Een vrc Rusfan (Rechtszaken Spoct ^BaitenÉand GEMENGD NIEUWS. HET EINDE VAN DEN STRIJD IN FRANKRIJK; Terwijl de Ru Roemenen Roemenië Moeilijkheden en mogelijkheden. Nieuws in 'f kort, TWEEDE BLAD. Ook de productie van „persturf» (voornamelijk huisbrand) is in vollen gang. Het veen wordt in groote stukken afgegraven, die men op een Jacobsladder r.aar de machine voert. De machine vormt natte zoden, die men met wagentjes naar de plaats vervoert, waar zij moeten drogen. De foto is genomen op het bedrijf van de fa. van Roijen te Bergentheim. Zoo voor het oog is het als in andere jaren: op de groene velden in de veenstre- ken rijden zich de opgestapelde turven in alel nuances van licht- en chocoladebruin tot donker- en zwartbruin, en in de nabij heid daarvan zijn op vele plaatsen de ver- veners met groote activiteit bezig aan den zwaren, vermoeienden arbeid van het „aan de snede brengen" van hét veen, waardoor zij de symmetrische turven-opstapelingen steeds langer en breeder maken. Wie uit den trein de groote veenderijen ziet, of er langs fietst (helaas kunnen wij onder de huidige omstandigheden bezwaar lijk van autorijden spreken), zou, als hij niet beter wist, zich moeilijk kunnen voor stellen, dat de toetsand van het bedrijf zoo ongewoon is. Het artikel turf is .plotseling min of meer „actueel" geworden. De zorgelijke gedach ten aan een mogelijken brandstoffennood brachten bij vele groote en kleine verbrui kers weer de ervaringen uit den vorigen oorlog voor den geest, de pers wijdde er in den jongsten tijd veel aandacht aan, van overheidswege werden eenige maatregelen genomen. stilstand om in een allengs toenemende be drijvigheid. Onwillekeurig is die bedrijvigheid eenigs zins van speculatieven aard. Voorloopig is het turfverbruik ver bene den het normale peil. Eerst zoodra de arbeid in de aardappelmeel- en stroocartonfabrie- ken, in de steen-, dakpannen-, aardewerk en glasfabrieken, en in- die andere in dustrieën, die veel turf verstoken, weer in zijn vollen omvang opgenomen zal zijn is er kans, dat de cijfers van de industrieturf weer op hun oude hoogte komen. Het vraagstuk, hoe over goede vervoer middelen te beschikken, speelt hierbij een niet onbelangrijke rol. Zal men, zoodra de economische toetasnd is een eenigszins ver der gevorderd stadium gekomen is, de turf even snel en voordeelig als vroeger kunnen vervoeren? Het staat vrijwel vast, dat het gebruik van de auto, die juist in de laatste jaren voor het vervoer van turf meer en meer in zwang gekomen was, voorloopig uitgesloten is. Het is niet van te voren te zeggen, of de turf evenals in den vorigen oorlog op een gegeven oogenblik ter vervanging van Persturven, zooals dc machine ze aflevert. Uit gesprekken, die wij met leidende per sonen uit het bedrijf mochten voeren, en door bezoeken aan veenderijen Lebben wij getracht een juist antwoord te verkrijgen op de vraag „hoe het nu eigenlijk met de turf staat". Wat men ons mededeelde, zou in het kort in het volgende beeld samen te vatten zijn: het is met de veenderij als met een kristal met vele facetten, dat in het donker ligt. Een plotseling binnenvallende lichtstraal zou één of meerdere facetten op onverwach te wijze doen schitteren. Zoolang men ech ter niet precies weet, vanwaar die licht straal zou kunnen komen, en of die eigen lijk wel zal komen, is het niet mogelijk het kristal op zijn juiste waarde te waardee- ren. Hel particuliere bedrijf. Daar is het particuliere bedrijf. Aan den eigenaardigen toestand, die ontstaan was, doordat er tengevolge van de vrijwel alge- meene staking in het geheele seizoen nog niet gewerkt was, maakte de oorlog een on verwacht einde. Reeds enkele weken na de beëindiging der oorlogshandelingen sloeg de volkomen steenkool zal moeten dienen. Een vergelij king met toen gaat niet op. Het Nederland- sche mijnbedrijf bevond zich destijds vergeleken met thans feitelijk nog in de kinderschoenen. Er is intusschen veel ver anderd. De Nederlandsche kolenproductie is ruimschoots voldoende voor het eigen land. Doch een eventueel onklaar worden der mijnên zou onverbiddellijk de turf weer in schakelen, en een plotselinge „hausse" kun nen doen ontstaan in industrie- en huis- brandturf. Ook in geval er geen stagnatie in de kolenlevering kwam, maar deson danks de prijzen door verschillende om standigheden eenigszins zouden oploopen, dan zou om te beginnen op het platteland waar uiteraard het opbergen van turf gemakkelijker is dan in de stad een groote vraag naar het product van de venen kunnen ontstaan. Met dergelijke mogelijkheden van een plotseling opkomende vraag moeten de on dernemers terdege rekening houden. Hun bedrijvigheid is een voorzorgsmaat regel als b.v. van de menschen, die thans ijverig boonèn planten in hun tuintjes. Als zij ze niet noodig hebben, welnu, dan zul- De handgestoken turf, die voornamelijk voor industrie-doeleinden gebruikt wordt, Wordt met de daarvoor gebruikelijke gereedschappen (stekker en oplegger) tot e regelmatige turven gestoken en direct op een kruiwagen gelegd, waarmede men de natte turf naar de plaats buiten de veenput voert, waar ze moet drogen. Deze, op het bedrijf van de Erven van Roijen te Bergentheim gemaakte foto, toont hoe ook de jeugd behulpzaam js bij het turfsteken. len zij ze wel voor volgende jaren kunnen gebruiken En turven bederven niet. Het vergevorderde, bijna tot een einde gekomen seizoen vergemakkelijkt den ar beid der veenderijen niet. Het is vrijwel on doenlijk om in den korten tijd, die tot het einde van den zomer rest, den achterstand in de productie in te halen. Zooals men in middels uit de pers heeft kumien verne men, zal de Nederlandsche Turfcentrale ook steun verleenen voor de na den vastge- slelden datum van 15 Juni geproduceerde groote fabrieksturf en splittingturf. Het is thans nog geheel en al een raadsel of de veenderijen in 1941 met vreugde of met het tegendeel daarvan op het afgeloo- pen winterseizoen zullen kunnen terugzien. Ook met den afzet van turfproducten is dit het geval. Turf als grondstof en als vervanger. Men heeft in de laatste jaren vele proef nemingen met het vervaardigen van pro ducten uit turf genomen; daarbij waren zelfs carton, papier, kunstzijde en bakeliet. De mogelijkheid is niet ondenkbaar, dat er onder den invloed van den oorlog door gebrek aan andere grondstoffen plotseling vraag zal komen naar turfcarton, turfpa- pier, turf zijde en turf bakeliet! In de bouw vakken worden reeds turfplaten als isola tiemateriaal gebruikt tegen koude en warm te en voor geluidwering. (Op het platteland werden vroeger turven veelvuldig voor het koelhouden van spijzen gebruikt!) Zulk isolatiemateriaal wordt thans ver vaardigd door de Nederlandsche turfpro- ductenfabriek te Almelo, die ook een ander turfproduct, vuuraanmakers, produceert. Allicht zouden turfbriketten in oorlogs tijd belangrijke diensten kunnen verrich ten. Er zou echter een fabriek voor noodig zijn, en voor die fabriek zouden kapitaal en materiaal vereischt zijn. Het eerste zou wellicht onder de huidige omstandigheden nog gemakkelijker dan het tweede te vin den zijn! Werkverschaffing De toestand zooals die thans is, vraagt de aandacht voor een nieuwe mogelijkheid: de vervening als werkverschaffing voor werkloozen. In normale tijden was de veen derij door particulieren ruimschoots vol doende; toen dacht men nimmer aan te werkstelling in de veenstreken. Het is vooral uit een oogmerk van be strijding der werkloosheid, dat men de vervening als werkversehaffingsobject ter hand neemt. Het turfsteken en de winst aan cultuurgrond, die daardoor verkregen wordt, komen eerst in de tweede en derde plaats. Gelijk bekend, heeft men onlangs te Wierden een aanvang gemaakt met de ont ginning van het veen door werkloozen. Het betreft hier de verturving van woeste com plexen, waarin sporadisch turf voorkomt; ook al omdat de boeren zelf het veen reeds grootendeels afgestoken hadden. Door toe passing van de vorderingswet inplaats van de onteigeningswet is de grond onteigend. Men moet zich van deze ontginningen geen te grootscheepsche voorstellingen ma ken; het aantal werkloozen, dat hier werk zaam is, is voorloopig nog niet zoo groot, de financiën zijn beperkt, men beschikt niet over de noodige machines (en zou die onder de tegenwoordige verhoudingen ook nog nie tkunnen bestellen). Van veel belang is echter de voorgeno men ontginning op het zeer groote, zooge naamde Amsterdamsche veld, in Emmen, bij de Duitsche grens waarin de betreffende leiders der werkverschaffing veel hoop heb ben. Spoedig zullen ook meer projecten volgen. Het zijn in het bijzonder werklooze verveners, die men voor dezen arbeid uit zoekt. Het zware werk in het veen blijft altijd „vakwerk" voor specialisten, ook al wordt het dan door vele „buitenstaanders" min of meer met succes uitgevoerd. De overheid wil elke gedachte aan con currentie met de particuliere bedrijven uit sluiten. Men heeft gerekend met twee mo gelijkheden; die van een groote behoefte aan turf, en die van geen behoefte. In het eerste geval is men er zeker van, de turven beslist wel zonder concurrentie- nijd der particuliere bedrijven van de hand te kunnen doen; in het tweede geval wil men de turven aan de oorspronkelijke eige naars van den grond teruggeven. Ook heeft men overwogen om deze turf aan werkloo zen te verstrekken in plaats van de gebrui kelijke brandstoffenvergoeding in de win termaanden. Men dient de werkverschaffing in de venen thans te beschouwen als een funda ment, waarop men in volgende jaren ver der moet kunnen bouwen. Evenals in het geheele veenbedrijf geldt hier het parool; hoopvol de toekomst afwachten. Wij hopen in dit artikel voldoende duide lijk te hebben gemaakt, hoezeer de arbeid in de veenderijen afhafikelijk is van den algeheelen economischen toestand. Moge de komende opbouw ook voor dit vooral in de laatste jaren zoo zeer in zijn ontwikkeling bemoeilijkt bedrijf van nut zijn! Moge het werk van hen, die thans met verdubbelde energie met de stikkers en opleggers en met de machines de venen afsteken, zijn vruch ten afwerpen! J. VAN RHIJN. Rotterdasmsche kinderen in Groningen. - Gistermiddag is de eerste groep kinderen uit Rotterdam (107 in totaal) te Groningen aangekomen. Het is de bedoeling, dat de kinderen, wier leeftijd varieert tusschen 5 en 16 jaar, drie a vier maanden bij hun pleegouders in het Noorden zullen vertoeven. Vergunningsstelsel voor het vervoer per automobiel. - De Bond voor Bedrijfs- autoverkeer in Nederland (B.B.N.)) meldt ons, dat ieder, die inlichtingen wenscht te ontvangen omtrent het vergunningsstelsel, dat 1 Jul a.s. ook voor het geheele „beroeps personen-" en „eigen-vervoer" per automo biel in werking treedt, zich kan wenden tot de Inlichtingendienst van den B.B.N., Groot- Hertoginnelaan 16, 's-Gravenhage. Tel. 390010. VERDUISTERING TE DOORNSPIJK. De Zwolsche rechtbank heeft gisteren den gewezen secretaris der gemeente Doornspijk wegens verduistering ten na- deele van de gemeente, veroordeeld tot 2 li jaar gevangenisstraf met aftrek van negen maanden van den tijd der preven tieve hechtenis. De eisch was 5 jaar ge vangenisstraf. Tijdens het vooronderzoek had verd. toegegeven, dat hij valschheid ia geschrifte had gepleegd in het kasboek der gemeen te. Voorts had hij toegegeven een bedrag van 24.000 gulden te hebben verduisterd. Op de zitting van 20 Juni zeide verdachte echter een bedrag van 10.000 gulden te hebben verduisterd. Geruimen tijd heeft men hem toen nog ondervraagd naar een bedrag van 160.000 gulden, dat zoek was en niet terecht gebracht is kunnen worden. Verdachte oï tkende dit geld in zijn zak te hebben gestoken. Voetbal OM HET KAMPIOENSCHAP VAN AMSTERDAM. D.W.S.—Ajax 0—4. Ajax heeft zich gisteravond van de twee nederlagen tegen A.F.C. en Volewijckers goed hersteld door D.W.S. voor het kam pioenschap van Amsterdam op eigen terrein met 40 te slaan. H. L. O.-NIEUWS. Maandag zal er in H. L. O.-verband ge wandeld worden; een wandeling waarbij geen eischen gesteld zullen worden, hoogstens 10 K.M. Het gaat er immers ook om, om elkaar weer te ontmoeten, om nieuwe kennismakingen te bereiken, en om eventueele weifelaars, die zich nog niet opgaven, een laatste kans te geven. Op dien avond zal dan tevens bekend ge maakt worden, of het aantal aanmeldin gen voldoende is, om den cursus te laten doorgaan. Vertrokken wordt van den Hel- derscheweg, bij de spoorbrug, tegen 8 uur, waar de groep ongeveer 10 uur terug zal zijn. DUITSCHE TROEPEN AAN DE GRENS IN DE PYRENEEEN. Uit Irun aan de Spaansche grens wordt gemeld: De chef van het Duitsche bezet tingsleger in de Basses Pyrenees is Don derdagmiddag om 5 uur op de internationale brug aangekomen. Hij werd begroet dooi den Duitschen militairen attaché kol. Bruns. Vanaf zes uur arriveerden in Hendaye de eerste gemotoriseerde colonnes van het Duitsche leger. De generaal van de zesde Spaansche divisie, Lopez Pinto, heeft zich eveneens uit Irun naar de grens begeven. BELGISCHE GEVANGENEN IN FRANKRIJK. Het hulpcomité voor politieke gevangenen te Brussel deelt mede, dat in Mei in totaal ongeveer vierduizend Belgen door de Fran sehen zijn weggevoerd. Volgens de laatste nasporingen zijn de meesten, voor zoover zij niet zijn doodgeschoten, via Parijs en Or leans naar Bordeaux gebracht. DE REPUBLIKEINSCHE PARTIJDAG. Uit Philadelphia wordt gemeld: De republikeinsche partijdag is Donderdag middag begonnen met stemmen over de benoeming van den republikeinschen candidaat voor het presidentschap. Bij de eerste stemming kregen van in totaal 1000 stemmen Dewey 360, Taft 189 en Willkie 105. Alle overige voorgestelde candidaten kregen minder dan 100 stemmen. Voor de benoeming tot candidaat zijn minstens 501 stemmen noodig. ZWITSERLAND INTERNEERT ENGELSCH SCHIP. Woensdagochtend is in de Zwitsersche haven Ouchy een schip voor anker gegaan, dat van den tegenoverliggenden Fran- schen oever kwam. Het was een plezier boot, die het eigendom is van een En- gelschman. De Engelschman besloot aan den' Zwitserschen oever te ankeren. Een Zwitsersch militair vaartuig, dat dezen oever bewaakt, enterde het Britsche schip. Zwitsersche soldaten hebben het daarna opgebracht naar de handelshaven van Ouchy, waar de Zwitsersche militaire autoriteiten het schip hebben geïnter neerd. HET POSTVERKEER IN FRANKRIJK. De Fransche minister voor openbare wer ken, Frossard, heeft verklaard, dat in over eenstemming met de Duitsche autoriteiten het postverkeer in Frankrijk tegen het ein de der week zal worden hervat. REPUBLIKEINSCH CANDIDAAT VOOR HET PRESIDENTSCHAP AANGEWEZEN. De directeur generaal Wendell Willkie is op den partijdag der republikeinschen par tij in Philadelphia met 594 van de 1000 stemmen benoemd tot republikeinsch can didaat voor het presidentschap. AMERIKANEN MOETEN ENGELAND VERLATEN. Uit Londen wordt gemeld, dat de Ameri- kaansche ambassadeur Kennedy allen nog in Engeland gebleven Amerikanen heeft aangeraden met de Washington naar het vaderland terug te keeren, daar dit naar alle waarschijnlijkheid de laatste gelegenheid is. Het schip vertrekt 4 Juli van Galway in Ierland. Nieuwe Sovjet gezant te Boekarest. - Vernomen wordt, dat de nieuwe Sovjet ge zant, Lavrentieff, koning Carol Vrijdag zijn geloofsbrieven zal overhandigen. Het Roemeensche luchtverkeer. - Bijna alle vliegdiensten in hèt binnenland van Roemenië worden tot nader order gestaakt. Duitsche bombardementen. - In Londen wordt medegedeeld, dat gisternacht Duitsche vliegtuigen boven Noord-Oost en Zuid-Oost Schotland gevlogen hebben. Zij lieten van zeer groote hoogte brandbommen vallen. Turksche vlooteenheden nhar de Zwarte Zee. - De slagkruiser Yawoes, een kleine kruiser en verscheidene kleinere Turksche oorlogsbodems zijn uitgeloopen naar de Zwarte Zee voor controle in de Turksche wateren. De grootste verrassing voor het Fransche leger was de nieuwe Duitsche tactiek. (Van onzen militairen medewerker). Met het onderteekenen van het wapen stilstandsverdrag op de historische plek in het bosch van Compiègne is feitelijk een einde gekomen aan de krijgsverrichtingen in Frankrijk. Het is nog te vroeg een juiste beoordeeling te kunnen geven over de redenen yoor Frankrijks ondergang; daarover kunnen slechts eene nauwkeu rige bestudeering der wederzijdsche ge vechtsrapporten en de eindverslagen dei- Generale Staven een juist begrip ver schaffen. Toch heeft men reeds eenigen indruk kunnen krijgen van enkele groote verschillen, zoowel in de oorlogvoering der beide partijen, dus wat hunne wape ning en strijdmethoden betreft, als van de resultaten in tegenstelling met wat de publieke opinie, deskundigen inbegrepen, zich gedacht had. Een groote verrassing is geweest het snelle doorbreken der Maginotlinie. Uit de Duitsche frontberichten per radio heb ben we enkele malen kunnen beluisteren, hoe de verovering dezer pantserwerken heeft plaats gehad. We brengen nog even in herinnering, dat men boven den grond, behalve allerlei hindernissen en versper ringen (zoowel tegen infanterie als tanks) slechts hier en daar betonnen bunkers ziet, waarin mitrailleurs of kanonnen staan opgesteld, terwijl alle verblijven dei- bezetting, geheele kazernes, zich geheel bomvrij, diep onder den grond bevinden. De Duitsche infanterie, vergezeld van pioniers met springstoffen, moest onder het hevige vuur der eigen artillerie en het bombardeeren door eigen luchtmacht, tezamen met de eigen tanks, zoo dicht mogelijk naderen, terwijl het vuur van alle schietwerktuigen gericht werd op de schietgaten in de pantserwerken des vij- ands. Dicht genoeg genaderd, stormden de pioniers vooruit en wierpen hunne spring stoffen door de schietgaten in de binnen ruimten der bunkers en kazematten, waardoor de bediening der schietwapens buiten gevecht werd gesteld. Nu moest door de pantserdeuren aan de achterzijde in de pantserwerken worden binnenge drongen, wat vaak gemakkelijk was, door dat de explosie deze deuren reeds had vernield. Eenmaal binnen in de kazemat ten, werd door het werpen van springstof fen in gangen en trappen steeds verder afgerekend met de rest der bezetting. Buiten zette de aanval zich voort op de volgende linie kazematten, om den steun, welke deze aan de voorste linie moest verleenen te breken. De strijd in het in wendige der pantserwerken bestond dus hoofdzakelijk in het gebruik van spring stoffen door de pioniers, die daarbij ware staaltjes van heldenmoed moesten leve ren, wilden zij succes hebben. Dat dit wa pen daarbij zelf groote verliezen leed, is aan geen twijfel onderhevig. Een tweede groote verrassing heeft de luchtdoel artillerie, zoowel de lichte als de zwaardere, opgeleverd. Dit geschut heeft opmerkelijke resultaten bereikt, niet alleen, zooals de bedoeling is, tegen de vijandêlijke luchtmacht, doch ook, op oogenblikken dat er geen luchtdoelen te bestrijden waren, door ingrijpen in den strijd op den grond. We hebben meerdere malen kunnen lezen, hoe deze artillerie soort zelfs, zooals bij Calais en Duinker ken, tegen vijandelijke schepen werden benut, en dat er niet alleen transportsche pen, doch zelfs torpedojagers, en een en- kelemaal een kruiser, door in den grond werd geboord. Het vervoer dezer artille rie op automobielen maakte, dat zij zeer snel verplaatsbaar is en vaak krachtigen steun kon verleenen aan de snel en ver vooruitrukkende gemechaniseerde voor hoeden. Was deze artillerie dus bedoeld als luchtafweer, ook op den grond heeft zij buitengewoon goede diensten bewezen. Het zou ons dan ook niet verwonderen als in de toekomst deze luchtdoel artillerie eene dubbele bedoeling kreeg, zoowel te gen luchtdoelen, als samenwerking met pantsertroepen en alsdan gebruikt als zeer snelvurend vlakbaan geschut. De allergrootste verrassing voor het Fransche leger is echter de nieuwe Duit sche tactiek geweest; het met geweldige kracht doorstooten door de pantsertroe pen langs de hoofdwegen, waartegen de oudee Fransche tactiek, het vormen van goed sluitende fronten, totaal onmachtig is gebleken. No. 152 Dit nummej Wij hebben gister reed troepen gisteren bij het gebied hebben aangeva daan omdat de Koeme en zonder weerstand tuigen gingen vooraf baar eerst de opgeëisch te bespreken. Een vreedzame Over alle sovjet-Russis in wordt medegedeeld regeering en de Roemc is gebracht in het So\ sarabië en het noorden Op 26 Juni heeft de comir tenlandsche zaken Molotof schen gezant in Moskou D: overhandigd, waarin de verwijzende naar het his van Bessarabië tot Rusland van dit gebied in 1918 dooi onmiddellijke oplossing voo Bessarabische probleem or voorwaarden: 1. Bessarabië moet onmic Sovjet-Unie worden terugge 2. Het noordelijke deel moet afgestaan worden aan volgens een aan de docume de kaart. Iri haar nota spreekt de verder de hoop uit, dat d regéering deze voorstellen en aldus het conflict tussch regeering en Roemenië zal vreedzame oplossing. De verwachtte het antwoord v. sche regeering in den loop Op 27 Juni heeft de Roei te Moskou de Sovjet-regee woord doen toekomen volg Roemeensche regeering in vreedzame regeling der in behandelde vraagstukken de Sovjetregeering onder] zoo breed mogelijken gre knoopen. De Sovjetregeeri zocht, tijd en plaats daarvc Harerzijds zal de Roemeei gedelegeerden benoemen, oplossing der genoemde een goede overeenstemming tusschen beide landen zal Op de mondelinge vraag de Roemeensche regeering reid was, Bessarabië en de kowina aan de Sovjet-Unie woordde de Roemeensche gend. In een nieuwe nota aan regeering verklaardde de dat het antwoord der Roe ring vaag was, dat het geer vaarding der Russische eist Uit de verklaring van I de Sovjetregeering echter meensche regeering er me wenschte, dat de Sovjetre stemming werd bereikt. Zij stelde derhalve voor: 1. De Roemeensche troep loop van 4 dagen (te begini 14 uur) het gebied in kw 2. De Sovjettroepen zul oogenblik met de bezettinj beginnen; 3. De Sovjet-Russische t den loop van 28 Juni de st Kisjinew en Akkerman bez 4. De Roemeensche rege borgen geven voor de be onbeschadigde overdracht bare gebouwen, verkeersm het te bezetten gebied. 5. Een gemengde comm meensche en Sovjet-Rus woordigers zal bijeen kom stukken, welke samenhang cuatie van het gebied in k len. Verder verlangt de So deze nota een antwoord vi sche regeering vöor 28 Jun Op 28 Juni te 11 uur

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8