OPA BOL VAN DE IJZEREN KNOL DE £aatste iecichtm oudkarspel langendijk [broek op langendijk! heiloo Een bijeenkomst van den Raad van Voorlichting der Nederlandsche pers. Dr. T. Goedewaagen over doel en taak van den raad. In enkele weken tijds zeer belang rijke resultaten. UIT DE PERS. Radioprogramma voor Vrijdag. Het Italiaanschlegerbericht Glimlachje. No. 157 Een TWEEDE BLAD. i Te 's-Gravenhage heeft gister op uit- noodiging van den raad van voorlichting der Nederlandsche pers een koffiemaal tijd plaats gevonden in De Oude Doelen. Aanwezig waren de leden van den raad van voorlichting: dr. T. Goedewaagen, A. Meijer Schwencke, drs. W. Goedhuys, P. J. van Megchelen, dr. Alb. van de Poel, mr. M. Rost van Tonningen, en een 50-tal belangrijke figuren uit de landelijke en provinciale pers. Van Duitsche zijde gaven van hun belangstelling blijk de heeren Oberregierungsrat Hushahn, Pressedezer- nent W. Janke en H. J. Sperling. Tijdens den maaltijd, die een zeer een voudig karakter droeg, werd een inleiding gehouden door den voorzitter van den raad van voorlichting, dr. T. Goedewaagen (hoofdredacteur van de Waag, uit Haar lem, waarin hij doel en werkwijze van den raad uiteenzette. In de zaal, die met groen was versierd, waren Dietsche vlaggen aangebracht. Dr. Goedewaagen wees er op dat de eerste weken na de capitulatie de pers bij het zoeken naar den te betreden weg voor groote moeilijkheden geplaatst is. Men heeft tot dusver met voorbijzien van de werkelijk groote gebeurtenissen in Euro pa in een schijnwereld geleefd en alles te eenzijdig door den bril der Westersche machten bekeken. Juist in de moeilijke dagen na de capi tulatie is de Raad van Voorlichting in het leven geroepen,' die het Nederlandsche belang voorstaat, maar tevens streeft naar een juiste verhouding van ons land tegen over de Duitsche volksgemeenschap en haar cultuur. De Duitsche autoriteiten stonden daar sympathiek tegenover en steunen den Raad in zijn moeilijken arbeid. De taak van den Raad is voorlichting der pers, bemiddeling tusschen haar en de overheid en de mobiliseering van de wer kers der pers.# De oude organisaties moeten in den smeltkroes. Sneller en intensiever dan verwacht werd is den Raad de bereidheid "tot medewerking en samenwerking geble ken en er is in luttele weken reeds veel werk verzet, dank zij de groote belang stelling van journalisten en uitgevers. Twee leidende vereenigingen van uitge vers van nieuwsbladen en periodieken, n.l. „De Nederlandsche periodieke pers" en de Ver. „De Provinciale pers" zijn over opheffing tot overeenstemming gekomen en worden tot een nieuwe organisatie, n.l. de „Vakgroep de Provinciale en Perio dieke Pers" (P. P. P.), welke, als later de Nederlandsche perskamer tot stand is ge komen, de belangen van alle, niet dagelijks verschijnende couranten en alle vaktijd schriften en overige periodieken zal behartigen. In deze corporatieve vakgroep zal als leider optreden de heer H. J. Kerkmeester. Plaatsvervangend leider is de heer B. Th. Roosenboom uit Cuijk en alg. secretaris wordt mr. M. J. C. Vrij te Amsterdam. De nieuwe organisatie wordt onderverdeeld in drie groepen, n.l. de nieuwsbladen, de vaktijdschriften en de overige periodieken. Ook van de zijde van uitgevers van dag bladen bestaan reeds plannen om tot de stichting van de vakgroep „Dagbladen" over te gaan. De Raad van Voorlichting juicht dit toe, maar waar de reeds bestaande organisatie „De Nederlandsche Dagbladpers" vele jaren nuttig werk verrichtte, dient men haar aller eerst in de gelegenheid te stellen, zich zelf om te vormen en bij den Raad aan te sluiten, wat, met het oog op de tijdsomstandigheden, spoedig zal moeten geschieden. Medegedeeld werd, dat het initiatief was genomen voor de oprichting van een „Ver bond van Nederlandsche Journalisten", dat alle Nederlandsche journalisten van goeden naam als „vakgroep journalisten" zal ver eenigen. Binnenkort zal de leiding van deze be langrijke groep worden bekend gemaakt. Het verbond heeft o.m. de taak de sociale positie van den journalist te verbeteren. Het einddoel van den „Raad van Voor lichting" is de opbouw van een Neder landsche perskamer. Wanneer een lichaam met publiekrechtelijke bevoegdheid op den duur daadwerkelijk de geheele pers om vat, zal het met het Volksche beginsel als uitgangspunt de pers kunnen ordenen op een wijze, welke tot nu toe voor onmogelijk werd gehouden. Ten slotte moet alles van binnen uit ko men en de Perskamer zal streng in haar oordeel over bevoegdheid en betrouwbaar heid zijn, een strengheid, welke zij ont leent aan haar Volksche instelling. Maar de journalistiek zal zich sterker en vrijer gevoelen, juist in de binding van het ge heel. De heer Goedewaagen deed ten slotte een beroep tot medewerking op ieder die van goeden en vaderlandschen wille is. Dr. Alb. van de Poel sprak daarna over het Volksche beginsel, wat een teruggrijpen naar de natuur en haar Schepper beteekent. Wat wij aan cultureele waarden bezitten danken wij ons volk. Het Dietsche volk heeft in de middeleeuwen een leidende rol gespeeld, maar door ons gebrek aan staats- vormende kracht zijn wij niet geworden wat wij naar ons wezen moesten zijn. De heer M. M. Rost van Tonningen, lid van den raad van voorlichting, constateerde, dat de basis der samenwerking tusschen de Nederlandsche persorganen bestaat in de volksche verbondenheid welke tenslotte het begrip der vrijheid is. Wij zijn in den bloede aan elkander verbonden, wij moeten ons een groote familie voelen. De volk sche verbondenheid beteekent daarom, dat wij allen eerlijk streven naar de éénwor ding van een gelukkig volk. Alles hangt daarbij af van de eerlijkheid onzer dienst vaardigheid. Alleen met volstrekte eerlijk heid van overtuiging kan men een volk ver overen. „Ik heb zooveel vertrouwen in ons volk, dat ik zeker ben dat deze roep weer klank vindt". De besten van ons volk moeten aan de spits der natie marcheeren. Ik heb thans vele vroegere tegenstanders ontmoet, maar wij moeten over het verleden een spons halen. Het verleden heeft afgedaan, wij moeten vooruit zien. Uit liefde voor ons volk moeten wij daarom den eerlijken tegen stander van vroeger eerlijk tegemoet tre den. Wij, die zoo verdeeld waren in de Ne derlandsche pers, aldus spr., zitten thans aan een tafel. Er zijn vele tintelingen en botsing van meeningen in het volksleven zij moeten er zijn, zij vormen wat wij beweging noemen. In eerlijkheid moet de geheele Nederland sche pers eendrachtig samenwerken aan de toekomst van ons volk. Na de toespraak van mr. Rost van Ton ningen, nam als laatste Presse-dezernent W. Janke het woord. De heer Janke dankte al lereerst, mede uit naam van Oberregierungs rat Hushahn, voor de uitnoodiging tót deel name aan dezen maaltijd. In het Nederlandsche voortgaande, zei de heer Janke, dat hij reeds vele jaren het geluk had gehad in dit land te mogen wonen en met vele journ listen goede relaties heert mogen onderhouden. Spr. zeide volledig be grip te hebben voor de moeilijkheden en zorgen, waarmede de Nederlandsche pers thans te kampen heeft, maar verklaarde ook van zijn kant met de meeste intensiteit te zullen medewerken aan de oplossing dezer problemen, waarbij hij zich echter niet wilde mengen in zaken, welke uitsluitend behooren tot het gebied der Nederlandsche pers zelf. Nieuwe organisatie-vormen moeten niet onder dwang of pressie maar uit innerlijke overtuiging geboren worden, die strookt met den nieuwen koers en den nieuwen tijd. Het doet spr. veel genoegen te kunnen con- stateeren, dat de raad van voorlichting reeds zooveel tegemoetkoming en medewer king heeft ondervonden en hij vertrouwt, dat de raad een volledig succes zal kunnen bereiken. De heer Janke besloot met de hoop uit te spreken, dat de taak die de raad op zich ge nomen heeft, vervuld moge worden in een gezonde en zoo harmonisch mogelijke organi satie der Nederlandsche pers, waarin alle on- derdeelen deel zullen hebben ook de uit gevers daarin begrepen en tevens dat de raad moge bijdragen tot de goede verstand houding tusschen het Duitsche en het stam verwante Nederlandsche volk. Na afloop van den maaltijd volgde nog een uur van samenzijn, waarbij vragen werden gesteld en van gedachten werd ge wisseld. PRESTATIES TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. Weldra een regeling. Naar aanleiding van de vele aanvragen en opgaven welke zijn binnengekomen bij den bevelhebber van de Duitsche troepen in de Nederlanden (chef-intendant) en bij den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, wordt hiervoor verwezen naar een verordening, welke binnenkort in het verordeningenblad zal worden gepubliceerd. Bij deze verordening zal de kwestie van betaling van vergoedingen voor prestaties ten behoeve van de Duitsche weermacht tot in onderdeelen worden geregeld. Het inzenden van aanvragen of reke ningen over dergelijke prestaties is thans in zooverre nutteloos, daar alleen de be palingen van deze verordening geldend zijn. Men wordt derhalve verzocht van het verder inzenden van deze stukken aan den bevelhebber of aan den rijkscommis saris af te zien. Gift van de Nederlandsche vrijmetse laren. - Als bijdrage van de vrijmetselaars loges in Nederland is aan het Nationaal Hulpcomité 1940 een bedrag van 25.000 overgemaakt. DR. COLIJN OVER HET DUITSCHE WITBOEK. In een beschouwing in „De Standaard" geeft dr. Colijn zijn oordeel over het docu ment no. 19 uit het Duitsche witboek, n.l. het memorandum van generaal Winkelman. Na enkele onduidelijkheden hieruit te heb ben besproken, merkt de gewezen minister president op: Overigens komt er in het Witboek op pag. 8 bovenaan een mededeeling voor, waarvan wij de juistheid ernstig in twijfel moeten trekken. En wel op grond van persoonlijke*wetenschap. Schrijver dezes heeft van eind Mei 1933 tot begin Augustus 1939 persoonlijk voortdurend voeling gehad met de militaire aange legenheden. Twee jaren voerde hij in die periode zelf het beheer over het Departement van Defensie en nimmer is hem ook maar het geringste gebleken van besprekingen die, volgens het Wit boek, bereids sedert jaren tusschen de generale staven gevoerd waren ge worden. Zouden zulke besprekingen nochtans wel gehouden zijn, dan zou dit niet slechts geschied zijn buiten voorweten der Regeering, maar zeer stellig tegen haar wil. Aan hare wenschen op dit punt kan nimmer twijfel hebben bestaan en daarom blijven we bij onze overtuiging, dat de uitspraak van het Witboek, waar op we doelden, onvoldoende gefundeerd is. VALUTAKOERSEN DER NEDERLAND SCHE BANK 4 JULI. Valuta's Berlijn Brussel New-York Stockholm Zürich Bankpapier: New-York Brussel Stockholm Zürich (schriftelijk en T.T.) 75.28—7 .43 30.1130.17 1.883/ie1.88"/I6 44.81—44.90 42.54—42.62 1.86 H— 1.901/, 30.08—30.20 44.764i.94 42.50—42.66 (T.T. telegrafische transacties). BART VERHALLEN OVERLEDEN. Na eenigen tijd ziek te zijn geweest en schijnbaar hersteld uit het ziekenhuis te zijn teruggekeerd is gisteren plotseling overle den de musicus Bart Verhallen, oud-diri gent van de Rotterdamsche stafmuziek en van 19051936 harmonie-leeraar aan het Kon. Conservatorium te 's-Gravenhage. Vele bekende marschen heeft de over ledene gecomponeerd. Jkowncicurf TUmuxs PROVINCIALE STATEN. Vacature-dr. v. d. Waerden. In de vacature ontstaan door het over lijden van dr. ir. ThT. van der Waerden, te Laren (N.-H.), is tot lid van de Staten der provincie Noordholland benoemd verklaard de heer J. A. Berger te Amsterdam, thans te Haren (Gr.) Banne vergadering. In de vergadering van bestuur en hoofd ingelanden van de banne Oudkarspel waren allen aanwezig. De voorzitter, de heer Jb. Kroon Jbz., heeft in zijn openingsrede de bijzondere omstandigheden besproken, waar in wij thans leven. De voorzitter sprak de hoop uit, dat men zich naar deze omstandig heden zal kunnen schikken en dat allen hun brood zullen kunnen verdienen. Medegedeeld werd, dat men tot overeen stemming is gekomen t.a.v. de afscheiding bij den heer G. Moeijes. Er is een schoeiïng aangebracht. Ook zijn borden geplaatst, waarop de maximumsnelheid voor motor vaartuigen is vermeld. Er zal op de na leving van deze bepaling der politieverorde ning worden gelet. Er is een brug in deze gemeente, welke verbeterd moet worden, aangezien zij gevaar oplevert. Met weinig kosten kan het in orde worden gemaakt. De eigenaar, de heer Berkhout uit Alkmaar, zal hierover worden aangeschreven. De rekening 1939 gaf een totaal aan ont vangsten aan van 9631,80, uitgegeven was 9330,06, het voordeelig saldo was alzoo 301,74. Men was begonnen met een voor deelig saldo van 511,87. De voorzitter antwoordde den heer Kal- verdxjk op een vraag over de bijdrage voor de Westfriesche kunstwerken, dat dit een vaste bijdrage is, waarvan men niet ont slagen kan geraken. De begrooting 1940 werd door den secre taris, den heer J. P. Schrieken, toegelicht. Spr. berekende, dat men in 1939 een achter uitgang heeft gehad van 548,26. Er zullen in 1940 eenige meerdere kosten te dekken zijn, zoodat men niet aan een verhooging van de lasten kan ontkomen. Het zal noodig zijn, de lasten van 8 tot 9 per H.A. te ver- hoogen. De totale ontvangsten zijn geraamd op 10251,92, de uitgaven op f 9821,68; het ver moedelijk batig saldo zal 430,24 bedragen. De heer Kal verdijk vroeg of de post pacht vischwater gehandhaafd blijft, waarop de voorzitter bevestigend antwoordde. Het be drag is al betaald. Van de visschersvereeni- ging is nog geen verzoek ontvangen om reductie. De voorzitter merkte nog op, dat de banne wel door de spoorlijn Noordscharwoude in den steek gelaten wordt. Er wordt geen dividend uitgekeerd en wij hebben wel 26000 aandeelen. Die kunnen groeien. Naar wij vernemen, is vanwege de vis- schersvereeniging Geestmerambacht gedu rende de laatste drie weken een hoeveelheid van 1600 pond pootaal in het Ambacht uit gezet. De vereeniging doet dus wel moeite, om den vischstand weer op peil te krijgen. St. Joseph Gezellen vereeniging. De afd. Langendijk van de Sint Joseph- gezellen hield Woensdagavond haar alge- meene jaarvergadering in het verenigings gebouw. Het financieel verslag van den penning meester gaf aan, dat de rekening 1939/40 sloot op een totaal bedrag van 2067,82. De begrooting 1940/41 sloot op een totaal van 2078. De balans per 1 Mei 1940 had tot eindcijfer 1443,78. De aftredende commissarissen, de heeren Jac. Kraakman, B. Bruin, W. Snijders en G. Goudsblom, werden bij acclamatie herkozen. De vice-praeses heeft hierna het retraite- werk onder de aandacht der leden gebracht en opgewekt, hieraan deel te nemen. Ten aanzien van de contributiebetaling werd bepaald, dat een regeling zal worden getroffen, waarbij iemand, die lid is van minstens twee onderafdeelingen, 0.10 per week contributie minder betaalt voor elk der onderafdeelingen. Rabarber bijna waardeloos. De minimumprijs voor rabarber is thans opgeheven, waardoor de prijzen nog verder gedaald zijn. Er ging nu rabarber voor 0.30 per 100 bos. De mooie Stationsweg. Door het gemeentebestuur is in samen werking met den plantsoendienst de Sta tionsweg onder handen genomen en nu het werk is geëindigd, heeft iedereen lof voor de mooie en doelmatige uitvoering. Onze plaatsgenooten, de gebr. Nieuwenhuissen, hebben een mooi stuk werk geleverd. Me dewerking heeft het gemeentebestuur on dervonden van den heer G. Wiering, die vóór zijn winkel een strook grond heeft af gestaan. Hierdoor is op den hoek Stations- weg-Heerenweg een breede strook grond vrij gekomen, die voorloopig met graszoden is belegd en waar in den komenden winter een aardig plantsoentje wordt aangelegd. Wat gebeurt er nu aan den Heerenweg, waarvoor ook een bedrag voor verbetering is uitgetrokken? Deze vraag hebben we ge daan aan wethouder Akkerman. Want dat er niets gebeurt, wil er bij de bewoners niet in. We hebben geen positief antwoord gekregen, doch vertrouwen dat het ge meentebestuur ook dien weg zal aanpak ken. Naar Duitschland. Dinsdag is andermaal een groep werk- loozen naar Duitschland getrokken, met bestemming Berlijn. Het zijn bouwvakar beiders die daar werk vinden. Vrijdag en de volgende week zullen er meer volgen. Het inhouden van de steunuitkeering op a.s. Zaterdag behalve dan voor een klein contingent zal aan dit vertrek niet vreemd zijn. Vervroegde winkelsluiting. In de Woensdagavond gehouden ver gadering van de Heiloosche Winkeliers- vereeniging is besloten, om, ingaande 6 Juli, de winkels om 9 uur te sluiten. Dit besluit is genomen omdat men, zoolang de verduisteringsvoorschriften duren, toch geen licht mag branden. (Ongecorrigeerd.) GEEN AMERÏKAANSCHE GEZANTEN IN BEZETTE GEBIEDEN. De Amerikaansche minister van buiten- landsche zaken Huil heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat aan den Duitschen eisch tot terugroeping van de diplomatieke vertegenwoordigingen in Noorwegen, N e- d e r 1 a n d, België en Luxemburg gevolg zal worden gegeven. Huil heeft hier aan toe gevoegd, dat men een procedure heeft ge vonden voor dergelijke gevallen. ZUID OOST-ENGEL AND GEBOMBARDEERD. Vijandelijke vliegtuigen hebben Zuidoost- Engeland gebombardeerd. Een brandbom kwam neer op een gebouw. Het aantal doo- den is nog niet bekend. BROODDISTRIBUTIE. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- scherij deelt mede, dat aanvragen voor extra broodrantsoenen op grond van het verrichten van zwaren lichamelijken arbeid of van ziekte uitsluitend dienen te worden gericht tot de plaatselijke distributiedien sten. Het centraal dsitributiekantoor zal in verband met het voorgaande in den vervolge aanvragen, welke bij dit .kantoor inkomen, niet meer in behandeling nemen. JAARSVELD, 414,4 M. (VARA-uMk.) 8.— ANP-ber., gr.pl. 10.Cello en piano. 10.30 Deel. 10.50 Orgelspel. 11.30 DecL 11.50 Gr.pl. 12.Ber. 12.05 Esmeralda en solist. 12.45 ANP-ber. 1.— WARA-orkest. 2.— Zui nigheid in het huishouden, causerie. 2.20 Gr.pl. 3.Zang, piano en gr.pl. 3.30 Gr.pL 4.Gr.pl. met toelichting. 4.30 Voor dt kinderen. 5.Orgelspel en zang. 5.45 VA- RA-orkest. en solist. 6.30 VPRO: Cyclus „Groote mannen in bewogen tijden". 6.45 Wenken voor pluimveeliefhebbers. 7.—Ber. 7.05 Felicitaties. 7.10 Voor de kinderen. 7.35 Gr.pl. 8.ANP-ber. 8.15 Bont progr. 9.15 Gr.pl. 9.45 De Ramblers. 10.1510.30 ANF- berichten. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-uifa.) 8.— ANP-ber. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gr.pL 10.30 Zang met pianobegeleiding en gr.pl. 11.15 Ber. (Eng.) 11.30 Canzonetta-sextet en gr.pL (12.30—12.45 Ber. Duitsch. 12.45—1.— ANP- ber.) 1.45 Gr.pl. (2.—2.15 Ber. Duitsch). 2.40 Geestelijke liederen (opn.) 3.15 Ber. (Eng.) 3.30 Rotterdamsch pianokwartet en gr.pL 4.30 Gr.pl. 5.Ber. (Duitsch). 5.15 Molto Cantabile en gr.pL 6.15 Ber. (Eng.) 6.30 Gooilanders en gr.pl. (7.Ber.) 7.30 Rep. of muziek. 8.Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. (Eng.) 8.30 ANP-ber, 8.45 Geref. Evang.- koor en gr.pl. 9.15 Ber. (Eng.) 9.30 Orgel concert (opn.) 10.Ber. (Duitsch). 10.15— 10.25 ANP-ber. 11.15—11.30 Ber. (Eng.) Het legerbericht nummer 24 meldt: Aan de grens van Cyrenaica heeft een onzer ko- lonnes Musaid bereikt, in het gebied van Solium werd een afdeeling pantserauto's terug geworpen, terwijl onze luchtmacht een gemechaniseerde kolonne van den vijand aangevallen en verspreid heeft. Verder in het Zuiden is een hernieuwde Engelsche aanval tegen de vesting Capuzzo met succes afgeslagen. Een van onze duik- booten is niet op haar basis terugekeerd. In Oost-Afrika hebben onze dubats *e Moiale een Engelsche versterking ingeno men, ondanks een aanval van het vijande lijke luchtwapen, welke zonder resultaat bleef. Aan de grens van den Soedan hebben ouwe escadrilles bij Acabo en Gallabat vijande lijke strijdkrachten gebombardeerd. Een vijandelijke luchtaanval op Assab veroor zaakte slechts onbeteekenende schade. ROEMEENSCHE REGEERING AFGETREDEN. De regeering Tatarescu is afgetreden. Staatsminister zonder portefeuille, Jon Gigurtu is belast met de vorming van een regeering. I- het koninklijk slot vinden thans besprekingen plaats over het ka rakter van de nieuwe regeering. DUITSCHLAND EN DE BRITSCH- FRANSCHE BOTSING. De Fransche schepen kunnen tot zinken worden gebracht. Nadat de Fransche delegatie aan de Duit sche wapenstilstandscommissie mededeeling had gedaan van de botsing tusachen Engel sche en Fransche vlooteenheden bij Oran, heeft de Führer aan de Fransche regeerjng toestemming verleend de Fransche schepen overal, waar zij zich aan de verovering door de Engelsehen niet kunnen onttrekken, tot zinken te brengen. Dit besluit is geheel overeenkomstig den inhoud van het wapen stilstandsverdrag, volgens hetwelk het niet in het voornemen der Duitsche regeering ligt de Fransche vloot in bezit van Duitschland te brengen, doch uitsluitend te verhinderen, dat deze vloot verder aan den oorlog tegen Duitschland deelneemt. Zeg, zou het niet beter zijn haar er opmerkzaam op te maken? 55. De reizigers in de char a banc en in de diligence werden wit van schrik om hun deftige neuzen. De mu ziek van de Amsterdamse schutterij speelde van: „Bolle bolle, bolle, wat een herrie maakt de trein"; en ze lach ten naar Kobusje Bol op de ijzeren Knol. 56. Kobusje sloeg met zijn stokje de maat op de rug van het ijzeren ros en riep: „pang, pang, pang, niemand is er bang. „Kobusje keek zijn ogen uit, want hij had nog nooit weilanden gezien. Hij was nooit verder geweest dan Bibbertjesbos. In zijn gis huis afgele Churchill de op de in Or schepen en logsbodems geland den hen van hu ontslaan, in< voor het sluite naar Britsche hebben. Dit merken, dat in 'Bordeaux gevolgen een doodelijk had weet daarop „kwaadwillige land. Duitsche voort, bevondei in Frankrijk, de belofte gekn Engeland gestu echter Reynauc vliegers aan Di beslissing van de actie tegen stemmig genom Gisterochtenc ste gedeelte vai zijn controle heden opgeroej de Engelsche r gebruikmaking van geweld" is Twee slagsch eenige duikboo „Surcouf", ach honderd kleine jagers in Po Sheerness zijn korten termijn tie is met uitzc zonder bloedve „Surcouf" zijn officier gedood vallen. De siti zee. Daarna sprak van de Fransch Middellandsche Alexandrië een Daar bevinden schip, vier Frai aantal kleine kennis gesteld vergunning kui verlaten. De Fransche en „Strasbourg logsvaartuigen vroeg heeft eer Franschen gen< handigd, waarr Fransche vloot alternatieven k< 1. den strij Italianen voort 2. Met een schappen naar stoomen. De Fransche waarden van d sche commanda uur het vuur g van de „Strasb en op het strar van de Bretagr bracht en een Twee Fransche vliegtuigmoeder zinken gebrachl Een van de Fra haven van Orai tuigen achtervo getroffen. Dit schip hee andere Fransch* De „Dunkerque buiten gevecht menschenlevens. boord der schej Oran is groot g schen gedwonge pe maatregelen re ontploffinger Britsche schepei geschuttorens g vloot heeft zich het gevecht geb Engeland zal dernemen om d dellandsche zee dere Fransche ich nog op zee

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 6