[_AATSTE gUS 3ieui£ieton Zoinerretours in vacantie. Overname van goud en gouden munten. DE CECIL FREEMAN CREGG. i'EEDE BLAD. Kaarten ook dit jaar verkrijgbaar. Evenals het vorig jaar zullen de Nederlandsche Spoorwegen ook nu weer de z.g zömerretours verkrijg baar stellen. Deze retours, die een maand geldig zijn, hebben zich in het vorige seizoen bij het reizend publiek een groote populariteit ver worven, en niet ten onrechte. Behalve het gemak van hun langdurige geldigheid, bieden zij nog een voordeel van bijna 30 pet. op den prijs van de twee enkele reizen, die anders zouden moeten worden gekocht. De zomerretours worden verkrijgbaar ge steld van 29 Juni tot en met 2 September en zijn uiterlijk tot en met 3 September geldig. De gezinsretours, die nog goedkooper zijn, hebben in dat tijdvak dezelfde geldigheid. Ten slotte worden van 29 Juni tot en met 3 September voor hen, die een lange reis moeten maken, enkele reis en retours- vacantiekaarten beschikbaar gesteld. Retourvacantiekaarten worden afgegeven op Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donder dag en zijn voor de terugreis geldig op den dag van afgifte of den daarop volgenden dag. Ongetwijfeld zullen deze belangrijke be sparingen op het reisbudget juist in dezen tijd, in breeden kring worden gewaardeerd. Noteeringen vastgesteld. De Nederlandsche bank heeft de vol gende koersen bekend gemaakt, waar tegen goud in baren en gouden munten worden overgenomen: goud in baren per kg. fijn 2009. gouden tientjes 12.14 gouden vijfjes6.07 gouden 20 markstukken 14.36 gouden 20 kronen, Oosten- rijksch/Hongaarsche stukken 12.32 gouden 10 dollarstukken 30.16 gouden 20 francs stukken, Zwitsersche, Fransche, Bel gische alsmede 20 gouden Ital. lires11.62 gouden 20 Skandinaafsche kro nen 16.18 gouden Engelsche ponden (so vereigns) 14.68 NEDERLANDSCHE VORDERINGEN OP HET BUITENLAND. De persafdeeling van het rijkscommissa riaat deelt mede: „Naar verluidt, moet de voormalige Nederlandsche regeering van Londen uit aan haar vroegere diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland op dracht hebben gegeven, bedragen, die bui- tenlandsche regeeringen of firma's aan Ne- acïiftnciöoho ondernpmin £en verschuldigd zijn, te incasseeren en te harer beschikking naar New York over te maken. Deze maat regel sluit aan bij de daden van deze zoo genaamde volksvertegenwoordigers, die hun land in den oorlog verwikkeld doen zichzelf in veiligheid gebracht hebben en die nu nog het geld van de door hen een maal geregeerde onderdanen in eigen zak trachten te steken. Het behoeft wel geen betoog, dat eventueele betalingen, welke in dit verband door buitenlandsche firma's zouden worden gedaan, niet rechtsgeldig zijn en hen in geenen deele ontslaan van hun verplichtingen tegenover hun werke lijke crediteuren. Men kan aannemen, dat de hier ondernomen poging zich met bui- tenlandsch geld te verrijken, reeds op den gezonden handelszin van de buitenlandsche debiteuren zal afsluiten". 20.000 K.G. HOOI GING IN VLAMMEN OP. Nauwelijks had de landbouwer D. Noord man te Kampen gistermiddag zijn hooioogst binnen of er brak brand uit in de beide dicht bij elkaar staande hooibergen, waarin 20.000 K.G. hooi was opgetast. De brandweer slaagde er in, de boerderij te behouden, doch een schuur ging eveneens in de vlammen verloren. Er heeft geruimen tijd ernstig gevaar voor de belendende perceelen be staan. De schade wordt door verzekering gedekt. GOUDEN HORLOGES, DASSPELDEN ENZ. BEHOEVEN NIE1 TE WORDEN INGELEVERD. Er bestaat blijkbaar eenig misverstand over de gepubliceerde deviezen-verorde ning, welke in ambtelijken stijl door velen niet goed wordt begrepen. Het voornaamste komt hierop neer, dat de secretaris-generaal van Financiën kan bepalen maar het nog niet gedaan heeft dat aangiften moeten worden gedaan van buitenlandsche effecten, buitenlandsche verordeningen en andere buitenlandsche onlichamelijke zaken, verder van roerende goederen, buiten het bezette Nederlandsche gebied berustende dan wel binnen het be zette Nederlandsche gebied berustende, doch niet in het vrije verkeer ingevoerd en buiten, het bezette Nederlandsche gebied gelegen onroerende goederen. Ingezetenen zijn verplicht de navolgende waarden, die hun bij de inwerkingtreding van deze verordening in eigendom toebe- hooren en welker waarde een bedrag van vijf gulden te boven gaat, rechtstreeks of door tusschenkomst eener deviezenbank, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden en op verlangen te verkoopen en over te dragen: a) goud, b) edele metalen, c) buitenlandsche betaalmiddelen, d) buitenlandsche geldswaardige papie ren. De aanbieding moet geschieden binnen veertien dagen na de inwerkingtreding van deze verordening. Het is niet gezegd, dat de Nederlandsche Bank deze activa direct zal aankoopen. Wil de Nederlandsche Bank echter koopen, dan is de particulier wèl verplicht zijn bezit te verkoopen. Het is dus zaak goed na te gaan, wat men verplicht is aan de Nederlandsche Bank aan te bieden. Goud: gouden munten, fijn goud en allia ge van goud (onbewerkt of halffabrikaat). Edele metalen: Zilver, platina en plati- na-metalen (onbewerkt of halffabrikaat). Betaalmiddelen: metaal- en papiergeld, bankbiljetten en soortgelijke betaalmidde len met uitzondering van gouden munten. Geldswaardige papieren: chèques, wissel brieven, promessen en soortgelijke gelds waardige papieren met uitzondering van coupons, dividendbewijzen en effecten. Hieruit blijkt dus teij eerste, dat alle gouden munten dus ook gouden tientjes, wèl moeten worden aangeboden. Ook goud voor zoover die onbewerkt of halffabrikaat zijn. Niet aangeboden moeten dus worden gou den sieraden horloges, kettingen, ringen, enz. Nederlandsche zilveren munten behoeft men ook niet aan te bieden. Wel: buiten- landsch metaal en buitenlandsch papier geld. Waarden van niet meer dan 5 be hoeven niet te worden aangeboden. De bezitters van buitenlandsche chèques wissels, promessen enz. moeten deze aan bieden, effecten, zoowel aandeelen en obli- gaues als pandbrieven en winstbewijzen onverschillig of het binnenlandsche of bui tenlandsche stukken zijn en ook coupons, dividendbewijzen en talons, 'thans niet moeten worden aangeboden. Van groot belang is, dat de Nederlandsche Bank de waarden, waarover zij verlangt te beschikken, aankoopt. Er is dus geen sprake van eenige beslagneming. De prijs, welke de Nederlandsche Bank zal betalen, zal voor elke soort, der activa nog nader worden vastgesteld. Elders in dit nummer vindt men de prijs welke voor gouden munten enz. wordt be taald. Van inbeslagneming zonder betaling is geen sprake. Wie nadere inlichtingen wenscht kan zich tot een bankinstelling wenden. Jongen verdronken. - Gisteren is te Amsterdam de 19-jarige A. B. uit Werken dam, werkzaam op het motorschip voor de binnenvaart „Flora" bij het wasschen van het dek op de rubberlaarzen, die hij voor dit werk had aangetrokken, plotseling uitge gleden en in 't IJ gevallen. B. was een goede zwemmer en zag kans de zware laarzen uit te trekken. Zijn broer, die het ongeval zag gebeuren, streek direct een boot, doch toen hij vlakbij den drenkeling was, zonk deze plotseling in de diepte. De bemanning van een politieboot heeft den jongeman uit het water gehaald. Helaas mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. 2000 30.000 8161 3000 21835 400 7472 23592 200 8098 100 19335 23560 DE WADDINXVEENSCHE STRAFZAAK. Verd. ziet af van cassatie. De boerenarbeiders te Waddinxveen die door het gerchtshof te Amsterdam werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis wegens zware mishandeling van een rijks veldwachter, heeft afgezien van cassatie en berust dus in de hem opgelegde straf. Verd. was met zijn baas aan het stroopen en werd betrapt door een rijksveldwachter. In een donkeren nacht klonk een schot, waar de veldwachter een levensgevaarlijke wonde aan den arm opliep. De verdachte hield voor de rechtbank te Rotterdam en 't gerechtshof te Den Haag, dat hem tot tien jaar gevangenisstraf veroordeelde, vol, dat hij onschuldig was, omdat het schot bij on geluk was afgegaan, toen hij zich na de sommatie van den veldwachter, plotseling omwendde. Na cassatie werd deze gerucht makende strafzaak opnieuw behandeld voor het gerechtshof te Amsterdam, waar verd. bijgestaan door mr. Simon uit Utrecht, zijn lezing van het gebeurde handhaafde. DE NIEUWE MOTORBRANDSTOF- DISTRIBUTIEREGELING. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart maakt den houders van motorrijtuigen'en motoren bekend, dat teneinde de motorbrand stof fendistributieregeling op 1 Juli 1940 volledig te doen werken, de rijksver keersinspecties, de posterijen en de plaatselijke distributiediensten op Zon dag 30 Juni a.s. normaal zullen func- tioneeren. Ook a.s. Zondag kunnen dus belang hebbenden den heelen dag nog mach tigingen verwachten. Op deze machti gingen zullen bij aanbieding dezelfde dag nog zooveel als mogelijk de be- noodigde vergunningen door de distri butiediensten worden verstrekt. HET PUIN RUIMEN TE ROTTERDAM. Gisteren hebben te Rotterdam de wet houders Donner en Brautigam een' en ander medegedeeld over de vraagstukken, welke zich voor deden bij het puin ruimen in de binnenstad en de tewerkstelling van de dui zenden puinruimers. Op het oogenblik arbeiden regelmatig 20.000 puinruimers in de stad, voorzien van 1300 vrachtauto's, waarmede men het op- ruimingswerk in ongeveer 28 weken gereed hoopt te hebben. Op 17 Mei werd een aanvang gemaakt met het puinruimen. Hiervoor moesten zich alle werkloozen in Rotterdam melden. Zij werkten voor het gewone steunbedrag. Later is het aantal puinruimers beperkt en werd het loon vastgesteld op 20. Thans zal getracht worden te komen tot een z.g. accoordloon, waarbij de arbeiders de gele genheid wordt gegeven bij goede prestatie boven het gewone loon uit te komen. VERORDENING VOOR HET BEHEER VAN SPECIALE BENZINE. Het verordeningenblad bevatte gisteren een beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart betreffende het beheer van de speciale benzine. Deze beschikking verstaat onder spe ciale benzine: benzinesoorten, welke met bepaald kookpunttraject worden geleverd en in den handel bekend zijn o. a. onder den naam van gasoline, petroleumaether, lampenbenzine, waschbenzine en kook- puntbenzine met uitzondering van kunst terpentijn en terpentol of terpentina. Het is den producent of importeur ver boden speciale benzine te verkoopen of af te leveren zonder schriftelijke vergunning verleend door den directeur of door per sonen of instanties, door dezen aangewe zen. Aan deze vergunning kunnen voor waarden en beperkingen worden ver bonden. Een ieder is verplicht den directeur op diens verzoek alle inlichtingen te ver schaffen, welke hij voor een goede uit voering van deze beschikking noodzake lijk acht. De' beschikking trad gisteien in werking. DOODLOOPENDE STRAAT. Oity Theater. Er zijn in New York aan den rivierkant straten en buurten waar de prachtige villa's van millionnairs aan de schamelste der krot ten grenzen. Daar zit het goedgekleede, ver wende jongetje op het terras te lunchen en laat zich bedienen door kamerdienaars in livrei en vlak daaronder bij de steigers der rivier, vermaakt zich de opgeschoten jeugd uit sloppen en stegen en krijgt er.de eerste lessen op den weg, die van kwaad tot erger, in het tuchthuis eindigt. Prachtig brengt deze film zoo'n troep ver waarloosde jongens in beeld, een troep wier gloriedag is aangebroken als zij het ver wende millionnairszoontje eindelijk in een kelder gelokt en „afgedroogd" hebben. In die buurt zwerft Baby Martin, de moordenaar van acht mannen, die door de politie gezocht wordt. Hij zoekt na een lange afwezigheid zijn moeder op, die hem niet meer wil kennen en zijn vroeger meis je, dat hij na de ontmoeting den rug toe keert, omdat zij het verkeerde pad opge gaan is. Baby Martin ontmoet er een vroegeren speelmakker, een ingenieur zonder werk, die hem herkent en die hem den goeden raad geeft onmiddellijk te verdwijnen. Er speelt zich een klein drama af in het gezin van een der verwaarloosde jongens alvorens Baby Martin het doodelijke schot krijgt, waardoor de ingenieur een groots belooning in de wacht sleept. Het is niet allereerst dit drama, dat ont roert, maar wel de sfeer van dit achterbuurt leven, waarin jongens, die goede leden van de maatschappij konden worden, hopeloos te gronde gaan. Het is een zeer spannende film, met dui delijk gekozen figuren, die door het sterke spel van Syl, via Sydney en Joël Mc. Crea de toeschouwers van het begin tot het einde geboeid houdt. Vooraf gaan veel geïllustreerd nieuws, een groote Ufa-film, die het succes der Duitsche wapenen in Frankrijk in beeld brengt en een alleraardigste gekleurde teekenfilm. LOKKEND VERLEDEN. Victoria-theater. De jonge Henry Linden, een rijke heere- boer, trouwt de New Yorksche danseres Olivia Riley. De jonggehuwden trekken naar het landgoed van de Lindens en hier ontwikkelt zich dan langzaam het conflict tusschen de „indringster", die probeert zich in den nieuwen toestand in te leven en Henry's andere zuster Hannah, die met haar stug, achterdochtig karakter alles in het werk stelt om haar leven te vergallen en haar haar verleden in New York voor de voeten te werpen. Dan is er nog op het landgoed Henry's broer David en diens vrouw Judy. Gedurende korten tijd ontstaat er een verhouding tusschen David en Olivia, maar deze laatste wil loyaal blijven aan haar man en Davids vrouw. De onderlinge span ning tusschen die twee paar menschen, die den weg tot elkaar nog niet hebben weten te vinden wordt nog vergroot door Hannah, de booze geest van het huis, die in haar welhaast ziekelijke liefde voor de Lindens Olivia als indringster beschouwt en ook be handelt. Totdat tenslotte het conflict tot een uitbarsting komt. Tijdens een brand op het landgoed tracht Judy zich van het leven te berooven, hopend door haar dood David de vrijheid te geven van Olivia te houden. Olivia weet haar echter te redden en David beseft dan hoeveel zijn vrouw tenslotte voor hem beteekent '-n hoeveel zij voor hem over blijkt te hebben gehad. Hannah komt nu eindelijk tot bezinning en het is ook mede haar werk, dat een volko men verzoening tot stand komt tusschen Henry en Olivia, die het nu op een hechter fundament nog eens opnieuw met elkaar zullen próbeeren. Ziedaar in het kort de intrige van deze film. Een verhaal, rijk aan spanning en aan DE EERSTE OFFICIEELE GRASDROGERIJ. Gisteren- is onder zéér groote belangstel ling te Wilnis de grasdrogerij van de firma M. v. d. Vaart en Zoon te Noorden officieel geopend, de eerste in ons land, welke met volledige goedkeuring van de betreffende autoriteiten tot stand kwam. Aanwezig was o.m. op dr. ir. Leignes Bakhoven, voorzitter van de commissie van grasdrogerijen in Nederland. psychologische problemen, die overtuigend zijn uitgewerkt en die het filmwerk den diepgang verleenen, die maar al te veel films ontberen. De vijf hoofdrollen worden uitstekend ge speeld. Joan Crawford als Olivia, haar tegen speler Melvyn Douglas, Margaret Sullavan als Judy, Melvyn Douglas als David en tenslotte Fay Bainter als Hannah zij allen hebben onder de regie van Frank Bor- zage een film gemaakt, die in haar genre tot de beste gerekend mag worden. Van het voorprogramma noemen we: een gekleurde teekenfilm, een één-acter (klee- ren maken de vrouw") en het Polygoon- en Ufa-journaal. KONGO-EXPRESS. Harmonie-Theater. Een zeer interessante Ufa-film deze Kongo-Express, die natuurlijk in het don kere werelddeel Afrika loopt. De film speelt dan ook bijna geheel in Afrika. Daar in het warme Kongo-gebied verkeert Gaston, de piloot, in moeilijke omstandig heden. Hij heeft zich terwille van een ander opgeofferd en is ontslagen. Hij valt van kwaad tot erger, raakt aan den drank verslaafd en schrijft zijn verloofde Renat. in Hamburg af. Deze echter vindt dat Gaston nu juist haar hulp noodig heeft en besluit Gaston te gaan helpen. In den Afrikaanschen trein ontmoet zij echter Victor, en zooals de geroutineerde film bezoeker al direct begrijpt is nu het con flict geboren. Gaston, ten zeerste verheugd als hij Renate terugziet, heeft weldra te strijden met zijn vriend Victor om de liefde van Renate en het is in een boeiend en op sensationeele wijze opgenomen film werk, dat het conflict tot een einde wordt gebracht. De opoffering van Gaston is edel en moedig en het slot zeer goed ge vonden. In deze film trekt wat het spel betreft, allereerst de aandacht de vertolking der drie hoofdrollen. Willy Birgel als Victor, René Deltgen als Gaston en Marianne Hoppe als Renate. Zij boeien voortdurend en weten een bijzondere sfeer te schep pen. Maar ook in de kleinere rollen zal men eersterangs krachten zien zooals b.v. Herman Speelmans. Het hoofdnummer wordt voorafgegaan door een tweetal journaals, Profilti en Ufa, waarvan het laatste zeer uitgebreid is en tal van opnamen geeft van het oorlogsterrein. Verder nog een Ufa-klucht, waarin Dorit Kreisler, door steeds de waarheid te zeggen in zeer moeilijke omstandigheden komt, en tot slot een zeer geslaagde mu zikale film. EX-BOKSER. Roxy-Theater. Het is inderdaad een zeer geslaagde romantische sportfilm, die deze week in het Roxy-Theater wordt vertoond en er is bij de eerste voorstelling dan ook volop van genoten. Men ziet Victor Mc. Laglen, de bekende stoere filmfiguur in een rol die hem prachtig ligt. 'Hij is de ex-kam pioen bokser, die de vergankelijkheid van den roem heeft ondervonden en nu op middelbaren leeftijd zich nog gaarne dienstig zou maken voor de sport, waarin hij eenmaal heeft geschitterd. Zijn zoon, die hij liet studeeren, vindt den kring, waaruit hij geboren is, beneden zijn waardigheid, trouwt een rijke erfge name en verwaarloost zijn vader.Zijn dochter vergoedt hem echter veel. Een vriend van haar stelt den vader in de ge legenheid menager te worden van een nieuwen kampioen. En dan komt het groote en moeilijke conflict voor den ex- kampioen. Zijn hooghartige zoon komt in moeilijkheden en om dezen teredden,moet hij nu'juist zijn nieuwen pupil laten ver liezen. Want de weddenschappen spelen ook bij de bokssport een groote rol. Moet Victor inderdaad de eerste oneer lijke daad van zijn leven doen? Men ga vooral zien hoe na tal van verrassende gebeurtenissen een slot komt, dat ieder bevredigt. Inderdaad schittert Victor Mc. Laglen in deze film. Maar ook Tom Brown, Nan Grey en Constance Moore geven zeer mooi spel en maken de film tot een zeer geslaagde. In het uitgebreide voorprogramma het Holl. Nieuws, een tweetal teekenfims, een aardige film met zang en dans getiteld Benzine met muziek en tot slot een Ufa- journaal met tal van actueele opnamen. Door 60) Henry Adams Esq, Mount Helen, Hampstead. Mijnheer, Dezer dagen heb ik enkele brieven in handschrift, geadresseerd aan een bepaal de dame, in handen gekregen, welke u on getwijfeld terug zult willen hebben. Ik heb zelf in een dergelijke ongelukki ge positie verkeerd, maar daar ik in het bezit ben gekomen van een klein vermo gen, heb ik gaarne de duizend pond be taald, welke de gewetenlooze afpersers van mij vroegen, die de brieven ongelukkiger wijs in handen hadden gekregen. Uw brieven werden mij als een soort toe gift eveneens overhandigd, daar de mannen waarschijnlijk aannamen, dat ik er wel in zou slagen van u de duizend pond terug te krijgen, welke ze mij ontnomen hadden. Mijn eerste impuls was natuurlijk uw brie ven te vernietigen, maar toen drong het tot ij door, dat u dan nooit zou weten wat er mee gebeurd was en dat u het ongetwijfeld veel meer zou prefereeren de brieven te rug te ontvangen, zoodat u ze persoonlijk zou kunnen vernietigen. Ik zou ze u wel direct hebben terugge stuurd, maar ik vraag mij af of u nog in het land der levenden bent, want het zou on gelukkig zijn, indien ze in handen vielen van uw dierbaren, die u hebt achtergelaten. Bent u nog in leven en wenscht u de brieven terug te hebben, dan zult u op een advertentie in de Personalia-kolom van de Times, geadresseerd aan Muriel en onder teekend met Kathleen omgaand antwoord van mij ontvangen. Uw toegenegen „Muriel". P.S. Indien u mij, zeg een honderd pond kan vergoeden boven de duizend, welke ik reeds in deze zaak verloren heb, zou ik u daarvoor zeer dankbaar zijn. Als u wilt, natuurlijk. P.P.S. Ik reken natuurlijk op uw eer gevoel, dat u deze kwestie niet bij de politie bekend maakt, want ten slotte verkeer ik in eenzelfde positie als u, behalve dan dat ik zoo gelukig ben geweest de brieven terug te krijgen. Inspecteur Higgins knikte goedkeurend. Een pracht brief! Degene, die aansprake lijk was voor dit moois was volkomen op de hoogte van het zwakke, afhankelijke karak ter van den heer Adams. Het P.S. deed hem glimlachen, terwijl het P.P.S. een vroolijk gegrinnik ontlokte. „O! Muriel! Muriel! Wat prachtig! Inspecteur Higgins greep de telefoon en gaf instructies dat de origineele brief tot nader order moest worden vastgehouden. Dan dicteerde hij een advertentie voor de Times: „Muriel ben verpletterd; zullen onkos ten deelen; zeg vijf honderd liefde Kathleen". De inspecteur vond het voorlaatste woord een meesterstukje van ironie. HOOFDSTUK XXXVI. Waarin een deur open staat. Inspecteur Higgins had zich ervan over tuigd, dat het origineel van den brief aan den heer Adams in het W. 9 district was gepost, waaruit hij concludeerde dat dit ge schied moest zijn vlak nadat de Gladde ge bonden in de flat in Sunningdell Mansions was achtergelaten. Misschien was dit een waardevolle inlichting, misschien ook niet. Aan den eenen kant zou Mapell zoo'n brief nooit gepost hebben als hij er niet zeker van was geweest dat deze niet in handen van de politie zou komen; terwijl aan den anderen kant Mapell alles wist wat er te leeren viel uit een poststempel, en als de brief was gestempeld-» was W. 9, scheen dit erop te wijzen, dat het Paddingston en Maida Vale district de laatste plaats was waar Mapell te vinden zou zijn. De door Higgins opgegeven advertentie verscheen den volgenden morgen in de Times. Higgins had er nog over gedacht of net verstandig zou zijn een op het kranten bureau te posteeren v-»or het geval het antwoord door Mapell of Heckenstein per soonlijk zou worden gebracht, maar hij be sloot dit niet te doen, toen hij dacht aan de talrijke advertentiebureaux, die als tus- schenpersoon optreden bij het plaatsen van advertenties. Een andere factor was, dat hij hen beiden wenschte te grijpen. Indien de één gepakt werd zou de ander erdoor gewaarschuwd zijn en de inspecteur giste, dat degene die het risico zou loopen (on bewust natuurlijk) Heckenstein zou zijn, en Higgins wilde de makreel en niet de- sprot. En ook was Higgins er niet zoo zeker van dat hij den brenger van dat antwoord op de advertentie wilde vatten het kon wel een onschuldige buitenstaander blijken te zijn of een klein misdadigertje hoogstens. Neen, zijn hoop was erop gevestigd, dat het twee tal zich in hun antwoord zou verraden. En dat bleek niet vergeefs gehoopt, want zjjn verwachting werd volkomen vervuld Den volgenden dag werd hem uit zekere bron medegedeeld, dat er een antwoord op zijn advertentie was opgegeven, hetwelk den volgenden morgen zou worden gepu bliceerd. Het was met de middagpost bin nengekomen en er was een bedrag ter dek king van de kosten bij ingesloten. De tekst luidde als volgt: „Kathleen morgen Handley House Hundington Muriel". Inspecteur Higgins kon zijn oogen nau welijks gelooven. Hier had hij een adres waar waarschijnlijk Heckenstein zoowel als Mapell te vinden zouden zijn. Wat had hen ertoe gebracht een dergelijk risico te loo pen? Het antwoord was tweevoudig. Ten eerste Henry Adams kennend zooals zij hem kenden, konden zij nooit vermoed he.bben dat de politie den brief in handen zou zien te krijgen dien zij hem gezonden hadden; de tweede reden was waarschijn lijk een dringend gebrek aan contanten. Zij moesten geweten hebben, dat de politie van tijd tot tijd alle code-advertenties uit de kranten onderzoeken en zij waagden het het er toch op. Ja, het méést wel de cri- tieke toestand van hun financiën zijn, wel ke hen ertoe bracht het risico te loopen. Er was natuurlijk nog een derde alterna tief, en wel dat de brief werkelijk echt kon zijn. Deze gedachte temperde het enthou siasme van den inspecteur. Higgins belde dadelijk den inspecteur van Hundington op, die hij een beetje kende en terwijl hij op de aansluiting wachtte, hield hij zich bezig met het voorbereiden van den raid op Handley House. De eerste vraag was of er al dan niet een raid moest worden uitgevoerd, en daarop kon slechts een antwoord zijn. Daarop kwam de vraag wanneer het daartoe de beste tijd was. Op.niets bedacht, zou Mapei) de eerste twee dagen zeker nog geen be zoek van Adams verwachten en het zag er dan ook op het oog naar uit dat er direct, zonder uitstel een overval moest worden gepleegd; ook bleef er het simpele feit, dat uitstel gevaarlijk was. Toch zou morgen ochtend de advertentie verschijnen, waarin de afspraak tegen den volgenden dag ge maakt werd en dan moest toch of Mapell of Hecktenstein aanwezig zijn om Adams te ontvangen en hem van zijn vijf honderd pond te verlossen. En toch bestond het ge vaar", dat Mapell gedurende die dertig uur van wachten achterdochtig zou worde? en er vandoor gaan. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 8