Agenda [i Stad m Omgeving. i| Rechtszaken Spoct JCeckóL School De Fransche regeering wil een nationale vergadering bijeenroepen. Britsche oorlogsschepen vuren op Fransche. !ransche oorlogsschepen moeten Britsche koopvaarders aanhouden. EERSTE BEAD. 1 2 Alkmaar, Donderdag. EEN BOM OP SINT-PANCRAS. Hedennacht tegen den morgen heeft een Engelsch vliegtuig, dat achtervolgd werd een bom boven Sint Pancras laten vallen. Het projectiel kwam terecht achter de woning van den heer Nico Kieft aan het Zuideinde onder de gemeente Koedijk. Achter de woning werd een kuil in den grond geslagen met een diameter van on geveer 5 meter en van een zoodanige diep te dat het grondwater er ter hoogte van een paar voet in staat. De woning is niet beschadigd en per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het is een nieuw bewijs, dat men niet uit Alkmaar behoeft te vluchten om zich veiligheid in de omgeving te verzekeren. ÏN EEN CENT GESTIKT. Het zesjarig dochtertje van de familie Meester te Lutjebroek had een cent in den mond gestoken. Plotseling schoot deze het kind in de luchtpijp met het tragische ge volg dat de kleine stikte. Medische hulp, onmiddellijk ingeroepen, mocht niet meer baten. LUCHTPOSTVERKEER. Met den clipperdienst LissabonNew-York kunnen weder niet-aangeteekende luchtpost brieven en briefkaarten tegen de daarvoor vastgestelde tarieven worden verzonden, met dien verstande, dat stukken voor de Nederlandsche, Britsche en Fransche kolo niën enz. in Amerika thans van de verzen ding langs deze luchtlijn zijn uitgesloten. De verzending geschiedt eiken Woensdag en Zaterdag via Duitschland. Omtrent den overtochtsduur der stukken staan geen gegevens ten dienste. MIDDENSTANDSDIPLOMA „ALGEMEENE HANDELSKENNIS". Bij de te Amsterdam voortgezette examens voor het middenstandsdiploma „algemeene handelskennis" slaagden o.m. mej. C. Klin- kert en de heeren D. Haasbroek, C. L. Kos ter, C. Nauta, H. A. Hanraads, K, Schot en T. van Zalinge te Alkmaar, R. Maasen, C. Kroon en G. Kuijpers te Bergen, J. Otto te Koedijk. VOER VOOR HONDEN EN KATTEN. Men heeft ons de laatste dagen gevraagd hoe het eigenlijk zit met het toegezegde voer voor honden en katten en wij hebben ons daarom gewend tot iemand hier ter stede, die het weten kan, maar die, toen wij hem polsten, verklaarde, dat hij zijn mede- deelingen slechts onder voorbehoud kon geven, aangezien er blijkbaar nog geen de finitieve beslissingen zijn genomen en alles dus nog een voorloopig karakter draagt. Voor de honden. Voor zoover bekend is de regeling op het oogenblik zoo, dat men in Beekbergen aan het adres van het Rijksbureau voor de voedselvoorziening, afdeeling bijzondere diergroepen Spelderholt 22, te Beekber gen per briefkaart een formulier voor zijn hond kan aanvragen, welk formulier ingevuld aan hetzelfde adres terug gezon den moet worden. Op dit formulier vult men tevens het stamboeknummer en het registratienummer van zijn hond in het adres voor de stam- boomen is de Raad van Beheer op Kynolo- gisch gebied Heerengracht 270 te Amster dam waar men dus, zoo noodig, naar het stamboeknummer kan informeeren. Wie een grooten rashond heeft Sint Bernard, Mastiff, New Foundlander enz. krijgt een rantsoen hondenvoer toegewezen. Voor de rassen welke iets kleiner zijn geldt hetzelfde, maar wordt waarschijnlijk met het eerste exemplaar geen rekening gehou den. Heeft men dus één hond dan krijgt men niets, heeft men er twee, dan krijgt men voor één enz. Voor de middenrassen Samojeed, Kees, Spaniel, Chow-chow enz. wordt met de twee eerste geen rekening gehouden en krijgt men dus eerst een toe wijzing voor het derde en volgende dieren, voor de kleine rassen wordt geen rekening met de drie eerste en voor de dameshondjes niet met de drie of vier eerste honden ge houden. Honden die geen rashond zijn krijgen geen toewijzing en deze geschiedt dus vrij wel ten behoeve van degenen, die er meer dere rashonden, b.v. een kennel, op nahou den. Op het formulier moet ook de naam van den gewonen leverancier worden ingevuld en het voer bestaat waarschijnlijk uit cake zonder dierlijk voedsel. Voor de katten. Voor de katten was een dergelijke rege ling ontworpen, zoodat gewone huiskatten niets zouden krijgen en de toewijzingen van kattenvoer alleen bestemd waren voor de Siameezen, de Angora-katten, de Perzische katten enz. Er zijn van deze raskatten even wel zoo weinig in ons land, dat het katten brood waarschijnlijk voor alle katten zal bestemd worden, zij het dan, dat het met kleine beetjes tegelijk beschikbaar zou worden gesteld. Wanneer er kattenbrood komt zal daarin alleen visch en geen vleesch worden verwerkt. Katten kunnen, in tegen stelling met honden, deze visch goed ver dragen. Deze formulieren konden tot 1 Juli wor den aangevraagd, maar door de groote on zekerheid over de toewijzingen kon naar onze zegsman meende wel worden aan genomen, dat de termijn van aanvrage prac- tisch nog niet is gesloten. Van ieder, die een hond of een kat heeft wordt natuurlijk verwacht, dat hij, ook zon der extra-toewijzing, zijn vierpootigen huis vriend bij de gezamenlijke maaltijden niet zal vergeten. RIJKSKWEEKSCHOOL TE ALKMAAR, Eindexamen in handenarbeid. Gister werden geëxamineerd 9 vrouwelij ke en 4 mannelijke candidaten. Afgewezen 1 vrouwelijke candidaat. Geslaagd de da mes: Bep Frielink, Bep Hardijzer, Cor Kreijger te Alkmaar, Marie de Jong te Hoogwoud, Aag Kuijn te Avenhorn, Martha de Does te Bergen, Atie Pastoor te Koedijk, Nettie Zeiler te Bergen aan Zee en de hee ren H. van Ameide te Broek op Langendijk, L. Bregman te Oudendijk, K. Krul te An- dijk-Oost en A. de Oude te Alkmaar. TREFFEND OOGENBLIK TE IJMUIDEN. Vader en zoon ontmoeten eltv«ar als soldaat in IJmuiden. Een dezer dagen had, naar de Bever- wi.ksche Crt. meldt, te IJmuiden een treffend tooneeltje plaats. Eenige Duitsche militairen, die een ijsco gekocht hadden, werden tegeroepen door een paar andere Duitsche soldaten, die juist passeerden. Een van hen, met de ijsco in den mond, draaide zich om en wilde antwoord geven, toen hij plotseling als versteend bleef kijken. De ander vloog op hem af met den uitroep: „Mein Vater". Vader en zoon, al anderhalf jaar door den militairen dienst van elkaar geschei den, zagen elkaar hier weer. Al dien tijd hadden zij den oorlog in ver schillende landen meegemaakt en niet geweten, waar eikaars standplaatsen wa ren. Het was voor beiden een oogenblik van de grootste vreugde, elkaar gezond en wel terug te zien. Dat er heel wat te vragen en vertellen viel laat zich denken. HET BEZOEK AAN DE ALKMAARSCHE COURANT. Het blijkt, dat niet alleen de jongens maar ook de meisjes van de hoogste klas van de Lindenschool, die onze courant hebben bezichtigd, daarover een opstelletje hebben gemaakt. Waar de meisjes tegenwoordig dezelfde rechten hebben als de jongens is er natuur lijk geen enkel bezwaar om ook uit deze opstelletjes een keuze te doen. Het resultaat laten wij hieronder volgen. De leerlinge B. de Boer schrijft: Wij mochten een bezoek brengen aan de Alkmaarsche courant. Om ongeveer half drie mochten we naar binnen. De meisjes gingen met meneer Adema mee en de jongens moesten met Meneer mee. Zo kwamen we eerst in een groot lokaal. Daar (kwamen) waren dames en heren aan 't werk. Daarna kwamen we in een kleiner lokaaltje, waar vier zetmachines stonden. Toen we een tijdje keken had den, zei meneer Krak opeens: „Hoe heet je?" „Burgje de- Boer, meneer", zei ik toen. Meneer Krak maakte daarop voor mij een negatief, waarop mijn naam stond. Toen het letterzetten afgelopen was, gin gen we naar het grote lokaal, waar een mangel stond. Daar was een bak op, waar al de letters, die even te voren gezet wa ren, in moesten. Daar kwam een stuk karton op te liggen, een plaat. Daar, van dezelfde grootte, kwamen vier stukken zeil op te liggen. Nu begonnen twee mannen te draaien en even daarna kwam er een stuk karton uit de mangel, waarin letters gemangeld waren. Nu gingen we naar een andere machine waar tin in zat. Geen harde tin, maar gesmolten tin. Daar werd dat gemangeld stuk karton in een ronde vorm gelegd. Toen werd de vormer op zijn kop gezet en vloeide er tin op die plaat. Dat duurde maar tien tellen. De vormer werd weer recht gezet en er kwam een plaat uit van tin. Die werd om een rol gelegd van de grootste machine. Daar werd de eigenlijke krant gedrukt. Toen de kranten gedrukt waren, kregen we ieder een krant. Daarna zagen we hoe de bakken met inkt gevuld werden. Toen riep meneer Adema ons en we gingen naar zijn werk kamer, waar we een telex zagen. Daar wer den allerlei berichten uit Amsterdam en Den Haag op afgedrukt. Meneer haalde uit een grote kast een doos met negatieven, die wie mochten bekijken, tot onze namen in zetsel gebracht werden. Om ruim half vier gingen we weg. Toen gingen we naar huis. We hadden een prettige middag ge had. En tenslotte nog het opstel van de leer linge N. Leestemaker: We hebben een bezoek gebracht aan „De Alkmaarsche Courant". Een mijnheer ont ving ons en leidde ons met den directeur, Mijnheer Krak, rond. Het eerst liet Mijnheer ons een zetmachine zien. Mijnheer Krak legde ons alles uit, hoe de machine in elkaar zat en hoe ze gebruikt werd. Daarna gingen we naar een mijnheer, die de stuk ken in elkaar zette tot een courant. Hij legde er een stuk geprepareerd karton op en nog twee andere stukken. Daarna ging het door de mangel. Toen het karton er uit kwam, waren de letters er in gedrukt. Mijnheer leidde ons naar een machine, waar de cou rant in lood gevormd werd. De mijnheer leg de het stuk geprepareerd karton in de ma chine en toen het er uit kwam, was er ook een courant uit, die van lood gevormd was. Mijnheer Adema leidde ons naar een andere machinekamer, waar een grote machine stond. Het stuk lood werd in een bak ge legd, de deksel ging dicht en de machine ging draaien. Het was een mooi gezicht, hoe die letters op het papier gedrukt werden. De kranten werden aan het einde opgevan gen en in pakken verzonden of ze werden rondgebracht. Daaran gingen we naar bo ven, waar een machine was, die al de be richten opving, die verzonden werden. Toen we naar huis gingen, kregen we allemaal onze naam in spiegelschrift mee. Wat was dat een verrassing! Daarna gingen we naar huis. Maar we hebben een fijne middag gehad en veel geleerd. Dansen. lederen avond tot 11 uur in het Wapen v. Heemskerk. Bioscopen. City-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Doodloopende Straat (rom.-dram.); hoofd rollen Sylvia Sydney, Joel Mc Crea en Humphrey Bogart. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.30 uur, hoofdnummer Ex-Bokser (sens.); hoofdrollen Victor M: Laglen, Tom Brown, Nan Grety en Con stance Moore. Toegang boven 14 jaar. Victoria-Theater, 7.30 uur, hoofdnummer Lokkend verleden (rom.); hoofdrollen Joan Crawford, Margaret Sullavan, Melvyn Dou glas en Robert Young. Toegang boven 18 jaar. Donderdag 4 Juli. 8 uur, Groote kerk, concert Vrijz. herv. zangkoor e.a. 8.15 uur, Harmonie, openbare vergadering N.S.B., spreker C. van Geelkerken. 8 uur, De Rustende Jager te Heiloo, cau serie over „Hoe bezuinigen wij in onze huis houding?" vanwege het G.E.B. DE ENGELSCHE VLIEGERS MET MILITAIRE EER BEGRAVEN. Gistermorgen te negen uur zijn op het dorpskerkhofje van Veenhuizen de drie Engèlsche vliegers begraven, die omgeko men zijn toen hun vliegtuig Dinsdagmiddag in Heerhugowaard brandend neergestort was. Door de goede zorgen van burgemeester B. J. F. Sutman Meyer van Heerhugowaard waren de stoffelijke overschotten in drie kisten geborgen, welke thans aan den schoot der aarde werden toevertrouwd. Daarbij was de burgemeester tegenwoor dig alsmede een 6-tal Duitsche militairen, waarvan er 3 een salvo gelost hebben. Bij het graf werd niet gesproken, zoodat de plechtigheid in zeer korten tijd was be ëindigd. LAGE AARDBEIENPRIJZEN. Onze correspondent te Heiloo schrijft ons: Dinsdag eni Woensdag ging het met de prijzen der aardbeien den verkeerden kant uit. Bijna drievierde deel van den aanvoer draaide door (d.w.z. werd voor de fabrieken gekocht) en bracht bij gevolg weinig op. Alleen Moulin Rouge, een stevige en groote aardbei, ging nog voor 0.55 a 0.6-0 per slof van de hand. De late die bovendien door de snelle afrijping voor een groot deel te rijp waren werden voor den z.g. A.P.- prijs door den vertegenwoordiger van de Groente- en Fruitcentrale gekocht. DE MUURINSTÖRTING AAN DE VALKENSTEEG TE ROTTERDAM. Op 4 Mei 1938 gebeurde een ernstig onge val aan de Valkensteeg te Rotterdam, waar een losstaande muur instortte, waarbij 7 personen om het leven kwamen, o.a. de 18- jarige expeditieknecht L. P. van der Walle, wiens vader, A. v. d. W. tegen de gemeente een civiele vordering instelde, waarin werd geëischt een vergoeding van 4 per week, gedurende 5 jaar en 500 vergoeding voor immaterieele schade of een bedrag van totaal 1350. Gisteren heeft de rechtbank uitspraak ge daan. Zij overwoog dat er geen sprake was van behoeftigheid. Onstoffelijke schade kan slechts worden toegewezen bij blijvende in validiteit van den getroffene en niet aan zijn nabestaanden. Eischer werd zijn vordering ontzegd en veroordeeld in de kosten van het geding. W i e lr e n n e n. DE ACHT VAN CHAAM OP ZONDAG 14 JULI. Naar wij vernemen zijn de organisatoren erin geslaagd de noodige toestemmingen te verkrijgen om den bekenden wegwedstrijd De acht van Chaam" doorgang te doen vinden. De wedstrijd is vastgesteld op Zon dag 14 Juli a.s. Voetbal AMSTERDAM KAMPIOEN. In het Vierstedentornooi zijn gisteravond gespeeld de wedstrijden UtrechtAmster dam en Haarlemden Haag. Amsterdam won met 43 en Haarlemden Haag gaf een 22-resultaat. Door deze uitslagen is Amsterdam met 9 punten uit 6 wedstrijden kampioen van dit tornooi geworden. ALKM. BOYS—ALKMAAR 4—1. Het is de groen-witte Alkmaarders in den strijd om het kampioenschap van Alk maar niet mogen lukken de balans in evenwicht te brengen. Het moge een feit zijn, dat de bezoekers zoo op h«t oog nog een betrekkelijk flinke nederlaag kregen te slikken, maar even waar is het, dat zij waar dige tegenstanders bleken te zijn; de groen- witten gaven behoorlijk partij. De eenige fout was, dat er niet voldoende werd geschoten en waar vooral doelman v. d. Horst bijzonder op dreef was, kregen zij niet veel kans. Minder gelukkig was zijn partner aan den anderen kant, want nadat hij een lastigen bal had laten glippen (10), was zijn op treden bij het tweede doelpunt ontstaan uit een corner van rechts, niet bepaald sterk. Met deze 20-voorsprong voor de ge- blokten, ging de rust in, die tevens door een regenbui van zeer groote afmetingen geheel in beslag werd genomen. Nadien werd het een „water-ballet", en hadden diverse spelers met terrein-moei lijkheden te kampen. Uit een pass van Schenke maakte A. Indri er met een keu rig schot 30 van, terwijl het harde wer ken der groen-witten, eindelijk met een goed doelpunt van Kranenburg werd be loond, 31. Nu zaten de bezoekers er ge ducht op; alles was immers nog mogelijk De belooning kwam echter aan de andere kant, want Schenke bekroonde een door braak met een flink doelpunt, 41. Wel de den de Alkmaar-spelers nog een hardnek kige poging, maar in den stand kwam geen verandering meer. Het ranglijstje is nu: Alkm. Boys 2 2 0 0 7—3 Alcm. Victrix 2 10 1 44 Alkmaar 2 0 0 2 26 D.O.S.-BESTUUR GESTRAFT WEGENS OVERTREDING DER AMATEURBEPALINGEN. Naar wij vernemen heeft het bestuur den K.N.V.B. thans uitspraak gedaan inzake de geconstateerde overtreding der amateur bepalingen door het bestuur der Utrecht- sche voetbalvereeniging D.O.S. Zooals bekend, deden in het begin van dit jaar in Utrecht kwade geruchten de ronde, ten aanzien van de voetbalvereeniging D. O.S. Het bestuur der vereeniging werd er van beschuldigd de amateurbepalingen te hebben overtreden, door een speler, die oor spronkelijk lid was van de tweede-klasser Velox, op een of andere wijze financieel te steunen. Hierbij bleef het evenwel niet. Nog an dere geruchten deden de ronde, waarin het bestuur al in een erg slecht daglicht werd gesteld. Zoo werd o.a. beweerd, dat bij het behalen van het kampioenschap van de tweede klasse twee seizoenen geleden en de overgang naar de eerste klasse, alsmede het eerste seizoen, waarin men uit kwam in de eerste klasse, enorme bedragen werden ge beurd. Deze zouden evenwel ondeskundig zijn beheerd. Het doen van abnormale uit gaven bracht de vereeniging spoedig op den rand van bankroet. Door de noodcom- petitie en het zwakke spel van de jonge eerste klasser in deze noodcompetitie zag het bestuur zich spoedig gedwongen tot het aanspreken van de aanwezige reserves. Spoedig zouden deze reserves zijn opge teerd, hetgeen tot gevolg had, dat de speler, die financieel werd gesteund, met minder genoegen moest nemen. Hiermede zou de speler zich niet hebben kunnen vereenigen, waardoor deze onverkwikkelijke affaire aan het rollen werd gebracht. Een langdurig en streng onderzoek werd vervolgens door het bestuur van den K.N. V.B. ingesteld. Dit onderzoek heeft er toe geleid, dat het bestuur thans de volgende straffen heeft uitgevaardigd. De voorzitter van de vereeniging D.O.S., de heer P. Mackaay, alsmede de penning meester, de heer H. J. Dekkers, zijn ge schorst voor den duur van twee jaar, ter wijl de secretaris, de heer H. F. Schreuder, is geschorst voor den duur van één jaar. Dat deze laatste bestuurder een mildere straf heeft gekregen, wordt verantwoord door het feit, dat hij zijn bestuursfunctie heeft aanvaard in de periode, dat de hier boven gemelde overtreding van de ama teurbepaling reeds in deze vereeniging was ingeburgerd, zoodat deze logisch op gelijke wijze handelde als zijn voorganger. De straffen zijn inderdaad niet mis en leveren wel het bewijs, dat het ernst is van het bestuur van den K.N.V.B. dat van de vereenigingsbestuurders stipte naleving der amateurbepalingen wordt geëischt. De an dere vereenigingen kunnen hieruit dan ook leering trekken. Van de zijde van het bestuur van de Utrechtsche voetbalvereeniging D.O.S. ver nemen wij nog het volgende: De beweringen ten aanzien van slordig en onoordeelkundig financieel beleid, kan men terstond terzijde leggen, daar ondanks het afgeloopen slechte seizoen de kas nog over een dusdanige reserve de beschikking heeft, dat men als eerste gegadigde een langdurig contact heeft kunnen aangaan met de ge meente Utrecht ten aanzien van het Utrechtsche stadion. Dat hiermede een aanzienlijk bedrag ge moeid is, staat wel vast, vooral daar dit contract vor den tijd van verschillende jaren is aangegaan. Men kan hieruit al terstond de conclusie trekken, dat de vereeniging nog over be hoorlijke reserves beschikt. Het verwijt, dat er met geld is gesmeten, doordat men terstond na de promotie naar de eerste klas se aan het feesten is geslagen, wordt even eens van de zijde van het bestuur pertinent tegengesproken. Juist in dit opzicht heeft men zeer sober gehandeld. In tegenstelling met andere vereenigingen wordt den spe lers slechts sporadisch na afloop van een wedstrijd een maaltijd aangeboden. De fees telijke bijeenkomsten, welke op den avond van den wedstrijddag gewoonlijk in het N.V.-huis te Utrecht hebben plaats gevon den, dient men te beschouwen als een bij eenkomst van clubgenooten, spelers, leden en donateurs, alsmede introduces, die in vriendenkring op gezellige wijze den avond plachten door te brengen, waarbij de con sumptie en andere verteringen door de aan wezigen zelf werden betaald. Vermoedelijk hebben outsiders ten aan zien van deze feestelijke en genoegelijke bijenkomsten ter versteviging van het club verband een begrijpelijke maar onjuiste conclusie getrokken. Zoo blijft er van al de kwade geruchten, die de ronde deden, slechts alleen de overtreding der amateur bepalingen over. Het is jammer,, dat dit kwade spook we derom in een frissche jeugdige eerste klas- se-vereeniging is binnengeslopen met het bekende bedroevende resultaat. De verant woordelijke personen zullen hiervan de con sequenties moeten dragen, doch vergissen wij ons niet, dan zal de Utrechtsche veree niging dezen schok ook wel weer spoedig te boven komen. De minder goede resultaten van het afgeloopen seizoen wekten welis waar den indruk, als zou het met de presta ties van deze eerste klasser sterk in dalende lijn gaan, doch insiders weten wel beter. De vereeniging heeft de noodcompetitie aangegrepen om het eerste elftal eens gron dig te herzien en jongere krachten de gele genheid te geven zich in de eerste klasse in te spelen, om wanneer de normale compe titie wederom in eere zal zijn hersteld, met vernieuwden moed en ongekend succes den strijd aan te binden met eerste klassers, die deze gunstige gelegenheid om jongere spe lers in te werken, hebben laten voorbij gaan. Het behoud van een eerste klasser is voor Utrecht van groot belang, wil men de in de laatste jaren gekweekte publieke belang stelling blijven behouden. Alleen onder deze omstandigheden zal men in Utrecht de toekomst met een gerust hart tegemoet kun nen gaan, vooral, wanneer men ook nop rekening houdt met het feit, dat het komen de seizoen nogmaals onder buitengewone omstandigheden zal verloopen. WEER BEDEVAARTTREINEN. Naar we uit betrouwbare bron ver nemen heeft de inspectie der Ned. Spoor wegen toestemming verleend voor het rijden van extra treinen naar het bede vaartsterrein te Heiloo. De extra-trein kan weer op Kapel stoppen tot het uit laten en opnemen van reizigers. j8uitenlcwd Men wenscht een nieuwe constitutie. Het agentschap Havas meldt, dat de Fransche regeering het voornemen heeft het parlement voor een nationale vergade ring bijeen te roepen. De regeering wil het parlement de noodige volmachten vragen om Frankrijk een nieuwe constitutie te ge ven onder het hoogste gezag van maar schalk Pétain. De grondwetsherziening zou geschieden binnen het kader van de bestaan de republikeinsche beginselen en van de staatswetten. De nieuwe constitutie zal, naar verklaard wordt, door de nationale vergadering worden geratificeerd of door de vertegenwoordigers van de nationale vergadering. Men voegt hieraan toe, dat voor beroepsorganisaties een groote verte genwoordiging wordt gereserveerd. De Fransche pers over de hervormingen. Naar uit Clermont-Ferrand wordt gemeld, wordt de aangekondigde hervorming van de staatkundige organisatie, die den snellen her opbouw van Frankrijk mogelijk moet maken, door de bladen toegejuicht. Het „Journal" schrijft dat werkelijk niemand ernstig zal willen beweren, dat de instellingen en het regiem in Frankrijk onveranderd kunnen blijven. De „Petit Parisien" schrijft dat de openbare meening in Frankrijk met ver trouwen en vastbesloten wacht op elk be sluit, dat maarschalk Pétain te Vichy zal nemen. De „Figaro" wijst op de noodzakelijk heid om staatkundige instellingen te reorga- niseeren, door ze te vereenvoudigen en aan te passen aan de nieuwe eischen des lands. Een verslagen land heeft voor zijn herstel geen pompeus regeeringsvertoon noodig. De meening der Italiaansche pers. De Italiaansche ochtendbladen schenken veel aandacht aan de constitutioneele her vorming welke in Frankrijk is aangekon digd en welke ten doel zou hebben de fou ten weg te nemen van het parlementaire stelsel en van de parasitaire plutocratie. De „Popoio di Roma" wijst er op, dat deze staatsrechtelijke hervorming zou moeten worden goedgekeurd door een nationale vergadering die tot dit doel bijeen geroepen zou dienen te worden en die op doortasten de wijze het wetgevende lichaam moet ver anderen door in het toekomstige parlement beroepsvertegenwoordiging in te voeren. Hetzelfde blad merkt op, dat volgens een artikel in de „Times" men ook in Engeland doortastende sociale hervormingen" onder het oog zou zien, in totalitairen en anti- plutocratischen zin. De „Popoio di Roma" besluit, dat zich hierin de eerste gevolgen van den oorlog doen voelen. In Clermont-Ferrand is in den afgeloo pen nacht om drie uur het volgende offi- eele communiqué uitgegeven: In den ochtend van 3 Juli is een be langrijke Engelsche strijdmacht, vooral be staande uit drie linieschepen, die van de Noordzee was gekomen, verschenen voor de reede van Mers El Tebir, de vlootbasis van Oran, waar zich een deel van de Fransche vloot nl. de Dunkerque en de Strassbourg volgens het wapenstilstandsverdrag voor anker bevond. De Britsche admiraal richtte tot den Franschen eskader-admiraal, vice-admiraal Gensoul den eisch zich over te geven dan wel zelf zijn schepen tot zinken te brengen. De Britsche admiraal stond een termijn van zes uur toe voor het nemen van een beslissing. Zonder te wachten op den afloop van de zen termijn sloten watervliegtuigen van de Engelsche marine door middel van magne tische mijnen de reede van Mers El Tebir af. Aangezien de Fransche admiraal weiger de te gehoorzamen, opende de Britsche vloot om 17.40 uur het vuur op de Fransche oorlogsbodems. Met het oog op dezen niet te qualificeeren aanval, aldus gaat het communiqué verder, heeft de Fransche regeering aan de naast de Britsche vloot ter reede van Alexandrië voor anker liggende eenheden het bevel gegeven de ankers te lichten en naar open zee te varen, zoo noodig met geweld. Bovendien heeft aangezien deze aanval des te afschuwelijker is, daar hij gepleegd werd door den bondgenoot van gisteren

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 2