DE MENSCH EN ZIJN HOND LAATSTE BERICHTEN. jMQZzcwdm Siukken Bommen op Scheveningsche schokkers. De Standaard voor acht weken verboden. Nieuws in 't kort. Het Duitsche legerbericht. Individueele aanleg en de mogelijkheid van dressuur. UIT DE OUDE DOOS. EERSTE BLAD. 3 (Ongecorrigeerd.) Het A. N. P. meldt: Gsteravond zijn eenge schokkers thuisbe- hoorende te Scheveningen, op zee aan groo- te gevaren ontsnapt en het is een wonder, dat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Van de kustvisscherij waren deze schepen op weg naar de Schevening sche haven en om 1 uur bevonden zij zich V/t mijl uit de kust. Plotseling kwamen uit de wolken drie vliegtuigen te voorschijn en een aantal bommen naar de visschers meenden wel tien viel in de onmiddel lijke nabijheid der scheepjes. Eén bom kwam op enkele meters afstand van de Sch, 49 terecht. De ontploffing veroorzaak te een groote waterzuil en de ruiten en stuurhut van het schip werden versplin terd, terwijl granaatscherven op het dek sloegen. Ook floten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet duidelijk, of men hier met een luchtge vecht te doen had, waarbij een achtervolgd vliegtuig zich ontdeed van zijn bommen- last, of dat het een aanval op de schepen betrof. De vliegtuigen verdwenen weer snel. De visschersschepen voeren hierna naar de haven, waar een en ander groote op schudding verwekte onder de visschersbe- volking. De andere schepen hebben geen schade bekomen. Ondanks dit wedervaren, zijn vanochtend weder acht Schokkers naar zee vertrokken. i' KINDJE VIEL UIT DE DERDE VERDIEPING en kreeg geen letsel! Een merkwaardig ongeluk heeft zich van morgen in de Utrechtsche Straat te Amster dam voorgedaan. Merkwaardig, omdat het oogenseb.ijnlijk ernstig gevolgen had moeten hebben, welke echter gelukkig achterwege zijn gebleven. Een kindje van een jaar was spelende bij een openstaand raam op de derde etage ge komen. Het verloor het evenwicht en viel op straat zonder echter eenig letsel te krij gen. Slechts enkele onbeteekenende ontvel len toonden het gebeurde. Het is door den. G.G. en G.D. naar een der ziekenhuizen ver voerd ter observatie, doch kon korten tijd later weer thuis worden gebracht. Het A.N.P. meldt: Op grond van de verordening van den rijkscommissaris betreffende de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in het be zette Nederlandsche gebied van 25 Mei wordt het dagblad De Standaard met in gang van heden voor acht weken, dus tot en met 29 Augustus, verboden. Het verbod strekt zich uit tot alle nevenuitgaven, kop bladen en bijvoegsels van elk soort. Even eens is het uitgeven van alle drukwerken verboden, welke als vervanging van het dagblad De Standaard kunnen worden aan gezien. Op overtreding van dit verbod vol gen maatregelen van de zijde der Sicher- heitspolizei. LIJK GEVONDEN. Dnoderdagmiddag is in het Noordwesten van Friesland ter hoogte van Oude Bildtzijl het lijk gevonden van den 18-jarigen H. Schotanus, een der beide jongens, die sinds Zaterdag gwerden vermist, nadat zij met een kano de baven van Harlingen waren uitge varen. DE NATIONALE INZAMELING. Ter aanbeveling van de nationale inzame ling zal mr. dr. K. Frederiks, secretaris generaal, waarnemend hoofd van het depar tement van binnenlandsche zaken, heden- avod te 19.45 uur voor den Nederlandscher. omroep een korte radio-rede houden. POST VAN CLÏPPER-VLIEGBOOT IN BESLAG GENOMEN. Uit New York wordt door het D.N.B. ge meld: Voor de tweede maal in deze week heeft de van Lissabon komende Ameri- kaansche clipper-vliegboot een niet op het programma staande landing gemaakt op de Bermuda-eilanden, waar de Engelschen prompt de post van boord haalden. De Yankee-clipper, die Woensdag uit Europa aankwam heeft het grootste deel van zijn 1050 kilogram post bij de Britsche censuur moeten achterlaten. Maandag hadden de Engelschen meer dan 500 kg post van den American-clipper in beslag genomen. DE POLITIEK VAN BULGARIJE. Tijdens een nationale betooging te Gorna Dsjoemaja (Z.W Bulgarije) heeft de minis ter van binnenlandsche zaken Gabrowsk een rede gehouden, waarin hij er o.a. op wees, dat Bulgarije in deze onrustige tijden steeds zijn kalmte bewaard en niet gemobiliseerd heeft. De politiek van Bulgarije, zeide hij, is weliswaar revisionistisch, tegelijkertijd echter ook vreedzaam. Iersche havens onder militaire bewa king. - De Iersche regeering heeft bevel ge geven de havens van Dublin, Dunlaoghaire en Cork onder militaire bewaking te stellen. Het havenpersoneel moet de bevelen der officieren opvolgen. Het postverkeer in België. - Naar het bestuur der Belgische posterijen mededeelt, is het postverkeer in de meeste deelen van België thans weer hersteld. Engelsche ambtenaren van den Volken bond gevlucht. - Bijna alle Engelsche ambte naren van den Volkenbond zijn met auto bussen uit Genève gevlucht. Het betreft in totaal ongeveer negentig personen, waar onder de vroegere Engelsche vice-secretaris- generaal Lester. De reis gaat over het onbe zette Fransche gebied naar de Spaansche grens. Naar verluidt, is het internationale arbeidsbureau, dat eerst naar Vichy wilde verhuizen, daarna overwoog naar Canada te gaan, thans van plan met alle akten en documenten naar Zud-Amerika te vertrek ken. Heropening universiteit van Leuven. - Aan de universiteit van Leuven zullen op 8 dezer de colleges hervat worden. De exa mens zullen in denzelfden omvang als vroe ger worden gehouden. Littauen zegt het concordaat op. - De Littausche regeering heeft, naar het Littau- sehe Telegraaf Agentschap meldt, met het oog op de huidige abnormale toestanden in religieuze organisaties, besloten het in 1927 gesloten concordaat op te zeggen. Het vati- caan is hiervan reeds in kennis gesteld. RESTITUTIE MOTORRIJTUIGEN BELASTING. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. schrijven ons, dat zij de bevoegde instantie er op heb ben gewezen, dat de onlangs krachtens de circulaire van 3 Juni 1940 no. 124 van het wnd. hoofd van het departement van financiën ingevoerde tegemoetkomende re geling betreffende de motorrijtuigenbelas ting als gevolg van het sedert 1 Juli j.l. be staande systeem der benzine- en rijvergun ningen, niet me'er kan worden toegepast. Vóór genoemden datum was het mogelijk aan de hand van de verleende vergunnin gen het aantal dagen waarop van den open baren weg gebruik gemaakt was, aan te toonen; thans echter is dit practisch niet meer mogelijk. Belanghebbenden zullen uiteraard zooveel mogelijk hun werkzaam heden zoo inrichten, dat deze dagelijks nor maal voortgang kunnen vinden met dien verstande, dat de op grooteren afstand af te leggen bezoeken enz. op enkele dagen per motorrijtuig geschieden, terwijl op de ove rige dagen van andere vervoermiddelen ge bruik gemaakt zal worden. Zelfs een zorg vuldig bijgehouden agenda of andere ad ministratie levert echter geen bewijs ten aanzien van de dagen waarop het motorrij tuig is gebezigd. De A.N.W.B. en de K.N.A.C. hebben ver scheidene oplossingen, teneinde uit deze moeilijkheid te geraken, in overweging ge geven. SCHEVENINGSCHE MEISJES GINGEN „WINKELS KIJKEN". Twee Scheveningsche meisjes van 13 jaar trokken er Donderdagmiddag op uit met een boodsehappentasch. Ze zouden winkels gaan kijken, aldus vertelden zij hun moeders. Daar is het helaas niet bij gebleven. De meisjes brachten verschillende winkels een bezoek, waarbij de eene het winkelperso neel aan den praat hield, terwijl de andere alles wat onder haar bereik kwam, in de boodsehappentasch liet verdwijnen. Dit ging zoo een poosje goed. Ze hadden al een flinke collectie aangelegd, bestaande uit doosjes tandpasta, rouge, badzout, choco- ladereepen e.d., totdat een postzegeldoosje hen noodlottig werd. Een winkeljuffrouw betrapte de jeugdige dieveggen en haalde de politie erbij. De wandeling eindigde op het politie bureau, waar de tasch met de paperassen in beslag werd genomen. De kinderen, die uit nette gezinnen af komstig waren, werden in den loop van den avond aan hun resp. ouders teruggegeven. Van winkels kijken zal voorloopig wel niets meer komen. REORGANISATIE PROVINCIALE EN PERIODIEKE PERS. De raad van voorlichting der Nederland sche pers deelt mede, dat, zooals bekend is, door de besturen van de „Nederlandsche periodieke pers" en de „Provinciale pers" is besloten mede te werken aan de stichting van een nieuwe organisatie, de „Provinciale en periodieke pers", welke „in corporatief verband de vakbelangen van alle uitgevers van nieuwsbladen en tijdschriften in den lande zal vertegen woord ^en". De leiding is gelegd in handen van den algem. voorzitter, den heer H. J. Kerkmeester te Leiden, voor dien voorzitter van de „Periodieke pers". De uitgevers zullen zijn aangesloten bij een der drie groepen: nieuwsbladen, vakbladen en diverse periodieken. In de groep nieuws bladen wordt een geographische onderver deeling ingevoerd. Deze nieuwe organisatie, aldus wordt gemeld, waarborgt een doel treffende vertegenwoordiging bij bovenge- noemden raad en straks ook bij de Neder landsche perskamer. TSJOENGKING WEER GEBOMBARDEERD. Donderdagmiddag hebben luchtstrijd krachten van de Japansche vloot voor de twintigste maal een aanval ondernomen op Tsjoengking. Ruim twintig Chineesche vliegtuigen werden gedwongen te dalen. Er werden treffers geplaatst op munitie fabrieken in de buitenwijken. Op eenC twaalftal plaatsen ontstonden branden. Een andere eenheid deed een aanval op Soeininig, halverwege Tsjoengking en Tsjengtoe, waar me tsucces het vliegveld gebombardeerd werd. PARLEMENTSVERKIEZINGEN IN LETLAND. De pers meldt, dat de regeering besloten heeft parlementsverkiezingen uit te schrij ven. Zij zullen gehouden worden op 14 en 15 Juli op den grondslag der oude, demo cratische grondwet. De zoo juist aangeno men kieswet sluit zich in hoofdzaak aan bij het oude voorbeeld. Zij bepaalt, dat 100 af gevaardigden worden gekozen in 5 kieskrin gen. Van deze 100 zullen 21 gekozen wor den in Riga, 22 in Lijfland, 15 in Koerland, 15 in Semgallen en 27 in Bettgallen. Iedere candidatenlijst moet onderteekend zijn door minstens 100 stemgerechtigde kiezers. Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Het Duitsche duikbootwapen heeft in den laatsten tijd weer een reeks treffende successen behaald. Zoo bracht de door ka pitein-luitenant Liebe gecommandeerde duikboot kortelings 34.400 bruto register- ton scheepsruimte der vijandelijke koop vaardij tot zinken. Een tweede duikboot boorde 21.043 bruto registerton in den grond, een derde 31.100 bruto registerton, waarbij vijf stoomschepen, die in krach tig beschermd convooi voeren. Onze motortorpedobooten torpedeerden bij een aanval op het zeegebied, ten Z.W. van Portland de gewapende Britsche stoomschepen „Hartlepool' groot 5500 bruto registerton en „British Corporal', groot 6900 bruto registerton. Bovendien haalden zij met hun vuur uit het convooi een tankschip van 12.000 bruto register ton en een gewapend koopvaardijschip van 8000 bruto register ton weg. Een voorpostenflotille slaagde er in aan de Noorsehe kust een vijandelijke duik boot te vernielen. In den loop van 4 Juli en in den nacht van 4 op 5 Juli viel het luchtwapen in Engeland haveninstallaties, vliegvelden en fabrieken der wapenindustrie met bommen aan. Duik bommenwerpers en groepen gevechtstoe stellen, brachten bij aanvallen op con- vooien aan de Z. en Z.W. kust van Engeland vier transportschepen van 5.000 ton elk tot zinken en beschadigden een oorlogsschip en 9 verdere transportschepen met inslaande bommen. Engelsche vliegtuigen ondernamen op 4 Juli weer beschermd door laag hangende wolken verscheidene vluchten boven Neder land, België en Noordwest Duitschland. Ook in den nacht van 4 op 5 Juli vlogen zij bo ven het gebied van N.- en W.-Duitschland. Militair belangrijke doelen werden niet aan gevallen, daarentegen werden woonhuizen, boerenhofsteden, enz. door neergeworpen bommen beschadigd of in brand gestoken en werden daarbij verscheidene burgers gedood. Zes vijandelijke vliegtuigen zijn bij lucht gevechten een zevende door luchtafweer geschut neergeschoten. Bij een hernieuwden luchtaanval op Kiel is bovendien door het luchtafweergeschut der marine een vijan delijk vliegtuig neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. MET ZIJN MOTOR TEGEN EEN BOOM. Vanmorgen is de 23-jarige van W., af komstig uit Tilburg, met zijn motorrijwiel op, den straatweg ApeldoornAmersfoort, tusschen Garderen en Voorthuizen, in vollen vaart tegen een boom gereden. Toen een arts en een geestelijke ter plaatse arriveerden, was de jongeman reeds overleden. Het slachtoffer was op weg naar Baarn. Het stoffelijk overschot is naar Amersfoort over gebracht. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. De motor werd geheel vernield. DE DUITSCHE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit Genève: De laatste Duitsche luchtaanvallen heb ben volgens hier ontvangen berichten op de Engelsche bevolking een diepen moreelen indruk gemaakt. De laatste nachten is het in verscheidene plaatsen in Zuid- en Midden- Engeland, benevens in de voorsteden van Londen tot paniekachtige tooneelen geko men. De ordemaatregelen van de luchtbescher ming werden niet nagekomen en de civiele luchtbescherming toonde zich geenszins tegen haar taak opgewassen. Het is kenmer kend, dat de regeering door de pers het volk heeft laten waarschuwen tegen iederen paniek en de paniek heeft aangeduid als „staatsvijand no. 1", De productie in de be- wapeningsbedrijven in de streek van Londen is de laatste week sterk gedaald. De regee ring wijdt haar aandacht vooral aan dezen kant van de gevolgen der Duitsche lucht aanvallen. DE MEENING VAN DE „CORRIERE DELLA SERA". Onder het opschrift „Piratenmoraal" schrijft het Italiaansche blad de „Corriere Delia Sera" over de rede van Churchill in het aLgerhuis, dat diens woorden alles slaan wat tot dusver in welk parlement ook, ooit aan cynisme en schijnheiligheid is ver toond. Churchill heeft zijn lafhartige daad tegen de Fransche vlot zelfs niet eens ge poogd te rechtvaardigen, maar bleek zelfs nog op toejuichingen te rekenen. De „Cor riere Delia Sera" wijst er op, dat men zich hierover niet moet verbazen, want de ge schiedenis bewijst, dat de macht en de roem van Engeland altijd te danken waren aan zeeroof, aan verraderlijke overvallen, aan vergrijpen jegens ongewapende volkeren en aan onderdrukking van zwakken. Overigens is het goed, zoo besluit het blad, dat de we reld ziet en begrijpt hoe de Engelschen zijn en waartoe zij in staat zijn. De golf va» af keer, die hen reeds omringt, zal hen vernie tigen. De daad van de Britsche vloot tegen den bondgenoot van gisteren zet een defi nitieve streep onder de faam van de Brit sche wapenen. DE ZITTING VAN HET LAGERHUIS. Omtrent de Lagerhuiszitting meldt het Zweedsche blad Svenska Dagbladet, dat nadat Churchill had gesproken over de overwinning op de Fransche vloot en met tranen in de oogen was gaan zitten, een overwinningsgehuil losbrak, zooals men dat volgens de woorden van neutrale corres pondenten sedert tientallen jaren in het La gerhuis niet meer had beleefd, het geheele aLgerhuis, zoo meldt het blad uit Londen, stond op, riep hoera en klapte in de han den. Het tumult duurde minutenlang, of schoon dergelijke betoogingen in het Brit sche parlement zijn verboden. Honderden riepen, snikten en wenkten met hun zak doeken. Deze emotie, zoo melden de Zweed sche correspondenten, is vertroebeld door het feit, dat de eerste groote zeeslag van den oorlog juist uitgevochten werd tegen de vloot van den tot dusver intiemsten bondgenoot van Engeland. ii. Individualiteit bij den hond. Inder daad. Iedere hondenfokker ziet altijd weer tot zijn verbazing uit een en het zelfde nest totaal verschillende karak ters komen, die zich tijdens de nestpe riode al afteekenen. Er is altijd een ech te haantje de voorste bij. Dikwijls is dat niet eens de grootste en zwaarste en dikste van het stel.'Ik heb zelf eens een nest groot gebracht, dat gewoon ge terroriseerd werd door het nestdotje, een klein teefje, dat al haar broers en zusters finaal op den kop zat. Toen het nest verkoopbaar was geworden, kocht een jachtopziener haar meteen weg, en naar ik hoor, is het nestdotje een voor treffelijke politiehond geworden. Nou, ze had er inderdaad den aanleg voor. Het van buiten geleerde lesje. De individueele aanleg, dat is het ook juist, waaraan de temmers van wilde die ren en de dresseurs van honden voor ver schillende doeleinden tegenwoordig veel waarde hechten. In mijn vorig artikel zei ik al, dat lang niet elke hond overal voor geschikt is, sterker, dat zeker niet iede re Duitsche herder (wat men vroeger al te veel heeft gedacht) en niet i d e r e Bouvier krachtens geboorte geschikt is, om opgeleid te worden vooi politiehond. De dierentemmers besteden, naar ik mij door de Josselin de Jong en ook door Ha genbeek heb laten vertellen, dikwijls maanden en maanden aan de bestudee ring van het karakter van de nieuwe aan winst. Op grond van een natuurlijken aanleg, die reeds in de kiem in het dier aanwezig is, worden dan de eerste dres- suurproeven ondernomen, die berusten op de verdere ontwikkeling van dien aanleg. Zoo is het ook met de hondendressuur. Het is inderdaad een koud kunstje om 'n hond valsch te maken, om er een te de- graaeeren tot een dolle bijter, waarvoor iedereen uit den weg gaa t. Maar de ver standige dresseur, die niet werkt met de zweep of den stok, of met een grove groc- stem, zal met overleg te werk gaan en eerst eens zien, wat er in zijn nieuwen leerling zit: een speurder, een zoekhond, een geleidehond, een Roode Kruishond, een all round politiehond, een verdedi gingshond zonder meer, of wat dan ook. Deze individueele aanleg blijkt al spoedig. Zoo kan b.v. een jongen hond, die, al spelende, stok.es naloopt, en ze, onbe wust, weer terug brengt in de stellige verwachting dat de baas wel weer op nieuw zal gooien, heel gemakkelijk appor- tee.ren worden geleerd. Zoo zijn er meer voorbeelden te vinden. Maar het moeilijke blijft toch altijd het zoogenaamde manwerk, dat de verdedi gingshond, die b.v. in politiedienst staat, tot in de perfectie moet kennen. Men moet daarbij niet vergeten, dat den hond moet worden geleerd, op te treden tegen zijn besten vriend, den mensch, en dat nog wel me-, wat men in menschelijKe termen zou kunnen noemen: oordeel des onderscheids. Want, de goea gedresseerde hond, die door zijn baas bij een fiets is neergelegd om die te bewaker., i oet weten, dat hij het kleine kind, dat spelenderwijs de handjes naar de fiets uitsteekt, of „dien lieven hond" even wil aaien, gerust kan laten gaan. Maar hoeveel diep te betreuren onge lukken zijn daarmede al niet gebeurd? In de kynologie en in de praktijk van de dres-suur zijn verschillende gevallen van dien aard bekenu. Meestal zijn zij terug te voeren tot het feit, dat de dressuur in één ding heeft gefaald en wel in het voornaam ste: den hond duidelijk te maken, waar om het gaat. Ik geef direct toe, dat dit juist het allermoeilijkste is, omdat hier bij in belangrijke mate de dierpsycho logie om den hoek komt kijken. Het is heelemaal niet moeilijk een hond een lesje van buiten te leeren, het is veel De Duitsche herder, die altijd ge weest is het voorbeeld van moed trouw en intelligentie. Men heeft echter verkeerdelijk gemeend, dat hij overal voor bruikbaar was, zulks ten nadeele van het ras. moeilijker hem dat lesje ook te laten b e g r ij p e n. En daarop komt het nu juist aan. Tijdens een examen voor politiehonden maakte ik het volgende staaltje mee, dat deze uitspraak duidelijk illustreert. Een van de honden, een groot bruin rasloos, maar pienter dier had tot nog toe geen enkele fout gemaakt. Toen kwam zijn laatste proef: het bewaken van eenige kleederen, een jas en een hoed, buiten te genwoordigheid van den baas, die ver weg, in het zicht van den eersten prijs al, het experiment volgde. De hond bleef rus tig bij het hoopje kleeren liggen; toen de keurmeester naderbij kwam, stond hij grommend op en plaatste zich met zijn heele lichaam beschermend over de klee ren, zoodat zij tusschen zijn vier pooten lagen. Oogenschijnlijk zou men zeggen: hij snapte er alles van, te meer, daar zijn toorn recht evenredig was aan de mate, waarin de keurmeester op hem toestapte. Deze keurmeester bleek nu een groot dierpsycholoog te zijn. Hij bleef het geval eens even staan bekijken en zei toen plot seling tegen den hond op commaiidotoon: „allo, ga naar je baas!". En tot aller ver wondering werd het bevel promptelijk opgevolgd door het dier, dat tot nu toe geen fout had gemaakt. Ajax snelde in gestrekten draf naar zijn baas terug, die hem natuurlijk alles behalve hartelijk ontving. De conclusie, die ik voor mezelf uit dit voorval trok was deze: Ziehier nu weer een hond, die het lesje prachtig uit zijn hoofd kende, maar er waar schijnlijk niets van snapte. Voor soortgelijke moeilijkheden komt de dierentemmer ook herhaaldelijk te staan. De Josselin de Jong zei mij b.v. dat het betrekkelijk gemakkelijk is om een wild dier iets te laten doen, maar dat het oneindig veel moeilijker is, om ze te leeren iets te laten. Waarmee ik maar zeggen wil, dat dres suur lang niet ieders werk, en zeker on begonnen v.e:. is, als het geschiedt zon der rekening te houden met den natuur lijken individueelen aanleg van het dier: een van nature goedaardig dier opleiden tot all round politiehond bijvoorbeeld, be- teekent, vroeg of laat, ongelukken maken. Met een meer uitgesproken „hard" ka rakter waarmee ik niet zeggen wil dat die hond een woestaard moet zijn zal dat veel beter gaan. KYNOLOOG. De nachtwacht. 1 October 1940 zal het 100 jaar geleden zijn, dat van stadswege nachtwachten wer den aangesteld. Het corps bestond uit 1 kommandant, 8 korporaals en 64 wachts. De kommandant was een der agenten van po litie. De overigen waren burgers, hadden om den anderen nacht dienst tegen 35 cent per nacht. U zult wel denken: maar er wa ren toch veel eerder nachtwachten? Dat is ook zoo, maar tot 1 Oct. 1840 waren met dit werk belast de stedelijke beambten en om deze wat te verlichten besloot den Raad 23 Juli over te gaan tot bezoldigde nachtwach ten. Het is voor onze stedelijke beambten te wenschen dat de geschiedenis zich in dezen niet herhaalt. Wist u dat de Groote Kerk in 1789 ge taxeerd werd op 14.000 en de Kapelkerk op 11.000? Dat de Ger. gemeente deze beide kerken officieel in haar bezit kreeg voor 5000 uit te keeren aan de R.K. in 20 jaar te betalen? Dat de torens van beide kerken stadsbe- zit waren en preekstoel, orgel, stoelen en losse banken van de kerkelijke gemeente? Dat het verbod om in kerken te begra ven 8 Maart 1828 in werking trad? Kinderlijke Schutters. Toen in 1537 de stadsversterking betaald moest worden, werden ook de Zusters van het Jonge Hof meer bijdragen aan de Stad Dit klooster besloeg het terrein begrensd door Doelenstr., Koningsweg, Paarden markt, N.Sloot. Toen men om de meerdere bijdrage kwam beklaagden de zusters zich dat zij hinder hadden van de schutters die meerdere malen met „paren van mannen en vrouwen" daar binnenvielen. Er was n.m. ook een grooten tuin. De schutters beloof den dit niet meer te zullen doen en kregen daarvoor ruikers. Als zij hun rekenmaal hielden óf schoten een ham of een scoere van een varken of in de plaats daarvan 12 stuivers. De Zusters moesten voor de fortificatie 275 Carolusgulden betalenH. P. STERILISEERKN VAN GROENTEN EN HET GASGEBRUIK. Mijnheer de Redacteur, Zou U door middel van Uw blad, ten behoeve van tal van huisvrouwen, aan de directie van de gasfabriek de vraag willen voorleggen, of het geoorloofd is (met het oog op de noodzakelijke beperking van het gas verbruik) thans groenten e.d. te sterili- seeren? Wij huisvrouwen voelen eenerzijds bovengenoemde noodzaak, maar anderzijds willen wij toch ook gaarne voldoen aan den eisch om zooveel mogelijk te zorgen voor voedsel in den aanstaanden winter. EEN HUISMOEDER. (Wij hebben bovenstaande vraag overge bracht aan den directeur der gemeentelijke lichtbedrijven, die ons antwoordde, dat weliswaar de gasrantsoeneering is ingetrok ken, maar toch nog in verband met de alge- meene kolenpositie zuinigheid in het ge bruik van gas zeer gewenscht blijft. Red. Alkm. Courant.)

Alkmaarsche Courant | 1940 | | pagina 3