Qememtecodm Financieel Overzicht. NOTITIE-BOEKJE. HEERHUGOWAARD HEILOO Radioprogramma voor Zondag en Maandag. M. J. BRUSSE: UIT MIJN De wilde jacht op Rinaldo Rinaldini. 3 Plannen betreffende de heropening van de beurs-perspectieven betreffende de economische positie van Nederland in de toekomst. De capitulatie van Frankrijk veroorzaakt een koersdaling in New York. Officieel is er omtrent de heropening van de beurs op het oogenblik nog niets bekend, doch wel ontvingen wij van betrouwbare zijde eenige inlichtingen over de besprekin gen, die den laatsten tijd zijn gevoerd. Men was aanvankelijk de opvatting toegedaan, dat het uitstel betreffende de heropening van de beurs een gevolg was van het nog niet afkomen van de goedkeuring der Duit- sche autoriteiten. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. De kwestie is, dat het systeem, dat men voor een hervatting van den handel had uitgewerkt nog niet door het Hoofd van het Departement van Finan ciën was goedgekeurd, omdat dit systeem niet unaniem was ondersteund door de in stanties, die hiervoor in aanmerking komen, t.w. de Commissie van Advies in Beurs zaken en de Commissie van Bijstand. De Commissie van Bijstand, die feitelijk alleen bestaat uit den Agent van het Ministerie in zijn kwaliteit van Regeeringscommissaris schijnt een voorstander te zijn geweest van een systeem om de handel zoo ruim moge lijk toe te laten, terwijl de Commissie van Advies een meer voorzichtige methode wil de volgen Nu schijnt het Departement het ontwerp weder te hebben teruggestuurd met opmerkingen en daarvoor hebben nu deze week opnieuw uitvoerige besprekingen plaats gevonden tusschen het Beursbestuur en andere daarvoor in aanmerking komende instanties. De situatie schijnt thans van dien aard te zijn, dat men vrijwel tot overeen stemming is gekomen, dat dan het uitge- werke program opnieuw naar het Departe ment kan worden teruggezonden om defi nitief te worden goedgekeurd. Daarna zal nog de goedkeuring van de Duitsche auto riteiten noodig zijn, maar men heeft wel vertrouwen, dat deze niet lang op zich zal laten wachten. In ieder geval zal de herope ning minstens drie dagen tevoren worden aangekondigd. Wat nu het gevolgde systeem betreft, Stflhijnt het in de bedoeling te liggen om een 'jcieele markt in te stellen voor enkele s tsfondsen en daarnaast een niet- "jjeeie markt voor andere aan te wijzen dat orn h°uden- ^e bedoeling zou zijn, man a onSeveer kwart over twee de hoek- koop- ean de kan<* van de binnengekomen Eeliike 11 verkooporders een zoo zuiver mo- Beursco^Qteer'n® za* °Pmaken, die door de gek ,)mmissie zal moeten worden goed- 0l 1 Vermoedelijk zullen daarbij geen koersen °ote afwiikingen vergeleken met de jjgt ec 1 van 9 Mei worden toegelaten. Het om de ^hter vooralsnog niet in de bedoeling te nnxt koersen van deze niet-officieele markt worc, nliceeren. Of daartoe later wel zal te j elen overgegaan, valt niet met zekerheid v€1?eggen. /oor de ontwikkeling van de beurskoer- .aen na heropening van de markt is het na tuurlijk van groot belang te weten hoe de positie van verschillende takken van be drijf hier te lande zal zijn. Wij hebben de vorige'week reeds in groote trekken aange geven, hoe men zich hiér de ontwikkeling op gebied van scheepvaart, Indische cultu res en binnenlandsche ondernemingen globaal voorstelt. Het blijft natuurlijk alles onzeker, zpolang men niet weet hoe de eigenlijke economische positie van ons land in de toekomst zal worden. Ook daaromtrent begint men zich' echter meer en meer te verdiepen in mogelijkheden, die zich bij de toekomstige constellatie in Europa op eco nomisch gebied voor ons land zouden kun nen voordoen. Er dient echter wel te wor den gewaakt tegen de opvatting als zou ons land in dit opzicht weinig toekomst hebben. De gunstige geographische ligging van Ne derland, de omvangrijke kapitaalbeleggin gen in Ned. Indië,-het bezit van een groote handelsvloot, een intensieve bodemcultuur en een hoog ontwikkelde industrie vormen alle tezamen de waarborgen, dat Nederland ook in het toekomstig handelsverkeer tus schen de volken een rol van beteekenis zal kunnen blijven spelen, ook al zullen de voorwaarden anders zijn dan vroeger. En ook al zal het economisch stelsel op een an der fundament moeten worden opgetrok ken, dan waarop het tevoren rustte. Nu moet hierbij wel in het oog worden gehou den, dat de verwachting, dat wij ons econo misch nauw aan Duitschland zullen moeten aansluiten voor ons land niet een zoo groote ommekeer zal beteekenen als velen meenen. Ook in het verleden was immers het econo misch verband tusschen Nederland en Duitschland reeds zeer sterk en tot het laatste jaar vóór het uitbreken van den oorlog behoorde Nederland tot den besten afnemer van Duitsche producten. Omge keerd nam Nederland onder Duitschland leveranciers de zevende plaats in en onge twijfeld mag worden gezegd, dat het econo mische verkeer met Duitschland in een zeer gunstige verhouding stond tot de betrekke lijk geringe oppervlakte van Nederland en van het aantal inwoners. Indien Duitsch land de bedoeling zou hebben om tusschen de landen, die thans door dit land zijn bezet of waarin de Duitsche invloed zeer groot moet worden geacht een zoo intensief mo gelijk handelsverkeer in het leven te roepen door het geleidelijk liauideeren van han delsbelemmeringen, die door de jaren heen een groote hinderraal zijn geweest vooreen vrije ontplooiing van het internationale handelsverkeer, dan zou Nederland daarvan slechts kunnen profiteerèn. Men zal mis schien tegenwerpen, dat dan waarschijnlijk de waardevolle verbindingen met het Wes ten voor een groot deel verloren zullen gaan en door relaties met Centraal Europa zullen moeten worden vervangen, hetgeen een in grijpende verandering in het economische leven hier te lande met zich zou moeten brengen. Ten deele zal dit misschien ook in derdaad het geval zijn. Het is denkbaar, dat bepaalde goederen, die vroeger uit En geland en Amerika of andere overzeesche landen werden betrokken, voor zoover dat mogelijk is door Duitsche producten moeten worden vervangen. Omgekeerd zullen markten voor Nederlandsche producten in Engeland moeten worden verlegd naar Duitschland, voor zoover daar aan die pro ducten of een grooteren uitvoer dan tevoren behoefte mocht bestaan. Men dient zich echter naar onze meening, de zaak toch niet zoo voor te stellen, dat na het sluiten van den vrede vanzelfsprekend zal het handelsverkeer zich niet kunnen ontplooien zoolang de huidige oorlogstoe stand gehandhaafd blijft de handel van Nederland zich geheel op Duitschland en de economisch daarmede nauw verbonden lan den zal moeten richten. Het is immers zeer goed denkbaar, dat het economisch bloc, dat Duitschland blijkbaar bezig is te vormen, op zoo groot mogelijke schaal handel zal drijven met overzeesche landen en, na een herstel van de betrekkingen, ook met Engeland. Het tegengaan van een dergelijke natuur lijke ontwikkeling zou stellig niet in het belang zijn van het economisch herstel van Europa en het is nauwelijks denkbaar, dat Duitschland na de overwinning te hebben bevochten een systeem van afsluiting zou voorstaan. Overigens zal men natuurlijk moeten afwachten in welke richting de han delspolitiek van Duitschland zich alsdan zal ontwikkelen. Daarom zal het eerst op een later tijdstip mogelijk zijn om zich een dui delijk beeld van de mogelijkheden voor oogen te stellen, die zich dan ook voor ons land zullen voordoen. Doch indien de ontwikkeling gaat in een richting, zooals wij hierboven waagden te veronderstellen, dan zal wellicht Nederland met de economische rugdekking van Duitschland weer een rol van beteekenis kunnen gaan spelen in het handelsverkeer tusschen Midden-Europa en andere landen. De Nederlandsche havens zullen dan wel licht van groote beteekenis kunnen worden, vooral omdat deze dan uit den aard der zaak weer gesteund zullen worden met een scheepvaartbedrijf, dat hopelijk weer ten behoeve van het economische herstel een belangrijke functie zullen kunnen gaan vervullen. De snelle overwinning van de Duitsche legers en de daarop volgende capitulatie van Frankrijk hebben niet .nagelaten in Amerika een diepen indruk te maken. Ook de fondsenmarkt aldaar heeft er de uit werking van ondervonden en de koersen zijn over de geheele linie verder teruggeloopen. Hoewel door het gesloten blijven van de Amsterdamsche beurs de gevolgen van de koersdaling zich voor het Nederlandsch be zit zich niet zoo duidelijk afteekenen als onder normale omstandigheden het geval zou zijn, vreest men hier en daar toch, dat een herstel van eenige beteekenis voorloopig wel zal uitblijven, vooral omdat ook in andere opzichten de positie van Amerika zeer onoverzichtelijk is geworden. Men denke bijv. aan de ontwikkeling van den toestand in het Verre Oosten, waar Japan in toenemende mate zeggenschap opeischt, terwijl het niet bekend is in hoeverre Amerika daar zijn belangen zal willen doen gelden. Ook de onzekerheid betreffende de binnenlandsche politieke toestand, meer in het bijzonder de op handen zijnde Presi dentsverkiezingen in November werken in vele opzichten verlammend op de positie van de beurs in. Hoewel er hier te lande geen overdracht van bezit kan plaats vinden en natuurlijk nog veel minder fondsenverkeer met Amerika mogelijk is, blijft het Neder landsche belang bij den verderen gang van zaken in Amerika zeer groot in verband met het omvangrijke fondsenbezit. Volgens de jongste ramingen bedraagt dit bezit 685 millioen. Amerika is steeds beschouwd als het land waar het kapitaal als het meest veilig wordt geacht. Tot op zekere hoogte is dit inderdaad ook het geval geweest. Achter af beschouwd zullen velen het echter be treuren, dat zij vóór het tijdstip, waarop Nederland in den oorlog werd betrokken, nog gelden naar Amerika hebben overge bracht of wel Amerikaansche fondsen heb ben gekocht, omdat thans alle beschikkings mogelijkheid ontbreekt, terwijl bovendien door het dalende koersverloop nog een vrij groot risico wordt geloopen. Het is intusschen zeer goed mogelijk, dat na afloop van den oorlog alles nog betrekke lijk zal meevallen en men dient daarbij dan te bedenken, dat de positie van Amerika ondanks alle gebeurtenissen en veranderin gen in den toestand van Europa nog altijd zeer belangrijk is, zoowel wat betreft kapi taalbezit groot-industrie en als leverancier van grondstoffen. Op de Londensche beurs is de koers van Shell Transport and Trading Comp. vrij sterk teruggeloopen in verband met het bericht, dat over 1939 geen slotdividend zal worden betaald. Ook de Koninklijke Petroleum, die zooals men weet haar zetel naar Curasao heeft verplaatst, zal van een dergelijke dividendbetaling ongetwijfeld afzien, alleen al op de overweging, dat de middelen, die hier te lande beschikbaar zijfl, vermoedelijk niet voldoende zullen blijken voor een der gelijke uitkeering. Wij brengen in herinne ring, dat de Koninklijke in het begin van het jaar een interim dividend heeft betaald van 5 en de Shell een interim dividend van 6 De gemeenteraad vergaderde Vrijdag middag. De voorzitter heeft in zijn ope ningsrede de schokkende gebeurtenissen, welke land en volk beroerd hebben, bespro ken. Onze deernis gaat uit naar hen, die door de rampspoedige gebeurtenissen in rouw werden gedompeld en in diepe dank baarheid herdenken wij hen, die voor de eer van ons volk het hoogste offer voor" het vaderland brachten. Spr. dankte allen, die hebben meegeholpen in deze moeilijke da gen. Spr. zal zich geheel in dienst stellen van gemeente en burgerij. Op aller mede werking deed spr. een beroep. Van den heer H. van Elten is bericht ont vangen, dat hij bedankt als lid van den raad. De voorzitter sprak eenige sympathieke woorden aan zijn adres. Tot zijn opvolger is benoemd verklaard mw. F. Visser-Frankot. De burgemeester dezer gemeente is her benoemd en heeft de vereischte eeden in handen van den commissaris der koningin afgelegd. Weth. Tromp heeft den voorzitter gefeli citeerd met zijn herbenoeming. Op advies van den inspecteur van de Volksgezondheid stelden B. en W. den raad voor, de woning Middenweg H 69 bewoond door en in eigendom toebehoorende aan de weduwe K. Blom, onbewoonbaar te verkla ren. De heer Groenland informeerde of dit in verband staat met de mogelijke verbeterin gen, welke kunnen worden aangebracht volgens bepaalde wettelijke voorschriften. De voorzitter antwoordde, dat overleg is gepleegd met den hypotheekhouder. Deze wilde medewerken, zoodat er nu een heel wat betere woning voor dit gezin gesticht kan worden. Het voorstel werd aangeno men. Het ambtenarenreglement moest in ver band met het gelijktijdig genot van burger lijke en militaire belooning voor gemobili seerd overheidspersoneel, gewijzigd wor den. De raad ging hiermede accoord. Van de commissie tot oprichting en in standhouding van een kleuterschool in Heerhugowaard-Noord is een verzoek inge komen om gebruik te mogen maken van het gebouw der voormalige o.l. school 3. B. en W. stelden voor, dit verzoek in te willi gen, onder bepaalde voorwaarden. Er wordt geen huur gevraagd. De ge meente mag geen financieele steun verlee- nen. Door de ingebruikgeving van de schoollokalen steunt men deze vereeniging toch nog iets. Het voorstel werd z.h.st. aan genomen. De vergoedingen ex art. 101 l.o. wet, af rekening over 1938 werden vastgesteld. Door af- en overschrijvingen is een voor deel van ongeveer 300 verkregen. De heer Wagenaar verzocht B. en W. een onderzoek te willen instellen naar de ge bouwen van de melkfabriek „Uithoorn". Dit onderzoek werd toegezegd. De raad van de gemeente Heiloo kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bij een. De heer Schuijt was afwezig met kennis geving. De voorzitter, burgemeester jhr. N. van Foreest herdacht in zijn openings woord degenen, die in de droevige oorlogs dagen in dapperen strijd voor het vader land zijn gevallen. Hij uitte daarnevens zijn verheugenis over het feit, dat van de gemo biliseerde Heilooërs er maar enkelen niet zijn teruggekeerd en dat het dorp van oor logsgeweld gespaard is gebleven. Hulde bracht hij aan de beide wethou ders, den secretaris en de ambtenaren, die alles hadden gegeven om het raderwerk der vele bemoeiingen in die dagen op gang te houden. Ook de politie en den vrijwilli- gen luchtbeschermingsdienst bracht hij har telijk dank, alsmede de burgerij, voor de eensgezindheid en samenwerking in de moeilijke dagen betoond. Heiloo heeft de beproevingen waardig doorstaan; moge het ook komende beproevingen flink doorstaan en moge men eendrachtig blijven samen werken, opdat Heiloo ook in de toekomst groeie en bloeie. Ook wefd voorgesteld aan H. Wortel- boer te Alkmaar een perceel bouwgrond te verkoopen voor 1611. De heer Rus wilde een welstandsbepa ling voor huizen aan den Zeeweg maar de anderen voelden daar niet voor, zoodat de verkoop werd goedgekeurd. Ook aan den heer J. Glas werd een stuk grond verkocht. Voorgesteld werd in de verordening voor Dinsdagmiddagsluiting van kapperszaken eenige uitzonderingsbepalingen op te ne men, zooals ook in Alkmaar gelden. Aldus werd besloten. Voorgesteld werd het stuk land in het Heilooërbosch, „De Kortelingen" genaamd, voor 40 per jaar te huren van de Ver. tot behoud van natuurmonumenten ten behoe ve van het lichamelijk onderwijs voor leer lingen der lagere scholen. Voorheen werd „De Kortelingen" voor denzelfden prijs gehuurd van de onlangs opgeheven rijvereeniging, die den grond in gebruik had. Dit werd goed gevonden. Voorgesteld werd den heer J. Mulder, op arbeidscontract werkzaam als kantoorbe diende bij het G.E.B., een vaste aanstelling te geven, omdat een kantoorbediende toch niet kan worden gemist. De jaarwedde zou 1100 zijn, met 4 jaarlijksche verhoogingen te verhoogen tot 1500. Aldus werd beslo ten. Vastgesteld werden een wijziging en aan vulling van 'de salarisverordening voor amb tenaren, een wijziging van het ambtenaren reglement en het arbeids-overeenkomsten- besluit en een instructie voor den gemeen te-ontvanger. Aan mej. A. Bolding werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwij zeres aan de o.l. school. In haar plaats werd benoemd mej. Du Burck, onderwijzeres te Sijbecarspel. Wegens vertrek uit de gemeente werd op Zondag 30 Juni. JAARSVELD, 414,4 M. (8.—8.30, 9.-5.— en 7.45—10.25 KRO, de VPRO van 8.30—9.— en de NCRV van 5.7.45 uur). 8.ANP- ber. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.30 Korte studiodienst. 9.Gr.pl. 10.30 Pontificale H. Mis. 12.15 Middenstandspraatje. 12.30 Gr.pl. 12.45 ANP-ber. 1.Letterkundige cause rie. 1.20 KRO-melodisten. 2.Gr.pl. 2.10 Rococo-octet. 2.30 Rotterdamsch Philh. orkest en Kon. Zangver. Schiedamsch Man nenkoor „Orpheus". (3.153.45 Toespraak ter gelegenheid van de dag van de KRO- werelduitzendingen, omlijst door gr.pl.) 4.30 Voor de zieken. 4.50 Gr.pl. 5.Gewijde muziek (gr.pl.) 5.50 Nederl. Herv. Kerk dienst. Hierna gewijde muziek (gr.pl.) 7.45 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.15 KRO-orkest en gr.pl. 9.Inleiding, hierna radiotooneel met luister wedstrijd. 9.30 KRO-kamerorkest. 9.55 Gr.pl. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 10.25 ANP-berichten. KOOTWIJK, 1875 M. (VARA-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 10.Orgelspel. 10.40 Zang en piano. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Esmeralda, 12.— VARA-orkest. (12.30—12.45 Ber. Duitsch. 12.451.ANP-ber.) 1.45 Gr.pL (2.—2.15 Ber. Duitsch). 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Gramofoonplaten met toelichting. 3.45 Tuinbouwhalfuur. 4.15 Orgelspel. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Sylvia-amus.-orkest en so list. 6.Gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Zuid- Amerikaansch progr. 7.Rep. 7.20 De Ramblers. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Engelsch). 8.30 ANP-ber. 8.45 Rosian- orkest. (9.159.30 Ber. Eng.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15—10.30 ANP-ber. 11.15 11.30 Ber. (Eng.) Maandag 1 Juli. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA-uitz.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 10.VPRO-morgen wij ding. 10.15 Deel. 10.35 Viool, piano en gr.pl. 11.15 Deel. 11.30 Gr.pl. 12.— Ber. 12.05 Es meralda en solist.. 12.45 ANP-ber. 1.1.45 Orgelspel. 2.VARA-orkest. 3.Deel. 3.30 Zang en piano. 4.Gr.pl. 4.30 Voor de kinderen. 5.Orgelspel. 5.30 De Ramblers. 6.Esmeralda en soliste. 6.40 „Onze huis dieren in moeilijkheden", lezing. 7.Ber. 7.05 Gr.pl. 7.20 De Golfbrekers. 7.30 Frie- sche uitz. 8.ANP-ber. 8.15 VARA-orkest. 9.Radiotooneel. 9.25 VARA-orkest. 10. Gr.pl. 10.15—10.30 ANP-ber. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pl. 9.15 Ce lesta-ensemble en gr.pl. 10.30 Gr.pl. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Solistenconcert en gr.pl. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 ANP-ber. 1. Stichtsche salonorkest en gr.pl. (2.2.15 Ber. Duitsch). 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Hobo, piano en gr.pl. 4.Gr.pl. 4.40 Pianovoordr. (5.5.15 Ber. Duitsch). 5.35 Gr.pl. 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Zang met orgelbegeleiding en gr.pL (7.Ber.) 7.30 Rep. of muziek. 8.— Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP- ber. 8.45 Kamermandoline-ensemble „Man- dolinata". 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Gr.pl. 9.45 Gewijde muziek (opn.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15—10.25 ANP-ber. 11.15—11.30 Berich ten (Engelsch). haar verzoek aan mevrouw W. Garritsen Sepers eervol ontslag verleend als lid van het Burgerlijk Armbestuur. In haar plaats werd benoemd, mevrouw D. BesseTwisk. Vervolgens kwam aan de orde het voor stel van B. en W. om dit jaar met het oog op de tijdsomstandigheden de kermis niet te vieren. De voorzitter zei, dat het in dezen tijd van rouw en bittere ernst minder pas send moet worden geacht kermis te hou den. Zeker zal dat een nadeel beteekenen voor sommige neringdoenden en ook voor de gemeentelijke schatkist, maar aan den anderen kant zal het voor de kermisreizi gers ook moeilijk zijn ter kermis te komen. De heer Kant kon zich heel goed met het voorstel vereenigen, maar hij hoopte, dat inplaats van de kermis men niet, zooals in een andere plaats, vier dagen op een an dere manier uitbundig feest gaat vieren. De voorzitter verzekerde, dat Zulks in Heiloo zeker niet zal geschieden. De raad ging hierop accoord met het voorstel van B. en W. Hierna sluiting. De gepensionneërde marechaussee ver telde den volgenden dag verder: Na al zijn misdaden van dien barren winter wisten wij dus eindelijk van zijn zwaar gewon<Jen kameraad, dat de Lange Hollander, die zoo gevreesde bandiet, zich ergens schuil moest houden in de omgeving van de boerderij, waar hij voor 't laatst zijn brutale geweldenarijen had gepleegd. 't Was twee uur in den naeht, toen wij deze getuigenis vernamen, dus aardeduister, krakende vorst. Onmiddellijk werden onder onze aanvoering twee ploegen boeren ge vormd, die met stal- en wagenlantaarns heel den omtrek tot op enkele kilometers gingen verkennen, onder heggen en struiken, in schoppen en schuren, achter mutserdmij- ten Maar toen 't ochtend werd, moesten wij 't opgeven. Voor de veiligheid van de bewoners bleven er een paar goed gewapende mannen voor het huis geposteerd. Wij maakten nog een paar maal omtrekkende bewegingen op ver kenning, tevergeefs. Maar twee uur later kwam een boer aan onze kazerne met de tijding, dat daar een eindweegs v~n den straatweg af een reus van een k' 't de struiken was overeind ':pnrr iv. i=i"n had Rinaldo dus toch blijkbaar geen rust meer gehad. En nu aan stonds werden daar in alle richtingen de na sporingen voortgezet, te voet, te paard, per rijwiel. Ook gingen er enkelen met het locaal-treintje, om hem zoo mogelijk voor uit te komen en den pas af te snijden. Wij kregen den roover zelf niet. 't Was of deze duivelsche mensch de gave had om zich nu en dan onzichtbaar te maken. Maar wel kon den wij nagaan, en met zekerheid, dat hij langs allerlei omwegen naar Limburg was afgezakt. De desbetreffende brigaden kregen dus bericht: de beruchte Lange Hollander is in aantocht. In die gebieden werden toen de nachtdiensten weer in volle gestrengheid vervuld. Nacht op nacht rukten de mare chaussees er op uit. Maar zóó had hij den schrik er in, dat hun consigne was: laat hem eerst passeeren, voor hij u schiet en slaat hem dan met de karabijn, dat hij neerdui- zelt. Die jacht duurde tot 24 December van dat jaar. Den dag dus voor Kerstmis. Toen ver nam de brigade-commandant in zijn bewa kingskring, dat Rinaldo van z'n zwerftocht eindelijk weer in zijn woning als een fort was teruggekeerd. Onmiddellijk maakten de brigadier met zijn mannen en den veld wachter zich op om den Lange daar te over meesteren. Maar zij wisten: dit was een gevaarlijke expeditie. Die leemen 'woning, immers, was in verschillende hokken als een doolhof ver deeld, boven en onder den grond, en wie hier den weg niet in wist, liep er telkens in vast. 't Was alles aaneen en door-elkaar gebouwd en gegraven: het stalletje voor de geit, 't hooischuurtje, de bergplaatsen voor 't ge- "roofde goed, de kamertjes links en rechts, nergens een venster, dus jstikkedonker, en dan stonden er luiken open naar onderaard- sche gangen 't type van een romantisch roovershol. Wat te vreezen was, gebeurde. Rinaldo Rinaldini bleek zich hier tot 't laatst te wil len verdedigen, en munitie had deze formi dabele schutter meer dan genoeg voor een langdurg beleg. Meteen, toen de brigadier de deur wilde forceeren, knalde daarboven door eert verborgen schietgat een kogel, die hem de pet lichtte en de haren verschroei de. Toen schoten de onzen dwars door de deur. De sluiting moest zijn weggeslagen, maar de deur zelf week niet, want die was onwrikbaar gebarricadeerd. Inmiddels pafte de Lange door verschillende verborgen gaten herhaaldelijk terug Deze taak bleek dus te zwaar voor drie man. Zij retireerden. Twee bleven er bij het fort op post. De der de ging hulp inroepen van de omliggende brigades. Toen verscheen de districtscommandant zelf ter plaatse. De marechaussee werd voor dezen Kerstnacht versterkt tot niet minder dan veertig man. En een groote volksmenigte stroomde samen op eerbiedigen afstand van het roovershol. Nu hield onze kapitein met zijn man schappen beraad. Er werd besloten de wo ning van den gevaarlijken bandiet -tot iede- ren prijs binnen te dringen. Maar tot het gloren van den dag zou het fort omsingeld blijven, om het hachelijk avontuur van een inval in een stikdonkeren doolhof bij het schijnsel van zaklantaarns te vermijden. De geestdrift was bij de marechaussee ont waakt. Het kwam er nu immers op aan heel het gewest van een schrikkelijken boos doener eens en voor goed te bevrijden. En, trouw aan hun roeping, traden er al enkelen onversaagd naar voren. Ook de brigadier, die de eerste pogingen had gewaagd. Maar onder anderen eveneens de marechaussee Van den Brand, een kloeke borst van acht en twintig jaar. Dit was een ontróerend oogenblik, toen deze dappere jongen tegen zijn brigadier zei: „U hebt vrouw en kinderen. Laat mij dus vóór gaan. Aan mijn leven wordt zoo veel niet verloren!" Maar de brigadier, streng op zijn plicht, sloeg het opofferend aanbod af. Hij zelf ging dus vooraan, door drie manschappen gevolgd. Direct achter hem: Van den Brand. Zij drongen de deur binnen en wrongen zich met alle macht tusschen de rommel door, die den toegang barricadeerde. Zoo dicht moge lijk bleven zij tezamen in een halve maan, de karabijnen gericht. Tot van dicht bij schoten vielen; naar de knallen te oordee- len uit een zwaar kaliber revolver. Onmid dellijk vuurden de vier marechaussees in dezelfde richting terug. Maar nauwelijks waren over en weer de eerste schoten gelost, of Van den Brand zakte onder den uitroep: „ik ben gewond" in elkaar. Een karabijn kogel van een van zijn eigen makkers was op een ijzeren bout teruggeketst en had hem getroffen. In een oogenblik van onbeschrijfelijke verwarring werd hij door een kameraad naar buiten gedragen. Het schot had een slagader in zijn dij getroffen en het bloed spoot uit de wonde. Maar niemand was er die een verband kon leggen, om dit spuiten de bloeden te stelpen. Ineens sprong een boerejongen op een ongezadeld paard en ren de spoorslags door den kerstnacht om medi sche hulp te halen. Inmiddels zetten de overigen de overrom peling' voort. Daar ontdekte de brigadier in een flits van zijn lichtstok een verborgen opening in een leemen wand. Hij drong door en stond onverwachts tegenover den bandiet. De tromp van zijn karabijn, ge heven, gelastte hij den reus, hem met opge stoken handen te volgen. „Bij de minste be weging van je armen, schiet ik je dood Jou zal ik niet sparen." En overmeesterd door zoo'n overmacht, liet de Lange Hollan der zich nu weldra boeien. Maar op hetzelfde moment, dat de ar restatie voltooid was, blies de jonge mare chaussee Van den Brand den laatsten adem uit. Even tevoren had hij nog fjpisterend ge vraagd: „Is de boosdoener gevat?" En toen dit werd bevestigd, zei hij „dan sterf ik ge rust." Dat is aandoenlijk, hé?" zoo besloot de veteraan dit melodramatische verhaal. En de tranen stonden den grijzen snorrebaard in de oogen „Zoo'n jong leven. Gevallen voor zijn plicht, juist in den Kerstnacht vrede op aarde. Maar wij hebben een een- voudigen steen neergelegd op het graf van dien dapperen kerel, uit naam van al zijn kameraden bij 't wapen En toen ik met pensioen ging, hing nog altijd in de eetzaal van de marechaussee-kazerne te Maastricht zijn levensgroot geschilderd portret En de Lange Hollander? Hij is veroordeeld tot levenslang. Maar voor zoo'n woeste natuur is die cel vanzelf het graf. Hij had er al gauw zóó genoeg van die enge kooi, dat hij voedsel weigerde. En na betrekkelijk korten tijd is Rinaldo Rinal dini dan ook in de gevangenis te Leeuwar den gestorven. Een van de laatst overge bleven helden in ons land van den roovers- roman Nadruk verboden.

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 5