hun zitplaatsen werden geworpen. Een van hen, mevrouw Ginhoven, kreeg een ernstige hoofdwonde. Zij kon na ter plaatse verbonden te zijn naar haar woning worden vervoerd.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5