JlcomHciaai Tlieiuas heiloo broek op langendijk zuidscharwoude noordscharwoude egmond aan zee oudorp schagerbrug bakkum bergen Rechtszaken Arrondissaments Rechtbank te Alkmaar. De ALKMAARSCHE COURAHT tot 1 Juli GRATIS. D ALKMAARSCHE COURANT. TOT 1 JULI GRATIS Radioprogramma voor Donderdag. De Alkmaarsche Courant EERSTE BLAD. EERSTE BLAD. Alkmaar, Woensdag VOLKSTUINTJES. Daar het aantal aanvragen om een volks tuintje veel grooter is, dan het aantal van gemeentewege voor 1940 beschikbaar, ver zoeken B. en W. in een publicatie geen ver' dere aanvragen meer in te zenden. NATIONAAL HULPCOMITÉ 1940. De inzameling, in Alkmaar voor het Nat. H. C. gehouden, heeft met inbegrip van collecte en verkoop van zakjes pommes frites eep bedrag opgeleverd van 7457.18. Een zeer mooi resultaat. De giften in de zakjes hebben dus wel verre het bedrag van collecte enz. overtroffen. Het Comité dankt de burgerij en de help sters en helpers hartelijk. De Alkmaarsche Vereeniging van IJsbe- reiders deelde ons hedenmorgen mede, dat zij besloten heeft den geheelen inhoud van haar kas 30 aan het plaatselijke Na tionaal Hulpcomité over te dragen. Inder daad een spontane en mooie gift en een schitterend voorbeeld voor andere organi saties. GESLAAGD. Gisteren slaagde te 's-Gravenhage voor liet voorloopig mach.-diploma o.m. de heer H. H. Beens te Heerhugowaard. INGEKOMEN PERSONEN. P. M. Kuiper, R.K., dienstbode, Boter- straat 7, van Bergen (N.H.) P. M. Méeuwse, N.H., dienstbode, Stuartstraat 100, van Bergen (N.H.) A. M. van Son, echtgenoote van H. F. Vleugel, z.b., R.K., Ritsevoort 35, van Bergen (N.H.) H. J. van Roest, N.H., verpleegster, Wilhelmina- laan 11, van Renkum. Th. A. Hoebe, geen, chocoladebewerker, en echtgenoote en dochter, Ger Doustraat 12, van IJsel- monde. M. J. Veltkamp, Ger. k., en echtgenoote en kinderen, N.H., Rembrandt- straat 59, van Amsterdam. L. N. Hoebe, R.K., ijs verkoop er, Rochdalestraat 15, van Den Helder. J. de Jong, echtgen. van J. Booij, Ger.k., en dochter, Friescheweg 8, van Den Helder. G. A. Fakkel, N.H., winkelier sportartikelen, en echtgenoote, Bisschop Bottemannestraat 72, van Rot terdam. C. Toen, N.H., vertegenwoordi ger, en echtgenoote, Ger.k., Dr. Schaep- manstraat 7, van Rotterdam. H. A. Steffen, geen, verpleegster, Wilhelmina- laan 11, van Leiden. J. L. Kuik, N.H., z.b., Blaeustraat 15, van Meppel. A. Over de Linden, N.H., leerl. instrumentmaker, le Kanaalstraat 17, van Haarlem. G. van Musscher, N.H., kantoorbediende, Hout weg 7, van Haarlem. C. G. van Veen, R.K., dienstbode, Lindenlaan 72, van Aker sloot. E. Zwart, O.BisCl., fabrieksarbei der, 2e Tuindwarsstraat 13, van Egmond aan Zee. D. Deutekom, geen, wed. van A. Delver, z.b., Scharloo 13a, van Oud karspel. C. Kaandorp, R.K., z.b., Nas- sauplein 11, van Schoorl. A. van der Gragt, R.K., dienstbode, Omval 40, van Hensbroek. J. E. Verschuur©, R.K., dienstbode, Nieuwlandersingel 43, van Amsterdam. A. van der Gaag, N.H., kant.bed., en echtgenoote en kind, B. Bot temannestraat 49, van Rotterdam. L. Pauw, N.H., huishoudster, P. Julianalaan 14, van Heiloc. A. M. Hermes, N.H., Westerweg 57, van Heiloo. D. Boosman, N.H., hulp in de huish., Nieuwlandersin gel 55, van Haarlem. A. J. Hoogewerf, R.K., dienstbode, van Houtenkade 12, van Wassenaar. N. Min, N.H., monteur, en echtgen. en zoon, geen, Overdiestraat 71, van Zuilen. N. Hoogeboom, R.K., bak ker, 2e Kabelstraat 21, van s-Graveland. L. Gerla, R.K., chauffeur, en echtg. en kinderen, geen, Reekerstraat 5, van Rot terdam. H. E. Geerdink, echtgen. J. H, Holshof, N.H., van der Lijnstraat 12, van Eibergen. A. A. Jannes, R.K., dienst bode, Westdijk 9, van Haarlem. H. C. E. van Waas, N.H., Pr. Julianalaan 14, van Haarlem. A. van Bommel, N.H., kant. bed., en echtgen. en kinderen, F. Bolstraat De voorwaarden, waaronder het radio- telegrafische verkeer tusschen Frankrijk, Noord-Afrika, Syrië en de Fransche Somali- kust zal kunnen geschieden, zullen door de Italiaansche wapenstilstandscommissie vast gesteld worden. Artikel 20 schrijft vrijen doorvoer voor van goederen tusschen Duitschland en Italië over het niet bezette Fransche grondgebied. Artikel 21 schrijft de onmiddellijke in vrijheidstelling en uitlevering aan de Itali aansche krijgsgevangenen en Italiaansche burgers, die geïnterneerd, gearresteerd of veroordeeld zijn om politieke redenen, in verband met den oorlog of wegens daden ten gunste van de Italiaansche regeering. Artikel 22 houdt in, dat de Fransche re geering zich garant stelt voor behoorlijk onderhoud van alles wat zij krachtens het wapenstilstandsverdrag moet of kan uit leveren. Artikel 23: De Italiaansche wapenstil standscommissie is belast met de uitvoering van het wapenstilstandsverdrag en de Fran sche delegatie is belast met het contact tus schen de Fransche regeering en genoemde commissie. Artikel 24 stelt de modaliteiten vast van de inwerkingtreding van den wapenstilstand en het 25e en laatste artikel bepaalt, dat het wapenstilstandsverdrag van kracht zal blijven tot het sluiten van het vredesverdrag en dat het door Italië te allen tijde terstond kan worden opgezegd ingeval de Fransche regeering de verplichtingen, die zij op zich genomen heeft, niet nakomt. In tie groote lijnen stemmen dus de Duitsche en Italiaansche voorwaarden over een. In de details hebben beide landen hun bijsondere wenschen naar voren gebracht. 18 ,van Rotterdam. P. Jonker, geen, grondwerker, en echtgen. en kinderen, Kwakelpad 18, van Amsterdam. Th. van der Pol, N.H., metselaar, Sliksteeg 11, van Baarn. E. van der Linde, geen, grond werker, en echtgen. en zoon, Zeglis 179, van Zaandam. P. M. Stootman, R.K., winkeljuffr., Vermeerstraat 37, van Har- lingen. L. B. Andringa, R.K., verkooper, Foresstusstraat 41, van Haarlem. T. Zwart, los werkman, O.BisCl., en echtgen. N.H., en kinderen, OBisCL, Rochdalestr. 4, van Egmond aan Zee. M. Boesewinkel, N.H., assistente Op. Leeszaal, van Houten kade 20, van 's-Gravenhage. V. A. Beunder, N.H., z.b., echtgen. J. R. Bos, Nieuwpoortslaan 113, van Purmerend. J. J. W. Dehé, geen, kant.bed., Houttil 17, van Hilversum. W. F. Arens, geen, kant. bed. en echtgen. en kind, Jan van Scorel- kade 60, van Amsterdam. E. N. Kamp, R.K., kok, Langestraat 44, van Enschede. E. Schaaper, R.K., z.b., en echtgen., Nassauplein 11, van Krommenie. -J. van de Veen, N.H., onderwijzer, Nieuwpoorts laan 100, van Dirksland. P. J. Meurs, geen, z.b., Jul. v. Stolberglaan 9, van Am sterdam. E. A. Oudes, HAZEA, dienst bode, Prins Bernhardlaan 2, van Bergen. Th. J. Peeters, R.K., bouwkundige, Co- n-.ansstraat 37, van Helmond. VERTROKKEN PERSONEN. J. de Jong, OBisCl., carosseriebouwer, Forestusstraat 22, naar Pijnacker. C. Brouwer, R.K., dienstbode, Houttil 43, naar Warmenhuizen. B. J. Hansen, R.K., opti cien, Laat 207, naar Amsterdam. J. G. Loijer, R.K., broeder-onderwijzer, Nassau- laan 30, naar Oudenbosch. A. Gort. R.K., dienstbode, en zuster, Steijnstraat 1, naar Emmen. E. M. Dongelmans, R.K., dienstbode, Paul Krugerstraat 11, naar Schagen. N. H. Feenstra, geen, opzichter wegenbouw, Rembrandtstraat 9, naar 's- Gravenhage. M. J. H. Maas, R.K., kapper, Geesterweg 15, naar Gorinchem. G. Nij- dam, Ger.K., boerenknecht, Schermerweg 103, naar Hemelumer Oldephaert. D. A. Lute, geen, z.b., Grensstraat 3, naar Am sterdam. F. Meerman, N.H., teekenaar P. T. T., Laat 73a, naar Haarlem. M. H. Reijntjes, R.K., z.b., Houtmanstraat 28, naar Wageningen. A. Verwer, N.H., z.b., Ko ningsweg 60, naar Gouda. H. T. Knop- pien, N.H., ass. leeszaal, Lyceumstraat 15, naar Doetinchem. J. J. Schellings, R.K., z.b., Verdronkenoord 87, naar Amsterdam. J. G. Gabriels, R.K., kapper, Zeglis 39, naar Breda. B. Barenkamp, N.H., en echtgenoote, arbeider, woonschip Kwakel pad, naar Ipendam. P. T. Wester, R.K., en echtgenoote, en kind, chauffeur, Baan- singel 44, naar Schagen. N. Buiten, N.H., kapper, Doelenstraat 2, naar Beemster. E. H. M. Jongejan, R.K., z.b., Geestersingel 29, naar Amsterdam. W. T. Admiraal, R.K., bakker, Druivenlaan 27, naar Oudorp. P. J. Zuurbier, R.K., en echtgenoote, con troleur, Boterstraat 14a, naar Heiloo. W. F. de Raad, N.H., en echtgenoote, meubel maker, Dahliastraat 11, naar 's-Gravenhage. P. Nierop Groot, geen, banketbakker, Bleekerskade 115, naar Hilversum. Een verduidelijking. In het verslag van gisteren over een voordracht door den heer Couwenhoven, voor de kleine boerenbedrijven over het voorbeeldbedrijf te Alkmaar en den proef tuin zouden enkele passagers aanleiding kunnen geven tot eenig misverstand. De heer Couwenhoven, de assistent bij den Voorlichtingsdienst, vestigt er n.l. onze aandacht op, dat niet alleen van Maandag tot a.s. Donderdag, maar, op verzoek, 't ge- heele jaar door voor groepen veehouders en land-bouwers voordrachten worden ge houden over onderwerpen, die voor den landbouw en de veehouderij van belang zijn. Er blijkt thans een iets grootere afzet- mogelijk te bestaan voor de vroege aardap pelen, doordat er meer voor export kan wor den verladen. De hoeveelheid, welke de tuinders mogen aanvoeren, is nu verdub beld en voor Woensdag bepaald op 6 kg. per are. Leider exporteurs. Met de leiding van de exporteurs aan de Broeker veiling is de heer C. Wagenaar Kz. van de fa. K. Wagenaar Gz. aangewezen. Maandagavond werd in het lokaal van den heer P. Kramer te Zuidscharwoude een bijeenkomst gehouden, waarin de heeren ir. de Priester en ir. Tenkink, resp. hoofdinge nieur en ingenieur van den Prov. Water staat aan de belanghebbenden een uiteen zetting hebben gegeven over de voorgeno men ruilverkaveling van de Zuidscharwou- der polder. Een uitvoerig verslag over het verkavelingsplan hebben wij eenigen tijd geleden reeds gepubliceerd. Vermelding verdient nog, dat er drie schatters uit de gemeente Zuidscharwoude worden benoemd, die het land voor en na de verkaveling zullen taxeeren. De eigenaren zullen van de totale opper vlakte land en water, welke zij in de ruil verkaveling inbrengen, van welk water land gemaakt wordt, 5 moeten afstaan voor wegen en waterloopen. De ruilverkavelingslcosten zullen 10 per h.a. per jaar gedurende 30 jaren l en. Naar wij vernemen, stonden de d- gen sympathiek tegen deze plannen, z iat de ruilverkaveling van dezen polder onge twijfeld doorgang zal vinden. Leider der exporteurs. De fa. Vroegop te Noordscharwoude is belast met de leiding van de exporteurs aan de veiling van den Noordermarktbond te Noordscharwoude. Ruilverkaveling Noordscharwouder polder? De ingelanden van den Noordscharwou der polder zijn tegen Dinsdag a.s. in een buitengewone vergadering bijeengeroepen, waar behandeld zal worden de vraag, of een aanvrage tot ruilverkaveling en herontgin ning van dezen polder zal worden overge gaan. Tot deze vergadering zijn ook ver schillende andere corporaties uitgenoodigd. Hoewel er in de boezem van het bestuur en de ingelanden van den polder nog nooit eerder over deze mogelijkheden is gespro ken, wordt dit vraagstuk thans aan de orde gesteld, aangezien de ruilverkaveling en herontginning van dezen polder blijkbaar is opgenomen op de lijst van werken voor werkverruiming in deze provincie. Dat is wel landwinst is te behalen, blijkt wel uit de cijfers: de totale oppervlakte van het deel van den polder, dat voor ruilver kaveling in aanmerking komt, bedraagt 46 h.a., waarvan 16 h.a. water is. Er zullen echter ook andere overwegingen noodig zijn, in verband met den toestand van den grond enz. De besprekingen op de a.s. ingelandenver gadering zullen wel uitwijzen, hoe de be langhebbenden erover denken. St. Adelbertus-viering. Hoewel door de verkeersmoeilijkheden de deelname minder was dan andere jaren, hebben niettemin tal van vreemdelingen van heinde en ver en velen uit de Egmonden Dinsdag weder deelgenomen aan de Sint Adelbertus-viering op den Sint Adelbertus- akker te Egmond-Binnen. Op 25 Juni van dit jaar was het precies 1200 jaar geleden dat Sint Adelbertus, die met Willibrordus naar Kennemerland kwam om het christendom te prediken, is gestor ven en te Egmond-Binnen werd begraven. Op dezen gewijden grond werd ook dit jaar in de open lucht de mis opgedragen. Deken Nolèt uit Amsterdam sprak de pelgrims toe aan de hand van de woorden van den H. Petrus „We hebben alles verlaten om Uwentwille, Heer wat zal nu ons deel zijn?" Ook Adelbertus verliet alles om het evan gelie in Kennemerland te gaan verkondigen. Hij gaf ons ook voor deze tijden een lich tend voorbeeld. In tegenstelling met andere jaren werd op den akker geen processie gehouden. Deze zal dit jaar op een lateren datum in de kerk te Rinnegom plaats hebben. A.s. Zondag zullen wel, als reeds zoovele jaren gebruikelijk is, de Amsterdamsche pelgrims en vele katholieken van elders komen om een pelgrimstocht te maken naar den St. Adelbertusput. Deze put wordt volgens de legende gevoed door een bron, die ontstond op de plek, waar men het ge beente van Sint Adelbertus heeft opgegra ven om het over te brengen naar de Bene dictijner abdij. Het water van deze bron bezit geneeskundige kracht en hergaf velen het gezichtsvermogen. Professor J. J. Henneman zal Zondagmor gen om 6 uur weder in de open lucht op den Sint Adelbertus-akker een mis opdragen. Zij het op minder luisterrijke wijze dan in verband met het 12de eeuwfeest van zijn sterfdag in de bedoeling lag, viert katholiek Nederland zoo weder de nagedachtenis van Sint Adelbertus, den grooten heilige, die in het bijzonder in Kennemerland vereerd wordt. Collecte Nat. Hulpcomité. De collecte, welke in deze gemeente is gehouden ten behoeve van het Nationaal Hulpcomité 1940, heeft met inbegrip van de opbrengst van de speldjesdag ad 44.06, opgebracht rond 630. Voor onze gemeente is dit zeker een prachtig resultaat. Geen schoolreisjes. De oudercommissie alhier heeft besloten dit jaar in verband met de buitengewone tijdsomstandigheden de gebruikelijke schoolreisjes voor de leerlingen der school te Schagerbrug niet te laten doorgaan maar in plaats daarvan met alle leerlingen een dagje door te brengen aan het strand van Callantsoog. 200 H.A. ontginning voor roggeteelt. Naar wij vernemen heeft het Provin ciaal landgoed, BakkumEgmond de ont ginning ter hand genomen van 200 H.A. De ontgonnen gronden zijn bestemd voor de teelt van rogge. De ontginning staat onder leiding van de Ontginnings-Maatschappij Noordholland en begint nog deze week. Het kampeerterrein. Berichten wij laatst, dat het kampeer terrein niet in gebruik kon worden geno men, nu kunnen wij melden, dat niet alleen het kampeeren onder camoufleering der tenten in de kleur der omgeving is toege staan, doch dat met het oog op het gebrek aan petroleum voor kookdoeleinden, erdoor de fa. Kuilman, en met medewerking van de directie der Provinciale Kampeerterreinen, een moderne centrale keuken-installatie is gekomen. Niet alleen warm water kunnen de kamp bewoners krijgen, doch ook warme maaltij den. Zij kunnen die tegen een redelijk be drag afhalen. Honderden tenten zijn reeds weer aanwezig. Laten wij hopen voor de middenstanders dat deze maatregelen tot gevolg mogen hebben dat nog tienduizenden zullën komen kampeeren. Vertrokken personen. A. de Heer, (wed. v. H. H. Buthfer), N.H., zonder, naar Castricum. A. Fonck, N.H., dienstbode, naar Amsterdam. F. C. Manvis, N.H., dienstbode, naar Amsterdam. C. van Eunen, N.H., zonder, naar Koog aan de Zaan. A. Maarse, D.G., zonder, naar Aalsmeer. G. Veldt, (wed. K. Zuur bier), R.K., zonder, naar Egmond aan Zee. pM. J. M. Wiegman, R.K., kunstschilder, timmerman, naar Utrecht. P. Dekker, naar Parijs. C. A. van der Steen, R.K., R.K., metselaar, naar Beverwijk. T. M. van der Nagel, (wed. v. J. H. Ruijgrok), N.H., zonder, naar Alkmaar. B. Groene- veld, N.H., schoolhoofd, naar Batavia N.l. P, F. Cordemans, geen, geleidster, naar Haarlemmermeer. C. Kingsma, N.H., bouwkundigopzichter, naar Beverwijk. E. Ramermann, (echtgen. A. C. J. Hoek) EvL., zonder, naar Enschede. J. A. Hes- seling, R.K., zonder, naar Rotterdam. E. Rijniersce, N.H., kok, naar Den Helder. A. Orgelist, N.I., musicus, naar Amsterdam. J. de Wit, R.K., onderwijzer, naar Am sterdam. E. C. Roobeek, R.K., zonder, naar Castricum. M. C. Rijneke, N.H., laborant, naar Amsterdam F. J. Piket, N.H., zonder, naar Alkmaar. Pens. Ver trokken over April 1940: 12 personen. Ingekomen personen. W. Kirchner, Ger.K., ass. accountant, Dr. v. Peltlaan 53, van Hilversum. H. A. H. Bosch (wed. A. J. v. d. Laan), geen, onder wijzeres, Kerkelaan 12, van Amsterdam. G. Nederveen, N.H., zonder, K. de Groote laan 40, van Wormerveer. A. Nap, N.H., dienstbode, Eeuwigelaan 24, van Berkhout. M. de Moei (wed. van J. van Dijk), R.K., zonder, van Geestweg 41, van Alkmaar. G. Jonker, R.K., dienstbode, Stationsstraat 21, van Harenkarspel. A. van der Pijl, N.H., dienstbode, Stationsstraat 2, van Ven huizen. H. Bosje, geen, geleidster, Ver- spijekweg 5, van Renkum. C. C. Nijhoff, N.H., geleidster, Verspijckweg 5, van Rhe- dén. C. E. du Perron, geen, letterkundige, Doorntjes 32, van 's-Gravenhage. J. Wig lama, geen, zonder, Lijtweg 12, van Zijpe N.H. B. van Zeeland, N.H., boekbinder. Zuidlaan 20, van Dordrecht. F. Over, N.H., zonder, M. Wiegmanweg 1, van Alk maar.A. Bor, N.H., dienstbode, Eeuwige laan 17, van Alkmaar. M. Prins, N.H., dienstbode, Hoflaan 22, van Koedijk. H. J. van Oosterhout, R.K., dienstbode, Guur- tjeslaan 7, van Alkmaar. T. Swart, N.H., geleidster. Elzenlaan 2, van Ruinen. J. Borst, N.H., veehouder, Kerkedijk 32, van Barsingerhorn. L. W. Burgering, R.K, machinist, K. de Grootelaan 26, van Rotter dam. J. Venema, geen, dienstbode, Wiertdijkje 12, van Arnhem. G. de Geus, N.H., geleidster, Elzenlaan 2, van Oude Nie- dorp. G. de Vet, N.H., huishoudster, Ko- gendijk 25, van Zijpe N.H. H. W. Kou- wenaar, geen piano-onderwijzeres, Breelaan 40, van Amstredam. J. Visser, geen, chauffeur, Nesdijk 1, van Heiloo. G. van der Bijl, N.H., dienstbode, Boulevard 2, van Achtkarspelen. E. de Vrije, geen, monteur-chauffeur, Molenstraat 4, van Haarlemmerliede. M. J. van de Pasch, R.K., dienstbode, K. de Grootelaan 1, van Arcen en Velder. M. Wip, N.H., dienstbo de, Boulevard 2, van Alkmaar. W. From mel, geen, letterkundige, Breelaan 110, van Parijs. J. K. Haak, geen, kantoorbedien de, Breelaan 92, van 's-Gravenhage. A. R. Turkstra, geen, zonder, Breelaan 106, van Bennebroek. C. Houtman, (wed. J. H. G. Weijand), EvL., zonder, Kerkedijk 3, van Amsterdam. W. T. Lameijer, N.H., chauf feur, St. Antoniusstraat 26, van Oude Peke- la. W. deRooij, N.H., kaaskoopersknecht, Tuindorpweg 10, van Hoorn. A. Lingbeek (wed. van W. A. Buekers), Rem., zonder, Natteweg 22, van Ermelo. W. M. Bouw, (echtgen. v. G. W. Remeijer), geen, linge riewinkelierster, Ruïnelaan 12, van Haar lem.. C. Kans, N.H., verkoopster, Ruïne laan 12, van Haarlem. A. Weststrate, N.H., dienstbode, Breelaan 19, van Amster dam. W. A. Hendriks, R.K., dienstbode, Patijnstraat 1, van Venlo. G. Meijering, geen, dienstbode, Breelaan 21-23, van Hil versum. S. Boterhoek. N.H., gem. veld wachter, Broekbeeklaan 3, van Schoorl. Pensionaat ingekomen over April 1940: 4 personen. Uitspraken. De gebroeders J. K., S. K. uit Limmen en F. G. uit Akersloot hebben voor de Alk maarsche rechtbank in hooger beroep te recht gestaan wegens visschen zonder acte of vergunning. De eischen van den officier waren respectievelijk 10 of 5 dagen, 10 of 5 dagen, telkens twee maal en twee keer 2 of 2 dagen. De rechtbank veroordeelde gister J. K. tot tweemaal 5 of 5 dagen, S. K. tot tweemaal 5 of 5 dagen en F. G. tot tweemaal 2 of 2 dagen. Schipper v. d. V. uit Den Haag heeft in hooger beroep terecht gestaan wegens het veroorzaken van een aanvaring te Broek op Langendijk tusschen zijn motorschuit en een aan den kant liggende roeivlet. De vlet zonk op slag. De officier had bevestiging van het vonnis van den kantonrechter, waarbij v. d. V. tot 6 of 3 dagen en 50 schadevergoe ding was veroordeeld, gevraagd, met uit zondering van de boete, die de officier tot f 15 of 10 dagen verhoogd wilde zien van wege de houding van verdachte. De rechtbank veroordeelde v. d. V. thans tot 15 of 10 dagen en 50 schadevergoe ding. E. Z. uit Anna-Paulowna heeft terecht ge staan wegens het veroorzaken van een aan rijding met zijn auto, waardoor een voet ganger zwaar lichamelijk letsel kreeg. De eisch was 75 of 30 dagen. De recht bank veroordeelde Z. tot 75 boete of 30 dagen hechtenis en een gevangenisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. (Zitting van Dinsdag 25 Juni). Strenge leiding noodig geacht. Voor de Alkmaarsche rechtbank stond Dinsdag terecht de 42-jarige N. M. uit Wie- ringen, thans opgesloten in het huis van be- waring te Alkmaar, wegens het oplichten van een firma voor een partijtje hout. M. was werkzaam geweest als uitvoerder bij de Grondmaatschappij te Wieringen en had, na zjjn ontslag, toch nog op rekening van de maatschappij voor 80 hout gekocht van de Gebr. B. te Wieringen. Het hout deed hij later van de hand voor veertig gulden. De gebr. B. zouden hem het hout zekér niet ge leverd hebben, indien ze hadden geweten, dat B. het voor zich zelf kocht. Verdachte gaf zijn daad royaal toe. De heer Wiggers, ambtenaar der reclas- seering, bracht een rapport uit, waaruit bleek, dat verdachte nogal veel dunk had van zich zelf, niet misdadig van aanleg was, maar een slap karakter had. Veel geld besteedde hij in café's. Verdachte was her haaldelijk door zijn vader en door zijn kost- juffrouw gewaarschuwd beter op te passen. Strenge leiding had de man wel noodig. Mocht hij voorwaardelijk veroordeeld wor den, dan kon hij in Koningslust worden op genomen. De officier, mr. G. v. d. Feen de Lille, had waardeering voor de ruiterlijke bekentenis van verdachte. De officier vorderde 10 maan den gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Verdachte vroeg om een geheel voorwaar delijke straf, omdat hij al drie maanden in preventieve hechtenis had gezeten. De verdediger, mr. de Lange, drong ook aan op een meer clemente straf, b.v. van drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek van preventieve hechtenis. Verdachte zei nog, dat hij in de gevangenis last zou krijgen van een minderwaardig heidscomplex. Uitspraak volgende week Dinsdag. HUWELIJKSZWENDELAAR VEROORDEELD. Hof verhoogde de straf. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen in de strafzaak tegen een 52-jarigen technicus, die zich aan huwelijkszwendel had schuldig ge maakt. Via een huwelijksadvertentie had de man, die reeds gehuwd was, kennis ge maakt met een dame, die hij huwelijks voorstellen deed. Hij wist de 49-jarige pensionhoudster haar spaarduitjes, pl.m. 230'0, afhandig te maken. Ook een jeug dige onderwijzeres bedroog hij. De recht bank had hem veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest, doch het Hof overwoog, dat een hoogere straf geboden was, gezien de ernst der feiten, zoodat hij veroordeeld werd tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van drie maanden preventieve hechtenis. Nu, meer dan ooit is het noodig een goed Dagblad te lezen. Een dagblad, dat U op de hoogte houdt van belangrijk binnen- en buiten- landsch nieuws, van STADSNIEUWS, Distributienieuws, en nieuws uit de provincie. Voor Alkmaar en Omstreken Zij, die zich thans per kwartaal abonneeren JAARSVELD, 414,4 M. (AVRO-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.05 Gr.pl. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gr. pl. 10.— Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ensemble Jonny Kroon. 11.Wenken voor de huishouding. 11.20 Ensemble Jonny Kroon. 12.De Palladians. 12.45 ANP-ber. en event, gr.pl. 1.Avro-Puszta-orkest. 1.30 Gr.pl. 2.Omroeporkest en solist. Als intermezzo- deel. 3.30 Gr.pl. 3.45 Omroep orkest. 4.30 Avro-Dansorkest. 5.Jeugd- halfuur. 5.30 Avro-Amus.-orkest en solist. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Gr.pl. 7.30 Toespraak. 7.45 Gr.pl. 7.50 ANP-ber. 8.Concertgebouworkest, Toon kunstkoor en solisten. In de pauze lezing „Evenwicht". 10.ANP-ber., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending. 8.Berichten ANP. Hierna: Gramofoon- muziek. 9.Berichten (Fransch). 9.15 Gra- mofoonmuziek. 10.Orgelspel. 10.40 Gra- mofoonmuziek. 10.45 Pianovoordracht. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoon- muziek. 12.VARA-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.VARA- orkest. 1.45 Berichten (Fransch). 2.Be richten (Engelsch). 2.15 Rosianorkest en solist. 3.15 Berichten (Fransch). 3.30 Gra- mofoonmuziek. 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.— Berichten (Duitsch). 5.15 De Ramblers. 5.45 Causerie „Het belang van een gezond gebit". 6.Gramofoonmu ziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Zang en piano. 7.Reportage. 7.20 VARA-orkest. 8.Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten (Engelsch). 8.30 Berichten ANP. 8.45 VARA- orkest. 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Rosian-orkest. 10.— Berichten (Duitsch). 10.1510.30 Berichten ANP. 11.1511.30 Berichten. IN HET MEPPELERDl VERDRONKEN. Terwijl de zestienjarige H. Zwartsluis per schuit turf ven hij onverwacht overboord in I lerdiep. De zeventienjarige E. E het ongeval gebeuren en sprong water maar kwam zelf in een positie te verkeeren, toen Schr; hem vastklampte. Beide jonge: nen onder water. Men slaagde ei met een bootshaak te grijpen te brengen. Van de tweede waren de levensgeesten echter weken. BRAND TE RAALTI Gistermiddag is door onbekei brand uitgebroken in het v woonhuis van den rijwielha Jonkman aan den Zwolschewej 't Woon- en winkelhuis gingen op. De winkelinventaris en de van de werkplaats gingen even ren. De schade, welke door gedekt wordt, is aanzienlijk. HOOIWAGEN DOOR TREIN G Toen vanmorgen de ongeveei landbouwer J. Lier met twee aai koppelde wagens hooi een over Oosterboer bij Meppel wilde pass de voorste wagen door den tri Groningen gegrepen en totaal i De heer Lier, die naast den werd hierbij op slag gedood. Zijn ongedeerd. De oorzaak van het vermoedelijk onachtzaamheid. RADIUM VERDWENEN TE RC Bij de Roterdamsche politie gedaan van vermissing van 20 rr dium, dat een waarde van ruir zend gulden vertegenwoordigt. Deze kostbare stof was het eij dr. C. M. K. en was opgeborgen den doosje, dat in de brandkast i ning aan de Leuvehaven was ge Eerst heden kon worden vas deze brandkast was opengebrok een bedrag aan zilvergeld en van ruim driehonderd gulden, v radium verdwenen. De brandka ter geruimeri tijd in de branden pen gelegen en daarom moet h gesloten worden geacht, dat doosje tot een onherkenbaar k taal gesmolten was, dat de diei meegenomen. Daarom is men om de puinhoopen ook in de na een grondig onderzoek te oi Mocht de dief de doos hebben n of het radum er uit heben verv heeft hij zich daarmede aan g blootgesteld. Lood is n.l. de een de radiurn-actieve stralen kan 1 en radium werkt doodelijk op die te lang aan de werking er blootgesteld. Ingeval het radium zich erger looden verpakking bevindt, is 1 stof weer in loodverpakking te i ter beschikking te stellen van bijzijnden dokter. EEN REDE VAN OUD-PREi HOOVER. Oud-president Hoover heeft i te Philadelfia betoogd, dat het sche volk zich moet wapenen om land te verdedigen. Het teste z zijn, zoo vervolgde Hoover, een sche politiek te volgen welke A actief in de vijandelijkheden zou tenzij dan dat Amerika zelf werd aangevallen. Hij vermaanc blikeinen, hun strijd voor een v voort te zetten. Wij moeten scheppen, aldus Hoover, om al ren, die voor de vrijheid vech en munitie te verschaffen. I leveringen kunnen evenwel sle voorwaarde geschieden, dat de zelf niet aan den oorlog deelner verzekerde den democratieën n< de sympathieën der Ver. Sta' kant staan, doch betoogde ten eens, dat de Ver. Staten buiter zouden moeten blijven. Als red feit, dat de Ver. Staten niet aa peesche conflict wilden deelnem Hoover, dat Amerika daartoe op blik volstrekt niet in staat is c minstens twee of drie jaar nood doeltreffend in den oorlog te grijpen. Wanneer de Ver. Sti Duitschland den oorlog zouden zouden zij den geallieerden daai schade dan nut doen. is het EENIGE DAGBLAD met een EIGEN STADSKARAKTER. Dat is de GROOTSTE WAARDE voor den adverteerder! Tel. 3320. 41. „Mijn twede wens i de eerste trein gaat rijde lem. Ik zou niets liever -v ten en wat van de wijde i wil ik liever voor later 1

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2